Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομίζω πως η κουβέντα αυτή τείνει προς ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ των ΠΑΝΤΩΝ!
Κάθε αξίας, κάθε ιδιαιτερότητας που φέρει το κάθε φύλο, κάθε μοναδικότητας, κάθε κάθε κάθε κάθε...
έχουμε μπερδέψει τις βούρτες με τις ..... φούτσες! :P


άλλο πράγμα ρε παιδιά η ΙΣΟΤΙΜΙΑ στην εγρασία, στην κοινωνία, στην ζωή και άλλο πράγμα η ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ!!!!

Άλλο πράγμα να μάχεται η γυναίκα για να μπορεί να σπουδάσει, να εργαστεί, να ψηφίσει και άλλο όλα όσα λέμε εδώ πέρα!

Διαφωτήστε με... μήπως ισότητα σημαίνει "ξεχνάω με ότι με προίκησε η φύση και προσπαθώ να είμαι σαν τον/την άλλο/η"
"ότι κάνει αυτός, μπορώ και γω"

ε όχι.... ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!
Δεν σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο!
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΚΑΚΟΣ γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΦΥΛΑ!!! ΜΟΝΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ!!!!!!!!!!


Ανάμεσα σε άτομα ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ φύλου υπάρχουν ΣΟΒΑΡΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ!
πόσο μάλλον ανάμεσα σε άτομα του ΑΛΛΟΥ φύλου!!!

ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ!!!
ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ!!! ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ!!! ΕΛΕΟΣ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
έτςςςς ΚΟΥΕ έτςςςςςςςς :clapup:

πάμε καταδρομείς? :jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Και ερχομια να ξαναρωτησω εγω τωρα...
Ρε κοριτσια ΠΟΥ δεν εχετε ισιτιμια πια;
Στην δουλεια;
Στην μορφωση;
Στον αθλητισμο;
Στην διασκεδαση;
Μια χαρα ισοτιμια εχετε σε ολα!
Δηλαδη μαχεστε και μαχεστε και μαχεστε...Συνεχεια αυτ το πραγμα ακουω...
Εγω και στο σχολειο οταν πηγαινα μια χαρα θυμαμαι οτι τα κοριτσια ακομα και χειροτερες μαθητριες απο τα αγορια να ηταν επαιρναν ψηλοτερους βαθμους.
Στις οποιεσδηποτε εορτες του σχολειο δηλωναν 50 αγορια π.χ. και 30 κοριτσια και εβλεπες να παιρνουν τα 10 αγορια και τα 20-25 κοριτσια οι καθηγητες.
Στην δουλεια, το ειπαμε.Ειστε κατοχυρωμενες πια, για ισες ευκαιρειες.
Αν πεσετε σε κολλημενο εργοδοτη, δεν φταιει ο κοσμος ολος.
Στις εξοδους ακομα μονες σας μια χαρα περνατε στο μπαρακι και το "κλουμπ", ενας αντρας μονος του πολυ πιθανο να φαει την πορτα με τους μεντεσεδες κιολας.
Ιδια τα δυο φυλα δεν ειναι ουτε θα γινουν ποτε.
Διαφερουμε βιολογικα,στον τροπο σκεψης και σε 1002 αλλα πραγματα.
Ειδικα στην Ελλαδα οσο και αν δεν θελετε να το δειτε οι γυναικες με τον νεοφεμινισμο καπου αρχιζετε και χανετε το αρχικο νοημα...
Εδω περσυ μεχρι και σε ενα ρεπορταζ που ειχε γινει σε κοπελες απο 18 εως 25 το το 55% περιπου ειχε απαντησει οτι "Δεν ειναι αναγκαιος ενας αντρας στην ζωη μου"!!!
Στην αντιστοιχη ερωτηση στα αγορια η συντριπτικη πλειοψηφια ειπε "Ειστε αναγκαιες"...
Και επαναλαμβανω αυτο το τουπε "εγω ειμαι η ταδε και δεν λογαριαζω κανεναν και γραμμενους τους εχω τους αντρες" καθε φορα που γυρναω Ελλαδα το βλεπω ολο και πιο εντονα.
Και ειδικα στις νεες ηλικιες κοριτσιων.Και δεν το λεω για να την πω στις Ελληνιδες.
Aκομα και ο Covenant π.χ. ξερει αν και ποσο γουσταρω-γουσταρα το ελληνικο φυλο.
Αλλα βλεπω σκηνικα να κανει μαμακια η τυπισσα και να γυρναει και να τα χωνει και στον αλλο κιολας!
Γιατι η κοπελα απαξ και κανει την στραβη θα πρεπει παντα να υπαρχουν "βαθυτερες" αιτιες...οτι και να γινει θα πρεπει εμμεσα ή αμεσα να φταιμε εμεις.
εαν ο αντρας κανει κατι λαθος, τοτε τελος.Εμεις φταιμε!Κανεις αλλος.Καμια βαθυτερη αιτια,κανενα φταιξιμι σε κανεναν,τιποτα!
(Μην μου πειτε ξερω περιπτωσεις κτλ κτλ.Γενικα μιλαω και απ'οτι χω δει και ζησει.)
Ειπαμε ισοτητα.Ναι κι εγω μαζι σας!
Αλλα οχι το ισο να σημαινει εσεις εκει απανω κι εμεις εδω κατω να σας ρωταμε τι καιρο κανει εκει ψηλα.
Τελειωσαν τα παλια.
Δικαις παλεψατε και τα κερδισατε.Μην βασιζεστε ομως στο τι γινοταν τοτε για να δικαιολογουνται οι οποιες υπερβολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Και ερχομια να ξαναρωτησω εγω τωρα...
Ρε κοριτσια ΠΟΥ δεν εχετε ισιτιμια πια;
Στην δουλεια;
Στην μορφωση;
Στον αθλητισμο;
Στην διασκεδαση;
Μια χαρα ισοτιμια εχετε σε ολα!
Δυστυχώς δεν έχουμε σε όλα.
Υπάρχει η ισοτιμία αλλά μόνο στα λόγια και όχι στις πράξεις.

