Ποια είναι η γνώμη σας για τη συμπεριφορά γιατρών και ασθενών;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Πολλές μητέρες δεν έχουν βοήθεια και δεν μπορούν ούτε άδεια να πάρουν. Γιαυτό τα στελνουν..
Δεν ανήκω σε αυτές αλλά το γνωρίζω. Πολύ εύκολα δεν κρίνετε? Με το κράτος βαλτα που δε στηρίζει τις μήτερες σε τίποτα. Όχι με εκείνες που κάνουν το εκατό τους παξιμάδι και τρέχουν όλη μέρα και όταν γυρίζουν έχουν να αντιμετωπίσουν τα άρρωστα παιδιά τους.


Oυυυυ αν κρινουνε λέει!

Μια μέρα μου λέει κάποια στη δουλεια .... αν εισαι άρρωστος τι ήρθες στη δουλεια. Θα μας κολλησεις και μετά θα κολλησουμε και τα παιδιά μας.

Δεν μας χέζεις ρε νταλάρα της κάνω; :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.
Oυυυυ αν κρινουνε λέει!

Μια μέρα μου λέει κάποια στη δουλεια .... αν εισαι άρρωστος τι ήρθες στη δουλεια. Θα μας κολλησεις και μετά θα κολλησουμε και τα παιδιά μας.

Δεν μας χέζεις ρε νταλάρα της κάνω; :D :D :D


Είχες όμως τη δυνατότητα να μείνεις σπίτι?
Της μίλησες όπως έπρεπε? Διότι αν δεν είχες αυτή τη δυνατότητα αν της το έλεγες - Χωρις χεσιματα και Νταλάρας-εγώ σου λέω θα σου ζητούσε και συγνώμη και περαστικά θα σου έλεγε.
Θεωρητικά αυτή είχε δίκιο, αλλά πρακτικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Είχες όμως τη δυνατότητα να μείνεις σπίτι?
Της μίλησες όπως έπρεπε? Διότι αν δεν είχες αυτή τη δυνατότητα αν της το έλεγες - Χωρις χεσιματα και Νταλάρας-εγώ σου λέω θα σου ζητούσε και συγνώμη και περαστικά θα σου έλεγε.
Θεωρητικά αυτή είχε δίκιο, αλλά πρακτικά?


Να μεινω σπιτι επειδη έβηχα λιγο και ήμουν μπουκωμένος αντε να ειχα και 38 πυρετο; τι ειμαι φλώρος ειμαι; :D

με 38 πυρετο έχω βγει για ποτο σε κλάμπ (οχι επειδη ειμαι τρελος) αλλα επειδη ηταν η τελευταια μου μέρα στην πολη μου και δεν ήθελα να τη χάσω. Αυτοι εκει ειναι ντοπιοι οι περισσοτεροι. Τελοςπαντων. Εχω άλλη φιλοσοφια εγω πολυ ανησυχουν για τα παιδια τους. Σε σημειο να με ελεγχει εμενα επειδη πηγα μονο και μονο επειδη εχει παιδι αυτη μηπως κολλησει απο μενα και κολλησει μετα και το παιδι της. Εντάξει αυτο ειναι εξωφρενικο τωρα έτσι; ελεος ρε φιλε και στη τελική ενταξει παιδι ειναι θα αρρωστησει. Χαλαρωσε. Οτι ειναι θα το φροντισετε με τον άντρα σου.

Δεν μπορω τοσο άγχος και νοοτροπια φοβιτσιάρηδων. Εχει λεει το παιδι 38.3 δωστου αντιπυρετικο. Εγω αντιπυρετικο κάτω απο 39.5 δεν θα έπαιρνα. Θα έμπαινα για ένα μπανιο και θα έπεφτα τάβλα για ύπνο. ΕΚτος και αν εισαι καμια σοβαρη λοιμωξη πχ πνευμονια ή στρεπτοκοκο οποτε έπρεπε να μιλησω αμεσως με το γιατρο. Βομβαρδιζουμε τα παιδια με αντιπυρετικά. Μονο αν ειναι 2-3 μέρες συνεχομενος οποτε υπάρχει ο κινδυνος για τα γεννητικά του οργανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.
Να μεινω σπιτι επειδη έβηχα λιγο και ήμουν μπουκωμένος αντε να ειχα και 38 πυρετο; τι ειμαι φλώρος ειμαι; :D

με 38 πυρετο έχω βγει για ποτο σε κλάμπ (οχι επειδη ειμαι τρελος) αλλα επειδη ηταν η τελευταια μου μέρα στην πολη μου και δεν ήθελα να τη χάσω. Αυτοι εκει ειναι ντοπιοι οι περισσοτεροι. Τελοςπαντων. Εχω άλλη φιλοσοφια εγω πολυ ανησυχουν για τα παιδια τους. Σε σημειο να με ελεγχει εμενα επειδη πηγα μονο και μονο επειδη εχει παιδι αυτη μηπως κολλησει απο μενα και κολλησει μετα και το παιδι της. Εντάξει αυτο ειναι εξωφρενικο τωρα έτσι; ελεος ρε φιλε και στη τελική ενταξει παιδι ειναι θα αρρωστησει. Χαλαρωσε. Οτι ειναι θα το φροντισετε με τον άντρα σου.

Δεν μπορω τοσο άγχος και νοοτροπια φοβιτσιάρηδων. Εχει λεει το παιδι 38.3 δωστου αντιπυρετικο. Εγω αντιπυρετικο κάτω απο 39.5 δεν θα έπαιρνα. Θα έμπαινα για ένα μπανιο και θα έπεφτα τάβλα για ύπνο. ΕΚτος και αν εισαι καμια σοβαρη λοιμωξη πχ πνευμονια ή στρεπτοκοκο οποτε έπρεπε να μιλησω αμεσως με το γιατρο. Βομβαρδιζουμε τα παιδια με αντιπυρετικά. Μονο αν ειναι 2-3 μέρες συνεχομενος οποτε υπάρχει ο κινδυνος για τα γεννητικά του οργανα.

Devil ειναι αλλιώς τα πράγματα με τα μικρά παιδιά. Εγώ μια φορά στο 38, 3 δεν της έδωσα και της ανέβηκε για πλάκα μέσα σε μισή ώρα 39αρι. Δεν παίζεις με τα παιδιά, ούτε τους περνάει έτσι εύκολα ο πυρετος. Επίσης με πυρετό δεν τρώνεζ είναι όλη μέρα άτονα και ένα παιδί που ειναξ στημ ανάπτυξη πρέπει κάτι να φάει, κάτι να πιει άλλις υπάρχει κίνδυνος αφυδάτωσης. Εγώ το μωρό το είχα πάει 50%αφυδατωμενο στο νοσοκομείο. Πίστευα τότε πως με κομπρεσες και μπανακια θα συνέλθει. Αντιθέτως χειροτέρεψε.. Ποιο 3ημερο, εδώ λέμε για 24 ωρο. Μην συγκρίνεις λοιπόν. Τα παιδιά δεν έχουν τις άμυνες τις δικές μας. Εγώ από τότε στο 38 δίνω αντιπυρετικο. Το παιδί τρώει και κοιμάται ήσυχο.. Και κάθε 3ωρες από πάνω έλεγχος μην ανέβει. Ανεβάζουν πυρετό για πλάκα.

