Η γλώσσα του σώματος

dt008

Νεοφερμένος

Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Σήμερα μου ήρθε το ακόλουθο mail από το kariera.gr το οποίο λέει τα εξής

Πολλοί από εμάς, έχουν ακούσει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του μηνύματος που τελικά φτάνει στον αποδέκτη, μεταδίδεται από τη μη λεκτική μας επικοινωνία και όχι από τα λόγια μας. Σωστά.

Κάποιοι μάλιστα, πιστεύουν ότι μπορούμε να ελέγξουμε τη γλώσσα του σώματος μας, μεταδίδοντας το μήνυμα που επιθυμούμε. Λάθος. Μπορούμε να ελένξουμε κάποιες ή και αρκετές από τις κινήσεις μας, αλλά οι υπόλοιπες θα μας «προδώσουν»

Για μία σωστότερη ανάλυση των σημάτων της μη λεκτικής επικοινωνίας, ξεκινούμε ως εξής:
Α. πρόσωπο
Σημαντικά θέματα που αφορούν το πρόσωπο μας είναι:
- Ο ιδρώτας μας κατά τη διάρκεια μιάς σημαντικής συνομιλίας, προδίδει ανυπαρξία ελέγχου της κατάστασης από την πλευρά μας, καθώς έχουμε περιέλθει σε δύσκολη θέση. Εκλαμβάνεται αρνητικά
- Το σκέπασμα του στόματος μας όταν μιλάμε, δείχνει την προσπάθεια μας να αποκρύψουμε στοιχεία. Και αυτό το σήμα εκλαμβάνεται αρνητικά
- Το σκέπασμα του στόματος του συνομιλητή μας όταν μας ακούει, σημαίνει ότι σκέφτεται ότι λέμε ψέματα
Βρισκόμαστε σε δυσχερή θέση: όταν τρίβουμε τη μύτη, το πηγούνι ή το αυτί μας τη στιγμή που μιλάμε. Προσοχή: αποφύγετε τα οπωσδήποτε
- Ενώ όταν ακούμε, οι προηγούμενες ενέργειες, φανερώνουν σκεπτικισμό ή και δυσαρέσκεια προς το πρόσωπο του συνομιλητή μας
- Η παλάμη που στηρίζει το πρόσωπο μας, δείχνει αδιαφορία ή και κούραση. Αν δούμε το συνομιλητή μας στη συγκεκριμένη στάση, είναι καλό να σταματήσουμε και να ανανεώσουμε το ραντεβού μας
- Το κοίταγμα πάνω από τα γυαλιά, μιλά για επιθετική από τη μεριά μας διάθεση προς τον απέναντι μας

Β. κορμός και άνω άκρα
Σημαντικά θέματα που αφορούν τον κορμό είναι:
- Το σταύρωμα των χεριών του συνομιλητή μας στο στήθος, φανερώνει ανάγκη αυτοπροστασίας ή άμυνα. Δεν είναι θετικό σημάδι και πρέπει να προσπαθήσουμε να βρούμε την αιτία του
- Το πιάσιμο και με τα δύο χέρια μιάς τσάντας, ή ενός ποτηριού, δείχνει την αμηχανία μας, καθώς προσπαθεί να κρύψει τα ευαίσθητα σημεία μας, το στήθος και την κοιλιά μας
- Ακάλυπτο στήθος και κοιλιά, σημαίνουν ότι δεν έχουμε κάτι να κρύψουμε σε μια συζήτηση, είμαστε ανοικτοί σε προτάσεις και ειλικρινείς σε όσα λέμε
- Το τρίψιμο των παλαμών μεταξύ τους, δείχνει την έξαψη μας και την προσμονή μιας θετικής έκβασης της συζήτησης



Γ. κάτω άκρα
Σημαντικά θέματα που αφορούν τα κάτω άκρα είναι:
- Το σταύρωμα τους, αν συνδυάζεται και με σταύρωμα των χεριών, δείχνει κλείσιμο των διαύλων επικοινωνίας. Αποφύγετε το
- Σταύρωμα μπορεί όμως να υπάρχει, επειδή απλώς είναι άβολη η καρέκλα, ή έτσι συνηθίζεται. ?ρα από μόνο του δεν δείχνει πολλά. Αναζητήστε και άλλα σήματα.