Στη δουλειά
όχι δεν πέφτουμε σε κολλημένους εργοδότες αλλά στην ελλάδα εκτός από μερικές εξαιρέσεις (που ευτυχώς υπάρχουν) είναι γεγονός ότι ένας άντρας που δουλεύει ακριβώς το ίδιο αντικείμενο με μία γυναίκα θα έχει καλύτερες πιθανότητες για προαγωγή και αύξηση.
Αυτό που σου λέω δεν απαιτώ να το πιστέψεις αλλά δυστυχώς μόνο μια γυναίκα μπορεί να το καταλάβει απλά και μόνο επειδή το βιώνει σε καθημερινή βάση.

Στην μόρφωση
Ναι έχουμε ισότητα

Στον αθλητισμό
Δεν υπάρχει ισότητα αλλά συμφωνώ ότι δεν υπάρχει όχι για ρατσιστικούς λόγους αλλά για βιολογικούς (για παράδειγμα στην ενόργανη δοκό έχουν μόνο οι γυναίκες και κρίκους μόνο οι άντρες)
Πολύ σωστά λοιπόν


Στην διασκέδαση
Ναι έχουμε ισότητα



Θα σου πω όμως που δεν είμαστε ίσες..... και μας χαλάει.... (οκ ας μη μιλήσω για όλες αλλά για μένα)
Στην συντριπτική πλειοψηφία... μέσα στο ίδιο τους το σπίτι οι γυναίκες δεν είναι ισότιμες με τον άντρα.

Με τον φεμινισμό και την κατάκτηση του εργασιακού τομέα η γυναίκα κατέληξε να χτυπάει δύο 8ωρα εργασίας...
Ένα στη δουλειά και ένα στο σπίτι
Γιατί η γυναίκα όταν θα γυρίσει απ τη δουλεια της θα πρέπει...
Να ασχοληθεί με τα παιδιά
Να μαγειρέψει
Να καθαρίσει
Να σιδερώσει

Και ο ευτυχής σύζυγος να βλέπει τηλεόραση.... άντε την καλύτερη των περιπτώσεων να ασχοληθεί με τα βλαστάρια του.

Ξέρω θα μου πείτε ότι εσείς εδώ δεν είστε έτσι.... και το ξέρω ότι εσείς δεν είστε έτσι και χαίρομαι για αυτό....
εσείς και εμείς είμαστε η νέα γενιά... αυτή που θα φέρει κάποιες αλλαγες....

