Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αχ αυτο το CSS VS TABLES.

Κατα πρώτον υπάρχει ενα 5% που ειναι πιο αργα τα ταβλες και αν σκεφτείς τα προτερήματα που σου δινουν (ταχυτητα αναπτυξης)
δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο.
ο πιο κύριος λόγος που πρέπει καποιος να κανει μετατροπη απο table σε tabless ειναι το SEO.
Υπάρχουν δεν και εξαιρέσεις στον κανόνα πχ πολλες φορές η χρήση css αντι για table ειναι κακιστη επιλογή και μπορώ να σου δειξω πληθώρα παραδειγμάτων.
Η εμπιερία μου τα τόσα χρόνια που ασχολούμαι μου εχει μάθει να μην ακολουθώ το ρευμα αλλα την λογική.
Ομως δεν γίνεται αυτα τα συζητιούνται εδώ ( ισως ενας irc server ) είναι η λύση.
Επειδή όντως αυτά είναι άσχετα με το θέμα (και κουραστικά για τους άλλους :P) έχεις πμ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Χρήσιμες οι πληροφορίες σου φίλε μου. Δε μπορώ να σου απαντήσω μιας και είναι απολύτως πειστικές

Αλλά υποτίθεται ότι τον Χριστό τον σταύρωσαν.

Πόντιος Πιλάτος, Ηρώδης και Καιάφας δεν υπήρξαν; Νομίζω ότι ο δεύτερος είναι ιστορικό πρόσωπο. Και αν υπήρξαν δεν υπάρχουν αναφορές στις σταυρώσεις της εποχής; Η Ρωμαίοι ήταν γραφειοκράτες από ότι ξέρω.

Ναζαρέτ μπορεί να μην υπήρξε αλλά Ιερουσαλήμ υπήρξε... Γενικά μπορεί να μην έκανε θαύματα ούτε να έζησε στη Ναζαρέτ αλλά η δράση του τοποθετείται και σε άλλες περιοχές...

Αμφισβητείς την ίδια την ύπαρξη του και όχι τη δράση του (με τα θαύματα και την ανάσταση) για αυτό επιμένω τόσο πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Χρήσιμες οι πληροφορίες σου φίλε μου. Δε μπορώ να σου απαντήσω μιας και είναι απολύτως πειστικές

Αλλά υποτίθεται ότι τον Χριστό τον σταύρωσαν.

Πόντιος Πιλάτος, Ηρώδης και Καιάφας δεν υπήρξαν; Νομίζω ότι ο δεύτερος είναι ιστορικό πρόσωπο. Και αν υπήρξαν δεν υπάρχουν αναφορές στις σταυρώσεις της εποχής; Η Ρωμαίοι ήταν γραφειοκράτες από ότι ξέρω.

Ναζαρέτ μπορεί να μην υπήρξε αλλά Ιερουσαλήμ υπήρξε... Γενικά μπορεί να μην έκανε θαύματα ούτε να έζησε στη Ναζαρέτ αλλά η δράση του τοποθετείται και σε άλλες περιοχές...

Αμφισβητείς την ίδια την ύπαρξη του και όχι τη δράση του (με τα θαύματα και την ανάσταση) για αυτό επιμένω τόσο πολύ :)




Μου αρεσε η ερώτηση σου και θα σου απαντησω αμεσως μιας και αν δεν ειχα απαντήσεις σε οτι με ρωτάνε απλα θα ειμουν και εγώ χριστιανός. (αν και μέχρι τα 33 μου ειμουν και παπαδοπαίδι θα ελεγα και εδινα αγώνες υπερ της ορθοδοξίας ομως ωρίμασα διάβασα και εβγαλα τα συμπεράσματα μου.)

θα μπορουσα να σου δώσω Links να διαβάσεις αλλα εχω βοβηθεί την μισελ και δεν θέλβ να με κανει ban και να χαναγραφτώ μου αρέσει το nick moy.

θα σου πώ ομως και αλλα 2 στοιχεία

1. Υπάρχει μια "ιστορικη" αναφορά για τον ιησου απο κάποιον ΤΑΚΙΤΟ ομως υστερα απο χρονολόγηση με ανθρακα αποδείχτηκε οτι ειναι μεταγενέστερη συγκεκριμένα του 1500 μ.χ ενώ όλο το υπόλοιπο κείμενο ειναι πραγματικό και χρονολογείτε το 30 μχ.
το θέμα είναι ομως οτι αν οι Χριστιανοί του 1500 δεν ειχαν αποδείξεις γαι την ιστορικότητα του ιησού και αναγκαστηκαν να πλαστογραφήσουτ κείμενα τοτε τα συμπεράσματα ειοναι δικά σου.

2.Ο καιφλας υπήρξε και ο ηρώδης υπήρξε αλλα
Υπήρξε (δυστυχώς για τους χριστιανούς που δεν θέλουν να δουνε καταματα την αλήθεια μιας μιας και εχουν υποστει το βασανηστηριο της κατήχησης σε αυτο το εβραικό καρατίδιο που ονομάζετε Ελλας ) και κάποιος ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ ΤΥΑΝΕΥΣ ο οποίος κατα περίοεργο τροπο ειναι ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ. και εχει πολλες ομοιότητες με τον υποτιθέμενο ιησού αν και θα μπορουσα να πω εχει 100% ομοιότητα οπως τα εξής.

1. Γεννήθηκε το 4 π.χ τοτε δηλαδή που χρονολογείτε η υποτιθέμενη γεννηση του ναζωραίου
2. Εκανε τα ιδια θαυματα με τον Αντίπαλο του Ιησου δηλαδη αναστάσεις νεκρών φώς σε τυφλούς κυρήφματα αγάπης και οτι αλλο σου εχουνμαθει για τον υποτιθεμενο ναζωραίο ιησού.
3. Σταυρώθηκε απο τους ρωμαίους
4. Λατρευτηκε σαν θέος σε πολλα μέρη (υπάρχουν αγάλματα,βινβλιογραφια,εικόνες,χαραγμένες τοιχογραφίες στις κατακόμβες και πολλες αλλες αποδεξεις τόσο αδιάσειστες που η ιδια η εκκλησια παραδεχτε την υπαρχη του και λεει....)

Ο Διαβολος εφτιαξε εναν σωσία του ιησού (τον Απολώνιο τυανέα ) με σκοπό να μπερδέψει τις μελλοντικές γεννες (σορρυ αλλα γελάω ακομα και οταν το γραφω δηλαδη).

Μπρορείς λοπιπον να κανεις μια ερευνα και να δεις αν λεω αληθειες αν λεώ χαζομάρες η αν υπερβάλλω.
Αλλωστε θα ειμουν πολύ μαζοχιστής για να μπω εδώ υπέρμαχος της αποψης οτι ο χριστούλης μας δεν υπήρξε ποτε ξέροντας οτι ακόμα και ενα newbby θα μπορούσε να ψάξει στο Google κια ν αντικρούσει τα λεγόμενα μου.

Αλλωστε οπως θα δείς τις επόμενες μέρες,μήνες,χρόνια,χλιετηρίδες σε αυτο το post δεν θα βρεθει ουτε ΕΝΑΣ αλλα ΟΥΤΕ ενας αναγνώστης που με Επιχειρήματα θα μπορέσει να αντικρούσει τα γραφόμενα μου.
Πολλοι θα αρχίσουν να γενικολογούν να λενε αοριστίες αλλοι πάλοι θα πιαστουν απο το υφος μου.Αλλοι θα πούνε εμενα μοπυ αρέσει ο χριστιανισμός γιατι με κάνει καλύτερο ανθρωπο και αν τους ρωτήσεις αν εχουν διαβλασει εστω και μια φορά την καινή διαθήκη η την παλιά διαθήκη θα σοθ πούνε οχι.
Και αλλοι λανθασμένα θα επιχειρήσουν (και απλα τα αναγκαστώ να τους καταρίψω τα επιχειρήματα τους) να διαστερβλώσουν την αλήθεια και να πούνε τα δικα τους
αλλωστε οι χριστιανοί αν εχουν ενα επιτευγμα να δείξουν ειναι το πόσο καλοί είναι στην διαστρέβλωση της αλήθειας και στην ποαραχάραξη της ιστορίας γαι να μπορέσουν αν εχουν τον ελεχγο του εκάστοτε λαού,
Ποτε δεν αλλαξαν ητανε παγια τακτική τους και συνεχίζουν και το κάνου ακόμα και τώρα με περισότερο θράσσος.


Δεν ειχαν φανταστει όμως οτι καπια στιγμή ο κόσμος θα μπορεί αν επικοινωνεί μεταξύ τους και να μαθαίνουν την κουλτουρα του ενός λαού και τα ιστορικα΄στοιχεία.
Στην ελλαδα η λέξη απολλώνιος ητω απαγορευμένη απο το 1500.
Η δομή αν ψάξεις την λέξη θα δεις 1 πρόταση ΜΕΓΑΣ ΜΑΓΟΣ της ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ!!!!!
ουτε σου λενε τι "μαγικα" εκανε γιατι απλα την ιστορία την εγραψαν οι χριστιανοί με τιν καθοδληγηση της εκκλησίας.

μπορώ να γραφω 10 χρονια αλλα θα αρκεστώ να περιμένω απορίες υβρεις και επιχειρήματα και αν απαντώ σιγα σιγα στον καθένα και προσωπικα.

