Να μείνεις ή να φύγεις από την Ελλάδα;

Να μείνεις η να φύγεις από την Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
  • Συμφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 10 83.3%
  • Διαφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 1 8.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 8.3%

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα δεν μπήκα για να είμαι δίκαιος ή αμερόληπτος, δεν είμαι δικαστής. Μπήκα απλά και μόνο για να σου πω οτι δεν θεωρώ σωστά τα όσα γράφεις. Δεν με νοιάζει να σου κάνω κακό. Απλά διαφωνώ μαζί σου.

Δεν έχω αυτό το δικαίωμα;

Ηρέμησε λίγο αν έχεις την καλοσύνη. Χαιρετώ προς το παρόν.

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις? Αν συμφωνείς με τον Devil είσαι λογικός και δίκαιος,αν όχι πας με το ρεύμα,θες να είσαι αρεστός και πολύ πιθανόν γνωρίζεσαι προσωπικά με άλλους που διαφωνούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,452 μηνύματα.
Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις? Αν συμφωνείς με τον Devil είσαι λογικός και δίκαιος,αν όχι πας με το ρεύμα,θες να είσαι αρεστός και πολύ πιθανόν γνωρίζεσαι προσωπικά με άλλους που διαφωνούν.


Φιλε ενας πραγματικα δικαιος και λογικος άνθρωπος θα καταλαβαινε οτι ο Devil εγραψε απλα την άποψη του και οταν του επιτέθηκαν αμύνθηκε. Εντάξει δεν κανουμε ολοι για δικαστες ουτε ειμαστε αντικειμενικοι. Και κάποιοι πάνε με το ρευμα ειναι γνωστο αυτο. Δεν ειναι τυχαια η φράση "Ολοι ειναι εναντιον σου" δηλαδη τι κάθεται και παρακολουθει αυτος ποιος ειναι εναντιον μου και ποιος οχι τι τον ενδιαφέρει; τεσπα το συμπέρασμα γιατι το κουρασα και εγω αρκετα η αληθεια ειναι πως δεν αντέχουν καποιοι και καποιες την διαφορετικη άποψη θεωρουν οτι τους προσβάλλει την νοημοσυνη. Δηλαδη αν διαφωνεις ειναι σαν να τους κανεις επιδειξη εξυπνάδας.

Επισης αν κάποιος ήθελε να συμβουλέψει τον Φωτη σχετικά θα του έλεγε πως ειναι πολυ ωραιο να έχει τέτοιες φιλοδοξιες αλλα θα πρέπει να προσέξει αυτο και εκεινο οχι ΑΑΑ ουυυ ειναι δυσκολα ειναι το ένα ειναι το άλλο μερικοι κ μερικές εδω μεσα μονο δυσκολιες βλέπουν οποτε δεν ειναι καθολου παραλογο το γεγονος οτι μένουν στάσιμοι για πολλα χρονια δεν ξέρω τι φταιει , η επιρροη απο το οικογενειακο περιβάλλον που θέλουν το παιδι να το έχουν απο κοντά .... η ατολμια ... η έλλειψη εμπειριων και κινησεων. Πάντως αυτο που ειδα εγω σημερα εδω σε καμια περιπτωση δεν ηταν ωραιο. Σαν να θέλουμε να ψοφησει η κατσικα του γειτονα :loltooth:


Επισης οταν θές να παρέμβεις κάπου κοιτάς και πως μιλησαν οι άλλοι ... αν οι άλλοι επιτέθηκαν με αισχρους και προσβλητικους χαρακτηρισμους τους βάζεις πάγο. Ο σωστος έτσι κινειται οχι ειδα φως μπηκα ειδα ποσοι ειναι εναντιον σου έρχομαι να στην πεσω και εγω. Αυτο ειναι η εύκολη λύση. Οποτε μην ειρωνευεσαι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις? Αν συμφωνείς με τον Devil είσαι λογικός και δίκαιος,αν όχι πας με το ρεύμα,θες να είσαι αρεστός και πολύ πιθανόν γνωρίζεσαι προσωπικά με άλλους που διαφωνούν.

Δρυός πεσουσης πας ανήρ ξυλυεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δρυός πεσουσης πας ανήρ ξυλυεται.

