Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
μα καλό μου... εγώ δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι δεν ζητάω πολλά απ τον άνθρωπο μου....
και γω τον θέλω αντίστοιχα πουτ*νο στο κρεβάτι ;)
μόνο που εγώ δεν λέω ότι αυτός είναι κατώτερος ή ότι έχει λιγότερη αξία από μένα....
εγώ διεκδικώ ότι έχω ΙΣΗ αξία με αυτόν ;)

Σε αυτο συμφωνουμε τοτε.:)
ΟΥΦ!!!:redface: :) απλως οπως το διαβασα πριν...με εστειλες λιγο!
γιατι δεν αντεχω να ακουω απο την γυναικα οτι σε αυτο το πραγμα μας κανει χαρη-ελεημοσυνη.:/:
Και το ακουω συχνα πυκνα απο "φιλες μου".
και δυστυχως μονο μα μονο απο Ελληνιδες.
Για αυτο δε περιμενα να το ακουσω απο εσενα που εχεις πηγμενο μυαλο.
ΙΣΗ αξια με τον αντρα εχετε σαν γυναικες.
Εγω το πιστευω αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από VarX:
Επισης μονο το 44% των ελληνιδων απασχολειτε,αρα δεν μιλαμε ουτε για τις μισες περιπτωσεις.
Να η ανισότητα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με Κουε εκτός απο το επιχείρημα περι γυναικών που δεν εργάζονται. Σόρρυ αλλά όταν δεν εργάζεται η γυναίκα τότε είναι σαν να κάνει 1 δουλειά αυτή (νοικονκυριο και τα τοιαύτα) και 1 ο άνδρας (την κανονική), άρα μια χαρά. Αντιθέτως όμως, όταν δουλευει και η γυναίκα είναι σαν να κάνει 2 δουλειές και ο άντρας 1 και εκεί έγκειται η ανισότητα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για κάποιο λόγο δεν πολυκαταλάβατε τι λέω εκτός απ τον Μάριο τελικά :P
Προφανώς δεν εκφράστηκα σωστά

Λοιπόν....
αυτό που λέω είναι ότι η γυναίκα που κάθετε σπίτι και κάνει νοικοκυριό δεν είναι κατώτερη απ τον άντρα που φέρνει τα χρήματα. Ούτε ότι είναι ανώτερη επειδή προσφέρει κάποια πράγματα, λέω ότι είναι ίση.
Δεν είπα ποτέ ότι η εισρροή χρημάτων στο σπιτικό δεν είναι σημαντική, αλλά αυτό που λέω είναι ότι και το να είναι η γυναίκα στο σπίτι είναι εξίσου σημαντικό και δεν αναγνωρίζεται εκτός από πολύ λίγους.

Επίσης λέω ότι η γυναίκα που εργάζεται, στις περισσότερες περιπτώσεις προσφέρει περισσότερα από έναν άντρα γιατί εκτός από το δικό της εισόδημα προσφέρει μέσα στο σπίτι περισσότερα από ότι ο άντρας (συνήθως)

Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι
- το να κάνεις σεξ με τον σύντροφο σου αποτελεί χάρη
- ότι το να φέρνει κάποιος χρήματα για το σπίτι είναι λίγο
- ότι το να είναι κάποια στο σπίτι είναι χάρη και είναι ανώτερο απ το να φέρνει ο άλλος τα χρήματα


Ελπίζω πλέον να έγινα κατανοητή
Οι μορφωμένες γυναίκες πλέον είναι αρκετές και οι μορφωμένες γυναίκες που αποφασίζουν να κάτσουν σπίτι τους πολύ λίγες.

Το έχω ξαναγράψει και αλλού αλλά για μένα από τη μεριά μου ως γυναίκα, το βρίσκω πιο σημαντικό (για μία γυναίκα) να μεγαλώνω τα παιδιά μου απ το φέρνω τα χρήματα.
Όχι όμως πιο σημαντικό από αυτόν που θα είναι δίπλα μου και θα φέρνει το φαγητό στο τραπέζι μας. Απλά εξίσου σημαντικό.

Πιστεύω ότι από καταβολής κόσμου ο ρόλος της γυναίκας είναι διαφορετικός απ ότι του άντρα μέσα σε μια δυαδικότητα.
Δεν πιστεύω ότι ρόλος της είναι να φέρνει τα χρήματα και αυτή και να μεγαλώνει τα παιδιά της η μαμά της ή η γκουβερνάντα ή ο παιδικός σταθμός.
Σαφώς όμως αυτό δεν σημαίνει ότι η γυναίκα δεν πρέπει να μορφωθεί, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να βγεί στην αγορά εργασίας, δεν σημαίνει ότι πρέπει να κάτσει στα αυγά της γενικώς.

