Έθνος, Εθνότητα και καθαρότητα των Φυλών

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Πως γίνεται "εμείς να δώσαμε DNA στους Τούρκους αλλά όχι αυτοί σε έμας"; Εγώ μέχρι τώρα ήξερα ότι το DNA των απογόνων δίνεται και από τους δύο γονείς.

Γενικά αναφέρεις αρκετά αόριστα πράγματα τα οποία αποκλείεται να τα διάβασες σε κάποιο βιβλίο βιολογίας ή ιστορίας, εκτός βεβαίως αν είναι από τις εκδόσεις "Λιακόπουλος" ή συγγραφέας είναι κάποιος τύπου "Κεραμυδάς", οπότε αλλάζει το πράμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αν και για να πω την αλήθεια χρησιμοποιείς κάπως ανορθόδοξα επιχειρήματα ας προσπαθήσω να απαντήσω.

Έθνος= ?
Αν προσπαθήσεις να ορίσεις ΤΙ είναι έθνος θα βρεις αρκετά προβληματάκια. Δεν υπάρχει ένας καθαρός ορισμός

Αυτά που λες εσύ έθνη ήταν απλώς ομάδες ανθρώπων οι οποίες συγκρότησαν κοινωνίες για να επιβιώσουν. Η σημερινή έννοια έθνος όπως την εννοείς εσύ (δηλαδή με DNA χαρακτηριστικά) είναι διαφορετική από την έννοια έθνος που χρησιμοποιούμε για αυτές τις κοινωνίες. Σε αυτές δεν υπήρχε το θεσμικό περίβλημα της σημερινής γραφειοκρατίας. Ούτε σχολεία υπήρχαν για να προάγεται η ιδέα του έθνους ούτε καν συγκεντρωτικό κράτος. Μάλιστα για να γνωρίζεις η λέξη έθνος δεν είναι και τόσο μακρινή όσο νομίζεις. nation στα λατινικά ονόμαζαν στα πανεπιστήμια τις κλίνες (μπορεί να κάνω λάθος για τις κλίνες πάει καιρός που το διάβασα αλλά έχει σίγουρα σχέση με τα μεσαιωνικά πανεπιστήμια). Η έννοια έθνος εισάγεται σε λεξικά το 18ο αιώνα... Και είμαι επίσης καχύποποπτος αν αναφέρεται στην αρχαιότητα. Επαναλαμβάνω σε σχέση με τη σημερινή έννοια της. Αυτά περί ορισμού και καταγωγής της λέξης και τη σχέση της με τους Σκύθες...

Δε καταλαβαίνω γιατί επιμένεις τόσο πολύ στο DNA. Αρκετοί Έλληνες είναι μαυροτσούκαλοι και μοιάζουν πολύ με τους Τούρκους. Είναι αδύνατο να υπάρχει γενετική συνέχεια χωρίς επιμειξίες στις κοινωνίες. Όταν ένας Έλληνας παντρέυεται μια Αλβανίδα το παιδί τι είναι; Δες ότι μέσα σε 20 χρόνια από την αρχή της μετανάστευσης στην Ελλάδα το παραπάνω υπάρχει σαν παράδειγμα αρκετά συχνά. Τι σε κάνει να νομίζεις ότι αυτό δεν γινόταν τα προηγούμενα 1000 χρόνια;

Γενετικά το παιδί στο παράδειγμα είναι ημίαιμο (sic) αλλά νομικά είναι Έλληνας. Και καλά κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioannis Metaxas

Νεοφερμένος

Ο Ioannis Metaxas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
δεν πρόκειτε για άγνωστη τεχνολογία . είναι το μπέβατρον ένα όπλο που χτησιμοποιεί την φωτοδέσμη πλάσματος και μπορεί να ρίξει όλολθς τους δορυφόρους σε λεπτά . το φτιάχνει η ομάδα ε στα εργαστήρια στον όλυμπο ήταν επικεφαλής ο Γεώργιος Γκιόλβας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Πως γίνεται "εμείς να δώσαμε DNA στους Τούρκους αλλά όχι αυτοί σε έμας"; Εγώ μέχρι τώρα ήξερα ότι το DNA των απογόνων δίνεται και από τους δύο γονείς.

Γενικά αναφέρεις αρκετά αόριστα πράγματα τα οποία αποκλείεται να τα διάβασες σε κάποιο βιβλίο βιολογίας ή ιστορίας, εκτός βεβαίως αν είναι από τις εκδόσεις "Λιακόπουλος" ή συγγραφέας είναι κάποιος τύπου "Κεραμυδάς", οπότε αλλάζει το πράμα.

Προφανως μιλαει για τους χιλιαδες εκτουρκισμενους Χριστιανικους {και οχι μονο} πληυθσμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Και πάλι, πως γίνεται όταν ένα DNA "ελληνικό" έρχεται σε επαφή με DNA "τουρκικό", το ελληνικό να επικρατεί στο τουρκικό και όχι το αντίστροφο; Απλά, οι βιολογικοί μηχανισμοί δεν λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο.

