Χάσμα γενεών;

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Και δεν μιλάω μεταξύ των γονιών σας και εσάς αλλα μεταξύ ... εμάς και εσάς!
Εμείς είμαστε τα άτομα (παππούδες) απο 28 και πάνω και εσείς οι μικρότερες ηλικίες. Ας γράψουμε το πως μεγαλώσαμε εμείς και πως μεγαλόνεται εσείς. Ας δούμε τα θετικά και αρνητικά μιας εποχής πρίν απο 15 χρόνια περίπου. Τι έχει αλλάξει και τι όχι. Ποιές σειρές είναι κοινές, πως ήταν κάποτε ο τάδε η η τάδε. Γράψτε ελέυθερα ότι θυμάστε και ρωτήστε ελέυθερα ότι είχατε απορία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ ανήκω στις μικρότερες ηλικίες? Κλαψ... :'( :P

Πάντως πολύ ωραίο θέμα αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι πρέπει να γράψω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackpanther

Νεοφερμένος

Η blackpanther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Δεν ξέρω εάν υπάρχει χάσμα γενέων...το σίγουρο είναι ότι τότε (πριν 10-12 χρόνια) σκεφτόμασταν και λειτουργούσαμε διαφορετικά. Συμπεριφοράμασταν πιο κόσμια, αντιδρούσαμε πιο ήρεμα, σεβόμασταν περισσότερο τους ανθρώπους και την προσωπικότητά τους . Οι άντρες (οι περισσότεροι) σέβονταν τις γυναίκες και το αντίστροφο. Όλα πολύ πιο όμορφα!
Τώρα πάμε από το κακό στο χειρότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Στα 13 συμπεριφερόμασταν πιο κόσμια απο τώρα??? :wacko:
Συνήθως όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος μαθαίνει να συγκρατιέται και να συμπεριφέρεται πιο ευγενικά...νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackpanther

Νεοφερμένος

Η blackpanther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Όταν ήμουν εγώ 13 χρονών, όχι όταν ήσουν εσύ 13 χρονών. Σε περνάω 7 χρόνια. Και ναι, συμπεριφερόμασταν πιο κόσμια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
λολ!
οκ... πάμε!


όταν ήμουν 15 ετών.... δλδ.. πριν 20 χρόνια! :)
  • έβγαινα για βόλτα στις 6 το απόγευμα και έπρεπε να είμαι σπίτι γύρω στις 9!
  • σε εξαιρετικές περιπτώσεις όπως πάρτυ, μπορούσα να γυρίσω στις 12 αλλά εφόσον η μαμά μου είχε το τηλ του σπιτιού που βρισκόμουν και αν ήταν μακριά θα ερχόταν να με πάρει
  • ντυνόμασταν πιο μετρημένα στο σχολείο και μολύβι ματιών έβαλα πρώτη φορά στα 15,5 κρυφά :P (για υπόλοιπο μακιγιάζ δεν το συζητώ.. κάπου 17-18 ήμουν και φυσικά εκτός σχολείου)
  • δεν υπήρχαν κινητά!!! άρα η επικοινωνία με το σπίτι μου έπρεπε να είναι ανά τακτά διαστήματα αν ήμουν κάπου μακρια
  • ναι, φερόμασταν πιο κόσμια, πιο σεμνά, πιο μετρημένα... σε όλους!
  • το να σε φιλήσει ένα αγόρι δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα... ήταν όμως πολύ όμορφο συναίσθημα όλη αυτή η.... "ντροπή" ... ήταν για τα σημερινά μου μάτια... πολύ τρυφερό και ρομαντικό :redface:
Δεν ξέρω πότε ήταν καλύτερα... τότε ή σήμερα... δεν έχει σημασία όμως....
εγώ πέρασα όμορφα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Απο τα πιό βασικά που θυμάμε ήταν τα χαμηλά ποσοστά της εγκληματικότητας.
Στα 15 έμενα στον Πειραιά στο 1ο όροφο και πάντα κοιμώμασταν με ανοικτά παράθυρα. Στην πολυκατοικία μας οι περισσότεροι είχαν το κλειδί πάνω στην πόρτα για να μην χτυπάμε τα κουδούνια και πολλές φορές μέναμε μέχρι τις 1 το πρωί έξω παίζοντας.
Αυτό εμένα μου λείπει πάρα πολύ πάντος, ούτε ληστείες δεν άκουγες και οι φόνοι ήταν μιά φορά στο τόσο κυρίως εγκλήματα πάθους. Πάνε αυτα.
Όσο αφορά τον σεβασμό και τα υπόλοιπα πιστεύω ότι λόγο της πληροφόρισης τα σημερινά παιδιά έχουν ξυπνήσει και είναι πιό ξεψαρωμένα, δεν ξέρω αν είναι καλό η κακό αυτό. Πάντος σίγουρα είναι πιό έξυπνα από ότι είμασταν εμείς στην ηλικίας τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackpanther

Νεοφερμένος

Η blackpanther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
:thumbup::thumbup::thumbup:
Σωστή!!!! Έτσι ακριβώς!!!
Εγώ πρώτη φορά είδα την πόρτα της εξόδου στα 18, που πήγα με τα ξαδέλφια μου σε ένα μπαρ και γύρισα στις 2. Τεμενάδες έκανα στην μητέρα μου μετά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Απο τα πιό βασικά που θυμάμε ήταν τα χαμηλά ποσοστά της εγκληματικότητας.
Στα 15 έμενα στον Πειραιά στο 1ο όροφο και πάντα κοιμώμασταν με ανοικτά παράθυρα. Στην πολυκατοικία μας οι περισσότεροι είχαν το κλειδί πάνω στην πόρτα για να μην χτυπάμε τα κουδούνια και πολλές φορές μέναμε μέχρι τις 1 το πρωί έξω παίζοντας.
Αυτό εμένα μου λείπει πάρα πολύ πάντος, ούτε ληστείες δεν άκουγες και οι φόνοι ήταν μιά φορά στο τόσο κυρίως εγκλήματα πάθους. Πάνε αυτα.


όντως!!!!!! το είχα ξεχάσει αυτό!!!!
ούτε να το σκεφτούμε τότε να κλειδωθούμε από μέσα το βράδυ για ύπνο...
τα παράθυρα τέντα ανοιχτά....

αχχχχχχχχχχχχχχ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ας θυμηθούμε μερικά ακόμα
1. Τις ασπρόμαυρες τηλεοράσεις
2. Τις ποδιές
3. Την εποχή του τρικάναλου ΕΡΤ1, ΕΡΤ2, ΕΡΤ3 μόνο!!!
4. Το Σισμίκ
5. Το γιαπι της ακρόπολης! (χε χε αυτό είναι πολύ παλιό)
6. Τα πάρτυ (11 η ώρα πίσω)
7. Τους κινηματογράφους που δεν έχουν 456.287 αίθουσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αμαν ρε τζόνι, 28 και 6 μήνες είμαι, και με έβαλες στις γιαγιάδες:P:P:P

λοιπονε, εγώ θυμάμαι τα ατέλιωτα παιχνίδια με τα άλλα παιδιά της πολυκατοικίας (είμασταν καμια 30αρια τα ατιμα): μήλα, κρυφτό, κυνηγητό..
θυμάμαι τις βόλτες με το ποδήλατο, χωρίς να πολυανησυχώ για τα αμάξια.
θυμάμαι τον καλοκαιρινό σινεμά απέναντι ακριβώς από το μπαλκόνι και τις τσάμπα ταινίες που βλέπαμε :clapup: αφήστε τις σαίτες που πετάγαμε στους θεατές ινσάιντ:D

