Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Όταν θα σταματήσει, όμως, η ανθρωπότητα να έχει πρόσβαση σε ζωικά κρέατα, θα παρακαλάτε για να φάτε μια κατσαριδούλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Όταν θα σταματήσει, όμως, η ανθρωπότητα να έχει πρόσβαση σε ζωικά κρέατα, θα παρακαλάτε για να φάτε μια κατσαριδούλα :P
Προτιμώ να πεθάνω :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είδα πρόσφατα κάτι που έμοιαζε με κατσαρίδα αν και είχε φτερά και πετούσε.Μάλλον εξελίσσεται σαν τα πόκεμον. Θα ταν πολύ κουλ στην επόμενη εξέλιξη να μπορεί να φτύνει και φωτια or something
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Όταν θα σταματήσει, όμως, η ανθρωπότητα να έχει πρόσβαση σε ζωικά κρέατα, θα παρακαλάτε για να φάτε μια κατσαριδούλα :P

Οταν γινει αυτο θα τρωμε φασολακια μαζι,θα γινουν το αγαπημενο μου :bleh: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Άσχετη ερώτηση: Πώς αντιμετωπίζετε τους "απρόσκλητους" επισκέπτες του σπιτιού σας; Και πριν προλάβετε να απαντήσετε δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους αλλά μικρά ζωντανά, όχι όμως τρωκτικά... Π.χ πριν λίγο μπήκα στο σπίτι και στην είσοδο της πολυκατοικίας είδα έναν γυμνισάλιαγκα, είχα χρόνια να δω, στην πόλη δεν είναι και πολύ συνηθισμένοι, τα σαλιγκάρια τα βλέπει κανείς πιο εύκολα... Εγώ αφού τον φωτογράφισα, τον άγγιξα από περιέργεια, μου φάνηκε αρκετά κρύος, και τον άφησα να συνεχίσει την πορεία του...... Ελπίζω να μη του κάνει κακό κανείς ένοικος μπαίνοντας...
Θυμάμαι ότι πριν 1-2 χρόνια είχα δει ένα σαμιαμίδι μες το σπίτι να κόβει βόλτες...το είχα δει δυο- τρεις φορές...το έβρισκα αρκετά χαριτωμένο και δε το ενόχλησα... Μετά έχασα τα ίχνη του...
Και για του λόγου το αληθές ιδού και ο...γυμνοσάλιαγκας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
E? Τοσο περιεργο σου φαινεται? :hehe: Εννοειται πως θα τα πατήσεις γρηγορα γρηγορα και με δύναμη, για να μην προλαβουν να ξεφυγουν :pfff: Εγω προσωπικά δεν το ευχαριστιεμαι ακριβως γιατι τα σιχαίνομαι, αλλά σιγά μην πετάξω παντόφλα από μακριά. Ποιος ξερει αν θα τα πετυχω. Το πάτημα είναι η σίγουρη λυση :hehe:

Το πάτημα δεν ειναι η ιδανική λύση, γιατί κολλάνε στα παπούτσι τα αυγά και μεταφέρονται και σε αλλά σημεία , όποτε αύξηση του πλυθησμου και συνεχιζόμενο πρόβλημα. Καλύτερα ψεκασμός με σκεύασμα από σουπερμάρκετ.

Γενικα, προσπαθείτε να κρατάτε το σπιτι στεγνό, αερισμένο και καθαρό. Αν προσβληθείτε από κατσαρίδες, μην διστάσετε , εφόσον δεν έχετε κατοικίδια, σε χημικά σκευάσματα, υπάρχουν σχετικά φθηνά σε καταστήματα που πουλάνε γεωργικά προϊόντα. Σφουγγάρισμα καθημερινό με μπόλικη χλωρίνη, και ψεκασμός με γεωργικό προϊόν στις γωνιες και στα μερη Απ οπου περνάνε, όταν πρόκειται να βγείτε από το σπιτι. Βοηθητικές ειναι και οι παγίδες/σπιτάκια, που τα δηλητηριάζουν έμμεσα και μεταφέρουν τα τοξικά συστατικά στις φωλιές και στα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας. Όχι άπλυτα πιάτα και Tuboflo στην βρύση της κουζίνας, γιατί η προσκόλληση υπολειμμάτων φαγητών στους σωλήνες προσελκύουν κατσαρίδες. Σκουπίδια πετάμα κατευθείαν,τρόφιμα καλα κλειστά και όχι ανοιχτά έξω στο τραπέζι κλπ., ψεκασμός σε δυσπρόσιτα σημεια(γωνιές , πισω από καναπέδες κλπ). Συνήθως, μεσα σ ένα μηνα το πολυ, ξεμπλεκεται, αλλιώς θέλει ειδικό.


