Γείτονες: Πόσο καλά τα πάτε;

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δε νομίζω να υπάρχει απ΄ότι είδα άλλο σχετικό θεματάκι..

Όλοι μας έχουμε ακούσει το : Καλύτερα κακός συγγενής, παρά κακός γείτονας! (κάπως έτσι πρέπει να λέγεται)

Εσείς τι σχέση έχετε με τους γείτονές σας? Σας έχουν δημιουργήσει ποτέ προβλήματα? Λέτε απλά μια καλημέρα ή ούτε και αυτή και τίποτα παραπάνω? Έχετε καλές σχέσεις? Ξέρετε πως αν χρειαστεί, έχετε κάποιον να ζητήσετε ζάχαρη?:P


Και ξεκινώντας θα πω εγώ την ιστοριούλα μου με μια γειτόνισσα, μιας και αυτή ήταν η αφορμή να ανοίξω το εν λόγω θέμα!:)

Είναι γύρω στα 60 και μένει ακριβώς από πάνω μου. Μένω περίπου 2 χρόνια σε αυτό το σπίτι με την αδερφή μου και από την πρώτη στιγμή άρχισε να παρακολουθεί το ποιος μπαίνει και το ποιος βγαίνει στο σπίτι μας.
Τυγχάνει να είναι και διαχειρίστρια άρα ανακατώνεται πολύ σε όλα!
Τον πρώτο μήνα πήρε τηλέφωνο στο πατρικό μου και μιλώντας με τη μάνα μου μας κατηγόρησε με περισσό θράσος πως είμαστε ανήθικες, πως μαζεύουμε όλο το πολυτεχνείο σπίτι μας και κάνουμε όργια :eek: , ότι έτσι είναι όλες οι φοιτήτριες και δεν έπρεπε να μας δώσει το σπίτι και άλλα τέτοια!
Φυσικά δεν τόλμησε να ξαναπάρει τηλέφωνο σπίτι μου, με αυτά που άκουσε από τη μάνα μου :D

Οι φίλοι μου έρχονται σαν τους κλέφτες, με τις γυναίκες ντάξει δεν έχει πρόβλημα.. αλλά αν τύχει και δει κανένα αρσενικό κατεβαίνει και μου χτυπάει για να τσεκάρει τι κάνουμε.
Τις προάλλες δε που είδε να κάθεται ένας φίλος μου στο μπαλκόνι και ενώ εγώ ήμουν μέσα, άρχισε να φωνάζει από το δρόμο σαν τρελή : Κοιτάχτε τες.. που ήρθαν από το χωριό τους και τρώνε τα λεφτά των γονιών τους! :(

Το θέμα είναι πως δικαιώματα για φασαρία δε δίνουμε.. άλλωστε στο προηγούμενο σπίτι οι γείτονές μας μας λάτρευαν.. ντάξει είμαστε καλά παιδιά, σεβόμαστε κάποια πράγματα.
Αυτό που έκανα ήταν να αδιαφορήσω για μεγάλο χρονικό διάστημα, γιατί τη λυπόμουν, μεγάλη γυναίκα είναι και με προβλήματα (ο άντρα της είναι ανάπηρος και ο γιος της, θα την πω την κακία μου, αλλά σαν πρεζόνι είναι)

Την προηγούμενη βδομάδα ενώ η αδερφή μου καθάριζε το μπαλκόνι, κατά λάθος της χύθηκαν νερά στην από κάτω και φυσικά της ζήτησε συγνώμη. Η γυναίκα δεν είπε τίποτα, αλλά μόλις το άκουσε η διαχειρίστρια έγινε έξαλλη, σα να περίμενε μια αφορμή για να άρχίσει πάλι.
Κατέβηκε και φώναζε μες το μεσημέρι: ΓΑΙΔΟΥΡΕΣ, σας έπιασε η προκοπή να καθαρίστε το μπαλκόνι, ΑΝΑΙΣΘΗΤΕΣ! :eek:

Της κλείσαμε την πόρτα στη μούρη και στον ακριβώς ίδιο τόνο που φώναζε και αυτή, της είπαμε πως την επόμενη φορά που θα χτυπήσει το κουδούνι μας θα καλέσουμε την αστυνομία! :mad:

Ντάξει δε νομίζω να το σεβαστεί , αλλά και εγώ δε θα κολώσω να κάνω την απειλή μου πράξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
χαχα πλακα ειχε αυτο το ποστ παρα πολυ :rofl::rofl::rofl::rofl: εγω παντος δεν εχω προβλημα με τους γειτονες μου ισως γιατι δεν μιλαω συχνα μαζη τους . σε γενικες γραμμες μια χαρα τα παω με τους γειτονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
χαχα πλακα ειχε αυτο το ποστ παρα πολυ :rofl::rofl::rofl::rofl: εγω παντος δεν εχω προβλημα με τους γειτονες μου ισως γιατι δεν μιλαω συχνα μαζη τους . σε γενικες γραμμες μια χαρα τα παω με τους γειτονες.

Ναι, στην αρχή γελούσαμε κι εμείς, η κατάσταση όμως έχει ξεφύγει!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Δεν γινεται να αλλαξεις σπιτι ? ισως ειναι λιγακι δυσκολο ε?

Τελος σπαντον να ξερεις(φιλικα παντα) οτι το καθε πραγμα εχει και τις χαρες του. δηλ. εχει πολυ πλακα αυτη η κατασταση που περιεγραψες πιο πανω :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όχι δεν έχω σκοπό να αλλάξω σπίτι, μ΄αρέσει πολύ το σπιτάκι μου, έχω καλή σπιτονοικοκυρά, το βρήκα σε πραγματική ευκαιρία για τα λεφτά που δίνω και ΔΕ θα με διώξει αυτή!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Φυσικά είναι φτηνό, αφού στην τιμή περιλαμβάνεται και η γκρίνια της διαχειρίστριας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Έχω καιρό που την έχω πάρει.. αλλά τέλος πάντων.

Άλλο είναι το θέμα μας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Φυσικά είναι φτηνό, αφού στην τιμή περιλαμβάνεται και η γκρίνια της διαχειρίστριας :P

της γριας administrator(διαχειριστρια) :D:D:D

:clapup::clapup::P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ζω λίγο πιο έξω από την πόλη και μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχε η έννοια γειτονιά εδώ. Ήμασταν 2 σπίτια και μια στάνη για τα πρόβατα του γείτονα.
Πλέον έχουμε περισσότερους γείτονες και όλοι είναι μια χαρά. Κοιτάνε την δουλειά τους και εμείς τη δική μας. Έχουμε καλές σχέσεις και ειδικά ο γείτονας ο παλιός, μας φέρνει και γάλα και φρούτα και λαχανικά παραγωγής του ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
καλά ρε Ηρώ γιατί δεν το λες της σπιτονοικοκυράς σου να αναλάβει εκείνη το θέμα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ζω λίγο πιο έξω από την πόλη και μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχε η έννοια γειτονιά εδώ. Ήμασταν 2 σπίτια και μια στάνη για τα πρόβατα του γείτονα.
Πλέον έχουμε περισσότερους γείτονες και όλοι είναι μια χαρά. Κοιτάνε την δουλειά τους και εμείς τη δική μας. Έχουμε καλές σχέσεις και ειδικά ο γείτονας ο παλιός, μας φέρνει και γάλα και φρούτα και λαχανικά παραγωγής του ;)

Στην επαρχία είναι αλλιώς ευτυχώς. Αυτο που περιγράφεις το ζω στην πόλη μου.. μας φέρνουν λαχανικά από τον κήπο τους.. ο πατέρας μου τους πηγαίνει ψάρια.. κλπ.
Εδώ ξέρεις πως έτσι και κλείσεις την πόρτα σου, είσαι ξένος.
Έχω ακούσει περιπτώσεις που συναντάς στις σκάλες αυτόν που μένει στο διπλανό διαμέρισμα και δε λες ούτε γεια. Παράξενο δεν είναι?:worry:

καλά ρε Ηρώ γιατί δεν το λες της σπιτονοικοκυράς σου να αναλάβει εκείνη το θέμα ?