Θυμάμαι το πόσο βιαζόμασταν να μεγαλώσουμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από blackpanther:
Όταν ήμουν εγώ 13 χρονών, όχι όταν ήσουν εσύ 13 χρονών. Σε περνάω 7 χρόνια. Και ναι, συμπεριφερόμασταν πιο κόσμια!!!
Δεν νομίζω οτι αλλάξαν τόσο πολλά σε 7 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Συγουρα υπαρχουν μεγαλες διαφφορες απο τοτε (πριν απο 5-15 χρονια) σε σχεση με σημερα. Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να αλλαξαν τα πραγματα απο την εποχη που ηταν η επιροη 15 μεχρι τοτε που εγινε ηο Γιαννης η μεχρι την Doo η μεχρι την Michele. Ξερω ομως οτι υπαρχουν τεραστιες διαφορες τα τελευτα 5-6 χρονια. Κατα τον τροπο που ζω εγω δεν εχει μεγαλες διαφορες απο αυτ απου λετε εσεθς, αλλα μην ξεχναμε οτι εγω διαφερω (και πολυ μαλιστα) απο τον υπολιπο κοσμο. Δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο, ουτε με απασχολει και δεν εχει και σχεση με αυτο που συζιταμε τωρα.
Τα πραγματα ειναι συγουρα πιο λασκα, θα ητανε καλο αυτο αν ομως ητανε με μετρο. Για το μακιγιαζ που αναφερθικε καπου, ε ΕΛΕΟΣ, να μπινω στην πρωτη και στην δευτερα γυμνασιου και τα μισα κοριτσια να ειναι τιγκα στο make-up... Ε, παραειναι, μηπος να ντυνομαι και εγω Paul Stanley και να κυκλοφορω; Για της εξοδους που αναφερθικε και αυτο. Παω μια βολτα με τον πατερα μου και να βλεπω στα μπαρ και στης καφετεριες μου συνομιλικους και συνομιλικες μου. Ε, δεν ειναι μικροι ακομα...; Και το θεμα ειναι οτι δεν πηγανε πρωτη φορα φετος, πηγανε και περιση, και πιθανοτατα προπερσυ.και αυτο εχει και αντικτιπο για της βολτες και τα παρτυ που αναφερθικαν Η ευγενια την σημερων ημερα δεν υπαρχει, εγω ειμαι απο τα ελαχιστα παιδια που μιλαω στον πληθιντικο σε εναν ενηλικο κτλ και αρκετες φορες με εχουν κοροιδεψει για αυτο.Επισης το να βλεπω ενα παιδι που να καθετε (καταμεσης του δρομου, της αυλης του σχολειου, σε μια καφετερια και οπου αλλου μπορεις να φανταστης) να φιλιετε με ενα αλλο παιδι ιδιας ηλικιας. Ακομα και απο τα 12 η τα 13.... Τι κερδιζουν απο αυτο το πραγμα; Δλδ εγω που δεν εχω ενσανθει τπτ τετιο ακομα πρεπει να με στηλετε για ερευνες; Και πραγματικα χαιρομαι που εχω παει 14ρων και δεν εχω φιλισει κοπελα, ιδικα οταν βλεπω αλλα παιδια στο σχολειο μου να φιλιουντια κανονικα με της ωρες απλα για να πουνε στον φιλο η στην φιλη τους ειναι πιο μαγκες απο αυτον/αυτην.
Τα κινιτα, που τα περασε η επιρροη σαν ενα απλο σημιο, μας βαζουν σε μια μεγαλυ διαφορα σε σχεση με πριν απο μερικα χρονια. Τωρα το καθε παιδι θελει καινουργιο κινιτο καθε λιγους μηνες και επιπλεων τους τα περνουν οι γωνεις τους. Διχνοντας οτι η γονεις γινονται ολο και πιο ελλαστικοι με τα παιδια τους, πραγμα που μαλλον θα μας βγαλει σε κακο στο τελος.Επισης η τηλεωρασημ και κυριος τα προγραματα που βαζει.

