Τελικά παντρευόμαστε αυτόν που θα "τύχει";

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Χαιρετώ... το ερώτημα είναι γενικό, αν και η αφορμή προήλθε από 2 περιπτώσεις που άκουσα πρόσφατα.

[ΚουΕ, αν υπάρχει παρόμοιο θέμα ζητάω συγγνώμη :redface::redface::redface::)]

Η πρώτη περίπτωση:
Γνωστή μου η οποία μόλις 30αρισε. Είχε μια σχέση 10 ετών μέχρι πριν 7-8 μήνες, το μεγαλύτερο διάστημα εξ αποστάσεως και κάποια στιγμή πέρσι αποφασίσανε ότι κουραστήκανε, βαρεθήκανε, 2 χρόνια που έπρεπε ακόμα τουλ να είναι χώρια είναι πάρα πολλά κτλ και ...χωρίσανε... Η κοπέλα πριν 5 μήνες γνώρισε κάποιον άλλο, και πριν λίγες μέρες αρραβωνιαστήκανε και οδεύουν ολοταχως για γάμο που τον τοποθετούν κάπου στο Σεπτέμβρη από ότι μου είπε.

Ναι, ο πρώην είναι ο μεγάλος έρωτας, αλλά ο τωρινός είναι πολύ καλό παιδί, η σχέση πάει καλά και θέλει και η ίδια πλέον να ... τακτοποιηθεί βρε αδερφέ!

Η δεύτερη περίπτωση: Φίλη μου, με πολυετή σχέση χώρισε πριν κανα χρόνο, και αυτή τη στιγμή είμαστε εν αναμονεί ενός πιτσιρικά (ή μιας πιτσιρίκας δεν το ξέρουμε ακόμα) με κάποιον άλλο με τον οποίο τα έχουν ε, λίγο περισσότερο από όσο είναι ο μπέμπης/μπέμπα που είναι στα σκαριά. Θα παντρευτούν με πολιτικό γάμο λίαν συντόμως και μόλις με το καλό έρθει ο μπόμπιρας θα δούν πότε βολεύει να κάνουν και θρησκευτικό.

Τα παραπάνω παραδείγματα, αλλά και άλλα που κατά καιρούς έχω ακούσει, με κάνουν να αναρωτιέμαι... τελικά με τι κριτήρια λέμε "με αυτόν θα κάνω οικογένεια/θα παντρευτώ;"

Παλαιότερα πχ, στην εποχή των γονιών μου, οι σχέσεις -αν και δεν κατέληγαν όλες σε γάμο σώνει και ντε, δεν γίνονταν σε τόσο ευρεία κλίμακα με τη λογική του "ε, καλά δεν θα τον παντρευτώ κιόλας!". (προσωπικά το έχω πει και η ίδια για σχέση μου αυτό).

Σήμερα, που δεν υπάρχει το "ταμπού" του "τι θα πει η γειτονιά άμα γυρνάς με τον ένα και με τον άλλο", που η 3χ ανύπαντρη δεν είναι "γεροντοκόρη" [ ή αντίστοιχα "γεροντοπαλήκαρο" ο άντρας], που οι σχέσεις αλλάζουν "εύκολα", που να το να είσαι με κάποιον πολλά χρόνια δεν ισοδυναμεί με το να τον παντρευτείς, που βλέπω άτομα που μετά από μακροχρόνιες σχέσεις ("ανεπίσημες") , "επισημοποιούν" κάποια μικρή σχέση, ποιό είναι τελικά το κίνητρο;

ότι ...30αρίσαμε και το βιολογικό ρολόι ("Θοδωρή, πότε θα γίνω μάνα;") κάνει πάρτυ;
ότι από αυτόν "έτυχε" να μείνω έγγυος; (ή αντίστοιχα "Αυτή "έτυχε" να μείνει έγγυος"; )

Ναι η αγάπη... Αλλά γιατί αυτός/ή και όχι ο προηγούμενος-η που αγαπήσαμε;

(φιλοσοφικές ανησυχίες που έχει ο κόσμος ξέρω... :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Με έχει απασχολήσει πολύ αυτό το θέμα μέσω περιπτώσεων γνωστών μου! Και πέρισυ είχα ανοίξει παρόμοιο (όχι ακριβώς ίδιο) θέμα: https://www.e-steki.com/showthread.php?t=6098

