Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως, απ' όσο ακούω και έχω καταλάβει, όταν μιλάμε για "σχέση με διαφορά ηλικίας" εννοούμε διαφορά που πλησιάζει τα 10 χρόνια το λιγότερο και φτάνει έως και... 20-25... Άλλο η διαφορά ηλικίας στη σχέση, σε μία οποιαδήποτε σχέση, κι άλλο μία ειδική κατηγορία, αυτή της "σχέσης με διαφορά ηλικίας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ μέχρι 4 χρόνια συμφωνώ. Δεν ξέρω αλλά παραπάνω από 5, 6 νομίζω ότι είναι υπερβολή. Εξάλλου μια σχέση ανάμεσα σε άτομα με μεγάλη διαφορά ηλικίας παρουσιάζει τις πιο πολλές φορές προβλήματα.
Αν τ' αφήσω τέσσερα κι οχτώ δέκατα καλά είναι; :slourp:


Εξαρτάται (κατά τη γνώμη μου) στην περιοχή ηλικιών που αναφερόμαστε. Πχ για τα ~30, τέτοιες διαφορές (5-8 χρόνια παράδειγμα) είναι βούτηρο. :)

Βέβαια άμα θέλει η νύφη κι γαμπρός... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ifiklis

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγώ μπορώ να πω την άποψή μου; Ξέρετε είμαι εγώ που έχω καμιά 25αριά χρόνια διαφορά με το μωρό μου. Παιδιά δεν έχω ξανανιώσει τόσο ευτυχισμένος. Και η κούκλα μου είναι ευτυχισμένη επίσης. δεν ξέρω που θα βγει αλλά και αύριο να σταματήσει δεν θα έχω μετανιώσει γι αυτό. Γι αυτό crazyhelen προχώρα και μην φοβάσαι τίποτα. Και καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fetish

Νεοφερμένος

Η fetish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ειμαι 23 κ εχω σχεση απο τον Οκτωβριο με τον Π.ο οποιος ειναι 38!!!!εχουμε 15 χρονια :whistle:.Αυτο στην αρχη πιστευα οτι θα ηταν προβλημα αλλα λογο του οτι ειμαι αρκετα οριμη για την ηλικια μου λογο διαφορων βιωματων κ λογο του οτι αυτος δεν ''ζει'' τη νηλικια του δεν μας επιρρεαζει καθολου...ουτε την οικογενεια μου ενοχλει γιατι βλεπουν οτι περναω κ ειμαι καλα...αλλα προσφατα οταν πηγα να γνωρισω τους δικους του αν κ η μητερα του με κατασυμπαθησε,τον ρωτησε τι ταξη πηγαινω στο σχολειο!!!!!!ανησυχω περισσοτερο γι'αυτον κ τους καποιους φιλους του πως θα το αντιμετωπισουνκ για το αν θα τον επιρρεασουν...οσο αφορα τη νσχεση μας ειναι παρα πολυ ομορφα ολα...υπαρχει σεβαμος,κατανοηση,τρυφεροτητα,αγαπη κ ειμαστε πολυ ευτυχισμενοι κ οι 2 μας...αλλα βλεπω καποιες φορες κατι περιεργα βλεματα κυριως απο μεγαλυτερους ανθρωπους...το θετικα ειναι οτι ποτε δεν με πτοουσαν κ πτοουν κατι τετοια κ απ'οτι βλεπω ουτε κ αυτον...εσεις τι γνωμη εχετε για αυτες τις σχεσεις????:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ειμαι 23 κ εχω σχεση απο τον Οκτωβριο με τον Π.ο οποιος ειναι 38!!!!
[...]
αλλα προσφατα οταν πηγα να γνωρισω τους δικους του αν κ η μητερα του με κατασυμπαθησε,τον ρωτησε τι ταξη πηγαινω στο σχολειο!!!!!![...]
Δηλαδή η μητέρα του ήξερε ότι ο γιος της ετών 38 της φέρνει το αίσθημα σπίτι και νομίζει ότι το αίσθημα πάει ακόμα σχολείο, αλλά παρόλα αυτά δεν ενοχλείται; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Άμα μικροδείχνει η κοπελιά; :P

Ε...δεν νομίζω ότι δεν ρώτησε την ηλικία της μετά έτσι κι αλλιώς ;)
Και από προσωπική εμπειρία... η δικιά μου "πεθερά" δεν είχε πρόβλημα με την διαφορά ηλικίας που είχαμε με τον τέκνον της :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fetish

Νεοφερμένος

Η fetish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
οκ φαινεται περιεργο αλλα η μητερα ειναι μεγαλη γυναικα με προβληματα υγειας δεν βλεπει τον γιο της συχνα κ το μονο που ξερει ειναι οτι θ φερει τη νκοπελα του για φαγητο...ναι μικροδειχνω οποτε κανει αυτην την ερωτηση αλλα δεν ενοχλειτε γιατι πολυ απλα βλεπει τον γιο της ευτηχισμενο...νομιζω οτι ειναι απλο...!!!

