Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Γενικα εγώ είμαι της άποψης πως πρέπει να μοιράζονται οι δουλειες ανάλογα βέβαια με τις υποχρεώσεις του καθένα και τις αντοχές του. Εγώ παραδείγματος χάριν οταν πρώτο συγκατοίκησα με τον σύζυγό μου, τα κάναμε σχεδόν όλα μαζί, είχαμε τον χρονο.. Όσο περνούσαν τα χρονια τόσο λιγότερα έκανε και σε αυτό έχω τη μέγιστη ευθύνη καθώς "δε μου άρεσαν έτσι όπως τα έκανε" και συνεχίζει να μη μου αρέσουν Ορισμένα οπότε παίρνω εγώ την πρώτοβουλια. Κουράζομαι μεν αλλά είμαι ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα.

Σήμερα για παράδειγμα κοιμιζω, ταΐζω εγώ τα μωρά στο αψε σβήσε παρόλο που πολλές φορές δεν αντέχω. Εκείνα όμως μαζί του ξεσηκώνονται ενώ εγώ τα καλμαρω.. Οπότε προκειμένου να ακούω τσιριδες βραδιάτικα, τα βάζω εγώ.

Καμμια φορά σκέφτομαι πόσο τον έχω καλομάθει η το ποση τελειομανια έχω άλλα νομίζω πλέον ούτε το ένα διορθώνεται ούτε το άλλο. Η τουλάχιστον δεν το έχω απόφασισει να το διορθώσω... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Δυστυχώς οι περισσότερες σημερινές γυναίκες δεν ασχολούνται με τις δουλειές του σπιτιού
γιατί δεν προλαβαίνουν λόγω τηλεόρασης και αυνανισμού με το κινητό, το pc ή το τάμπλετ τους. :whatever:
Όσες μάλιστα δουλεύουν, είναι σχεδόν απίθανο να κάνουν δουλειές οι ίδιες.
Αν παρ 'όλα αυτά βρουν χρόνο, πλένουν τα στριγκάκια τους :jumpy: και κανένα σεντόνι επειδή πρέπει να σκεπαστούν.
Aλλιώς σιγά μην το έπλεναν κι αυτό. Βασικά δεν έχουν ιδέα από πλυντήρια, σιδέρωμα η μαγείρεμα.
Τιις περισσότερες φορές φωνάζουν τις μανάδες τους να αναλάβουν αν και συνήθως μένουν μαζί τους
μέχρι τα γεράματα μαζί με γάτες γιατί ο σκύλος θέλει βόλτα και βαριούνται. :whatever:
Οι μανάδες τους είναι κι η καταστροφή της ανθρωπότητας μιας που από μικρές τους πιπιλάνε
τα μυαλά να βρουν έναν πλούσιο, για να μη τραβήξουν ότι τράβηξαν αυτές από τον άνδρα τους.
Βέβαια μπορεί εκείνες να έχουν ταξιδέψει στην μισή υφήλιο και να έχουν πέντε σπίτια και δυο εξοχικά
αλλά δεν έκαναν ότι ήθελαν και πιθανόν δεν βρήκαν γκόμενο να ξενο-απαυτωθούν
οπότε εκπαιδεύουν τις κόρες με λύσσα σε αυτό. :jumpy: Οι τελευταίες ακούνε σαν μοσχάρια που είναι
αλλά έτσι που έχουν καταντήσει δεν τις πλησιάζει ούτε άνδρας από την λεγεώνα των ξένων. :jumpy:
Δεν χρειάζεται όμως άνδρα αναγνώστη να απογοητεύεσαι, καθώς οι συσκευές του σπιτιού
έχουν κατασκευαστεί για' σένα, οπότε μπορείς να κάνεις τις δουλειές εύκολα και με την ησυχία σου.

Ευτυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Διακρίνω σεξισμό ή μου φαίνεται;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Καταρχήν καλή χρονιά. :cool:
Αντί να πετας μελάνι σαν την σουπιά και να εξαφανίζεσαι βάζοντας μιά ταμπέλα
θα ήταν πιο παραγωγικό να επιχειρηματολογήσεις για την ταμπέλα.
Δηλαδή που διαφωνεις και πώς ακριβώς έχεις ζήσει τέτοια περιστατικά αν τυχόν;
Εδώ δεν είναι ίδια περίπτωση με την έλλειψη σεξουαλικότητας των γυναικων :jumpy: που έχω αναφέρει
και αποτελεί μάστιγα της εποχής ως μαζικό φαινόμενο.
Ερεθίζομαι όταν το γράφω αυτό! :alljumpy:

Εδώ η περίπτωση αναφέρεται σε δουλειές σπιτιού οπότε μιλάμε για εξειδικευμένη κατάσταση
ασχέτως αν σκιαγραφείται ξανά ή γυναίκα ως παγοκολώνα σε κάποια σημεία. :jumpy:
Δεν αλλάζει η διάθεση της αν ανοίξει σπίτι. Μην σου πω ότι γίνεται και χειρότερη.

Εμένα αυτά τα θέματα μου αρέσουν γιατί στα πολιτικά όσες φορές ρωτησα κάτι
δεν μου απάντησε κανείς (φυσικά πως να απαντήσουν αφού ανήκουν σε παρατάξεις) :yes:
οπότε ή θέση μου είναι σε τέτοια θέματα που είναι και πιο χειροπιαστά.