Δ. αξεσουάρ
Σημαντικά θέματα που αφορούν τα αξεσουάρ είναι:
- Το απότομο σβήσιμο του μόλις αναμμένου τσιγάρου, δείχνει την αρνητική μας διάθεση, σχετικά με τα όσα ακούμε εκείνη τη στιγμή, ενώ αντιθέτως,
- Το ανάμα του τσιγάρου, η νωχελική διάθεση και το αόριστο κοίταγμα μας προς κάποιο π.χ. παράθυρο, φανερώνουν το ότι αυτό που ακούμε, μας αρέσει
- Το νευρικό παίξιμο του κομπολογιού, στυλό, ή κλειδιών, φανερώνει την αμηχανία, ή και τον εκνευρισμό μας.

Καλή σας επιτυχία!


Για οποιαδήποτε απορία ή ανάγκη διευκρίνησης, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με τον Κώστα Στάμκο στην διεύθυνση: k.stamkos@kariera.gr


ομολογώ ότι μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον.... για πείτε μου τα σχόλιά σας...:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έιναι αρκετά ενδιαφέρον και σε μεγάλο ποσοστό αληθινό... Έχω ένα φίλο που πραγματικά με διαβάζει από τις κινήσεις μου σε βαθμό που καταντάει εκνευριστικός!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dt008

Νεοφερμένος

Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
έτυχε και το συζήταγα με ένα γνωστό μου σήμερα και μου είπε και τα εξής....

όταν σου μιλάει κάποιος και εσύ κοιτάς πάνω αριστερά, τότε σκέφτεσαι...
όταν σου μιλάει κάποιος και εσύ κοιτάς δεξιά, τότε λες ψέματα....

δεν ξέρω βέβαια αν είναι απόλυτα σωστά αυτά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ θα μεγαλώσω τα γράμματα μπας κ καταφέρω να το διαβάσω. Sorry dt! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
γκρρρρ πάλι μικρά μου τα βγάζει. Παει τα χει παίξει το πισι μου, παει για φούντο :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ενδιαφερων! Επισης μπορεις να καταλαβεις για το ψεμα απο την, γνωστη "μεθοδο", των ματιων. Επισης εχω ακουσει οτι οταν το μετωπο μας ζαρωνει λεμε ψεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Eγώ πάντως έχω παρατηρήσει πολλες φορές να κάνω κάποια κίνηση που σύμφωνα με τη γλώσσα του σώματος σημαίνει κάτι χωρίς όμως να ισχύει αυτό το κάτι. :fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Εννοείται, αυτά δεν είναι απόλυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Λοιπον πριν κατι μηνες εκαναν στο πανεπιστημιο μας ενα πειραμα. Ατομα απο διαφορα εξαμηνα που ειτε δεν γνωριζονταν μεταξυ τους ειτε ειχαν πολυ επιφανειακες σχεσεις καλεσθηκαν να σταθουν ο ενας απεναντι στον αλλον. Οι αποστασεις που πηραν τα ατομα αυτα μεταξυ τους υποδηλωναν την ταση που ειχαν ο ενας προς τον αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dt008:
έτυχε και το συζήταγα με ένα γνωστό μου σήμερα και μου είπε και τα εξής....

όταν σου μιλάει κάποιος και εσύ κοιτάς πάνω αριστερά, τότε σκέφτεσαι...
όταν σου μιλάει κάποιος και εσύ κοιτάς δεξιά, τότε λες ψέματα....

δεν ξέρω βέβαια αν είναι απόλυτα σωστά αυτά:)

Κάτι παρόμοιο έχω διαβάσει κι εγώ αλλά ως εξής:

Όταν ρωτάς κάποιον κι εκείνος προτού απαντήσει(μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτων)
κοιτάξει αριστερά πάνω τότε σκέφτεται τι θα πει άρα λέει ψέματα ή ρετουσάρει την απάντηση του
ενώ αν κοιτάξει δεξιά κάτω τότε απαντά αυθόρμητα

