Τελικά παντρευόμαστε αυτόν που θα "τύχει";

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
τα μακρυά του μαλλιά ξέρεις ότι είναι κάτι του παρελθόντος καθώς και οι κοιλιακοί... Αχνοφαίνεται η καραφλίτσα καθώς και η δική σου κοιλίτσα... μαθαίνεις να ζεις με αυτά, δεν είναι συμβιβασμός το να ψάχνεις συντροφικότητα κι όχι κεραυνοβόλο έρωτα με την πρώτη ματιά και σαρανταδύο κολωτούμπες

Ο λόγος? Γιατί τα άτομα αυτά ξέρουν ότι παντρεύονται γιατί θέλουν να κάνουν οικογένεια και να έχουν για πάντα δίπλα τους έναν άνθρωπο που δεν θα καίγονται από έρωτα και πάθος για πάρτη του αλλά θα αγαπούν θα εκτιμούν το άτομο το οποίο είδαν ότι μπορούν να βρούν ΠΛΕΟΝ αυτά που δεν βρήκαν σε όλες τις σχέσεις των 25 τους.
Δεν είναι συμβιβασμός;:hmm:

Όταν βλέπεις μια γυναίκα παντρεμένη και θεωρητικά ευτυχισμένη, με βάση τα παραπάνω, να κοιτάει με βλέμμα νοσταλγίας, έλλειψης, μέχρι και μίσους, ένα ερωτευμένο ζευγαράκι, πέρα στο απέναντι παγκάκι...

Όταν βλέπεις έναν εξίσου ευτυχισμένο άντρα να κοιτά τη μικρούλα που πέρασε με τα σάλια να του τρέχουν και τις αλλοδαπές κι ημεδαπές πόρνες να θησαυρίζουν...

Όταν βλέπεις την ιερή οικογένεια σε στιγμές οικογενειακής ευτυχίας, με τα κουτσούβελα, να κοιτάν ο ένας τον άλλον με βλέμμα απαξίωσης, του στυλ "τι του/της βρήκα πανάθεμά με"...

δεν είναι συμβιβασμός; Ο ορισμός του συμβιβασμού!

Αρχική Δημοσίευση από LaLuna:
αλλο ο ερωτας κι αλλο η αγαπη. Η αγαπη ερχεται με τον καιρο.

Μάλιστα! Ένας ακόμη ορισμός...

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή:
όλα όσα ήθελα να πω τα είπε η περιεκτικότατη LaLuna

Σωστός, κατά τη συνομιλήτρια...

Άρα, αυτό που γράφει εδώ...
Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή:
και τον ερωτεύτηκα τελικά ναι, αλλά πολύ μετά... αφού πρώτα τον είχα αγαπήσει... τον είχα εκτιμήσει!

...δεν μπορεί να οριστεί ως "Έρωτας". Απλή συνεπαγωγή.

αν λάβεις υπόψη σου ότι τον πρώτο μου άντρα τον παντρεύτηκα μετά από 7 χρόνια σχέσης...ήξερα στον πρώτο μου γάμο απ το πρώτο εξάμηνο ότι ΔΕΝ θα πετύχει!
Τότε γιατί τον παντρεύτηκες; Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά εδώ. Ήξερες από το πρώτο εξάμηνο των 7 ετών ότι δεν θα πετύχει, ή μετά τα 7 χρόνια παντρεύτηκες και αμέσως μετά κατάλαβες πως δεν θα πετύχει, αφού πέρασε ένα εξάμηνο έγγαμου βίου; Αν ισχύει αυτό...

Τώρα, θα πω την άποψή μου.

Η δική μου εμπειρία, μαζί με πολλών άλλων που γνωρίζω κι έχω συζητήσει λέει πως οι περισσότεροι λιμνάζουμε σε μια σχέση για 5-8 χρόνια, πριν φτάσουμε στα 30 και όταν η σχέση έχει τελειώσει, τότε ακριβώς αποφασίζουμε να παντρευτούμε. Αν ήδη έχουμε παντρευτεί μέσα στο χρονικό όριο που θέτω, την ώρα που νιώθουμε ότι η σχέση έχει πεθάνει ή ότι πνέει τα λοίσθια, εμείς αποφασίζουμε να κάνουμε ένα παιδί, για να τη διαιωνίσουμε ("να τη σώσουμε").