Αν θες μπορείς να συμμετάσχεις όπως κι όλα τα μέλη.

:cool:

Φτάνεις σπίτι και βλέπει η άλλη τα μεσημεριανά με τις βιζιτούδες αν τυχόν δούλευε
με την πρόφαση ότι είναι κουρασμένη. Τον ήπιαμε! :whatever:

Έχει ξαπλώσει στον καναπέ με κάτι μαλακισμένα αρκούδια 30 κιλά το καθένα και συνειδητοποιείς
ότι δεν υπάρχει διάθεση να φέρει ούτε ένα γιαούρτι.

Και τι θα φάμε δηλαδή; πάλι θα παραγγείλουμε από τους λεχρίτες για να πληρώσουμε
άχρηστα, ξαναζεσταμένα και καταπλακωμένα φαγητά ως γκουρμέ; :whatever:
οπότε παίρνεις σουβλάκια που τουλάχιστον γίνονται εκείνη την ώρα. Λύση ανάγκης!
Κι εκεί θα σε βασανίσει γιατί θα ψάξει μπιφτέκι που θέλει ώρα να έρθει γιατί και καλά ψήνεται τότε
ασχέτως αν είναι προκάτ κι έχουν βάλει μέσα και τις κάλτσες τους!

Αν είναι άνεργη, την τιμωρείς και την στέλνεις μπάνιο για ανασυγκρότηση (θα είναι και ξεκούραστη)
γιατί αφού δεν θα φας, τουλάχιστον να :hump: και μετά στην γλυκιά αγκαλιά του Μορφέα
με τις κάλτσες σαν τον τσοπάνη πάνω στο κρεβάτι παρέα με ότι έχει το ψυγείο.
Έτσι νομίζω κάνουμε όλοι. :cool: Εγώ έτσι κάνω δηλαδή.

Το βράδυ (κι αν όχι αυτό αλλά κάποιο σύντομα) θα θέλει να βγει να ξεσκάσει.

Ναι δεν λέω, είναι ωραίες οι βόλτες αλλά θέλουμε να κάνετε δουλειές και ναι, να βοηθήσουμε.
Όλα ασιδέρωτα κι όλα άπλυτα στο μεταξύ. Μόνο κάτι στριγκάκια πλένουν για να δείξουν τις κωλάρες τους
μέσω εφαρμοστών ρούχων. Όλη μέρα με ένα τηλέφωνο και με την τηλεόραση αγκαλιά.

Κι ότι βλέπουν το θέλουν!!! :whatever:

Πριν βγουν ντύνονται 2 ώρες, κατουριέσαι κι έχουν πιάσει την τουαλέτα.
Εκεί τον παίζεις με τα ρούχα, δεν υπάρχει άλλη λύση και κόβεται το κάτουρο αλλά μετά
σου έρχεται πολύ πιο δυνατά. :cool: Είσαι παγιδευμένος!

Στις εξόδους παραγγέλνουν αηδίες που είδαν σε σόου και που κανείς πραγματικά δεν τρώει.
Πιάνουν το πηρούνι σαν μυστρί και μασουλάνε σαν κατσίκια.
Πας να τις φιλήσεις και σου λένε μαζέψου. Εγώ τότε ρεύομαι για να τους την σπάσω. :alljumpy:

Αν τις φιλήσεις, σε φιλούν σαν να προσπαθούν να βγάλει το τσιτσί από τα δόντια!
Όλοι έτσι καταλήγουν, όλοι βασανίζονται αλλά φοβούνται να το πουν! :whatever:

Στον γυρισμό οδηγάς εσύ εκτός αν ξέρει αλλά της το δίνεις να οδηγήσει;
θα τα διαλύσει όλα και θα σου πει ότι ήταν επιλογή σου!

Μιλάμε για εμετικές καταστάσεις!

Φτάνεις σπίτι, όλα ξέστρωτα πάλι. Τα πετάς όπου να ναι, κλάνεις, έχεις νεύρα κτλ. :jumpy:

Και βάζει πάλι την πουτάνα την τηλεόραση, έχουν συνήθως τρεις με τέσσερις τηλεοράσεις!

Τελικά ούτε να μιλήσεις δεν μπορείς, λες και είμαστε εκατό χρονών στην σιωπή!

:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καταρχήν καλή χρονιά. :cool:
Αντί να πετας μελάνι σαν την σουπιά και να εξαφανίζεσαι βάζοντας μιά ταμπέλα
θα ήταν πιο παραγωγικό να επιχειρηματολογήσεις για την ταμπέλα.
Δηλαδή που διαφωνεις και πώς ακριβώς έχεις ζήσει τέτοια περιστατικά αν τυχόν;
Εδώ δεν είναι ίδια περίπτωση με την έλλειψη σεξουαλικότητας των γυναικων :jumpy: που έχω αναφέρει
και αποτελεί μάστιγα της εποχής ως μαζικό φαινόμενο.
Ερεθίζομαι όταν το γράφω αυτό! :alljumpy:

Εδώ η περίπτωση αναφέρεται σε δουλειές σπιτιού οπότε μιλάμε για εξειδικευμένη κατάσταση
ασχέτως αν σκιαγραφείται ξανά ή γυναίκα ως παγοκολώνα σε κάποια σημεία. :jumpy:
Δεν αλλάζει η διάθεση της αν ανοίξει σπίτι. Μην σου πω ότι γίνεται και χειρότερη.

