Αλκοολισμός - Εθισμός

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
δεν θελω να το κωψο γιατι το αλκοολ δεν κοβεται
Μόνο οτι δεν θέλεις, δεν κάνεις.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν ξεκινας με το σκεπτικο "το αλκοολ δεν κοβετε" εκτος του οτι εχεις λαθος, εχεις χασει και το παιχνιδι...
Πρωτων το αλκοολ κοβετε. Δευτερων δεν σου ειπαμε να το κοψεις εντελως, σου ειπαμε οτι εχεις αρχισει να εθιζεσε, και το καλητερο για σενα ειναι να ανατρεψεις αυτην την κατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Αν ξεκινας με το σκεπτικο "το αλκοολ δεν κοβετε" εκτος του οτι εχεις λαθος, εχεις χασει και το παιχνιδι...
Πρωτων το αλκοολ κοβετε. Δευτερων δεν σου ειπαμε να το κοψεις εντελως, σου ειπαμε οτι εχεις αρχισει να εθιζεσε, και το καλητερο για σενα ειναι να ανατρεψεις αυτην την κατασταση

δεν κοβετε το αλκοολ . το μονο εγω που μπορω να κανω με μεγαλη προσπαθεια ειναι να το ελλατωσω και να μην το κωψο εντελως. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
δεν κοβετε το αλκοολ . το μονο εγω που μπορω να κανω με μεγαλη προσπαθεια ειναι να το ελλατωσω και να μην το κωψο εντελως. :redface:
Δεν μπορείς να λες οτι δεν κόβεται, τη στιγμή που πάρα πολλοί το έχουν κόψει.
Πες καλύτερα πως δεν μπορείς να το κόψεις εσύ.
Μην παραμυθιάζεις έτσι τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το αλκοολ κοβετε και παρακοβετε... Μονο εγω ξερω πρωσοπικα 6 ατομα που το εχουν κοψει... Εδω ξερω ατομα που εχουν κοψει τα ναρκωτικα, το αλκοολ δεν θα κοβετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ εδώ ξέρω άτομα που έκοψαν μέχρι και το στέκι......


:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Δεν μπορείς να λες οτι δεν κόβεται, τη στιγμή που πάρα πολλοί το έχουν κόψει.
Πες καλύτερα πως δεν μπορείς να το κόψεις εσύ.
Μην παραμυθιάζεις έτσι τον εαυτό σου.

ναι δεν θελω ποτε να το κωψο.:redface: ναι ομως οταν λεω εγω να το ελλατωσω αυτο δεν ειναι καλο? :)
Δεν παραμυθιαζω τον εαυτον μου , δεν βρισκω δικαιολογιες απλα οταν νιωθω την αναγκη να πιω θα πιω και ξερω ποιες θα ειναι οι συνεπειες αμα καταναλωσεις πολυ αλκοολ:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σημασία έχει να ξέρεις τις συνέπειες.
Αν τις ξέρεις και συνεχίζεις να πίνεις, εσύ ξέρεις τι θέλεις να κάνεις με τη ζωή και την υγεία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Δεν μπηραζει δεν θα ειμαι και ο τελευταιος που καταναλωνει αλκοολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Καλύτερα να ασχολείσαι λιγότερο με τη σχολή ή να πηγαίνεις λιγότερο (αν αυτός είναι ο λόγος που πίνεις ) παρά να συνεχίσεις να πίνεις :P. Σοβαρά τώρα δεν είναι ανησυχητικές οι ποσότητες που πίνεις (νομίζω δλδ :hmm:) αλλά ο λόγος. Αν δλδ σε μια εξεταστική αγχωθείς πολύ ή γενικά πιεστείς, φοβάμαι μήπως εθιστείς κανονικά.Η παγίδα του αλκόολ σε σχέση με τα ναρκωτικά είναι ότι στο αρχικό στάδιο δεν περιθωριοποιείται κανείς, οπότε δεν συμβάλλουν τόσο οι ανασταλτικοί παράγοντες να το σταματήσεις, οπότε"κυλάς" πιο εύκολα.

