Πώς πλένετε τα πιάτα σας;

Πώς πλένετε τα πιάτα σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Τα σαπουνίζω όλα πρώτα και μετά ξεπλένω

    Ψήφοι: 26 36.1%
  • Τα σαπουνίζω και τα ξεπλένω ένα - ένα

    Ψήφοι: 35 48.6%
  • Πότε το 1 και πότε το 2

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Τα πλένει το πλυντήριο πιάτων

    Ψήφοι: 10 13.9%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Τα πλένει πάντα το πληντήριο. Το βαρετό είναι όταν έρχεται η ώρα να το αδειάσω:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Πρώτα τα περνάω κάτω από τη βρύση να φύγουν τα πολλά πολλά και μετά τα βάζω στο πληντυριο. Αυτό που μα προβληματίζει τελευταία είναι μήπως το πληντυριο αφήνει υπολείμματα πάνω στο πιατα από το απορρυπαντικό που έπειτα τα τρώμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Παντα στο πλυντηριο. Δεν τα ξεπλενω ποτε πριν τα βαλω. Αλλωστε ποιο το νοημα να εχεις πλυντηριο αν μπαινεις στον κοπο να τα ξεπλενεις; Μονο τα αποφαγια πεταω και τα βαζω οπως ειναι στο πλυντηριο και ποτε δεν ειχα προβλημα να μη καθαρισει καποιο πιατο. Περιστασιακα μπορει να μη καθαρισει καποιο ταψι/κατσαρολα, αλλα το ξαναβαζω στο πλυντηριο και καθαριζει.

@Zilda, με την ιδια λογικη και το απορρυπαντικο για πλυσιμο στο χερι μπορει να αφηνει υπολειμματα. Το πλυντηριο πιατων τα περναει πανω απο 1 φορα με καθαρο νερο, οποτε δεν πιστευω να μενουν υπολειμματα απορρυπαντικου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγω αφου τα αδειασω γεμιζω ενα λεκανακι με ava/svelto οτι εχω σε υγρο πιατων και νερο καυτο και βουταω το σφουγγαρι εκει μεσα στη σαπουναδα και πλενω ποτηρια πιατα μαχαιροπηρουνα ολα μαζι και μετα τα ξεβγαζω.
Στο λεκανακι μπορει να βαλω και λιγο ξυδι.
Και τελειωσα:)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
2 χρονια μετα και οι συνηθειες μου εχουν βελτιωθει. Τωρα βαζω και τα μεταλλικα καλαμακια στο πλυντηριο :happy:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,338 μηνύματα.
Πόσα χάπια τη μερα παιρνει ο τυπος που εφτιαξε το βίντεο αυτο?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ έχω πληντυριο αλλά πλενω κ στο χέρι γιατί αυτή η κουζίνα πραγματικα παίρνει φωτιά κάθε μέρα όλη μέρα... Συνέχεια πλενω κ συνέχεια μαζευονται... Όλοι στο σπίτι για καθετί που θέλουν βγάζουν ένα νέο πιατο..:cry_x:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πόσα χάπια τη μερα παιρνει ο τυπος που εφτιαξε το βίντεο αυτο?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ έχω πληντυριο αλλά πλενω κ στο χέρι γιατί αυτή η κουζίνα πραγματικα παίρνει φωτιά κάθε μέρα όλη μέρα... Συνέχεια πλενω κ συνέχεια μαζευονται... Όλοι στο σπίτι για καθετί που θέλουν βγάζουν ένα νέο πιατο..:cry_x:
Α εγώ κάνω έτσι. Πλυντήριο και 5 φορές τη μέρα αν χρειαστεί αν και το ρεκόρ μου είναι 3 όταν λερωσα όλες τις κατσαρόλες και 2-3 ταψιά 😂
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,338 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Είχα δει σε ένα βίντεο παλιά, στο πιάτο να βάζουν διαφανή μεμβράνη ώστε να μη το λερώνουν και να πετάνε απλά τη μεμβράνη μετά.
Υπάρχουν και τα πλαστικά πιάτα, βέβαια στο προσεχές μέλλον θα καταργηθούν, αλλά είναι σημαντική λύση και ξέρω κόσμο που τρώει σε πλαστικά πιάτα για να μην έχει θέμα με το πλύσιμο.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Οι λόγοι για τους οποίους χαίρομαι που είμαι στο πατρικό μου:

1. ΟΤΕ TV
2. Πλυντήριο πιάτων

Αντίο σας.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Με Ava και νερό
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Θα δοκιμάσω ....αν και νομίζω τα φέρι με μια σταγόνα κάνουν δουλειά ....ενώ Άβα επειδή είναι οικονομικό πρέπει να βάλεις μπόλικο μπόλικο

Το fairy κρατάει άπειρο καιρό αλλά μόνο το ultra και το platinum, τα άλλα είναι ίδια με τα υπόλοιπα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το fairy κρατάει άπειρο καιρό αλλά μόνο το ultra και το platinum, τα άλλα είναι ίδια με τα υπόλοιπα.
Και το κανονικό κρατάει άπειρο καιρό. Μόλις πάει στη μέση συμπηρωνεις νερό. Έτσι κάναμε στο στρατό. Παίρνεις καινούργιο μόνο όταν σταματά να βγάζει σαπουναδα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Top