Game of Thrones

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
2η σεζον,τι μετα γινεται καλυτερο; :P
Είδες τον αποκεφαλισμό του Ned. Το πρώτο τρολλαρισμα... Θα υπάρχουν αρκετά τέτοια στη συνέχεια και θα ανεβεί το budget των επεισοδίων.

To αρνητικό είναι δεν προλαβαίνεις να δεθείς με τους χαρακτήρες. Το θετικό είναι δεν θα φας κανένα spoiler.

Πάντως αντικειμενικά είναι η καλύτερη σειρά όλων των εποχών.

Εγώ απογοητεύτηκα από το δεύτερο επεισόδιο. Δεν ήταν κακό, ούτε το πρώτο ήταν κακό, απλά θα μπορούσαν να τα συμπτύξουν και να κάνουν ένα χορταστικό "calm before the storm" επεισόδιο. Νιώθω ότι θυσιάζοντας τα 2 από τα 6 συνολικά τελευταία επεισόδια μη προχωρώντας τη πλοκή, τα τελευταία θα είναι λίγο ξεπέτα ή θα μείνουν κενά.
Ένιγουέι. Πολύ ωραίες οι σκηνές Τζέιμι-Μπριέν-Τόρμουντ, ειδικά εκεί που μιλούσαν γύρω από τη φωτιά και έχρισαν τη Μπριέν. Μου άρεσε που ο Μπραν μίλησε λίγο παραπάνω και είπε τι θέλει ο Νάιτς Κινγκ, αν και υπάρχουν ακόμα πολλές απορίες. Το σεξ Γκεντρυ-Άρυα μου φάνηκε εντελώς άκυρο κυρίως για την Άρυα αλλά τέλος πάντων...
Ανυπομονώ να σκάσει μύτη ο παγωμένος δράκος.

ps μία θεωρία που δεν είναι ιδιαίτερα ολοκληρωμένη αλλά μου άρεσε περί "song of ice and fire": ενώ μέχρι στιγμής θεωρούμε ότι η Ντάνυ είναι η φωτιά και ο Τζον ο πάγος, θα μπορούσε να είναι εντέλει ο Τζον η φωτιά (ως Ταργκάριεν διάδοχος του θρόνου) και η Ντάνυ η φωτιά (αν κυνηγήσει αυτήν ο Νάιτς Κινγκ γιατί έχει αυτό που θέλει: αντοχή στη φωτιά),
Το μόνο θετικό είναι ότι φτιάχνει το σωστό κλίμα κάτι που δεν έκανε το άψογο κατά τη γνώμη μου 1ο επεισόδιο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Είδες τον αποκεφαλισμό του Ned. Το πρώτο τρολλαρισμα... Θα υπάρχουν αρκετά τέτοια στη συνέχεια και θα ανεβεί το budget των επεισοδίων.

To αρνητικό είναι δεν προλαβαίνεις να δεθείς με τους χαρακτήρες. Το θετικό είναι δεν θα φας κανένα spoiler.

Πάντως αντικειμενικά είναι η καλύτερη σειρά όλων των εποχών.


Το μόνο θετικό είναι ότι φτιάχνει το σωστό κλίμα κάτι που δεν έκανε το άψογο κατά τη γνώμη μου 1ο επεισόδιο.

Κοιτα,παρολλο που δεν προλαβαινεις πραγματι να δεθεις,ωστοσο ηταν αρκετα απροσμενο,δεν περιμενα οτι θα τον σκοτωναν for real. Μεχρι στιγμης παντως δεν εχει καποιο ιδιαιτερο χαρακτηριστικο απο τις 2 πρωτες σεζον,αλλα περιμενω να δω πως θα εξελιχθει. Αυτο που μπορω να πω ομως ειναι οτι προκειται για την σειρα που τρως πιο ευκολα spoil απο ποτε :hehe: .
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο θετικό είναι ότι φτιάχνει το σωστό κλίμα κάτι που δεν έκανε το άψογο κατά τη γνώμη μου 1ο επεισόδιο.
Nαι αλλά πόσο να νιώσουμε πια. 2 χρόνια στην αναμονή για τον πόλεμο είμαστε, μέλι μέλι και τηγανίτα μόνο Άρυα-Γκεντρυ.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κοιτα,παρολλο που δεν προλαβαινεις πραγματι να δεθεις,ωστοσο ηταν αρκετα απροσμενο,δεν περιμενα οτι θα τον σκοτωναν for real. Μεχρι στιγμης παντως δεν εχει καποιο ιδιαιτερο χαρακτηριστικο απο τις 2 πρωτες σεζον,αλλα περιμενω να δω πως θα εξελιχθει. Αυτο που μπορω να πω ομως ειναι οτι προκειται για την σειρα που τρως πιο ευκολα spoil απο ποτε :hehe: .
Διάβασε τα βιβλία. :P Γενικά με την πρώτη φορά δεν καταλαβαίνεις πολλά στη συγκεκριμένη σειρά, έχει τεράστιο back story που πρέπει να θυμάσαι και δεν χωράει (δυστυχώς) όλος ο κόσμος του στη σειρά γιατί θα ήθελε περισσότερες σεζόν.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Διάβασε τα βιβλία. :P Γενικά με την πρώτη φορά δεν καταλαβαίνεις πολλά στη συγκεκριμένη σειρά, έχει τεράστιο back story που πρέπει να θυμάσαι και δεν χωράει (δυστυχώς) όλος ο κόσμος του στη σειρά γιατί θα ήθελε περισσότερες σεζόν.