Ξέρω πως δεν υπάρχει γιατρειά με την περίπτωσή της, γιαυτο άσ΄το. Τα παιδιά της σπιτονοικοκυράς μου να σου δώσω να καταλάβεις έμεναν πριν από μένα εδω΄και τους έκανε τα ίδια.

Εσύ πως τα πας με τα γειτονάκια σου?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
καλά εγώ δεν είμαι σαν εσένα εγώ δεν είμαι ήρεμο άτομο εγώ μην ξεχνάς ότι χτυπάω :P εμένα ακριβός δίπλα από μένα είναι η αδελφή μου και από την άλλη πλευρά η μητέρα μου αλλά και εμείς έχουμε πρόβλημα με ένα γείτονα αλλά για άλλα θέματα αχ αυτή η ζήλια. Εμάς έκανε δυστύχημα ο Μάριος με τον άντρα της αδελφής μου και εμείς δεν είχαμε πρόβλημα και βγήκε αυτός από το σπίτι και κάλεσε την αστυνομία τα πήρα και εγώ ... και τώρα πάμε δικαστήριο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Ηρώ ειλικρινα δεν ξέρω αν θα άντεχα με μια τέτοια γειτόνισα!!! Το σίγουρο είναι οτι θα της έσπαγα τα νεύρα! Θα έκανα οτιδήποτε την εκνεύριζε!!! :devil:

Εγώ με τους γείτονες τα πάω μια χαρά, αν εξαιρέσεις ένα μικρό προβληματάκι που έχουμε με το πάρκινγκ! Όταν συναντιόμαστε λέμε καλημέρα και τα άλλα τα τυπικά! Με δυο οικογένειες έχουμε πάρα πολύ καλές σχέσεις και η αδερφή μου έχει βαφτίσει το κοριτσάκι της μιας οικογένειας!!! :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μια χαρα σχεσεις εχουμε, χαιρετιομαστε οταν συναντιομαστε, εγω ειμαι μια χαρα ευγενης και αξιαγαπητη, και κανω λιγο τουμπεκι οταν νιωθω τις κουρτινες να πεφτουν μολις μπαινω η βγαινω στο ονομα της καλης γειτονιας και του savoir vivre. Το μονο κακο ειναι οτι ο ενας γειτονας βασανιζει ενα πιανο, αλλα τον συγχωρω γιατι μου γραφει σιντι και μου φερνει σουβλακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εγώ έχω γείτονες σε 2 πόλεις.

Στην Αθήνα,όπου είναι γειτονάκια μιας ζωής ( στην πολυκατοικία δεν παίζουν γιατί είναι οικογενειακό 3όροφο).Νταξ,υπάρχει και μια γιαγιά απολιθωμένη,τέρμα κουτσομπόλα που πραγματικά,μόνο αναρριχήσεις στα μπαλκόνια μας δεν έχει κάνει για να στήνει αυτί.Μένει δίπλα μας,και μια φορά την έπιασα επ'αυτοφόρω πίσω από τους κισσούς του φράχτη,να μας κατασκοπεύει που πίναμε καφέ στον κήπο.Έχει πολύ πλάκα ρε γμτ..Αλλά τη χαιρετάω γτι πιτσιρίκα έπαιζα με τον εγγονό,όχι τπτ άλλο.Γενικά,είμαστε μια επισοδιακή γειτονιά λόγω 2-3 ατόμων,αλλά συνήθως είναι show για pop corn,οπότε τους συμπαθώ για τη διασκέδαση που μου προσφέρουν όταν λιώνω στο μπαλκόνι το καλοκαίρι.Επίσης κάποτε,υπερ-αγαπούσα έναν γείτονα (το εγγόνι που λέγαμε) αλλά μεγάλωσα και το ξέχασα.