όμως το ότι εσείς και εγώ δεν είμαστε έτσι, δεν σημαίνει ότι αυτό δεν συμβαίνει στο μεγαλύτερο ποσοστό των ελληνικών νοικοκυριών :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Στο τελευταιο που λες για τους συζυγους θα σου πω ομως και οτι παρα πολλοι συζγοι κανουν καποια βαρια εργασια που ξεπερναει και τα ωχταωρα (μιας και ακομα στην Ελλαδα απο πολλες γυναικες και οχι μονο δεν νοειτε ο ανδρας να δουλευει λιγοτερο απο αυτες), ενω οι γυναικες κανουν καποια δουλεια γραφειου.(Συνηθως)
Αυτο για τις προαγωγες, τα τελευταια χρονια βλεπω το αντιθετο.
Οι προαγωγες γινονται βαση της εργασιας που κανεις.
Για αυτο και θεσεις οπως καθηγητες πανεπιστημιου,καθηγητες γενικα,δικαστινες κτλ κτλ, καταλαμβανονται ολο και περισσοτερο απο γυναικες.

ΑΑΑΑΑ!και κατι τελευταιο...
Μεσα στο σπιτι που λες οτι οι υναικες δεν ειναι ισοτιμες...
Μιλαμε χωρις πλακα αυτο εξαρταται και απο την περιοχη!
Μπεσα σου μιλαω!
Ελα κορινθο π.χ. να σου πω ποιος κανει κουμαντο!:P
Ακομα και ρητο υπαρχει και μαλιστα μου το ειπε και ταριφας.
"Στο σπιτι οικοδεσποτης ειναι παντα η γυναικα...ο αντρας ειναι φιλοξενουμενος!"
Ρε τι ειπε το ατομο!
Και μετα μου τα πηρε χοντρα ο π....παραπαπαπα!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Φυσικά και δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις που ο άντρας γυρνάει στις 10 στο σπίτι.... όμως αν η γυναίκα γυρνάει στο σπίτι στις 10, πίστεψε με... ο άντρας θα έχει κάνει πολύ λιγότερα (έως τίποτα) απ όσα θα είχε κάνει η γυναίκα σε μια αντίστοιχη κατάσταση....
Οι προαγωγές ΔΕΝ δίνονται βάση της δουλειάς....
σε μια εταιρία που μιλάμε για υπαλλήλους γραφείου, σε ένα λογιστήριο, σε ένα σχεδιαστήριο κλπ κλπ... προαγωγή θα πάρει ο άντρας και όχι η γυναίκα και δε σου μιλάω για να έχουν ακριβώς τα ίδια προσόντα....
μιλάω για περιπτώσεις που η γυναίκα πιθανά να έχει κάποια (ελάχιστα ίσως) προσόντα περισσότερα (εμπειρία, έτη εργασίας, επιπλέον ξένη γλώσσα κλπ)

όσο για αυτό που λες για την περιοχή ειλικρινά δεν το ξέρω και πάω πάσσο
μιλάω για την Αθήνα.... εδώ που ζω και μεγάλωσα...
αλλά η Αθήνα είναι το 70% του πληθυσμού της ελλάδας, οπότε μιλάμε για τον γενικό κανόνα

και η αλήθεια είναι ότι ξέρω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ άντρες που λένε την παροιμία που είπες ή κάποια αντίστοιχη.... στα λόγια όμως.... γιατί στην πράξη αν τους πεις να πλύνουν τα πιάτα... να απλώσουν τα ρούχα.... να ξεσκατώσουν το μωρό..... θα σου απαντήσουν ευθρασώς ότι σιγά μην φορέσουν και φακιόλι! αυτά είναι γυναικείες δουλειές!!!!! και αν θες... να σου κάνουν την πολύ μεγάλη χάρη να πάνε το πολύ πολύ κανα σουπερ μάρκετ γιατί θα κάνουν και οικονομία αντί να στείλουν την σπάταλη σύζυγο...


και αναρωτιέμαι.... από πότε η καθαριότητα και η καθημερινότητα είναι ΜΟΝΟ γυναικεία υπόθεση σε ένα σπίτι ΟΤΑΝ εργάζονται και οι δύο 8ωρο?


όταν ένας άντρας κάνει κάποια δουλειά στο σπίτι, η γυναίκα περιχαρής του λέει "Σε ευχαριστώ που με βοήθησες μωρό μου"!!!
Πότε κάποιος σύζυγος ζήτησε ευχαριστώ απ τη γυναίκα του που καθάρισε το σπίτι ΤΟΥΣ, που μαγείρεψε να φάνε, που σιδέρωσε τα ρούχα ΤΟΥΣ, που μεγαλώνει τα παιδιά ΤΟΥΣ...
γιατί να είναι χάρη και εξυπηρέτηση όταν κάποιος άντρας κάνει κάποια δουλειά και να μην είναι το ίδιο υποχρέωση του όπως είναι της γυναίκας?