Οπότε προσπάθησε να χαλαρώσεις, αυτό θα σου έλεγα ώστε να μην το έχεις ανάγκη :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Ok Thanks. θα προσπαθησω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κοιτα φιλε... απλα και ωραια... Εγω δεν σου λεω να το κοψεις, αλλωστε και εγω που ειδα τον ευατο μου να αρχιζει να ξεφευγει δεν το εκοψα. Το θεμα ειναι να καταλαβεις, οτι δεν εχεις ουσιαστικο λογο να πιεις. Εκτος και αν υπαρχει κατι αλλο που δεν μας το λες, που και παλι το αλκοολ δεν ειναι λυση. Και ενα ποτο την ημερα να πεινεις δεν ειναι οτι θα παθεις κυρωση του υπατος, αλλα να πινεις 2-3 ποτα την ημερα, δεν ειναι καλο... και σιγα-σιγα τα 3 γινονται 4, τα 4 5 και παει λεγοντας...
Εκτος αυτου, με το να εχεις συνεχια το αλκοολ για χαλαρωση, καπια στιγμη δεν θα σε χαλαρωνει, και θα πινεις ολο και παραπανω για να πετυχεις τον στοχο, ο οπιος τελικα δεν θα επιτυγχανετε, οπως ακριβος με τα ναρκωτικα. Της εχουμε ακουσει πολλες φορες τις ιστοριες ρε φιλε... Ασε που ειναι μονοτονο να χαλαρωνεις συνεχος με τον ιδιο τροπο... δοκιμασε κατι αλλο... Ενα παιχνιδι στο pc, μια παρεα, λιγη μουσικη, καμια ταινια, κατι... Εγω μια χαρα χαλαρωνω και με ενα παιχνιδι στο pc η την μουσικη, η και με μια κοκα κολα. Την μονη φορα που ειπια για να χαλαρωσω ητανε μετα απο πολλες μερες που ειμουν χαλια και υπηρχε ενα προβλημα, και μετο που λυθικε ειπα "παμε για μια μπυρα".
και μονο το να ανειγεις ενα τετιο θεμα με τετιο υφος λεει πολλα... πολοι πινουν τετιες ποσοτιτες καθημερινα, αλλα εσυ εχεις καταλαβει οτι οδεβεις για αλλου, και εθελοτυφλεις ψαχνοντας ομως, χωρις ορεξη, για ενα τελευτεο κλαρακι να κρατιθεις. Ε λοιπον, η αποκτας ορεξη και θεληση, η σε περνει το ποταμι... Γιατι και κλαρι να μην βρεις, θα καταφερεις να κολιμπισεις μεχρι την οχθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Κοιτα φιλε... απλα και ωραια... Εγω δεν σου λεω να το κοψεις, αλλωστε και εγω που ειδα τον ευατο μου να αρχιζει να ξεφευγει δεν το εκοψα. Το θεμα ειναι να καταλαβεις, οτι δεν εχεις ουσιαστικο λογο να πιεις. Εκτος και αν υπαρχει κατι αλλο που δεν μας το λες, που και παλι το αλκοολ δεν ειναι λυση. Και ενα ποτο την ημερα να πεινεις δεν ειναι οτι θα παθεις κυρωση του υπατος, αλλα να πινεις 2-3 ποτα την ημερα, δεν ειναι καλο... και σιγα-σιγα τα 3 γινονται 4, τα 4 5 και παει λεγοντας...
Εκτος αυτου, με το να εχεις συνεχια το αλκοολ για χαλαρωση, καπια στιγμη δεν θα σε χαλαρωνει, και θα πινεις ολο και παραπανω για να πετυχεις τον στοχο, ο οπιος τελικα δεν θα επιτυγχανετε, οπως ακριβος με τα ναρκωτικα. Της εχουμε ακουσει πολλες φορες τις ιστοριες ρε φιλε... Ασε που ειναι μονοτονο να χαλαρωνεις συνεχος με τον ιδιο τροπο... δοκιμασε κατι αλλο... Ενα παιχνιδι στο pc, μια παρεα, λιγη μουσικη, καμια ταινια, κατι... Εγω μια χαρα χαλαρωνω και με ενα παιχνιδι στο pc η την μουσικη, η και με μια κοκα κολα. Την μονη φορα που ειπια για να χαλαρωσω ητανε μετα απο πολλες μερες που ειμουν χαλια και υπηρχε ενα προβλημα, και μετο που λυθικε ειπα "παμε για μια μπυρα".
και μονο το να ανειγεις ενα τετιο θεμα με τετιο υφος λεει πολλα... πολοι πινουν τετιες ποσοτιτες καθημερινα, αλλα εσυ εχεις καταλαβει οτι οδεβεις για αλλου, και εθελοτυφλεις ψαχνοντας ομως, χωρις ορεξη, για ενα τελευτεο κλαρακι να κρατιθεις. Ε λοιπον, η αποκτας ορεξη και θεληση, η σε περνει το ποταμι... Γιατι και κλαρι να μην βρεις, θα καταφερεις να κολιμπισεις μεχρι την οχθη.

