Απορίες σχετικά με την αναβάθμιση του υπολογιστή σας

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ρε bill, μιας και είσαι τσακάλος με αυτά, έχεις να προτείνεις κάποιο καλό πακέτο μέχρι 300 ευρώ (μητρική, επεξεργαστής, κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου και μνήμη);:confused:

Αν βέβαια δε σου κάνει κόπο.


Πλαίσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ρε bill, μιας και είσαι τσακάλος με αυτά, έχεις να προτείνεις κάποιο καλό πακέτο μέχρι 300 ευρώ (μητρική, επεξεργαστής, κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου και μνήμη);:confused:

Αν βέβαια δε σου κάνει κόπο.


Πλαίσιο

Αυτή τη στιγμή δεν έχω κάτι στα υπόψη μου.Θα το κοιτάξω όμως και θα ποστάρω σήμερα ή αυριο.
Ελπίζω να μην βιαζεσαι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Είσαι ωραίος. Δε βιάζομαι καθόλου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Βασικά όπως είπε και ο Bill η μητρική είναι για AM2 και όχι για Intel. Επίσης η μητρική έχει και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, ενώ δεν την χρειάζεσαι αφού θα πάρεις extra. Επίσης υποθέτω ότι θα πάρεις 2 DIMM μνήμης των 1GB οπότε καλύτερα να πάρεις ένα 2πλό (αυτό για να τρέχεις σε dual channel). :)
Αν βρω χρόνο και εγώ θα κοιτάξω αργότερα για ένα πακέτο στα 300?.

Το θέμα είναι θέλεις να κρατήσεις ποια στοιχεία του παλιού σου PC; Σκληρούς, κουτί, dvd-drives;:worry::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Βασικά όπως είπε και ο Bill η μητρική είναι για AM2 και όχι για Intel. Επίσης η μητρική έχει και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, ενώ δεν την χρειάζεσαι αφού θα πάρεις extra. Επίσης υποθέτω ότι θα πάρεις 2 DIMM μνήμης των 1GB οπότε καλύτερα να πάρεις ένα 2πλό (αυτό για να τρέχεις σε dual channel). :)
Αν βρω χρόνο και εγώ θα κοιτάξω αργότερα για ένα πακέτο στα 300?.

Το θέμα είναι θέλεις να κρατήσεις ποια στοιχεία του παλιού σου PC; Σκληρούς, κουτί, dvd-drives;:worry::)

Eυχαριστώ για τη βοήθεια...
Θα κρατήσω σίγουρα το κουτί (με τη τροφοδοσία), και τον μεγάλο σκληρό (που μάλλον θα τον κάνω δεύτερο διότι λέω να πάρω και έναν στα 160gb) και θα κρατήσω και τα drives, επίσης έχω και μία κάρτα τηλεόρασης που μετά το πρόσφατο φορμάτ δεν λειτόύργησε ποτέ.

Πρακτικά θέλω μητρική, επεξεργαστή, μνήμες και κάρτες γραφικών/ήχου!


υγ: και πάλι ευχαριστώ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Καλά είπατε όσα είπατε, αλλά τώρα έρχεται η σωστή ερώτηση:

Μποράτ, για τι χρήση προορίζεις το πισί σου μετά την αναβάθμιση;:)

Μόλις ακούσω την απάντηση, σου φτιάχνω ατάκα κι επι τόπου πακέτο 300 ευρώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Καλή ερώτηση:
  • για κανένα παιχνιδάκι (έχω μείνει πίσω σε αυτά)
  • για γρήγορη πλοήγηση στο net (τώρα με firefox σκαλώνει άσχημα (512 Ram βλέπεις))
  • για dvd rip
  • για download (άσχετα αν αυτό δε σχετίζεται με το hardware)
  • για μεταφορά αρχείων (ακόμη usb 1 έχω)
  • και γενικότερα για media desktop
Για δώσε πρόεδρε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Asus M2N (sAM2, DDR2, NF430) 53,80 ?
AMD Athlon 64 X2 (sAM2) 4800 (2.4GHz, 2x512KB) 65,00 ?
TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 800MHz Elite 39,00 ?
Sparkle 8800 GT 512MB 145,00 ?

Σύνολο 302,8?