Ξέρεις πότε οι γυναίκες επαναστάτησαν? όταν δεν τους αναγνωρίστηκε όλη αυτή η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ αγωνία, προσπάθεια, κούραση, κόπος για όλα αυτά τα πράγματα που όλοι θεωρούμε αυτονόητα ότι θα τα κάνει η γυναίκα μας, η μαμά μας, η γιαγιά μας, η αδερφή μας.... απλά και μόνο γιατί είναι ΓΥΝΑΙΚΕΙΕΣ υποθέσεις

Γιατί το να μεγαλώνεις παιδιά και να έχεις και να κρατήσεις ένα σπίτι, είναι η ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ δουλειά και καριέρα απ όλες που ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ποτέ και από κανέναν!

(εκφράζω πάντα προσωπικές μου απόψεις, εμπειρίες και γνώσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΚΑΚΟΣ

δεν ξέρω τι λες, εγώ πάντως είμαι O ΑΣΧΗΜΟΣ (μορικόνε να παίζει από πίσω κλπ :P :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:rofl: :rofl: :rofl:
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
δεν ξέρω τι λες, εγώ πάντως είμαι O ΑΣΧΗΜΟΣ (μορικόνε να παίζει από πίσω κλπ :P :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
H μιλας με βαση την εμπειρια σου ή μιλας για την γενικευμενη κατασταση στην Ελλαδα,με την μονη διαφορα οτι κανεις καποια λαθη.
Στην Αθηνα ειναι το ~50% του πληθυσμου (νομο Αττικης για να ειμαστε πιο ακριβεις).
Επισης μονο το 44% των ελληνιδων απασχολειτε,αρα δεν μιλαμε ουτε για τις μισες περιπτωσεις.

Τωρα οσο αφορα τα λεγομενα σου,πιστευω οτι ή εχεις κακες εμπειριες (εστω γνωριζεις αλλων) ή δεν εχεις βρει τους καταλληλους ανδρες.

Οταν λεμε ισοτητα το εννοουμε.
Η χαρα που μου δινει να περιοποιουμε την κοπελα μου παντου (ειτε στο σπιτι,ειτε οπουδηποτε αλλου) δεν συγκρινεται με τιποτα.
Φαγητο απο τα χερακια μου και να της αρεσει;Τι καλυτερο αισθημα να την κανεις να απολαμβανει;;

Παντα ομως ισχυει οτι το ιδιο να συνισφερει και αυτη και να εκτιμα καθε πραξη σου και να βλεπει την αγαπη σου προς αυτην.

Οσο αφορα την καθαριοτητα του σπιτιου (μην το παμε σε κατασταση γαμου) εδω δεν αφηνα ποτε την μανα μου να μου καθαρισει το σπιτι,ειτε ημουν Ελλαδα μονος μου σε σπιτι ειτε στο εξωτερικο.
Ο ανδρας αν θελει νοικοκυρης θα ειναι απο μονος του και πιστεψτε με κανω τα παντα πολλες φορες καλυτερα και απο την μανα μου.Πληρης νοικοκυριο στα χερια ενος αντρα,μην νομιζεται οτι ειναι ανεφικτο,το κανω ηδη 4 χρονια.

Για μενα αυτοι οι ανδρες που δεν θελουν να ασχοληθουν με το νοικοκυριο,ειναι απλα αναισθητοι (μιλωντας παντα και για τους 2 να εργαζονται ισοδυναμα-ισχυει ανετα και για φοιτητες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από VarX:
H μιλας με βαση την εμπειρια σου ή μιλας για την γενικευμενη κατασταση στην Ελλαδα,με την μονη διαφορα οτι κανεις καποια λαθη.
Στην Αθηνα ειναι το ~50% του πληθυσμου (νομο Αττικης για να ειμαστε πιο ακριβεις).
Επισης μονο το 44% των ελληνιδων απασχολειτε,αρα δεν μιλαμε ουτε για τις μισες περιπτωσεις.

Τωρα οσο αφορα τα λεγομενα σου,πιστευω οτι ή εχεις κακες εμπειριες (εστω γνωριζεις αλλων) ή δεν εχεις βρει τους καταλληλους ανδρες.

