Πόσο εύκολα λέτε «όχι»;

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν είναι έτσι, εγώ προσωπικά, οτι μπορώ να κάνω, δεν έχω λόγο να μην το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Αν είναι έτσι, εγώ προσωπικά, οτι μπορώ να κάνω, δεν έχω λόγο να μην το κάνω.
Δεν εχει τυχει δλδ να μην θες να κανεις κατι και να μην μπορεις να το αρνηθεις?

Ενα πολυ απλο και τυχαιο παραδειγμα:
Να σου ζητησουν να βγεις η να πας καπου και να μην θες αλλα να το κανεις?

δεν νομιζω οτι ολοι μας θελουμε παντα και τα παντα!υπαρχουν στιγμες που θελουμε να κανουμε το δικο μας ασχετα αν μπορυμε η οχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Μετά από πολλές φορές που την πάτησα και πιέστηκα πολύ να κάνω πράγματα που δεν ήθελα έμαθα να λέω όχι. Δεν μπορώ να πω ότι τα έχω καταφέρει πλήρως αλλά πλέον μπορώ να αρνηθώ ευγενικά χωρίς να νιώθω τύψεις. Έχω παρατηρήσει όμως ότι υπάρχουν 2-3 άτομα στα οποία δεν μπορώ με τίποτα να πω όχι ό,τι και να μου ζητήσουν. Τα ίδια άτομα βέβαια με έχουν στηρίξει και ήταν δίπλα μου σε πολύ άσχημες φάσεις της ζωής μου, γι αυτό ποτέ δε θα αρνηθώ όταν μου ζητήσουν κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν εχει τυχει δλδ να μην θες να κανεις κατι και να μην μπορεις να το αρνηθεις?

Ενα πολυ απλο και τυχαιο παραδειγμα:
Να σου ζητησουν να βγεις η να πας καπου και να μην θες αλλα να το κανεις?

δεν νομιζω οτι ολοι μας θελουμε παντα και τα παντα!υπαρχουν στιγμες που θελουμε να κανουμε το δικο μας ασχετα αν μπορυμε η οχι!
Oχι, από όσο μπορώ να θυμηθώ τουλάχιστον, ποτέ δεν έκανα πράγματα χωρίς να το θέλω.
Εχω τον τρόπο να πω όχι, αν χρειαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,828 μηνύματα.
Αυτό είναι ενα ωραίο θέμα και χαίρομαι που μου δίνεται η δυνατότητα να το σχολιάσω.

Ας ξεκινήσουμε με την φύση του "δεν θέλω αλλά μου είναι δύσκολο να πω όχι". Είναι μια αδυναμία. Μια Κερκόπορτα του μυαλού μας, της θέλησής μας απέναντι στη θέληση των άλλων. Συνήθως αυτή η αδυναμία είναι και αναπόσπαστο κομμάτι του χαρακτήρα των εν λόγω ατόμων. Έτσι έμαθαν, έτσι έκαναν και έτσι πιθανόν να συνεχίσουν να κάνουν εσ αει, εκτός κι αν η ζωή τους ταρακουνήσει συθέμελλα. (μικρή πιθανότητα βελτίωσης εκεί)

Γιατί να πείς όχι σε έναν φίλο που σε έχει εξυπηρετήσει, βοηθήσει, που σου έχει σταθεί; Εκεί δεν θα πείς όχι και είναι κατανοητό. Θα είσαι το λιγότερο αχάριστος και απάνθρωπος αν αρνηθείς βοήθεια σε έναν έντιμο συνάνθρωπό σου και φίλο σου.


Γιατί όμως να πείς ναι και σε έναν άνθρωπο ο οποίος πρώτ' απ' όλα δεν δύναται να καταλάβει -πρίν καν ξεστομίσει ότι έχει να ξεστομίσει- ότι μπορεί εσύ να έρχεσαι σε δύσκολη θέση με αυτό που ζητάει/απαιτεί; Γιατί να διαιωνίσεις μια κατάσταση έμμεσης ή άμεσης εκμετάλλευσης; Άλλοι το κάνουν για την "ψυχική τους ηρεμία" για να ανακαλύψουν αργά ή γρήγορα πως μόνο αυτό δε θα έχουν. Άλλοι το κάνουν γιατί "έτσι πρέπει", έτσι έμαθαν να ζούν, ταϊζοντας τα πιό δυνατά μυαλά, τους πιό δυνατούς χαρακτήρες.

