Γυναίκες και άνδρες στα 30

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...στα 30 είχα παιδί έξι ετών και διαζύγιο!

Δε σας κάνω καθόλου πλάκα, σήμερα με πονάει ο φρονιμίτης μου!
Δεν έχουν σκάσει ακόμα όλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ σκέφτομαι ότι πέρασαν τα χρόνια. Δεν ξέρω αν είναι το ότι είμαι πιο κοντά στα 30 με τον καιρό, όσο το ότι αυτά που πέρασαν, πολύ απλά... πέρασαν, πάει, τελείωσαν! Δεν μου αρέσει που πλέον έχω τελειώσει φοιτητής, φαντάρος και πρέπει να βρω κάτι άλλο να κάνω. Έχω πελαγώσει ομολογουμένως και νομίζω ότι τίποτα δεν με ικανοποιεί.
Το μόνο που με κάνει να νιώθω καλύτερα είναι ότι για τους άντρες τουλάχιστον, οι ηλικίες αυτές λέγεται ότι είναι οι πιο "ενδιαφέρουσες" κάτι που δεν ξέρω κατά πόσον ισχύει για τις γυναίκες.

Το σίγουρο είναι ότι διαβάζω άρθρα επιστημονικά για επιστήμονες που ανακαλύπτουν τρόπους επιμήκυνσης της ζωής κυττάρων και DNA και κάπως διατηρώ μια ελπίδα ότι θα ζήσω πάνω από 100 χρόνια και μάλιστα όχι σαν γέρος.

Δεν μου αρέσει η τρίτη ηλικία και είτε 30 είτε 40, πλησιάζεις όλο και πιο πολύ :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει η τρίτη ηλικία και είτε 30 είτε 40, πλησιάζεις όλο και πιο πολύ
σαν να ελεγες 60-70...:P

Προσωπικά μόνο το να μην μπορώ να κάνω παιδιά θα με πανικόβαλε(στεναχωρούσε). Το πέρασμα του χρόνου με τις όποιες αλλαγές του, το δέχτηκα αδιαμαρτύρητα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Λεπόν..

Ούσα περήφανη 30άρα και πρώην 20άρα θα σου πω ότι άδικα αγχώνεσαι.
Τα 30 είναι ένας αριθμός και δεν αποτελεί καταλυτική προθεσμία επαγγελματικής αποκατάστασης,τακτοποίησης προσωπικής ζωής και διακοπής νέων εμπειριών.
Εσύ και μόνο πιέζεις τον εαυτό σου.
Μην δημιουργείς ''τεχνητές'' κρίσεις επειδή δεν είσαι ικανοποιημένη τώρα από τη ζωή σου εν όψει των 30 και δεν θα είναι τα πράγματα όπως τα θες.( καλά δεν κατάλαβα?)

Βέβαια σε καταλαβαίνω γιατί και γω 10 χρόνια πριν όταν σκεφτόμουν τα 30 έλεγα ότι μέχρι τόοοοτε θα είναι όλα σε σειρά. Δεν είναι όλα σε σειρά αλλά μπήκε το νερό στ΄αυλάκι. Και το τόοοτε ήρθε πολύ πιο γρήγορα απ' ότι πίστευα.

Αν παρομοιάσω τη ζωή μου με ένα κτίριο, για μένα τα 30+ είναι ο πρώτος όροφος και όχι το ρετιρέ.
Αν σταματήσεις το χτίσιμο στα 30 ( ή νιώθεις ότι μέχρι τότε πρέπει να έχεις χτίσει τα πάντα) ή έχεις βιαστεί πολύ ή κάπου έχασες το νόημα. ( όχι εσύ γενικά):)

Keep walking
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Εγώ μετά τα 30 αισθάνομαι καλύτερα απ' ότι αισθανόμουν στα 18!:P
Μη συζητήσω το θέμα της σοβαρότητας....στα 18 ήμουν πολύ πιο σοβαρή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η προγιαγιά μου, η Σουλτάνα, που πέθανε από ανία(είχε χάσει το φως της από καταράκτη) στα 114 της, μου έλεγε: " Πουλάκι μου, για να ζήσει κανείς πολύ, δεν κάνει να μετράει, την άμμο της ερήμου, τα αστέρια του ουρανού, τις αμαρτίες και την ηλικία του"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Μετά το πρώτο σοκ των 30 κάθε χρονία μου φαίνεται ίδια....:knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Skoulikadera for president :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Συμπεριφερομαι οπως γουσταρω και μου βγαινει...αλλοτε σαν 15χρονο, αλλοτε σαν 25αρα, ακομα και ως ξινη 40αρα.....

