Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
τι να μαγειρέψω ρε παιδιά εύκολα κ γρήγορα???:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμ τι έχεις από υλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
το ψυγείο είναι άδειο από τοις επισκέψεις του σκ. θα πάω σούπερ μάρκετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμ, πάρε κοτόπουλο και λαχανικά και φάε σαλάτα με κοτόπουλο... Αλλιώς ρύζι με λαχανικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
θα κάνω ρυζάκι με λαχανικά thanks Γιδάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Sos. Βράζω μαυρομάτικα και θέλω να τα κάνω κοκκινιστά, αλλά δεν βρίσκω καμια ωραία συνταγή. Σκέφτομαι να τσιγαρίσω κρεμμυδάκι, να ρίξω ντομάτα και μετά να τα ρίξω μέσα μαζί με ανηθο.. αλλά μήπως ξέρετε κάτι καλύτερο; ΚΕ; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ τα μαυρομάτικα τα ξέρω μόνο ως σαλάτα....
άλλη εκδοχή να τα κάνεις φασολάδα
ή πλακί στο φούρνο όπως τους γίγαντες...

οι γνώσεις μου σταματούν εκεί :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Απογοήτευση είσαι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Παιδιά, ο αρακάς τι διδαφορά έχει από τα μπιζέλια;;
Έχω μία λίστα ισοδυναμιώω από μία παλιά δίαιτα και έχει τον μεν στις πρωτεΐνες και τα μπιζέλια στα αμυλώδη!!

ρώτησα τον sef του ξενοδοχείου κ μου είπε ότι δεν έχει διαφορά:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ θενκς! :) Άρα ένα και το αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
κοτόπουλο με κόκκινες πιπεριές και κάσιους


:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::redface:

INGREDIENTS for 4-6 people (recipe based on The little wok cookbook. Stir fry recipes from the oriental kitchen)
  • 900 gr chicken fillet, cut in strips
  • 3 red bell peppers cut in strips
  • 4 garlic cloves
  • 60ml chinese rice wine or dry sherry
  • 6 tbsp hoi sin sauce (approx 80-100ml)
  • 80 gr roasted cashew nuts
  • 2-3 spring onions chopped
  • 90 ml vegetable oil
  • 20ml sesame oil
DIRECTIONS
  1. Cut your ingredients in strips. If your cashews are not roasted, pop them in a preheated oven at 180 for 7 minutes, or roast them on a skillet/wok. Be careful, they burn easily.
  2. In a heavy large saucepan, or a wok, put the vegetable oil and add the garlic, pressed.
  3. Let it sizzle for a couple of minutes and then add the chicken. Swirl it around for about 5 minutes so that it cooks form all sides, and then add the wine/sherry.
  4. When the wine has evaporated a little bit, add the hoi sin sauce. Let it simmer for a while until the chicken is tender and a nice sauce has formed.
  5. Add the peppers and cashew nuts, drizzle with the sesame oil and serve with the chopped spring onions.
  6. I usually make a basmati rice to go with it, but steamed rice would also be great. Start the rice first, so that it will be ready exactly when your chicken will.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τέλειο.:worship::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απορίες.... ?:P

Ναι :P
Επειδή ακούγεται πάρα πολύ στα γούστα μου (λατρεύω και το ροκφόρ και τα μανιτάρια!) αλλά κάπως κουραστικό, ξέρεις κανένα εστιατόριο που να το κάνουν; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Θα σε γελάσω... Αλλά μπορείς να βράσεις το ρύζι και να αφήσεις τον Πάνο να κάνει τα υπόλοιπα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ακριβώς, οπότε ας προσθέσουμε στη συνταγή ένα συστατικό ακόμα:


Οδηγίες χρήσης:
Πάνο/Μήτσο/Μανούσο μουυυυυ...... έγινε εκείνο το κοτοπουλάκιιιιι;;;

Πάντως δε μου ακούγεται τόσο περίπλοκη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως δε μου ακούγεται τόσο περίπλοκη. ;)

Μωρέ περίπλοκη δεν είναι, αλλά αυτό το διάστημα δεν έχω χρόνο ούτε για δείγμα (νομίζω φαίνεται και από τη συχνότητα που γράφω πλέον :/: )

Για τον Πάνο δεν παίζει, γιατί αυτουνού δεν του αρέσει ούτε το ρύζι, ούτε το ροκφόρ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αλλά θα το κάνει για σένα, για την αγάπη σας!! ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγριόπη

Νεοφερμένος

Η Αγριόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ναι :P
Επειδή ακούγεται πάρα πολύ στα γούστα μου (λατρεύω και το ροκφόρ και τα μανιτάρια!) αλλά κάπως κουραστικό, ξέρεις κανένα εστιατόριο που να το κάνουν; :redface:

Εδώ, όχι δεν το πέτυχα να σερβίρεται κάπου δυστυχώωωωωωωωωως.
Είναι πολύ εύκολο όμως. Ακόμα και για τον Πάνο:D:D:P !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγριόπη

Νεοφερμένος

Η Αγριόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γίδι..... έσκισες πάλι !!!! Σ' έχω κατασυμπαθήσει και έχω να σου κάνω μια πάρα πολύ σοβαρή πρόταση. Ακου: Θα σε υιοθετήσω εγω που μ' αρέσει το μαγείρεμα... θα τρως μέχρι σκασμού.... (Δέχομαι και παραγγελίες σου στο μαγείρεμα) θα... μπορείς να καπνίζεις με την άνεσή σου το τσιγαράκι σου... Και............................
Μετα.... θα με βοήθάς στη λάντζα που μισώ ! Δεν είναι δίκαιοοοοοοοοο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χμ, λοιπόν... αυτό πρέπει να το σκεφτώ, γιατί δεν καπνίζω.
Οπότε αν αντικαταστήσουμε την ώρα του τσιγάρου με ένα μασαζάκι (διάλεξε εσύ αν θα μου κάνεις η ίδια ή αν θα έρχεται άλλος), είμαι μέσα! ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top