Πιστεύω ακράδαντα ότι για να μπορέσει να εκτιμήσει την συνεισφορά του συντρόφου του κάποιος, πρέπει απλά να βρεθεί στη θέση του.

Πρέπει μια γυναίκα να βγει στην αγορά εργασίας για να δει από πρώτο χέρι τις δυσκολίες και πρέπει και ένας άντρας να ζει ένα διάστημα μόνος του μακριά απ τη μαμά του για να βλέπει επίσης τις δυσκολίες.
Πρέπει και οι δύο να μπορούν να αναγνωρίζουν την αξία και την συνεισφορά του άλλου ώστε να σέβονται τον κόπο και τον ιδρώτα του άλλου απ όποια κατεύθυνση κι αν έρχεται.

Είμαι 35 ετών και έχω δουλέψει 15 χρόνια .... κάποιες φορές πολύ σκληρά.
Ξέρω πλέον να εκτιμώ και να βλέπω τι σημαίνει άγχος να μη σε απολύσει ο μαλ*κας που έχεις πάνω απ το κεφάλι σου, ξέρω τι σημαίνει να γυρνάς στο σπίτι στις 7 το βράδυ και να πρέπει να μαγειρέψεις για να φας, να καθαρίσεις και όλα τα υπόλοιπα.
Σκέφτομαι την εκδοχή του να είχα αυτή τη στιγμή και ένα παιδί και φρικάρω.
Σκέφτομαι ότι η παρομοίοση "γυναίκα λάστιχο" δεν θα ήταν αρκετή.
Γυναίκα ήρωας ίσως.
Σκεψου λοιπόν, να έχω και έναν σύντροφο που δε με βοηθάει σε αυτή την ηρωική μάχη μου με τη ζωή και απλά βλέπει.... ποδόσφαιρο την ώρα που εγω πανικόβλητη τρέχω στις 7 το βράδυ να μαγειρέψω, ενώ ταυτόχρονα ένα πιτσιρίκι θέλει την αγκαλιά μου, και μια στοίβα ασιδέρωτα στην λεκάνη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Το έχω ξαναγράψει και αλλού αλλά για μένα από τη μεριά μου ως γυναίκα, το βρίσκω πιο σημαντικό (για μία γυναίκα) να μεγαλώνω τα παιδιά μου απ το φέρνω τα χρήματα.
Όχι όμως πιο σημαντικό από αυτόν που θα είναι δίπλα μου και θα φέρνει το φαγητό στο τραπέζι μας. Απλά εξίσου σημαντικό.

Πιστεύω ότι από καταβολής κόσμου ο ρόλος της γυναίκας είναι διαφορετικός απ ότι του άντρα μέσα σε μια δυαδικότητα.
Δεν πιστεύω ότι ρόλος της είναι να φέρνει τα χρήματα και αυτή και να μεγαλώνει τα παιδιά της η μαμά της ή η γκουβερνάντα ή ο παιδικός σταθμός.
Σαφώς όμως αυτό δεν σημαίνει ότι η γυναίκα δεν πρέπει να μορφωθεί, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να βγεί στην αγορά εργασίας, δεν σημαίνει ότι πρέπει να κάτσει στα αυγά της γενικώς.

Πιστεύω ακράδαντα ότι για να μπορέσει να εκτιμήσει την συνεισφορά του συντρόφου του κάποιος, πρέπει απλά να βρεθεί στη θέση του.

Πρέπει μια γυναίκα να βγει στην αγορά εργασίας για να δει από πρώτο χέρι τις δυσκολίες και πρέπει και ένας άντρας να ζει ένα διάστημα μόνος του μακριά απ τη μαμά του για να βλέπει επίσης τις δυσκολίες.
Πρέπει και οι δύο να μπορούν να αναγνωρίζουν την αξία και την συνεισφορά του άλλου ώστε να σέβονται τον κόπο και τον ιδρώτα του άλλου απ όποια κατεύθυνση κι αν έρχεται.

