Ο θάνατος του εμποράκου

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Το "The Mall" είναι γεγονός από τις 25/11/2005. Ποιά είναι η άποψη σας για τη δημιουργία τέτοιων πολυχώρων στην Ελλάδα? Κατά πόσο αυτό δεν σημαίνει αυτόματα τον θάνατο όλων των μικρο-επιχειρήσεων στις γύρω περιοχές? Πόσα πολυκαταστήματα μπορεί να δεχθεί το αγοραστικό κοινό σε μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απο μια πλευρα ειναι καλο και απο την αλλη κακο.
Απο την μια πλευρα καταστρεφει τον καθε μικρο εμπορο αλλα απο την αλλη κανω καλο στους καταναλοτες...Η Ελλαδα, η μαλλον η Αθηνα χρηαζετε αλλο ενα, τουλαχιστων αλλα οχι και να γεμισει. Ετσι ωστε να υπαρχει ανταγωνισμος και να πευτουν οι τιμες.Αν ομως γινουνε πολλα θα πινουνε οτ αιμα του καθε εμπορου που εχει ενα καταστιμα το οπιο να υπαρχει και στο εμπορικο κεντρο. Εγω στο συνολο ειμαι εναντιων τον μεγαλων καταστιματων και ιδικα σε τετια που παραειναι μεγαλα. Ομως προσφερουνε χαμηλοτερες τιμες απο τον μαναβη, τον φουρναρει κλπ και ολα σε ενα οποτε γλιτωνεις το τρεξιμο και λευτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Η πτώση των τιμών λόγω ανταγωνισμού δεν είναι γεγονός (δυστυχώς). Ένα απλό παράδειγμα, είναι το πολυκατάστημα ΑΤΤΙCA μέσα στο οποίο συναντάς περισσότερες από 200 διαφορετικές μάρκες ενδυμάτων. Η λογική λέει ότι οι τιμές θα έπρεπε να είναι πολύ προσιτές προκειμένου και τα 200+ διαφορετικά υποκαταστήματα να έχουν πελάτες. Αμ δε! Το μοναδικό πράγμα που η δικιά μου τσέπη μπορούσε να αγοράσει από εκεί μέσα ήταν ένα EMPORIO ARMANI σλιπάκι και αυτό όχι για μένα, αλλά για τον καλο μου, γιατί τα γυναικεία εσώρουχα ήταν απλησίαστα! (μα 86 ευρώ μια κιλότα? έλεος!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όσο υπάρχουν άνθρωποι που τα "σκάνε", τόσο οι τιμές θα μένουν υψηλές. Αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με τους πολυχώρους, ούτε με τους εμποράκους:)

Οι πολυχώροι στηρίζονται στο γεγονός ότι ο πελάτης, αν τα βρει όλα μαζί, θα βαρεθεί να ψάξει αλλού και θα αγοράσει και ότι άλλο περιλαμβάνει ή όχι η λίστα του..

Από την άλλη μεριά, ούτε οι εμποράκοι πάνε πίσω στις τιμές (ως επί το πλείστον):)

το καλύτερο απ'όλα : ψάξιμο. Που θα πάει, θα τη πετύχουμε την φτηνή σωβρακοφανέλα:P:P:P

