Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Υπάρχει Trojan με αυτό το όνομα, μπορεί να στο σβήνει το antivirus

Κοίτα να δεις που τα πιο απλά πράγματα δεν τα σκεφτόμαστε καμμιά φορά!
Έχεις απόλυτο δίκιο! Κι αν όχι το antivirus, κάποιο από τα πολλά προγράμματα προστασίας.
Thanks! :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lotta

Νεοφερμένος

Η Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πως μπορώ να αλλάξω USERNAME?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Έναρξη > Ρυθμίσεις > Πίνακας Ελέγχου > Λογαριασμοί Χρηστών > κλικ στον λογαριασμό που θέλεις να αλλάξεις όνομα > αλλαγή ονόματος μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι ίσως ξέρει κάποιος να με βοηθήσει?
Έχω dvd shrink που κάνει copy dvd [αφαίρεση λόγω όρου #10]. Τα αποθηκεύω στο σκληρό δίσκο τι πρόγραμμα χρειάζομαι τώρα για να κάνω copy από το σκληρό σε dvd?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι ίσως ξέρει κάποιος να με βοηθήσει?
Έχω dvd shrink που κάνει copy dvd. Τα αποθηκεύω στο σκληρό δίσκο τι πρόγραμμα χρειάζομαι τώρα για να κάνω copy από το σκληρό σε dvd?
Δοκίμασε το Ashampoo Burning Studio 6 :)

Λογικά θα έχεις αποθηκευμένο στο σκληρό σου ένα φάκελο VIDEO_TS.
1. Τρέχεις το Ashampoo και από το μενού αριστέρα πηγαίνεις Burn Movies >>> Burn a Video DVD from a Prepared Folder
2. Αναζητάς τον φάκελο VIDEO_TS
3. Κάνεις εγγραφή του DVD με ταχύτητα 4x.

Προσοχή όμως. Αν ο φάκελος VIDEO_TS υπερβαίνει τα 4,7GB τότε έχεις δύο επιλογές:
1. Ή αγοράζεις ένα DVD χωρητικότητας 8,5GB
2. Ή συμπιέζεις το DVD ώστε να χωράει σε δισκάκι 4,7GB (δυστυχώς για αυτό δε γνωρίζω πολλά :/: )

:)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
με το dvd shrink το συμπιέζεις απλά για να μην χαλάσει η ποιότητα της ταινίας θα ήθελα ένα πρόγραμμα που να μπορώ να το κάνω σε 2 δισκάκια αν μην έχω δίσκο 8.5. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Ευχαριστώ Πέτρο μου. Τα κατάφερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koulee

Νεοφερμένος

Ο koulee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
καλησπέρα σε όλους
1)ρε παιδιά τι υποδηλώνουν οι καταλήξεις αρχείων video.δλδ έχουμε ένα αρχείο divx και στο αρχειάκι φένεται η κατάληξη avi.αυτό τι ακριβώς σημαίνει??τι μας λέει η κατάληξη avi?
2)και αν δεν βάλουμε την κατάληξη σε ένα αρχείο που γράφουμε στο dvd,μετά θα έχει πρόβλημα το επιτραπέζιο dvd να το παίξει???
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλησπέρα σε όλους
1)ρε παιδιά τι υποδηλώνουν οι καταλήξεις αρχείων video.δλδ έχουμε ένα αρχείο divx και στο αρχειάκι φένεται η κατάληξη avi.αυτό τι ακριβώς σημαίνει??τι μας λέει η κατάληξη avi?

Σημαίνει ότι ειναι encoded σε divx(πιο καλή ποιότητα) και είναι σε μορφή avi.
Eνδεικτικά κάποια video format.
[FONT=ARIAL,GENEVA,HELVETICA]avi : Audio-Video Interleaved. One of the most common video files. [/FONT]
[FONT=ARIAL,GENEVA,HELVETICA]divx : Some DivX encoders and applications give the option of using the divx file extension for DivX encoded files. The files are exactly the same as those with the avi extension, with the only difference being that they have substantially worse compatibility (many applications that can play and import DivX encoded avis do not work with files that have the divx extension). Needless to say, the extension is pointless and you shouldn't use it. [/FONT]
Μπορείς να δεις κι άλλα εδώ.


2)και αν δεν βάλουμε την κατάληξη σε ένα αρχείο που γράφουμε στο dvd,μετά θα έχει πρόβλημα το επιτραπέζιο dvd να το παίξει???
ευχαριστώ
Το επιτραπέζιο dvd σου αν δεις λέει τί αρχεία υποστηρίζει,οπότε κοιτάς τί μπορεί να παίξει και τί όχι.
Για να βάλεις κατάληξη σε κάποιο αρχείο που γράφεις στο dvd σου χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα για να κάνεις encoding.Δεν μπορείς απλά να του αλλάξεις κατάληξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ενα οχι και τοσο μικρο προβλημα...