Έβαλα 2,8? παραπάνω, πειράζει; :redface:
- Η μητρική έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου 5.1 και Gigabit LAN:)
- Η κάρτα γραφικών είναι ικανοποιητική για τα σημερινά παιχνίδια ;)
- Ο επεξεργαστής είναι πολύ καλός επίσης για τα λεφτά του
- 2GB 800άρες μνήμες σε dual channel:D
- Η μητρική έχει μόνο 1 ATA100, οπότε ελπίζω οι σκληροί που έχεις να είναι SATA, γιατί αλλιώς δεν θα μπορείς να συνδέσεις κάτι απ' όλα (DVD Drives, Σκληροί) :worry:

Αυτά βρήκα με λίγο ψάξιμο, ελπίζω να μην έχω κάνει καμία πατάτα. Οπότε αν μπορεί κάποιο από τα παιδιά να τα κοιτάξει λίγο. :worry:
Επίσης, μπορεί να μην είναι το καλύτερο σύστημα για αυτά τα λεφτά, αλλά είναι πολύ καλό. Δεν ξέρω βέβαια αν είσαι fan των Intel και NVIDIA, να ψάξω για σύστημα με αυτές :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Asus M2N (sAM2, DDR2, NF430) 53,80 ?
AMD Athlon 64 X2 (sAM2) 4800 (2.4GHz, 2x512KB) 65,00 ?
TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 800MHz Elite 39,00 ?
Sparkle 8800 GT 512MB 145,00 ?

Σύνολο 302,8?

Έβαλα 2,8? παραπάνω, πειράζει; :redface:
- Η μητρική έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου 5.1 και Gigabit LAN:)
- Η κάρτα γραφικών είναι ικανοποιητική για τα σημερινά παιχνίδια ;)
- Ο επεξεργαστής είναι πολύ καλός επίσης για τα λεφτά του
- 2GB 800άρες μνήμες σε dual channel:D
- Η μητρική έχει μόνο 1 ATA100, οπότε ελπίζω οι σκληροί που έχεις να είναι SATA, γιατί αλλιώς δεν θα μπορείς να συνδέσεις κάτι απ' όλα (DVD Drives, Σκληροί) :worry:

Αυτά βρήκα με λίγο ψάξιμο, ελπίζω να μην έχω κάνει καμία πατάτα. Οπότε αν μπορεί κάποιο από τα παιδιά να τα κοιτάξει λίγο. :worry:
Επίσης, μπορεί να μην είναι το καλύτερο σύστημα για αυτά τα λεφτά, αλλά είναι πολύ καλό. Δεν ξέρω βέβαια αν είσαι fan των Intel και NVIDIA, να ψάξω για σύστημα με αυτές :worry:


Καλημέρα fandago, σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες.:D
Να σου πω, δεν είναι κάπως ακριβή η κάρτα γραφικών; Στιχοίζει σχεδόν όσα ο επεξεραστής και η μητρική και οι μνήμες μαζί;:hmm:
Δεν είμαι fan κάποιας φίρμας, απλά θέλω να έχω ένα καλό υπολογιστή που να μη σκαλώνει και ναι τρέχει γρήγορα, αλλά τώρα που είπες fan, από ανεμιστηράκια και τέτοια;



1000 ευχαριστώ και πάλι.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καλημέρα fandago, σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες.:D
Να σου πω, δεν είναι κάπως ακριβή η κάρτα γραφικών; Στιχοίζει σχεδόν όσα ο επεξεραστής και η μητρική και οι μνήμες μαζί;:hmm:
Δεν είμαι fan κάποιας φίρμας, απλά θέλω να έχω ένα καλό υπολογιστή που να μη σκαλώνει και ναι τρέχει γρήγορα, αλλά τώρα που είπες fan, από ανεμιστηράκια και τέτοια;



1000 ευχαριστώ και πάλι.:D
Κοίτα, φαίνεται ακριβή επειδή τα υπόλοιπα είναι φτηνά. Είναι μια mainstream κάρτα γραφικών που είναι απαραίτητη αν θέλεις να παίζεις τα σημερινά παιχνίδια ικανοποιητικά. Να φανταστείς ότι εγώ έχω 1GB RAM με Pentium 4 στα 2,8 και μόνο επειδή έχω μια 7600GT, μπορώ να παίζω τουλάχιστον στο minimum, όλα τα καινούρια παιχνίδια μέχρι και σήμερα ;)
Εσύ με αυτό το σύστημα θα μπορείς να παίζεις πολλά στο μέγιστο και τα υπόλοιπα στο medium τουλάχιστον :D