@grtt
Αν έχεις κήπο και μεγάλο πρόβλημα με δαύτα , τοτε προμηθεύσου από κάπου/κάπως πάπιες. Ειναι φυσικος τους εχθρός και τα εξαφανίζουν με φυσικό τροπο και γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
@paskmak Δεν αναφέρομαι σε κατσαρίδες γιατι αυτες δεν μπορώ να τις πλησιάσω ούτε στα 2 μέτρα :redface: Σε εμένα δυστυχώς οι κατσαρίδες έμπαιναν απ’το μπαλκόνι αλλα εχω πάρει τα μέτρα μου +απεντόμωση, και δεν είδα πολλες φέτος το καλοκαίρι. Αλλα τα υπόλοιπα μικρά και ακακα ζουζουνακια τα σκοτώνω. Θέλει καλο καθάρισμα πάντα, όπως και να’χει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeffgel

Νεοφερμένος

Η Jeffgel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
@paskmak Δεν αναφέρομαι σε κατσαρίδες γιατι αυτες δεν μπορώ να τις πλησιάσω ούτε στα 2 μέτρα :redface: Σε εμένα δυστυχώς οι κατσαρίδες έμπαιναν απ’το μπαλκόνι αλλα εχω πάρει τα μέτρα μου +απεντόμωση, και δεν είδα πολλες φέτος το καλοκαίρι. Αλλα τα υπόλοιπα μικρά και ακακα ζουζουνακια τα σκοτώνω. Θέλει καλο καθάρισμα πάντα, όπως και να’χει!

Ενταξει τελικά δεν εισαι οπως η φιλη μου. Εκείνη παταει τα παντα και της αρεσει να ακουει που κανουν αυτο το κρατς οταν τα λιωνει...Τρελη τελειως :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Παιδιά λίγο help!
Η κατάσταση στη κουζίνα έχει γίνει ανυπόφορη με τις κατσαρίδες και παρήγγειλα το maxcforce της Bayer ( @yozerehs ;) ).

Το πρόβλημα είναι στη μία μεριά της κουζίνας, μέσα στα ντουλάπια με τις κατσαρόλες καθώς και τα συρτάρια με τα μπιχλιμπίδια.
Δηλαδή φανταστείτε ότι όποιο συρτάρι ανοίξεις και ανακατέψεις τα πράγματα, κάτι θα πεταχτεί!

Θέλω βοήθεια στο πως να εφαρμόσω το maxforce με δεδομένα τα εξής:
1. Αδυνατούμε στο σπίτι να αδειάσουμε τα ντουλάπια και τα συρτάρια γιατί κανείς μας δεν τα πάει καλά με τις κατσαρίδες.
2. Έχουμε κατοικίδιο

Μία σκέψη μου είναι να βάλουμε σε κάθε ντουλάπι και σε κάθε συρτάρι (μέσα και ψηλά - κάτω από τα ράφια, όχι έξω σε κίνδυνο του σκυλιού) από μια σταγόνα maxforce και να δώσουμε όρκο με αίμα ότι δεν θα ανοίξουμε τα ντουλάπια και τα συρτάρια για 10 μέρες. Μετά τα ανοίγουμε, καθαρίζουμε τη σταγόνα maxforce που είχαμε βάλει και αδειάζουμε τα ντουλάπια για πλύσιμο κτλ. Τι λέτε;