Και να σας ρωτισω. ΤΙ εχουν καταλαβει τα σημερινα παιδια σε σχεση με εσας;

ΥΓ. Ρε παιδια; Μηπος τελικα εχω μηνει πολυ πισω σε σχεση με τα παιδια της ηλικιας μου; Μηπος ζω στον δικο μου κοσμο, φτιαγμενο ωστε να μιαζει με το 70 και το 80;


EDIT: Και μην ξεχναμε οτι δεν ειναι καθολου ασυνιθιστο να δεις κοριτσια 13-14 χρονων να την πευτουν σε ενηλικους,και οτι δεν ειναι ασυνιθιστο να βλεπεις 13 χρονων παιδια να πινουν μπυρες, και καμια φορα και πιο σκληρα ποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

blackpanther

Νεοφερμένος

Η blackpanther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αγαπητή Michelle,

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω!!! Εγώ (πάντα με τα δικά μου μάτια) βλέπω πολλές αλλαγές προς το χειρότερο!
Εσύ πιστεύεις ότι από το 1991 που ήμουν 12 χρονών μέχρι σήμερα που είναι 2005, δεν έχει αλλάξει τίποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Dark kronos Θες να πεις οτι τα 13χρονα σήμερα μιλάνε στους ενήλικες στον ενικό??? Ακόμα και σε 50ρηδες??? :blink: :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
blackpanther δεν μιλησα για τη διαφορά των σημερινών 13χρονών σε σχέση με τότε που ήσουν εσύ 13 αλλά τη διαφορά όταν ήμουν εγώ 13 με όταν ήσουν εσύ, η οποία είναι σαφώς μικρότερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Και όμως Μισέλ...
η διαφορά από όταν ήμουν εγώ 13 και όταν ήσουν εσύ 13 είναι τεράστια!!!

Από πότε είχες κινητό;
Πότε βγήκες πρώτη φορά μέχρι αργά;
Υπολογιστής;
Internet;

Ακόμα και με τον αδερφό μου που μας χωρίζουν 2 χρόνια (μικρότερος αυτός) βλέπω κάποιες διαφορές...όχι μεγάλες, αλλά υπάρκτές!
Εγώ θεωρώ ότι ανήκω στη γενιά λίγο πριν τις μεγάλες αλλαγές...
Αυτά που λέει ο Γιάννης τα περισσότερα τα θυμάμαι...(τις ποδιές τις έχασα για 1 ή 2 χρόνια...ευτυχώς)

Πιστεύω ότι τότε ήμασταν πιο αθώοι...
Από τα παιχνίδια που παίζαμε, από τις εκπομπές που βλέπαμε στην τηλεόραση,
υπολογιστές δεν είχαμε οι περισσότεροι (για να μην πω όλοι)...
Για το σεβασμό που είπαν κάποιοι δεν είμαι σίγουρος... πάντως είναι αρκετοι "πιτσιρικάδες" που δεν σέβονται τίποτα...

Εγώ έκανα το πρώτο μου μεγάλο ξενύχτι (εκτός σπιτιού) το καλοκαίρι που τελείωσα το γυμνάσιο (15 ήμουν; κάπου εκεί...) και αυτό ήταν σε πάρτυ ενός φίλου που τον ήξεραν οι γονείς μου και επειδή ήταν μακριά για να έρθουν να με πάρουν, έκατσα και κοιμήθηκα εκεί...

Μακιγιάζ και τέτοια άγνωστα στα κορίτσια, αν ερχόταν καμιά κοπέλα βαμένη στο σχολείο την κοίταζαν όλοι σαν εξωγήινο!!!

Το φλέρτ ήταν τελείως αθώο.... θυμάμαι με την κοπέλα που τα είχα τότε που κρυβόμασταν για να φιλιθούμε μην μας δει κάνας γνωστός και μας (αυτην βασικά...) καρφώσει!!!!