Είναι σαν μια φυλακή, που ανάλογα με το βαθμό συνείδησής σου, τα κάγκελά της είναι ορατά ή αόρατα. Παραμένει όμως μια φυλακή και εσύ είσαι μέσα από τα κάγκελα, περιμένοντας μια αλλαγή μέσα από την καθημερινή ρουτίνα, απ' την καθημερινή υποταγή... Μέχρι να φτάσεις στο σημείο να σιχαίνεσαι και το οξυγόνο που ρουφάς. Σα μπουκάλι με ποτό που δεν μπορείς να το αφήσεις κάτω.

Αυτή είναι η μια "λογική". Ευτυχώς ή δυστυχώς εγώ λειτουργώ αλλιώς.

Εαν με έχεις βοηθήσει μια φορά ή είσαι ξηγημένος σπαθί απέναντί μου άσχετα αν σου ζήτησα ποτέ κάτι ή όχι, θα σε βοηθήσω δέκα φορές, με όλη μου την καρδιά θα πω ναι.

Εαν μου έχεις κάνει κάποιο κακό αλλά παρόλαυτά μετάνιωσες και έμπρακτα με βοηθάς σε δικά μου ζητήματα, ούτε τότε θα σου πω όχι, απλά θα βαστάω ένα μέτρο με πολύ στενά όρια για να ελέγχω τις κινήσεις σου ώστε να μην την πατήσω.

Εαν μου έχεις κάνει ζημιά στο παρελθόν και έρθεις να μου ζητήσεις χάρη όντας αμετανόητος για τα λάθη σου, όσο και να σε ήξερα παλιά, τώρα δε θα απλώσω χέρι. Θα ξέρεις ότι έχω τη δύναμη να σε βοηθήσω και να το παίξω καλός, ή τη δύναμη να σε καταστρέψω και να γίνω κακός, αλλά αυτό που θα λάβεις θα είναι ένα μεγάλο κενό, μια απραξία. Δεν σκοπεύω να γίνω ούτε υποχείριο σου και να απολαμβάνω εκμετάλλευσης, ούτε όμως και ο τιμωρός σου και να απολαμβάνω συνεπειών τις οποίες ουδέποτε ζήτησα! Το μεγάλο κενό θα είναι η συνέπεια των επιλογών του άλλου. Καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του, μην το ξεχνάμε αυτό.

Τέλος υπάρχει και η κατηγορία των ατόμων που με θυμούνται μόνο όταν είναι να ζητήσουν κάτι, από συμβουλή για γυναίκα, εως τα τελευταία επεισόδια του Prison Break σε DVD ή σημειώσεις στο Χ μάθημα. Εκεί έχω 2 τρόπους. Η θα σου δώσω κάτι που θέλεις και θα μου δώσεις κάτι που θέλω (αν θέλω κάτι από σένα), ή θα σε βοηθήσω χωρίς αντάλλαγμα αλλά μετά δε θα μου ξαναζητήσεις τίποτα, ποτέ, μέχρι να αλλάξεις μυαλά. Ρητά αυτό, να του περάσει στο κεφάλι. Αυτό ή θα τον βοηθήσει τον άλλο να καταλάβει το λάθος του ή θα συνεχίσει το λάθος και θα απολαύσει τις συνέπειες του να μην υπολογίζει φιλίες όντας μόνος του πια.


Ξέρω, ίσως σε μερικούς/ες ακουστεί σκληρό, αλλά έτσι είναι η ζωή και ευτυχώς η δυστυχώς έμαθα να ανιχνεύω το τι κουμάσι είναι ο καθένας, και δεν αφήνω τίποτε να πέσει κάτω! Ειδικά για τα αγύριστα κεφάλια. Και είμαι υπερήφανος γι αυτό, είμαι υπερήφανος για τον έλεγχο που έχω επάνω στο δικό μου μυαλό και για το ότι δεν επέτρεψα να ελεγχθώ ποτέ από "θέλω" τρίτων που αντιβαίνουν σε δικές μου επιθυμίες.

Είναι μια μέση λύση ανάμεσα στα "θύματα" (δε μπορώ σε κανέναν να πω οχι) και στους "αναίσθητους στ@ρχ...στες" (κάνω ότι θέλω, δε δίνω λογαριασμό σε κανέναν, δεν έχω υποχρέωση σε κανέναν).