Είμαι 35 ετών και έχω δουλέψει 15 χρόνια .... κάποιες φορές πολύ σκληρά.
Ξέρω πλέον να εκτιμώ και να βλέπω τι σημαίνει άγχος να μη σε απολύσει ο μαλ*κας που έχεις πάνω απ το κεφάλι σου, ξέρω τι σημαίνει να γυρνάς στο σπίτι στις 7 το βράδυ και να πρέπει να μαγειρέψεις για να φας, να καθαρίσεις και όλα τα υπόλοιπα.
Σκέφτομαι την εκδοχή του να είχα αυτή τη στιγμή και ένα παιδί και φρικάρω.
Σκέφτομαι ότι η παρομοίοση "γυναίκα λάστιχο" δεν θα ήταν αρκετή.
Γυναίκα ήρωας ίσως.
Σκεψου λοιπόν, να έχω και έναν σύντροφο που δε με βοηθάει σε αυτή την ηρωική μάχη μου με τη ζωή και απλά βλέπει.... ποδόσφαιρο την ώρα που εγω πανικόβλητη τρέχω στις 7 το βράδυ να μαγειρέψω, ενώ ταυτόχρονα ένα πιτσιρίκι θέλει την αγκαλιά μου, και μια στοίβα ασιδέρωτα στην λεκάνη.....

Kακή Επιρροή τα'πες όλα......:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
συνεφωνώ κι εγώ σε όσα λες κουέ μου, αλλά σου το πάω παρακατω..

αφού αυτή η γυναίκα και μορφωμένη είναι και ήρωας είναι, τι στο καλό κάνει με ένα μλκ που η μόνη διαδρομή που ξέρει είναι κρεβατι/καναπές/χέστρα?:)

ΞΟΥΤ. υπάρχουν άντρες που τα εκτιμούν αυτά. Στην περίπτωση που είναι παντρεμένη με παιδί και δε θέλει να το φτάσει στα άκρα, δίνοντας του τα παπούτσια στο χέρι, ας μην κάνει καμιά δουλειά (εκτός ότι αφορα το παιδί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
συνεφωνώ κι εγώ σε όσα λες κουέ μου, αλλά σου το πάω παρακατω..

αφού αυτή η γυναίκα και μορφωμένη είναι και ήρωας είναι, τι στο καλό κάνει με ένα μλκ που η μόνη διαδρομή που ξέρει είναι κρεβατι/καναπές/χέστρα?:)

ΞΟΥΤ. υπάρχουν άντρες που τα εκτιμούν αυτά. Στην περίπτωση που είναι παντρεμένη με παιδί και δε θέλει να το φτάσει στα άκρα, δίνοντας του τα παπούτσια στο χέρι, ας μην κάνει καμιά δουλειά (εκτός ότι αφορα το παιδί).

και συμφωνώ και διαφωνώ.....
η λύση δεν είναι πάντα "τα παπούτσια στο χέρι"... το παλεύεις....
δυστυχώς πολλοί άνθρωποι (άντρες και γυναίκες) δείχνουν τον πραγματικό τους εαυτό αφού "δέσουν τον γάιδαρο τους"

και να εξηγούμαστε.... δεν μιλάω με βάση τον εαυτό μου
δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είμαι από τις γυναίκες που θα δεχόντουσαν κάτι τέτοιο....
ίσως για αυτό ήμουν μέχρι τώρα μόνη σαν το λεμονι (λεμόνι = ξυνό :P )χωρίς να μπορώ να σταθεροποιηθώ σε μια μόνιμη σχέση μετά το διαζύγιο μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
συνεφωνώ κι εγώ σε όσα λες κουέ μου, αλλά σου το πάω παρακατω..

αφού αυτή η γυναίκα και μορφωμένη είναι και ήρωας είναι, τι στο καλό κάνει με ένα μλκ που η μόνη διαδρομή που ξέρει είναι κρεβατι/καναπές/χέστρα?:)

ΞΟΥΤ. υπάρχουν άντρες που τα εκτιμούν αυτά. Στην περίπτωση που είναι παντρεμένη με παιδί και δε θέλει να το φτάσει στα άκρα, δίνοντας του τα παπούτσια στο χέρι, ας μην κάνει καμιά δουλειά (εκτός ότι αφορα το παιδί).