εσυ μπορείς ομως να κανεις μια ερευνα να μαθεις πως επικράτησε ο χριστιανισμος στην ελλαδα.
Πιος ητανε ο ΑΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
τι ετσι ΒΥΖΑΝΤΙΟ
τι εστι σκυθούπολις
τι εστι ΕΙΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ( αρκαδιος )
Τι εστί θεοδόσιος (Σφαγη στον ιππόδρομο θεσαλλονίκγης επειδή το πλήθος σκότωσε τον ομοφυλόφιλο εραστη του)
τι ετσι ΤΑΓΜΑ ΚΑΛΟΓΗΡΩΝ (μαθε και πως διμιουργηθηκαν)
τι εστί ΛΙΒΑΝΙΟΣ και ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ ΠΑΡΑΒΑΤΗΣ και γιατι τον ονόμασαν ετσι αυτον το υπέροχο ανδρα που θαυμαζε την ελλαδα()
και πολλα αλλα.

Απο τώρα σου λεώ οτι θα στεναχώρηθείς η θα παθεις σοκ.
με το μαλακο εχεις χρόναι μπριοστα σου :0-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
1. Υπάρχει μια "ιστορικη" αναφορά για τον ιησου απο κάποιον ΤΑΚΙΤΟ ομως υστερα απο χρονολόγηση με ανθρακα αποδείχτηκε οτι ειναι μεταγενέστερη συγκεκριμένα του 1500 μ.χ ενώ όλο το υπόλοιπο κείμενο ειναι πραγματικό και χρονολογείτε το 30 μχ.
το θέμα είναι ομως οτι αν οι Χριστιανοί του 1500 δεν ειχαν αποδείξεις γαι την ιστορικότητα του ιησού και αναγκαστηκαν να πλαστογραφήσουτ κείμενα τοτε τα συμπεράσματα ειοναι δικά σου.

2.Ο καιφλας υπήρξε και ο ηρώδης υπήρξε αλλα
Υπήρξε (δυστυχώς για τους χριστιανούς που δεν θέλουν να δουνε καταματα την αλήθεια μιας μιας και εχουν υποστει το βασανηστηριο της κατήχησης σε αυτο το εβραικό καρατίδιο που ονομάζετε Ελλας ) και κάποιος ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ ΤΥΑΝΕΥΣ ο οποίος κατα περίοεργο τροπο ειναι ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ. και εχει πολλες ομοιότητες με τον υποτιθέμενο ιησού αν και θα μπορουσα να πω εχει 100% ομοιότητα οπως τα εξής.

1. Γεννήθηκε το 4 π.χ τοτε δηλαδή που χρονολογείτε η υποτιθέμενη γεννηση του ναζωραίου
2. Εκανε τα ιδια θαυματα με τον Αντίπαλο του Ιησου δηλαδη αναστάσεις νεκρών φώς σε τυφλούς κυρήφματα αγάπης και οτι αλλο σου εχουνμαθει για τον υποτιθεμενο ναζωραίο ιησού.
3. Σταυρώθηκε απο τους ρωμαίους
4. Λατρευτηκε σαν θέος σε πολλα μέρη (υπάρχουν αγάλματα,βινβλιογραφια,εικόνες,χαραγμένες τοιχογραφίες στις κατακόμβες και πολλες αλλες αποδεξεις τόσο αδιάσειστες που η ιδια η εκκλησια παραδεχτε την υπαρχη του και λεει....)

Ο Διαβολος εφτιαξε εναν σωσία του ιησού (τον Απολώνιο τυανέα ) με σκοπό να μπερδέψει τις μελλοντικές γεννες (σορρυ αλλα γελάω ακομα και οταν το γραφω δηλαδη).

Δεν ειχαν φανταστει όμως οτι καπια στιγμή ο κόσμος θα μπορεί αν επικοινωνεί μεταξύ τους και να μαθαίνουν την κουλτουρα του ενός λαού και τα ιστορικα΄στοιχεία.
Στην ελλαδα η λέξη απολλώνιος ητω απαγορευμένη απο το 1500.
Η δομή αν ψάξεις την λέξη θα δεις 1 πρόταση ΜΕΓΑΣ ΜΑΓΟΣ της ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ!!!!!
ουτε σου λενε τι "μαγικα" εκανε γιατι απλα την ιστορία την εγραψαν οι χριστιανοί με τιν καθοδληγηση της εκκλησίας.

Κοίτα ωραίες οι πληροφορίες σου αλλά ειναι σαν να παραδέχεσαι ότι υπήρξε Χριστός αλλά δεν τον έλεγαν Ιησού αλλά Απόλλωνα Τυανεύς. Δε το ξέρω το παιδί αλλά είναι σαν να υποστηρίζεις ότι η θρησκεία έπρεπε να λέγετε Απολλωνισμός (sic). Δε καταρρίπτεις τη θρησκεία αλλά υποστηρίζεις μια συνομωσία η οποία δημιούργησε το χριστιανισμό (ο οποίος υπήρχε από την εποχή της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας). Υποννοείς δηλαδή ότι η εκκλησία έφτιαξε το Χριστό. Υποστηρίζεις ότι μόλις το 1500 μ.Χ. προσπάθησαν να αποδείξουν την ύπαρξη του αλλά το ζήτημα είναι ότι η θρησκεία αυτή ήταν η αιτία να δημιουργηθεί η άλλη μεγάλη μονοθειστική θρησκεία ο ισλαμισμός. Αλλά πότε; Το 1500 μ.Χ. προσπάθησε να αποδείξει την ύπαρξη του αλλά οι διώξεις οι οποίες υπέστησαν οι χριστιανοί έγιναν γιατί ακριβώς ήταν χριστιανοί. Με βάση το Χριστό...

Ο Πόντιος Πιλάτος υπήρξε; Αν ναι ποια η σχέση του με τον Ναζωραίο;

Μπρορείς λοπιπον να κανεις μια ερευνα και να δεις αν λεω αληθειες αν λεώ χαζομάρες η αν υπερβάλλω.
Αλλωστε θα ειμουν πολύ μαζοχιστής για να μπω εδώ υπέρμαχος της αποψης οτι ο χριστούλης μας δεν υπήρξε ποτε ξέροντας οτι ακόμα και ενα newbby θα μπορούσε να ψάξει στο Google κια ν αντικρούσει τα λεγόμενα μου.

Δε ψάχνουμε πότε το google για αυτά τα ζητήματα. Το net έχει πολλές λαλακίες. Προτιμώ να μου παραθέσεις συγγραφείς που υποστηρίζουν την ανυπαρξία του Χριστού... Προτιμώ να μου λύσεις εσύ τις απορίες και μετά να διασταυρώσω αν ισχύουν newbby speaking :D

εσυ μπορείς ομως να κανεις μια ερευνα να μαθεις πως επικράτησε ο χριστιανισμος στην ελλαδα.
Πιος ητανε ο ΑΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
τι ετσι ΒΥΖΑΝΤΙΟ
τι εστι σκυθούπολις
τι εστι ΕΙΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ( αρκαδιος )
Τι εστί θεοδόσιος (Σφαγη στον ιππόδρομο θεσαλλονίκγης επειδή το πλήθος σκότωσε τον ομοφυλόφιλο εραστη του)
τι ετσι ΤΑΓΜΑ ΚΑΛΟΓΗΡΩΝ (μαθε και πως διμιουργηθηκαν)
τι εστί ΛΙΒΑΝΙΟΣ και ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ ΠΑΡΑΒΑΤΗΣ και γιατι τον ονόμασαν ετσι αυτον το υπέροχο ανδρα που θαυμαζε την ελλαδα()
και πολλα αλλα.

Καλά δεν έχεις εσύ μόνο τη πηγή της γνώσης. Γνωρίζω λίγη ιστορία και εγώ σαν νέος (όχι όλα όσα παραθέτεις αλλά αρκετά) :)

Απο τώρα σου λεώ οτι θα στεναχώρηθείς η θα παθεις σοκ.
με το μαλακο εχεις χρόναι μπριοστα σου :0-

Μεταξύ μας, ας μιλήσουμε σαν αγνωστικιστής προς άθεο (ή Απολλώνιο). Πρέπει να γνωρίζεις ότι οι μονοθεϊστικές θρησκείες αποτέλεσαν κομβικό σημείο προόδου του ανθρώπινου γένους. Οι παιχνιδιάριδες θεοί των παγανιστικών θρησκειών καθώς και οι μάγοι οι οποίοι έλεγχαν τις ζωές των ανθρώπων και θυσίαζαν "άμομα" νομίζω άτομα (ή κάπως έτσι) αντικαταστάθηκαν από το φιλεύσπλαχνο θεό των ιουδαίων, μουσουλμάνων και χριστιανών (χωρίς να υποτιμώ και τον Great Βούδα). Γενικά σαν ηθικοί κανόνες οι οποίοι προτάσσουν την ισότητα μεταξύ των ανθρώπων και την αγάπη του πλησίον (οι μονοθεϊστικές θρησκείες αναφέρονται σαν πλησίον στον αλλόθρησκο) είναι αποδεκτοί. Τώρα αν οι φανατικοί (φανατικοί υπάρχουν παντού, ακόμα και οι άθεοι μπορουν να σκοτώσουν για τα πιστεύω τους) χρησιμοποίησαν τις θρησκείες σαν εργαλεία για να επιβληθούν και να απελευθερώσουν τα πάθη τους και τη διαστροφή τους είναι άλλο πράγμα.

Πριν κατηγορήσεις μια θρησκεία έχε υπόψη ότι ο άνθρωπος ενστικτωδώς αναζητά τη θρησκεία. Δεν έχουν οι χριστιανοί έμφυτη τη διαστρέβλωση. Και οι φασίστες την έχουν και οι κομμουνιστές και οι νεοφιλελεύθεροι. Γενικά όλοι οι φανατισμένοι.