Στην Καστοριά,όπου και σπουδάζω,γύρω μου έχω ένα σωρό γιαγιάδες και φοιτητές.Οι γιαγιάδες εκτός από πλήρως εκπαιδευμένες στους Manowar και την Καλομοίρα (και τα 2 δεν είναι από μένα),λένε και μια καλημέρα το πρωί!!Επίσης επειδή έχω πιεί και μια φορά καφέ μαζί τους,μου δίνουν λάδι (ντοινγκ) αλλά και μου έχουν ράψει ρούχα (ναι είμαι ακαμάτα).Γενικά πάω πιο πολύ τις θείτσες,παρά τους φοιτητές γείτονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Εγώ έχω πολλές επεισοδιακές ιστορίες από γείτονες. Μου έχουν τύχει από τους καλύτερους μέχρι τους χειρότερους (έχουμε πάει στα δικαστήρια να φανταστείτε).

Τον τελευταίο καιρό με νευριάζουν οι γείτονες που μένουν απέναντί μας γιατί είναι εκτός των άλλων και ένα ζευγάρι ηλικιωμένων που θέλει να ξέρει τα πάντα. Παραλίγο μία φορά να μου δημιουργήσουν πρόβλημα με τους γονείς μου με τις βλακείες που έλεγαν. Ευτυχώς τους κανόνισε η μαμά μου... Πολλές φορές όταν με βρίσκουν στο δρόμο με ρωτάνε πού πάω ή που ήμουν και διάφορα τέτοια. Το βρίσκω θρασύτατο αυτό!

Το καλύτερο για μένα είναι να έχεις τυπικές σχέσεις με τους γείτονες γιατί μπορεί από το πουθενά να σου δημιουργήσουν πρόβλημα και είναι κρίμα. Ναι μεν να λες καλημέρα και να βοηθήσεις όπου μπορείς αλλά όταν οι σχέσεις αρχίζουν να στενεύουν είναι αρκετά επικίνδυνο να παρεξηγηθείτε και να έχεις προβλήματα μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ζω λίγο πιο έξω από την πόλη και μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχε η έννοια γειτονιά εδώ. Ήμασταν 2 σπίτια και μια στάνη για τα πρόβατα του γείτονα.
Πλέον έχουμε περισσότερους γείτονες και όλοι είναι μια χαρά. Κοιτάνε την δουλειά τους και εμείς τη δική μας. Έχουμε καλές σχέσεις και ειδικά ο γείτονας ο παλιός, μας φέρνει και γάλα και φρούτα και λαχανικά παραγωγής του ;)

Αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω κι εγώ.
Μήπως είμαστε στην ίδια γειτονιά; :):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εδώ μια χαρά είναι οι γείτονες, δεν έχουμε πολλές σχέσεις (ένα γεία λέμε) αλλά όποτε τους χρειάστηκα με βοήθησαν.
Παλιότερα που έμενα στη Λυκόβρυση είχαμε πολύ προβληματική γειτόνισσα (και ήταν και ιδιοκτήτρια του σπιτιού, μιας και εκείνο ήταν με νοίκι). Με τον παραμικρό ήχο φώναζε με το αποκορύφωμα μια φορά που έκανα πάρτι, παρ'ότι την είχα ειδοποιήσει από πριν και είχε πει οκ, κατέβηκε σε κάποια φάση και άρχισε να ωρύεται και έφερε και την αστυνομία (και ειλικρινά δεν κάναμε πολλή φασαρία!). :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Κατ'αρχάς...Έμπαινε Ηρώ έμπαινε...Εγώ μαζί σου...Κάτω στην κυριαρχία της κάθε ξενέρωτης και κουτσομπόλας γειτόνισσας...;)

Έπειτα στο παλιό σπίτι μου είχα μια κυρία (τέλος πάντων) που μου έκανε παρατήρηση επειδή κυκλοφορούσα ξυπόλητος μέσα στο σπίτι και ακουγόταν έντονος θόρυβος σε αυτήν από κάτω...Και μου έλεγε να φοράω παντόφλες...Τα συμπεράσματα δικά σας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top