Εγω ξερω μια αλλη πολυ πιο χειροτερη περιπτωση. ξερω εναν σπουδαστη οπου επινε αλκοολ μπυρα μπουκαλι των 500μλ στο προαυλιο της σχολης μου μερα μεσημέρι. φανταστείτε αυτος ποσω θα εχει εθιστη στο αλκοολ. δεν βρηκα παντος την ευκαιρια για να συζητησω μαζι του για το θεμα αυτο , γιατι οταν πινεις αλκοολ μερα μεσημερι στην σχολη τις καθημερινες ειναι λιγο παραξενο. δηλ. αυτο το πραγμα μου εκανε μεγαλη εντύπωση και μου ηρθε στο μυαλο μου οτι αυτος ο ανθρωπος σιγουρα ειναι σε χειροτερο σταδιο σε σχεση με εμενα για να πινει μερα μεσημερι αλκοολ στην σχολη μου!!! . τελος σπαντον οσων αφορα για μενα θα σας ξαναγραψω συντομα για να δω αμα πραγματικα θα μπορεσω να κοντρολαρο τον εαυτο μου . παντος επειδη εχω να πιο δυο ημερες επειδη ειχα πυρετο, νιωθω οτι ενα ποτακι θα το τραβουσε ο οργανισμος μου . αυτο ειναι φυσιολογικο ή εθισμος .δηλ. το εχω αναγκη ή δεν υπαρχει σοβαρω προβλημα να ανυσηχω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καταρχην το οτι υπαρχει καπιος που ισως ειναι σε χοιροτερη κατασταση απο εσενα, δεν συμενει οτι πρεπει να πεις "νταξει μωρε, υπαρχουν και χειροτερα απο μενα, δεν μαμαμιτε, κατσε να πιω την μπυριτσα μου, αφου δεν ειμαι σαν αυτων". Κατα δευτερων αν τον ειδες μια φορα δεν εγινε και τπτ... και εγω εχω πιει μπυρα στο σχολειο... Τωρα αν πινει καθε μερα, κατι παιζει με τον τυπο... Δεν ειναι ομως απαρετιτα εθισμενος.
Τωρα το να νιωθεις οτι το θελει ο οργανισμος σου, ειναι η αρχη του αλκοολισμου... Και ο πατερας μου πινει καθε μερα καπιο ποτο, η και δυο η και τρεια, αλλα επειδη καθε μερα παει καπου με παρεα. Αμα κατσει σπιτι δεν θα πιει τπτ και θα νιωσει οτι το εχει αναγκη... Ειτε αυτο γιανει 1 μερα ειτε εναν μηνα...
Το ολο θεμα ειναι να το καταλαβεις εσυ ο ιδιος, και να αποβαλεις την ψυχολογικη εξαρτιση... Μετα η σωματικη θα ειναι πολυ πιο ευκολο να αντιμετωπιστει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Καταρχην το οτι υπαρχει καπιος που ισως ειναι σε χοιροτερη κατασταση απο εσενα, δεν συμενει οτι πρεπει να πεις "νταξει μωρε, υπαρχουν και χειροτερα απο μενα, δεν μαμαμιτε, κατσε να πιω την μπυριτσα μου, αφου δεν ειμαι σαν αυτων". Κατα δευτερων αν τον ειδες μια φορα δεν εγινε και τπτ... και εγω εχω πιει μπυρα στο σχολειο... Τωρα αν πινει καθε μερα, κατι παιζει με τον τυπο... Δεν ειναι ομως απαρετιτα εθισμενος.
Τωρα το να νιωθεις οτι το θελει ο οργανισμος σου, ειναι η αρχη του αλκοολισμου... Και ο πατερας μου πινει καθε μερα καπιο ποτο, η και δυο η και τρεια, αλλα επειδη καθε μερα παει καπου με παρεα. Αμα κατσει σπιτι δεν θα πιει τπτ και θα νιωσει οτι το εχει αναγκη... Ειτε αυτο γιανει 1 μερα ειτε εναν μηνα...
Το ολο θεμα ειναι να το καταλαβεις εσυ ο ιδιος, και να αποβαλεις την ψυχολογικη εξαρτιση... Μετα η σωματικη θα ειναι πολυ πιο ευκολο να αντιμετωπιστει



Ενταξη πιστευω οτι μπορω να κοντρολαρο τον εαυτο μου επειδη εγω μπορω να κανω τεραστια υπομονη και θυσιες. αλλα νιωθω οτι κανει μου λειπει .