Δεν υπάρχει πιό ωραίο πράγμα από το να έχεις ισορροπία στο μυαλό σου και στη θέλησή σου και να είσαι δίκαιος απέναντι στους ανθρώπους. Πολύ ωραιότερο από το να είσαι ασυλλόγιστα αγαθιάρης, θύμα και "καλός" απέναντί τους ή ο κακός ο bad boy on the block καγκούρι type "και τι θες μωρέ πάλι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
+10000 Valder...Η απαντηση σου ηταν τοσο κατατοπιστικη και σωστη ακομη και που ηταν προσωπικη αποψη και οχι ''δυστυχως'' πραγματοποιησημη απο ολους,που πραγματικα χαιρομαι που ανοιξα τελικα αυτο το θεμα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Xμμμ, γενικά είμαι άνθρωπος του "ναι". Δύσκολα απορρίπτω προτάσεις ή απόψεις. Δεν πιστεύω ότι είμαι θύμα κανενός. Είναι επιλογή μου και όχι αποτέλεσμα πίεσης ή τάσης αποδοχής της εκμετάλλευσης. Γιατί να μην προσπαθήσω να κάνω τη "χάρη" οποιουδήποτε έχει μ΄εμένα την οικειότητα ώστε να την ζητήσει;

Θα έλεγα ότι η αυτή η δεκτικότητα, η τάση να βλέπουμε τα πράγματα λιγότερο καχύποπτα και εγωιστικά είναι σπάνια αρετή. Όπως όλα όμως χάνει την αξία της όταν αγγίζει την υπερβολή. Όταν γίνεται άκριτη κατάφαση προς όλους και για όλα και όταν φυσικά φτάνει να αντιτίθεται στη θέλησή μας ακόμα, καταντά τεράστια αδυναμία...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Ειναι πραγματικα ομορφο να μπορεις να πραγματοποιεις επιθυμιες των γυρω σου,ειναι ομως ασχημο να σε εκμεταλευονται..
Και εκτος απο αυτο υπαρχει και η δικη μας θεληση nininaou που δεν πρεπει να ξεχναμε!και που δεν πρεπει να παραβιαζεται συνεχως με τα θελω των αλλων!Γιατι τοτε παυουμε να ζουμε για τον εαυτο μας..Αλλα για τις επιθυμιες των αλλων..Και ολα καλα οταν αυτες συμπιπτουν με τις δικες μας επιθυμιες!οταν οχι ομως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Ειναι πραγματικα ομορφο να μπορεις να πραγματοποιεις επιθυμιες των γυρω σου,ειναι ομως ασχημο να σε εκμεταλευονται..
Και εκτος απο αυτο υπαρχει και η δικη μας θεληση nininaou που δεν πρεπει να ξεχναμε!και που δεν πρεπει να παραβιαζεται συνεχως με τα θελω των αλλων!Γιατι τοτε παυουμε να ζουμε για τον εαυτο μας..Αλλα για τις επιθυμιες των αλλων..Και ολα καλα οταν αυτες συμπιπτουν με τις δικες μας επιθυμιες!οταν οχι ομως?

Ναι ομως μερικες φορες πιστευουμε οτι μας εκμετελλευουνται και στην ουσια τα πραγματα μπορει να ειναι ισως πιο απλα απο οτι το φανταζομαστε. Ας μην νομιζουμε, οτι αν κατι δεν μας αρεσει αλλα λεμε τις περισσοτερες φορες ναι οτι αυτο ειναι εκμεταλλευση ντε και καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Ναι ομως μερικες φορες πιστευουμε οτι μας εκμετελλευουνται και στην ουσια τα πραγματα μπορει να ειναι ισως πιο απλα απο οτι το φανταζομαστε. Ας μην νομιζουμε, οτι αν κατι δεν μας αρεσει αλλα λεμε τις περισσοτερες φορες ναι οτι αυτο ειναι εκμεταλλευση ντε και καλα