Υπάρχουν μερικές απόψεις εκεί, αλλά χαίρομαι να ξαναμπαίνει στο τραπέζι, επειδή ακόμα με προβληματίζουν αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Πάντως δε θα ήθελα να είμαι στη θέση του 10ετούς πρώην της φίλης σου. :( Τράβηξε όλο το παλούκι 10 χρόνια για να ρθεί στο τέλος κάποιος μέσα σε 5 μήνες και να παντρευτεί την κοπέλα... Δεν ξέρω εμένα μου φαίνεται "άδικο" αυτό. Βέβαια, αισθήματα είναι αυτά, αλλά...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
τελικώς όμως η απάντηση που είχα δώσει στην underwater τότε... ισχύει ακόμα και σήμερα και κάνω απλά ένα copy :P


όταν είσαι 25 χρειάζεσαι χρόνια για να διαπιστώσεις αυτά που στα 35 σου τα διαπιστώνεις σε μήνες στον σύντροφο σου. Αυτός λοιπόν είναι ο λόγος που βλέπεις τα άτομα σε αυτές τις ηλικίες να προχωράνε σε τέτοια βήματα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα
Στα 35 σου έχεις άλλες αξίες και άλλες προταιρεότητες... τα μακρυά του μαλλιά ξέρεις ότι είναι κάτι του παρελθόντος καθώς και οι κοιλιακοί... Αχνοφαίνεται η καραφλίτσα καθώς και η δική σου κοιλίτσα... μαθαίνεις να ζεις με αυτά, δεν είναι συμβιβασμός το να ψάχνεις συντροφικότητα κι όχι κεραυνοβόλο έρωτα με την πρώτη ματιά και σαρανταδύο κολωτούμπες
Στα 35 σου βλέπεις καθαρά ότι η μοναξιά στο κρεβάτι δεν σημαίνει "ευκαιρία για ξεσάλωμα" γιατί έχεις ήδη ξεσαλώσει αρκετά
Δεν είναι συμβιβασμός... είναι αλλαγή προταιρεοτήτων..
Πιστεύω ότι αυτοί οι γάμοι έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να πετύχουν απ ότι ένας γάμος στα 25 μετά από τρελό έρωτα στα 20....
Ο λόγος? Γιατί τα άτομα αυτά ξέρουν ότι παντρεύονται γιατί θέλουν να κάνουν οικογένεια και να έχουν για πάντα δίπλα τους έναν άνθρωπο που δεν θα καίγονται από έρωτα και πάθος για πάρτη του αλλά θα αγαπούν θα εκτιμούν το άτομο το οποίο είδαν ότι μπορούν να βρούν ΠΛΕΟΝ αυτά που δεν βρήκαν σε όλες τις σχέσεις των 25 τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
"Ο λόγος? Γιατί τα άτομα αυτά ξέρουν ότι παντρεύονται γιατί θέλουν να κάνουν οικογένεια και να έχουν για πάντα δίπλα τους έναν άνθρωπο που δεν θα καίγονται από έρωτα και πάθος για πάρτη του αλλά θα αγαπούν θα εκτιμούν το άτομο το οποίο είδαν ότι μπορούν να βρούν ΠΛΕΟΝ αυτά που δεν βρήκαν σε όλες τις σχέσεις των 25 τους."

τώρα δεν ξέρω αν εγώ δεν ερμηνεύω κάτι σωστά αλλά αυτό το πραγμα το αντιλαμβάνομαι ως "σημασία έχει {μόνο} να είναι καλός πατέρας. Τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε". Οκ, προφανώς δεν θα παντρευτείς κάποιον μόνο για να ...σου κάνει παιδιά, αλλά όταν πχ, μιλάμε για μια σχέση 10ετίας πχ. ε τι στο καλό, τα έφτιαξες μαζί του στα 20 επειδή σου άρεσε... το δερμάτινο μπουφάν του και τα μακρυά μαλλιά του αλλά 10 χρόνια μαζί του δεν έμεινες για αυτά...
Σκέφτομαι λάθος? :hmm:

Και οκ... σου πήρε 2-3 χρόνια πες να το καταλάβεις (στα 27-28 που άρχισες να το σκέφτεσαι μήπως πρέπει να χωρίσεις "αλλά είναι πολλά τα χρόνια" κτλ) αλλά με κάποιον καινούριο το κατάλαβες ότι κάνετε μέσα σε <12 μήνες;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
"Ο λόγος? Γιατί τα άτομα αυτά ξέρουν ότι παντρεύονται γιατί θέλουν να κάνουν οικογένεια και να έχουν για πάντα δίπλα τους έναν άνθρωπο που δεν θα καίγονται από έρωτα και πάθος για πάρτη του αλλά θα αγαπούν θα εκτιμούν το άτομο το οποίο είδαν ότι μπορούν να βρούν ΠΛΕΟΝ αυτά που δεν βρήκαν σε όλες τις σχέσεις των 25 τους."