Εμένα αυτά τα θέματα μου αρέσουν γιατί στα πολιτικά όσες φορές ρωτησα κάτι
δεν μου απάντησε κανείς (φυσικά πως να απαντήσουν αφού ανήκουν σε παρατάξεις) :yes:
οπότε ή θέση μου είναι σε τέτοια θέματα που είναι και πιο χειροπιαστά.

Αν θες μπορείς να συμμετάσχεις όπως κι όλα τα μέλη.

:cool:

Φτάνεις σπίτι και βλέπει η άλλη τα μεσημεριανά με τις βιζιτούδες αν τυχόν δούλευε
με την πρόφαση ότι είναι κουρασμένη. Τον ήπιαμε! :whatever:

Έχει ξαπλώσει στον καναπέ με κάτι μαλακισμένα αρκούδια 30 κιλά το καθένα και συνειδητοποιείς
ότι δεν υπάρχει διάθεση να φέρει ούτε ένα γιαούρτι.

Και τι θα φάμε δηλαδή; πάλι θα παραγγείλουμε από τους λεχρίτες για να πληρώσουμε
άχρηστα, ξαναζεσταμένα και καταπλακωμένα φαγητά ως γκουρμέ; :whatever:
οπότε παίρνεις σουβλάκια που τουλάχιστον γίνονται εκείνη την ώρα. Λύση ανάγκης!
Κι εκεί θα σε βασανίσει γιατί θα ψάξει μπιφτέκι που θέλει ώρα να έρθει γιατί και καλά ψήνεται τότε
ασχέτως αν είναι προκάτ κι έχουν βάλει μέσα και τις κάλτσες τους!

Αν είναι άνεργη, την τιμωρείς και την στέλνεις μπάνιο για ανασυγκρότηση (θα είναι και ξεκούραστη)
γιατί αφού δεν θα φας, τουλάχιστον να :hump: και μετά στην γλυκιά αγκαλιά του Μορφέα
με τις κάλτσες σαν τον τσοπάνη πάνω στο κρεβάτι παρέα με ότι έχει το ψυγείο.
Έτσι νομίζω κάνουμε όλοι. :cool: Εγώ έτσι κάνω δηλαδή.

Το βράδυ (κι αν όχι αυτό αλλά κάποιο σύντομα) θα θέλει να βγει να ξεσκάσει.

Ναι δεν λέω, είναι ωραίες οι βόλτες αλλά θέλουμε να κάνετε δουλειές και ναι, να βοηθήσουμε.
Όλα ασιδέρωτα κι όλα άπλυτα στο μεταξύ. Μόνο κάτι στριγκάκια πλένουν για να δείξουν τις κωλάρες τους
μέσω εφαρμοστών ρούχων. Όλη μέρα με ένα τηλέφωνο και με την τηλεόραση αγκαλιά.

Κι ότι βλέπουν το θέλουν!!! :whatever:

Πριν βγουν ντύνονται 2 ώρες, κατουριέσαι κι έχουν πιάσει την τουαλέτα.
Εκεί τον παίζεις με τα ρούχα, δεν υπάρχει άλλη λύση και κόβεται το κάτουρο αλλά μετά
σου έρχεται πολύ πιο δυνατά. :cool: Είσαι παγιδευμένος!

Στις εξόδους παραγγέλνουν αηδίες που είδαν σε σόου και που κανείς πραγματικά δεν τρώει.
Πιάνουν το πηρούνι σαν μυστρί και μασουλάνε σαν κατσίκια.
Πας να τις φιλήσεις και σου λένε μαζέψου. Εγώ τότε ρεύομαι για να τους την σπάσω. :alljumpy:

Αν τις φιλήσεις, σε φιλούν σαν να προσπαθούν να βγάλει το τσιτσί από τα δόντια!
Όλοι έτσι περνούν, όλοι βασανίζονται αλλά φοβούνται να το πουν! :whatever:

Στον γυρισμό οδηγάς εσύ εκτός αν ξέρει αλλά της το δίνεις να οδηγήσει;
θα τα διαλύσει όλα και θα σου πει ότι ήταν επιλογή σου!

Μιλάμε για εμετικές καταστάσεις!

Φτάνεις σπίτι, όλα ξέστρωτα πάλι. Τα πετάς όπου να ναι, κλάνεις, έχεις νεύρα κτλ. :jumpy:

Και βάζει πάλι την πουτάνα την τηλεόραση, έχουν συνήθως τρεις με τέσσερις τηλεοράσεις!

Τελικά ούτε να μιλήσεις δεν μπορείς, λες και είμαστε εκατό χρονών στην σιωπή!