Έτσι είναι.Βρήκα και γω την ευκαιρία να boostάρω λίγο την αυτοπεποίθηση μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Τι; Αυτό ήταν; :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,171 μηνύματα.
Τι; Αυτό ήταν; :sly:


Τι εννοείς;Καταστράφηκε έτσι κι αλλιώς το θέμα που άνοιξα όποτε βαρέθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,171 μηνύματα.
Οι 10 καλύτερες χώρες για να μεταναστεύσεις σύμφωνα με την Gardian.

1)Δανία
2)Νορβηγία
3)Κάναδας
4)Ισλανδια
5)Φινλανδία
6)Γερμανία
7)Αυστραλία
8) Σουηδία
9) Ελβετία
10) Ηνωμενο βασίλειο

Για εμένα:Γερμανία,Δανία και Ελβετία οι τοπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Απλά Φώτη μέχρι να έρθει η στιγμή να φύγεις από την Ελλάδα κάνε ό,τι μπορείς να περνάς και εδώ καλά. Μην κάνεις το λάθος να λες "θα ξεκινήσω να ζω όταν πραγματοποιήσω το όνειρό μου να φύγω". Δε θα είσαι ποτέ ξανά 19 χρονών. Ζήσε το τώρα.:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Απλά Φώτη μέχρι να έρθει η στιγμή να φύγεις από την Ελλάδα κάνε ό,τι μπορείς να περνάς και εδώ καλά. Μην κάνεις το λάθος να λες "θα ξεκινήσω να ζω όταν πραγματοποιήσω το όνειρό μου να φύγω". Δε θα είσαι ποτέ ξανά 19 χρονών. Ζήσε το τώρα.:thumbup:


Συμφωνώ με Χιμέλα, αφού λεφτά έχεις Φώτη. Δεν είσαι φτωχοπαίδι όπως ήμασταν κάποιοι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,171 μηνύματα.
Συμφωνώ με Χιμέλα, αφού λεφτά έχεις Φώτη. Δεν είσαι φτωχοπαίδι όπως ήμασταν κάποιοι άλλοι.

Απλά Φώτη μέχρι να έρθει η στιγμή να φύγεις από την Ελλάδα κάνε ό,τι μπορείς να περνάς και εδώ καλά. Μην κάνεις το λάθος να λες "θα ξεκινήσω να ζω όταν πραγματοποιήσω το όνειρό μου να φύγω". Δε θα είσαι ποτέ ξανά 19 χρονών. Ζήσε το τώρα.:thumbup:


Εννοείται παιδιά και διασκεδάζω την ζωή μου τώρα!


Καλά γιατί μπορώ και ζω καλά δεν σημαίνει ότι είμαι και πλούσιος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ στο να κάνει ο καθένας ο,τι τον γεμίζει ψυχολογικά :D

Προσωπικά θα ήθελα να μπορώ να εξασκήσω ένα από τα επαγγέλματα που μου αρέσουν στην Ελλάδα, αλλά γνωρίζω ότι πολύ πιθανόν να φύγω μελλοντικά γιατί δεν υπάρχει κανένα από αυτά τα επαγγέλματα (ακόμα) στον Ελλαδικό χώρο...