Έχω χρησιμοποιήσει το αντίστοιχο maxforce για μυρμήγκια, αυτή τη φορά στο δωμάτιό μου. Τον πρώτο καιρό ήταν σαν να χειροτέρευσε το πρόβλημα, αλλά μετά από 2 εβδομάδες δεν ξανά είδα μυρμήγκι. :)


edit: Και κάτι άλλο: με το maxforce θα βγουν και θα ψοφήσουν έξω στο δάπεδο ή θα πεθάνουν μέσα στη φωλιά τους;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Άμα πήρες της Bayer,σίγουρα θα κάνει δουλειά.Της Bayer τα εντομοκτόνα εξολοθρεύουν και εμάς.:jumpy:
Λοιπόν,κοίτα και τις οδηγίες χρήσης οπωσδήποτε.
Αυτό που ξέρω εγώ και το έχω εφαρμόσει με επιτυχία ,με άλλο εντομοκτόνο βέβαια είναι ότι ψεκάζουμε στα περάσματα.
Δηλαδή στο πάτωμα εκεί που είναι πόρτες,μπροστά απο μπαλκονόπορτες,περιμετρικά των τοίχων,στο πάτωμα εννοώ,πολύ σημαντικό πίσω απο ηλεκτρικές συσκευές,όπως ψυγεία,κουζίνες ,πλυντήρια κλπ,επίσης στους νεροχύτες και εννοώ εκεί που βγαίνει το νερό και μετά βουλώστε με καπάκι και πάντα να έχετε δυχτάκια για τις τρίχες διότι απο εκεί κυρίως βγαίνουν οι κατσαρίδες,στο ντουλάπι κάτω απο τον νεροχύτη οπωσδήποτε,γενικότερα σε ντουλάπια κλπ.

Όμως πρέπει να μην μείνετε εκεί το βράδυ κανονικά και για το κατοικίδιο είναι ακόμα πιο επικίνδυνο.
Πραγματικά θα σας συνιστούσα να μείνετε αλλού.
Καλή τύχη πάντως.:hello:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
@Averkina thanks για την απάντηση!
Το maxforce δεν είναι υγρό ψεκασμού αλλά κάτι σαν gel που βάζεις σε τοπικά σημεία (σε αυτά που είπες ;) ) συνεπώς δεν τίθεται θέμα εισπνοής για να φύγουμε από το σπίτι. Απλά εμείς δεν μπορούμε να βάλουμε σε σημεία που έχει πρόσβαση το σκυλί.
Ναι, πίσω από το ψυγείο και την κουζίνα αλλά όχι περιμετρικά μπροστά. Ναι, μέσα στα ντουλάπια αλλά όχι έξω κτλ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενας καλός τρόπος για να απαλλαγείτε από τα περισσότερα ζωύφια είναι να μην σκοτώνετε τις αραχνες στο σπίτι.
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
edit: Και κάτι άλλο: με το maxforce θα βγουν και θα ψοφήσουν έξω στο δάπεδο ή θα πεθάνουν μέσα στη φωλιά τους;

Ο σκοπός του maxforce είναι να το φάνε, να πάνε μετά κανονικά στη φωλιά τους και εκεί να μολυνθούν και οι υπόλοιπες κατσαρίδες ώστε να πεθάνουν όλες. Προσωπικά, δεν έχω άποψη για το πώς να το χρησιμοποιήσεις σε εσωτερικό χώρο, γιατί η δική μου περίπτωση αφορούσε εξωτερικό χώρο. Πάντως, μετά από ένα χρόνο που έχω το συγκεκριμένο προϊόν, μπορώ να πω ότι είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάθε φορά που εξοντωνουμε μια φωλια από κατατσαριδες μερικές κατσαρίδες επιζούν και θυμούνται. Θυμούνται τον ανιερο και άδικο πόλεμο που ξεκινήσαμε εναντίων τους ενώ αυτές δεν κάναν τίποτα για να μας βλάψουν. Και οι κατσαρίδες που επιζούν είναι πιο δυνατές του είδους τους και μεταβιβαζουν μέσω των προφορικών τους παραδωσεων τις πραξεις μας στις επόμενες γενιές. Συνεχίστε λοιπόν να σκοτώνετε αλόγιστα τις κατσαρίδες αλλά να θυμάστε πως οποίος σπέρνει ανέμους θερίζει θύελλες. Θα έρθει κάποια στιγμή που το ποτήρι του αίματος θα ξεχυλισει και η οργή της κατσαρίδας θα απελευθερωθει.

You will pay.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Το παρακάτω μήνυμα δεν είναι τρολιά

Οι κατσαρίδες έχουν κάποια εξυπνάδα που δεν έχουν τα άλλα έντομα/ζωίφια. Νιώθουν το φόβο, κρύβονται μόλις τις πλησιάσεις σε έξυπνα σημεία, ενεργούν στη νύχτα που δεν τις βλέπουμε, θυμούνται που βρίσκεται το φαγητό τους και εξουδετερώνουν χαμηλού ιq εχθρούς τους. Ίσως δεν πρέπει να τις σκοτώνουμε αλλά να τις διώχνουμε έξω από το σπίτι μας.