Συνήθως στις μέρες μας, οι άντρες συμμετέχουν στις δουλειές του σπιτιού, απλά όχι τόσο ενεργά όσο θα μπορούσαν. Ο πατέρας μου, για να γίνω πιο σαφής, θυμάμαι ότι βοηθούσε στην αρχή την μαμά μου σε κάποιες δουλειές, τις οποίες όμως έκανε τόσο χάλια, που η μαμά μου ήταν αναγκασμένη να τις ξανακάνει. Τελικά σταμάτησε να του ζητάει το οτιδηποτε γιατί χρονικά την καθυστερούσε πολύ περισσότερο απ'το να τα κάνει όλα μόνη της εξαρχής! (μάγκας ο μπαμπάς!!!)
Σ'αυτή τη περίπτωση doooo μου, τι κάνεις? Τον σουτάρεις απλά επειδή δεν .... χμ ..... πιάνουν τα χέρια του? (ή έτσι ισχυρίζεται τουλάχιστον?) ενώ κατά τα άλλα είναι υπόδειγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εγώ θα έκανα υπομονή...στην αρχή θα με καθυστερούσε, αλλά μετά που θα πήγαινε, θα μάθαινε:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
εγώ θα έκανα υπομονή...στην αρχή θα με καθυστερούσε, αλλά μετά που θα πήγαινε, θα μάθαινε:D:D:D


Αν υπάρχει θέληση.... όλα γίνονται. Δεν έχεις άδικο, απλά συνήθως, όταν ο γάμος μετράει πολλά χρόνια στην καμπούρα του, η θέληση εξανεμίζεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ναι οκ, συνεφωνω...άλλωστε αναφερόμαστε στις σχέσεις των νέων ανθρώπων... γιου κεντ τιτς εν ολντ ντογκ νιου τρικς:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
:panwkatw: ειμαι συνηδειτοποιημένο/σκεπτόμενο/χαρισματικό άτομο πάνω σε τραμπολίνο :panwkatw:

Νομίζω ότι με μια φράση τα είπες όλα ;)

Όσον αφορά το φενόμενο που πολύ σωστά περιέγραψε και τεκμηρίωσε η ΚΕ ,συμφωνώ αλλά από την άλλη σ'αυτήν την κοινωνία υπάρχουν Μάριοι (οι οποίοι αυξάνονται συνεχώς ,μια και οι νέοι άνθρωποι πλέον σπουδάζουν,μορφώνονται,μένουν από νωρίς μόνοι τους και δεν παντρεύονται κατευθείαν από την αγκαλιά της μάνας),υπάρχουν όμως και οι Μήτσοι (τυχαίο το όνομα :P ),οι οποίοι θέλω να πιστεύω ότι ανήκουν σε παλαιότερες γενιές .
Kαι όσο κι αν μας εξοργίζει αυτή η νοοτροπία ,δε μπορούμε να πείσουμε κανέναν άνθρωπο να αλλάξει νοοτροπία,έτσι έμαθε,η νοοτροπία αλλάζει μόνο αν το θέλει ο καθένας προσωπικά,είναι θέμα παιδείας.
Όπως δε μπορούμε να πείσουμε τον τύπο που ανοίγει το παράθυρο του και πετάει το πακετο από τα τσιγάρα στο δρόμο,όπως δε μπορούμε να πείσουμε τον τύπο που παρκάρει πανω στο πεζοδρόμιο ότι υπάρχουν και πεζοί, όπως…όπως…όπως…χίλια δυο πράγματα.
Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για τον εαυτό μας είναι να απορρίπτουμε τους Μήτσους από τη ζωή μας και για το κοινωνικό σύνολο να γαλλουχήσουμε τα παιδιά μας με τέτοιο τρόπο ώστε αύριο μεαθαύριο να βγουν Μάριοι στην κοινωνία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με plain!

PS: Τσέκαρε βρε plain τα πμ σου, εδώ και μέρες σου χω στείλει :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Νομίζω ότι με μια φράση τα είπες όλα ;)

Όσον αφορά το φενόμενο που πολύ σωστά περιέγραψε και τεκμηρίωσε η ΚΕ ,συμφωνώ αλλά από την άλλη σ'αυτήν την κοινωνία υπάρχουν Μάριοι (οι οποίοι αυξάνονται συνεχώς ,μια και οι νέοι άνθρωποι πλέον σπουδάζουν,μορφώνονται,μένουν από νωρίς μόνοι τους και δεν παντρεύονται κατευθείαν από την αγκαλιά της μάνας),υπάρχουν όμως και οι Μήτσοι (τυχαίο το όνομα :P ),οι οποίοι θέλω να πιστεύω ότι ανήκουν σε παλαιότερες γενιές .
Kαι όσο κι αν μας εξοργίζει αυτή η νοοτροπία ,δε μπορούμε να πείσουμε κανέναν άνθρωπο να αλλάξει νοοτροπία,έτσι έμαθε,η νοοτροπία αλλάζει μόνο αν το θέλει ο καθένας προσωπικά,είναι θέμα παιδείας.
Όπως δε μπορούμε να πείσουμε τον τύπο που ανοίγει το παράθυρο του και πετάει το πακετο από τα τσιγάρα στο δρόμο,όπως δε μπορούμε να πείσουμε τον τύπο που παρκάρει πανω στο πεζοδρόμιο ότι υπάρχουν και πεζοί, όπως…όπως…όπως…χίλια δυο πράγματα.
Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για τον εαυτό μας είναι να απορρίπτουμε τους Μήτσους από τη ζωή μας και για το κοινωνικό σύνολο να γαλλουχήσουμε τα παιδιά μας με τέτοιο τρόπο ώστε αύριο μεαθαύριο να βγουν Μάριοι στην κοινωνία :)