Αν πάλι ο ένας απ' τους δυο έχει το θάρρος να παραδεχτεί ότι "τετέλεσθαι", πριν καταλήξουν σε γάμο, όπως λιγότερο συχνά συμβαίνει, τότε ο άλλος/η καταλαμβάνεται από υστερία και αμόκ. "Με πήραν τα χρόνια", "εγώ πότε θα γίνω ΜΑΝΑ", "η ΜΑΝΑ μου γκρινιάζει, πότε θα παντρευτώ να ησυχάσει από μένα, να πάει και στα Μέθανα για λουτρά με τις φιλενάδες της", "εγώ πότε θα καταξιωθώ κοινωνικά επιτέλους" κλπ. Τότε, αν γνωρίσεις μία/έναν γύρω στα 30, πρώτα σου λέει πως θέλει να παντρευτεί και μετά πως την/τον λένε...

Λέγαν πως οι γάμοι από συνοικέσιο κρατούσαν περισσότερο και ήταν γενικά πιο πετυχημένοι από αυτούς που ξεκινούσαν από έρωτα. Λένε ακόμη πως οι μόνες αξιόπιστες σχέσεις, είναι οι σχέσεις συναλλαγής κι αυτό ίσως να εξηγεί το αμέσως προηγούμενο.

Πέρυσι τέτοιον καιρό το έλεγα, έτσι δεν είναι; Φαίνεται πως το εννοούσα. Θα το ξαναπώ λοιπόν...

Θάνατος στην αστική οικογένεια. (βλάπτει σοβαρά την ψυχική και σωματική υγεία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δεν ξέρω άν είναι απλά συμβιβασμός ή άν κρύβει και μια δόση εκδίκησης στον πρώην με τον οποίον ήσουν μαζί για τόσα χρόνια.
Ξέρετε, του στυλ "εσύ δεν κατάφερες να με κάνεις νυφούλα και μάνα τόσα χρόνια, ήρθε τώρα ο νέος και κατάφερε σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα αυτό που εσύ δεν έκανες..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εμενα αυτο που με ξενιζει σε κατι τετοιες περιπτωσεις ειναι που χωριζει η αλλη μετα απο μακροχρονια σχεση και μετα απο ενα χρονο εχει βρει αλλον και τον παντρευεται..Ποτε ρε κοπελια προλαβες να ξεπερασεις τον χωρισμο απο μια τοσο μεγαλη(αρα και ομορφη) σχεση,βρηκες αλλον και αποφασισες κιολας οτι ειναι ο αντρας της ζωης σου?Αν εγω ειχα 10 χρονια σχεση,χωριζαμε και μαθενα οτι μετα απο ενα χρονο παντρευεται αλλον θα πηγαινα με μολοτοφ στο γαμο..(καλα πλακα κανω:D).
Παντως χωρις να θελω να γενικευω παρατηρω οτι οι γυναικες κατα κυριο λογο οταν περασουν τα 26-28 πολυ πιο ευκολα παραμυθιαζουν τον εαυτο τους οτι αυτος που βρηκαν ειναι ο καταλληλος.Ισως να παιζει η ανησυχια του ποτε θα γινουν μανες..(και τωρα περιμενω την επιθεση σας γυναικες..:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Εμενα αυτο που με ξενιζει σε κατι τετοιες περιπτωσεις ειναι που χωριζει η αλλη μετα απο μακροχρονια σχεση και μετα απο ενα χρονο εχει βρει αλλον και τον παντρευεται..Ποτε ρε κοπελια προλαβες να ξεπερασεις τον χωρισμο απο μια τοσο μεγαλη(αρα και ομορφη) σχεση,βρηκες αλλον και αποφασισες κιολας οτι ειναι ο αντρας της ζωης σου?Αν εγω ειχα 10 χρονια σχεση,χωριζαμε και μαθενα οτι μετα απο ενα χρονο παντρευεται αλλον θα πηγαινα με μολοτοφ στο γαμο..(καλα πλακα κανω:D).
Παντως χωρις να θελω να γενικευω παρατηρω οτι οι γυναικες κατα κυριο λογο οταν περασουν τα 26-28 πολυ πιο ευκολα παραμυθιαζουν τον εαυτο τους οτι αυτος που βρηκαν ειναι ο καταλληλος.Ισως να παιζει η ανησυχια του ποτε θα γινουν μανες..(και τωρα περιμενω την επιθεση σας γυναικες..:))