Εχουν πιο γρηγορη εξελιξη απο την σειρα ;
Διοτι νομιζω αυτο ειναι που δεν μου αρεσει μεχρι στιγμης.Τελειωνει σεζον και νιωθεις κυριολεκτικα οτι εχεις δει συνολικα 1 επεισοδιο με ουσια.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εχουν πιο γρηγορη εξελιξη απο την σειρα ;
Διοτι νομιζω αυτο ειναι που δεν μου αρεσει μεχρι στιγμης.Τελειωνει σεζον και νιωθεις κυριολεκτικα οτι εχεις δει συνολικα 1 επεισοδιο με ουσια.
Η σειρά (στην αρχή τουλάχιστον) και τα βιβλία καλύτερα έχουν πάρα πολλές λεπτομέρειες, μπλέκουν πολιτική, στρατηγική, θρησκεία, εξουσία, ιστορία από διάφορα μέρη του κόσμου, πόλεμο, ηθικά διλήμματα καθώς δεν υπάρχει ο καλός που πολεμάει τον κακό. Αν ήθελες να δεις το τελευταίο λάθος σειρά άρχισες. :P Τα βιβλία χτίζονται όπως πρέπει και αναλύονται όλοι οι χαρακτήρες γιατί ο Μάρτιν είναι ένας πανέξυπνος κωλόγερος που μας έχει φάει την ψυχή. :hehe:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Η σειρά (στην αρχή τουλάχιστον) και τα βιβλία καλύτερα έχουν πάρα πολλές λεπτομέρειες, μπλέκουν πολιτική, στρατηγική, θρησκεία, εξουσία, ιστορία από διάφορα μέρη του κόσμου, πόλεμο, ηθικά διλήμματα καθώς δεν υπάρχει ο καλός που πολεμάει τον κακό. Αν ήθελες να δεις το τελευταίο λάθος σειρά άρχισες. :P Τα βιβλία χτίζονται όπως πρέπει και αναλύονται όλοι οι χαρακτήρες γιατί ο Μάρτιν είναι ένας πανέξυπνος κωλόγερος που μας έχει φάει την ψυχή. :hehe:

Νομιζα οτι ηταν φαντασιας . Δεν ξερω κατα ποσο εχει ενδιαφερων να μαθει κανεις ιστορια απο μια σειρα . Ωστοσο σε θεματα εξουσιας,πολιτικης και στρατηγικης τα αναλυει πολυ . Απλα μου κανει εντυπωση,λιγες σεζον,μονο 10 επεισοδια σε καθε μια και τοσο αργη εξελιξη . Η ιδεα βεβαια οτι δεν υπαρχει καποιος απαραιτητα καλος και καποιος απαραιτητα κακος νομιζω οτι ειναι πολυ ωραια και δημιουργει λιγο περιεργεια για το πως θα εξελιχθει .Σαν να ειναι IRL προχωραει ομως και...οκει ειναι σειρα,περιμενει κανεις και λιγη διασκεδαση/δραση :P . Το τελευταιο ομολογω δεν το επιασα,εχει εμφανιστει στις πρωτες 3 σεζον αυτος ; :redface:
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Νομιζα οτι ηταν φαντασιας . Δεν ξερω κατα ποσο εχει ενδιαφερων να μαθει κανεις ιστορια απο μια σειρα . Ωστοσο σε θεματα εξουσιας,πολιτικης και στρατηγικης τα αναλυει πολυ . Απλα μου κανει εντυπωση,λιγες σεζον,μονο 10 επεισοδια σε καθε μια και τοσο αργη εξελιξη . Η ιδεα βεβαια οτι δεν υπαρχει καποιος απαραιτητα καλος και καποιος απαραιτητα κακος νομιζω οτι ειναι πολυ ωραια και δημιουργει λιγο περιεργεια για το πως θα εξελιχθει .Σαν να ειναι IRL προχωραει ομως και...οκει ειναι σειρα,περιμενει κανεις και λιγη διασκεδαση/δραση :P . Το τελευταιο ομολογω δεν το επιασα,εχει εμφανιστει στις πρωτες 3 σεζον αυτος ; :redface:
Η σειρά έχει μέσα μαγεία όμως κατά τα άλλα βασίζεται σε κανονικούς ανθρώπους για αυτό λέμε ότι είναι ρεαλιστική σειρά με δράκους. Οι χαρακτήρες συμπεριφέρονται σαν άνθρωποι να στο πω για αυτό δεν υπάρχει ο σούπερ καλός και ο σούπερ κακός. Και για αυτό που λες προχωράει αργά μετά που αποφάσισαν ότι θα πέσει στοπ στην 8η σεζόν άρχισαν να κάνουν πολύ γρήγορα τα γεγονότα και για αυτό πολλοί χαλιόμαστε πλέον με τη σειρά.
Ο George R. R. Martin είναι ο συγγραφέας των βιβλίων και μέχρι κάποια στιγμή έγραφε και στη σειρά (αν δεν κάνω λάθος επίσης έχει καθορίσει το τέλος της από τότε που το αρχίσανε).

 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Η σειρά έχει μέσα μαγεία όμως κατά τα άλλα βασίζεται σε κανονικούς ανθρώπους για αυτό λέμε ότι είναι ρεαλιστική σειρά με δράκους. Οι χαρακτήρες συμπεριφέρονται σαν άνθρωποι να στο πω για αυτό δεν υπάρχει ο σούπερ καλός και ο σούπερ κακός. Και για αυτό που λες προχωράει αργά μετά που αποφάσισαν ότι θα πέσει στοπ στην 8η σεζόν άρχισαν να κάνουν πολύ γρήγορα τα γεγονότα και για αυτό πολλοί χαλιόμαστε πλέον με τη σειρά.
Ο George R. R. Martin είναι ο συγγραφέας των βιβλίων και μέχρι κάποια στιγμή έγραφε και στη σειρά (αν δεν κάνω λάθος επίσης έχει καθορίσει το τέλος της από τότε που το αρχίσανε).


Θα δειξει εαν θα με κρατησει. Χθες παντως βαρεθηκα τοσο πολυ που ημουν στο τσακ
να ξεκινησω διαβασμα για σχολη :oops: :laugh: . Ενταξει νομιζω γενικα οτι φταιει οτι τα μεσαιωνικα δεν ειναι του στυλ μου .
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θα δειξει εαν θα με κρατησει. Χθες παντως βαρεθηκα τοσο πολυ που ημουν στο τσακ
να ξεκινησω διαβασμα για σχολη :oops: :laugh: . Ενταξει νομιζω γενικα οτι φταιει οτι τα μεσαιωνικα δεν ειναι του στυλ μου .
Εντάξει λίγο λογικό, είναι ανάλογα τι τύπου σειρά σε ενδιαφέρει περισσότερο.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Θα δειξει εαν θα με κρατησει. Χθες παντως βαρεθηκα τοσο πολυ που ημουν στο τσακ
να ξεκινησω διαβασμα για σχολη :oops: :laugh: . Ενταξει νομιζω γενικα οτι φταιει οτι τα μεσαιωνικα δεν ειναι του στυλ μου .


Προτείνω να κάνεις λίγο υπομονή, skip άκυρες σκηνές αν είναι μεγάλο το επεισόδιο και βαριέσαι μέχρι να φτάσεις 5η - 6η σεζόν και μετά αν δεν σε τραβάει οκ πάσο. :P Εγώ στην αρχή θυμάμαι δεν καταλάβαινα πολλά πράγματα και παρακολουθούσα με προσήλωση μόνο την ιστορία της ντανυ γιατί την "έπιασα" από την αρχή.