o σκλαβενίτης έχει κάτι 8εξυ κιλότες, γιου νόου... ΧΤΥΠΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Παρά πολύ ωραιο θέμα κι αρκετά έξυπνος τίτλος:clapping:
Νομίζω ότι ο Έλληνας δεν έχει συνηθίσει ακόμη να ψωνίζει σε πολυκαταστήματα όπως το ΜALL.Θα πάει να κάνει τη βόλτα του,να το δει αλλά αν οι τιμές είναι απλησίαστες δεν θα ψωνίσει.
Νομίζω ότι τα μικρά μαγαζιά που πλήττονται είναι κυρίως τα μίνι-μάρκετ και τα παραδοσιακά μπακάλικα(έγω έχω δύο στη γειτονιά μου,εσείς;) κι αυτό γιατί αντίθετα με τις αγορές που αφορούν ένδυση-υπόδυση στην αγορά τροφίμων οι μεγάλες αλυσίδες σουπερ-μάρκετ έχουν εμφανώς μειωμένες τιμές που τα συνοικιακά μαγαζιά δεν μπορούν να ανταγωνιστούν.Αντίθετα η πλειοψηφία των Ελλήνων προτιμά να αγοράσει το ψωμί και το κρέας της απο το φούρνο και το κρεοπωλείο της γειτονιάς.Η διαφορά γίνεται σε είδη όπως απορρυπαντικά,κονσέρβες,χυμούς,κατεψυγμένα που μπορείς να βρεις τα ίδια ακριβώς προιόντα φθηνότερα στο σ.μάρκετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Bρε παιδιά πείτε μου κι εμένα που έχω να πάω καιρό τι είναι το the Mall! Σαν τα Malls στην Αμερική είναι?? :jumpy: Αυτά είναι γαμάτα! :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@michelle απο οσο ξέρω ειναι ενα πολυκατάστημα το οποιο θα έχει και Plaisio

Λοιπον... εγω είμαι υπερ των πολυκαταστημάτων ...
Ο λόγος;
1. fixed τιμες .... όχι ο μπαρμπα μίτσος να το πουλάει χ και ο κίτσος y ...
2. Τελεια εξυπηρέτηση... για τον απλό λόγο αν δεν σε εξυπηρετήσουν καλά κάνεις παράπονα και σίγουρα έχει επιπτώσεις στον υπάλληλο...
3. Τακτοποιημένοι χώροι...
4. Ενημερωμένη λίστα προϊωντων και μεγάλη διαθεσιμότητα... Πριν λίγο καιρο έψαχνα για καποιο σχετικα φτηνο κινητο και ενας στην γειτονια μου μου έδειξε το 3330...
6. Πολλοι τροποι πληρωμής ...

Αν θέλει ο εμποράκος να συνέχιζει να δουλέψει για εμένα πρέπει να αλλάξει τακτική ... Τους θεωρώ απαράδεκτους ... δεν μιλάω μονο για αγρίνιο αλλά και αθήνα και θεσσαλονική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Είναι ουσιαστικά ένας πολυχώρος στον οποίο στεγάζονται πολλά επώνυμα καταστήματα διάφόρων ειδών καθώς επίσης και εστιάτορια που υπάρχουν χρόνια τώρα στην Αμερική αλλά έρχονται για πρώτη φορά στην Ελλάδα. Λεφτά να έχεις να ξοδεύεις δηλαδή ο παράδεισος του καταναλώτη!