:cool:

Γιατί τόσος θυμός και απογοήτευση; Αυτά που λες είναι από προσωπική εμπειρία ή έτσι ψυχανεμιζεσαι πως συμβαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι δουλειές του σπιτιού πρέπει να μοιράζονται ανάλογα με τη δουλειά και τη δυσκολίας της δουλειάς που έχει το κάθε μέλος που κατοικεί εκεί. Γενικά παίρνω σαν βάση την ισότητα σε ένα ζευγάρι, αλλά αν πχ η γυναίκα ή ο άντρας είναι άνεργοι, θα μπορούσαν να κάνουν και το 100% των δουλειών στο σπίτι. Έτσι και αλλιώς σπίτι κάθονται όλη την ώρα, οι δουλειές του σπιτιού παίρνουν λιγότερο από 40 ώρες την εβδομάδα που μπορεί να εργάζεται το άλλο μέλος του σπιτιού. Επίσης άλλο η δουλειά σε ένα εργοστάσιο παραγωγής, και άλλο η δουλειά σε ένα γραφείο πχ. Και εκεί πιστεύω ότι θα μπορούσαν να χωριστούν οι δουλειές 30-70 ή κάπως έτσι, οι χειρονακτικές εργασίες είναι πολύ πιο εξουθενωτικές και το λέω εγώ που εργάζομαι σε γραφείο 8 ώρες κανονικά. Προφανώς κουράζομαι αλλά επειδή έχω κάνει και χειρωνακτικές εργασίες, ο φόρτος κούρασης του σώματος δεν συγκρίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Γιατί τόσος θυμός και απογοήτευση; Αυτά που λες είναι από προσωπική εμπειρία ή έτσι ψυχανεμιζεσαι πως συμβαίνει;

Έχει και καλά έχει και κακά. Εγώ απλά περιγράφω καταστάσεις!

Και σίγουρα όλα αυτά μου έχουν συμβεί σε περιπτώσεις, μάλιστα υπάρχουν και χειρότερα!

:alljumpy:

Οι δουλειές του σπιτιού πρέπει να μοιράζονται ανάλογα με τη δουλειά και τη δυσκολίας της δουλειάς που έχει το κάθε μέλος που κατοικεί εκεί. Γενικά παίρνω σαν βάση την ισότητα σε ένα ζευγάρι, αλλά αν πχ η γυναίκα ή ο άντρας είναι άνεργοι, θα μπορούσαν να κάνουν και το 100% των δουλειών στο σπίτι. Έτσι και αλλιώς σπίτι κάθονται όλη την ώρα, οι δουλειές του σπιτιού παίρνουν λιγότερο από 40 ώρες την εβδομάδα που μπορεί να εργάζεται το άλλο μέλος του σπιτιού. Επίσης άλλο η δουλειά σε ένα εργοστάσιο παραγωγής, και άλλο η δουλειά σε ένα γραφείο πχ. Και εκεί πιστεύω ότι θα μπορούσαν να χωριστούν οι δουλειές 30-70 ή κάπως έτσι, οι χειρονακτικές εργασίες είναι πολύ πιο εξουθενωτικές και το λέω εγώ που εργάζομαι σε γραφείο 8 ώρες κανονικά. Προφανώς κουράζομαι αλλά επειδή έχω κάνει και χειρωνακτικές εργασίες, ο φόρτος κούρασης του σώματος δεν συγκρίνεται.

Δεν χρειάζεται φίλε Johnny15 να βάζουμε στεγανά ή ποσοστά!

Απλώς έχει ξεφύγει η κατάσταση, δεν λέω...χρησιμοποιώ εκφράσεις δυνατές και διογκωτικές
αλλά είναι η αλήθεια!

:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως πρέπει και οι 2 να βοηθάνε. Απλά προτιμώ το κομμάτι της μαγειρικής να το αναλαμβάνει η σχέση μου. Όχι πως δεν ξέρω ή δε θα μαγειρεύω για εκείνην αν χρειαστεί ή το θελήσω, αλλά θεωρώ πολύ ζεστό και όμορφο να τρώω φαγητό από τη σχέση μου. Εκεί ας "αδικηθεί". Βέβαια, αν νιώσει αδικημένη, ενώ ξεκάθαρα βοηθάω στο σπίτι και εκτός, επειδή το αναλαμβάνει κυρίως αυτή και δεν πηγαίνει 50-50 ή κάτι τέτοιο, τότε μπορώ να πω πως θα απογοητευτώ. Αν επίσης το βλέπει σαν αγγαρία και ξεφυσάει ή ενεργά το βλέπει συνέχεια σαν υποχώρηση μην ενοχληθώ, τότε πάλι δεν θα μου αρέσει. Το να το βλέπει κανείς σαν διαγωνισμό που ΠΡΕΠΕΙ να πηγαίνει πάντα 50-50 και το να κάνει πράγματα μόνο και μόνο για να μην στεναχωρήσει τον άλλον είναι ιδιαίτερα άσχημο.

Μπορεί να αγοράζω εγώ τα ψώνια, να βοηθάω σε πιάτα, ρούχα, σκούπες, σίδερο κ.λ.π χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά το φαγητό στο σπίτι, που το θεωρώ ως η επιτομή της θαλπωρής θέλω να το παρέχει η σχέση μου, χωρίς αυτό να σημαίνει πως και εγώ δεν θα μαγειρέψω είτε για να της κάνω το τραπέζι, είτε επειδή δεν πρόλαβε κ.λ.π.