Παρόλα αυτά, σε ιδανικές συνθήκες, θα ήθελα να μένω και Ελλάδα και εξωτερικό δηλαδή να μην έχω ακριβώς μόνιμη κατοικία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Από τη στιγμή που θες να φύγεις (αναφέρομαι στο θεματοθέτη) και το ξέρεις από τώρα και από ό.τι κατάλαβα δεν έχεις και κάποιο οικονομικό θέμα να σε περιορίζει, θα σού πρότεινα να εκμεταλλευτείς στο έπακρο όσες ευκαιρίες κινητικότητας σού προσφέρει η μελλοντική σου σχολή (εράσμους, εράσμους πρακτική, άλλα προγράμματα). Τόσο για να φας την πρώτη κρυάδα του εξωτερικού σε ένα σχετικά προστατευμένο περιβάλλον, όσο για να κάνεις διασυνδέσεις και τέλος γιατί δείχνει ευκολία στις μετακινήσεις και δυνατότητα προσαρμοστικότητας που πιθανόν να εκτιμηθεί από το μελλοντικό σου αφεντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,171 μηνύματα.
Από τη στιγμή που θες να φύγεις (αναφέρομαι στο θεματοθέτη) και το ξέρεις από τώρα και από ό.τι κατάλαβα δεν έχεις και κάποιο οικονομικό θέμα να σε περιορίζει, θα σού πρότεινα να εκμεταλλευτείς στο έπακρο όσες ευκαιρίες κινητικότητας σού προσφέρει η μελλοντική σου σχολή (εράσμους, εράσμους πρακτική, άλλα προγράμματα). Τόσο για να φας την πρώτη κρυάδα του εξωτερικού σε ένα σχετικά προστατευμένο περιβάλλον, όσο για να κάνεις διασυνδέσεις και τέλος γιατί δείχνει ευκολία στις μετακινήσεις και δυνατότητα προσαρμοστικότητας που πιθανόν να εκτιμηθεί από το μελλοντικό σου αφεντικό.


Φυσικά και θα εκμεταλλευτώ όλες τις ευκαιρίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσει πρακτικά, αλλά θα βοηθήσει στην εξέλιξη του χαρακτήρα σου σε σχέση με την απόφαση που έχεις κάνει ήδη από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,171 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσει πρακτικά, αλλά θα βοηθήσει στην εξέλιξη του χαρακτήρα σου σε σχέση με την απόφαση που έχεις κάνει ήδη από τώρα.


Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,452 μηνύματα.
Απλά Φώτη μέχρι να έρθει η στιγμή να φύγεις από την Ελλάδα κάνε ό,τι μπορείς να περνάς και εδώ καλά. Μην κάνεις το λάθος να λες "θα ξεκινήσω να ζω όταν πραγματοποιήσω το όνειρό μου να φύγω". Δε θα είσαι ποτέ ξανά 19 χρονών. Ζήσε το τώρα.:thumbup:


Καλα σου λέει Φωτη. Οποτε πάμε για κανα ποτάκι και για καμια απροσδοκητη γνωριμια με καμια πιτσιρικα.

Θα σε ξεναγήσει ο θειος :D
Απλα θα μιλησουμε σε οποια μας αρέσει. Σε τέτοιο σημειο έχω φτασει :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Οι 10 καλύτερες χώρες για να μεταναστεύσεις σύμφωνα με την Gardian.

1)Δανία
2)Νορβηγία
3)Κάναδας
4)Ισλανδια
5)Φινλανδία
6)Γερμανία
7)Αυστραλία
8) Σουηδία
9) Ελβετία
10) Ηνωμενο βασίλειο

Για εμένα:Γερμανία,Δανία και Ελβετία οι τοπ.
Φώτη Γερμανικά μιλάς; επίσης πως και δεν πας να σπουδάσεις στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,171 μηνύματα.
Φώτη Γερμανικά μιλάς; επίσης πως και δεν πας να σπουδάσεις στο εξωτερικό;


Γερμανικά κάνω εδώ και 2 χρόνια και έχω φτάσει σε ένα καλό επίπεδο.
Για σπουδές στο εξωτερικό δεν το έχω σκεφτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,171 μηνύματα.
Η ανεργεια στην Γερμανία το Μάρτιο υποχώρησε στο ιστορικό χαμηλό του 4.9% και στις ηλικίες 17-25 στο 6.3% (που στην Ελλάδα είναι 40%)

Well done Germany!

Στην Ελλάδα η ανεργεια είναι 19% (παραπάνω είναι αλλά οκ) και στους νέους 39.6%.Για τριτοκοσμικό κράτος καλά είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,171 μηνύματα.
Οι χώρες με τον μεγαλύτερο δείκτη ανθρώπινης ανάπτυξης.

1η Νορβηγία
2η Ελβετία
3η Αυστραλία
4η Ιρλανδία
5η Γερμανία
6η Ισλανδια
7η Hong Kong
8η Σουηδία
9η Σιγκαπούρη
10η Ολλανδία
11η Δανία

Η Ελλάδα είναι στην 30η θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top