Η σειρά έχει πάρει ένα τσουβάλι βραβεία και θα πάρει κάμποσα ακόμα. Κάποιες ερμηνείες είναι πραγματικά άριστες και μάλιστα από νέους - άγνωστους ηθοποιούς ( πριν το δω ήξερα μόνο τον Σταρκ, τη Σταρκαινα και τη Σερσει) και η πλοκή εξελίσσεται σε ένα ολόκληρο σύμπαν με ιστορία αιώνες πίσω. Οι πολεμικές μάχες είναι καλογυρισμένες και πάντα απολαυστικές.Το soundtrack επίσης σε κάποιες σκηνές είναι εκπληκτικό. Για αυτά και πολλά άλλα points δικαιολογείται όλος ο ντόρος που κάνει.

Σχετικά με το τελευταίο επεισόδιο τώρα:
Μου άρεσε που ήταν γλυκό και συγκινητικό ως προς κάποιους πιθανούς μακαρίτες. Αλλά δεν μπορώ να ξεπεράσω κάτι : ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΒΙΣΕΡΙΟΝ? Περιμένω το Τζον με τη σπαθάρα να περιμένει τον ΝΚ κοντά στον Μπραν και όταν τον δει πάνω στο βισεριον να κοιτάξει λίγο σαν χάνος μέχρι να αποφασίσει να πετάξει κ αυτός. :lol:
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Το εχω ξεκινησει, και...οκει δεν θα ελεγα οτι ειναι η καλυτερη σειρα ολων των εποχων με τιποτα ,ειναι καλη ομως .
Εχω την αισθηση οτι οι περισσοτεροι το ξεκινησαν εξαιτιας του "θορυβου" που εκαναν αλλοι που το εβλεπαν και συνεχιστηκε σαν μοδα να φωναζουν και εκεινοι με την σειρα τους(οχι οτι δεν τους αρεσε και εκεινους,απλα εκαναν overexcitement). Καποιος που θα πει κατι τετοιο νομιζω ειτε οτι απλα γουσταρει τρελα τετοιου ειδους σειρες,ειτε απλα δεν εχει δει πολλες σειρες.
Εγώ θυμάμαι που ήμουν ένα 15χρονο παιδάκι (Γ' γυμνασίου) και είχα δει την πρώτη σεζόν του Game of Thrones μαζί με τον ξάδερφό μου τα Χριστούγεννα (δεν είχε βγει ακόμη η 2η σεζόν, φαντάσου :P). Το ντροπάραμε και οι δύο, γιατί είχαμε ξενερώσει τη ζωή μας που ο "Μπόρομιρ" είχε πεθάνει για άλλη μία φορά. Εδώ που τα λέμε, μόνο το σεξάκι άξιζε στις πρώτες σεζόν, άντε και το κάψιμο με τον χρυσό του αδερφού της Khaleesi :P Για τις υπόλοιπες σεζόν δεν ξέρω τι γινόταν, πέρα από αυτά που άκουγα κατά καιρούς στα διαλείμματα στο λύκειο.

Πάντως, μπορώ να λέω τουλάχιστον ότι είδα το GoT προτού γίνει viral :hehe:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι που ήμουν ένα 15χρονο παιδάκι (Γ' γυμνασίου) και είχα δει την πρώτη σεζόν του Game of Thrones μαζί με τον ξάδερφό μου τα Χριστούγεννα (δεν είχε βγει ακόμη η 2η σεζόν, φαντάσου :P). Το ντροπάραμε και οι δύο, γιατί είχαμε ξενερώσει τη ζωή μας που ο "Μπόρομιρ" είχε πεθάνει για άλλη μία φορά. Εδώ που τα λέμε, μόνο το σεξάκι άξιζε στις πρώτες σεζόν, άντε και το κάψιμο με τον χρυσό του αδερφού της Khaleesi :P Για τις υπόλοιπες σεζόν δεν ξέρω τι γινόταν, πέρα από αυτά που άκουγα κατά καιρούς στα διαλείμματα στο λύκειο.

Πάντως, μπορώ να λέω τουλάχιστον ότι είδα το GoT προτού γίνει viral :hehe:

Ειμαι σχεδον πεπεισμενος οτι ησουν παρων σε καθε σημαντικη στιγμη της ιστοριας που εφερε τον πολιτισμο μας εδω που ειναι :hehe:.Αα και ελεγα τι μου θυμιζει ο Νεντ,πραγματι τωρα που το ειπες παλι τον φαγανε οι ατιμοι :( . Κατσε μετα μειωνονται τα sex scenes δηλαδη ; Κατι ειχα ακουσει παλια,νομιζω η Emilia δεν ηθελε μετα. Αναρωτιεμαι γιατι εξ'αρχης δεν ειχε εκφρασει την δυσαρεσκεια της με τοσα nude scenes ομως...Υποθετω οτι την εκανε την δουλεια της και δεν την ενοιαζε πλεον . Καλα κοιτα ειναι kind of προβλεψιμη σε ορισμενα πραγματα και να μην δεις παρακατω σεζον . Ας πουμε κανει μπαμ το Ντανι + Σνοου οτι θα προκυψει καποια στιγμη .
 