Συμφωνώ 1.000% μαζί σου όμως σε μια κοινωνία σαν την Ελληνική με κατάλοιπα ανατολικού τύπου εδώ και αιώνες σε αυτά τα θέματα νομίζω πως έχουμε ακόμη δρόμο μπροστά μας....:/:
Ελπίζω να πέφτω έξω....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Προσωπικα παντως ευελπιστω και θελω οσο τιποτα να αξαφανιστουν δειγματα αντρων τυπου "Μητσου"...:mad:
Προσωπικα με εξοργιζει ο οποιοσδηποτε οτι ιδεες και να φερει και οτι αποψεις να μιλαει και να φερεται απαξιωτικα σε γυναικες.
Οσο και αν εχει πληγωθει απο αυτες οτι και να εχει περασει.
Και δεν μιλαω να ειναι στις μαυρες και να πει και μια κουβεντα-μαμακια παραπανω.
Αλλα να τα πιστευει αυτα που λεει και να αποτελουν μερους του χαρακτηρα του.
Εχω "τσακωθει" με φιλους μου γι' αυτο τον λογο.
Δεν εντεχω μυαλα του τυπου "ειμαι ο ετσι, ο αλλιως, παιζω με γκομενακια, αλλα γενικα οι κοπελες μονο γι' αυτο ειναι και ειναι για να ειναι υπο κι ετσι και το αλλο...":mad:
Το ασχημο ειναι οτι πολλες τετοιες αντιλληψεις τις παιρνουν απο το σπιτι τους...αυτο ειναι αν μη τι αλλο λυπηρο...:(
Και δυστυχως σε πολλα χωρια αυτο το φαινομενο ειναι πολυ συχνο.:(
Αλλα ελπιζω οτι ολα αυτα θα εξαλειφθουν.;)
Για εμενα η κοπελα μου και καθε η γυναικα ειναι εκει που ειμαι εγω.
Την σεβομαι και την ακουω και λαμβανω υποψην τις αντιλληψεις τις και και και.
Και για να ειμαι ειλικρινης την κοπελα μου (οταν εχω και θα ξαναεχω) την εχω πιο ψηλα και απο εμενα.:redface:
Καλος ή κακος ετσι ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Οσο και αν εχει πληγωθει απο αυτες οτι και να εχει περασει.
Ποτε δεν υποκειπτουμε στο τραγικο λαθος να φορτωνουμε τα παραπτωματα και ολα τα αρνητικα στοιχεια που αποκομησαμε απο την πρωην μας,στην καινουργια κοπελα μας.
Ο καθενας ειναι ξεχωριστος και πρεπει να υπαρχει ξεχωριστος σεβασμος.
Οταν βλεπω σημαδια περιεργης συμπεριφορας χωρις επουδενη λογο,τοτε απλα καταλαβαινω τι φταιει.Μερικες κοπελες και αντρες θελουν καιρο να προσαρμοστουν στην "νεα" αυτην σχεση.Προσωπικα εχω να πω ενα:
Αν δεν εισαι ετοιμος για μια νεα σχεση,τοτε απλα μην την ξεκινας.Δεν φταει ο καινουργιος συντροφος να βασανιστει χωρις λογο.

