Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Νι...αλλά το ερωτικό σε κάποια φάση βγήκε... Ανεξάρτητα αν παρέμεινε φιλία.... Εννοώ το θεωρώ δύσκολο να μην βγει ποτέ και καθόλου κάποιο ερωτικό στοιχείο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Νι...αλλά το ερωτικό σε κάποια φάση βγήκε... Ανεξάρτητα αν παρέμεινε φιλία.... Εννοώ το θεωρώ δύσκολο να μην βγει ποτέ και καθόλου κάποιο ερωτικό στοιχείο :)

...από μία από τις 2 πλευρές ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Νι...αλλά το ερωτικό σε κάποια φάση βγήκε... Ανεξάρτητα αν παρέμεινε φιλία.... Εννοώ το θεωρώ δύσκολο να μην βγει ποτέ και καθόλου κάποιο ερωτικό στοιχείο :)

Nαι, είναι στη φύση και των δύο φ(ύ)ίλων;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Νι...αλλά το ερωτικό σε κάποια φάση βγήκε... Ανεξάρτητα αν παρέμεινε φιλία.... Εννοώ το θεωρώ δύσκολο να μην βγει ποτέ και καθόλου κάποιο ερωτικό στοιχείο :)
μπορεί να είναι δύσκολο όχι όμως και αδύνατο! Εγώ έχω καλούς άντρες φίλους αλλά δε μου βγάζουν τίποτα το ερωτικό! δε μπορώ να τους δω διαφορετικα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
...από μία από τις 2 πλευρές ;)

Εννοείται ;)

Nαι, είναι στη φύση και των δύο φ(ύ)ίλων;)
;)

μπορεί να είναι δύσκολο όχι όμως και αδύνατο! Εγώ έχω καλούς άντρες φίλους αλλά δε μου βγάζουν τίποτα το ερωτικό! δε μπορώ να τους δω διαφορετικα!:)

Αυτοί όμως; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν είναι πάντα μόνο μονομερώς το ερωτικό ενδιαφέρον.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Αυτοί όμως; :P
και αυτοί trust me!!

συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολο και ότι πολλές περιπτώσεις έχουν καταλήξει σε σχέση αλλά δε νομίζω ότι αυτό είναι κανόνας!
Εξάλλου αν πίστευα πως δε μπορεί να υπάρξει αληθινή φιλία δε θα χε νόημα κ να κάνω φιλίες εξαρχης έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ε κι αν ασχολουμαστε συνεχως με αυτο και το ψειριζουμε και μας ζωνουν οι σκεψεις και οι υποψιες, πιθανο να βλεπουμε και πραγματα εκει που δεν υπαρχουν.

Υπαρχει ; Γινεται ; Ναι.
Ειναι πολυ συχνο και ευκολο ; Οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κάτσε ρε Λόρυ...
Να μην κάνουμε μια καταγραφή του φαινομένου;

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αμεσως να καταγραψεις εσυ ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ε κι αν ασχολουμαστε συνεχως με αυτο και το ψειριζουμε και μας ζωνουν οι σκεψεις και οι υποψιες, πιθανο να βλεπουμε και πραγματα εκει που δεν υπαρχουν.

Υπαρχει ; Γινεται ; Ναι.
Ειναι πολυ συχνο και ευκολο ; Οχι.

Λορυ καλο μου...τι δεν ειναι πολυ συχνο και ευκολο....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
To να μην βγει κατι ερωτικο απο 1 εκ των 2 ή και απο τους 2 φυσικα.

Κυρια ! Κυρια ! Δε παρακολουθει ! Βαλτε της τιμωρια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Α μαλιστα.....
Συμφωνουμε τοτε....αλλωστε ειναι και ο κανονας, γι αυτο και δεν πιστευω σε φιλια αναμεσα σε μια γυναικα και εναν ανδρα...Αυτα ειναι πολυ δυσκολα και σπανια πραγματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
και αυτοί trust me!!

συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολο και ό,τι πολλές περιπτώσεις έχουν καταλήξει σε σχέση αλλά δε νομίζω ότι αυτό είναι κανόνας!
Εξάλλου αν πίστευα πως δε μπορεί να υπάρξει αληθινή φιλία δε θα χε νόημα κ να κάνω φιλίες εξαρχης έτσι δεν είναι?