Σχετικά με αυτό που λες για τη συνάδελφο, θεωρώ πως έχει δίκιο. Εγω που είμαι σχετικά κουλ άτομο. Δεν είναι θέμα Φλώριας.. Καλό είναι αν έχεις τη δυνατότητα όταν είσαι αρρωστος να μένεις στο σπίτι σεβομενος τους γύρω.

Το "αντιμετώπισε το με τον άντρα σου" είναι ολίγον τι προσβλητικό και δείχνει αν όχι απάνθρωπα(που δν το πιστεύω για εσενα) ένα είδος ασχετοσύνης. Ένα παιδί δεν έχει ακόμα αποκτήσει τα αντισώματα ενός ενήλικα, ειναι κάθε ίωση αν δεν προβλεφθεί να γυρίσει σε κάτι πολύ σοβαρό. Τα παιδιά ταλαιπωρούνται στο έπακρο μαζί και οι γονείς τους. Κλαίνε, γινονται νωθρα, υποφέρουν στο δεκαπλάσιο από εμάς. Σε σημείο που φοβάσαι και για τη ζωή τους. Εξαρτάται την ηλικία και τον κάθε οργανισμό. Όσο πιο μεγάλα τόσο καλύτερα, αλλά εξαρτάται και το παιδί. Και είναι επικίνδυνο να χειροτερευσουν. Γνώμη μου λοιπόν την επόμενη φορά που θα είσαι με ίωση να αποφύγεις τη δουλειά -αν έχεις τη δυνατότητα - η να φοράς μάσκα. Η μάσκα επιβάλλεται.. Μπορεί να μην είναι 100% σίγουρο πως δε θα μεταδόσεις, αλλά προφυλάσσει αρκετά.. Και καλό είναι να το λες ότι είσαι αρρωστος για να κρατούν αποστάσεις οι υπόλοιποι και να πλένουν καλά τα χέρια τους.

Είναι η λογική. Πριν γίνω μητέρα με 39 εβγαινα βόλτα. Δεν είναι όμως λογική αυτή.
Δεν είναι το σωστό. Γιατί κι αυτούς που βγαίνεις μπορεί να τους κολλησεις. Σε ποιον αρέσει να είναι άρρωστος?

Κι αν προσέχουμε όλοι μας με λίγα απλά πραγματάκια, αποφεύγουμε τις μεταδόσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Εντάξει αυτη τη λογική την έχω ξανακουσει βριζουν κάποιους που έρχονται στη δουλειά επειδη αυτές έχουν παιδια και φοβουνται μηπως αρρωστησουν. Δεν ειναι λογική ομως αυτη. Δεν μπορεις εσυ να πεις σε ολο το κοσμο να μεινει σπιτι για σενα. Και άσε τη δουλεια πας σε μια τράπεζα ή σε καποια άλλη υπηρεσια ... θα αρχισεις να βριζεις τον άλλον που ηρθε αρρωστος και με βηχα να κάνει μια δουλεια που επειγει για να μην κολλησει εσένα; εγω δεν έχω κολλησει γριπη τα τελευταια 5 χρονια γιατι άραγε; και περασαν πολλοι απο μπροστά μου που έβηχαν.


Ουτε ειναι λογική να μπαινει η άλλη μέσα στο γραφειο και να ανοιγει τα παραθυρα τέρμα για κανα μισάωρο χειμωνιάτικα. Πωπω ελεος. Θα πουντιάσουμε. Και αυτο το εκαναν και οταν δεν ηταν αρρωστος κάποιος προφανώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.
Εντάξει αυτη τη λογική την έχω ξανακουσει βριζουν κάποιους που έρχονται στη δουλειά επειδη αυτές έχουν παιδια και φοβουνται μηπως αρρωστησουν. Δεν ειναι λογική ομως αυτη. Δεν μπορεις εσυ να πεις σε ολο το κοσμο να μεινει σπιτι για σενα. Και άσε τη δουλεια πας σε μια τράπεζα ή σε καποια άλλη υπηρεσια ... θα αρχισεις να βριζεις τον άλλον που ηρθε αρρωστος και με βηχα να κάνει μια δουλεια που επειγει για να μην κολλησει εσένα; εγω δεν έχω κολλησει γριπη τα τελευταια 5 χρονια γιατι άραγε; και περασαν πολλοι απο μπροστά μου που έβηχαν.


Ουτε ειναι λογική να μπαινει η άλλη μέσα στο γραφειο και να ανοιγει τα παραθυρα τέρμα για κανα μισάωρο χειμωνιάτικα. Πωπω ελεος. Θα πουντιάσουμε.

Ναι δε γίνεται να αποφύγεις τους κινδύνους, έτσι είναι. Αλλά αν μπορείς να σέβεσαι με κάποιον τρόπο τους γύρω σου αν έχεις εσύ κάτι μεταδοτικό, δεν θα ήταν άσχημο από πλευράς σου. Έχω δει στην τράπεζα πελάτες με μάσκα και στο μετρό και σε πολλκυς κλειστούς χώρους, είναι πολύ ευγενές αυτό που κάνουν. Υπάρχουν και άτομα πολύ ευάλωτα με σοβαρά προβλήματα ασθένειας που δεν πρέπει να αρρώσταινουν. Δεν μπορουν να μένουν μέσα αιωνίως, προφυλασονται όσο μπορούν, αλλά αυτός που μπορεί να βοηθήσει και να κανει το καλό είσαι εσύ και μόνο εσύ, εσύ που έχεις το πρόβλημα.
Κρίμα που δεν μπορείς να το καταλάβεις η δε θέλεις.. Δε θα προσπαθήσω άλλο να πείσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Ναι δε γίνεται να αποφύγεις τους κινδύνους, έτσι είναι. Αλλά αν μπορείς να σέβεσαι με κάποιον τρόπο τους γύρω σου αν έχεις εσύ κάτι μεταδοτικό, δεν θα ήταν άσχημο από πλευράς σου. Έχω δει στην τράπεζα πελάτες με μάσκα και στο μετρό και σε πολλκυς κλειστούς χώρους, είναι πολύ ευγενές αυτό που κάνουν. Υπάρχουν και άτομα πολύ ευάλωτα με σοβαρά προβλήματα ασθένειας που δεν πρέπει να αρρώσταινουν. Δεν μπορουν να μένουν μέσα αιωνίως, προφυλασονται όσο μπορούν, αλλά αυτός που μπορεί να βοηθήσει και να κανει το καλό είσαι εσύ και μόνο εσύ, εσύ που έχεις το πρόβλημα.
Κρίμα που δεν μπορείς να το καταλάβεις η δε θέλεις.. Δε θα προσπαθήσω άλλο να πείσω..


