Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Βασικά αυτό που θα πω τώρα,ήθελα να το απαντήσω σε άλλο thread αλλά δε βαριέσαι,θα το κάνω να κολλήσει και εδώ.

Με αφορμή τον Buggs
Προσωπικά θα τους μάθω ότι υπάρχει Θεός, μια ανώτερη δύναμη δηλαδή στην οποία θα μπορούν να προσεύχονται. Η οποία παίζει ρόλο. Γιατί έχω δει πράγματα που μόνο έτσι μπορώ να τα ερμηνέψω.

Εμένα Buggs η μάνα μου ναι μεν πιστεύει,αλλά πιστεύει πολύ και στη δύναμη της ψυχολογίας του ανθρώπου.Και αυτό το πιστεύω και εγώ..ότι η πίστη και όλα αυτά τα θαύματα συμβαίνουν μόνο και μόνο από την πολύ δυνατή θέληση (αυτό άλλωστε μας έλεγαν και στο σχολείο,στο μάθημα των θρησκευτικών,ότι πρέπει να πιστεύουμε πολύ πολύ και πράγματα θα συμβούν).Το μυαλό το ανθρώπου είναι άπατο και κρύβει πολλά πράγματα για τα οποία πολλές φορές εξυψώνουμε τα θεία.

Γι'αυτό θα μάθω στο παιδί μου να πιστεύει τόσο στον εαυτό του..Για να μην έχει ποτέ την ψευδαίσθηση ότι μια δύναμη παραφυλάει για να το σώσει.Αν και με γοητεύει η περίπτωση του φύλακα αγγέλου,θα το μάθω πως φύλακας άγγελός του,το πολύ-πολύ,ότι είμαι εγώ :p
Θέλω να νιώθει ευγνωμοσύνη για την υπαρξή του αλλά να μην την αποδίδει κάπου.Θέλω να νιώθει ευλάβεια,αλλά για το δώρο της ζωής.Θέλω να νιώθει κατάνυξη,αλλά μόνο στις σημαντικές στιγμές της ζωής του και όχι κάθε χρόνο το Πάσχα.

Ουσιαστικά θέλω να το μάθω να έχει μια αποδεσμευμένη ζωή απο θρησκείες,δόγματα και εντολές.Δε γεννιόμαστε για τέτοιους δεσμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
H απάντησή σου είναι ομορφη. Όμως συμβαίνουν πράγματα που σε αναγκάζουν να παραδεχτείς την θεική παρέμβαση. Πράγματα που συμβαίνουν και δεν εχουν την παραμικρη σχέση με το τί πιστεύεις εσύ.
Το Pulp Fiction το θέτει αυτό το θέμα ίσως με τον πιο μοντέρνο τρόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιατί έχω δει πράγματα που μόνο έτσι μπορώ να τα ερμηνέψω.
Όμως συμβαίνουν πράγματα που σε αναγκάζουν να παραδεχτείς την θεική παρέμβαση. Πράγματα που συμβαίνουν και δεν εχουν την παραμικρη σχέση με το τί πιστεύεις εσύ.
Το Pulp Fiction το θέτει αυτό το θέμα ίσως με τον πιο μοντέρνο τρόπο
Ενδιαφερον θεμα για τοπικ :whistle:


Στα παιδια μου δε νομιζω οτι θα χρειαστει απαραιτητως να ξεκινησουν με τα χριστιανικά , και έπειτα οταν μεγαλωσουν να ανακαλυψουν οτι δεν ειναι ετσι, οτι υπαρχουν πολλα άλλα, οτι εχουν σκοτεινες πτυχες κλπ. Δεν εχω ορεξη να γυρισουν να μου πουν "γιατι δε μας τα πες απο την αρχη και μας κοροιδευες ;".

Εχουν την ηλικια να καταλαβουν πχ το χριστιανισμό (ή εστω τα βασικα) ;
Εχουν και την ηλικία να ξερουν απο την αρχη οτι ο χριστιανισμός ειναι μια πιστη μεταξυ πολλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πάλι απο προσωπική εμπειρία μιλάω. Τα δικα μου είχαν την συναίσθηση και τη νοημοσύνη να κλαίνε όταν σταυρώνανε τον Χριστό. Κατάλαβαν δηλαδή τη ρίζα του Χριστιανισμού. Ότι ο φόνος της αθωώτητας είναι το μεγαλύτερο κριμα του κόσμου

Κατα τα λοιπα , προσπαθώ να τα μεγαλώσω με σεβασμό στην νοημοσύνη τους. Αν υποστηρίξω την ανάσταση πρέπει να την τεκμηριώσω, έστω και μεταφυσικά. Κι αυτό δεν θα μπορέσω να το κάνω ούτε με το Παλπ Φικσιον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Εγω πήγαινα κρυφά!!!