Δύσκολα θα βρεις άθεους πολιτισμούς. Ψάξτο μπορεί και εσύ να πάθεις σοκ :)

Υ.Γ. Το όνομα του Απόλλωνα Τυανεύς είναι αρκετά ελληνοπρεπές. Τι στοιχεία έχουμε για αυτόν; Καταγωγή, τόπος δράσης, θάνατος (πότε);

Υ.Γ.1 Ο Απόλλωνας γιατί είναι ιστορικά υπαρκτός ενώ ο Χριστός δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όταν λείπω κάνετε τα πάρτυ δω μέσα :mad:


Υγ. Σκεπτικιστή [εδώ υπήρχε προσβλητικός χαρακτηρισμός], μέτρησα τουλάχιστον τρεις ιστορικούς από αυτούς που αναφέρεις, οι οποίοι μιλούν για τον Χριστό :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Όταν λείπω κάνετε τα πάρτυ δω μέσα :mad:


Υγ. Σκεπτικιστή [εδώ υπήρχε προσβλητικός χαρακτηρισμός], μέτρησα τουλάχιστον τρεις ιστορικούς από αυτούς που αναφέρεις, οι οποίοι μιλούν για τον Χριστό :confused:

[εδώ υπήρχε προσβλητικός χαρακτηρισμός / αιτία για flames]

2. Δεν θα ητανε καλύτερα να μας ελεγες και πιους μελέτησες για να σου αποδείξω οτι δεν "Μελέτησες το μάθημα σου"
εκτός αν βαρέθηκες να μας τους πεις.
Ελα σε παρακαλώ ναζιάρα μου πές μου τα ονοματάκια τους για να μάθει και ο αλλος κόσμος πιοι είναι.

α και πούσε πες μας και σε πιο κεφάλαιο το είδες.
[εδώ υπήρχε προσβλητικός χαρακτηρισμός / αιτία για flames]



Υ.Γ

Φαντάζωμαι η Adminissa mas θα σου κάνει παρατήρηση εδώ δημόσια οπως σε μένα τον νεο εχθές για να μας αποδείξει οτι δεν εχει 2 μέτρα και 2 σταθμά στους κανόνες του Forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
[εδώ υπήρχε προσβλητικός χαρακτηρισμός / αιτία για flames]


Περίμενα πως εσύ, ένας εγγονός του Αριστοτέλη κατά ιδίαν δήλωσιν, θα ήξερες πως η υπάρχει και η προσφώνηση "μωρόν=αφελές, χαζόν". Μα δεν πειράζει, επίτρεψε σε εμένα, έναν μαυριδερό μισό-Εβραίο, να σου μάθει δυο έλληνικά.


Ξεκινάμε αποδίδοντας στα ελληνικά κάποια από τα ονόματα που παραθέτεις - απλά γιατί υπάρχουν.

Τέλος του 1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

δαναη5087

Νεοφερμένος

Η δαναη5087 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ακόμα και να μην υπήρξε, η φιλοσοφία και η στάση ζωής που στήθηκε γύρω απ τ όνομα του, βοήθησε την ανθρωπότητα θετικά, αν το δούμε διαχρονικά στις δύο χιλιετίες που μεσολάβησαν.
Πάντα κάτι καινούργιο, γίνεται αποδεκτό με πολέμους και μαχαίρια και μπορεί στο όνομα των θρησκειών και πολιτικών συστημάτων να γίνανε τα μεγαλύτερα εγκλήματα. Δεν ήταν λάθος οι ιδέες, αλλά οι άνθρωποι τις χρησιμοποίησαν λάθος, στην ανάγκη τους να επιβάλουν στους άλλους αυτό που θεωρούσαν αυτοί σωστό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Όταν λείπω κάνετε τα πάρτυ δω μέσα :mad:


Υγ. Σκεπτικιστή [εδώ υπήρχε προσβλητικός χαρακτηρισμός], μέτρησα τουλάχιστον τρεις ιστορικούς από αυτούς που αναφέρεις, οι οποίοι μιλούν για τον Χριστό :confused:

[εδώ υπήρχε προσβλητικός χαρακτηρισμός / αιτία για flames]


Περίμενα πως εσύ, ένας εγγονός του Αριστοτέλη κατά ιδίαν δήλωσιν, θα ήξερες πως η υπάρχει και η προσφώνηση "μωρόν=αφελές, χαζόν". Μα δεν πειράζει, επίτρεψε σε εμένα, έναν μαυριδερό μισό-Εβραίο, να σου μάθει δυο έλληνικά.


Ξεκινάμε αποδίδοντας στα ελληνικά κάποια από τα ονόματα που παραθέτεις - απλά γιατί υπάρχουν.

Τέλος του 1...


[εδώ υπήρχε προσβλητικός χαρακτηρισμός / αιτία για flames]
Τι εγινε ομως ξέχασες πιους ιστορικους δι'άβασες?
Αχ αυτοι οι χριστιανοί και τα ψέμματα τους.
Αντε να δούμε θα θυμηθείς τι διάβασες? και που είδες το ονομα ιησούς η χριστος?
Περιμένω τους 3 ιστορικούς απο αυτους που παρέθεσα [εδώ υπήρχε προσβλητικός χαρακτηρισμός].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ΜΕτά απο αυτο το post θα σας αφήσω για κανένα μήνα γιατι εχω πολύ δουλιά στο να διδάσκω ιστορία αυτον τον καιρο.

Πάμε λεπον απο την αρχη στις απορίες σου.

Ας μην ξεχνάμε το θέμα ΙΣΤΟΡΙΚΟΤΗΤΑ ιησου εκτός αν θές να μιλήδσουμε για θρησκείες και αοριστίες.

Κοίτα ωραίες οι πληροφορίες σου αλλά ειναι σαν να παραδέχεσαι ότι υπήρξε Χριστός αλλά δεν τον έλεγαν Ιησού αλλά Απόλλωνα Τυανεύς.
Δε το ξέρω το παιδί αλλά είναι σαν να υποστηρίζεις ότι η θρησκεία έπρεπε να λέγετε Απολλωνισμός (sic). Δε καταρρίπτεις τη θρησκεία αλλά υποστηρίζεις μια συνομωσία η οποία δημιούργησε το χριστιανισμό (ο οποίος υπήρχε από την εποχή της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας).


1. Σαφώς και δεν υπήρξε ο χριστός και σαφώς και ο απολλώνιος ο Τυανέας είναι ιστορικό πρόσωπο σαφώς και οι πρώτοι (επονομαζόμενοι μετέπειτα χριστιανοί λεγόντουσαν απολλωνιστές σαφώς και στα λιοντάρια επεφταν οι απολλωνιστές και οχι οι χριστιανοί αφου δεν υπάρχει τετοιο εγγραφο και σαφώς δεν ειπα ποτε οτι ειμαι υπέρ κάποιας θρησκείας αλλα και σαφώς εχει γινει παραχάρακη της ιστορίας.)

Τεκμιρίωση.

1. Φλάβιος φιλόστρατος (διάβασε μου ειπες να μην σου δείχνω στο google αλλα αρχαίους συγραφείς).
Εγραψε την βιογραφία του απολλώνιου διάβασε !

2.


Μια παλαιά νωπογραφία στην εκκλησία Αγίου Νικολάου στη λίμνη των Ιωαννίνων.
Αυτό ήταν ένα από επτά μοναστήρια σε αυτό το νησί που χρονολογείται από το 400μχ-600μχ.
Απεικονίζονται Ο Σωκράτης, ο Πλάτωνας, ο Απολλώνιος ο Τυανέυς ο Σόλων και ο Αριστοτέλης ο Πλούταρχος ο Θπουκιδίδης
Η νωπογραφία Apollonius είναι επάνω από την πόρτα μεταξύ των δύο τοίχων της εκκλησιας.

Αραγε γιατι λείπει απο εκει ο Ιησούς και στην θέση του είναι ο Απολλώνιος?


Τώρα να ποτε πας στο Εθνικό μουσείο της Νάπολης στην ιταλία υα δείς την προτομή του.



αχ να τανε μόνο αυτα τα 2? χαχαχαχαχαχαχαχαχα
δες και αυτο....



αυτο ειναι ενα ρωμαικό νόμισμα. τι ΑΛΛΟ ΘΕΣ????/
Ξαναδιάβσε ιστορία με αλλο πρίσμα καπου εχεις βάλει φίλτρα και δεν βλεπεις την αλήθεια :)
εχω αλλες 10 αποδείξεις . Για κάθε 3 που βάζω θέλω μια απο σένα για την ιστορικότητα του ιησού αν μου βάλεις μια θα σου ανεβασω αλλες 3 :)))))) δίκαιο ε?



για να δούμε και μερικά αλλα......

QUIZ μήπως μπορείς να μου πείς πιος ειναι αυτος?



αρχαία πέτρα χιλιάδες χρόνια πριν τον ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟ ΙΗΣΟΥ.
μάθε πιος ηταν ο ορφέας ο βακχικός. και τα λέμε ε?

Οπως βλεπεις με μία πρόταση δική σου αντιπαραθέτω πληθώρα αδιάσειστων στοιχείων που το τελευταίο που μπορείς να κάνεις ειναι να τα αμφισβητήσεις μιας και ολα φυλλάσονται σε αρχαιολογικά μουσεία. το τελευταίο ειναι απο ναο στον βατικανό.

Αρα ο ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ ΥΠΗΡΞΕ αυτο ειναι ΑΞΙΩΜΑ ,ΔΕΔΟΜΕΝΟ .

τώρα οσον αφορά ολα τα αλλα (γιατι βλεπω οτι ο μέσος ορος ηλικιάς σε αυτο το Forum ειναι 21-22 ετών και δεν παίζω με κουβαδάκια ακόμα .)

Μαθε τι σημαίνει Απολλωνιστής.
Μάθε οτι ο ανθρωπος δεν εχει εμφυτη την ανάγκη να πιστευει κάπου και πως όλες οι θρσησκείες χεκίνησαν απο Πτώματα,ζώα,κόπρανα,ουρα, κυνήγι,τοτεμς ,είδωλα πολλα χρόνια μετα την εμφάνιση του ανθρώπου. (οταν μάθεις και διαβάσεις θα καταλαβεις τις λέξεις κλειδιά που σου εδωσα.)
Μάθε οτι στις κατακόμβες υποάρχει παντου η μορφή του απολλώνιου.