Οι δικές μου ιώσεις δεν ηταν ποτέ βαριές. Μια μέρα 38 λιγο συνάχι και τέλος. Μου φαινεται αστειο τωρα μια μαμα να ταϊζει ολο το χρονο το παιδάκι της πατατάκια και σοκολάτες, να καπνιζει ενω ειναι έγκυος και ξαφνικά να ειμαι εγω το προβλημα της που έπαθα μια ελαφρά ιωσούλα. Και να τρέχουν να μας ξορκισουν. Τις προάλλες προτεινα μπανάνα σε ένα παιδάκι και ο μπαμπάς του λέει οχι οχι δεν τρώει τέτοια (πηγε και του αγορασε λουκουμα απο το φουρνο) ναι δωσε του το λουκουμα ειναι ποιοτικος υδατάνθρακας για πρωϊνο.

εγω πιστευω οτι αυτοι ειναι άσχετοι και οχι εγω. Διοτι δεν ταϊζουν σωστα τα παιδιά τους , τα γεμιζουν σκουπιδια και οταν έρθει η κρισιμη ώρα πέφτουν κατω σαν τα κοτοπουλα γιατι αν δεν έχεις ανοσοποιητικο ΔΕΝ θα μπορέσεις να αντιμετωπισεις την γριπη.

Οποτε ναι το δικο μου το παιδάκι θα θρεφοτανε καλα ολο το χειμώνα ... και μολις αρρωσταινε. Θα μιλουσα με τον παιδιατρο θα το πηγαινα θα το έβλεπε θα μου έλεγε και το βράδυ θα ειχαμε μια παρακολουθηση χωρις να βομβαρδιζουμε με αντιπυρετικά. Και επισης αμφιβάλλω το κατα ποσο ντυνεται κάποιος σαν το κρεμυδι ειναι σωστο εγω αυτες τις μέρες κυκλοφορω με κοντομάνικο ή ενα ψιλο ανοιξιάτικο μακρυ μανικι. Και ενα μπουφανάκι ψιλο (και απο μεσα κοντομάνικο).

Επισης θεωρω τροφές σκουπιδια ολες τις τσιγαριαστες ακομα και αν ειναι σπιτικές. Το λάδι οταν μαγειρευεται οξειδωνεται και γεμιζουν τοξινες τον οργανισμο. Οποτε αυτες οι μαμαδες δεν θα μου πουν εμενα να κατσω στο σπιτι. Ας μαθουν να τρωνε πρωτα και τα ξαναλέμε. Τοτε ισως να μην αρρωσταινουν και συχνά και μετά να μην κολλάνε και τα παιδάκια τους!!!


Τροφες οπως το μέλι το κουάκερ , ταχινι , σταφιδες , τσια , λιναροσπορος , χορτα , πατζαρια , ψαρι λευκο , κοτοπουλο , κινοα , μαραθος , ρεβυθια , φαβα κτλπ τους ειναι ΑΓΝΩΣΤΕΣ. Και η γυμναστικη επισης ΑΓΝΩΣΤΗ τους ειναι δεν προλαβαινουν και καλά και απο τα 40 έχουν γινει ολοι τους σαν σαμπρέλες. Απλα θα υποφέρουν τους χειμώνες και θα αναρωτιούνται το γιατι. Έχω να ανεβάσω πάνω απο 38.5 πυρετο απο το 2008. Δεν ξερω τι θα πει 39 πυρετος. Μάλλον κάνω κάτι καλά. Επισης έχω κοψει το κάπνισμα απο το 2010.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.
Οι δικές μου ιώσεις δεν ηταν ποτέ βαριές. Μια μέρα 38 λιγο συνάχι και τέλος. Μου φαινεται αστειο τωρα μια μαμα να ταϊζει ολο το χρονο το παιδάκι της πατατάκια και σοκολάτες, να καπνιζει ενω ειναι έγκυος και ξαφνικά να ειμαι εγω το προβλημα της που έπαθα μια ελαφρά ιωσούλα. Και να τρέχουν να μας ξορκισουν. Τις προάλλες προτεινα μπανάνα σε ένα παιδάκι και ο μπαμπάς του λέει οχι οχι δεν τρώει τέτοια (πηγε και του αγορασε λουκουμα απο το φουρνο) ναι δωσε του το λουκουμα ειναι ποιοτικος υδατάνθρακας για πρωϊνο.

εγω πιστευω οτι αυτοι ειναι άσχετοι και οχι εγω. Διοτι δεν ταϊζουν σωστα τα παιδιά τους , τα γεμιζουν σκουπιδια και οταν έρθει η κρισιμη ώρα πέφτουν κατω σαν τα κοτοπουλα γιατι αν δεν έχεις ανοσοποιητικο ΔΕΝ θα μπορέσεις να αντιμετωπισεις την γριπη.

Οποτε ναι το δικο μου το παιδάκι θα θρεφοτανε καλα ολο το χειμώνα ... και μολις αρρωσταινε. Θα μιλουσα με τον παιδιατρο θα το πηγαινα θα το έβλεπε θα μου έλεγε και το βράδυ θα ειχαμε μια παρακολουθηση χωρις να βομβαρδιζουμε με αντιπυρετικά. Και επισης αμφιβάλλω το κατα ποσο ντυνεται κάποιος σαν το κρεμυδι ειναι σωστο εγω αυτες τις μέρες κυκλοφορω με κοντομάνικο ή ενα ψιλο ανοιξιάτικο μακρυ μανικι. Και ενα μπουφανάκι ψιλο (και απο μεσα κοντομάνικο).

Επισης θεωρω τροφές σκουπιδια ολες τις τσιγαριαστες ακομα και αν ειναι σπιτικές. Το λάδι οταν μαγειρευεται οξειδωνεται και γεμιζουν τοξινες τον οργανισμο. Οποτε αυτες οι μαμαδες δεν θα μου πουν εμενα να κατσω στο σπιτι. Ας μαθουν να τρωνε πρωτα και τα ξαναλέμε. Τοτε ισως να μην αρρωσταινουν και συχνά και μετά να μην κολλάνε και τα παιδάκια τους!!!


Τροφες οπως το μέλι το κουάκερ , ταχινι , σταφιδες , τσια , λιναροσπορος , χορτα , πατζαρια , ψαρι λευκο , κοτοπουλο , κινοα , μαραθος , ρεβυθια , φαβα κτλπ τους ειναι ΑΓΝΩΣΤΕΣ. Και η γυμναστικη επισης ΑΓΝΩΣΤΗ τους ειναι δεν προλαβαινουν και καλά και απο τα 40 έχουν γινει ολοι τους σαν σαμπρέλες. Απλα θα υποφέρουν τους χειμώνες και θα αναρωτιούνται το γιατι. Έχω να ανεβάσω πάνω απο 38.5 πυρετο απο το 2008. Δεν ξερω τι θα πει 39 πυρετος. Μάλλον κάνω κάτι καλά. Επισης έχω κοψει το κάπνισμα απο το 2010.