σουρρεαλισμός πλήρης.

Μέχρι μια μέρα το ανακάλυψε, μου έσουρε χριστούς και παναγίες και ήρθα στα συγκαλά μου :redface::P:D

Eγώ τους το είχα ανακοινώσει ότι θα πάω...
Και όλο αντιρρήσεις...και δεν χρειάζεται κλπ....
Έγινε το δικό μου στο τέλος.....
Ο λόγος βέβαια ήταν ότι τότε κάθε Δευτέρα η δασκάλα ρωτούσε ποια παιδιά πήγαν κατηχητικό και μόνο εγώ δεν πήγαινα και ντρεπόμουν....
Αλλά μου το κόψανε νωρίς... συν ότι η μαμά μου έπιασε την δασκάλα να της εξηγήσει ότι αυτή η ερώτηση με φέρνει σε δύσκολη θέση (ε...δευτέρα δημοτικού τότε εγώ δεν μπορούσα να το πω αυτό στην κυρία:P)

Το πως θα τα μεγαλώσω με κάλυψε η κορπς...
Και οκ όπως μεγάλωσα εγώ....
΄Ηξερα για το Χριστιανισμό, τα ήθη και τα έθιμα αλλά γενικά δεν υπήρχε καμία επιβολή... ή πρέπει... γενικά οι γονείς μου είναι χαλαροί στο θέμα θρησκείας και ποτέ δεν είχα πρόβλημα να συζητήσω με αυτούς...

Το παιδί μου θα το βαφτίσω ως μέρος της κουλτούρας μας και τίποτε άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Εγω δε θα τους επιβαλλω κατι αλλα ουτε θα τους πω ποιο είναι το σωστό.Θα τους δειξω πως εχουν τα πραγματα (θα τους μιλησω για τις θρησκειες τα καλα και τα αρνητικα) και απο κει και περα μονα τους θα κατασταλαξουν σε αυτο που θελουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θεωρητικά, δεν θα τους επιβάλλω κάτι, συμπεριλαμβανόμενου και του βαπτίσματος. Αν και όλα αυτά είναι λίγο θεωρία, μιας και όταν μεγαλώνεις με γονείς που έχουν κάποιες αντιλήψεις στο θέμα, δεν γίνεται να μην επηρεαστείς. Οπότε κατά πάσα πιθανότητα, είτε το θέλω, είτε όχι, τα παιδιά μου θα έχουν περισσότερη ροπή προς την αθεΐα. Και δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί αυτό ιδιαίτερα, θα ήταν υποκρισία.
Όσο για το "ρατσισμό" που υποτίθεται ότι θα υφίστανται στο σχολείο για αυτό:
1. Νομίζω ότι υπερβάλλετε λίγο. Ήξερα αδέρφια που δεν είχαν βαφτιστεί και δεν αντιμετώπιζαν κανένα τέτοιο ρατσισμό. Έχει προχωρήσει λιγάκι η κοινωνία, αμέ. (η πλάκα είναι ότι αυτοί ήταν και φανατικοί χριστιανοί :lol: )
2. Και στην τελική, έχοντας βιώσει και η ίδια "ρατσισμό" από τα παιδάκια στο δημοτικό (για άλλους λόγους), θεωρώ ότι αυτό μου έχει προσφέρει και πολλά θετικά στο χαρακτήρα μου και με είχε ωριμάσει πιο γρήγορα από τα άλλα παιδάκια. Οπότε και να συμβεί, μακροπρόθεσμα δεν είναι τόσο τραγικό. Και δεν είναι δυνατόν να θυσιάζω τη μόρφωση του παιδιού μου επειδή τα άλλα έχουν φανατισμένους και κομπλεξικούς γονείς. Αν καθόμαστε και σκεφτόμαστε τα πάντα με βάση το να μην κοροιδεύουν το παιδί μας στο σχολείο, και ένα average παιδί θα βγάλουμε (και όχι, δεν το θεωρώ καλό αυτό) και η τραγική ειρωνεία είναι ότι στο τέλος μπορεί να το κοροιδεύουν και για κάτι άσχετο, που δεν προβλέψαμε καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κυρίως αυτό που μαθαίνω στην κόρη μου είναι να ερευνά, να αξιολογεί και να διαμορφώνει δική της κρίση. Άρα το ίδιο ισχύει και για τις θρησκείες.
Τη μαθαίνω επίσης να σέβεται κάθε θρησκεία ακόμα κι αν δεν πιστεύει σε καμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Θα προτιμούσα να τους παρουσιάσω τη θρησκεία σαν ένα παραμυθάκι και θα επιθυμούσα να μάθουν καλύτερα από όλα την ιστορία μας και τη μυθολογία μας, μιας και σαν άνθρωποι σίγουρα θα πάρουν περισσότερα από αυτά...
Γιατί δυστυχώς δεν είναι μόνο οι συνθήκες δύσκολες για το έθνος μας, αλλά δυστυχώς περιστοιχιζόμαστε και από άπειρους το πλήθος "πολιτισμένους" ανθέλληνες, που δείχνουν να έχουν ξεχάσει όχι μόνο το αίμα των προγόνων μας γενικά, μα και τον ιδίων τους των παππούδων που χύθηκε, για να έχουμε όσα έχουμε σήμερα!