Αποκαλύψεις.... Ποιός θα το πίστευτε αν δεν το έλεγες η ίδια...

Με λιγα λογια...ακομα χρειαζομαι πολυ περισσοτερο νταντεμα απ οσο νομιζουν οι γυρω μου...και το οτι ειμαι 31 για μενα δεν εχει καμμια σημασια, δεν επηρεαζει την καθημερινοτητα μου, με μια εξαιρεση του θεματος περι μωρου....

Εσύ Νεράιδα μου θα χρειάζεσαι πάντα ντάντεμα φοβάμαι, γι'αυτό το θέμα του μωρού καλά κάνεις και σε απασχολεί τόσο. Σου λέει άν κάνω μωρό πώς θα είμαι εγώ το μωρό του πλέον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αποκαλύψεις.... Ποιός θα το πίστευτε αν δεν το έλεγες η ίδια...

Εσύ Νεράιδα μου θα χρειάζεσαι πάντα ντάντεμα φοβάμαι, γι'αυτό το θέμα του μωρού καλά κάνεις και σε απασχολεί τόσο. Σου λέει άν κάνω μωρό πώς θα είμαι εγώ το μωρό του πλέον;

Wow....εσυ καλε με εχεις καταλαβει!:redface:
Πιανεις και πουλια στον αερα?!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Εγω θα κανω pause τον χρονο και δεν θα γερασω ποτε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω θα κανω pause τον χρονο και δεν θα γερασω ποτε:P

εσυ εχεις κανει ηδη...!!!! βρισκεσαι ακομα στα χρονια της υπαρξης του ανατολικου μπλοκ!:P(χιουμορακι..ναι!! μην παρεξηγηθεις!:P:P:P:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
εσυ εχεις κανει ηδη...!!!! βρισκεσαι ακομα στα χρονια της υπαρξης του ανατολικου μπλοκ!:P(χιουμορακι..ναι!! μην παρεξηγηθεις!:P:P:P:P)

:offtopic::rant::beating::rtfm:

μα γιατι το λες αυτο επειδη ειμαι κομμουνιστης ? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πάντα πίστευα πως η ηλικία δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένας απλός αριθμός.
Και το πιο περίεργο από όλα είναι οτι ακόμα και σήμερα αυτό πιστεύω. Δεν ξέρω πως θα είμαι αύριο ή σε μερικά χρόνια από τώρα, αλλά προς το παρών έχω την αίσθηση οτι ακόμα είμαι 17.
Σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα. Τα ίδια που έκανα τότε, τα ίδια κάνω και τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Να το θέσω εγώ αλλιώς; είμαι 27 έχω παντρευτεί, έχω παιδί, έχω την δουλειά που πάντα ήθελα που μου εξασφαλίζει εκτός τα προς το ζην και εξέλιξη και πολλές ευκαιρίες και την έχω ήδη 5 χρόνια, έχω σπουδάσει και μεταπτυχιακό,ξέρω 3 ξένες γλώσσες, έχω ταξιδέψει σε πάρα πολλά μέρη του κόσμου και όλα αυτά δεν στα λέω για να παινέψω τον εαυτό μου αλλά για να σε ρωτήσω: Είμαι από τώρα γριά μιας και τα έκανα όλα σχεδόν και απλά περιμένω τα 30 για να έχω και την στάμπα επίσημα ή πρέπει να κάνω άλλα 100 πράγματα για να μη μείνω στάσιμη μιας και πλησιάζω τα 30;;;ή μήπως απλά αυτά που μέχρι τώρα έκανα θα αποκτήσουν αξία μετά τα 30;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Να το θέσω εγώ αλλιώς; είμαι 27 έχω παντρευτεί, έχω παιδί, έχω την δουλειά που πάντα ήθελα που μου εξασφαλίζει εκτός τα προς το ζην και εξέλιξη και πολλές ευκαιρίες και την έχω ήδη 5 χρόνια, έχω σπουδάσει και μεταπτυχιακό,ξέρω 3 ξένες γλώσσες, έχω ταξιδέψει σε πάρα πολλά μέρη του κόσμου και όλα αυτά δεν στα λέω για να παινέψω τον εαυτό μου αλλά για να σε ρωτήσω: Είμαι από τώρα γριά μιας και τα έκανα όλα σχεδόν και απλά περιμένω τα 30 για να έχω και την στάμπα επίσημα ή πρέπει να κάνω άλλα 100 πράγματα για να μη μείνω στάσιμη μιας και πλησιάζω τα 30;;;ή μήπως απλά αυτά που μέχρι τώρα έκανα θα αποκτήσουν αξία μετά τα 30;