Λοιπον... Κυριακη βραδακι (κατα τις 8), μιλαω στο μσν και ξαφνικα σβηνει το pc μου (μου το ειχε ξανακανει κανα 2 μερες πριν). Αρχικα υποπτευθικα ιο. Το ανοιξα και αρχισα το σκαν για ιους. Μετα απο λιγα δευτερα ξανα σβηνει. Λεω θα υπερθερμανθικε, η την εχω ασχημα απο ιο. Το αφηνω μερικα λεπτα, το ξανα αναβω και πριν καν προλαβει να φορτωσει τα windows σβηνει παλι... Λεω υπερθερμανση θα ειναι, μου το εχει ξανακανει. Αρχηζω να τον λινω για να βγαλω καθε πιθανη σκονη απο ανεμιστιρακια που δυσκολευει την λειτουγεια του. Το ξεσκωνιζω, το κανω αστερι και το ξανασυνδεω, αλλα δεν τον αναβω. Δευτερα πρωΐ παω να τον αναψω και ανακαληπτω οτι δεν περναει καν ρευμα. Τον ξανα ανοιγω, λινω το τροφοδοτικο, και μου ερχετε μια απιστευτει μυρωδια καμενου... Λεω παει, καΐκε... Το αλλαξα με ενα αλλο που να δουλευει και ολα μια χαρα. Ομως ενω τον αφησα λιγες ωρες, μετα οταν γυρισα βρηκα το pc να δουλευει, αλλα την οθονη σβηστη, περνωντας ρευμα αλλα με το λαμπακι πορτοκαλη (οπως οταν το pc ειναι κλειστω). Δοκιμαζω να βαλω πιο καλα το βιζμα, αλλα ητανε μια χαρα. κανω restart απο το κουμπακι, και αναβει και ηοθονη. Το πρωΐ σημερα παλι τον βρησκω στην ιδια κατασταση...
Τωρα το θεμα ειναι τι τρεχει; Θα δοκιμασω να ανανεωσω τους drivers της καρτας γραφικων, αλλα με το μικρο μου μυαλο δεν νομιζω να φταιει αυτο... Φταει ομως η μητρικη, η καρτα γραφικων, η οθονη;... Τι;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
εμενα καποια στιγμη δεν ανοιγε ο υπολογιστης μαλλον δεν ανοιγε και η οθονη επερνε ρευμα οπως λες εδειχνε πορτοκαλι αλλα τπτ παραπανω!και ειχε προβλημα η μητρικη ηταν ελαττωμματικη! και αυτο ετσι ξαφνικα δεν το εκανε απο την αρχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι Κρόνε ότι το πρόβλημα σου είναι δύσκολο. Θα μπορούσε να φταίνε κάτι από κάρτα γραφικών, μητρική, τροφοδοτικό (με αυτή τη σειρά) αλλά αφού έβαλες άλλο τροφοδοτικό, αυτό είναι πιο απίθανο.
Έχεις εντοπίσει από που ερχόταν η μυρωδιά του καμένου; Όταν έβγαλες το παλιό τροφοδοτικό είδες αν αυτό μύριζε έτσι;
Έχεις κάποια άλλη κάρτα γραφικών να βάλεις πάνω και να το δοκιμάσεις για 3-4 μέρες να δεις αν κάνει τα ίδια; Γιατί αν κάνει τα ίδια τότε θα φταίει η μητρική.

Μια χαζή φαινομενικά ερώτηση, αλλά ποτέ δεν ξέρεις:
Δοκίμασες να κουνήσεις το ποντίκι όταν είδες την οθόνη κλειστή; Στις επιλογές ενέργειας στον πίνακα ελέγχου, υπάρχει η επιλογή να κλείνει η οθόνη όταν περνάει ένα διάστημα όπου ο υπολογιστής είναι ανενεργός, οπότε με το που κουνάς το ποντίκι ξανανοίγει.
Επίσης, υπάρχει περίπτωση το σύστημα σου να είναι σε αναμονή για τον ίδιο λόγο; Δηλαδή δοκίμασε να πατήσεις το κουμπί που τον ανοίγεις όταν δεις ότι η οθόνη σου είναι κλειστή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι απλά. Το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών δουλεύει; Αν όχι, άλλαξέ το. Αν ναι, μήπως η κάρτα γραφικών σου είναι πολύ ισχυρή για το τροφοδοτικό σου; Αν ναι, βάλε μεγαλύτερο τροφοδοτικό σε Βαττ. Αν όχι, πάμε στα "μπιπ".

Τι είναι τα μπίπ. Είναι ήχοι κατά τη διάρκεια του ξεκινήματος του υπολογιστή που ανάλογα με τον αριθμό τους, μας πληροφορούν αν κάτι δεν πάει καλά με το μηχάνημά μας. Έχεις μπιπ στην αρχή και πόσα; Συμβουλέψου το εγχειρίδιο της μητρικής σου για το τι μπορεί να σημαίνουν.