Βέβαια υπάρχει και το άκρον άωτον το να σου λέει κάποιος ψέματα και να σε κοιτάζει στα μάτια:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Έχω διαβάσει επίσης ότι μεταξύ δύο ατόμων, μπορείς να καταλάβεις το ενδιαφέρον που κρύβει ο ένας για τον άλλον από το σταυροπόδι. Αν σταυρώσεις τα πόδια σου προς τη μεριά του άλλου ατόμου, τότε πραγματικά ενδιαφέρεσαι γι'αυτόν, αν τα σταυρώσεις από την αντίθετη, σου είναι αδιάφορος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Για την ακριβεια,οταν το σταυρωμενο ποδι (αυτο που ειναι πανω στο αλλο) "δειχνει" προς τον αλλον/η,τοτε σημαινει οτι υπαρχει ερωτικη επιθυμια.
Απο την αλλη ομως απο τις παρατηρησεις μου τοσα χρονια,δεν μπορω να πω οτι ειναι τοσο "καρτα" κατι τετοιο σε σχεση με αλλες κινησεις που οντως υποδηλωνουν περισσοτερα.
Δεν το εχω για κανονα,αλλα συνηθως οι πιο συναισθηματικοι ανθρωποι κανουν πραξη ολα οσα αναφερονται για το body language,απλα ειναι ενα καλο βοηθηματακι,ισα-ισα για να παρεις την ενεση ψυχολογιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Kι αν το έχεις σταυρωμένο προς αυτόν σημαίνει οτι τον γουστάρεις κι αν μετά κουραστεις και το σταυρώσεις απο την άλλη μερια, ω τι θαύμα σταματησες να γουστάρεις :rolleyes:
:whatever: (όχι στον messenger, αλλα σε αυτόν που τα βγάζει εξ'αρχής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όχι βρε μισέλ, απλά είσαι συναισθηματικά ασταθής:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Για να λεμε τα συκα-συκα και την σκαφη-σκαφη ολα αυτα ισχυουν σε εναν μεγαλο βαθμο.

Τωρα αυτο που ειπες για το ποδι,παρατηρησε το σε τριτους (που να ξερεις τι παιζει με τους 2) ετσι ωστε να δεις οτι συμβαινει και δεν ειναι καθολου αστειο ή ψεμα.Το μονο προβλημα ειναι οτι αυτο φαινεται κυριως οταν ειναι οι 2 τους,χωρις τριτους,αρα πρεπει να κανεις μπανιστηρι :P

Οταν κουραστει/πιαστει το ενα ποδι και αλλαξει σταυροποδι,παρατηρησε να δεις οτι το σωμα γερνει οσο χρειαζεται,για να εχει το πανω γονατο μια νοητη ευθεια προς το ατομο αναλογα με ποια πλευρα χρειαζεται καθε στιγμη για να κρατησεις ισορροπια (στηριξη του σωματος στην καρεκλα κ με ενα ποδι,αρα πρεπει να αποκτησεις ευσταθεια,θελωντας και μη,αρα δεν ειναι μονο το ερωτικο καλεσμα).
Επισης δεν γινεται να εισαι ολη την ωρα ακινητος σε μια σταση,λογικο ειναι το σωμα να μεταβαλλει την θεση του στο χωρο διαρκως καθως μιλαμε.

Με λιγο προσοχη θα καταλαβεις οτι ισχυουν και το ξερω επειδη συνεχως παρατηρω καθε κινηση γυρω μου,πως κινειται ο κοσμος και το καθετι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εγω παλι οταν καθομαι οταν καθομαι σταυροποδι σπανια κοιταει απο την μερια της κοπελας...οχι γιατι δεν μο αρεσει, αλλα γιατι συνηθως επειδη ημουν παντα πιο ψηλος ειναι καπως να της ειναι το παπουτσι μου στην "μαπα"...:P
Ασε που υπαρχει και ο κινδυνος να την ακουμπησω και να λερωθει, να σκισει κανα καλσον κτλ κτλ.:| :eek:
Ειλικρινα μιλαω...:redface:
Γενικα ομως το "body language" ισχυει και παρα ισχυει!;) :D
Απλως ολες οι κινησεις δεν ειναι "στανταρ".
επιρεαζονται και απο τον "χαρακτηρα" του καθενος.
Αλλες κινησεις ενας δυναμικος χαρακτηρας, αλλες ενας ανασφαλης και παει λεγοντας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Για την ακριβεια,οταν το σταυρωμενο ποδι (αυτο που ειναι πανω στο αλλο) "δειχνει" προς τον αλλον/η,τοτε σημαινει οτι υπαρχει ερωτικη επιθυμια.
Απο την αλλη ομως απο τις παρατηρησεις μου τοσα χρονια,δεν μπορω να πω οτι ειναι τοσο "καρτα" κατι τετοιο σε σχεση με αλλες κινησεις που οντως υποδηλωνουν περισσοτερα.
Δεν το εχω για κανονα,αλλα συνηθως οι πιο συναισθηματικοι ανθρωποι κανουν πραξη ολα οσα αναφερονται για το body language,απλα ειναι ενα καλο βοηθηματακι,ισα-ισα για να παρεις την ενεση ψυχολογιας.