Όχι, δεν έχει επίθεση...Ίσως έχεις και δίκιο. Το βλέπω κι εγώ σε κάποιες γυναίκες να τρομοκρατούνται στην ιδέα ότι θα μείνουν μόνες και ότι δεν θα τεκνοποιήσουν και να πέφτουν με τα μούτρα στον πρώτο που θα βρούν. Και εμένα με ξενίζει το πόσο γρήγορα ξεπερνούν τον πρώην. Εγώ χρειάστηκα αρκετό χρόνο να ξεπεράσω τον πρώτο έρωτά μου, ταλαιπωρώντας το καημένο το παλικάρι που είχα δίπλα μου...Ευτυχώς η αγάπη βρήκε το δρόμο της :)
Η διαφωνία μου συνίσταται στο γεγονός ότι αυτές οι γυναίκες είναι μάλλον λίγες. Οι συνειδητοποιημένες γυναίκες, στα 28 μάλλον τα έχουν βρει με τον εαυτό τους και δεν τους καίει ιδιαίτερα το να παντρευτούν. Άν κάτσει έκατσε, αλλιώς δεν θα τρελλαθούνε κιόλας...Όσο για παιδί, ε αυτό δεν χρειάζεται και γάμο σώνει και καλά για να γίνει και αυτόν τον μύθο τον έχουν ήδη καταρίψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Και εμένα με ξενίζει το πόσο γρήγορα ξεπερνούν τον πρώην. Εγώ χρειάστηκα αρκετό χρόνο να ξεπεράσω τον πρώτο έρωτά μου, ταλαιπωρώντας το καημένο το παλικάρι που είχα δίπλα μου

Η διαφωνία μου συνίσταται στο γεγονός ότι αυτές οι γυναίκες είναι μάλλον λίγες. Οι συνειδητοποιημένες γυναίκες, στα 28 μάλλον τα έχουν βρει με τον εαυτό τους και δεν τους καίει ιδιαίτερα το να παντρευτούν. Άν κάτσει έκατσε, αλλιώς δεν θα τρελλαθούνε κιόλας...Όσο για παιδί, ε αυτό δεν χρειάζεται και γάμο σώνει και καλά για να γίνει και αυτόν τον μύθο τον έχουν ήδη καταρίψει...

Το πρώτο που γράφεις δεν το κατανοώ καθόλου. Γιατί να μην τον ξεπερνούν; Σε ξενίζει το αυτονόητο; Μου θυμίζει την αντιμετώπιση που υπήρχε κάποτε με τις χήρες, να μην βγάλουν γρήγορα τα μαύρα. Το ζητούμενο είναι όταν τελειώνει μια σχέση, να την ξεπερνάς. Θα κάνουμε και παρατήρηση σε όσους/ες το πράττουν; Θεωρείς πως έκανες καλά που ταλαιπωρούσες το παλληκάρι; Μάλλον όχι, θέλω να πιστεύω. Τότε θα ήταν καλύτερα να έχεις ξεπεράσει τον πρώην και να κοιτούσες μπροστά.

Για το δεύτερο, ωραία είναι όλα αυτά θεωρητικά, αλλά φοβάμαι πως κινούνται στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας. Πού είναι όλες αυτές οι συνειδητοποιημένες και δεν τις έχω δει εγώ, μα τα γένια του Προφήτη; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ξέρετε, του στυλ "εσύ δεν κατάφερες να με κάνεις νυφούλα και μάνα τόσα χρόνια, ήρθε τώρα ο νέος και κατάφερε σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα αυτό που εσύ δεν έκανες..."