Τελικά οι πόλεμοι που έχουν προηγηθεί, δεν έχουν καμία σημασία για την μεθεπόμενη γενιά, όταν αυτή δεν γνωρίζει την ιστορία της...Σε αυτό έχω καταλήξει σιγά σιγά, μα σταθερά....Η πλειοψηφία των ατόμων τουλάχιστον, αυτό δείχνει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αν καθόμαστε και σκεφτόμαστε τα πάντα με βάση το να μην κοροιδεύουν το παιδί μας στο σχολείο, και ένα average παιδί θα βγάλουμε (και όχι, δεν το θεωρώ καλό αυτό) και η τραγική ειρωνεία είναι ότι στο τέλος μπορεί να το κοροιδεύουν και για κάτι άσχετο, που δεν προβλέψαμε καν.

Αν σκεφτεί κανείς ότι οι 358 πιο πλούσιοι άνθρωποι στη γη βγάζουν ετησίως εισοδήματα όσα ο μισός πληθυσμός της γής (!) φαντάστείτε πόσο αξίζει να συμπλέεις με την πλειοψηφία . Ειδικά στο θέμα της θρησκείας, η πλειοψηφία φώναζε να σταυρώσουν το Χριστό, η πλειοψηφία είναι ψεύτες και υποκριτές. Πρός τί να εκπαιδεύσουμε τα παιδια μας να υπολογίζουν τη γνωμη τους;

Παντως μου φαίνεται απίθανο με όσα μαθαίνω απο δημοτικα γυμνασια λύκεια εδώ και δέκα τουλ'αχισστον χρόνια, συμμαθητές να κοροιδέψουν άλλο συμμαθητή για θρησκευτικο ζήτημα. Πιο πιθανό είναι να κοροιδέψουν κάποιον άν πάρουν είδηση ότι πιστεύει σε κατι παρά άν δεν πιστεύει σε τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Νομίζω πως η ιδέα της διδαχής πολλών και διαφόρων θρησκειών,με ενθουσιάζει.Είναι περισσότερο παιχνίδι και γνώση στο μυαλό του παιδιού,παρά επιλογή ζωής και το βρίσκω σωστότερο.Και αργότερα θα έχει και μια σφαιρική άποψη για το τι το αντιπροσωπεύει,ώστε να πάρει τον ανάλογο δρόμο του... που σαφέστατα θα είναι απόλυτα αποδεκτός απο μένα.

Κυρίως αυτό που μαθαίνω στην κόρη μου είναι να ερευνά, να αξιολογεί και να διαμορφώνει δική της κρίση. Άρα το ίδιο ισχύει και για τις θρησκείες.
Τη μαθαίνω επίσης να σέβεται κάθε θρησκεία ακόμα κι αν δεν πιστεύει σε καμία.
Με καλύψατε στο ζήτημα «τι θα ήθελα να μαθω στα παιδια μου».


Παίζει να πάθουν τα παιδια μια κρίση ταυτότητας μην ξέροντας ποια να διαλέξουν;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Με καλύψατε στο ζήτημα «τι θα ήθελα».