Όσο για τον έλληνα εμποράκο συμφώνω πως σε πολλές περιπτώσεις είναι απαράδεκτοι και κερδοσκόποι όμως είναι πολύ δύσκολο να επιβιώσουν στην αγορά δεδομένου του ανταγωνισμού των πολυκαταστημάτων....είχα παλαιότερα εμπορικό κατάστημα για δύο χρόνια και ίδρωνα για να εξασφαλίσω το ενοίκιο και να καλύψω επιταγές και πάντα πουλούσα με νορμάλ κέρδος...όσο τα πουλούσε μια πολυεθνική λιανικώς τα αγόραζα εγώ χονδρική...πολύ άνγχος γιαυτό και τα παράτησα!
:no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως αν είναι σαν τα αμερικάνικα εγώ είμαι πολύ υπέρ!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
:yahoo::yes::yes::yes::yes::yes::yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Τον «θάνατο του εμποράκου» θα τον χαρακτήριζα, σημείο των καιρών μας και της εποχής μας! Ναι ξέρω μπορεί να ακούγομαι πολύ κυνικός αλλά έτσι είναι... Όπως πολλά επαγγέλματα έσβησαν με την πάροδο των χρόνων έτσι θα σβήσει και ο εμποράκος σε μερικά χρόνια. Τους λόγους τους αναφέρατε πιο πάνω και δεν θα μπω σε αυτή τη διαδικασία πάλι. Τώρα αν είναι καλό ή κακό αυτό, δεν το ξέρω... σε μερικά χρόνια ισως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μας πεινουν το αιμα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!
Σε καμποσα χρονια θα εχει μεινει μια πολυεθνικη ολη και ολη και θα μας ρουφαει κανονικα.............. Οσο ανοιγουν τετια μαγαζια μας κανουν υπαλιλους, μας αναγκαζουν να κανουμε οτι γουσταρουν αυτοι, μας ελενχουν, μας περιοριζουν οικονομικα, μας μασουλανε.Σκοπος του το κερδος, τα μεσα... υπερβολικα..................Αυτοκαταστρεφομαστε ετσι οπως παμε ρε παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το οικονομικό συστήμα που επικρατεί στην ελλάδα αλλά και στον κόσμο όλο δεν θα επιτρέψει πότε να μείνει μια πολυεθνική... εγώ τουλάχιστον αυτό το θεωρώ δεδομένο...
Οσο το ποιος μας πίνει το αιμά άστο... Οι τιμές στα μικρά μαγάζια είναι απαράδεκτες...
Να σου πω ενα απλο παράδειγμα ... ένα μικρό κατάστημα πωλούσε τον WD 120GB 185Ε
Ενα άλλο κατάστημα πολλούσε ένα CD των Drema Theater που στο metropolis έκανε 16Ε 22Ε... και ένα αλλο μια ταινια DVD που κοστίζει στο shop21 35Ε αυτό την πολλούσε 55Ε.

Για εμένα τέλος τα μικρά μαγάζια ... θα σβήσουν και οι εξαιρέσεις ... οποτε δεν έχει νοημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Για περισσότερες πληροφορίες δείτε :


[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]www.themallathens.gr [/FONT]


Michelle αν και δεν έχω προλάβει να το επισκεφτώ ακόμα, λένε ότι είναι εντελώς όπως τα αμερικάνικα malls.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το οικονομικό συστήμα που επικρατεί στην ελλάδα αλλά και στον κόσμο όλο δεν θα επιτρέψει πότε να μείνει μια πολυεθνική... εγώ τουλάχιστον αυτό το θεωρώ δεδομένο...
Οσο το ποιος μας πίνει το αιμά άστο... Οι τιμές στα μικρά μαγάζια είναι απαράδεκτες...
Να σου πω ενα απλο παράδειγμα ... ένα μικρό κατάστημα πωλούσε τον WD 120GB 185Ε
Ενα άλλο κατάστημα πολλούσε ένα CD των Drema Theater που στο metropolis έκανε 16Ε 22Ε... και ένα αλλο μια ταινια DVD που κοστίζει στο shop21 35Ε αυτό την πολλούσε 55Ε.

Για εμένα τέλος τα μικρά μαγάζια ... θα σβήσουν και οι εξαιρέσεις ... οποτε δεν έχει νοημα