Μα δεν σημαίνει ότι όποιον άντρα γνωρίζουμε ντε και καλά τον θέλουμε για σχέση...:P

Ούτε ότι πάντα υπάρχει έρωτας με την 1η ματιά :P

Πάντως η δική μου εμπειρία μου έχει δείξει ότι πάντα βγαίνει...
Στα 18 μου είχα τον κολλητό μου...στα 25 μετά από 7 χρόνια φιλίας του βγήκε το ερωτικό και έκοβα το χέρι μου ότι δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση κλπ κλπ... Απλά συμβαίνει όμως :) (και ναι...σε μια στιγμή αδυναμίας το σκέφτηκα κι εγώ το μήπως μπας;...κι για εμένα έκοβα επίσης το χέρι μου :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Α μαλιστα.....
Συμφωνουμε τοτε....αλλωστε ειναι και ο κανονας, γι αυτο και δεν πιστευω σε φιλια αναμεσα σε μια γυναικα και εναν ανδρα...Αυτα ειναι πολυ δυσκολα και σπανια πραγματα....
Το οτι είναι πολύ δύσκολα και σπάνια, δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να τα πιστεύουμε κιόλας.
Συμβαίνουν.......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το ποσο δυσκολο και σπανιο ειναι, δε το ξερω. Γιαυτο και σχολιασα πριν. Διοτι ειναι πιθανο να το κρινουμε ως πιο σπανιο απο οσο ειναι. Ή να το εμποδιζουμε εμεις οι ιδιοι να γινει πιο συχνο, γιατι αυτοτροφοδοτουμε τις ανασφαλιες και τις ανησυχιες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ρε παιδιά και να υπάρχει και ένα ερωτικό touch τι πειράζει? Σε τι αλλάζει αυτό την φιλία? Μόνο αν κολλήσει το μυαλό και κάνει την τρίχα, τριχιά. Κι αν λοξοδρομήσει και σε εποχές μοναξιάς σε ένα "φιλικό" αν δεν είμαστε ερωτευμένοι δεν γίνεται σχέση, πάλι φιλία μένει. Εμένα πάντως οι φίλοι/ες μου μου αρέσουν σαν άντρες και σαν γυναίκες γιατί μ'αρέσει όλο το πακέτο, γιατί έχω ταιριάξει χαρακτήρα με εξωτερική εμφάνιση, και μου φαίνονται μοναδικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ποιος είπε οτι πειράζει;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Εγώ πάλι όλη μου τη ζωή αντιμετωπίζω το ακριβώς αντίθετο πρόβλημα. Με βλέπουν όλοι ΜΟΝΟ φιλικά. Και "τι καλο και ξηγημένο κορίτσι η Idril", και "πάντα διπλα μου ήταν όταν τη χρειαζόμουν" και "δεν έχω γνωρίσει άλλη σαν κι αυτή"...αλλα "τη βλέπω σαν αδερφή μου και δε μπορώ να τα φτιάξω μαζί της!" :mad:

Για να μην παρεξηγηθώ, τους αγαπάω πολύ τους φίλους μου, πραγματικά θα έδινα τα πάντα για αυτούς και αν ήταν μια σχέση να χαλάσει τη φιλια δε θα το έκανα αλλα κάπου έχω βαρεθεί αυτό το βιολί τόσα χρονια. Δεν ξέρω τι κάνω λάθος! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με lugar.
Πιστεύω ότι όλο αυτό το "δεν υπάρχει φιλία λόγω υποβόσκοντος σεξουαλικού ενδιαφέροντος" έχει τις ρίζες του σε καταχωνιασμένα και υποσυνείδητα ταμπού στο μυαλό πολλών, όπου το σεξ θεωρείται κάτι το "πονηρό" και όποιος το επιδιώκει έχει κακές προθέσεις, άρα δεν μπορεί να είναι φίλος.
Πάντως δεν θεωρώ ότι ντε και καλά υπάρχει υποβόσκον ερωτικό ενδιαφέρον μεταξύ 2 φίλων αντίθετου φύλου αλλά και όταν υπάρχει δεν με ενοχλεί. Σου τονώνει και την αυτοπεποίθηση πολύ περισσότερο από το "κούκλα είσαι" που θα σου πει μια ίδιου φύλου φίλη. Υπάρχει πιο ειλικρινές κοπλιμέντο από την ερωτική έλξη; :P
Πάντως το σίγουρο είναι ότι προσωπικά, τις γυναίκες δεν τις αντέχω συνήθως (εκτός από ορισμένες εξαιρέσεις), οπότε ελπίζω να υπάρχει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας, με ερωτική έλξη ή χωρίς, γιατί αλλιώς με βλέπω να μένω χωρίς φίλους στο τέλος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top