Αν πάντως η κοπέλα που έχω απέναντί μου, ακούσει το σκεπτικό μου και πει "α λάθος!! πρέπει όλοι τα μισά και όχι εγώ 55 και εσύ 45 δεν είμαι κορόιδο" ή "δεν ήξερα ότι είσαι σεξιστής" και τέτοια, τότε αυτομάτως θα καταλάβω πολλά για την προσωπικότητά της, τα οποία μόνο καλά δεν θα είναι. Μακριά από γυναίκες που προσπαθούν να σου αποδείξουν κάτι και το βλέπουν σαν διαγωνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Εμείς τις κάνουμε 50-50, δεν χρειάστηκε να το συζητήσουμε, να το συμφωνήσουμε ή κάτι, ξεκινήσαμε έτσι από την αρχή θεωρώντας το αυτονόητο. Ωστόσο, επειδή έχουμε πολλή δουλειά αμφότεροι, κάποιες φορές μπορεί να κάνω εγώ ή εκείνος κάτι παραπάνω. Ανάλογα την περίοδο και τα deadlines.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά που ο άντρας δούλευε και η γυναίκα κρατούσε το σπίτι είναι αρκετά παλιομοδίτικα και οι εποχές έχουνε αλλάξει όπως είπανε και τα κορίτσια πιο πάνω. Τώρα πλέον στην σημερινή εποχή δουλεύει και η γυναίκα, όχι μόνο ο άντρας οπότε το σωστό και λογικό είναι αφού δουλεύει να κάνει και τις δουλειές του σπιτιού.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Δυστυχώς τα παλαιάς κοπής νοικοκυριά "εξελίχθηκαν" στο ότι δουλεύει και η γυναίκα, όμως μείνανε πίσω στο γεγονός ότι το μαγείρεμα και τις δουλειές τις κράτησε τελικά η γυναίκα. Το βλέπω σε πολλά νοικοκυριά αυτό :(
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Δυστυχώς τα παλαιάς κοπής νοικοκυριά "εξελίχθηκαν" στο ότι δουλεύει και η γυναίκα, όμως μείνανε πίσω στο γεγονός ότι το μαγείρεμα και τις δουλειές τις κράτησε τελικά η γυναίκα. Το βλέπω σε πολλά νοικοκυριά αυτό :(


Μεγάλη αλήθεια αυτό!
Ο φεμινισμός μας εφαγε :(
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Μεγάλη αλήθεια αυτό!
Ο φεμινισμός μας εφαγε :(
Ναι, δυστυχώς τελικά είναι πιο εύκολο να πάρεις την απόφαση να δουλέψεις για λόγους ανάγκης, παρά να αλλάξεις τις συνήθειες και το ρόλο σου μέσα στο σπιτικό σου :(
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μεγάλη αλήθεια αυτό!
Ο φεμινισμός μας εφαγε :(
Μας έφαγε ότι ο κανακάρης της μαμάς δεν υπήρχε περίπτωση να μάθει να κάνει μισή δουλειά μέσα στο σπίτι γιατί μάλλον θα του πέσει ο κώλος αν το κάνει και τα ίδια περιμένει από τη γυναίκα/σύντροφο του. Και τα δύο φύλα μπορούν να βοηθήσουν στις δουλειές και να τις μοιράσουν. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Μας έφαγε ότι ο κανακάρης της μαμάς δεν υπήρχε περίπτωση να μάθει να κάνει μισή δουλειά μέσα στο σπίτι γιατί μάλλον θα του πέσει ο κώλος αν το κάνει και τα ίδια περιμένει από τη γυναίκα/σύντροφο του. Και τα δύο φύλα μπορούν να βοηθήσουν στις δουλειές και να τις μοιράσουν. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες.
Λες λοιπόν οτι οι μανάδες που μεγάλωσαν αγόρια στην Ελλάδα δεν είναι φεμινίστριες;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Μας έφαγε ότι ο κανακάρης της μαμάς δεν υπήρχε περίπτωση να μάθει να κάνει μισή δουλειά μέσα στο σπίτι γιατί μάλλον θα του πέσει ο κώλος αν το κάνει και τα ίδια περιμένει από τη γυναίκα/σύντροφο του. Και τα δύο φύλα μπορούν να βοηθήσουν στις δουλειές και να τις μοιράσουν. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες.


Ο φεμινισμός μπαόκι μου αγαπημένο, υποτίθεται ότι εδραιώθηκε για να απελευθερώσει τόσο τις γυναίκες όσο και τους άντρες από τις συνήθειες των περασμένων δεκαετιών, που έθεταν μέσα σε στενά κοινωνικά όρια και ρόλους τα δυο φύλα.

Αυτό στη θεωρία πάντα, γιατί στην πράξη τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Μπορείτε πάντοτε να μην τους παντρεύεστε ούτε να κάνετε σχέσεις μαζί τους εαν τους βλέπετε και είναι τόσο απρόθυμοι να συνεισφέρουν στις δουλειές.

Αυτό δεν είναι και ευθύνη μιας σοβαρής γυναίκας, να μάθει να αποδοκιμάζει τεμπέλικες συμπεριφορές και να μάθει να επιλέγει άντρες που την σέβονται;

Πρόσεξε. Δεν κατηγορώ τις γυναίκες, ούτε αθωώνω τους άντρες με αυτό που λέω, προσεξε τη λέξη "και", ίσα ίσα είναι πολύ περισσότερο δική μας ευθύνη εαν ως άντρες- ως ίσοι άνθρωποι όπως και οι γυναίκες- δεν είμαστε αυτάρκεις και ικανοί όπως κι εκείνες. Πρωτίστως για να ζούμε εμείς καλά και δευτερευόντως για να μην επιβαρύνουμε και τους ανθρώπους μας.