Μάθε οτι ΝΑΙ ολα ειναι μια σκευωρία του γκόμενου της κυρίας ΕΛΕΝΗΣ και του ΥΙΟΥ της που ειχαν ερωτικές σχέσεις μεταξύ τους.
και αν μετα απο κανένα μηνα δώ οτι εχει αβνέβει το επίπεδο του Forum και μπορείτε να δίνετε ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ και αποδείξεις και οχι ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ και ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ πάνω σε αβάσιμα στοιχεία που ΝΟΜΙΖΕΤΕ η σας εχουν πει τοτε θα ξαναγυρίσω.

Εως τότε καλα να περνάτε καλα να ψάχνεστε (βασικά είδα Results 1 - 10 of about 6,940 for ιστορικότητα ιησού. (0.34 seconds) ) στην συγκεκριμένει λέκη κλειδί υπάρχουν πολλα foroums ¨) μπείτε και εκει και διαβάστε αν θέλετε απαντήσεις (που βασικά με τόσο τύφλωση που εχουν φάει μερικοι και κατήχηση σιγα μην μπορέσουν να διακρίνουν το ψέυδος απο την αλήθεια)

και οταν ολα αυτα γίνουν θα συνεχίσω να σας δπίνω τροφή προς τέρψιν.

Οσον αφορά τον rempelο .
Ας μάθει με την σειρά του οτι οταν αναφέρονται οι ΕΛΛΗΝΕΣ γαι τους προγόνους τους τους αποκαλούν παππούδες.
Βέβαια όπως δήλωσε ο ΜΙΣΟ-ΕΒΡΑΪΟΣ ας ψαχτεί γιατι ολοι οι λαοί εχουν πρόβλημα με την καταγωγή του :)))))))
Μάλλον κάτι φταίει .

Αντε φιλάκια και πουστε μην το ψάχνετε πολύ όλοι που γενιέστε , βαπτίοζεστε,παντρευεστε, και πεθαίνετε στις αγκαλιές του Αβρααάμ πηγαίνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • filosophoi.jpg
    filosophoi.jpg
    28.8 KB · Εμφανίσεις: 436
  • apollonius.jpg
    apollonius.jpg
    24.4 KB · Εμφανίσεις: 580
  • apolcoin.jpg
    apolcoin.jpg
    20.3 KB · Εμφανίσεις: 1,102
  • j1.jpg
    j1.jpg
    29.8 KB · Εμφανίσεις: 476

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Παρατήρηση προς όλους!

Είμαι σίγουρος πως μπορεί να γίνει διάλογος αποφεύγοντας τους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς και γι' αυτό θα σας παρακαλέσω να πέσουν οι τόνοι. Αν δεν μπορείτε να απαντάτε κόσμια, καλύτερα να μην απαντάτε! Εδώ είμαστε για να ανταλλάσσουμε απόψεις μέσα σε ένα ήρεμο κλίμα και όχι για καφενειακούς καυγάδες. Ας ρίξουμε όλοι μια ακόμη ματιά στους Όρους Χρήσης :)

Θα βγουν off-topic και θα σβηστούν τυχόν προσβλητικοί χαρακτηρισμοί, ενώ η ΟΔ θα αποφασίσει αν και σε ποιον θα πέσουν κυρώσεις.

Όσο για παράπονα και υποδείξεις ως προς τον τρόπο λειτουργίας της Ομάδας Διαχείρισης θυμίζω πως υπάρχει και η αναφορά μηνύματος την οποία θα πρέπει να χρησιμοποιείτε για τέτοιες περιπτώσεις...

Αυτό είναι απλά μια φιλική προειδοποίηση με σκοπό την καλύτερη ροή και επίπεδο της όλης συζήτησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΞΕ , Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ Η ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΣΤΗΘΗΚΕ ΓΥΡΩ ΑΠ Τ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ, ΒΟΗΘΗΣΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΘΕΤΙΚΑ, ΑΝ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΧΙΛΙΕΤΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΑΝ

Τι ενοείς θετικά τυο κάψιμο της βιβλιοθήκης της αλλεξάνδρειας?
Η τον μεσαίωνα ?
Μήπως ξέρεις απο που εγινε η αναγένηση στην εθρώπη ?
Μήπως ξέρεις οτι ο χριστιανισμός εκλεισε ολα τα ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΑ,ΔΩΡΑΝ ΣΥΣΙΤΙΑ,ΣΧΟΛΕΙΑ,ΟΛΥΜΠΠΙΑΔΕΣ και πολλα αλλα?

Τι εννοείς θετικα΄?
Τι αοριστίες ειναι αυτες?
Δεν μπορείς να μας πεις ενα καλο που εκανε στην ανθρωπότητα και που δεν το ειχε πριν η ανθρωπότητα ?

ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ , ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΜΕ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΝΑ ΓΙΝΑΝΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΟΙ ΙΔΕΕΣ, ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΛΑΘΟΣ , ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΣΩΣΤΟ

Δηλαδή με αυτην την λογική και η ιδέα του ΧΙΤΛΕΡ που διαφέρει απο τον χριστιανισμό την αρεια φιλη ηθελε και ο χριστιανισμος ενα κόσμο γεμάτο χριστιανους.
Πες μου μια ΙΔΕΑ του χριστιανισμού για να καταλαβψ δηάδή και εγω τι δεν ειχε η ανθρωπότητα πριν .

Νόμιζω η adminissa ηταν σαφής στην αρχή είπε αποδειχτηκα στοιχεια για την ιστορικότητα του ιησού και εδώ δεν βλέπω κανένα ιστορικό στοιχείο να παραθέτεις τώρα αν το θέμα ητανε αν ο χριστιανισμος οφέλεισε η εβλαψε μπορεί να ειχε σχέση το ποστ σου.


Καταρχάς τι ειναι ΙΣΤΟΡΙΚΟΤΗΤΑ ας δούμε τι κανόνες πρέπει να ισχύουν για να ειναι ενα ατομο ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΥΠΑΡΚΤΟ
και μετα ας δούμε αν μεσα σε 2.000 χρόνια απο την ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ υπαρξη του ναζωραίου εχει επαλιθευτεί εστω και ενας κανόνας.
Αλλιώς η στραβα ειναι ο γυαλός η στραβά αρμενίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πάντως κάτι μου λέει οτι σε 100-300 χρόνια θα έχουν εξαφανιστεί οι περισσότερες θρησκείες, και ειδικά ο χριστιανισμός...

Η εξαφανιση τουλαχιστον του κλασσικού χριστιανισμού που περιγράφουν τα βιβλία έχει ήδη γίνει. Τότε που λές θα υπάρχει καινούργια θρησκεία, διαφορετική από όλες όσες ξέρουμε μέχρι σήμερα... (αλλιώς δεν θα υπάρχει ανθρωπότητα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αντε να δούμε θα θυμηθείς τι διάβασες? και που είδες το ονομα ιησούς η χριστος?

[gerasa mode] ...Τι παράξενο συναίσθημα να συνταιριάζεις πρόσωπα και γεγονότα ανακαλώντας τη μυρωδιά και την υφή του χαρτιού. [/gerasa mode]

Πιάνουμε τις πηγές και τις ανοίγουμε μία μία. Επειδή στα νειάτα μου δεν είχα δυστυχώς την βικιπέδια, μόνο όπου γνωρίζω μερικές λεπτομέρειες θα πετάξω μερικά ηλίθια σχόλια.

1. Τα ονόματα είναι στα Ελληνικά, όπως τα συναντούμε στις πηγές.
2. Η λίστα ήταν άτσαλα συντεθειμένη.




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

* Φλάβιος Ιώσηπος.
Έχει ματάξανά-αναφερθεί στο ίδιο θέμα, λίγες σελίδες πριν, ως μία από τις "αξιόπιστες" πηγές, λόγω της συγχρονικότητας με τον Χριστό. Yπάρχει ένα περασματάκι στο ΧVIII.III.III, παρ. LXIII της Ιουδαϊκής Αρχαιολογίας.


# Πετρώνιος - Ήταν πολλά πράγματα, μα σίγουρα όχι ιστορικός. Όσοι δεν το έχετε κάνει ακόμα, να διαβάσετε το Σατυρικόν, εκτός αν είστε η Εδάδ, οπότε να δεις την ταινία του Φελλίνι.


* Σουητώνιος.
Στο κεφάλαιο Κλαύδιος του Βίος Καισάρων, υπάρχει αναφορά σε κάποιον Chrestus (το e θεωρείται εδώ μακρόν), ο οποίος οδήγησε μια Ιουδαϊκή εξέγερση κοντά στο έτος 49μΧ.


# Γιουβενάλης - Δεν ήταν ιστορικός μα κωμωδιογράφος.



# Mαρτιάλης - Δεν ήταν ιστορικός, μα συνέτασσε ελεγειακά επιγράμματα.


Tάκιτος.
Στο ΧV των Χρονικών, μιλάει για τον διωγμό των Χριστιανών από τον Νέρωνα, αναφέροντας και τον θάνατο του Χριστού από τη χείρα του τοποτηρητή Πόντιου Πιλάτου.


# Κουιντιλιανός - Δεν ήταν ιστορικός μα ρητοροδιδάσκαλος.


# Λουκανός - Δεν ήταν ιστορικός μα ποιητής.


# Επίκτητος - Σαν εγγονός του Αριστοτέλη, έπρεπε να αναγνωρίσεις τον πιο επιφανή εκπρόσωπο της Στοάς.


# Τιβέριος Κάτιος Ασκόνιος Σίλιος Ιταλικός - Δεν ήταν ιστορικός, μα τοποτηρητής που στον ελεύθερο χρόνο του συνέγραφε επική ποίηση.