Οταν λεμε ισοτητα το εννοουμε.
Η χαρα που μου δινει να περιοποιουμε την κοπελα μου παντου (ειτε στο σπιτι,ειτε οπουδηποτε αλλου) δεν συγκρινεται με τιποτα.
Φαγητο απο τα χερακια μου και να της αρεσει;Τι καλυτερο αισθημα να την κανεις να απολαμβανει;;

Παντα ομως ισχυει οτι το ιδιο να συνισφερει και αυτη και να εκτιμα καθε πραξη σου και να βλεπει την αγαπη σου προς αυτην.

Οσο αφορα την καθαριοτητα του σπιτιου (μην το παμε σε κατασταση γαμου) εδω δεν αφηνα ποτε την μανα μου να μου καθαρισει το σπιτι,ειτε ημουν Ελλαδα μονος μου σε σπιτι ειτε στο εξωτερικο.
Ο ανδρας αν θελει νοικοκυρης θα ειναι απο μονος του και πιστεψτε με κανω τα παντα πολλες φορες καλυτερα και απο την μανα μου.Πληρης νοικοκυριο στα χερια ενος αντρα,μην νομιζεται οτι ειναι ανεφικτο,το κανω ηδη 4 χρονια.

Για μενα αυτοι οι ανδρες που δεν θελουν να ασχοληθουν με το νοικοκυριο,ειναι απλα αναισθητοι (μιλωντας παντα και για τους 2 να εργαζονται ισοδυναμα-ισχυει ανετα και για φοιτητες)

καταρχάς, δεκτή η διόρθωση που έκανες για το το λάθος μου περί ποσοστού κατοίκων κλπ


κατά δεύτερον, όπως είπα και πιο πριν, δεν αναφέρομαι σε σας προσωπικά ρε παιδιά.... χαίρομαι που είσαι εξαίρεση.... όμως ειλικρινά και με το χέρι στην καρδιά κοιτάξτε γύρω σας
τους φίλους σας, τους γνωστούς σας, τους συγγενείς σας, το περιβάλον σας.....
μη μου πείτε ότι ΜΟΝΟ εγώ έχω τέτοια παραδείγματα....
αν είναι έτσι, πάω πάσσο και τι να πω.... η ζωή για κάποιο λόγο με έχει ρίξει σε "κακά κυκλώματα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Συμφωνω οτι η κατασταση δεν ειναι σωστη,αλλα απο την πλευρα του ενας εργαζομενος ανδρας,δεν το βλεπει σωστο/δικαιο αυτος να ειναι ο μονος που δουλευει και να φερνει λεφτα στο σπιτι και η γυναικα του να του εχει την απαιτηση να αφοσιωθει στο σπιτι,ενω η ιδια ασκει μονο την ιδιοτητα της νοικοκυρας...
Αυτο γινεται σε τεραστιο ποσοστο στην Ελλαδα και το ξερουμε ολοι.

Επισης ξερω τι αθλιοτητα υπαρχει σε πολλους ανδρες σε σχεση με την καθαριοτητα,προσωπικη ή γενικευμενη.Αυτοι ειναι τα παραδειγματα προς αποφυγην,δυσφημιζουν το ανδρικο φυλο για μενα και εσεις απο την πλευρα τους θα πρεπει να τους απωθειτε απο την ζωη σας για να ταρακουνιουνται και να μην κοιτατε μονο οτι ειναι καλος στο κρεβατι...

Το λεω αυτο καθως οταν λετε οτι θελετε τελειο ανδρα τον εννουμε σε ολα,δεν αρκει να ειναι ομορφος και εξυπνος,αυτα ειναι απλα οι βασεις για να χτιστει μια αριστη προσωπικοτητα,το θεμα ειναι ομως τι παιδεια πηρε απο το σπιτι (απο κει ξεκινουν για μενα τα παντα) και τελικα θα ωριμασει και θα ειναι υποδειγμα ή τελικα το μυαλο θα παει για ακομη μια φορα χαμενο.

