• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Άσθμα

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
όπως ξέρετε οι περισσότεροι έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 1 χρόνου,
το μωρό μου έχει διάφορα αναπνευστικά προβλήματα.. εγώ το είχα καταλάβει αλλά οι γιατροί με έβγαζαν τρελοί τον Άυγουστο επειδή δεν την είχαν καταλάβει μείναμε στο νοσοκομείο μία εβδομάδα, μου είχαν πει ότι είχε βρογχιολίτιδα. Τεσπα για να μην πολυλογώ μετά από συνεχείς εξετάσεις έβγαλαν απόφαση ότι έχει άσθμα. Τώρα τις κάνω μάσκες ηλεκτρικές και του χεριού. Άσχετα ότι της κάνω τις μάσκες έχει έντονο βήχα και πρέπει να περάσουν 10 μέρες περίπου για να αρχίσει να υποχωρεί ο βήχας. Τώρα γιατί σας τα λέω αυτά? Ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε ότι δεν έχει τρόπο να ηρεμεί ο βήχας πριν τις 10 μέρες. Ξέρετε εσείς κανένα τρόπο δεν νομίζω να μην υπάρχει κάτι να ησυχάζει το μωρό πραγματικά υποφέρει και δεν ξέρω τι να κάνω...
ευχαριστώ που με ακούσατε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις με ομοιοπαθητική που δεν έχει παρενέργειες.

Τώρα γενικά για το βήχα αυτό που ξέρω είναι ότι το ξηρό περιβάλλον δε βοηθάει.
Ειδικότερα για το άσθμα έχω να σου πω πως ο πρώην άντρας μου είχε καταφέρει να το ελεγξει σε πολύ μεγάλο βαθμό με τη βοήθεια της ομοιοπαθητικής. Αυτό σημαίνει καθόλου αερολίν... Βέβαια ο πρώην ήταν και ολόκληρος μαντράχαλος, ενώ εδώ μιλάμε για πολύ μικρό παιδάκι... Ρώτησέ το πάντως αν σε ενδιαφέρει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
καταρχήν ευχαριστώ Δήμητρα μου που απάντησες αλλά τι είναι η ομοιοπαθητική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για αρχή δες εδώ: https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=11288 και τα ξαναλέμε.

Εννοείται πως δεν διακόπτεις τη θεραπεία που σου έχει δώσει ήδη ο γιατρός!
Πιθανότατα η ομοιοπαθητική να μπορεί να λειτουργήσει συμπληρωματικά, αλλά και παλι δεν κάνεις τίποτα από μόνη σου, αν δε ρωτήσεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
καλά ρε Δήμητρα μου αν ρωτήσω το παιδίατρο θα μου πει αλήθεια ή επειδή ίσως να χάσει χρήματα δεν θα μου πει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα να παρεις και μια δευτερη και τριτη γνωμη απο καποιους αλλους παιδιατρους....
Δε γινεται να μην υπαρχει τροπος να περιοριστει ο βηχας στο μωρο...και να ταλαιπωρείται ετσι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ΧΑ! Καλή ερώτηση.... :/:

Δυστυχώς δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω. Το να επιλέξει κανείς γιατρό είναι πάρα πολύ δύσκολο, ειδικά όταν πρόκειται για το παιδί του. Όσο δύσκολο είναι να επιλέξεις παιδιάτρο, άλλο τόσο δύσκολο είναι να επιλέξεις και ομοιοπαθητικό :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα να παρεις και μια δευτερη και τριτη γνωμη απο καποιους αλλους παιδιατρους....
Δε γινεται να μην υπαρχει τροπος να περιοριστει ο βηχας στο μωρο...και να ταλαιπωρείται ετσι....

Και αν πάρεις 3 διαφορετικές γνώμες (πράγμα πολύ-πολύ πιθανό!) τότε τι κάνεις; :P


commie, βρήκα ένα σχετικό άρθρο για το παιδικό άσθμα και την ομοιοπαθητική:
https://www.homeopathy.gr/homeopathy/asthma_children.html
Αν θέλεις ψάξτο λίγο. Δε χάνεις τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
νεράιδα μου για να ξέρεις την παίρνω σε ένα πνευμονολόγο παιδίατρο, και σε ακόμη δυο παιδίατρους. Μέχρι και σε άλλη πόλη την έχω πάρει για να καταλάβεις αλλά όλοι μου λένε τα ίδια επειδή είναι μικρή δεν μπορούμε να της κάνουμε πολλά και να της αλλάξουν και τα φάρμακα σε πιο δυνατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και αν πάρεις 3 διαφορετικές γνώμες (πράγμα πολύ-πολύ πιθανό!) τότε τι κάνεις; :P

Κοιτα Δημητρα...εγω δεν τα παω καλα με τους γιατρους...αλλα αυτο που ξερω σιγουρα, ειναι οτι πρεπει να παιρνουμε 2-3 γνωμες για κατι που ειναι σημαντικο....
Ακομα και ετσι να γινει οπως λες, καλο ειναι να το ψαξει κι αλλο μετα...ε δεν μπορει, καποια στιγμη θα βγαλει μια ακρη...
Δλδ εσυ τι προτεινεις? Να αρκεστει σε αυτη τη μια γνωμη ενος παιδιάτρου?!
Βεβαια συμφωνω και με τη δικη σου προτροπη..να προσανατολιστει προς την ομοιπαθητικη....απλα θεωρω φρονιμο πριν απο αυτο να παρει και αλλες γνωμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μαλιστα....ε τοτε αλλαζει...εφοσον εχεις παρει και αλλες γνωμες...
Καλη ιδεα ειναι αυτη της Δημητρας.....ρωτησε για ομοιπαθητικη...δεν εχεις τπτ να χασεις...αλλα λιγο δυσκολο μου φαινεται για μωρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ με την προτροπή σου κι εγώ το ίδιο θα έκανα! Θα ρώταγα και έναν και δύο και τρείς και πέντε, απλά αναφέρομαι στο αδιέξοδο του πράγματος... :/:

Συλλέγουμε τρείς, πέντε, δέκα γνώμες και μετά καλούμαστε να επιλέξουμε τη σωστότερη σύμφωνα με τι; Με την κρίση μας; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Δήμητρα μου όπως το περίμενα τηλ της παιδιάτρου μου είπε ότι δεν κάνει η ομοιοπαθητική σε παιδιά κάτω τον 6 χρ αλήθεια ψέματα τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πραγματικά δε γνωρίζω τι γίνεται σε τόσο μικρές ηλικίες.
Με μια γρήγορη αναζήτηση πάντως στο ίδιο site που έδωσα και πιο πάνω:

Μήπως είναι επικίνδυνα τα Ομοιοπαθητικά φάρμακα ή μήπως ο οργανισμός τα συνηθίζει;
Ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν είναι επικίνδυνα, ούτε έχουν καμία παρενέργεια. Ο λόγος είναι ότι κατά την διαδικασία της παρασκευής τους έχουν αραιωθεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να έχει καταργηθεί οποιαδήποτε πιθανότητα παρενέργειας τους, ενώ αντίθετα έχει ενεργοποιηθεί η θεραπευτική τους δράση. Γι αυτό άλλωστε είναι παντελώς ακίνδυνα για όλες τις ηλικίες (βρέφη υπερήλικες, κ.α.) και σε όλες τις ιδιαίτερες καταστάσεις του οργανισμού π.χ. εγκυμοσύνη, γαλουχία κτλ. Ο οργανισμός δεν εθίζεται από την χρήση των ομοιοπαθητικών φαρμάκων, γιατί η δράση τους είναι αποκλειστικά ενεργειακή και ποτέ χημική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
ναι το έχω διαβάσει ... θα ψάξω να βρω που κάνουν ομοιοπαθητική να την πάρω να μου πουν και αυτοί την γνώμη τους και αν γίνετε να της κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Γεια σας κορίτσια..Έχω να πω και εγώ κάτι πάνω σε αυτό το θέμα,όντας παιδί με ασθματική βρογχίτιδα.

Με το που είδα την ανησυχία σου Βαλάντω,ρωτήσα τη μαμά μου τί έκανε με μένα,αλλά δεν έμαθα και πολλά.Μου είπε πως υπέφερα και εγώ,με ξάπλωνε και μου κοβόταν η αναπνοή σκέψου,αλλά με τα φάρμακα το ξεπέρασα,επίπονα μεν,αποτελεσματικά δε.

Εγώ όμως θυμήθηκα κάτι άλλο..Πρόσφατα έμεινα σε φιλικό σπίτι με μωράκι (κάπου 5 μηνών ήταν τότε) που είχε και αυτό αναπνευστικό πρόβλημα με βήχα.Της έδιναν εισπνόες και τα σχετικά αλλά οι κρίσεις βήχα ήταν τόσο μεγάλες που κοκκίνιζε ψυχούλα μου.Anyway,η γιαγιά για να το ανακουφίζει,άφηνε καυτό νερό από τις βρύσες του μπάνιου,ώστε να γεμίζει υδρατμούς ο χώρος.Στη συνέχεια έπαιρνε το bebe και την έπεφταν λίγη ώρα εκεί μέσα(επίσης την ηρεμούσε και με χαμομίλι)..Αλλά εγώ πάντα είχα μια ένσταση,γιατί -όπως ξέρω και από προσωπική εμπειρία- οι άνθρωποι με ασθματικές κρίσεις χρειάζονται ξηρό περιβάλλον (καμιά φορά εγώ ακόμα σε βραδιές μεγάλης υγρασίας δεν μπο΄ρω να αναπνεύσω καλά).Όποτε είναι λίγο δίκοπο γιατί,το ανέφερε και μια κοπέλα πριν,ο βήχας θέλει υγρό περιβάλλον.

Τώρα όλα αυτά είναι λίγο γιατροσόφια της γιαγιάς,και δεν τα πολυεμπιστεύομαι.Ρώτα το όμως στη γιατρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Φαίη μου όταν μου είπαν ότι είχε άσθμα μου έδωσαν μια λίστα με πράγματα που πρέπει να αποφεύγει το μωρό μου είχαν πει και για το ξηρό περιβάλλον και έτσι της αγόρασα ένα μηχάνημα που κάνει ατμό συνέχεια για να είναι υγρό το περιβάλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
:O σοβαρά μιλάς;;;εμένα η υγρασία με σκοτώνει!μπαι δε γουει τι άλλο σου είπαν να κάνεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
επειδή με είχε προβληματίσει αυτό που είπες ξαναδιάβασα την λίστα και λέει ότι πρέπει να είναι σε υγρό περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
μάλιστα Φαίη μου λέει ότι η θέρμανση επειδή ξηραίνει την ατμόσφαιρα καλύτερα να αποφεύγουμε να την ανάβουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top