τώρα δεν ξέρω αν εγώ δεν ερμηνεύω κάτι σωστά αλλά αυτό το πραγμα το αντιλαμβάνομαι ως "σημασία έχει {μόνο} να είναι καλός πατέρας. Τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε". Οκ, προφανώς δεν θα παντρευτείς κάποιον μόνο για να ...σου κάνει παιδιά, αλλά όταν πχ, μιλάμε για μια σχέση 10ετίας πχ. ε τι στο καλό, τα έφτιαξες μαζί του στα 20 επειδή σου άρεσε... το δερμάτινο μπουφάν του και τα μακρυά μαλλιά του αλλά 10 χρόνια μαζί του δεν έμεινες για αυτά...
Σκέφτομαι λάθος? :hmm:

Και οκ... σου πήρε 2-3 χρόνια πες να το καταλάβεις (στα 27-28 που άρχισες να το σκέφτεσαι μήπως πρέπει να χωρίσεις "αλλά είναι πολλά τα χρόνια" κτλ) αλλά με κάποιον καινούριο το κατάλαβες ότι κάνετε μέσα σε <12 μήνες;;;:hmm:


:P:P:P:P:P:P:P

τον άντρα μου δεν τον ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά... ούτε καν με τη δεύτερη και το ξέρει :P δεν είναι ο ΚΟΥΚΛΟΣ .. έχει όμως άλλα πράγματα που με έλκυσαν και τον ερωτεύτηκα τελικά ναι, αλλά πολύ μετά... αφού πρώτα τον είχα αγαπήσει... τον είχα εκτιμήσει! (ο πρώτος μου άντρας δε, ήταν σαν μοντέλο)
Αρραβωνιαστήκαμε μετά από μερικούς μήνες συμβίωσης και παντρευτήκαμε κάπου στον 1,5 χρόνο...
Πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θα έλεγα.... αν λάβεις υπόψη σου ότι τον πρώτο μου άντρα τον παντρεύτηκα μετά από 7 χρόνια σχέσης :P


Ναι στο περίπου θα μπορούσε να πει κάποιος που δεν με ξέρει ότι με έπιασε η κωλοπιλάλα, ότι είδα το ράφι να έρχεται, ότι φοβήθηκα τη μοναξια κι όλα αυτά τα καθόλου όμορφα....
Όμως αυτή είναι η οπτική ενός τρίτου κι απ έξω απ τη σχέση μας...
Εμείς μέσα στην σχέση μας, σε αυτή την ηλικία, μετά τους 6 μήνες συμβίωσης ΞΕΡΑΜΕ ότι μπορούμε να πάμε παρακάτω... και ΘΕΛΑΜΕ και οι δύο να κάνουμε οικογένεια...
Αυτό στον πρώτο μου γάμο το ανακάλυψα σκέφτηκα μετά απο τα 6 πρώτα χρόνια της σχέσης 20-26 και στα 27 παντρευτήκαμε.

Είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη και βλέπω και ξέρω ότι ο γάμος μου θα πετύχει... όπως ήξερα στον πρώτο μου γάμο απ το πρώτο εξάμηνο ότι ΔΕΝ θα πετύχει!