Εγώ που τρέφω το παιδί μου με όλα αυτά που γράφεις και κάνω τα περισσότερα από αυτά που γράφεις, κι έχω κι εγώ να ανεβάσω πυρετό από τα 15 μου, και ο άντρας μου το ίδιο που είναι αθλητής, το παιδί μου γιατί αρρωσταινει όταν έρχεται σε επαφή με αρρώστους (και με εμένα που δεν κολλάω αλλά είμαι φορέας) ?
Σου εξηγώ είναι αλλιώς με τα παιδιά ή κατάσταση. Και με τις ευπαθείς ομάδες γενικώς. Εσύ θα άλλαζες 180 παιδίατρους γιατί όλοι δίνουν αντιπυρετικο στα παιδιά και κυρίως στα μωρα. Μπορεί να έπεφτες και στην εναλλακτική ιατρική.
Μήπως είσαι και της κατηγορίας κατά των εμβολίων? Γιατί κι αυτά χημεία είναι και πολυ μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Τι πυρετο ανεβάζει το παιδάκι σου οταν αρρωσταινει; κοιταξε ενας συγγενης μου με την εναλλακτική ιατρικη νικησε σοβαρη παθηση στο συκώτι οχι με τα φάρμακα που τον φορτωναν οι γιατροι. Οποτε και η εναλλακτική ιατρικη έχει ισως κάποιες φορές τη θέση της. Δεν ειμαι κατα των εμβολιων οχι. Ειμαι κατα του να δινουμε κάτι οταν δεν χρειάζεται επειδη φοβομαστε υπερβολικά. Θα μου άρεσε να βλέπω το παιδι να παλεύει τον πυρετο για 1-2μέρες αν ομως ανεβει πάνω απο 39 τοτε ναι. Αντιπυρετικο. Το οποιο δεν ριχνει και πάντα τον πυρετο. Εγω οταν ειχα αμυγδαλές.... δεν έπεφτε με κανονικο αντιπυρετικο ηθελε ενα βαρυ το etsicam ετσι λεγοταν. Δοση ελέφαντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.
Εγώ για φίλου πηδημα όπως λέτε δε θα πήγαινα στο νοσοκομείο. Τις δύο φορές που μπήκαμε με γαστρ και ίωση ήταν αρκετά σοβαρά τα πράγματα, ήταν πολύ μωρό τη μία και είχε αφυφατωθει και τη δεύτερη έκανε για μέρες πυρετό, ατονία κλπ. Πλέον είμαι πολύ πιο ψύχραιμη και κάνω νοσηλεία στο σπιτι μου, έχω όλα τα απαραίτητα στο φαρμακείο μου, αντιπυρετικα αντιβυχικα, αποστςιρωτικα, σύριγγες θςρμομετρα, είμαι πάντα έτοιμη και μόνο αν είναι κάτι σοβαρό καλώ γιατρό. Την τρίτη φορά μπήκαμε για πλάκα έφταιγε ο γιατρος που μας έχωσε για αλλεργία και ένα σωρό εξετάσεις. ΑΝΤΊ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΆΡΤΕ ΆΛΛΗ ΚΡΈΜΑ! Το παιδί απλώς δεν είχε δεχτεί τη συγκεκριμένη κρέμα. Αλλάξαμε μάρκα κι όλα καλά. Τότε άλλαξα και γιατρό, μας είχε απαγορεύσει όλα τα ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ κι εμένα το ίδιο διότι θήλαζα. Με δική μου πρωτοβουλία της έδωσα κάποια στιγμή γιαούρτι, ο συγκεκριμένος τέλος πάντων ήταν αισχρός με το ένα πόδι στον τάφο. Απορώ γιατί εργάζονται αυτοί ακόμα. Γενικά έχω καλές εμπειρίες από νοσοκομείο ένα συγκεκριμένο ειδικά ιδιωτικό. Δημόσιο δεν ξέρω το αποφεύγω όσο γίνεται γιατί γινεται χαμός. Αλλά μεγαλώνοντας εκεί θα πηγαίνω αχρείαστο να ναι. Για το Παίδων δλδ, ακούω τα καλύτερα. Το κακό είναι πως μετά θα πρέπει να αλλάξω γιατρό. Αυτός που έχω είναι τέλειος.παντα συζητήσιμος και ευγενής.Τέλος πάντων..

Πάντως με δική μου πάλι πρωτοβουλία της ξεκίνησα βιταμίνες και γλιτώνω τα αντιβυχικα και τις εξάρσεις. Τις βιταμίνες όμως μου τις σύστησε ο παιδίατρος-ποιες θα πάρω.

Η Λαρύγγιτιδα είναι σοβαρό? Μπορεί δλδ να γίνει επικίνδυνο? Είναι περίεργος βήχας? Για να ξέρω δλδ.. Γιατί έχω γίνει εξπέρ σε κάποια άλλα κάποια άλλα δεν τα ξέρω και ούτε θέλω δλδ να τα μάθω φτου φτου

Επίσης τι είναι το κοξακι που το ακούω συνέχεια? Είναι κάτι απλό?

Εγώ με αφορμή το πρώτο ποστ απάντησα στο κουβεντούλα.. Βέβαια διαβάζοντας σας οκ πιστεύω πως έχετε δίκιο αν όντως υπάρχει κόσμος που έρχεται για πλάκα. Όμως όπως είπες ερινυς πρέπει να ψυχολόγεις αν είναι πχ πολύ μωρό η σοβαρό η νέα μαμά.. Εγώ ομολογώ την πρώτη φορά που αρρώστησε κ ήταν σοβαρό τα είχα παίξει, συνέχεια ρωτούσα και είχα αγχωθεί. Μια χαρα πήγε όμως το μωράκι μου, οι κοπέλες εκεί ήταν εξαιρετικές. Περνώντας ο καιρός τώρα είμαι καμία σχέση. Και με το δεύτερο πολύ πιο κουλ. Με το μόνο που θυμώνω είναι όταν πάνε να σε βάλουν με άλλη πάθηση. Όταν μπήκε ένα πιτσιρικι με βήχα έκανα φασαρία και μας μετέφεραν. Που κολλάει ο βήχας και οι μύξες 6χρονου με γαστρςντ. Μωρού μηνών??
Η όταν γέννησα πονουσα ζητούσα παυσίπονο κι έρχονταν μετά από μια ώρα. Μια φορά είχε έρθει η μαία, μου άφησε το παυσίπονο υπόθετο κι έφυγε γιατί τη φώναξαν. Υπέφερα και δεν ερχόταν κάνεις και ήμουν μόνη εκείνο το πρωινό. Το πήρα και το έβαλα μόνη μου από την απελπισία μου. Η με την πεταλούδα μου την είχε βάλει χάλια με τέτοια δύναμη αφού άκουσα το δέρμα μου και μελάνιασα και για μέρες την έμπηζα πιο μέσα να μη φύγει και με ξανατρυπανε. Να μην πω στις εξωθησεις που εγώ λαχταρουσα κι αυτές συζητούσαν για το που πήγαν το βράδυ, μου ερχόταν να τους δώσω μια κλωτσιά εκεί μπροστά που ήταν.. Τους το είπα ευγενικά "μπορείτε να ασχοληθείτε λίγο μαζί μου κι αύριο μερα είναι" και μαζεύτηκαν.
Βέβαια μια άλλη μαία ήταν στο πλάι μου και μου χαιδευε το κεφάλι, όσο δυνατή κι αν είσαι, έχεις ανάγκη την ώρα του πόνου και του στρες από συμπαράσταση...
Ναι έχουμε ανασφαλειες είναι λογικό...
Δε διαφωνείτε ότι γίνονται μ.. Κιες? Με σταυρωμένα χέρια θα κάτσουμε? Και υποτίθεται υποφέρεις όταν πας στο νοσοκομείο, το να σου φέρονται ευγενικά είναι υποχρέωση τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
:look:

Το ότι ένα παιδί, και δη βρέφος, δεν έχει ανεπτυγμένο το ανοσοποιητικό του σύστημα, όπως ένας ενήλικας δεν το λαμβάνεις υπ' όψιν, devil;
Με μία πρόχειρη αναζήτηση στο google βρήκα αυτό το άρθρο, που αναφέρει την ανάπτυξη του ανοσοποιητικού συστήματος από την στιγμή της γέννας μέχρι την γηραιότερη ηλικία και την εξασθένισή του.

Ας μην ξεχνάμε ότι πριν 50-60 χρόνια στην Ελλάδα ήταν, ακόμη, πολύ έντονη η παιδική θνησιμότητα. Εννοείται ότι τα παιδιά και τα βρέφη είναι υπερευαίσθητα και ευάλωτα. Χρειάζονται πολύ μεγάλη προσοχή και δεν θα τα κάνει λιγότερο "φλωράκια" το να μην παίρνουν αντιπυρετικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα νοσοκομεια στα επειγοντα δεν κανουν διαλογη ασθενων με βαση την βαρυτητα της καταστασης; Εδω αν πας με κρυωμα, θα κανουν ωρες να σε δουν. Σε βλεπουν πρωτα νοσηλευετες, μετρανε πιεση, θερμοκρασια, κρατουν το ιστορικο σου και καταγραφουν συμπτωματα και μετα γινεται triage. Αν εισαι σοβαρα θα σε δουν αμεσα. Αν εχεις ενα κρυωμα τοτε θα περιμενεις 6-8 ωρες μεχρι να σε δει γιατρος και να σε στειλει σπιτι σου.

Γιατι ομως κατηγορειτε τους ασθενεις/γονεις για κατι που σε πολλες περιπτωσεις δεν φταινε γιατι απλα δεν γνωριζουν; Δεν εχουν ολοι την μορφωση σας και δεν μπορουν να ξεχωρισουν εναν απλο βηχα απο μια πνευμονια. Για πολλους μπορει να ειναι τοσο απλο να ξεχωρισεις το βαρυ περιστατικο απο το ελαφρυ, αλλα σε αλλους δεν ειναι. Ενα μικρο παιδι μπορει να αφυδατωθει πολυ πιο γρηγορα απο εναν ενηλικα και πολλοι απλα δεν γνωριζουν οτι πρεπει να δωσουν υγρα και ηλεκτρολυτες. Οταν στην Ελλαδα του 2018 υπαρχει ακομα κοσμος που πιστευει στο ματιασμα, πως περιμενετε αυτοι οι ανθρωποι να ειναι ικανοι να ξεχωρισουν το σοβαρο προβλημα απο το κρυωμα;

Ο γιατρος οφειλει να δει ολα τα περιστατικα. Απλα πρεπει να γινεται διαλογη ωστε να εχουν προτεραιοτητα τα βαρια περιστατικα πρωτα. Ετσι αποτρεπεις και τους υποχονδριους απο το να τρεχουν στο νοσοκομειο για ψυλλου πηδημα γιατι γνωριζουν οτι αν περιμενουν 8 ωρες μεχρι να δουν γιατρο στα επειγοντα, τους συμφερει να πανε σε κανονικες ωρες ή σε ιδιωτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
:look:

Το ότι ένα παιδί, και δη βρέφος, δεν έχει ανεπτυγμένο το ανοσοποιητικό του σύστημα, όπως ένας ενήλικας δεν το λαμβάνεις υπ' όψιν, devil;
Με μία πρόχειρη αναζήτηση στο google βρήκα αυτό το άρθρο, που αναφέρει την ανάπτυξη του ανοσοποιητικού συστήματος από την στιγμή της γέννας μέχρι την γηραιότερη ηλικία και την εξασθένισή του.

Ας μην ξεχνάμε ότι πριν 50-60 χρόνια στην Ελλάδα ήταν, ακόμη, πολύ έντονη η παιδική θνησιμότητα. Εννοείται ότι τα παιδιά και τα βρέφη είναι υπερευαίσθητα και ευάλωτα. Χρειάζονται πολύ μεγάλη προσοχή και δεν θα τα κάνει λιγότερο "φλωράκια" το να μην παίρνουν αντιπυρετικό!

Μην παραποιεις αυτα που έγραψα, γιατι προκύπτουν άλλου ειδους εντυπώσεις. Το φλώρος το έγραψα για μενα και οχι για ένα βρέφος. Οταν μου ειπανε να μεινω σπιτι με 38 πυρετο και λιγο βήχα. Αυτο για μενα ειναι αχρείαστο. Δεν μπορεις να ψάχνεις ποιος ειναι άρρωστος μέσα σε μια τράπεζα ή μια δουλεια για να του πεις "εισαι άρρωστος θα κολλησεις και μενα και μετα θα κολλησω εγω το παιδι μου" αυτο σχολιασα χθές γιατι κατα τη γνωμη μου ειναι υπερβολή. Δεν μπορεις να ζεις με αυτο το φοβο. Αν ποτέ προκυψει στο παιδάκι ιωση ή γριπη. Θα το φροντισουν οι δυο γονεις οπως έγραψα και χθές με την συνδρομη του παιδιατρου.

Αν ο πυρετος ειναι κάτω απο 38.5 εγω στο παιδακι μου δεν θα έδινα κανενα αντιπυρετικο και θα ήμουν διπλα του να του λεω οτι ειναι απλα ενα κρυωμα να μην κλαιει αν θέλει να δουμε κανα παιδικο και δεν τρέχει τιποτα! Αυτη ειναι η δική μου φιλοσοφια. Αν δεν σας αρέσει να μην την εφαρμοσετε στα δικά σας παιδάκια. Και αφηστε αν εγω θα ήμουν απάνθρωπος ή επικινδυνος για το δικο μου παιδι! Αφηστε τα αυτα, κάνουμε μια συζηητηση και ο καθενας ερμηνευει αυτα που διαβάζει απο τη δική του σκοπιά! Αλλα δεν σας κατηγορω συνηθως έτσι γινεται για αυτο και προκυπτουν παρεξηγησεις. Ειναι ανθρώπινο.