Παίζει να πάθουν τα παιδια μια κρίση ταυτότητας μην ξέροντας ποια να διαλέξουν;:hmm:

ε πρέπει να διαλέξουν????:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
«δημιουργήσαμε το θεό μας», «αρνηθήκαμε τον θεό μας», μην τον «σκοτώσουμε» και όλα… σε κάτι καλό πρέπει να πιστεύουμε…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Βασικά, αφού θα τα νουθετούσα, ότι θα πρέπει να ασκηθούν στο σεβασμό της πίστης των άλλων, θα συμπλήρωνα, ότι και οι επόμενες θρησκείες δεν θα είναι λιγότερο "κακές" από τις προηγούμενες. Γιατί στην πραγματικότητα: "καμία θρησκεία δεν είναι ανώτερη από την αλήθεια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Κυρίως αυτό που μαθαίνω στην κόρη μου είναι να ερευνά, να αξιολογεί και να διαμορφώνει δική της κρίση. Άρα το ίδιο ισχύει και για τις θρησκείες.
Τη μαθαίνω επίσης να σέβεται κάθε θρησκεία ακόμα κι αν δεν πιστεύει σε καμία.

Ακριβώς έτσι πρέπει να γίνεται...
Εγώ πάντως πιστεύω στη βάφτιση. Ας έχει μιαν ευχή το παιδί από την θρησκεία στην οποία πιστεύω εγώ και όταν μεγαλώσει, αν αποφασίσει μόνο του ότι διαφωνεί, ας επιλέξει ότι θέλει. Σεβασμός να υπάρχει και όλα γίνονται.
Αυτό ισχύει για όλους και όχι μόνο για τα παιδιά. Βρέθηκα πολλές φορές σε χώρες που η θρησκεία παίζει μεγάλο ρόλο. Πήγα στους ναούς τους με μεγάλη κατάνυξη και έκανα τις προσφορές μου ακριβώς όπως οι ντόπιοι. Σε τελική ανάλυση όλοι πιστεύουν σε κάποιον Θεό, όπως κι αν τον ονομάζουν - Θεό, Βούδα, Αλλάχ. Κακό είναι να τα έχουμε καλά με όλους :);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σε τελική ανάλυση όλοι πιστεύουν σε κάποιον Θεό, όπως κι αν τον ονομάζουν - Θεό, Βούδα, Αλλάχ.

Όχι και όλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Όχι και όλοι...

Σωστό κι αυτό...
Θυμήθηκα έναν φίλο μου, ψαγμένο, διαβασμένο, αρνητιστή και άθεο που έλεγε "ζηλεύω όλους όσους πιστεύουν σε κάποιο Θεό γιατί αυτοί πιστεύουν σε κάτι και έχουν κάπου να ακουμπήσουν όταν το χρειαστούν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Σωστό κι αυτό...
Θυμήθηκα έναν φίλο μου, ψαγμένο, διαβασμένο, αρνητιστή και άθεο που έλεγε "ζηλεύω όλους όσους πιστεύουν σε κάποιο Θεό γιατί αυτοί πιστεύουν σε κάτι και έχουν κάπου να ακουμπήσουν όταν το χρειαστούν".
Όμως, λέει στο δεύτερο πειρασμό: "Μη πειράσεις Κύριον τον Θεό σου!"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Όμως, λέει στο δεύτερο πειρασμό: "Μη πειράσεις Κύριον τον Θεό σου!"!

Μπες στον κόπο να μου το εξηγήσεις γιατί έχεις να κάνεις με χαζή ξανθιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vega

Νεοφερμένος

Ο vega αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
:confused:τιποτα!γιατι να το κανω αυτο?θα μεγαλωσουν και θα μαθουν μονα τους αν θελουν...να μαθουν!Εξαλου δεν υπαρχει θεος γιατι να υπαρχουν θρησκειες;ενας ειναι ο ΘΕΟΣ εσυ και μονο εσυ...:clapup:Η ανθρωπινη εξελιξη και γενικοτερα η κοινωνικη εξελιξη θα αλαζει αυτη την λογικη και καταντιας του ανθρωπου να στιριζεται και να ελπιζει σε πραγματα που επιστιμονικα δεν ειναι αποδειδηγμενα...



beerοφιλοι ολων των χωρων ενωθειτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top