Κι επειδή εγώ είμαι φρεσκοπαντρεμένη κι ίσως να μην μετράει τόσο πολύ, ναι ξέρω κι άλλα ζευγάρια στην ηλικία μου που ΕΠΕΛΕΞΑΝ να διαλέξουν σύντροφο για τη ζωή τους κι όχι εραστή και τελικά κατέληξαν πολύ ερωτευμένα με έναν σύντροφο-εραστή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα οτι ειναι "οποιον τυχει", ειναι πολυ ακραιο αυτο. Σιγουρα όμως φαινεται πως με τον καιρο, λογω καταστασεων , αλλά και επιλογων μας, και αλλάζουν οι προτεραιοτητες οπως σωστα ειπε η ΚΕ, και τα "θελω" μας, αλλά και οι επιλογές που έχουμε στη διαθεσή μας.
Και όχι σπάνια, δε ξερουμε και καν τι ακριβως θελουμε ουτε τοτε.Που ειναι το πιο βασικό. Απο κει πρεπει να ξεκινάμε. Αν μαθουμε αυτο, μπορουμε να αποφασιζουμε πιο ευκολα. Μπορει και παλι να κανουμε λαθος βεβαια...αλλά καλύτερο απο το να μην ξερουμε τι θελουμε καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
οταν εισαι πολυ ερωτευμενος και παντρευεσαι, οι πιθανοτητες να πετυχει ο γαμος ειναι λιγες,αυτο εχω να δηλωσω κυριες και κυριοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
οταν εισαι πολυ ερωτευμενος και παντρευεσαι, οι πιθανοτητες να πετυχει ο γαμος ειναι λιγες,αυτο εχω να δηλωσω κυριες και κυριοι
γιατί όταν είσαι ερωτευμένος θα αποτύχει ο γάμος? :confused:εκεί δεν είναι το ζητούμενο? να είστε ερωτευμένοι και αγαπημένοι! κάνω λάθος?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
οταν εισαι ερωτευμενος εν εντοπιζεις τις διαφορες σου με τον αλλον.
και κυριως ΔΕΝ θα εισαι για παντα ερωτευμενος.
ο γαμος πιστευω θα πρεπει να στηριζεται σε πιο γερα θεμελια

αντιρομαντικο αλλα αληθινο κατ εμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
οταν εισαι ερωτευμενος εν εντοπιζεις τις διαφορες σου με τον αλλον.
και κυριως ΔΕΝ θα εισαι για παντα ερωτευμενος.
ο γαμος πιστευω θα πρεπει να στηριζεται σε πιο γερα θεμελια

αντιρομαντικο αλλα αληθινο κατ εμε
σίγουρα δεν είσαι για πάντα ερωτευμένος, κάποια στιγμή αυτό φεύγει και μένει η αγάπη! δεν είναι αυτό γερό θεμέλιο για να πετύχει ένας γάμος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
οταν εισαι πολυ ερωτευμενος και παντρευεσαι, οι πιθανοτητες να πετυχει ο γαμος ειναι λιγες,αυτο εχω να δηλωσω κυριες και κυριοι

Εγώ και ο άντρας μου αγαπιόμασταν πάρα πολύ … ακόμη και τώρα μετά από 6 χρόνια που είμαστε μαζί. Δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς το Μάριο μου. Βέβαια όταν τον πρωτογνώρισα δεν περίμενα ότι θα τον παντρευόμουν είχα σχέσεις πιο πριν πιο πολύ καιρό που δεν οδηγήθηκαν στο γάμο. Τώρα για τις γειτόνισσες ποτέ δεν με ενδιέφερε το τι θα πει η κάθε άσχετη κουτσομπόλα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
αλλο ο ερωτας κι αλλο η αγαπη.
η αγαπη ερχεται με τον καιρο.
απλα πρεπει το ζευγαρι πρωτα απ ολα να εχει φιλικη σχεση.
επισης το κοινωνικο στατους να μην διαφερει τραγικα γιατι στην πορεια βγαινουν κομπλεξ

προσωπικη μου αποψη παντα ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
αλλο ο ερωτας κι αλλο η αγαπη.
η αγαπη ερχεται με τον καιρο.
απλα πρεπει το ζευγαρι πρωτα απ ολα να εχει φιλικη σχεση.
επισης το κοινωνικο στατους να μην διαφερει τραγικα γιατι στην πορεια βγαινουν κομπλεξ

προσωπικη μου αποψη παντα ετσι?