οχι η αληθεια ειναι οτι δεν με εχει ρωτησει ακομα την ηλικια μου...αν κ το περιμενα περα απο αυτη την ερωτηση δεν εθιξε το θεμα καθολου!!!!:) σορρυ αλλα επειδη δεν γνωριζω εισαι ακομα με τη ν κοπελα VKEY???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Εχμμ...εγώ είμαι η κοπελιά :P
Και δεν είμαι με το παιδί πλεον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joannaki

Νεοφερμένος

Η joannaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ο φίλος μου είναι 11 χρόνια μεγαλύτερος μου!
ΟΚ, προβλήματα λόγω αυτής της διαφοράς υπάρχουν αλλά δε τα αφήνουμε να μας επηρεάζουν. Ο έρωτας χρόνια δεν κοιτά...
Το μόνο πράγμα που με ενοχλεί είναι ότι οι φίλοι μου τον λένε γέρο και παππού (όχι μπροστά του βέβαια) και οι φίλοι του με αντιμετωπίζουν σα μωρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Η ζωή είναι μια περιπέτεια κι ο έρωτας μια ζάλη...
γιατί όχι στις σχέσεις με διαφορά λοιπόν;
Μια φορά θα ζήσουμε, ας το διασκεδάσουμε με αυτόν που μας κάνει ευτυχισμένους, μεγάλο ή μικρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Η ζωή είναι μια περιπέτεια κι ο έρωτας μια ζάλη...
γιατί όχι στις σχέσεις με διαφορά λοιπόν;
Μια φορά θα ζήσουμε, ας το διασκεδάσουμε με αυτόν που μας κάνει ευτυχισμένους, μεγάλο ή μικρό.

Δε διαφωνώ ΑΛΛΑ :P,

δεν θα μπορούσα να κάνω σχέση ή ακόμα περισσότερο να δω ερωτικά κάποιον πχ 19χρονο.

Απλά δεν γίνεται.Νιώθω ότι για να ερωτευτείς κάποιον, που οκ εγώ δεν έχω και τον έρωτα στο τσεπάκι μου, πρέπει πάνω κάτω να είσαι στην ίδια φάση.
Εγώ εργάζομαι και παλέυω σε έναν πολύ δύσκολο εργασιακό χώρο που τρώει ουσιαστικά όλον μου το χρονο, τι κοινά μπορεί να έχουμε με κάποιον που μόλις τελείωσε το σχολείο, ώστε να επέλθει και έρωτας?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τι κοινά μπορεί να έχουμε με κάποιον που μόλις τελείωσε το σχολείο,

Moυσικά γούστα, 1... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Δε διαφωνώ ΑΛΛΑ :P,

δεν θα μπορούσα να κάνω σχέση ή ακόμα περισσότερο να δω ερωτικά κάποιον πχ 19χρονο.

Απλά δεν γίνεται.Νιώθω ότι για να ερωτευτείς κάποιον, που οκ εγώ δεν έχω και τον έρωτα στο τσεπάκι μου, πρέπει πάνω κάτω να είσαι στην ίδια φάση.
Εγώ εργάζομαι και παλέυω σε έναν πολύ δύσκολο εργασιακό χώρο που τρώει ουσιαστικά όλον μου το χρονο, τι κοινά μπορεί να έχουμε με κάποιον που μόλις τελείωσε το σχολείο, ώστε να επέλθει και έρωτας?:/:

Όπως είπα και πριν, ας το διασκεδάσουμε με αυτόν που μας κάνει ευτυχισμένους, μεγάλο ή μικρό. Συμφωνώ μαζί σου για τον 19χρονο. Προφανώς, τα κοινά ενδιαφέροντα είναι σημαντικά. Προσωπικά μιλάω για τις περιπτώσεις οπού με τον άλλον σε συνδέουν πολλά παρά τη διαφορά ηλικίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ifiklis

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ο φίλος μου είναι 11 χρόνια μεγαλύτερος μου!
ΟΚ, προβλήματα λόγω αυτής της διαφοράς υπάρχουν αλλά δε τα αφήνουμε να μας επηρεάζουν. Ο έρωτας χρόνια δεν κοιτά...
Το μόνο πράγμα που με ενοχλεί είναι ότι οι φίλοι μου τον λένε γέρο και παππού (όχι μπροστά του βέβαια) και οι φίλοι του με αντιμετωπίζουν σα μωρό...

Μην σε ανγχωνει αυτό. Κι εμένα οι φίλες του μωρού μου γέρο με λένε. Δεν είναι τίποτα αυτό ούτε με κολώνει σε τίποτα. Ίσα ίσα που το λέω και μπροστά τους οπότε δεν μπορούν να σε πειράξουν. ( Κι εγώ έχω πραγματικά διαφορά ηλικίας με το μωρό μου 20+ χρόνια). Κοίτα να είσαι ευτυχισμένη και άσε τους άλλους να λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μην σε ανγχωνει αυτό. Κι εμένα οι φίλες του μωρού μου γέρο με λένε. Δεν είναι τίποτα αυτό ούτε με κολώνει σε τίποτα. Ίσα ίσα που το λέω και μπροστά τους οπότε δεν μπορούν να σε πειράξουν. ( Κι εγώ έχω πραγματικά διαφορά ηλικίας με το μωρό μου 20+ χρόνια). Κοίτα να είσαι ευτυχισμένη και άσε τους άλλους να λένε.