Το οτι οι ανδρες ειναι οι καλυτεροι μαγειρες,δεν ειναι τυχαιο.Ειναι καθαρη αποδειξη οτι μπορουμε και εμεις να κανουμε αψογα τα παντα,αρκει βεβαια να το θελουμε πραγματικα και επισης να αξιζει πραγματικα η κοπελα που τα προσφερουμε ολα αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
η ζωή για κάποιο λόγο με έχει ρίξει σε "κακά κυκλώματα"
Ατιμη κενονια...:P Οριστε τοσο καλα παιδια ειναι εδω...εσυ...αλλου!:rtfm:
Και για να σου απαντησω για αυτο που λες.
Στα παλιοτερα ζευγαρια το παρατηρω.
Αλλα αυτο κυριως γιατι η γυναικα δεν δουλευε.*ΤΟΤΕ*
Πλεον στα νεα ζευγαρια δεν το παρατηρω συχνα...
Εχω τυχει σε τετοιο σπιτι πολλες φορες και εχω δει και τον αντρα να σηκωνει τα πιατα, και το μωρο να αλλαζει, και το πλυντηριο να βαζει κτλ κτλ.
Κι εγω συμφωνω με αυτο που ειπε ο Covenant.
Και σου λεω οτι σε ενα χωριο π.χ. αποκλειεται να δεις ευκολα αντρα να κανει δουλειες σπιτιου.Ειναι η νοοτροπια τους ετσι.
Στην πολη δεν υπαρχει προβλημα να το κανει αυτο ενας αντρας.
Α!και κατι αλλο, οταν μιλαμε για δοτλειες σπιτιου.
Ξερεις που υπαρχει και αλλο κολλημα;
Οτι π.χ. μετα το φαγητο η γυναικα συνηθιζει να σηκωνει στο καπακι τα πιατα.
Πρεπει σωναι και ντε να το κανει εκεινη την ωρα.
Εαν ο αντρας τα αφησει να τα σηκωσει σε 10 λεπτα (να χωνεψω λιγο ρε συ), η κοπελα δυσκολο να περιμενει.
Θα τα σηκωσει εκεινη την ωρα.
(και δεν μιλαω να σου λεει σε 10 λεπτα και να μην το κανει ποτε)
Παραδειγμα το οποιο τε εχω δει πολλες φορες.

Και για να συμπληρωσω, αντρες που ειναι ξαμπλα και γενικα δεν βοηθουν πουθενα δεν τους δικαιολογω!
Σε θεματα καθαριοτητας κτλ κτλ, το ιδιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Συμφωνω οτι η κατασταση δεν ειναι σωστη,αλλα απο την πλευρα του ενας εργαζομενος ανδρας,δεν το βλεπει σωστο/δικαιο αυτος να ειναι ο μονος που δουλευει και να φερνει λεφτα στο σπιτι και η γυναικα του να του εχει την απαιτηση να αφοσιωθει στο σπιτι,ενω η ιδια ασκει μονο την ιδιοτητα της νοικοκυρας...
Αυτο γινεται σε τεραστιο ποσοστο στην Ελλαδα και το ξερουμε ολοι.

βλέπεις τι λες?
μόνος σου επιβεβαιώνεις σχεδόν τα λεγόμενα μου...
ΜΟΝΟ την ιδιότητα της νοικυράς... της μάνας.... της φίλης... της ερωμένης....

η ιδιότητα της νοικοκυράς μόνο "ΜΟΝΟ" δεν είναι.....
πως μπορεί να είναι ανώτερο ή καλύτερο το να φέρνει κάποιος τα χρήματα για τα προς το ζειν σε ένα σπίτι από αυτό που κάνει κάποιος μέσα στο σπίτι?
δεν είναι ΜΟΝΟ νοικοκυρά λοιπόν....
είναι διαχειρίστρια οικονομικών, είναι καθαρίστρια, είναι παιδαγωγός, είναι μαγείρισσα, είναι παιδίατρος, είναι που**ανα στο κρεβάτι, είναι χίλια δυο!
Και για αυτές τις παροχές δεν πληρώνεται με μισθό γιατί είναι ΜΟΝΟ νοικοκυρα.....
Αυτό δεν είναι άδικο?
Σκεφτείτε λίγο όλα όσα έχουν κάνει οι μανάδες σας για την οικογένεια σας, για σας τους ίδιους σαν παιδιά - έφηβους - ενήλικες, για τον πατέρα σας, για το σπίτι σας και μετά σκεφτείτε και τις παροχές αντίστοιχα του πατέρα σας....ίσως καταλάβετε τι εννοώ...
Με αυτά που λέω δεν θέλω να θίξω κάποια οικογένεια.. προς Θεού... σαφώς και η δική σας οικογένεια μπορεί να μην είναι έτσι... κοιτάξτε όμως γύρω σας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Πλεον στα νεα ζευγαρια δεν το παρατηρω συχνα...