Όσο για τα ανεμιστηράκια που λες, ο επεξεργαστής είναι box, δηλαδή (εκτός αν άλλαξε κάτι και δεν το ξέρω) περιέχει την ψύχτρα και το ανεμιστηράκι του. Η κάρτα γραφικών έχει επίσης δικό της ενσωματωμένο ανεμιστηράκι. Το θέμα είναι αν εσύ στο κουτί σου έχεις έξτρα ανεμιστήράκια για δημιουργία ροής :)

edit: πρέπει να μου πεις πόσα dvd drives θα βάλεις και πόσους σκληρούς, όπως επίσης και τι συνδεσμολογίας είναι (αν είναι sata, pata κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
edit: πρέπει να μου πεις πόσα dvd drives θα βάλεις και πόσους σκληρούς, όπως επίσης και τι συνδεσμολογίας είναι (αν είναι sata, pata κτλ)
Έχω 2 dvd drives αλλά δε ξέρω τι συνδεσμολογίας σκληρούς έχω...
Ξέρεις κανέναν καλό τρόπο να τα δω όλα αυτά; (πέραν του να ανοίξω το κουτί :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Έχω 2 dvd drives αλλά δε ξέρω τι συνδεσμολογίας σκληρούς έχω...
Ξέρεις κανέναν καλό τρόπο να τα δω όλα αυτά; (πέραν του να ανοίξω το κουτί :P)
Δεν μου έρχεται άλλος αυτή τη στιγμή εκτός του:

Δεξί κλικ "Ο υπολογιστής μου" > διαχείριση > διαχείριση συσκευών > μονάδες δίσκων > και να μου γράψεις εδώ τα μοντέλα των δίσκων σου να δω στο internet τι συνδεσμολογίας είναι ;)

Πάντως, το θέμα είναι ότι μόνο για τα 2 DVD Drives θέλεις την μία θέση ATA 100 που έχει η μητρική (και σχεδόν όλες οι μητρικές πλέον έχουν μόνο μία, μιας και θεωρείται απαρχαιωμένη τεχνολογία). Δηλαδή αν οι σκληροί σου δεν είναι SATA, τότε θα πρέπει να κοιτάξω για κάτι άλλο, αν και το μόνο που βρίσκω με 2 PATA στο ΠΛΑΙΣΙΟ είναι αυτή:
Asrock Alive Dual (AM2 + DR2, AGP + PCI) 69,00 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
IBM-DTLA-307015

WDC WD800-00JJA0



Αυτοί είναι οι δύο σκληροί μου... :D


Για δώσε τα φώτα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
IBM-DTLA-307015

WDC WD800-00JJA0
Ο πρώτος είναι 15άρης IDE, άρα ήδη θέλεις μία υποδοχή IDE παραπάνω. Ο δεύτερος λες και δεν υπάρχει και το θέμα είναι ότι ναι μεν είναι 80άρης, αλλά υπάρχουν και SATA και PATA με αυτό το μέγεθος. Πόσο καιρό τώρα τον έχεις αγοράσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Περίπου δύο χρόνια...


Από εδώ: κάνε κλικ ντε δε βγάζεις άκρη; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Βγάζω. Ότι μου είχες δώσει λάθος μοντέλο :P
Το κανονικό είναι WD800JB-00JJA0 και όχι WD800-00JJA0 ;)
Και δυστυχώς είναι και αυτός PATA. Άρα σίγουρα χρειάζεσαι 2 καλωδιοταινίες και μάλιστα να παίξεις και με master-slave, για να έχεις και τις 4 συσκευές πάνω.
Άρα αν θέλεις να κρατήσεις όσα έχεις θα πρέπει να πάρεις την δεύτερη μητρική που σου έδωσα, που έχει δύο υποδοχές για τις δύο καλωδιοταινίες...

Περίμενε όμως και τα άλλα παιδιά να σου φτιάξουν κάποιο σύστημα, μπορεί να τα πάνε καλύτερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Βγάζω. Ότι μου είχες δώσει λάθος μοντέλο :P
Το κανονικό είναι WD800JB-00JJA0 και όχι WD800-00JJA0 ;)
Και δυστυχώς είναι και αυτός PATA. Άρα σίγουρα χρειάζεσαι 2 καλωδιοταινίες και μάλιστα να παίξεις και με master-slave, για να έχεις και τις 4 συσκευές πάνω.
Άρα αν θέλεις να κρατήσεις όσα έχεις θα πρέπει να πάρεις την δεύτερη μητρική που σου έδωσα, που έχει δύο υποδοχές για τις δύο καλωδιοταινίες...

Περίμενε όμως και τα άλλα παιδιά να σου φτιάξουν κάποιο σύστημα, μπορεί να τα πάνε καλύτερα ;)

Ούπς, :sorry:!


Oπότε θα δώσω και άλλα λεφτά δηλαδής... :(


Θοδωρή, ευχαριστώ πάρα πολύ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Βασικά εγώ προτείνω, αν είναι να δώσεις κάπου παραπάνω λεφτά, αυτό να είναι για να πάρεις καινούριο σκληρό SATA όπως:
Western Digital 160 GB (7200rpm, 8MB Cache, SATA 2) 42,89 ?
ή ακόμα καλύτερα αυτόν
Western Digital 320GB (7200 Rpm, 16 MB Cache, SATA 2) 64,00 ?