# Στάτιος - Ποιητής, κάνει και γκέστ εμφάνιση στην Θεία Κωμωδία.
# Πτολεμαίος - Eδώ θα έπρεπε να προσέξεις πως ήταν ...Χριστιανός. Έγραψε το εύηχο "Κατά Αιρέσεων".

# Φλέγων - Χριστιανός χρονικογράφος.


# Λουκιανός - Όχι και ιστορικός ο γέρο-γραμματικάντης.


# Παυσανίας - Περισσότερο φιλοπερίεργος περιηγητής παρά ιστορικός.


# Δίων Χρυσόστομος - Όχι και ιστορικός ο πλανόδιος γερό-ρήτορας.


Kαι περνάμε στον ποταμό γέλιου που ήταν ο...

# Αύλος Γέλλιος. Υπό καμμία Παναγία ιστορικός, οι "Αττικές Νύχτες" του αποτελούν ένα σουρρεαλιστικό μωσαϊκό από μύθους, τερατολογίες, γεγονότα και κουτσομπολιά. Δεν λείπουν και οι κάπως προσωπικές αφηγήσεις.


# Λούκιος Ioύνιος Μοδεράτος Κολουμέλλα - Δεν ήταν ιστορικός, μα άφησε παρακαταθήκη το έργον Γεωργικά.


# Βαλέριος Φλάκκος - Ποιητής.


# Κλαύδιος Λυσίας - Φαντάζομαι μιλάς για τον ίδιο που αναφέρεται στις Πράξεις Αποστόλων.



# Πομπώνιος Μέλας - Ιστορικός, μα ήθελα να τονίσω το γεγονός πως "Μέλας" είναι ο ...μαύρος.

# Θέων Σμυρνεύς - Πυθαγόρειος φιλόσοφος και μαθηματικός.



Ελπιζω αυτά να σε κάνουν λίγο πιο υποψιασμένο.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ο ιστορικά ανύπαρκτος Ιησούς

Επειδή έχω βαρεθεί να ακούω συζητήσεις επί συζητήσεων, να διαβάζω κείμενα επί κειμένων για το «αν ο Χριστός ήταν ή όχι Έλληνας», «τί γνώμη είχε ο Χριστός για τους Έλληνες», «ποιά η παιδική ζωή του Χριστού», «τα είχε ή όχι ο Χριστός με την Μαγδαληνή;» κοκ.
Επειδή, σε λίγο κάποιοι θα αναρωτιούνται για το «τί είδους ρούχα φορούσε ο Χριστός», «τί φαγητά του άρεσαν» και «με ποιόν τρόπο μετακινείτο από πόλη σε πόλη ο Χριστός;»: Με τα πόδια, με γαϊδουράκι, με διαστημικό όχημα ή μήπως «έμπαινε» στο αιθερικό πεδίο και πεταγόταν μέχρι την Ινδία για πρωινό καφέ κι επέστρεφε στην Παλαιστίνη για μεσημεριανό;
Επειδή, τέλος, στον Γολγοθά δεν σταυρώθηκε κάποιος θεός, αλλά η Λογική: Ο Ένας και Μοναδικός Θεός (πατέρας) έστειλε τον Ένα και Μοναδικό Θεό (υιό) να σταυρωθεί για ηθική αυτουργία του Ενός και Μοναδικού Θεού (πατερο-υιού) στην διάπραξη αμαρτημάτων.
Αποφάσισα να ασχοληθώ με την ιστορική ύπαρξη του προσώπου που ονομάζουμε σήμερα «Ιησούς Χριστός», καθώς η οποιαδήποτε έρευνα για τον λεγόμενο Χριστό έχει κάποιο νόημα, εφόσον αφορά την ιστορική του ύπαρξη ή όχι. Και αυτό επειδή η ίδια η Χ.Ο.Ε. δίνει βαρύτητα στο θέμα. Αν δεν έδινε δεν θα είχε κάποιο νόημα ούτε αυτού του είδους η έρευνα.
Προσωπικά, ως Έλλην Εθνικός δεν χρειάζεται να προσπαθήσω ιδιαιτέρως για να κατανοήσω ότι όλοι οι Θεοί, Έλληνες και αλλογενείς, δεν υπήρξαν ποτέ άνθρωποι και ότι πρόκειται για Έννοιες σύμφωνα με τις οποίες τέθηκε και τίθεται σε τάξη ο Κόσμος (ταξιθέτες). Αυτός ο Κόσμος, που είναι ο ίδιος για όλους και ο οποίος δεν δημιουργήθηκε ούτε από Θεό, ούτε από άνθρωπο και ήταν, είναι και θα είναι πυρ αείζωον, που ανάβει με μέτρο και σβύνει με μέτρο (Ηράκλειτος).
Η Ιστορία, βεβαίως, έχει απαντήσει σʼ αυτό το ερώτημα εδώ και αρκετά χρόνια (περίπου έναν αιώνα) με τρόπο κατηγορηματικό: Πρόσωπο με το όνομα Ιησούς Χριστός ή Ιησούς Ναζωραίος ή ... ή ... ή ..., ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ. Ας εξετάσουμε, εν συντομία, τις αποδείξεις του παραπάνω κατηγορηματικού
συμπεράσματος, σύμφωνα με τις αρχές που ακολουθεί η Ιστορία ως επιστήμη:

1. Πηγή σύγχρονη. 2. Πηγή αυτόπτης. 3. Πηγή ανεξάρτητη.
Στο σημείο αυτό πρέπει να διευκρινισθεί ότι αναζητείται η ιστορική ύπαρξη του προσώπου με το προσωνύμιο «Χριστός» και όχι η ιστορική ύπαρξη των οπαδών αυτού, δηλαδή των χριστιανών.
Κατά την εποχή που λέγεται ότι έδρασε ο λεγόμενος Χριστός υπήρχε μια μεγάλη ομάδα γνωστών κι αξιόλογων ιστορικών (42) που τα έργα τους γεμίζουν αρκετές βιβλιοθήκες (παραθέτω τα ονόματά τους στα αγγλικά, καθώς η βιβλιογραφία μου είναι στα αγγλικά):
1. Apollonius 2. Appian 3. Appion of Alexandria 4. Arrian 5. Aulus Gellius 6. Columella 7. Damis 8. Dio Chrysostom 9. Dion Pruseus 10. Epictetus 11. Favorinus 12. Florus Lucius 13. Hermogones 14. Josephus 15. Justus of Tiberius 16. Juvenal 17. Lucanus 18. Lucian 19. Lysias 20. Martial 21. Paterculus 22. Pausanias 23. Persius 24. Petronius 25. Phaedrus 26. Philo 27. Phlegon 28. Pliny Elder 29. Pliny Younger 30. Plutarch 31. Pomponius Mela 32. Ptolemy 33. Quintilian 34. Quintius Curtius 35. Seneca 36. Silius Italicus 37. Statius 38. Suetonius 39. Tacitus 40. Theon of Smyrna 41. Valerius Flaccus
42. Valerius Maximus.

Αναφορά στον λεγόμενο Χριστό βρίσκουμε μόνον σε τρεις από τους παραπάνω ιστορικούς και ιδιαιτέρως περιωρισμένη. Επιπλέον, από αυτές τις τρεις αναφορές, οι δύο είναι πλαστές και η μία δεν αναφέρεται σ' αυτόν. Αναλυτικά:
Φλάβιος Ιώσηπος
Ο εβραίος ιστορικός Φλάβιος Ιώσηπος (Josephus) έζησε από το 38 - 107 μ.α.χ.χ. (μετά την απαρχή της χριστιανικής χρονολόγησης) και έγραψε δύο σημαντικά έργα: «Περί του Ιουδαϊκού πολέμου» και «Ιουδαϊκή Αρχαιολογία». Στο δεύτερο έργο του, (βιβλίο 18, κεφ. 3), ο Ιησούς αναφέρεται σε μία μόνο παράγραφο ως εξής (Flavium Testamentum):
«Περίπου εκείνη την εποχή ζούσε ο Ιησούς, ένας σοφός άνθρωπος, αν κάποιος μπορεί να τον πει άνθρωπο, καθώς είχε πετύχει θαυμαστά κατορθώματα και ήταν ο δάσκαλος πολλών ανθρώπων που διψούσαν για καινοτομίες. Πήρε με το μέρος του πολλούς από τους Εβραίους, αλλά και πολλούς από τους Έλληνες. Ήταν ο Μεσσίας. Όταν ο Πιλάτος τον κατεδίκασε στον σταυρό, μετά από κατηγορία των
αρχών μας (των Ιουδαίων), αυτοί που τον αγάπησαν από την αρχή δεν σταμάτησαν να είναι προσκολλημένοι σʼ αυτόν. Την τρίτη ημέρα εμφανίσθηκε σʼ αυτούς επανερχόμενος στη ζωή, καθώς οι ιερές προφητείες είχαν προείπει γιʼ αυτό και για μυριάδες άλλα θαυμαστά πράγματα που αφορούσαν αυτόν. Και η φυλή (ομάδα) των χριστιανών, όπως ονομάσθηκαν μετά απʼ αυτόν, δεν έχει εξαφανισθεί μέχρι σήμερα».