Όμως κι εσείς δεν είστε άβουλα όντα να μην ξέρετε τι τύπους βάζετε στη ζωή σας. Εκτός κι αν δεν θεωρείς τα δυο φύλα ίσα στην αντίληψη κι ότι επαφείεται στον άντρα η συντήρηση μιας καλής σχέσης, άρα δίνεις ρόλο έμφυλο και δεν είσαι φεμινίστρια ούτε στο χιλιόμετρο.

Δεν φταίει για όλα η μαμα, ούτε ο κανακάρης, ούτε η κοπέλα του.

Μπορεί να φταίει και η ίδια η εφαρμογή του φεμινισμού στην πράξη, να γίνεται με λάθος τρόπο. Ευγενής στη θεωρία, προκαλών διαλυτικές τάσεις στην πράξη.

Όταν έναν άντρα που δεν έχει διαπαιδαγωγηθεί καταλλήλως από το σύστημα, τον αντιμετωπίζουν σαν μαμάκια ή γουρούνι ή "θα του πέσει ο κώλος", τι είδους εμπιστοσύνη να υπάρξει ανάμεσα στα ζευγάρια; Διαπαιδαγώγηση χρειάζεται, όχι κούνημα το δάχτυλο και ρεβανσισμοί.

Διότι σε ένα μεγάλο ποσοστό, αυτό έχει γίνει. Ρεβανσισμός. Υπεραντίδραση.

Εαν ένας άντρας αποκαλέσει ηλίθια μια όντως ηλίθια γυναίκα, θα τον πούν -και άντρες ακόμα- μισογύνη.
Εαν μια γυναίκα αποκαλέσει ηλίθιο έναν όντως ηλίθιο άντρα, λογικά πρέπει να είναι ηλίθιος ο γαμημένος παλιοκαριόλης το γουρούνι ο μαμάκιας.

Για σκέψου πόσες αρνητικές θα είχε πάρει ένας άντρας αν έλεγε μια γυναίκα εδω μέσα "καλοθρεμμένη κόρη του μπαμπά κακομαθημένη που αν δεν βάψει νύχι θα της πέσει ο κώλος της ακαμάτας που δεν μοιράζεται ούτε μια δουλειά με τον άντρα της".

Και φαγητό να κεράσεις την ξαδέρφη σου στο χωριό, θα σου πει "για ποιά με πέρασες, εγω εργάζομαι, είμαστε ανεξάρτητες πια εμείς οι γυναίκες". Ενω ο άλλος μπορεί να είχε να σε δει είκοσι χρόνια και να χάρηκε και να ήθελε να σε κεράσει από αγάπη. Το ξέρει ότι είσαι ανεξάρτητη, δε θέλει να στο αλλάξει. Αλλά να μη χάνεται και το μέτρο κάπου...


Θυμάμαι πριν απο χρόνια μίλαγα με μια κυρία, υπέρμαχο του φεμινισμού, και τη ρώτησα εαν είναι σύμφωνη με αυτή την υπεραντίδραση. Και μου απαντάει, εντελώς ανόητα κατά τη γνώμη μου, ότι δεν είναι λάθος να καταπιεστούμε κι εμείς από τις γυναίκες τώρα γιατί κι αυτές καταπιέζονταν παλιά για χρόνια.

Duh???

Δηλαδή το να μην καταπιέζεται κανένας από κανέναν και να μην υψώνει κανείς μύτη κι εξουσία σε κανέναν, το βγάζουμε εκτός εξίσωσης έτσι; Δεν μας νοιάζει αν εφαρμόζεται σωστά ο φεμινισμός κι αν αδικούνται κάποιοι άντρες, αρκεί να μην αδικείται καμία γυναίκα. Fair enough, now get me off this rock.

Άλλα πράγματα είδε το σύστημα στις γυναίκες (καταναλωτική αγορά, εργατικό δυναμικό) και το έχει πιάσει βιασύνη την τελευταία 10ετία, όχι ότι ενδιαφέρονται πραγματικά για την ισότητα των 2 φύλων. Αν ενδιαφέρονταν πραγματικά, θα εστίαζαν αλλού. Θα υπήρχαν μαθήματα, σεμινάρια, κάτι τέλοσπάντων που να στοχεύει όντως στην αλλαγή νοοτροπίας.

Εκτός αν πιστεύεις ότι με τη νομοθέτηση ποσοστού 40% στο εκλέγεσθαι, 60% στο προσλαμβάνεσθαι σε εργασία κλπ, θα σε σεβαστούν όλοι αυτοί οι μαμάκηδες όπως τους λες. Γιατί αυτός είναι ο σκοπός, αν δεν απατώμαι, να μάθουμε να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο ουσιαστικά.