20 η κοπέλα και 41 εσύ; καλό, δίκιο έχουν οι φίλες αλλα δίκιο και εσύ, μπράβο πάντος που βρήσκετε κοινά μεταξύ σας, είναι πραγματι διαφορά μεγάλη:hmm:

Εχετε βρεί κάποια γραμμή που περνάει απο αυτές τις δεκαετίες; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Εχετε βρεί κάποια γραμμή που περνάει απο αυτές τις δεκαετίες; :worry:

Ναι, και μάλλον θα είναι γραμμή του μετρό. Δεκαετίες πήρε για να φτιαχτεί... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ifiklis

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
20 η κοπέλα και 41 εσύ; καλό, δίκιο έχουν οι φίλες αλλα δίκιο και εσύ, μπράβο πάντος που βρήσκετε κοινά μεταξύ σας, είναι πραγματι διαφορά μεγάλη:hmm:

Εχετε βρεί κάποια γραμμή που περνάει απο αυτές τις δεκαετίες; :worry:

Δεν ξέρω αν έχουμε βρει κάτι, δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει, (το πιο πιθανό είναι να μην κρατήσει πολύ), το μόνο που ξέρω προς το παρόν είναι ότι είμαστε ευτυχισμένοι και κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες. Έχω κάνει σχέση με αρκετές γυναίκες και μερικές μάλιστα μικρές , αλλά είχα πάρα πολύ καιρό να νιώσω ερωτευμένος. Και αυτό είναι που με κάνει να μην μπορώ να σταματήσω αυτή τη σχέση. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
είχα πάρα πολύ καιρό να νιώσω ερωτευμένος. Και αυτό είναι που με κάνει να μην μπορώ να σταματήσω αυτή τη σχέση.

Φίλε μου κουράγιο. Η αληθινή αγάπη νικάει τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχουμε βρει κάτι, δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει, (το πιο πιθανό είναι να μην κρατήσει πολύ), το μόνο που ξέρω προς το παρόν είναι ότι είμαστε ευτυχισμένοι και κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες. Έχω κάνει σχέση με αρκετές γυναίκες και μερικές μάλιστα μικρές , αλλά είχα πάρα πολύ καιρό να νιώσω ερωτευμένος. Και αυτό είναι που με κάνει να μην μπορώ να σταματήσω αυτή τη σχέση. :(

Πιστέυεις πώς είναι έρωτας με την μικρή ή με την ανάγκη να νοιώθεις αποδεκτός απο τις νέες γυναίκες; μου φένετε απίστευτη διαφορά, όχι πώς την κατακρίνω δικαίωμα σας είναι αλλα μου φένετε απίστευτο αυτό το μονοπάτι που πήρατε:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ifiklis

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πιστέυεις πώς είναι έρωτας με την μικρή ή με την ανάγκη να νοιώθεις αποδεκτός απο τις νέες γυναίκες; μου φένετε απίστευτη διαφορά, όχι πώς την κατακρίνω δικαίωμα σας είναι αλλα μου φένετε απίστευτο αυτό το μονοπάτι που πήρατε:hmm:

Σίγουρα είναι και επιβεβαίωση ότι ακόμα "μετράς". Αλλά επειδή αυτή η επιβαιβέωση έρχεται και από άλλες πλευρές, σ΄αυτή τη φάση νιώθω πράγματι πολύ όμορφα. Κοίτα, γενικά όπως ήμουν με τις άλλες κοπέλες είμαι και με το μικρό μου. Αν δεν ήξερα την ηληκία της και δεν ένιωθα άβολα αρκετές φορές για αυτό το λόγο, δεν θα με πείραζε κάτ ιδιαίτερα. Ξέρεις όταν ήμουν μικρός και άκουγα το 40 νόμιζα ότι σ' αυτή την ηλικία δεν μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα. Τώρα όμως , αν εξαιρέσεις ότι κουράζεσαι λίγο πιο εύκολα σε μερικά πράγαμτα (όπως όταν παιζω ποδόσφαιρο ή μπασκετ) δεν μπορώ να καταλάβω (και ίσως δεν θέλω) ότι έχω μεγαλώσει. Το μόνο είναι ότι τώρα δουλεύω πολύ περισσότερο και έχω την οικονομική άνεση να κάνω αυτά που ονειρευόμουν. Έτσι , επειδή γενικά είναι μια από τις καλύτερες περιόδους της ζωής μου, και επειδη περνάνε τα χρόνια γρήγορα, προσπαθώ να ζήσω την κάθε μου στιγμή όσο καλύτερα μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top