ισότητα και ισοτιμία στην πράξη θα είχαμε ΑΝ δεν το έβλεπες ΠΟΤΕ... κι όχι απλά "όχι συχνά" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
αυτό δε θα ταν ισότητα και ισοτιμία, οφθαλμαπάτη θα ήταν :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
αυτό δε θα ταν ισότητα και ισοτιμία, οφθαλμαπάτη θα ήταν :D

σου βγάζω το καπέλο!!!
τώρα... λέμε αλήθειες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
βλέπεις τι λες?
μόνος σου επιβεβαιώνεις σχεδόν τα λεγόμενα μου...
ΜΟΝΟ την ιδιότητα της νοικυράς... της μάνας.... της φίλης... της ερωμένης....

η ιδιότητα της νοικοκυράς μόνο "ΜΟΝΟ" δεν είναι.....
πως μπορεί να είναι ανώτερο ή καλύτερο το να φέρνει κάποιος τα χρήματα για τα προς το ζειν σε ένα σπίτι από αυτό που κάνει κάποιος μέσα στο σπίτι?
δεν είναι ΜΟΝΟ νοικοκυρά λοιπόν....
είναι διαχειρίστρια οικονομικών, είναι καθαρίστρια, είναι παιδαγωγός, είναι μαγείρισσα, είναι παιδίατρος, είναι που**ανα στο κρεβάτι, είναι χίλια δυο!
Και για αυτές τις παροχές δεν πληρώνεται με μισθό γιατί είναι ΜΟΝΟ νοικοκυρα.....
Με την ιδια λογικη και ο αντρας ειναι εργαζομενος, ο μαλακας του γραφειου να μην φαει καμια απολυση (γιατι αν απολυθει και μεινει χωρις δουλεια αμεσω θεωρειτε looser κατι που για τις γυναικες δεν ισχυει ,και αυτος παιδαγωγος οταν μπορει μιας και δεν λειπει ολη μερα γιατι γλενταει εξω κτλ κτλ.
ας καταλανβουμε οτι την φρικη που μπορει να τρωει μια νοικοκυρα σπιτι, μια αλλη φρικη τρωει ο αντρας στην δουλεια του.(Δεν ειναι ολοι δημοσιοι υπαλληλοι π.χ.:P )
Και αυτοι που εργαζονται εχουν ευθυνες μιας και εκει πφτουν κεφαλια αν κανεις μαμακια.
Και αυτο που εγραψες για το κρεββατι ερχεσαι σε προηγουμενα λεγομενα του Covenant...
Σορρυ κιολας αλλα τι παει να πει πορνη στο κρεββατι;:/:
Ετσι "εσυ" το θεωρεις το να συνεβρισκεσαι ερωτικα με τον αντρα σου;:(
Ειλικρινα αυτο που εγραψες με στεναχωρησε...
Ενω γενικα συμφωνω σε οτι λες και οπως το λες *και δεν σου κανω κοπλιμεντο:) *, αλλα αυτο το τελευταιο με παραπεμπει σε αυτο που ειχε ο Βαρξ οτι δυστυχως το βλεπετε και σαν υποχρεωση τον ερωτα και οτι μας κανετε και χαρη...:(
Με μισθο που εισαι νοικοκυρα πως να πληρωθεις;
Απλως απο τα χρηματα του ανδρα ζει ολο το σπιτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μα καλό μου... εγώ δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι δεν ζητάω πολλά απ τον άνθρωπο μου....
και γω τον θέλω αντίστοιχα πουτ*νο στο κρεβάτι ;)
μόνο που εγώ δεν λέω ότι αυτός είναι κατώτερος ή ότι έχει λιγότερη αξία από μένα....
εγώ διεκδικώ ότι έχω ΙΣΗ αξία με αυτόν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
ισότητα και ισοτιμία στην πράξη θα είχαμε ΑΝ δεν το έβλεπες ΠΟΤΕ... κι όχι απλά "όχι συχνά" :)

Μα ειναι αδυνατον να μην το δεις ποτε.
Π.χ. δεν υπαρχει ποτε πιθανοτητα σε καποιο χωριο π.χ. να μην γινεται αυτο.
ειναι ιδεες και προκαταληψεις.
Και στο χωριο της γιαγιας μου ,νεες κοπελες και σου λενε οτι δεν ειναι σωστο να εργαζεται μια γυναικα.
Πρεπει να ειναι σπιτι με τα παιδια.
Και αυτο το ακουσει και απο κοπελες σε πολεις.
Ειναι συμφωνα με ιδεες και το πως μεγαλωνει ο καθενας.
Εαν ερθεις στην Ιταλια π.χ. και ειδικα στον βορα, θα δεις την γυναικα να κραταει το κινητο και την τσαντα και το αντρα να εχει βαλιτσα, σακουλες και το μωρο.
Εκει ισχυει καριβως το αντιθετο.
Σε τιποτα απ' οτι γινεται στην ζωη μας δεν υπαρχει το "καθολικο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Το βλεπεις τελειως μονοπλευρα το θεμα την συγκεκριμενη στιγμη και μου τα χαλας.
Πρωτον εσυ ξεκινησες και για τους 2 εργαζομενους γονεις και εγω αναφερθηκα τι συμβαινει στην πλειοψηφια στην Ελλαδα.