Κατόρθωμα είναι; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Εμενα αυτο που με ξενιζει σε κατι τετοιες περιπτωσεις ειναι που χωριζει η αλλη μετα απο μακροχρονια σχεση και μετα απο ενα χρονο εχει βρει αλλον και τον παντρευεται..Ποτε ρε κοπελια προλαβες να ξεπερασεις τον χωρισμο απο μια τοσο μεγαλη(αρα και ομορφη) σχεση,βρηκες αλλον και αποφασισες κιολας οτι ειναι ο αντρας της ζωης σου?Αν εγω ειχα 10 χρονια σχεση,χωριζαμε και μαθενα οτι μετα απο ενα χρονο παντρευεται αλλον θα πηγαινα με μολοτοφ στο γαμο..(καλα πλακα κανω:D).

Είπα να το θέσω ευγενικά στο 2ο πόστ μου αλλά είπες πολύ ωραία ότι ακριβώς ήθελα να πω. Μολότωφ αντι για ρύζι! Μου τη δίνει έστω και που σκέφτομαι ότι έχεις μια σχέση 10 χρόνια ή έστω μεγάλο διάστημα, χωρίζεις με την κυρία και μετά από σχέση 3 μηνών με το Μήτσο πάει η κυρία και διατυμπανίζει "Ο Μήτσος τα χει όλα και συμφέρει". Και να της κάνει έρωτα ο Μήτσος και να σαλιαρίζουν με το Μήτσο και να το παίζει εξασφαλισμένη με το Μήτσο και να της βάζει χέρι ο Μήτσος....

ΏΠΑ ΡΕ ΜΗΤΣΟ! Ιερό Εκκλησίας ήταν για μένα εκεί.... ΤΙ ΑΓΓΙΖΕΙΣ; Αλλά βέβαια, δεν φταίει ο Μήτσος. Αυτός τη δουλειά του κάνει. Ερωτεύτηκε και καλά έκανε, και ανέπτυξε έκθεση ιδεών στο κορμί της κοκκώνας! Η άλλη όμως; Είναι κι αυτή άμοιρη ευθυνών; Έπρεπε να γανώσει τον εγκέφαλο του πρώην για Χ χρόνια για να καταλάβει ότι δεν θέλει εκείνον αλλά τον Μήτσο; Ή μήπως πρίν από κάθε σχέση που καταλήγει σε γάμο, πρέπει να τα χει με τη μαντάμ ένα θύμα για να κάνει το σφουγγάρι για όλα τα κακά που σκορπάει ο Μάμρα ο Παντοτινός Θάντερ Θάντερ Θάντερκατς;

Και μετά η μανδάμ σου κουνιέται:

"Σε εκδικήθηκα! Με παντρεύτηκε (ή με κρατάει στα σύννεφα) ένας σε 3 μήνες ενώ εσύ δεν κατάφερες να το κάνεις σε 10 χρόνια, σερνόμουν μαζί σου"


Όχι μόνο κατόρθωμα δεν είναι, αλλά ηλιθιότητα! Του κανε -την γνωστή Βιολογική διεργασία που διδάσκεται σε κάθε πανεπιστήμιο- "le trois deux" του πρώην τώρα. Αυτή δεσμεύτηκε, κι αν το κανε με λάθος άνθρωπο θα φάει την κεφάλα της. Αυτός ελεύθερος έμεινε και θα βρει καμια άλλη με την ησυχία του.