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το δευτερο επεισοδιο ηταν ενα αποχαιρετιστηριο γραμμα σε πολλους αγαπητους μου χαρακτηρες. Ελπιζω να μην σκοτωθουν ολοι... :(
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Λοιπόν το είδα.

Πολύ εντυπωσιακό στην αρχή, απογοητευτικό τέλος. Ξενέρωσα τη ζωή μου. Έπρεπε να ήταν ο Τζον, και όχι τόσο εύκολα. Κάτι ''leaks'' ήταν καλύτερα από το κανονικό τέλος. Και τώρα 3 επεισόδια θα κυνηγάμε να σκοτώσουμε τη Σερσει για να κάνουμε την τυχερή ψωνάρα βασίλισσα. Γιούπι.
 

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φωτεινοτητα ηταν τοσο χαμηλη που αδυνατουσα να διακρινω ποιος πεθαινε και ποιος οχι. :P Παντως η κινηματογραφια φαινοταν πολυ εντυπωσιακη.


Και μενα με απογοητευσε λιγο η αδρανεια του Τζον. Περιμενα οτι θα επαιζε πιο καταλυτικο ρολο στον πολεμο που ουσιαστικα αυτος ξεκινησε...Αλλα γενικα ειμαι ικανοποιημενος με το τελος του ΝΚ.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ο Jon πήγε να σκοτώσει το δράκο, απέτυχε και λίγο πριν πεθάνει ο ΝΚ αποφάσισε να σηκώσει ανάστημα και να γίνει παρανάλωμα του πυρός. Τυπικός Stark, αφού δεν μπορώ να κάνω τίποτα, τουλάχιστον εάς πεθάνω με στυλ. 0/5
Η Melisandre ανάβει με φωτιά τα σπαθιά των Dothraki , αυτοί τρέχουν μπροστά ενώ οι Unsullied πετάνε φλεγόμενες πέτρες, 5 δευτερόλεπτα μετά δεν υπάρχουν Dothraki . Μεγάλη τρολιά. 5/5
Ο Clegane ξεκινάει να πολεμάει, τρώει φλασιά ότι δεν μπορούν να κερδίσουν και κάθεται σε μία άκρη και κοιτάει. Ό,τι ακριβώς και στη μάχη του BlackWater εναντίον του Stannis. Για έναν χαρακτήρα που από την αρχή παρουσιάζεται ως πολεμοχαρής αποδείχθηκε πολύ φλώρος. Εξηλεώθηκε λίγο που έτρεξε να βοηθήσει την Arya. 1,5/5
Η Bryan, ο Jaime και ο Tormund πολεμάνε μισή ώρα πάνω στον εξώστη χαλαρά. Όλοι οι υπόλοιποι που ήταν πάνω στο τείχος πεθαίνουν με το που τα Wights καταφέρουν να σκαρφαλώσουν. Κάποιος σοβαρός χαρακτήρας θα έπρεπε, στατιστικά και μόνο, να πεθάνει εκεί. 1/5
Ο Edd (Lord Commander) πεθαίνει προστατεύοντας τον Sam. Τίμιος αρχηγός της Night Watch. 4/5
Ο Tyrion πουλάει τσαμπουκά στην κρύπτη, υποστηρίζοντας ότι θα μπορούσε να βρει κάποια άκρη εάν ήταν στο πεδίο, όπως στη μάχη του BlackWater. Ξεχνάει ότι εκεί την άκρη την είχε βρει προσχεδιάζοντας πριν την μάχη, ότι όταν ήρθε το δεύτερο κύμα του Stannis παραλίγο να χάσει πανηγυρικά και ότι τη βρωμοδουλειά τελικά την τελείωσε ο πατέρας του. Επίσης, για έναν χαρακτήρα που υπερυφανεύεται για την εφυία του, ξέχασε πολύ εύκολα να παρατηρήσει ότι η κρύπτη με τους νεκρούς είναι από τα χειρότερα καταφυγία και ότι ο μόνος λόγος που δεν πέθαναν όλοι είναι γιατί ο ΝΚ πέθανε σχετικά νωρίς αφού σήκωσε τους νεκρούς. 1/5
Ο ΝΚ ξεκαβαλάει το δράκο, προχωράει και αγνοεί τον Jon. Με το που τον παίρνει πρέφα, κάνει κωλοδάκτυλο σε όλους σηκώνοντας τους νεκρούς και συνεχίζοντας αμέριμνος. Σκοτώνει με στυλ τον Theon και πηγαίνει να αποδώσει τιμή στον Bran, πριν τον σκοτώσει. Δεν υπολογίζει την Arya και τις ικανότητές της και πεθαίνει. 4,5/5
Η Lady Mormont αγνοεί τον κίνδυνο από τον Wight γίγαντα, πολεμάει μαζί του καταφέρνει να τον κερδίσει, θυσιάζοντας τον εαυτό της. Πολύ καλή εξέλιξη του χαρακτήρα της. 5/5