...ζωή σφηνάκι!
.
.
.
.
.
κάθε ένας είναι διαφορετικός γιαυτό περί ορέξεως....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ο καθένας θέτει στόχους και προτεραιότητες.
Για κάποιους ο στόχος είναι η οικογένεια, για κάποιους άλλους, είναι να περνάνε καλά.
Δεν μπορεί να είμαστε όλοι το ίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ρε συ Εδάδ σε κατανοώ επειδή κι εγώ είμαι σε παρόμοια φάση. Πολλές φορές κοιτάζω συνομιλήκους και λέω ''Έχω κάνει πολλά'' κι άλλες λέω ''Δεν έχω κάνει τίποτα''. Κι αν δεν έχω κάνει τώρα που είμαι μικρό θα κάνω όταν θα έχω τις άπειρες υποχρεώσεις? Παρόλα αυτά έχω δει ότι όταν δεν αγχώνομαι τα πράγματα πηγαίνουν πιο καλά.

Αυτό που βλέπω είναι ότι επειδή πέρασα φοιτητικά χρόνια μέσα σε παρέες, ξενύχτια, δραστηριότητες, καμία συναισθηματική δέσμευση και χωρίς να νοούμαι να έχω παιδί πριν τα 30, έχω αισθανθεί χορτασμένη από αυτά και θέλω 1 βήμα περισσότερο.

Ψάχνω σταθερότητα συναισθηματική, δίνω πολύ βαρύτητα στο εργασιακό, κάνω πολύ πιο ''ήσυχη'' διασκέδαση και όταν βλέπω παιδάκια (ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ) σκέφτομαι ''Εγώ πότε θα γίνω μάνα''?

Παρόλα αυτά, όταν βλέπω φίλες-γνωστές 5-10 χρόνια μεγαλύτερες, πόσο δραστήριες, όμορφες, σίγουρες και ψαγμένες είναι λέω πως τα 30 είναι ωραία ηλικία. Το να αγχώνομαι μόνο άγχος προκαλλεί. Πέρασα άχαρα 16, ανεμοστροβιλλισμένα 23, τι να πουν τα 30?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εν κατακλειδι τα τριάντα είναιι το τέλος. Ή τα έχεις κανει όλα και αναρωτιέσαι τί άλλο σου μένει να πετύχεις (!:D !) είτε δεν τα έχεις κανει οπότε είσαι ένας/μια loser....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fogi

Νεοφερμένος

Η fogi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
κι εγώ πλησιάζω τα 30. Η αλλαγές που αισθάνομαι είναι οι εξής:1ον το σώμα μου πλέον έχει αρχίσει να χάνει την νεανικότητα του κ πλεον χρειάζεται φροντίδα (κρεμούλες, γυμναστική κτλ), 2ον και σημαντικότερο απο το 1ο είναι πως έχω αποκτήσει μια ευχέρεια στο να ¨φιλτράρω" τις πληροφορίες που δέχομαι με αποτέλεσμα να ασχολούμαι και να επιρρεάζομαι μόνο με αυτές που πραγματικά αξίζουν (πχ τι είπε ο τάδε, αν παρεξηγήθηκε ο δίνα κτλ).Δηλαδή, δεν αναλώνομαι σε θέματα & πρόσωπα άνευ ουσίας. Επίσης την τελευταία 5ετία, έμαθα να δίνω προτεραιότητα στον εαυτό μου & όχι στους άλλους ,οπως έκανα πάντα. Αυτά είναι τα καλά...
Το κακό είναι πως πλησιάζοντας τα 30 αισθάνομαι πως τα περιθώρια για λάθη στενεύουν, τόσο στον επαγγελματικό τομέα όσο και στον προσωπικό. Ειδικά στην σχέση μου, προσπαθώ να εντοπίζω κάθε ψεγάδι, και να το αξιολογώ χωρίς να εθελοτυφλώ, διοτι όλα κάποια στιγμή βγαίνουν στη φόρα και προτιμώ να γίνει τώρα, παρά στα 35 μου, που το καμπανάκι για να κανω παιδιά & οικογένεια θα χτυπάει μανιωδώς!
αυτά προς το παρόν απο μένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top