ΥΓ: Και όπως είπα, όποιος μου αγγίξει την πρώην (όχι την πρόσφατη, την αμέσως προηγούμενη, που κι αυτή πρόσφατη είναι αλλά τέσπα) θα φάει μολότωφ στο πισινάκι!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή Valder όποια/όποιος έχει σχέση για πάνω από Χ χρόνια απαγορεύεται να χωρίσει, να παντρευτεί με άλλον και γενικά να έχει ζωή και μετά από αυτή; :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Δηλαδή Valder όποια/όποιος έχει σχέση για πάνω από Χ χρόνια απαγορεύεται να χωρίσει, να παντρευτεί με άλλον και γενικά να έχει ζωή και μετά από αυτή; :rolleyes:

Όχι φυσικά. Απλά δεν είναι σωστό να πάει και να το τρίψει στα μούτρα του/της πρώην!:) Έκανε την επιλογή να βρεί άλλον/η; Τέλος! Τι μπλέκει τους πρώην; Μην ανασταίνετε τους "νεκρούς".;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι φυσικά. Απλά δεν είναι σωστό να πάει και να το τρίψει στα μούτρα του/της πρώην!:) Έκανε την επιλογή να βρεί άλλον/η; Τέλος! Τι μπλέκει τους πρώην; Μην ανασταίνετε τους "νεκρούς".;)
Δεν νομίζω ότι στις περιπτώσεις που ανέφερε η Αθηνά υπήρξε θέμα "τριψίματος" στα μούτρα κάποιου πρώην. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι στις περιπτώσεις που ανέφερε η Αθηνά υπήρξε θέμα "τριψίματος" στα μούτρα κάποιου πρώην. :)

Γράφει κάποιο quote μου το nickname της Αθηνάς; Εγώ απάντησα σε αυτό που είπε το παλικάρι και η Φανή, περί εκδίκησης!:) Και λέω -καυστικά αλλά μάλλον κάποιοι είναι Indesit και λιώνουν- πως η εκδίκηση του να παντρευτείς γρήγορα γρήγορα άλλον δεν είναι σωστή για τον πρώην -γιατί δεν του κάνεις ζημιά- αλλά και για σένα γιατί δεν κερδίζεις κάτι. Άμα είσαι τόσο τυχερό άτομο και κατάλαβες το λαχείο με τον 1ο μήνα εκεί πάω πάσο.:)

Απλό και κατανοητό πιστεύω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
@ Valder

Καλά εντάξει να τα άκουγα αυτά από γυναίκα 35ρα που πιέζεται από τους γονείς της γιατί "επένδυσε 10 χρόνια σε μια σχέση χωρίς αποτέλεσμα" (το αποτέλεσμα είναι ο γάμος) θα έλεγα εντάξει μπορεί έτσι έμαθε και έτσι να σκέφτεται.

Αλλά φίλε μου εξεπλάγην γιατί θεωρείς ότι πρέπει να παντρευτούν μετά από δέκα χρόνια. Δηλαδή και που παντρεύτηκε άλλον τι έγινε; Χώρισαν και πήρα άλλο (αν και υποψιάζομαι ότι τον είχε έτοιμο). Παράλογο μεν αλλά το παρουσιάζεις λες και ο τύπος κακοπέρναγε και περίμενε το γάμο αλλά αυτή τη τελευταία στιγμή του την έκανε και πήρε άλλο.

Συγνώμη αν παρερμήνευσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
@ Valder

Καλά εντάξει να τα άκουγα αυτά από γυναίκα 35ρα που πιέζεται από τους γονείς της γιατί "επένδυσε 10 χρόνια σε μια σχέση χωρίς αποτέλεσμα" (το αποτέλεσμα είναι ο γάμος) θα έλεγα εντάξει μπορεί έτσι έμαθε και έτσι να σκέφτεται.

Αλλά φίλε μου εξεπλάγην γιατί θεωρείς ότι πρέπει να παντρευτούν μετά από δέκα χρόνια. Δηλαδή και που παντρεύτηκε άλλον τι έγινε; Χώρισαν και πήρα άλλο (αν και υποψιάζομαι ότι τον είχε έτοιμο). Παράλογο μεν αλλά το παρουσιάζεις λες και ο τύπος κακοπέρναγε και περίμενε το γάμο αλλά αυτή τη τελευταία στιγμή του την έκανε και πήρε άλλο.