Ο Νότος έχει αποδυναμωθεί πολύ με τη Μεγάλη Μάχη. Βγήκαν θριαμβευτές, αλλά με το μεγαλύτερο μέρος του στρατού τους νεκρό. Η Cersei έχει αράξει στην πρωτεύουσα με την Golden Company και περιμένει να τους καθαρίσει. Ο Jon αποδείχθηκε ανάξιος να καθήσει στο θρόνο, γιατί παραιτήθηκε μπροστά στο δράκο. H Daenerys λογικά δεν θα μπορέσει να κερδίσει, γιατί κατακλύεται από συναισθηματισμούς τις πιο ακατάλληλες στιγμές. Η Cersei έχει πουλήσει όλον τον κόσμο, λογικά θα φάει μαχαιριά από τον Euron, οπότε παίζει να πεθάνει.
Αυτή τη στιγμή πιθανότερος διάδοχος του θρόνου είναι ο Tyrion και ακολουθεί η Sansa με τον Varys.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Εκπληκτικά εφφέ και directing. Η μάχη ήταν φοβερή, όπως και η ένταση. Το αίσθημα του αβεβαιου διάχυτο, δεν μπορούσες να προβλέψεις τι θα συμβεί στο επόμενο δευτερόλεπτο και η αδρεναλίνη στα ύψη. Δε νομίζω να έχουμε ξαναδεί κάτι αντίστοιχο, ούτε στο LotR, και αμφιβάλλω αν πρόκειται να δούμε κάτι παρόμοιο στα επόμενα χρόνια τής τηλεόρασης.

That being said, το plot είχε σοβαρές πλημμέλειες. Αρχικά, η ορδή των dothraki(που υποτίθεται αριθμούσαν σε 100.000 αλλα φαντάζομαι οι περισσότεροι πέθαναν απ’ το κρύο(; ) wasted εντελώς άσκοπα μέσα σε δύο λεπτά :hehe: Θα μπορούσαν να περιμένουν και να χρησιμοποιήσουν τους δράκους πρώτα αλλά ένιγουει. Ο night king βολταρε καμιά ώρα με το δράκο, ενώ μπορούσε να κάψει όλο το γουίντερφελ σε χρόνο dt. Οι βασικοί χαρακτήρες όλοι ζωντανοί, ως εκ θαύματος. The fanbase armor is strong with them. Η Άρυα, με τις ικανότητες νίντζα, φεύγει από το Γουίντερφελ(άγνωστο πώς), προσπερνάει όλους τους wights και τους white walkers και σκοτώνει την επίμαχη στιγμή τον night king. Convenient και χαλάει τη θεωρία για τον azor ahai. Πάντως, hats off to Melissandre, έδωσε ρέστα.

Υπάρχουν και άλλα plot holes, αλλά δε νομίζω ότι μπορούμε να απαιτούμε από μια σειρά(ειδικά με τόσο περίπλοκη υπόθεση) να μην έχει. Θα μπορούσαν βέβαια να σκοτώσουν περισσότερους βασικούς χαρακτήρας, οι οποίοι ουσιαστικά δεν έχουν περαιτέρω arc(hound, μπριεν, greyworm, ίσως και την άρυα). Αλλά αν θέλουμε καλύτερο plot θα πρέπει να περιμένουμε τα βιβλία I guess :look:

Γενικά πάντως είμαι ικανοποιημένος. Απλώς δεν ξέρω τι θα γίνει στα επόμενα τρία επεισόδια. Θα βλέπουμε τη Σέρσει να ψάχνει ελέφαντες;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top