Αυτό το λέω με τη λογική ότι οι κατσαρίδες ενώ είναι πιο έξυπνες απο σκυλιά και γατιά η ζωή τους δεν έχει την ίδια αξία ως προς τον άνθρωπο.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Πριν μέρες διάβαζα ότι οι σιχαμένες έχουν αρχίσει να έχουν αντοχή σε διάφορα κατσαριδοκτόνα. :cry_x:

Εγώ πέρυσι ένα βράδυ που είδα μια στο μπάνιο την κλείδωσα μέσα, έφραξα και το από κάτω μέρος της πόρτας με πετσέτα βουτηγμένη σε ξύδι και φώναξα ενισχύσεις. Αν την είχα δει σε ανοιχτό δωμάτιο θα είχα μετακομίσει μέχρι να εξολοθρευτεί ο εχθρός.

Γενικά έχω να πω ότι σίτες σε φωταγωγό (κυρίως) και πόρτες και συχνή απεντόμωση στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας έπιαναν σε εμάς. Όταν είχαν να κάνουν απεντόμωση 3 χρόνια βρήκε χώρο αυτή και απλώθηκε πάνω από το πλυντήριο ΜΟΥ. :mpliaks:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Το παρακάτω μήνυμα δεν είναι τρολιά

Οι κατσαρίδες έχουν κάποια εξυπνάδα που δεν έχουν τα άλλα έντομα/ζωίφια. Νιώθουν το φόβο, κρύβονται μόλις τις πλησιάσεις σε έξυπνα σημεία, ενεργούν στη νύχτα που δεν τις βλέπουμε, θυμούνται που βρίσκεται το φαγητό τους και εξουδετερώνουν χαμηλού ιq εχθρούς τους. Ίσως δεν πρέπει να τις σκοτώνουμε αλλά να τις διώχνουμε έξω από το σπίτι μας.

Αυτό το λέω με τη λογική ότι οι κατσαρίδες ενώ είναι πιο έξυπνες απο σκυλιά και γατιά η ζωή τους δεν έχει την ίδια αξία ως προς τον άνθρωπο.


Το οποίο και το στηρίζεις που ακριβώς;Προσωπική άποψη;Διότι όλα τα έντομα φοβούνται,επίσης ξέρουν και την φωλιά τους.
Θυμίσου και τα μυρμήγκια τι κάνουν!
Το υπογραμμισμένο,το στηρίζεις κάπου;έχουμε κάποια έρευνα που το λέει;Αν όχι,είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα.
Σε καμία περίπτωση έντομα δεν μπορεί να είναι πιο έξυπνα απο θηλαστικά.

Κατά τα άλλα πάντα είναι καλύτερη η πρόληψη απο την καταπολέμιση.Ως εκ τούτου καλύτερα να έχουμε διχτάκια στις αποχετεύσεις και νεροχίτες,σίτες στα παράθυρα,αεροστόπ στις εξώπορτες.

Και δεν γεμίζουμε ζωύφια αλλά δεν χρειάζεται μετά να κάνουμε απεντόμωση που βλάπτει ιδιαίτερα και εμάς αλλα και το περιβάλλον.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,978 μηνύματα.
@Averkina thanks για την απάντηση!
Το maxforce δεν είναι υγρό ψεκασμού αλλά κάτι σαν gel που βάζεις σε τοπικά σημεία (σε αυτά που είπες ;) ) συνεπώς δεν τίθεται θέμα εισπνοής για να φύγουμε από το σπίτι. Απλά εμείς δεν μπορούμε να βάλουμε σε σημεία που έχει πρόσβαση το σκυλί.
Ναι, πίσω από το ψυγείο και την κουζίνα αλλά όχι περιμετρικά μπροστά. Ναι, μέσα στα ντουλάπια αλλά όχι έξω κτλ.