Νιώθεις ότι σε σέβονται; Αν ναι, γιατί είναι τόσοι μαμάκηδες ανάμεσά μας ακόμα;
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Λες λοιπόν οτι οι μανάδες που μεγάλωσαν αγόρια στην Ελλάδα δεν είναι φεμινίστριες;
Οι μανάδες συνήθως δεν μπαίνουν στη διαδικασία να μάθουν στα αγόρια ότι το σπίτι είναι και δική τους δουλειά που σε μεγάλο βαθμό ισχύει κάτι που δεν κάνουν στα κορίτσια. Δηλαδή απορία το έχω αν μείνουν τα καμάρια τους μόνα τους θα τους φάνε τα σκουλήκια; Αλλά το πόιντ μου είναι ότι δεν φταίει ο φεμινισμός που η άλλη δουλεύει και κάνει τα πάντα στο σπίτι αλλά και ο άντρας που δεν καταδέχεται να βοηθήσει γιατί την είδε πασάς στα ανάκτορα.
Ο φεμινισμός μπαόκι μου αγαπημένο, υποτίθεται ότι εδραιώθηκε για να απελευθερώσει τόσο τις γυναίκες όσο και τους άντρες από τις συνήθειες των περασμένων δεκαετιών, που έθεταν μέσα σε στενά κοινωνικά όρια και ρόλους τα δυο φύλα.
Σεβασμός στον ΠΑΟΚ γαμώ την Αθήνα μου μη τα σπάσουμε μετά από τόσα χρόνια. :hehe:

Γενικά επειδή βαριέμαι να το διαβάσω όλο θα πω ότι όμπβιουσλι τον άλλον τον παίρνεις χαμπάρι αν είναι έτσι και αν δεν το δέχεσαι δεν κάθεσαι να τον φας στη μάπα. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις πως θα του τα σκάσει μετά από καιρό παίζει να αλλάξει τροπάριο (γίνονται και αυτά).
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Φαύλος κύκλος είναι. Οι γυναίκες "καταπιέζονται" με το να πέφτει το βάρος του νοικοκυριού επάνω τους (και με καταπίεση εννοώ ή να θυματοποιούν τον εαυτό τους που "ανέχονται τον μαλάκα άντρα" ή όντως να είναι της λογικής ότι ΚΑΙ αυτή την δουλειά πρέπει να το κάνουν ως γυναίκες). Όταν εκτός από τον ρόλο της συζύγου, αποκτούν και τον ρόλο της μάνας, κάνουν το εξής παράδοξο: Μεγαλώνουν τα κορίτσια τους για να απαιτούν ισότητα ή για να μάθουν να δέχονται ότι ο ρόλος τους είναι να κρατάνε και το νοικοκυριό (ανάλογα με το σε ποια υποκατηγορία ανήκουν από τις παραπάνω), και τα αγόρια τους για να ψάξουν μια γυναίκα καλή, νοικοκυρά, που θα μπορεί να τον φροντίζει κατάλληλα όταν θα φύγει από τα χέρια τους (με όλες τις προεκτάσεις που έχει αυτό). Και έτσι τροφοδοτούμε μια κοινωνία που οι γυναίκες ή έχουν βάλει τον πήχη υπερβολικά ψηλά (και ακριβώς γι αυτό όταν ρίχνουν standards παίρνουν το ρόλο του καταπιεσμένου θύματος) ή είναι φουλ καταπιεσμένες εν την γενέσει τους, και οι άντρες δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι πρέπει να βγουν από την λογική του "είμαι άντρας, άρα κάνω μέχρι αυτά".

Δεν είναι θέμα να τους πέσει ο κώλος ή να κάνουμε σαν γυναίκες την υποχώρηση. Στην εξίσωση της σχέσης με τους συμβιβασμούς, τις υποχωρήσεις και τις αντοχές, συμμετέχουν 2 κάθε φορά.

Εννοείται όχι σε ποσοστό 100% όλα αυτά, δεν το παίζω αυθεντία, οπότε μην παρεξηγηθούμε ε;
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι άποψη έχετε εσείς, από τα δικά μου βιώματα όμως, βλέπω ότι στα (πραγματικά) νέα ζευγάρια, δεν ισχύει και πολύ το «η γυναίκα κάνει τις δουλειές, ο άνδρας δουλεύει και στο σπίτι κάθεται». Η μάνα τώρα δε στρώνει ούτε το αγοράκι της ούτε το κοριτσάκι της στις δουλειές του σπιτιού, μάλλον και οι δυο έτοιμα τα βρίσκουν. Έχετε εσείς συνομίληκες σας να τις κρατάνε οι μάνες τους μέσα στο σπίτι να τους «μαθαίνουν» δουλειές (λολ, λες και χρειάζεσαι ιδιαίτερα για να βάλεις μια σκούπα); Το ζήτημα του καλομαθημένου στις δουλειές πλέον πιστεύω ότι δεν έχει σχέση με το φύλο αλλά με τη νοοτροπία ότι μέχρι τα 30 πρέπει εμείς οι νέοι να τα βρίσκουμε όλα έτοιμα από τους γονείς μας, από τις δουλειές του σπιτιού μέχρι το χαρτζιλίκι.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι άποψη έχετε εσείς, από τα δικά μου βιώματα όμως, βλέπω ότι στα (πραγματικά) νέα ζευγάρια, δεν ισχύει και πολύ το «η γυναίκα κάνει τις δουλειές, ο άνδρας δουλεύει και στο σπίτι κάθεται».