Συγνώμη αν παρερμήνευσα.

Μη ζητάς συγγνώμη φίλε, είναι γνώμη σου, αν διαφωνούμε θα στο πω ευθέως.:)

Λοιπόν, όταν τα χεις με κάποιον 2 χρόνια σημαίνει ότι έχετε γωριστεί αρκετά καλα σε θέμα χαρακτήρων, ξέρεις τι σου βρωμάει, τι σου αρέσει στον άλλον. Όταν τα 2 χρόνια γίνουν 4, 6, 8 και εν τέλει 10, μπορούμε να υποθέσουμε 2 πράγματα. Ή οτι τα παιδιά μπορούν και είναι μαζί, περνάνε καλά, έχουν δεθεί μεταξύ τους κλπ ή αν υπάρχει φθορά ότι ο ένας από τους 2 ή και οι 2 είναι ανασφαλής/είς για να εγκαταλείψουν τη σχέση.

Άμα ο άλλος έχει ένα άσχημο χαρακτηριστικό, ε τι στην ευχή, δε θα το χεις δει στα 3-4 χρόνια; (και πολύ λέω) Εκτός κι αν φυσικά σε κεράτωσε στα 9 και τον χώρισες στα 10.

Το ζήτημα το οποίο θίγω ως "αδικία" για τον πρώην -δοθείσης της εξήγησης ότι ο χωρισμός δεν προήλθε από υπαιτιότητα ενός εκ των δύο αλλά από το κοινώς λεχθέν ως "ασυμβίβαστο χαρακτήρων"- είναι το γιατί έπρεπε να φτάσουν εκεί για να καταλάβει η άλλη ότι αυτός δεν της κάνει ΑΛΛΑ ΚΑΙ πως ένα άτομο με δυσανάλογα λιγότερη διάρκεια συμβίωσης κατάφερε και έχει τέτοια βαρύτητα για εκείνη.

Προσέξτε το "δυσανάλογα". Τον πρώην γιατί δηλαδή τον κατάλαβες στον 10ο χρόνο και τον νυν στον ένα μήνα; Αποκλείεται να είναι καθαρός έρωτας και ενθουσιασμός με τον νυν και όχι ανακάλυψη του τέλειου χαρακτήρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Κοίτα, δε ξέρεις τι έπαιξε ή πως σκεφτόταν η τύπισσα. Μπορεί να σκέφτηκε με τη λογική του τι μου προσφέρει ο ένας και τι ο άλλος (γάμο ο ένας χαλαρή σχέση ο άλλος) ή απλώς ο τύπος να έκανε μ*****α και να χώρισαν. Δε ξέρεις τι έπαιξε...

Τεσπά. Απλώς με ξένισε λίγο ο τρόπος που το διατύπωσες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Κοίτα, δε ξέρεις τι έπαιξε ή πως σκεφτόταν η τύπισσα. Μπορεί να σκέφτηκε με τη λογική του τι μου προσφέρει ο ένας και τι ο άλλος (γάμο ο ένας χαλαρή σχέση ο άλλος) ή απλώς ο τύπος να έκανε μ*****α και να χώρισαν. Δε ξέρεις τι έπαιξε...

Τεσπά. Απλώς με ξένισε λίγο ο τρόπος που το διατύπωσες. :)

Μπα, το ξεκαθάρισα ότι μιλάω γι αυτούς/ες που "ανακάλυψαν τον αληθινό εαυτό του/της πρώην" στα 10 χρόνια ξαφνικά. Αν ο άλλος σου χει κάνει μ***κια, τον χωρίζεις και 10 χρόνια γάμο να χεις, δεν τίθεται θέμα, αν φυσικά είναι τόσο χοντρή η μ***κια.