Το έχει η γιαγιά μου και όντως κανεί δουλειά!Πολυ καλή επιλογή.
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
@Averkina thanks για την απάντηση!
Το maxforce δεν είναι υγρό ψεκασμού αλλά κάτι σαν gel που βάζεις σε τοπικά σημεία (σε αυτά που είπες ;) ) συνεπώς δεν τίθεται θέμα εισπνοής για να φύγουμε από το σπίτι. Απλά εμείς δεν μπορούμε να βάλουμε σε σημεία που έχει πρόσβαση το σκυλί.
Ναι, πίσω από το ψυγείο και την κουζίνα αλλά όχι περιμετρικά μπροστά. Ναι, μέσα στα ντουλάπια αλλά όχι έξω κτλ.

Είχα χρησιμοποιήσει και εγώ τέτοιου είδους τζελ. Δεν χρειάζεται να βάλεις παντού (και μέσα και έξω). Συνήθως λένε ανά πόσα τετραγωνικά μέτρα χρειάζεται να βάλεις (νομίζω σε εμένα ήταν 1 με 1.5, στο μπάνιο μου π.χ. χρειάστηκαν μόλις 2 σταγόνες). Σε ψηλά σημεία για να μην τα φτάνει το σκυλάκι (θυμάμαι κιόλας κοντούλι έχετε) όπως μεντεσέδες (πόρτα, παράθυρα, ντουλάπια, συρτάρια), πίσω από ηλεκτρικές συσκευές και καλοριφέρ.

Το είχα χρησιμοποιήσει για τις μικρές ξανθές κατσαρίδες, τις γερμανικές δηλαδή. Ένα βράδυ είχα δει 15+ και φρίκαρα. Μετά το τζελ άντε να είχα δει 2-3 για λίγες μέρες και μετά καμιά ψόφια αραιά και που. Υποθέτω επειδή δεν είναι η δράση του "μπαμ και κάτω", δεν πεθαίνουν ακαριαία δηλαδή, το θανατικό τις βρίσκει στις φωλιές τους. Οι υπόλοιπες κατσαρίδες τρώνε τις πεθαμένες και μετά πεθαίνουν κι αυτές. Λένε ανά κάποιο χρονικό διάστημα (τύπου ένα χρόνο) πρέπει να ανανεώνεις τις σταγόνες, αλλά εγώ δε χρειάστηκα δεύτερη φορά.

Για τις αμερικάνικες κατσαρίδες (μεγάλες κόκκινες που πετάνε άμα λάχει) που είχε το δωμάτιο εστιών μου το συνεργείο που κάλεσα ψέκασε, δεν έβαλε τζελ, και μετά από περίπου 1-2 ώρες μπορούσα να μπω και εγώ και το σκυλί μου χωρίς θέμα. Δυο σελίδες πίσω σε αυτό το θέμα έχω περιγράψει πόσο κοντά είχαμε έρθει με τις συγκεκριμένες κατσαρίδες. <3
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Στο παλιό μου διαμέρισμα, οι ρουφιάνες οι κατσαρίδες είχαν κάνει φωλιά κάτω απο το κομοδίνο μου (ήταν εντοιχισμένο) και δε μπορούσα να τις διώξω με τίποτα. Τι εντομοκτόνα, τι κόλπα... Πέθαιναν όσες εμφανίζονταν και την επόμενη εβδομάδα ξαναμανά τα ίδια.

Στο νέο διαμέρισμα έχω δει μόνο μια φορά κατσαρίδα και αυτό επειδή είχα ανοιχτές μπαλκονόπορτες και λογικά μπήκε μέσα. Το πρόβλημα είναι οτι στο νέο εμφανίζονται διαρκώς αράχνες και μυρμήγκια (είναι στην εξοχή) - δεν θέλω να εξολοθρεύσω τις αράχνες, καθώς τρώνε τα άλλα έντομα, αλλά έχει τύχει να ξυπνήσω και να δω μια δίπλα μου στο κρεβάτι και απο οτι καταλαβαίνετε κρίπαρα. Απομάκρυνα το κρεβάτι απο τον τοίχο και δεν έχει ξανασυμβεί έκτοτε.

Τα μυρμήγκια είναι σοβαρότερο πρόβλημα γιατί έχουν φωλιά στο μπάνιο και φοβάμαι πως τώρα που θα επιστρέψω θα έχουν γίνει δισεκατομμύρια, παρόλο που ψέκασα πριν φύγω. Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω απεντόμωση, αλλά δεν ξέρω πόσο κοστίζει και πόσο διαρκεί. Καμία ιδέα; :)

Να σημειωθεί οτι γενικά δεν τα φοβάμαι τα έντομα, απλώς τα σιχαίνομαι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top