Ε καλά, δεν έχουμε την κλασική μορφή γιατί δεν ζούμε στην δεκαετία του '60 :P Παρ' όλα αυτά εγώ αυτό που διαπιστώνω είναι ότι ο άντρας -ακόμα και στο ζευγάρι νέων που λες- χρειάζεται μια παρότρυνση ή προτροπή για να κάνει την οποιαδήποτε δουλειά στην καλύτερη των περιπτώσεων. Για κάποιο μαγικό -και συναρπαστικό- λόγο στο μυαλό του καμία δουλειά δεν είναι τόσο επείγουσα και καμία ανάγκη τόσο επιτακτική, εκτός και αν το επισημάνει η γυναίκα ότι πρέπει να γίνει. Δεν θα πάει μόνος του σούπερ μάρκετ, ή και να πάει δεν θα έχει λίστα, δεν θα του έρθει η επιφοίτηση ένα Σάββατο πρωί που κάθεται να βάλει πλυντήριο κοκ. Τον γενικότερο προγραμματισμό σε αυτά (εξ ιδίων εμπειριών και από φίλους/οικογένεια κλπ τουλάχιστον) τον κάνει η γυναίκα. Ναι οκ, πολύ χειρότερα ήταν τότε που ο άντρας θα ήταν με την εφημερίδα στην πολυθρόνα και η γυναίκα στο ξεπάτωμα σαν την δουλάρα...αλλά οκ δεν το λες και ισότιμη κατανομή του νοικοκυριού αν εγώ έχω στο νου μου πότε πρέπει να πάω σούπερ μάρκετ, πότε μαζεύτηκαν αρκετά άπλυτα και χρειάζεται πλυντήριο, πότε βρέχει για να μαζέψω την απλώστρα, και πρέπει να πω και ευχαριστώ (τρόπος του λέγειν) στον άντρα που λειτουργεί σαν εκτελεστικό όργανο για κάτι τέτοια, αν και εφόσον έχει την διάθεση, για δουλειές που έχω κρίνει εγώ ότι πρέπει να γίνουν την δεδομένη στιγμή. Ελπίζω να έγινα σαφής όπως το γράφω.


Η μάνα τώρα δε στρώνει ούτε το αγοράκι της ούτε το κοριτσάκι της στις δουλειές του σπιτιού, μάλλον και οι δυο έτοιμα τα βρίσκουν.


Δεν έπιασες το point μου. Δεν έχει να κάνει με το ότι θα πει σε εμένα η μάνα μου να πλύνω τα πιάτα και στον αδερφό μου όχι. Είναι ένα γενικότερο πλαίσιο συμπεριφοράς μέσα στο οποίο μεγαλώνουν τα παιδιά. Π.χ. όταν ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι βλέπουν μόνο την μαμά τους να μαγειρεύει, τι μήνυμα τους περνάει υποσυνείδητα; Στο μεν κοριτσάκι ότι με το που ανεξαρτητοποιηθεί πρέπει να έχει μάθει 5 φαγητά για να μην την πουν ακαμάτα στο δε αγοράκι ότι κουλ, πάντα θα υπάρχει μια γυναίκα στον στενό οικογενειακό κύκλο που θα σε ταϊσει, δες τον μπαμπά σου, πείνασε ποτέ, μπήκε ποτέ στην κουζίνα; Και αυτό επέκτεινέ το σε όλες τις δουλειές (ακόμα και για την τωρινή γενιά μωρών που μπορεί να βλέπουν και τους 2 γονείς τους να συμμετέχουν στο νοικοκυριό, αλλά φαίνεται πάλι ξεκάθαρα ποιος το έχει πάρει πάνω του και ποιος "εξυπηρετεί" τον άλλον για να μην ψοφήσει).


Έχετε εσείς συνομίληκες σας να τις κρατάνε οι μάνες τους μέσα στο σπίτι να τους «μαθαίνουν» δουλειές (λολ, λες και χρειάζεσαι ιδιαίτερα για να βάλεις μια σκούπα);


Για την σκούπα όχι, αλλά θα εκπλαγείς αν ανοίξεις λίγο τον κοινωνικό σου κύκλο (ιδιαίτερα σε μικρές πόλεις ή χωριά), όπου το κορίτσι μυείται ακόμα στα μυστικά του νοικοκυριού. Σίγουρα η σκούπα δεν θέλει ιδιαίτερα αλλά δουλειές όπως το μαγείρεμα, το πώς να σιδερώνεις πουκάμισα, ράψιμο κλπ είναι δουλειές που πρέπει κάποιος να σου δείξει 2-3 πράγματα.


Το ζήτημα του καλομαθημένου στις δουλειές πλέον πιστεύω ότι δεν έχει σχέση με το φύλο αλλά με τη νοοτροπία ότι μέχρι τα 30 πρέπει εμείς οι νέοι να τα βρίσκουμε όλα έτοιμα από τους γονείς μας, από τις δουλειές του σπιτιού μέχρι το χαρτζιλίκι.

Ανεξάρτητο το ένα με το άλλο. Και στα 35 μου να φύγω από το σπίτι της μάνας μου, η ελληνική κοινωνία θα περιμένει διαφορετικά πράγματα από εμένα απ' ό,τι από έναν συνομήλικό μου άντρα. (Να μην το τραβήξω από τα μαλλιά ότι ως τότε για αρκετούς θα έχω και κάποιο "κουσούρι" που δεν έχω αποκατασταθεί, ενώ ο 35άρης άντρας τώρα ξεκινάει την ζωή του, έτσι?)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top