Ο καθενας έχει τη δική του προσεγγιση για να μεγαλώσει το παιδι του βεβαια καλο ειναι να ερωτάται και ενας παιδοψυχολογος. Ευτυχως με τις απροσδοκητες γνωριμιες έχω πάντα και έναν επιστημονα διαθεσιμο. Έχω μια φιλη ψυχολογο που μιλαμε που και πού. Την ειχα γνωρισει σε μια έκθεση βιβλιου ειχαμε πιάσει κουβεντα και ανταλλάξαμε κινητα μετά. Κατα τα γνωστά.

Πάντως δεν θα ειμαι απο εκεινους που θα ανησυχουν αν ο πιτσιρικος έφαγε το μπιφτέκι του. Αν θέλει ας το φάει ... αν δεν θέλει θα πεινάσει :D :P :D "δικο" του προβλημα :D αρχικά... θα του το σερβιρω έτσι μετά βλέπουμε.


Έχω συγγενη που ηταν συνεχως πάνω απο το κοριτσάκι του ... ειχε και λεφτά αυτος. Γιατι δεν έφαγες το κοτοπουλάκι σου ... γιατι το ενα γιατι το άλλο.... χαϊδεμενη απο μικρή. Παρα-χαϊδεμενη. Τα ειχε ολα ... σημερα ειναι ψιλομπλεγμένη με παρέες και ιστοριες. Αυτά οχι εδώ. Θα ειμαστε οικογενεια πειθαρχιας και οποιος μικρος κάνει ζαβολιές ποινή γυμναστική και τρεξιμο μαζι με το μπαμπά του. Στις 6 το πρωϊ! Πρωϊνή έγερση :loltooth: :loltooth: αυτο βεβαια για σοβαρά παραπτώματα. Δεν δικαιολογειται ένας 40χρονος μπαμπάς ή και 50χρονος να έχει γινει σα σαμπρέλα. Γυμναστική μια ζωή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γιατι ομως κατηγορειτε τους ασθενεις/γονεις για κατι που σε πολλες περιπτωσεις δεν φταινε γιατι απλα δεν γνωριζουν; Δεν εχουν ολοι την μορφωση σας και δεν μπορουν να ξεχωρισουν εναν απλο βηχα απο μια πνευμονια.

Μα δεν είπε κανείς να μην το φέρουν γενικά να το δούμε, ασφαλώς είναι καλύτερο να γίνει μια ιατρική εκτίμηση απο το να το ξεματιάσουν. Απλά δεν χρειάζεται να το φέρουν στις 4πμ για τον "απλό βήχα", είτε κρύβει από πίσω πνευμονία είτε ρινίτιδα. Τον γονιό νταντεύεις εκείνη την ώρα, δεν κάνεις κάτι ουσιαστικό για το παιδί. Αν εγώ διαγνώσω πνευμονία στις 4πμ, ή θα θέλω να το βάλω μέσα (αν είναι πολύ μικρό ή φοβάμαι μη συμμόρφωση στις οδηγίες) και κατά 90% θα γκρινιάξουν, θα υπογράψουν και θα φύγουν, ή θα τους δώσω αντιβίωση την οποία ούτως ή άλλως θα ξεκινήσουν από το πρωί. Επομένως μια χαρά μπορεί να περιμένει 4-5 ώρες για να έρθει σε πρωινή βάση και να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. Και παρομοίως για τις περισσότερες κατηγορίες τέτοιων light ασθενειών.

Επίσης γενικά το triage στα ελληνικά και δη στα επαρχιακά νοσοκομεία είναι τελείως γτπ.

Και τέλος, για να μην γράφω πάλι σεντόνια, να πω ότι δεν εννοώ ότι όλοι οι ασθενείς είναι στόκοι ούτε όλοι οι γιατροί υπερήρωες. Υπάρχουν καλοί ασθενείς, κακοί ασθενείς, όπως και γιατροί που ασχολούνται και γιατροί που σε κοιτάνε από την πόρτα και βγάζουν "διάγνωση". Το πρόβλημα ξεκινάει όταν οι μεν ασθενείς εκμεταλλεύονται την έννοια του δημόσιου δωρεάν νοσοκομείου, οι δε γιατροί ξεκινάνε κατευθείαν επιθετική προσέγγιση (στην συμπεριφορά) για να μην τους πατήσουν οι "κακοί" ασθενείς κάτω. Εντάξει τα παιδιατρικά επείγοντα είναι λίγο πιο νορμάλ, αλλά των ενηλίκων είναι κανονικό Βιετνάμ, και με την έλλειψη triage όλο αυτό τελικά φουσκώνει και σκάει. Χρειάζεται ηρεμία και σεβασμός και από τις 2 πλευρές, και κυρίως να μην θεωρούνται κάποια πράγματα δεδομένα.:give_rose:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
Θα συμφωνησω στο οτι πρεπει να υπαρχουν καποια ορια γενικα στην συμπεριφορα ιατρων και ασθενων :

Οι ασθενεις θα πρεπει να συνειδητοποιησουν οτι καταχρηση του δωρεαν δημοσιου νοσοκομειου,λογω δικης τους αγνοιας & ανασφαλειας,επιβαρυνει το συστημα και αποκλειουν αλλους συνανθρωπους τους απο το να λαβουν ιατρικη περιθαλψη.Εαν βηχεις ή εχεις πυρετο αρκετες μερες προφανως δεν ειναι επειγον και μπορεις να το δεις σε βαθος χρονου για εναν τυπικο ελεγχο.Εαν δεν μπορεις να αναπνευσεις ξαφνικα ή μετα απο ενα ατυχημα,εαν εχεις ασταματητο βηχα σαν αλλεργικη αντιδραση,εαν νιωσεις ξαφνικα εναν απιστευτο πονο κατω δεξια της κοιλιας που διαρκει ωρα,εαν αιμοραγεις πολυ απο μια εξωτερικη πληγη,τοτε ναι αυτα ειναι επειγοντα.Δεν θελει να εισαι ιδιοφυια για να το καταλαβεις.Ολα τα υπολοιπα δεν θεωρουνται επειγοντα και εαν υπαρχει η ανησυχια για το οτιδηποτε μπορουν να ελεγχθουν αργοτερα οταν θα βρει χρονο ο γιατρος.

Εκτος του οτι κουραζεις αδικα τον γιατρο,με το να τον ξυπνας στις 4 το πρωι ας πουμε για ενα μη επειγον περιστατικο,κουραζεις και εσενα τον ιδιο.Δηλαδη και εσυ μετα λογω αυτης της κουρασης φανταζεσαι και νιωθεις πραγματα αλλα και ο γιατρος κουραζεται και μπορουν να γινουν λαθη.Η αυτοσυγκρατηση,η λογικη και η ηρεμια ειναι κατι που πρεπει να χαρακτηριζει σε ολες τις περιπτωσεις,απαραιτητα τον γιατρο αλλα και τον ασθενη.Με αυτον τον τροπο αντιμετοπιζονται ολες αυτες οι καταστασεις ορθα.Δυστυχως στην Ελλαδα εχουμε δυο ειδη ανθρωπων,τους :

α)Αυτα δεν συμβαινουν σε εμενα,δεν χρειαζεται να κανω check-ups,να δω κανεναν γιατρο.