Ποσες απο αυτες τις νοικοκυρες εχουν σπουδασει/μορφωθει για να μπορεσουν να προσφερουν οτι προσφερει και ο αντρας ;
Και μην μου πεις οτι τα χρηματα δεν ειναι σημαντικο πραγμα για την επιβιωση μιας οικογενειας,θα τρελαθω!

Ξερω πολυ καλα τι εχει προσφερει η μανα μου στην οικογενεια και εγω την θεωρω ηρωιδα (οπως λεει και σε διαφημιση supermarket στις σακουλες πανω "Βecause mums are heroes").
H ανατροφη απο την μητερα ειναι πολυ σημαντικη ιδιως αν ειναι σπιτι ολη μερα και δεν μπορει να προσφερει αλλιως στην οικογενεια.
Τεραστιος ο ρολος της,αλλα μην το βλεπετε οτι μας κανετε και χαρη,δεν μετραει ο αριθμος (πληθωρα εργασιων),παρα μονο το αποτελεσμα οτι και οι 2 συνεισφερουν ενεργα στην οικογενεια,ο καθενας με τον τροπο του.

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
δεν είναι ΜΟΝΟ νοικοκυρά λοιπόν....
είναι διαχειρίστρια οικονομικών, είναι καθαρίστρια, είναι παιδαγωγός, είναι μαγείρισσα, είναι παιδίατρος, είναι που**ανα στο κρεβάτι, είναι χίλια δυο!
Και για αυτές τις παροχές δεν πληρώνεται με μισθό γιατί είναι ΜΟΝΟ νοικοκυρα.....
Αυτό δεν είναι άδικο?
Διαχειριστρια των οικονομικων του αντρα;Εγω ξερω οτι οι περισσοτεροι ανδρες κανουν κουμαντο στα οικονομικα στις περιπτωσεις που εργαζονται μονο αυτοι.

Για την "καθαριστρια" σου ειπα την αποψη μου

Παιδαγωγός δεν ειναι ο πατερας του παιδιου;Μονο η μανα το μεγαλωνει;:confused:

Μαγείρισσα,ξερεις επισης τι ισχυει με την μαγειρικη,πολλες κοπελες δεν ξερουν να μαγειρευουν καν,δεν ειναι λιγο τραγικο;Μιλαμε να γνωριζεις να κανεις φαι πρωτα για τον ευατο σου και μετα να μαγειρεψεις για αλλους.Για μενα αν δεν ξερεις να μαγειρευεις εστω τα βασικα (οχι τα απολυτως απαραιτητα) ειναι σαν να μην ξερεις να κανεις σεξ,τοσο βασικο το θεωρω.Ειναι κατι απαραιτητο μιλαμε για τροφη,οχι για διασκεδαση.

Παιδίατρος, αυτο το παραβλεπω λιγακι,καθως οσες γνωσεις εχει μια γυναικα για την υγεια τοσες μπορει να εχει και ενας αντρας,δεν μου λεει κατι αυτο.
Εξαλλου οταν αρρωστησει το παιδι παντα το πηγαινει η οικογενεια στον γιατρο,δεν αφηνουν την εμπειρια της μανας να δρασει ;)

Οσο για το πουτανα στο κρεβατι,να το αφησω ασχολιαστο ή οχι;:worry:

Για να γινεις πουτανα στο κρεβατι δεν πρεπει να εχεις και εναν ζιγκολο(τον αντρα σου,ειτε το αγορι σου) για να σου βγαλει αυτον τον χαρακτηρα;

Για ακομη μια φορα αποδεικνυεται η ελληνικη νοοτροπια,οτι η γυναικα κανει χαρη στον αντρα που του καθεται (και γινεται πουτανα) ενω ο αντρας λες και ειναι μηχανη και τον αναβουμε οποτε θελουμε (οταν μας σηκωθει εμας πρωτα...)

No offense απλα μου το υπενθυμισες με αυτο,πιστευω ηταν περιττο...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top