Αλλα να τα πιστευει αυτα που λεει και να αποτελουν μερους του χαρακτηρα του.
Δεν εντεχω μυαλα του τυπου "ειμαι ο ετσι, ο αλλιως, παιζω με γκομενακια, αλλα γενικα οι κοπελες μονο γι' αυτο ειναι και ειναι για να ειναι υπο κι ετσι και το αλλο...":mad:
Το ασχημο ειναι οτι πολλες τετοιες αντιλληψεις τις παιρνουν απο το σπιτι τους...αυτο ειναι αν μη τι αλλο λυπηρο...:(
Και δυστυχως σε πολλα χωρια αυτο το φαινομενο ειναι πολυ συχνο.:(
Λυπηρα παραδειγματα προς αποφυγην.Δυστυχως πολλοι σκεφτονται ακομα με τα εφηβικα μυαλα τους και δεν εχουν παρει χαμπαρι οτι ενηλικιωθηκαν και θεωρητικα ωριμασαν.Αυτες τις αντιληψεις ουτε στο γυμνασιο τις ειχαν μερικοι...
Οσο για τα χωρια,σου εγγυωμαι οτι υπαρχουν πολλοι που εχουν πιο "πρωτευουσιανικες" αντιληψεις απο οτι οι πρωτευουσιανοι καθαυτοι..

Για εμενα η κοπελα μου και καθε η γυναικα ειναι εκει που ειμαι εγω.
Την σεβομαι και την ακουω και λαμβανω υποψην τις αντιλληψεις τις και και και.
Συμφωνω και επαυξανω,αρκει η κοπελα να μου δειχνει απο την πλευρα της τον σεβασμο και την εκτιμηση της οπως και εγω.
Δεν ειμαστε πλεον σε ηλικιες για ψυχοφθορες και ανουσιες σχεσεις,αυτα ειναι λαθη του παρελθοντος.
Με σεβασμο πρωτα στο ευατο σου και μετα στην συντροφο.
Απο τον αυτοσεβασμο ξεκινουν ολα μα ολα σε αυτην την ζωη.
Καλος ή κακος ετσι ειμαι.
Δεν εισαι καθολου κακος φιλε μου Μαριε...αντιθετως μακαρι να σκεφτομασταν ολοι ετσι,ευτυχως που εχεις και εσυ το κουραγιο να ελπιζεις για την μια την ξεχωριστη,αλλιως θα ειχαμε αρχισει την ηρωινη με τοσο συναισθηματισμο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποτε δεν υποκειπτουμε στο τραγικο λαθος να φορτωνουμε τα παραπτωματα και ολα τα αρνητικα στοιχεια που αποκομησαμε απο την πρωην μας,στην καινουργια κοπελα μας.
Ο καθενας ειναι ξεχωριστος και πρεπει να υπαρχει ξεχωριστος σεβασμος.
Οταν βλεπω σημαδια περιεργης συμπεριφορας χωρις επουδενη λογο,τοτε απλα καταλαβαινω τι φταιει.Μερικες κοπελες και αντρες θελουν καιρο να προσαρμοστουν στην "νεα" αυτην σχεση.Προσωπικα εχω να πω ενα:
Αν δεν εισαι ετοιμος για μια νεα σχεση,τοτε απλα μην την ξεκινας.Δεν φταει ο καινουργιος συντροφος να βασανιστει χωρις λογο.

:worship: :worship: :worship:
Επιτέλους συμφωνούμε σε κάτι απόλυτα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Συμφωνώ 1.000% μαζί σου όμως σε μια κοινωνία σαν την Ελληνική με κατάλοιπα ανατολικού τύπου εδώ και αιώνες σε αυτά τα θέματα νομίζω πως έχουμε ακόμη δρόμο μπροστά μας....:/:
Ελπίζω να πέφτω έξω....:(

Σε συνδυασμό ειδικά με την καραμέλα ''μεσογειακό ταπεραμέντο" την οποία επικαλούμαστε και κάτω από την οποία κρύβουμε τα στραβά μας σαν άλλοθι για να μη ξεβολευτούμε ,ο δρόμος προβλέπεται αρκετά μακρύς...(αυτό βέβαια ταιριάζει σε πολλές συμπεριφορές :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Σε συνδυασμό ειδικά με την καραμέλα ''μεσογειακό ταπεραμέντο" την οποία επικαλούμαστε και κάτω από την οποία κρύβουμε τα στραβά μας σαν άλλοθι για να μη ξεβολευτούμε ,ο δρόμος προβλέπεται αρκετά μακρύς...(αυτό βέβαια ταιριάζει σε πολλές συμπεριφορές :) )
Γειά σου ρε plain! Συμφωνώ απόλυτα!! :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γάτε έχεις δει ποτέ Sex and the city?


~~~Σημείωση συντονιστή~~~
Έγινε μεταφορά μηνυμάτων από άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top