Οι οποιοι ειτε πιστευουν πραγματι οτι δεν θα τους τυχει ποτε τιποτα και εχουν εγγυηση/συμβολαιο οτι θα ειναι παντα καλα,ειτε φοβουνται τι θα ακουσουν οποτε το τρεναρουν μεχρι να φτασουν κυριολεκτικα στα ακρα,δηλαδη επικινδυνες καταστασεις(Ας πουμε κατι που επρεπε να δεις σε 6 μηνες να το δεις σε 10 χρονια μετα...).

β)Τους ανασφαλεις που οτιδηποτε γινει,ειναι επιτακτικη αναγκη να πανε στον γιατρο εδω και τωρα(Απο την μια επιβιωνουν επειδη παντα ελεγχουν τα παντα,αλλα απο την αλλη καταληγουν να μην χαιρονται την ζωη τους).

Προφανως και οι δυο τυποι ειναι χαμενοι αλλα και ο γιατρος κουραζεται και το συστημα δεν λειτουργει κατα τον βελτιστο τροπο.Ελαχιστες παθησεις πλην φυσικα ατυχηματων ειναι επειγουσες με την εννοια του εδω και τωρα και σιγουρα μπορουν να περιμενουν μεχρι το πρωι.Το point ειναι οτι ο γονιος θα μεταφερει στο παιδι του καποια βασικα διδαγματα και αναμεσα σε αυτα θα πρεπει να ειναι το να μην γινεται υπερευαισθητο και να φοβαται χωρις λογο,αλλα και να μην αγνοει καταστασεις που επειγουν για οποιονδηποτε λογο.Δηλαδη να μαθει να διακρινει την σοβαροτητα των καταστασεων ειτε αυτη ειναι ιατρικης ειτε οποιασδηποτε αλλης φυσεως. Ειναι δηλαδη και φιλοσοφια ζωης μετα απο ενα σημειο.

Ο γιατρος απο την αλλη,δεδομενου οτι εχει κοινωνικες ευαισθησιες και κατανοει τον φοβο που μπορει να εχει καποιος για την υγεια του,πρεπει να ειναι ελαστικος,να εχει κατανοηση,να μπορει συμπαρασταθει και να καταλαβαινει καθε στιγμη την ψυχολογια του ασθενη ωστε να τον καθοδηγει οπως πρεπει.Παντα με γνωμονα την βελτιωση της ποιοτητας της ζωης του(ασθενη) συνολικα,που περιλαμβανει κυριως την σωματικη αλλα ως εναν βαθμο και την ψυχικη υγεια. Διοτι ως γνωστον δεν αρκει μονο να μπορεις να χειρουργησεις η να κανεις την διαγνωση αλλα μετρανε και οι επικοινωνιακες δεξιοτητες.Ειδικα απο την στιγμη που εχεις να κανεις με ανθρωπους που ειναι παντα απροβλεπτη η αντιδραση τους & φυσικα εχουν αδυναμιες. Οι καταστασεις παραμενουν,ο τροπος που τις αντιμετωπιζουμε πρεπει να προσαρμοζεται αναλογα και σαφως οποιαδηποτε κατασταση αντιμετωπιζεται πιο ευκολα οταν υπαρχει ηρεμια και διαυγεια παρα συγχυση και φοβος. Σε αυτο το κομματι ειναι δυστυχως που το χανουν μερικοι διοτι καταληγουν να βλεπουν τον ασθενη ως ενα κομματι φοβισμενου κρεατος που θα τους αποφερει κερδος απλα,διοτι για εκεινους ολα ειναι απλα ενω ο"κακομοιρης ασθενης" που δεν ξερει την τυφλα του για το τι επιγει κλινικα(ο ιδιος ο ασθενης δινει αυτο το πατημα) εξαπατιεται ευκολα.Υπαρχει και μια ανθεκτικοτητα που αναπτυσσεται λογω της φυσης του επαγγελματος αλλα αυτη εχει οφελος κατα την εργασια μονο και οχι στο πως αντιμετωπιζουν τους ασθενεις.Η ζωη ειναι πολυτιμη και καθε φορα που θα δωσεις την εντολη πηγαινε σπιτι απο την στιγμη που καποιος εχει εκφρασει την ανησυχια του για την ζωη του εχεις ευθυνη,εαν οχι νομικη εστω και ηθικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Εγω άν ήμουν γιατρος δεν θα κατσάδιαζα πολύ κάποιον αν ερχοταν στα επειγοντα και δεν ήξερε τι έχει. Ο ασθενης ειναι άσχετος κάποιες φορές (οχι ολες) και δεν μπορει να κρινει αν κάτι ειναι επειγον ή οχι. Εκεινο που μπορει να κανει βεβαια ειναι να συνομιλησει πιο πριν με τον γιατρο του τον προσωπικο και μπορει να του συστησει αυτος εισαγωγη. Εγω εχω εναν γιατρο που ειναι εξπερτ σε αυτα οταν σου πει κάτι ισχύει και αν τον πάρεις τηλεφωνο του εξηγεις τι έχεις και σου πει για εισαγωγή τοτε πρέπει να πάς στο νοσοκομειο χωρις πολλές καθυστερησεις.

Μια φορά ο πατερας ανεβασε ξαφνικά πυρετο... πηρε εναν γιατρο του λεει ειναι κρύωμα... πήρε αυτον που λέω πιο πάνω και του λεει φυγε οπως εισαι ελα στο ιατρειο μου στις 11 το βράδυ. Ανακαλυψαμε οτι ειχε στρεπτοκοκο λογω της άμμου τοτε που φτιαχναμε κατι στο σπιτι και ειχε μπει απο τις παντοφλες σε 1-2 μικροπληγές στα ποδια. Η αποτομη αυξηση της θερμοκρασιας στα 39.5 προβλημάτισε τον γιατρο. Του πάτησε αμεσως 2 ενέσεις ή 1 δεν θυμαμαι καλά μάλλον πενικιλινης αλλιως την επομενη μέρα θα ηταν πιο σοβαρά τα πράγματα. Δεν ειναι ολες οι υποθέσεις το ιδιο.

Θυμάμαι μια φορά ήμουν στην δουλειά. Το 2016 και με έπιασε γαστρεντεριτιδα απο ενα σκουπιδι που ειχα φάει απεξω. Ολη τη νυχτα την έβγαλα στη τουαλέτα δυστυχως και νομιζα οτι θα μου φυγει η ψυχή. Worst still ... ήμουν στη δουλεια βάρδια αλλα ευτυχως δεν έτυχε κάτι σοβαρο (θα έστελνα και άλλους) απλα περιμενα να τελειώσει η νυχτα. Την επομενη μέρα το απογευμα πηγα στο νοσοκομειο και με έβαλαν μεσα με ορο για την αφυδάτωση. Πηρα και 2 μερες αναρωτικη μου έγραψε κάτι φαρμακα τα οποια δεν πηρα και πέρασε μονο του.