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά εγώ θα αναφερθώ στην μπουτίκ της Πέπης (τυχαίο όνομα), όπου ξέρω ότι μπορώ να βρω μια απλή μακό μπλουζίτσα για το γυμναστήριο με 10 ευρώ maximum και δεν είμαι υποχρεωμένη να πάω να δώσω 30 ευρώ στο BODY TALK, ούτε να πάω να στηθώ με τις ώρες στη ZARA που στο κάτω κάτω της γραφής είναι και μακρυά από το σπίτι μου. Γι'αυτές τις μικροεπιχειρήσεις μιλάω, που δεν σου πίνουν το αίμα (γιατί δεν τους παίρνει με τίποτα) αλλά ίσα ίσα, σε "σώζουν" από κάποιες έκτακτες περιστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά εγώ θα αναφερθώ στην μπουτίκ της Πέπης (τυχαίο όνομα), όπου ξέρω ότι μπορώ να βρω μια απλή μακό μπλουζίτσα για το γυμναστήριο με 10 ευρώ maximum και δεν είμαι υποχρεωμένη να πάω να δώσω 30 ευρώ στο BODY TALK, ούτε να πάω να στηθώ με τις ώρες στη ZARA που στο κάτω κάτω της γραφής είναι και μακρυά από το σπίτι μου. Γι'αυτές τις μικροεπιχειρήσεις μιλάω, που δεν σου πίνουν το αίμα (γιατί δεν τους παίρνει με τίποτα) αλλά ίσα ίσα, σε "σώζουν" από κάποιες έκτακτες περιστάσεις.
σωστο και αυτο... αλλα αυτο με τα 10 θα ειναι ανωνυμο ενω το αλλο οχι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά εγώ θα αναφερθώ στην μπουτίκ της Πέπης (τυχαίο όνομα), όπου ξέρω ότι μπορώ να βρω μια απλή μακό μπλουζίτσα για το γυμναστήριο με 10 ευρώ maximum και δεν είμαι υποχρεωμένη να πάω να δώσω 30 ευρώ στο BODY TALK, ούτε να πάω να στηθώ με τις ώρες στη ZARA που στο κάτω κάτω της γραφής είναι και μακρυά από το σπίτι μου. Γι'αυτές τις μικροεπιχειρήσεις μιλάω, που δεν σου πίνουν το αίμα (γιατί δεν τους παίρνει με τίποτα) αλλά ίσα ίσα, σε "σώζουν" από κάποιες έκτακτες περιστάσεις.

Ναι αλλα όταν πάς στο κοντινό mini-market και σου πουλάει το γάλα τρείς φορές πάνω απο ότι το βρήσκεις στο supermarket εκεί τι θα πεις ?
Εμένα το μονοπόλιο με εκνευρίζει, όχι τα μεγάλα ονόματα! όσο αφορά και τους μικρούς έμπορους σε ορισμένες περιπτώσεις σου πίνουν άγρια το αίμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Καταρχάς από το Mall και όλα τα τύπου Mall του άμεσου μέλλοντος, δεν νομίζω ότι θα πληγεί ο μπακάλης της γειτονιάς. Αυτός έχει φάει το πακέτο του, καιρό τώρα, μια και τα supermarkets έχουν εμφανιστεί εδώ και 25 χρόνια περίπου (μπορεί και περισσότερο).
Τα καταστήματα ενδυμάτων, υποδημάτων κ.λ.π. όμως, που δεν πουλούσαν γνωστές μάρκες, ήταν μια λύση για τους ανθρώπους που δεν έχουν τη δυνατότητα να αγοράζουν μόνο επώνυμα. Και είναι πολλοί αυτοί που δεν μπορούν να δίνουν τα αστρονομικά ποσά που ζητάνε για πράγματα πρώτης ανάγκης, όπως είναι ένα τζιν ή ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια.
Έτσι όπως πάει το πράγμα, σε λίγα χρόνια που θα πάψουν να υπάρχουν αυτά τα μικρομάγαζα, θα είμαστε όλοι υποχρεωμένοι να καταθέτουμε τον μισθό μας στις παράλογες απαιτήσεις του κάθε NIKE-τζη, PUMA-τζη, DIESEL-λα κ.λ.π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
λες και αν δε φορέσουμε nike θα πάθουμε τίποτα...

ο καθένας που εχει μαγαζί είναι εμπορος. Και θα κοιτάξει το κέρδος του. Είτε είναι μέσα στο mall είτε στην Κολοπετινίτσα. Κανείς δεν άνοιξε μαγαζί για την ψυχή της μάνας του.

Όποιος θέλει μάρκες θα πάει Κολωνάκι, όποιος θελει φτηνά θα κατέβει Πειραιά. Απλά τα πράγματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top