Υ.Γ. Φαντάζομαι πως τα αρχικά DNA χρησιμοποιούνται με την πραγματική του έννοια κ όχι για να υπονοήσουν την ανταλλαγή πολιτισμικών στοιχείων.

Υ.Γ.2. Που είναι τα εργαστήρια στον όλυμπο; Γιατί εγώ εκεί μένω, αλλά το μάτι μου δεν επιασε τίποτα. Πόσο κρυφά είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioannis Metaxas

Νεοφερμένος

Ο Ioannis Metaxas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
το dna μεταδίδεται κυρίως από τον πατέρα . μόνο τα εξωτερικά χαρακτηριστικά μπορούν να μεταδωθούν από τις μάνες . για αυτό οι βιασμένες γυναίκες αυτοκτονούσαν καταλάβατε . τι θέλετε να αποδείξετε ; ωραία δεν υπάρχει έθνος είμαστε αλβανοι γυφτοι ρίξτε τα σύνορα καταργήστε τον στρατό δώστε την μακεδονία στα σκοπια και τα νησιά στους τουρκους να ζήσουμε ειρηνικά με τα αδέρφια μας . αυτό θέλετε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Δε καταλαβαίνω γιατί επιμένεις τόσο πολύ στο DNA. Αρκετοί Έλληνες είναι μαυροτσούκαλοι και μοιάζουν πολύ με τους Τούρκους.

Λαος που ζει σε μια χωρα με κλιμα οπως της Ελλαδας, μονο μαυροτσουκαλος θα μπορουσε να ειναι. Και οχι, δε μοιαζουμε με τους Τουρκους. Μοιαζουμε με τους κατοικους της σημεριμης δυτικης Τουρκιας των περισσοτερων εκ των οποιων οι προπαππουδες δεν θεωρουνταν Τουρκοι....
Αν ηταν να μοιζουμε με Τουρκους, εκτος απ' το σκουρο δερμα { το οποιο μας προκυπτει εντλως φυσιολογικα} θα επρεπε να εχουμε ελαφρως σχιστα ματια και μαυρα ολοισια μαλλια. Δεν παιζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το dna μεταδίδεται κυρίως από τον πατέρα


:blink::blink::blink::blink:

τα θες και τα λες τώρα αυτά ή σπας πλάκα μαζί μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioannis Metaxas

Νεοφερμένος

Ο Ioannis Metaxas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
οι γονείς μου εγώ είμαστε άσπροι . μόνο ο πατέρας μου έχει μαυρίσει από τον ήλιο στην δουλειά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
το dna μεταδίδεται κυρίως από τον πατέρα . μόνο τα εξωτερικά χαρακτηριστικά μπορούν να μεταδωθούν από τις μάνες . για αυτό οι βιασμένες γυναίκες αυτοκτονούσαν καταλάβατε . τι θέλετε να αποδείξετε ; ωραία δεν υπάρχει έθνος είμαστε αλβανοι γυφτοι ρίξτε τα σύνορα καταργήστε τον στρατό δώστε την μακεδονία στα σκοπια και τα νησιά στους τουρκους να ζήσουμε ειρηνικά με τα αδέρφια μας . αυτό θέλετε ;
Πρόσθεσε και το να ανοίξεις κανένα βιβλίο. :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Και πάλι, πως γίνεται όταν ένα DNA "ελληνικό" έρχεται σε επαφή με DNA "τουρκικό", το ελληνικό να επικρατεί στο τουρκικό και όχι το αντίστροφο; Απλά, οι βιολογικοί μηχανισμοί δεν λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο.

Εγω τουλαχιστον δεν υπονοησα πουθενα οτι το DNA του ενος γονεα επικρατει του αλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
το dna μεταδίδεται κυρίως από τον πατέρα . μόνο τα εξωτερικά χαρακτηριστικά μπορούν να μεταδωθούν από τις μάνες . για αυτό οι βιασμένες γυναίκες αυτοκτονούσαν καταλάβατε . τι θέλετε να αποδείξετε ; ωραία δεν υπάρχει έθνος είμαστε αλβανοι γυφτοι ρίξτε τα σύνορα καταργήστε τον στρατό δώστε την μακεδονία στα σκοπια και τα νησιά στους τουρκους να ζήσουμε ειρηνικά με τα αδέρφια μας . αυτό θέλετε ;

Φίλε μου δεν υπάρχει έθνος το οποίο βασίζεται σε γενετικά χαρακτηριστικά. Τα κριτήρια είναι εντελώς διαφορετικά. Κανείς δεν σου είπε να καταργήσουμε τα έθνη ούτε να δώσουμε τη Μακεδονία στα Σκόπια αλλά δε θα μου πεις ότι είμαι απευθείας απόγονος του Περικλή και αυτό με κάνει Έλληνα αλλά όχι η γλώσσα και η πίστη στο σύνταγμα. Απλώς δε στέκει