Ηταν λιγο εφιαλτικο το βράδυ νομιζα οτι θα πεθάνω. Η "επιθεση" ξεκινησε απο τις 12 τα μεσάνυχτα μέχρι τις 6 το πρωϊ με ειχε σφυροκοπήσει καλά. Ειχα 2 μπουκάλια νερο του 1.5 λίτρου και έπινα συνεχώς. Αλλα δεν ζητησα να φυγω επειδη ηταν πολυ άσχημα τα συμπτωματα αλλα οχι και η κατασταση. Ηταν γαστρεντεριτιδα το ειχα καταλαβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Oi γιατροί είναι απολύτως υπεύθυνοι για τη σημερινή κατάσταση στα νοσοκομεία. Η λύση είναι απλή και λέγεται χρέωση. π.χ. Το ασφαλιστικό ταμείο να καλύπτει ποσά που είναι >150 ευρώ/επίσκεψη ή πανω από 500 ευρώ το χρόνο. Τώρα λογικό είναι ο κόσμος να προτιμήσει το νοσοκομείο που είναι τζάμπα από το να δίνει 30ευρα σε ιδιώτες ιατρούς. Και ναι @fockos θα πάρει την μέρα που ο ασθενής έχει ρεπό. Γιατί; Γιατί μπορεί.

Γιατί κατηγορώ τους ιατρούς. Όταν μπήκε το 5 ευρώ στα νοσομοεία οι ιατροί έπρεπε το επικροτήσετε και όχι να διαμαρτύρεστε (για το καλό των ασθενών). Ελπίδα δεν υπάρχει. Όταν οι νοσοκομειακοι ιατροί βγάζουν κουμμουνιστές να τους εκπροσωπήσουν η μόνη σοβαρή λύση είναι διάλυση του ΕΣΥ, είσοδος ιδιωτών ιατρών στα νοσοκομεία έναντι αμοιβής και η αμοιβή τους ανά ιατρική πράξη είτε με χρήματα είτε με τη χρήση κουπονιών είτε μέσω του ασφαλιστικού ταμείου (για ποσά μεγαλύτερα των 150 ευρώ). Το ποσό της αμοιβής αποφασίζεται από το τον ιατρό ο οποίος είναι πρέπει να υπολογίσει και τα έξοδα του νοσοκομείου για την περίλθαψη του ασθενή του.

Αυτή τη στιγμή όποιος μπορεί πληρώνει ιδιωτική ασφάλεια και εχει το κεφάλι του ήσυχο, διαφορετικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Θα διαφωνησω για την ιδιωτικη ασφαλιση. Οτι χειροτερο. Καποιες θεραπειες κοστιζουν ακριβα και αν δεν εχεις ασφαλιση την εχεις κατσει. Θα πρεπει να πεθανεις δλδ επειδη εισαι φτωχος και δεν μπορεις να πληρωσεις;
Αυτο που χρειαζεται ειναι α) να αυξηθουν οι εισφορες, β) να δωθει μεγαλυτερη βαρυτητα στην προληψη, γ) να γινει επιμορφωση του πληθυσμου για να γνωριζει ποτε πρεπει να πηγαινει στα επειγοντα και σε ειδικους και δ) να γινεται καλυτερη διαλογη των περιστατικων στα επειγοντα. Το να πηγαινεις επειδη εχεις κρυωμα ή χρονιο προβλημα, ειναι τραγικο, αλλα οταν καποιος δεν γνωριζει γιατι δεν πρεπει να πηγαινει στα επειγοντα και πως αυτες οι επισκεψεις επιβαρυνουν το συστημα υγειας, δεν προκειται να αποσυμφωρηθουν τα επειγοντα.
Πιστευω οτι οι νοσηλευτες, γιατροι και ιατρικο προσωπικο οφειλουν να εξηγουν σε αυτους τους ασθενεις πως μια τετοια επισκεψη επιβαρυνει τα νοσοκομεια. Εννοειται με καλο και ευγενικο τροπο οπου δινεται εμφαση οτι αυτες οι επισκεψεις επιβαρυνουν το συστημα υγειας και καθυστερουν πραγματικα επειγοντα περιστατικα.
Επισης πρεπει να μαθει αυτος ο λαος οτι τιποτα δεν ειναι δωρεαν. Την πληρωνει την επισκεψη στο νοσοκομειο, εμμεσα, με τους φορους του. Οσο επιβαρυνεται το συστημα υγειας (και οχι μονο), τοσο πιο πολυ θα αυξανεται η φορολογια, θα κοβονται μισθοι, συνταξεις, κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Σωστά Nelliel! Πληρώνουμε που πληρώνουμε φορους! Θα πληρώνουμε και αλλους.

Ελα μωρε χωρα ειναι τωρα αυτη; αυτη η χωρα ειναι μονο για τους λιγους και τους βολεμενους.

Σκέψου τωρα εναν νεο να εχει σπουδάσει να μην έχει δουλεια , να μην εχει λεφτά να μην εχει ιατρικη περιθαλψη και να του λενε πληρωνε κιολας. Ο κολλητος μου 34 χρονων δεν έχει δουλεια. Δεν εχει γυναικεια συντροφια , πάλι καλα δουλευουν οι γονεις του εγω του ειχα πει φυγε χθες. Εγω θα έφευγα απο εδώ. Παλι καλα έχω δουλεια αλλιως θα ειχα φυγει.

Δε πα να κουρευονται ρε φιλε μας καταστρεφουν τη ζωη. Τι να ζησει ενας νεος εδω. Δουλεια δεν , λεφτα δεν , ιατρικη περιθαλψη και υπηρεσιες με το ζορι .... παρεϊστικο κλιμα με κλικες και βυσματα. Αντε γεια δρομο. Ενας αλλος φιλος μου έφυγε για τις ΗΠΑ. Αυτος ομως εχει και υπηκοοτητα πηρε την κοπελα και εφυγε. Την καλυτερη δουλεια εκανες του λέω φιλε. Εδω δεν βγαζεις ακρη με τιποτα. Ενα καρο κομπλεξ και ιδεοληψιες θα ειχα φυγει και εγω αν δεν ειχα την δουλειά μου. Ειλικρινα θα ειχα φυγει.


ΥΓ Ειναι 5 λεπτά υποθεση να αποσυμφορησεις τα ελαφρα περιστατικα. Εχω και εγω στη δουλειά μου ξεπετάξει αρκετα τέτοια. 3 άτομα ισα που τους άκουσα και τους λεω οχι τωρα παιδια ... πνιγομαι. Λυπαμαι θα έρθετε άλλη μέρα. Και καταλαβαν και έφυγαν Χωρις φασαριες χωρις προσβολες. Μια απλη εξωστρεφης εξηγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδιά ιατρική περίθαλψη η Ελλάδα έχει και πολύ καλύτερη από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top