Γενικά είμασταν πιο πολύ ΠΑΙΔΙΑ!
Παίζαμε στη γειτονιά, στο δρόμο, σε αλάνες (υπήρχαν ακόμα!)...
δεν ήμασταν κλεισμένοι όλη μέρα στο σπίτι να παίζουμε video-games!!!

αυτά από μένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackpanther

Νεοφερμένος

Η blackpanther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Θεωρώ (ταπεινή μου γνώμη) ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά. Ο λόγος ήταν ότι πριν το 1995, επικρατούσε μια πολύ περίεργη κατάσταση στην Ελλάδα. Οι μισές οικογένειες ήταν "παραδοσιάκες" και οι μισές "μοντέρνες". Η δική μου οικογένεια άνηκε στις παραδοσιακές, άρα και εγώ μεγάλωσα έτσι. Και από ότι θυμάμαι οι περισσότερες οικογένειες άνηκαν στην ίδια κατηγορία.
Η διαφορά είναι ότι τότε υπήρχαν περισσότερες "παραδοσιακές" οικογένειες ενώ τώρα είναι λιγότερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από blackpanther:
Θεωρώ (ταπεινή μου γνώμη) ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά. Ο λόγος ήταν ότι πριν το 1995, επικρατούσε μια πολύ περίεργη κατάσταση στην Ελλάδα. Οι μισές οικογένειες ήταν "παραδοσιάκες" και οι μισές "μοντέρνες". Η δική μου οικογένεια άνηκε στις παραδοσιακές, άρα και εγώ μεγάλωσα έτσι. Και από ότι θυμάμαι οι περισσότερες οικογένειες άνηκαν στην ίδια κατηγορία.
Η διαφορά είναι ότι τότε υπήρχαν περισσότερες "παραδοσιακές" οικογένειες ενώ τώρα είναι λιγότερες.

Καταρχήν καλως όρισες στην παρέα μας:)! Σήμερα υπάρχουν χιλιάδες ερεθίσματα και οι ρυθμοί της ζωής είναι περισσότερο απαιτητικοί. Σήμερα είναι αναγκαίο να δουλεύουν εξαντλητικά και οι δύο οπότε απομακρύνονται περισσότερο απο τα παιδιά (ας ευχαριστήσουμε το ευρώ για αυτό) Δεν νομίζω ότι είναι θέμα παραδοσιακής η μή οικογένειας αλλα το πόσο υπάρχει χρόνος για τα μέλη της οικογένειας να είναι μαζί η όχι κατα την διάρκεια της μέρας.
Και κάτι για το τέλος, μπορείς να λές την άποψη σου για οποιοδήποτε θέμα όπως θέλεις και σου αρέσει κανένας δεν θα στην πει και αν τολμήσει θα το τσακίσουμε, έτσι απλά! Απλά στο λέω για να το ξέρεις, καλως ήρθες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackpanther

Νεοφερμένος

Η blackpanther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ!!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά θεωρώ ότι τη σήμερον ημέρα είναι πολλοί οι γονείς και ιδιαίτερα οι γυναίκες (φωτιά βάζω τώρα!!!) που αδιαφορούν για το τι κάνουν τα παιδιά τους κια το έχω δει σε πολλές σημερινές οικογένειες!!!
Και το λέω αυτό γιατί όταν ήμουν εγώ 12 ή 18 η μητέρα μου έκανε 2 δουλειές, αλλά εγώ δεν τόλμαγα να βγώ από το σπίτι. Θες σεβασμός, θες φόβος, δεν ξέρω τι αλλά εγώ ρούπι δεν έκανα!!! Άρα, καταλήγω στο συμπέρισμα ότι οπουδήποτε και εάν είναι η οικογένεια μπορεί να "ελέγχει" τα παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top