Μετά ξαναέλα και πες μας τα αποτελέσματα.

ΥΓ: Ίσως σε βοηθήσουν τα κάτωθι:

Code:
[B]Για το τροφοδοτικό:[/B] https://www.fonerbooks.com/images/power.gif
[B]Για την κάρτα γραφικών:[/B] https://www.fonerbooks.com/images/video.gif
[B]Για την μνήμη/CPU:[/B] https://www.fonerbooks.com/images/cpu_ram.gif
[B]Για τον δίσκο:[/B] https://www.fonerbooks.com/images/ide_hard.gif
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@Fantago Η μυρωδια του καμενου ητανε απο το τροφοδικο, η τουλαχιστων και απο το τροφοδοτικο.
Δυστιχος δεν εχω καρτα δικη μου αλλη, και απο τα pc που θα μπορουσα να δανιστω, ειναι ολα η πολυ παλια η πολυ καινουργια... (γμτ... μονο το δικο μου pc αντεξε απο αυτην την εποχη; )

Οσο για το τελευτεο τα δοκιμασα ολα, ητανε τα πρωτα που σκευτικα...

@valder Χμμ... Δεν ξερω αν θα σε ξενερωσω... Αλλα δεν εχει ανεμιστιρακι η καρτα γραφικων... Συγκεκριμενα ειναι μια GeForce FX5200. Τωρα για το τροφοδοτικο... Ειναι των 350watt... Το παλιο μου δεν πρεπει να ητανε μεγαλητερο.. Δεν ελεγε Watt πανω, ελεγε μονο ενα 230V (volt προφανος; )

Επειδη εχω κανει πολλα restart σημερα (καθως εκτος αυτου, προσπαθω να τον βαλω και σε μια γενικοτερη ταξη) και θελω επιτελους να κατσω λιγο να χαρω το internet και την μουσικουλα μου θα τον κοιταξω αργοτερα για τα μπιπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Παιδια, εδώ και 3 μέρες όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου...και όταν είμαι σε σύνδεση με το internet μου πετάει συνέχεια ένα μνμ στην οθόνη που λέει ''Ο ΙΕ παρουσιάζει ένα πρόβλημα και πρεπει να κλείσει κ.λ.π'' τι ειναι αυτο??? Πατάω οκ και φεύγει το μνμ, δεν αποσυνδέεται το internet αλλά κάποιος φορές μου σβήνει τα sites που έχω ελαχιστοποιημένα... όπως π.χ. μουσική απο τον internet..

Τι να συμβαίνει άραγε??? Το έχει πάθει κανένας αυτό???
Μου έχει σπάσει τα νεύρα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το παθαίνω κι εγώ κατά καιρούς όταν χρησιμοποιώ internet explorer 7.Κρασάρει ο explorer και κλείνει.Γι αυτό χάνεις όλα τα tabs που είχες ανοιχτά.
Μπορείς να βρεις οδηγίες εδώ για το πως επιδιορθώνεται.(είναι και για το 6 και για τον 7).

Επίσης μια άλλη λύση είναι να αλλάξεις browser.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Το παθαίνω κι εγώ κατά καιρούς όταν χρησιμοποιώ internet explorer 7.Κρασάρει ο explorer και κλείνει.Γι αυτό χάνεις όλα τα tabs που είχες ανοιχτά.
Μπορείς να βρεις οδηγίες εδώ για το πως επιδιορθώνεται.(είναι και για το 6 και για τον 7).

Επίσης μια άλλη λύση είναι να αλλάξεις browser.

Σε ευχαριστώ πολύ Billάκο μου...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κιαλλη βοηθεια παιδια! Εχω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο τον οπιο τον ειχα συνδεδεμενο. Οταν εγινε αυτο με το τροφοδοτικο τον αποσυνδεσα μαζι με ολα τα καλωδεια και μετα δεν τον συνδεσα , τωρα ομως που χρειαστικα κατι αρχεια που εχει μεσα τον συνδεσα και τα windows κανουν σαν να μην υπαρχει τπτ... Ουτε αναγνωριζουν οτι συνδεθικε καπια συσκευη, ουτε εμφανιζετε στον my computer ουτε αμα κανω δεξι κλικ στο my computer και manage μου τον εμφανιζει... Τι κανω τωρα ρε παιδια; Και τα θελω και τα αρχεια που τα εχω μεσα και τα περισσοτερα δεν τα εχω σε δισκακια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τον δοκίμασες σε άλλο pc για να βεβαιωθείς ότι δουλεύει;
Αλλιώς πρέπει με κάποιο τρόπο να δοκιμάσεις αν δουλεύουν οι usb θύρες σου.(πχ με καποιο φλασάκι,ποντίκι κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top