Ναι καλή μου σίγουρα έχεις δίκαιο συμφωνώ μαζί σου. Όμως να σου πω ότι εμένα ο Μάριος μου πρώτα είναι και ο κολλητός μου και ο άντρας μου όταν έχω κάτι το καταλαβαίνει πριν καν του το πω. Σε πάρα πολλά θέματα τον συμβουλεύομαι και παίρνω την γνώμη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
εισαι πολυ τυχερη,χαιρομαι για σενα....:)
η αλληλοεκτιμηση ειναι σπουδαιο πραγμα σε μια σχεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όλα όσα ήθελα να πω τα είπε η περιεκτικότατη LaLuna :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Το "σύνδρόμο της σταχτοπούτας" στις γυναίκες πραγματικά τις έχει οδηγήσει πολλές φορές στην επιλόγη όοοοοτι "λάχει"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό το φαινόμενο και μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Δυστυχώς η ελληνική κοινωνία έχει μείνει τόσο κολλημένη σε κάποια πράγματα που απορρίπτει με περισσή ευκολία κάθε τι διαφορετικό. Όταν, για παράδειγμα, μία κοπέλα έχει τελειώσει τις σπουδές και έχει βρει δουλειά όλοι περιμένουν μετά πότε θα παντρευτεί. Σε περίπτωση δε που κάτι γίνει και χωρίσει με τον μέχρι τότε φίλο της έρχονται τα πάνω κάτω. Η πίεση είναι αφόρητη όχι μόνο από γνωστούς αλλά κυρίως από τους γονείς. Πολλές φορές επηρεασμένη η κοπέλα από τον κοινωνικό της περίγυρο καταλήγει να παίρνει βιαστικές αποφάσεις και να επιλέγει σύντροφο με τα κριτήρια των γονιών. Αυτή είναι η μία περίπτωση...

Άλλη περίπτωση είναι όταν η κοπέλα έχοντας ζήσει κάποιες εμπειρίες από τις σχέσεις καταλαβαίνει τα λάθη της και αποφασίζει να μην έχει μεγάλες προσδοκίες από τον άλλον. Με λίγα λόγια, δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις από τον άλλον (όπως το να είναι όμορφος, πλούσιος, από καλή οικογένεια, με πολύ καλή δουλειά, με 2 αυτοκίνητα-ένα οικογενειακό και ένα κάμπριο-, να της κάνει εκπλήξεις ταξίδια στο εξωτερικό κτλ) και αποφασίζει ποια πράγματα είναι πιο σημαντικά για αυτή. Όταν δει ότι προτεραιότητά της είναι η οικογένεια και ο άνθρωπος με τον οποίο είναι μαζί βρίσκεται στη ίδια φάση, τότε μπορεί να πάρει την απόφαση να παντρευτεί πολύ πιο εύκολα από ότι πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ναι η αγάπη... Αλλά γιατί αυτός/ή και όχι ο προηγούμενος-η που αγαπήσαμε;
Γιατί οι μεγάλες αγάπες πάνε στον παράδεισο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως εμένα μου έχει τύχει να σκεφτώ ένα τέτοιο σενάριο (πως παντρεύομαι πολύ ξαφνικά με κάποιον που δεν ξέρω πολύ καιρό) και μπορώ να σου πω πως ήταν ένα σενάριο που με ενθουσίασε! Εντάξει, είμαι γνωστή υπερβολική και αυθόρμητη, αλλά πραγματικά πιστεύω πως ένας τέτοιος γάμος έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να πετύχει απ' ότι ένας γάμος που το ζευγάρι είχε πριν σχέση καμιά δεκαριά χρόνια. Κι αυτό γιατί μετά από δέκα χρόνια δεν παντρεύεσαι βασικά από έρωτα, παντρεύεσαι γιατί δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις και πρέπει ή να παντρευτείς ή να χωρίσεις. Σόρρυ, αλλά δεν είναι ακριβώς αυτό το όνειρο που έχω για τον γάμο μου, χωρίς φυσικά να θέλω να πω πως όλοι οι γάμοι που γίνονται μετά από μακροχρόνιες σχέσεις είναι έτσι (διότι υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν δέκα χρόνια να παντρευτούν γιατί ξεκινάνε την σχέση στα 17 ή στα 19 και δεν έχουν τα φόντα νωρίτερα ή τέλος πάντων έχουν άλλα σοβαρά εμπόδια).
Και άλλωστε, ισχύει απόλυτα αυτό που λέει η ΚΕ. Στα 30 σου μπορείς να δεις ΠΟΛΥ γρήγορα αν ο άλλος σου κάνει ή όχι - έχεις ήδη κάποιες σχέσεις στο ενεργητικό σου και αρκετή εμπειρία ώστε να μπορείς να κρίνεις πολύ σύντομα αν ο άλλος που έχεις απέναντί σου είναι κάποιος που θα άντεχες/ήθελες να έχεις για καιρό δίπλα σου ή όχι. Άρα αν έχεις τα μάτια σου ανοιχτά, εύκολα μπορείς να κάνεις μια επιλογή που να αξίζει και συν τοις άλλοις να έχεις την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ χαρά να παντρεύεσαι ενώ είσαι ακόμα ΚΑΡΓΑ ερωτευμένος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top