Ωστόσο, η παραπάνω παράγραφος θεωρείται ως μεταγενέστερη προσθήκη που έγινε κατά την αντιγραφή του έργου του, επειδή:
1. Η παραπάνω παράγραφος είναι άγνωστη (δεν αναφέρεται) από κανέναν χριστιανό απολογητή του 2ου αιώνα μ.α.χ.χ. (Τερτυλλιανός, Ωριγένης, Ιουστίνος), ενώ αναφέρεται για πρώτη φορά από τον χριστιανό απολογητή, πατέρα της εκκλησιαστικής ιστορίας, Ευσέβιο Καισαρείας τον 3ο αιώνα μ.α.χ.χ. Έτσι, η «παρεμβολή» αυτής της παραγράφου τοποθετείται μεταξύ 2ου - 3ου αιώνα μ.α.χ.χ. (για την ακρίβεια πιστεύεται ότι την έκανε ο Ευσέβιος).
2. Ο χριστιανός απολογητής Ωριγένης αναφέρει ότι ο Φλάβιος Ιώσηπος ΔΕΝ αναγνώριζε τον Ιησού σαν Μεσσία, αν και στην εξεταζόμενη παράγραφο υπάρχει η φράση «Ήταν ο Μεσσίας» («Κατά Κέλσου», Ι,47).
3. Ο Ιώσηπος ήταν περιγραφικότατος για τις υπόλοιπες και μάλιστα ασήμαντες προσωπικότητες της εποχής που περιγράφει στο έργο του και για τον λεγόμενο Ιησού αφιερώνει μία μόνον παράγραφο.
4. Ο Ιώσηπος ήταν φαρισαίος. Ένας φαρισαίος δεν ήταν δυνατόν να αναγνωρίσει σʼ έναν άνθρωπο, που καταδικάσθηκε για παράβαση του Μωσαϊκού Νόμου, τον Μεσσία.
5. Η θέση της παραγράφου στο κείμενο δεν είναι σίγουρη. Ο Ευσέβιος Καισαρείας («Εκκλησιαστική Ιστορία», ΙΙ, vi) την τοποθετεί πριν τις σημειώσεις του Ιωσήπου που αφορούν τον Πόντιο Πιλάτο, ενώ σήμερα αυτή η παράγραφος είναι μετά απʼ αυτές τις σημειώσεις.
Αξίζει να σημειωθεί ότι επιφανείς χριστιανοί απολογητές (όπως ο καθηγητής Αγουρίδης) ΔΕΝ δέχονται την παραπάνω παράγραφο ως ιστορική απόδειξη, καθώς είναι πασιφανέστατη η πλαστότητά της.
Μία δεύτερη παράγραφος (και τελευταία) που υπάρχει στο ίδιο έργο του Ιωσήπου και μπορεί να σχετίζεται με το θέμα, (βιβλίο 20, κεφ. 8) είναι:
«...έτσι αυτός (ο Άννας, γιος του Άννα του ανωτάτου ιερέα) κάλεσε το δικαστήριο των Σανχεντρίν και έφερε ενώπιον του τον αδελφό τού Ιησού, που λεγόταν Χριστός και του οποίου το όνομα ήταν Ιάκωβος και μερικούς άλλους (ή κάποιους από τους συντρόφους του) και όταν κατασκεύασε κάποια κατηγορία
εναντίον τους, του παρέδωσε προς λιθοβολισμό».

Και αυτή η παράγραφος θεωρείται ως μεταγενέστερη προσθήκη - αλλά πολύ πιο πριν από την πρώτη παράγραφο, καθώς σ' αυτήν αναφέρεται ο Ωριγένης, ενώ στην πρώτη και σημαντικότερη όχι - επειδή:
1. Δεν αναφέρονται τα ονόματα των υπολοίπων που υποτίθεται εμφανίσθηκαν στο δικαστήριο (θυμηθείτε ότι ο Ιώσηπος είναι λεπτομερέστατος στο έργο του). Γενικά η παράγραφος δείχνει να είναι «γραμμένη στο πόδι και φευγαλέα».
2. Από μόνη της, η παράγραφος δεν στέκεται, καθώς η ιστορική αναφορά σ' ένα σημαντικό πρόσωπο είναι πάντοτε ευθεία κι όχι έμμεση. Φαντασθείτε για παράδειγμα, ένας ιστορικός να έκανε αναφορά όχι άμεσα στον Ναπολέοντα, αλλά έμμεσα μέσω της Ιωσηφίνας. Έτσι, η απόρριψη της πρώτης παραγράφου, οδηγεί αναγκαστικά και στην απόρριψη αυτής.
Κορνήλιος Τάκιτος
Η επόμενη αναφορά γίνεται στα «Χρονικά» (15.44) του Ρωμαίου ιστορικού Κορνήλιου Τάκιτου (55-120 μ.α.χ.χ.): «...το όνομά τους (των χριστιανών) προέκυψε από τον Χριστό, ο οποίος επί βασιλείας Τιβέριου, θανατώθηκε με καταδικαστική απόφαση του Έπαρχου Πόντιου Πιλάτου».
Ο Τάκιτος συνέγραφε τα χρονικά του ανατρέχοντας στα ρωμαϊκά αρχεία. Έτσι, αυτή η παράγραφος θεωρείται ως μεταγενέστερη προσθήκη, επειδή:
1. Στα ρωμαϊκά αρχεία, αν αναφερόταν ο λεγόμενος Χριστός, αποκλείεται να αναφερόταν σαν Χριστός, τίτλο που του έδωσαν οι οπαδοί του, αλλά θα αναφερόταν με το όνομά του.
2. Επίσης στα ρωμαϊκά αρχεία, ο Πόντιος Πιλάτος θα εμφανιζόταν με το αξίωμα που πράγματι είχε, «Νομάρχης». Και όχι μʼ ένα αξίωμα που δεν είχε, «Έπαρχος».
Σουιτώνιος
Τρίτη και τελευταία αξιόλογη αναφορά ανευρίσκεται στον Σουιτώνιο, στο έργο «Οι ζωές των Καισάρων», στο βιβλίο «Κλαύδιος» (5.25.4):
«Από τη στιγμή που οι Εβραίοι, σε σταθερή βάση, δημιουργούσαν ταραχές προκαλούμενες από τον Χρήστο (ο Κλαύδιος το 49 μ.α.χ.χ.) τους έδιωξε από την Ρώμη».
Η παράγραφος αυτή είναι γνήσια, αλλά δεν επιβεβαιώνει την ύπαρξη του λεγόμενου Χριστού, επειδή:
1. Ο Σουιτώνιος αναφέρεται σε κάποιον Χρήστο (Chrestus) και όχι Χριστό, υπονοώντας ότι υπήρχε κάποιος ονόματι Χρήστος που ξεσήκωνε τους Εβραίους στη Ρώμη.
2. Αν και ο Σουιτώνιος αναφέρεται σε Εβραίους, ωστόσο ακόμα και να αναφέρεται στους χριστιανούς της Ρώμης, αυτό δεν αποτελεί απόδειξη της ύπαρξης του λεγόμενου Χριστού. Γνωρίζουμε ότι υπήρχαν χριστιανοί στη Ρώμη.
Υπόλοιπες αναφορές
Οι υπόλοιπες αναφορές, που ακολουθούν, δεν θεωρούνται αξιόλογες, ωστόσο τις αναφέρω προς ενημέρωση:
1. Thallus, ένας απελεύθερος Σαμαρείτης επί αυτοκράτορος Τιβέριου έγραψε την Ιστορία της Ελλάδος και της Ασίας περί το 52 μ.α.χ.χ. Σʼ αυτό το έργο του αναφέρει και μια έκλειψη ηλίου. Το έργο του δεν έχει διασωθεί. Το 221 μ.α.χ.χ., ένας χριστιανός συγγραφέας, ο Sextus Julius Africanus έγραψε ότι «ο Thallus
στο τρίτο του βιβλίο εξήγησε το σκοτάδι (μετά την σταύρωση του Ιησού) σαν μια έκλειψη ηλίου».

Δεν αναφέρει το όνομα του λεγόμενου Ιησού και ταυτόχρονα δεν είναι ούτε σύγχρονη, ούτε αυτόπτης, ούτε ανεξάρτητη πηγή.
2. Mara Bar - Serapion, έγραψε περίπου το 73 μ.α.χ.χ: «Τί κέρδισαν οι Εβραίοι σταυρώνοντας τον σοφό βασιλιά τους; ...Έζησε σύμφωνα με την διδασκαλία του». Δεν αναφέρει το όνομα του λεγόμενου Ιησού και ταυτόχρονα δεν είναι ούτε σύγχρονη, ούτε αυτόπτης πηγή.
3. Gaius Plinius Caecilius Secundus (Pliny the Younger) έγραψε το 112 μ.α.χ.χ., ότι οι χριστιανοί τραγουδούσαν «έναν ύμνο στο Χριστό σαν σε θεό».Δεν είναι ούτε σύγχρονη, ούτε αυτόπτης πηγή.
4. Lucian έγραψε το 175 μ.α.χ.χ. για «τον άνδρα που σταυρώθηκε στην Παλαιστίνη, επειδή παρουσίασε μια νέα λατρεία στον κόσμο». Δεν αναφέρει το όνομα του λεγόμενου Ιησού και ταυτόχρονα δεν είναι ούτε σύγχρονη, ούτε αυτόπτης πηγή.
5. Ταλμούδ. Πέρα από το γεγονός ότι τόσο το Παλαιστινιακό, όσο και το Βαβυλωνιακό Ταλμούδ άρχισαν να γράφονται μετά τον 2ο αιώνα μ.α.χ.χ. και ολοκληρώθηκαν μέχρι τον 6ο αιώνα μ.α.χ.χ., τα ονόματα Jeshu, που βρίσκουμε σʼ αυτά αναφέρονται ως Ben Pandera και Ben Stada και αντιστοιχούν στον
Janneus, τον Σαδδουκαίο βασιλιά της Ιουδαίας, που βασίλευσε μεταξύ 106 - 79 π.α.χ.χ. και στον Simeon ben Shetach, που έζησε το 90 π.α.χ.χ.