Anyway, καλά έκανες και μου απήυθηνες το λόγο και σ' ευχαριστώ πολύ για την ωραία αντιπαράθεση απόψεων. Το προτιμώ από άλλες μεθόδους "έκφρασης" προσφιλείς σε κάποια άλλα μέλη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ναι, δε πρόσεξα το τελευταίο περί "δοθείσης της εξήγησης" που ανέφερες πιο πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Δηλαδή Valder όποια/όποιος έχει σχέση για πάνω από Χ χρόνια απαγορεύεται να χωρίσει, να παντρευτεί με άλλον και γενικά να έχει ζωή και μετά από αυτή; :rolleyes:
Να πω και εγω τι πιστευω πανω σε αυτο.Δεν λεω φυσικα να μην εχει ζωη μετα απο μια μακροχρονια σχεση.Αλλα πραγματικα δεν μπορω να συλλαβω το γεγονος να ειναι καποια σε μια μακροχρονια σχεση,να χωριζει (οπωσδηποτε και αν χωριζει) και μετα απο ενα μικρο χρονικο διαστημα (πχ 1 χρονος) να εχει βρει αλλον(που αυτο δεν ειναι κακο) και να τον παντρευεται κιολας(αυτο ειναι λαλακια κατα την γνωμη μου..).Συνηθως οταν χωριζεις απο μια μακροχρονια σχεση χρειαζεσαι ενα διαστημα μονος σου.Να δεις λιγο το παρελθον και να τα βρεις λιγο με τον εαυτο σου.Επισης οταν μια μακροχρονια σχεση καταληγει ασχημα συνηθως μετα εισαι και λιγο επιφυλακτικος.
Εσενα δλδ ρε Michelle αν ειχες 10 χρονια σχεση και 1 χρονο αφου χωριζες μαθαινες οτι ο δικος σου παντρευεται δεν θα χαλιοσουν?Και δεν σε ρωταω μονο συναισθηματικα.Εμενα θα με χαλουσε σαν χαρακτηρας η αλλη αν το εκανε..

Η διαφωνία μου συνίσταται στο γεγονός ότι αυτές οι γυναίκες είναι μάλλον λίγες. Οι συνειδητοποιημένες γυναίκες, στα 28 μάλλον τα έχουν βρει με τον εαυτό τους και δεν τους καίει ιδιαίτερα το να παντρευτούν. Άν κάτσει έκατσε, αλλιώς δεν θα τρελλαθούνε κιόλας...Όσο για παιδί, ε αυτό δεν χρειάζεται και γάμο σώνει και καλά για να γίνει και αυτόν τον μύθο τον έχουν ήδη καταρίψει...

Μακαρι να ειναι λιγες αυτες οι γυναικες και οι περισσοτερες να σκεφτονται οπως το λες.Εγω παντως δεν τις βλεπω και για τοσες λιγες..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν είναι συμβιβασμός;:hmm:

Όταν βλέπεις μια γυναίκα παντρεμένη και θεωρητικά ευτυχισμένη, με βάση τα παραπάνω, να κοιτάει με βλέμμα νοσταλγίας, έλλειψης, μέχρι και μίσους, ένα ερωτευμένο ζευγαράκι, πέρα στο απέναντι παγκάκι...

Όταν βλέπεις έναν εξίσου ευτυχισμένο άντρα να κοιτά τη μικρούλα που πέρασε με τα σάλια να του τρέχουν και τις αλλοδαπές κι ημεδαπές πόρνες να θησαυρίζουν...

Όταν βλέπεις την ιερή οικογένεια σε στιγμές οικογενειακής ευτυχίας, με τα κουτσούβελα, να κοιτάν ο ένας τον άλλον με βλέμμα απαξίωσης, του στυλ "τι του/της βρήκα πανάθεμά με"...