μα τι λεμε τωρα...δηλαδη γουσταρεις καποιον/α και σκεφτεσαι " κατσε να του την πεσω δειχνοντας τον με το σταυρωμενο μου ποδι...."ωωωω το ερωτικο...;)

γμτος ο ορος ενεση ψυχολογιας..να χορηγησουμε μερικες σε κατι ασυνειδητους,και εχω ονοματα στο μυαλο μου!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
ines,

oλα αυτα που αναφερω δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου,επιστημονες εκαναν αυτες τις παρατηρησεις.

Αυτο που δεν καταλαβες απο τα συνολικα γραφομενα μου ειναι οτι ολες αυτες οι ενδειξεις γινονται ακουσια και οχι συνειδητα.
Εγω προσωπικα εγω δει οτι ισχυουν ολα αυτα και σε μεγαλο βαθμο αλλα ποικιλει απο ατομο σε ατομο εξαιτιας της ψυχοσυνθεσης και του φυλου :)

Aν εισαι και καλος παρατηρητης,τοτε μπορεις να βγαλεις καποια προωρα συμπερασματα για το αν τελικα υπαρχει ενδιαφερον απο το αλλο φυλο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
αυτο που εν τελει πιστευω ειναι πως πολυ πιθανον να συμβαινουν ολα αυτα αλλα ειναι κυριως συμπτωσεις,κι οχι σαφεις ενδειξεις του πως νιωθει ο αλλος....:hmm:
παντως στανταρ η ψυχολογια παιζει τον μεγαλυτερο ρολο αφου σ'αυτην βασιζεται και το body language...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Τα θέματα της γλώσσας του σώματος δεν είναι απλές ενδείξεις, αλλά χρησιμοποιούνται στο marketing. Έχω διαβάσει φυλλάδιο που μου έδωσαν στη δουλειά μου για τον τρόπο που θα προσεγγίζω τους πελάτες. Πώς να γέρνω το σώμα μου, σε τι απόσταση θα βρίσκομαι κλπ.

Έχω διαβάσει βιβλίο σχετικό με τη γλώσσα του σώματος και η αλήθεια είναι ότι με βοήθησε πολύ. Μπορεί κάποια μηνύματα του σώματος να τα αντιλαμβάνεσαι υποσυνείδητα, αλλά κάποια άλλα τα αντιλαμβάνομαι εγώ, προσωπικά συνειδητά, μετά την ανάγνωση του βιβλίου. Αυτό που λέχθηκε προηγουμένως για τη στάση του σώματος (το σταυροπόδι) όταν βλέπεις κάποιον ερωτικά, μου έχει συμβεί πολλές φορές και το έχω αντιληφθεί αφού έχει γίνει.

Υπάρχουν 3 είδη επικοινωνίας:

- Η γλώσσα του σώματος που είναι το 55% του μηνύματος που στέλνουμε στον άλλον.
- Ο τρόπος που λέμε κάτι (χροιά της φωνής, τόνος, ένταση) που αποτελεί το 38% του μηνύματος και μόλις
- 7% είναι αυτό που λέμε (λεκτική επικοινωνία).

Οπότε προσέχουμε πολύ, το σώμα μας. Κάποια μπορούμε να ελέγξουμε, αλλά όχι. Θεωρώ εγώ, π.χ. πολύ σημαντική μια θερμή χειραψία. Μου δίνει μια εικόνα του άλλου με το που θα τον γνωρίσω. Επίσης, να με κοιτάει στα μάτια όταν μου μιλάει και να μην έχει σταυρωμένα τα χέρια... Τα δύο πρώτα μου βγαίνουν αυθόρμητα. Το τρίτο μόλις το αντιληφθώ προσπαθώ να το αλλάζω.

Α, και κάτι τελευταίο. Υπάρχουν σημάδια του σώματος που είναι ίδια σε όλους τους ανθρώπους και κάποια άλλα διαφοροποιούνται ανάλογα με το τόπο που έχει μεγαλώσει και ζει κάποιος. Π.χ. εδώ στην Ελλάδα, η σωματική επαφή είναι πιο συχνή από ό,τι σε άλλες χώρες. Αν π.χ. κάποιον εδώ τον πλησιάσεις στα 40 εκατοστά μπορεί να του φανεί ανεκτή απόσταση. Αν όμως πλησιάσεις π.χ. έναν Άγγλο στα 40 να του φανεί ότι βρίσκεσαι πολύ κοντά... Στο φυλλάδιο που αναφέρω πιο πάνω π.χ. γράφει ότι πρέπει να πλησιάζεις περίπου στα 60 εκατοστά.
-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top