Ας μην το παρουμε υποθετικα ομως..εν μερει εχεις δικιο,αλλα με αυτην την λογικη θα μπορουσε καποιο ατομο να νομιζουμε οτι δεν μας εκμεταλευεται,και αντιθετως να το κανει και με το παραπανω!
Ειναι ολα σχετικα αν το παρουμε υποθετικα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Αμα δεν εχουμε οριο και λεμε ολο ναι ή ολο οχι βεβαιος αυτο θα γινει . αυτο που θελω να πω ειναι οτι νομιζουμε οτι μερικες φορες μας εκμεταλλευονται οτι κατι τρεχει και καλα αλλα στην ουσια δεν ειναι τιποτα . δηλ. ο ανθρωπινος εγκεφαλος μπορει να επινοησει διαφορες δικαιολογιες κ.α για να πουμε σε καποιους αλλους οτι ο Χ με εκμετελλευεται , οτι θελει εκεινος να κανω οτι θελει κ.α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
ισως δεν εχεις αδικο...ομως κατα ποσο κανουμε αυτο που θελουμε εμεις?Ας μην παρουμε ως παραμετρο την εκμεταλευση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
κιτα απλα σε μερικα πραγματα θα κανεις καποιες υποχορησεις το ιδιο και ο αλλος θα πρεπει να κανει καποιες υποχορησεις ετσι ωστε να μην υπαρχει προβλημα και να νοιωθεις οτι κανεις αυτο που θελεις σε γενικες γραμμες. τιποτα δεν ειναι τελειο απλά εσυ θα προσπαθησεις να κανεις αυτο που θελεις αλλα θα πρεπει να παρεις και τον αλλον υποψιν για να καταλαβεις και αυτος τι θελει. μετα απο αυτο το ξεκαθαρισμα θα ερθει η συνθεση των αποψεων δηλ. θα κανετε και οι δυο σας αυτο που σας ευχαριστει και μετα ουτε γατα ουτε ζημια δηλ. no problem
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Δυστυχως ομως δεν λειτουργουμε παντα ετσι!Στην θεωρια ναι ειναι πολυ καλο,αλλα στην πραξη?Δεν λεω πως εγω γινομαι παντα θυμα,
αλλα ερχονται καταστασεις που κανω καποια πραγματα γιατι μου ειναι δυσκολο να τα αρνηθω και ουτε καν προλαβαινω να σκεφτω κατα ποσο τα θελω!Για αυτο και ερχομαι σε σημειο πολλες φορες να λεω οτι εχω μετανιωσει για κατι που εχω κανει!:fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,828 μηνύματα.
+10000 Valder...Η απαντηση σου ηταν τοσο κατατοπιστικη και σωστη ακομη και που ηταν προσωπικη αποψη και οχι ''δυστυχως'' πραγματοποιησημη απο ολους,που πραγματικα χαιρομαι που ανοιξα τελικα αυτο το θεμα!:)

Μου άρεσε αυτό! Να σαι καλά Αννούλα μου!:)

Θα έλεγα ότι η αυτή η δεκτικότητα, η τάση να βλέπουμε τα πράγματα λιγότερο καχύποπτα και εγωιστικά είναι σπάνια αρετή. Όπως όλα όμως χάνει την αξία της όταν αγγίζει την υπερβολή. Όταν γίνεται άκριτη κατάφαση προς όλους και για όλα και όταν φυσικά φτάνει να αντιτίθεται στη θέλησή μας ακόμα, καταντά τεράστια αδυναμία...:/:

Ναι ομως μερικες φορες πιστευουμε οτι μας εκμετελλευουνται και στην ουσια τα πραγματα μπορει να ειναι ισως πιο απλα απο οτι το φανταζομαστε. Ας μην νομιζουμε, οτι αν κατι δεν μας αρεσει αλλα λεμε τις περισσοτερες φορες ναι οτι αυτο ειναι εκμεταλλευση ντε και καλα

Αν σταθούμε σ' αυτό που λένε τα 2 αυτά συμπαθέστατα παιδιά, θα διαπιστώσουμε ότι πολύ σημαντική λοιπόν είναι η έννοια της κρίσης. Βέβαια ξεφεύγω λίγο από τον κεντρικό άξονα του ερωτήματος που τέθηκε αλλά ήθελα να κάνω αυτή τη σύνδεση διότι τη θεωρώ πολύ σημαντική. Όταν ένας άνθρωπος έχει "ακονίσει" την κρίση του, είναι λίγο πιό διορατικός απέναντι στα άτομα που του ζητάνε κάτι, απέναντι στις προθέσεις αυτών. Το ψυλλιάζεσαι δηλαδή αν ο άλλος πάει να σε εκμεταλλευτεί.