Παντος αυτος ο τυπος που σου ειπα πριν επειδη ξερω και ειμαι στο 6ο εξαμηνο και ξερω αρκετα ατομα τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω, ειμαι 100% οτι αυτος ειναι εθισμενος στο αλκοολ(μπυρες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andonis1_

Νεοφερμένος

Ο Andonis1_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
νομίζω ότι ο αλκοολισμός είναι ψυχολογικό αν πεις ότι δεν πρέπει να πιω δεν θα πιεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο εύκολο όσο το περιγράφεις. Το αλκοόλ προκαλεί βιολογικό εθισμό, όπως το τσιγάρο ή τα ναρκωτικά. Φυσικά ο κύριος λόγος που ξεκινούν να πίνουν οι περισσότεροι είναι καθαρά κοινωνικός (π.χ. στρες, απογοήτευση, αυτοκαταστροφικές τάσεις κτλ), παρόλο που υπάρχουν και βιολογικοί/γενετικοί παράγοντες που συμβάλλουν σε κάποιο μικρότερο βαθμό. Αργότερα όμως, καθώς ο χρήστης πίνει όλο και περισσότερο για να καλύψει την ψυχολογική του ανάγκη για αλκοόλ, έρχεται και ο βιολογικός εθισμός, όπου το σώμα αρχίζει και αντιδρά ακόμη και με στερητικά σύνδρομα όταν το άτομο απέχει από το αλκοόλ για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Σε γενικές γραμμές πάντως είναι αλήθεια πως το αλκοόλ είναι σε μεγαλύτερο βαθμό μια ψυχολογική εξάρτηση και έπειτα σωματική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο εύκολο όσο το περιγράφεις. Το αλκοόλ προκαλεί βιολογικό εθισμό, όπως το τσιγάρο ή τα ναρκωτικά. Φυσικά ο κύριος λόγος που ξεκινούν να πίνουν οι περισσότεροι είναι καθαρά κοινωνικός (π.χ. στρες, απογοήτευση, αυτοκαταστροφικές τάσεις κτλ), παρόλο που υπάρχουν και βιολογικοί/γενετικοί παράγοντες που συμβάλλουν σε κάποιο μικρότερο βαθμό. Αργότερα όμως, καθώς ο χρήστης πίνει όλο και περισσότερο για να καλύψει την ψυχολογική του ανάγκη για αλκοόλ, έρχεται και ο βιολογικός εθισμός, όπου το σώμα αρχίζει και αντιδρά ακόμη και με στερητικά σύνδρομα όταν το άτομο απέχει από το αλκοόλ για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Σε γενικές γραμμές πάντως είναι αλήθεια πως το αλκοόλ είναι σε μεγαλύτερο βαθμό μια ψυχολογική εξάρτηση και έπειτα σωματική...

παντός σήμερα δεν αντεξα και ηπια μια μπυρα των 500μλ στο σπιτι μου και μετα που πιγα σε εναν φιλο αλλο ενα ουϊσκη βλεποντας μια ταινεια. νιωθω ικανοποιησει, ανακουφηση και ευχαριστηση και χαλαρωση απο τον εαυτο μου γιατι ειχα να πιω 4 ημερες επειδη ημουνα αρωστος και σημερα που ειχα δυσκολό προγραμμα στην σχολη ηθελα λιγο να πιω αρχησα με μια μπυρα οπως ειπα πιο πανω και μετα με ενα ουϊσκακι

Νοιωθω οτι μου ειναι λιγο δυσκολο χωρις το αλκοολ στην περιπτωση που καποια ημερα νοιωθω πτωμα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάντως από αυτά που λες και διαβάζω... σορρυ κι ολας, πιστεύω ότι χρειάζεσαι βοήθεια από επαγγελματία
ήδη έχεις το νούμερο ένα σύμπτωμα των αλκοολικών... δεν μπορείς να παραδεχτείς ότι έχεις πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Αληθεια τωρα λες δηλ. ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα?
Πιστευω οτι σημερα το ειχα αναγκη. αυριο δεν ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top