Τα Ταλμούδ δεν είναι ούτε σύγχρονη, ούτε αυτόπτης πηγή και ελάχιστη σχέση μπορεί να έχουν με τον υποτιθέμενο Χριστό (πάντως η αγωνία των χριστιανών να αποδείξουν την ύπαρξη του λεγόμενου Χριστού είναι αξιοσημείωτη, καθώς καταφεύγουν ακόμα και σε γραπτά των «αγαπημένων» τους Εβραίων).
Φανταστικές αποδείξεις
Τέλος, στην Ιστορία αναφέρεται και αριθμός φανταστικών αποδείξεων της ύπαρξης του λεγόμενου Χριστού με προεξέχουσα αυτήν του Publius Lentulus.Πρόκειται για τον «σικέ» διοικητή της Ιουδαίας προ Πόντιου Πιλάτου, ο οποίος σε επιστολή στην Σύγκλητο περιέγραφε ακόμα και τα σωματικά
χαρακτηριστικά του λεγόμενου Χριστού !!!

Μία «απόδειξη» που κατάφερε να βγάλει «έξω από τα ρούχα της» ακόμα και την Καθολική Εκκλησία!!!! Έτσι, και το σχετικό «κράξιμο» στην Καθολική Εγκυκλοπαίδεια https://www.newadvent.org/cathen/09154a.htm:
«Ο Πούμπλιος Λέντουλος είναι ένα φανταστικό πρόσωπο, που λέγεται ότι υπήρξε κυβερνήτης της Ιουδαίας πριν από τον Πόντιο, και ότι είχε απευθύνει την ακόλουθη επιστολή στην ρωμαϊκή Σύγκλητο...»
Υγιαίνετε !

[gerasa mode] ...Τι παράξενο συναίσθημα να συνταιριάζεις πρόσωπα και γεγονότα ανακαλώντας τη μυρωδιά και την υφή του χαρτιού. [/gerasa mode]

Πιάνουμε τις πηγές και τις ανοίγουμε μία μία. Επειδή quote]


ΔΕν μας δινεις ενα εστω ενα εδάφιο ενα θυα ειναι αρκετό οστόσω αυτο που δεν ξέρεις ειναι οτι αν ολοι αυτοι ειχαν αναφορές στο ονομα Του τότε προς τι η πλαστογράφηση απο τον Τάκιτο?
περιμενω ενα εδάφιο να το δοθύμε μαζί και να δεί και ο κόσμος που ειναι αυτη η αναφορα.

Αυτο μπορει να σε κάνει να προσέχεις πιο πολύ τι διαβάζεις και να το ερευνάς πριν το αναφέρεις αλλα φαντάζομαι ενα copy paste εκανες απο κάπου.
περιμένω Εδάφιο.

εν τωμεταξύ μπορείς να διαβάζεις το παραπάνω κείμενο μου με το οποίο ταυτίζομαι.

[gerasa mode]

* Φλάβιος Ιώσηπος.
Έχει ματάξανά-αναφερθεί στο ίδιο θέμα, λίγες σελίδες πριν, ως μία από τις "αξιόπιστες" πηγές, λόγω της συγχρονικότητας με τον Χριστό. Yπάρχει ένα περασματάκι στο ΧVIII.III.III, παρ. LXIII της Ιουδαϊκής Αρχαιολογίας.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

θα σου καταρίψω το επιχείρημα εναν προς εναν εσυ να εχεις υπομονή και να διαβάζεις σε θέλω ξύπνιο να χενυχτίσουμε παρέα lol.

Φλάβιος Ιώσηπος
Ο εβραίος ιστορικός Φλάβιος Ιώσηπος (Josephus) έζησε από το 38 - 107 μ.α.χ.χ. (μετά την απαρχή της χριστιανικής χρονολόγησης) και έγραψε δύο σημαντικά έργα: «Περί του Ιουδαϊκού πολέμου» και «Ιουδαϊκή Αρχαιολογία». Στο δεύτερο έργο του, (βιβλίο 18, κεφ. 3), ο Ιησούς αναφέρεται σε μία μόνο παράγραφο ως εξής (Flavium Testamentum):

Περίπου εκείνη την εποχή ζούσε ο Ιησούς, ένας σοφός άνθρωπος, αν κάποιος μπορεί να τον πει άνθρωπο, καθώς είχε πετύχει θαυμαστά κατορθώματα και ήταν ο δάσκαλος πολλών ανθρώπων που διψούσαν για καινοτομίες. Πήρε με το μέρος του πολλούς από τους Εβραίους, αλλά και πολλούς από τους Έλληνες. Ήταν ο Μεσσίας. Όταν ο Πιλάτος τον κατεδίκασε στον σταυρό, μετά από κατηγορία των
αρχών μας (των Ιουδαίων), αυτοί που τον αγάπησαν από την αρχή δεν σταμάτησαν να είναι προσκολλημένοι σʼ αυτόν. Την τρίτη ημέρα εμφανίσθηκε σʼ αυτούς επανερχόμενος στη ζωή, καθώς οι ιερές προφητείες είχαν προείπει γιʼ αυτό και για μυριάδες άλλα θαυμαστά πράγματα που αφορούσαν αυτόν. Και η φυλή (ομάδα) των χριστιανών, όπως ονομάσθηκαν μετά απʼ αυτόν, δεν έχει εξαφανισθεί μέχρι σήμερα
.


Ωστόσο, η παραπάνω παράγραφος θεωρείται ως μεταγενέστερη προσθήκη που έγινε κατά την αντιγραφή του έργου του, επειδή:


1. Η παραπάνω παράγραφος είναι άγνωστη (δεν αναφέρεται) από κανέναν χριστιανό απολογητή του 2ου αιώνα μ.α.χ.χ. (Τερτυλλιανός, Ωριγένης, Ιουστίνος), ενώ αναφέρεται για πρώτη φορά από τον χριστιανό απολογητή, πατέρα της εκκλησιαστικής ιστορίας, Ευσέβιο Καισαρείας τον 3ο αιώνα μ.α.χ.χ. Έτσι, η «παρεμβολή» αυτής της παραγράφου τοποθετείται μεταξύ 2ου - 3ου αιώνα μ.α.χ.χ. (για την ακρίβεια πιστεύεται ότι την έκανε ο Ευσέβιος).
2. Ο χριστιανός απολογητής Ωριγένης αναφέρει ότι ο Φλάβιος Ιώσηπος ΔΕΝ αναγνώριζε τον Ιησού σαν Μεσσία, αν και στην εξεταζόμενη παράγραφο υπάρχει η φράση «Ήταν ο Μεσσίας» («Κατά Κέλσου», Ι,47).

3. Ο Ιώσηπος ήταν περιγραφικότατος για τις υπόλοιπες και μάλιστα ασήμαντες προσωπικότητες της εποχής που περιγράφει στο έργο του και για τον λεγόμενο Ιησού αφιερώνει μία μόνον παράγραφο.
4. Ο Ιώσηπος ήταν φαρισαίος. Ένας φαρισαίος δεν ήταν δυνατόν να αναγνωρίσει σʼ έναν άνθρωπο, που καταδικάσθηκε για παράβαση του Μωσαϊκού Νόμου, τον Μεσσία.
5. Η θέση της παραγράφου στο κείμενο δεν είναι σίγουρη. Ο Ευσέβιος Καισαρείας («Εκκλησιαστική Ιστορία», ΙΙ, vi) την τοποθετεί πριν τις σημειώσεις του Ιωσήπου που αφορούν τον Πόντιο Πιλάτο, ενώ σήμερα αυτή η παράγραφος είναι μετά απʼ αυτές τις σημειώσεις.
Αξίζει να σημειωθεί ότι επιφανείς χριστιανοί απολογητές (όπως ο καθηγητής Αγουρίδης) ΔΕΝ δέχονται την παραπάνω παράγραφο ως ιστορική απόδειξη, καθώς είναι πασιφανέστατη η πλαστότητά της.
Μία δεύτερη παράγραφος (και τελευταία) που υπάρχει στο ίδιο έργο του Ιωσήπου και μπορεί να σχετίζεται με το θέμα, (βιβλίο 20, κεφ. 8) είναι:
«...έτσι αυτός (ο Άννας, γιος του Άννα του ανωτάτου ιερέα) κάλεσε το δικαστήριο των Σανχεντρίν και έφερε ενώπιον του τον αδελφό τού Ιησού, που λεγόταν Χριστός και του οποίου το όνομα ήταν Ιάκωβος και μερικούς άλλους (ή κάποιους από τους συντρόφους του) και όταν κατασκεύασε κάποια κατηγορία
εναντίον τους, του παρέδωσε προς λιθοβολισμό».

Και αυτή η παράγραφος θεωρείται ως μεταγενέστερη προσθήκη - αλλά πολύ πιο πριν από την πρώτη παράγραφο, καθώς σ' αυτήν αναφέρεται ο Ωριγένης, ενώ στην πρώτη και σημαντικότερη όχι - επειδή:
1. Δεν αναφέρονται τα ονόματα των υπολοίπων που υποτίθεται εμφανίσθηκαν στο δικαστήριο (θυμηθείτε ότι ο Ιώσηπος είναι λεπτομερέστατος στο έργο του). Γενικά η παράγραφος δείχνει να είναι «γραμμένη στο πόδι και φευγαλέα».
2. Από μόνη της, η παράγραφος δεν στέκεται, καθώς η ιστορική αναφορά σ' ένα σημαντικό πρόσωπο είναι πάντοτε ευθεία κι όχι έμμεση. Φαντασθείτε για παράδειγμα, ένας ιστορικός να έκανε αναφορά όχι άμεσα στον Ναπολέοντα, αλλά έμμεσα μέσω της Ιωσηφίνας. Έτσι, η απόρριψη της πρώτης παραγράφου, οδηγεί αναγκαστικά και στην απόρριψη αυτής.