Το σύστημα σου θα είναι σίγουρα πιο γρήγορο και σίγουρα πλέον με τους δίσκους που έχεις δεν θα σου φτάνει ο χώρος.

Και για να μην αχρηστευτούν οι σκληροί που ήδη έχεις, μπορείς να αγοράσεις μια εξωτερική θήκη για να τους κάνεις εξωτερικούς σκληρούς (ανά περίπτωση έναν από τους δύο) όπως:
Raidsonic Εξωτερικό Κουτί 3.5'' USB 2.0 (IB-350U-B-BL) 29,00 ?

Περιμένουμε όμως είπαμε και τις προτάσεις των άλλων παιδιών ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Αδερφέ Μποράτιε σόρρυ, είμαι καθυστερημένος και δεν έκανα έγκαιρα ότι σου υποσχέθηκα!

Ας φτιάξουμε ένα σύστημα μαζί:

Asus
P5KC (S775, DDR2/3 ,P35)
Μητρικούλα στα 103 Ευρώ (ΠΑΝΤΑ βάζουμε χρήμα στη μητρική, θα δείς γιατί το λέω):D

Μνήμες αυτές που λέει ο Fandago. Για την περίσταση είναι ότι πρέπει! 39 Ευρώ λοιπόν!:D

Επεξεργαστής (Ιντέλ σηκώνει αυτή η μητρική). Intel
Core 2 Duo 4500 (s775/2,20GHz) Tray --- 90 Ευρώ

Γραφικών ότι είπε ο Fandago (ΜΕ ΔΙΣΤΑΓΜΟ, θα σου πω γιατί). Την έχω κι εγώ (αλλά από την Twintech) και είναι απλά κορυφή!:D Ο μόνος σοβαρός μου δισταγμός είναι στο ότι δεν ξέρουμε αν τη σηκώνει το τροφοδοτικό σου (Είναι έστω 500Watt???) και ότι ίσως να τρώει bottleneck από τον επεξεργαστή (σχεδόν απίθανο, απλά το αναφέρω, να μην παίρνεις δηλαδή όλη την απόδοσή της επειδή δε θα μπορεί να ακολουθήσει η CPU)

Αν έχεις μικρό τροφοδοτικό χτύπα αυτήν ΑΤΙ Χ1950GT στα 90 ευρώ και κάνεις τη δουλειά σου πολύ καλά (απλά είσαι πιό πίσω στην εξέλιξη. Η 8800 είναι μια γενιά πίσω από τις σημερινές και η 1950 είναι μιάμιση με δύο), απλά ξεχνάς τα High settings

Τροφοδοτικό όμως πες!:worry: Είμαι απλά κάθετος, trust me η εμπειρία μιλάει (και καπνίζει ένα Καρέλια μαζί!:P)


Το σύνολο ξεφεύγει στα 320 Ευρώ (και ένα ψυκτράκι για τη CPU τσίμπα, μη το ξεχάσεις να στο βάλουν ή βρες τον επεξεργαστή BOX που το χει από τη μάνα του επάνω)


ΑΛΛΑ:

Με τη μητρική που σου έβαλα, είσαι ΠΛΗΡΩΣ αναβαθμίσιμος σε νέους Pennryn στο μέλλον. Βάζεις και σε eSata τον δίσκο σου τον ένα και είσαι τζιτζί (θέλει κουτάκι) και με τον επεξεργαστή έχεις τη διπλάσια Cache, είναι Ιντελ ΑΡΑ ΟΧΙ ψησταριά όπως οι AMD και είναι και πιό νέας γενιάς.


Τα 300 ευρώ μας περιορίζουν πολύ όμως και αν όντως δε μπορείς να ξεφύγεις ΟΥΤΕ Ευρώ και αν είσαι τόσο παιχνιδάς αλλά και το κυριότερο ΑΝ έχεις ισχυρό τροφοδοτικό, πάρε το σύστημα του Fandago. Είναι καλό, απλά με ξυνίζει πολύ η φθηνή μητρική και η έλλειψη σοβαρής επεκτασιμότητας!:)


ΥΓ: Επίσης έχεις και την επιλογή για την ATI 3850 αλλά εκεί πάμε σύνολο 340 ευρώ.:(


Πες μου για τροφοδοτικό και budget όμως. Να ξέρω που πατάω, αν μπορείς ελάχιστα να ξεφύγεις, προτίμησέ το.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

Για κανένα λόγο και αιτία AMD. Οι core duo είναι μακράν μπροστά μπορεί να έχει burst o amd αλλά σε χρονοβόρα χρήση και διαρκή cpu η intel τους έχει άνετα.Οπότε για μένα διάλεξε την πιο φθινή κάρτα γραφικών, φόρα intel και πάρε αργότερα ότι θες για παιχνιδάκια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top