Η κρίση λοιπόν είναι ίδιας προτεραιότητας αρετή, που θα έπρεπε να στέκεται πλάι στην προθυμία μας για βοήθεια στον Χ άνθρωπο, πλάι ακόμα και στην απροθυμία μας για βοήθεια. Ένας χρήσιμος σύμβουλος για το αν θα πρέπει να πούμε ναι ή όχι όταν μας ζητάνε κάτι, ακόμα κι αν θα κρίνουμε προθέσεις, πράξεις, χαρακτήρες, όλα μαζί, κλπ.

Δε θα μας κάνει πάνσοφους, αλλά σίγουρα παραπάνω κρίση μας κάνει σοφότερους απ' ότι είμαστε απλά με μια σκέτη τυφλή εμπιστοσύνη ("Η Μαρίνα δε με έχει πουλήσει ποτέ κι ούτε θα το κάνει") ή παράσυρση από τα συναισθήματά μας ("Το ξέρω, δε θέλω να πάω στο νησί 3 μέρες αλλά ξάδερφός μου είναι, γίνεται να του πω οχι;").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δεν εχει τυχει δλδ να μην θες να κανεις κατι και να μην μπορεις να το αρνηθεις?

κανω καποια πραγματα γιατι μου ειναι δυσκολο να τα αρνηθω
Προσωπικά πιστεύω ότι ο φόβος της απόρριψης μας κάνει να λέμε «ναι» όταν θα θέλαμε να πούμε «όχι».
Βαλε τα πράγματα κάτω, σκέψου τι είναι αυτό που δεν θέλεις να χάσεις λέγοντας «ναι» αντί «όχι».
Είναι σαν μια φυλακή, που ανάλογα με το βαθμό συνείδησής σου, τα κάγκελά της είναι ορατά ή αόρατα. Παραμένει όμως μια φυλακή και εσύ είσαι μέσα από τα κάγκελα, περιμένοντας μια αλλαγή μέσα από την καθημερινή ρουτίνα, απ' την καθημερινή υποταγή... Μέχρι να φτάσεις στο σημείο να σιχαίνεσαι και το οξυγόνο που ρουφάς. Σα μπουκάλι με ποτό που δεν μπορείς να το αφήσεις κάτω.
Πολύ ρεαλιστική εικόνα… Valder +1.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Όταν έχω αποφασίσει για οτιδήποτε η το θεωρό σωστό για εμένα τότε λέω απόλυτα και αρκετά όχι σε αντίθετες άποψης και σε λόγια..Αν δεν είμαι σίγουρος η είμαι στο σημείο που δεν ξέρω τι να κάνω και έχω διλήμματα εύκολα κάποιος μπορεί να μου απόσπαση ένα Ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είναι αρκετά γενική η ερώτηση. Έστω ότι μιλάμε για χαρες, e?
Εγώ παλιά έλεγα πάντα ναι. Και γενικά είμαι ο άνθρωπος του ναι, σε πολλά μικροπράγματα δεν τραβάω τις γραμμές μου. Αλλα με τον καιρό γίνομαι όλο και πιο επιλεκτική στα ναι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν μπορώ να θυμηθώ πότε είπα όχι σε έναν άνθρωπο, για να αρνηθώ σημαίνει ππώς πραγματικά δεν μπορώ, αν μπορώ να κάνω κάτι θα το κάνω ακόμα κιάν δεν θέλω, αυτό βέβαια είναι λαλακία μεγάλη αλλα τι να κάνεις όταν σε χτυπάνε στο φιλότυμο; είναι γνωστό σε όλους ότι το έχω και με χτυπάνε εκεί, το καλό είναι πώς μπορεί να μην θέλω να κάνω κάτι αλλα όταν το κάνω είναι με χαρά, αυτό είναι σιγουρο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Δεν μπορώ να θυμηθώ πότε είπα όχι σε έναν άνθρωπο, για να αρνηθώ σημαίνει ππώς πραγματικά δεν μπορώ, αν μπορώ να κάνω κάτι θα το κάνω ακόμα κιάν δεν θέλω, αυτό βέβαια είναι λαλακία μεγάλη αλλα τι να κάνεις όταν σε χτυπάνε στο φιλότυμο; είναι γνωστό σε όλους ότι το έχω και με χτυπάνε εκεί, το καλό είναι πώς μπορεί να μην θέλω να κάνω κάτι αλλα όταν το κάνω είναι με χαρά, αυτό είναι σιγουρο:)

Και εγώ έτσι είμαι .. και όλοι με συμβουλέυουν να μην είμαι τόσο καλή!

Όλα θέλουν προσοχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top