Λαος που ζει σε μια χωρα με κλιμα οπως της Ελλαδας, μονο μαυροτσουκαλος θα μπορουσε να ειναι. Και οχι, δε μοιαζουμε με τους Τουρκους. Μοιαζουμε με τους κατοικους της σημεριμης δυτικης Τουρκιας των περισσοτερων εκ των οποιων οι προπαππουδες δεν θεωρουνταν Τουρκοι....
Αν ηταν να μοιζουμε με Τουρκους, εκτος απ' το σκουρο δερμα { το οποιο μας προκυπτει εντλως φυσιολογικα} θα επρεπε να εχουμε ελαφρως σχιστα ματια και μαυρα ολοισια μαλλια. Δεν παιζει...

Υπάρχουν και ξανθοί Έλληνες με ωραία γαλανά ματάκια. Έχω δει. Δεν είναι η πλειοψηφία αλλά δεν είναι και κάτι που θα δεις μια στο εκατομμύριο. Όντως, δεν έχουμε μεγάλη σχέση με τους Τούρκους της Ανατολίας αλλά δεν είμαστε εντελώς διαφορετικές ράτσες. Σε ένα καζάνι βράζαμε επί 4 αιώνες σε μια πολυπολιτισμική αυτοκρατορία την οποία δεν ενδιέφεραν οι εθνοτικές διαφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioannis Metaxas

Νεοφερμένος

Ο Ioannis Metaxas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
αυτό που μας κράτησε ήταν η θρησκεία

ο μουσουλμάνος θα έπαιρνε χριστιανή ;

μόνο αν την βίαζε και μετά τις σκότωναν ή αυτοκτονούσαν οι ίδιες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
αυτό που μας κράτησε ήταν η θρησκεία

ο μουσουλμάνος θα έπαιρνε χριστιανή ;

μόνο αν την βίαζε και μετά τις σκότωναν ή αυτοκτονούσαν οι ίδιες .

Ξέρω μουσουλμάνο παντρεμένο με χριστιανή. Είναι ο πατέρας ενός φίλου μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioannis Metaxas

Νεοφερμένος

Ο Ioannis Metaxas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ασε τώρα . τότε ομως ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
το dna μεταδίδεται κυρίως από τον πατέρα . μόνο τα εξωτερικά χαρακτηριστικά μπορούν να μεταδωθούν από τις μάνες

The genetic material in the chromosomes is inherited equally from
both parents
:::Πηγή:::
Με την υποστήριξη του υπουργείου ενέργειας των ΗΠΑ.



Με κάποιες εξαιρέσεις, όπως το μιτοχονδριακό DNA που παίρνεται από την μητέρα.
Εγώ δεν θα προσθέσω κάτι, το αφήνω στους ειδικούς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
ασε τώρα . τότε ομως ;

Ο μύθος με τον Αλή Πασά και την Κυρα Φροσύνη πώς νομίζεις ότι προέκυψε; Οι μύθοι είναι βγαλμένοι από την ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioannis Metaxas

Νεοφερμένος

Ο Ioannis Metaxas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ο αλή πασάς την έπνιξε γιατί δεν τον ήθελε .

εγώ πάντως προτιμώ να είμαι απόγονος του ποιό φτωχού αθηναίου πολίτη παρά του τζενγκις χαν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
ασε τώρα . τότε ομως ;

Τώρα τα χαρακηριστικά που κάνουν κάποιον Έλληνα είναι η γλώσσα και η πίστη στους νόμους.

Τότε (1700-1922) ήταν η γλώσσα και η θρησκεία (ελληνικά-χριστιανός ορθόδοξος) τα διαχωριστικά αφού είτε δεν υπήρχε ελληνικό κράτος είτε δεν ανήκαν ελληνικοί πληθυσμοί σε αυτό.

Υπερεκτιμάς όμως τη σημασία που είχαν για τους ανθρώπους τότε. Ο Καραϊσκάκης λένε ότι μιλούσε τουρκικά :) Όμως ήταν από τους αγωνιστές του 21'

Αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι οι μουσουλμάνοι βίαζαν τις γυναίκες; Λάθος εικόνα έχεις. Ζούσαν αρμονικά μεταξύ τους και είχαν συνήθως καλές σχέσεις με το ελληνικό στοιχείο...

Τεσπα. Στην ιστορία του Γυμνασίου και του Λυκείου θα βρεις πολλές ανακρίβειες για ιστορικά γεγονότα και καταστάσεις. Ψάξε σε βιβλία εκτός σχολείου και προς θεού όχι Λιακόπουλο... Κάνει κακό στο μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top