Ενσταση σε κατι απο αυτα???????

[gerasa mode]
Tάκιτος.
Στο ΧV των Χρονικών, μιλάει για τον διωγμό των Χριστιανών από τον Νέρωνα, αναφέροντας και τον θάνατο του Χριστού από τη χείρα του τοποτηρητή Πόντιου Πιλάτου.

Για να δουμε ο τακιτος τι εκανε :)

Κορνήλιος Τάκιτος
Η επόμενη αναφορά γίνεται στα «Χρονικά» (15.44) του Ρωμαίου ιστορικού Κορνήλιου Τάκιτου (55-120 μ.α.χ.χ.): «...το όνομά τους (των χριστιανών) προέκυψε από τον Χριστό, ο οποίος επί βασιλείας Τιβέριου, θανατώθηκε με καταδικαστική απόφαση του Έπαρχου Πόντιου Πιλάτου».

Ο Τάκιτος συνέγραφε τα χρονικά του ανατρέχοντας στα ρωμαϊκά αρχεία. Έτσι, αυτή η παράγραφος θεωρείται ως μεταγενέστερη προσθήκη, επειδή:

1. Στα ρωμαϊκά αρχεία, αν αναφερόταν ο λεγόμενος Χριστός, αποκλείεται να αναφερόταν σαν Χριστός, τίτλο που του έδωσαν οι οπαδοί του, αλλά θα αναφερόταν με το όνομά του.

2. Επίσης στα ρωμαϊκά αρχεία, ο Πόντιος Πιλάτος θα εμφανιζόταν με το αξίωμα που πράγματι είχε, «Νομάρχης». Και όχι μʼ ένα αξίωμα που δεν είχε, «Έπαρχος».

Επίσης αυτο που ίσως δεν γνωρίζεις είναι οτι αναλύθηκε με την μέθοδο του ανθρακα και βρέθηκε οτι ειναι του 1500 μετα χριστών εποχή.


Σβήσε αυους τους 2 απο την λίστα σου μην αποπροσανατοπλίζεις τον κόσμο.
Συνεχίζω με τους αλλους.
ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΧΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ Γινεσε και εσυ με την σειρά σου πιο υποψιασμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
εχω μια απορια....απο που τα κανεις κοπυ πειστ ολα αυτα?
και γιατι τετοια ζορια να αποδειξεις οτι σωνει και καλα δεν ηταν υπαρκτο προσωπο ο Ιησους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
[gerasa mode]
* Σουητώνιος.
Στο κεφάλαιο Κλαύδιος του Βίος Καισάρων, υπάρχει αναφορά σε κάποιον Chrestus (το e θεωρείται εδώ μακρόν), ο οποίος οδήγησε μια Ιουδαϊκή εξέγερση κοντά στο έτος 49μΧ. [/gerasa mode]




Σουιτώνιος
Τρίτη και τελευταία αξιόλογη αναφορά ανευρίσκεται στον Σουιτώνιο, στο έργο «Οι ζωές των Καισάρων», στο βιβλίο «Κλαύδιος» (5.25.4):


«Από τη στιγμή που οι Εβραίοι, σε σταθερή βάση, δημιουργούσαν ταραχές προκαλούμενες από τον Χρήστο (ο Κλαύδιος το 49 μ.α.χ.χ.) τους έδιωξε από την Ρώμη».
Η παράγραφος αυτή είναι γνήσια, αλλά δεν επιβεβαιώνει την ύπαρξη του λεγόμενου Χριστού, επειδή:

1. Ο Σουιτώνιος αναφέρεται σε κάποιον Χρήστο (Chrestus) και όχι Χριστό, υπονοώντας ότι υπήρχε κάποιος ονόματι Χρήστος που ξεσήκωνε τους Εβραίους στη Ρώμη.

2. Αν και ο Σουιτώνιος αναφέρεται σε Εβραίους, ωστόσο ακόμα και να αναφέρεται στους χριστιανούς της Ρώμης, αυτό δεν αποτελεί απόδειξη της ύπαρξης του λεγόμενου Χριστού. Γνωρίζουμε ότι υπήρχαν χριστιανοί στη Ρώμη.
Υπόλοιπες αναφορές

Πετάξαμε και τον τρίτο απο την λίστα δεν νομίζεις? :) lol
και συνεχίζω προς τέρψην των αναγνωστών του φόρουμ.







[gerasa mode]
# Λούκιος Ioύνιος Μοδεράτος Κολουμέλλα - Δεν ήταν ιστορικός, μα άφησε παρακαταθήκη το έργον Γεωργικά.



Lucian έγραψε το 175 μ.α.χ.χ. για «τον άνδρα που σταυρώθηκε στην Παλαιστίνη, επειδή παρουσίασε μια νέα λατρεία στον κόσμο».

Δεν αναφέρει το όνομα του λεγόμενου Ιησού και ταυτόχρονα δεν είναι ούτε σύγχρονη, ούτε αυτόπτης πηγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Lucian έγραψε το 175 μ.α.χ.χ. για «τον άνδρα που σταυρώθηκε στην Παλαιστίνη, επειδή παρουσίασε μια νέα λατρεία στον κόσμο».

Δεν αναφέρει το όνομα του λεγόμενου Ιησού και ταυτόχρονα δεν είναι ούτε σύγχρονη, ούτε αυτόπτης πηγή.

Πλακα μας κανεις! Μηπως ηθελες και υπογραφη του ιδιου του Χριστου απο κατω?!
Εκτος εαν σταυρωθηκαν και αλλοι ανδρες εκεινη την εποχη, επειδη παρουσιασαν απο μια νεα λατρεια στον κοσμο....
Κοιτα ξανθια ειμαι....και εχω αποριες..μη με παρεξηγησεις....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Τώρα ολοι οι αλλοι που αναφέρεις ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΔΩ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟ ΙΗΣΟΥ ΤΟΝ ΝΑΖΩΡΑΙΟ .

Γιατι ετσι και μου βρείς αναφορά που θεωρείτε ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ η αναφέρει το ΟΝΟΜΑ ΙΗΣΟΥΣ εγω ρεμπεκους τα μονάσω απο ΑΥΡΙΟ αυτο ειναι ΔΗΛΩΣΗ.
Θα δείς το επομενο ΠΟΣΤΑΚΙ απο το ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ.


:whistle:

Περιμένω με αγωνια .
Αν δεν δώσεις απτές αποδείξεις τον γραφόμενων σου θα σε παρακαλούσα όπως σβ'ήσεις το ποστ σου γιατι όπως είπα πριν ο μέσος όρος εδώ ηλικίας ειναι απο ατομα που μπορε'ί να τα προσηλυτήσεις με ΨΕΥΔΗ ή ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΣΤΕΥΡΩΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

Θέλω να πιστευω οτιο δεν γνωριζες αυτα που σου αντιπαραθέτω αλλιώς θα θεωρήσω οτι υπάρχει και δόλος.

next please.

Πλακα μας κανεις! Μηπως ηθελες και υπογραφη του ιδιου του Χριστου απο κατω?!
Εκτος εαν σταυρωθηκαν και αλλοι ανδρες εκεινη την εποχη, επειδη παρουσιασαν απο μια νεα λατρεια στον κοσμο....
Κοιτα ξανθια ειμαι....και εχω αποριες..μη με παρεξηγησεις....:whistle:


Δεν σε παρεξηγώ καθόλου.

Απλα μάθε οτι τοτε στην παλαιστήνη και στον γολγοθά σταυρώθηκαν με τον ιδιο ακριβώς τρόπο πάνω απο 277 μεσίες (μπορεί και παραπάνω για ψάξε το. :whistle:)

Y.Γ
Ακόμα και οι ξανθιές μπορούν να διαβάσουν και να μάθουν την αλήθεια αν θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Περιμένω με αγωνια .
Αν δεν δώσεις απτές αποδείξεις τον γραφόμενων σου θα σε παρακαλούσα όπως σβ'ήσεις το ποστ σου γιατι όπως είπα πριν ο μέσος όρος εδώ ηλικίας ειναι απο ατομα που μπορε'ί να τα προσηλυτήσεις με ΨΕΥΔΗ ή ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΣΤΕΥΡΩΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

Θέλω να πιστευω οτιο δεν γνωριζες αυτα που σου αντιπαραθέτω αλλιώς θα θεωρήσω οτι υπάρχει και δόλος.

next please.

Σορρυ, αλλα εισαι ιδιαιτερα προκλητικος...
Για αρχη κανεις δε σου δινει το δικαιωμα να υποτιμας τον οποιονδηποτε μεσα απο τα γραφομενα του...ειτε συμφωνεις με αυτα ειτε οχι... Διοτι κατι πηρε το ματι μου σε προηγουμενο ποστ σου για τα αλλα μελη που εχουν συμμετασχει...
Και σορρυ εις το τετραγωνον μιστερ σκεπτικιστη, αλλα ο μεσος ορος των μελων του στεκιου δεν ειναι 15 ....ειναι 29. Εαν εσυ ακομα πιστευεις οτι ενας 29χρονος πχ ειναι τοσο ευκολο να προσηλυτιστει στο Χριστιανισμο η σε οποιαδηποτε αλλη θρησκεια, ακομα και στο Δωδεκαθεο...μεσα απο ενα φορουμ...ε τοτε μα το Δια και την Αθηνα, ζεις σε αλλο κοσμο απο τουτον εδω...

Και κατι ακομα...κανεις δεν εχει το δικαιωμα να υποδειξει στον οποιονδηποτε τι μπορει να γραψει και τι οχι..εκτος εαν ανηκει στην ΟΔ και το περιεχομενο των γραφομενων του ειναι προσβλητικο..

Φιλικα παντα...Νεραιδα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top