δεν είναι συμβιβασμός; Ο ορισμός του συμβιβασμού!
Δεν ξέρω που τις έχεις δει αυτές τις γυναίκες αλλά επειδή χρησιμοποίησες το δικό μου ποστ για να τα πεις αυτά, οφείλω να με υπερασπιστώ λέγοντας ότι ουδέποτε κοίταξα σαν ξελιγωμένη τα ερωτευμένα ζευγάρια, ακόμα κι όταν δεν ήμουν ερωτευμένη.
Δεν ξέρω πως μπορείς και ξέρεις από τι είδους σχέση προέρχονται αυτές οι γυναίκες κι αυτοί οι άντρες, ότι δλδ έτσι ξελιγωμένα κοιτάζουν κατ αποκλειστικότητα αυτοί που πρώτα αγάπησαν και μετά ερωτεύτηκαν αλλά για να το λες σίγουρα έχεις τις πηγές σου.
Απλά δεν με αφορά εμένα αυτό σαν κατάσταση






Τότε γιατί τον παντρεύτηκες; Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά εδώ. Ήξερες από το πρώτο εξάμηνο των 7 ετών ότι δεν θα πετύχει, ή μετά τα 7 χρόνια παντρεύτηκες και αμέσως μετά κατάλαβες πως δεν θα πετύχει, αφού πέρασε ένα εξάμηνο έγγαμου βίου; Αν ισχύει αυτό...
όντως δεν κατάλαβες κι ευτυχώς δλδ γιατί είναι σχεδόν προσβλητικό το να πιστεύει κάποιος ότι μπορεί κάποιος να ήξερε απ το πρώτο 6μηνο της σχέσης ότι δεν πρόκειται να τσουλήσει και παρόλα αυτά να έκατσε 7 χρόνια σε σχέση κι άλλα 3 σε γάμο...
αλλά επειδή δεν με ξέρεις ως άνθρωπο δε θα προσβληθώ :P και θα σου πω μόνο ότι, ΦΥΣΙΚΑ και δεν το ήξερα απ το πρώτο 6μηνο της σχέσης αλλά το ανακάλυψα απ το πρώτο 6μηνο του γάμου


Αυτά δε που πρεσβεύω περί έρωτα, αγάπη και γάμο, αφορούν και ταιριάζουν μόνο στη δική μου ιδιοσυγκρασία κι εφόσον πρώτα έχω ζήσει όσα έχω ζήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
@Valder [ ή όποιον άλλο] γιατί μάλλον δεν το έπιασες "σωστά". Η κοπελιά με τη 10χρονη σχέση χώρισε "κοινεί συναινέση" (έτσι γράφεται?:hmm:) γιατί και οι 2 δεν "αντεχαν άλλο". Επίσης μια τέτοια συμπεριφορά δεν είναι "προνόμιο" των γυναικών -κρίνοντας από τα παραδείγματα που έχω. Ένας γνωστός μου (λίγο πάνω από τα 30) είχε σχέση από το πρώτο έτος με μια κοπέλα,χωρίσανε κάπου στα 27 τους και στα 28 του "έβαλε στεφάνι" με μια άλλη μετά από σχέση 15 μηνών?(κάπου εκεί τέσπα). Ένας πρώην μου (με τον οποίο τα είχαμε 5 χρόνια) τα έφτιαξε σε dt με μια άλλη κοπελίτσα η οποία είναι κ.Κοκοφίκου ήδη εδώ και 2 χρόνια περίπου (με τον πρώην αυτό χωρίσαμε πριν 4 χρόνια).

Δεν είναι δλδ αποκλειστικά "γυναικείο" προνόμιο οι γάμοι-express μετά από μακροχρόνια σχέση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Νομίζω ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες. Αυτοί που "θέλουν να παντρευτούν" κι αυτοί που "θα παντρευόνταν μόνο άν..." Αν η πρώτη κατηγορία μπλέξει με τη δεύτερη γίνεται πρόβλημα.

Άτομο της δεύτερης κατηγορίας μπορεί να θεωρήσει "έλλειψη ουσίας" το ότι το έτερον ήμισυ δηλώνει μέν έρωτας ζωής και πρώτη αγάπη τυχόν, όμως θα παντρευόταν έτσι κι αλλιώς γιατί,απλά, ανήκει στηνπρώτη κατηγορία. Κι εκεί να χωρίσει. Τότε το άτομο της πρώτης κατηγορίας δεν είναι διόλου απίθανο να πάντρευτεί πολύ σύντομα μια νέα σχέση. Για να αναπληρώσει το χαμένο χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top