Μικρές πράσινες συμβουλές...

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
  • Πόσοι από εμάς συνειδητοποιούμε ότι οι καθημερινές μας συνήθειες επηρεάζουν το περιβάλλον που ζούμε;
Τι κάνουμε όταν έρθει η στιγμή να επιλέξουμε; Προτείνετε μερικές απλές συμβουλές φυσικής διαβίωσης.

Μικρά, καθημερινά πράγματα που μοιάζουν ασήμαντα κι όμως προσφέρουν τόσα πολλά. Πρακτικές που εφαρμόζετε, που έχετε δει ή ακούσει...

Πρώτη: Μην αφήνεις τη βρύση ανοιχτή όταν πλένεσαι ή όταν βουρτσίζεις τα δόντια σου. Κάθε φορά σπαταλάς ~1L νερό. Έχω ακούσει για φίλτρα εξοικονόμησης νερού στις βρύσες.
:vroum:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ποτέ δεν αφήνω τη βρύση να τρέχει, παρα μόνο όταν όντως χρησμοποιώ το τρεχούμενο νερό.

Δε γεμίζω μπανιέρα.

Στα ξένα έχουμε ειδικά φίλτρα στις βρύσες που βγάζουν αέρα και ανεβάζουν την πίεση του νερού, ώστε να κάνουμε μικρότερη κατανάλωση.

Το πλυντήριο πιάτων και ρούχων δουλεύει μόνο αν έχει γεμίσει ασφυκτικά πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Το πλυντήριο πιάτων και ρούχων δουλεύει μόνο αν έχει γεμίσει ασφυκτικά πολύ.
Όντως,
Το πλυντήριο πιάτων όχι μόνο ξεκουράζει αλλά εξοικονομεί και Η2Ο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αυτά που ακολουθώ είναι:

Ανακύκλωση, ακόμα και το χαρτί από σερβιετάκια.
Κλείσιμο βρύσης εκτός ξεβγάλματος, δεν έχει νόημα να σαπουνίζω σώμα και μάπα με υπόκρουση νεράκι.
Συγκοινωνίες, πηγαίνω πολύ πιο γρήγορα δουλειά με αυτές από ότι θα έκανα με ix.
Κλείνω τα φώτα ΚΑΙ το laptop, το 2ο αποτελεί άθλο.
Τρώω περισσότερο ντόπια προϊόντα, κι έτσι ενισχύω εξοικονόμιση μεταφορικής ενέργειας έμμεσα.
Δεν τρώω πολύ κρέας, κι όταν τρώω είναι ντόπιο + βιολογικό.
Πληρώνω συμβολικό ποσό όταν πετάω αεροπορικά για να ''ισορροπήσω'' το αποτύπωμα άνθρακα που αφήνω, με εταιρίες που έχουν αυτό το σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Χμ... Για να δούμε. Λοιπόν:

  1. Κάνω ανακύκλωση. Έχω μία μεγάλη σακούλα (χάρτινη εννοείται) στο δωμάτιό μου και όποτε θέλω να πετάξω ένα χαρτί το βάζω εκεί. Είναι απίστευτο πόσο χαρτί χρησιμοποιούμε. Μόνο τα τετράδια να βάλω που χαλάω κρατώντας σημειώσεις ενώ διαβάζω είναι αρκετά!!
  2. Δεν αφήνω ποτέ ανοιχτό το φως όταν φεύγω από ένα δωμάτιο.
  3. Όταν μαγειρεύω δε βάζω το μάτι της κουζίνας στη μεγαλύτερη θερμοκρασία.
  4. Πάντα κλείνω τη βρύση όταν πλένω τα δόντια μου ή κάνω μπάνιο. Αυτό το έκανα από μικρή κιόλας, χωρίς να μου το πει κανένας. Μου φαινόταν ιδιαιτέρως χαζό να έχεις ανοιχτή τη βρύση και να τρέχει το νερό ενώ δεν το χρειάζεσαι.
  5. Κινούμαι με τα ΜΜΜ (καλά αυτό δεν το κάνω από επιλογή αλλά από ανάγκη αλλά και πάλι καλό είναι :P)
  6. Δεν έχουμε θερμοσίφωνα αλλά boiler στο καλοριφέρ για να ζεσταίνει το νερό. Κάνεις μεγάλη οικονομία στο ρεύμα (και στο χρόνο) και ταυτόχρονα έχεις όλη την ώρα ζεστό νερό.
γιστή. Το βράδυ τον κλείνω φυσικά αλλά είναι ανοιχτός όλη την υπόλοιπη μέρα. Πόσο περιμένω τη μέρα που δε θα χρειάζεται να ανοίξω τον υπολογιστή!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εμείς έχουμε μπόιλερ αλλά δεν ήξερα ότι είναι οικολογικό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έχω βάλει τον μπαμπά μου να μου υποσχεθεί ότι όταν θα είναι καλύτερα θα πάμε να πάρουμε σπόρους για να φυτέψουμε λουλούδια στο μπαλκόνι! :clapup: We could use λίγο πράσινο στην τσιμεντούπολη :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Ναι, οι θερμοσίφωνες καίνε απίστευτα πολύ ρεύμα. Σχεδόν όσο καίνε συνολικά οι υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού, καμιά φορά και περισσότερο. Αν τον ξεχάσεις ανοιχτό κιόλας την έβαψες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κάνω τα εξής:

Ανακύκλωση.
Ειδικά στα ρούχα. φοράω τα εσώρουχα της δευτέρας ξανά τη παρασκευή



Κλείσιμο βρύσης.
Ερμητικό. Γλυτώνω και το μπάνιο έτσι :confused:




Συγκοινωνίες.
Χρησιμοποιώ ΜΜΜΣ, το Μέσο Μαζικής Μεταφοράς Συγγενών
με έχουν καταντήσει ταξί :mad:



Κλείνω τα φώτα ΚΑΙ το laptop
Aλλά αν κλείσω τα φώτα πρώτα
μετά δεν βρίσκω το λαπτοπ :mad:


Δεν τρώω κρέας
ήμουν φίλος με το μοσχαράκι :mad:



Πληρώνω συμβολικό ποσό όταν πετάω αεροπορικά για να ''ισορροπήσω'' το αποτύπωμα άνθρακα που αφήνω
Αυτό συγγνώμη, και ξανά συγγνωμη, μα είναι η μεγαλύτερη κουταμάρα της μέρας:worry:
όλα τα λεφτά σου να τους δώσεις, δεν θα μειωθεί η εκπομπή διοξειδίου σου κατά μισό μόριο
τη συνείδησή σου εξαγοράζεις.




θενκς άντερ για τη "παρότρυνση"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Ωραίο θέμα
Στο site της ΔΕΗ έχει ορισμένες χρήσιμες συμβουλες για εξοικονόμιση ηλεκτρικής ενέργειας
https://www.dei.gr/Default.aspx?id=1214&nt=19&lang=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
λοιπόν... εμείς κάνουμε τα εξής :)
  • ανακύκλωση χαρτιών και συσκευασιών (στη δουλειά, γιατί σε όλο το περιστέρι δεν έχει ανακύκλωση :mad:)
  • ειδικές λάμπες στο σπίτι για την εξοικονόμηση ενέργειας
  • boiler το χειμώνα που λειτουργεί το καλοριφέρ + ηλιακός θερμοσίφωνας
  • πλένω τα ρούχα το πολύ έως τους 60 βαθμούς
  • το πλυντήριο ρούχων και πιάτων είναι πάντα εντελώς γεμάτα
  • αν γνωρίζω ότι ένα φανάρι είναι πάνω από 20 δευτερόλεπτα αναμονή, σβήνω τον κινητήρα μου
  • εννοείται ότι δεν αφήνω ποτέ κάποια βρύση ή το καζανάκι να στάζουν, το επισκευάζουμε αμέσως
  • το βράδυ κλείνουμε υπολογιστές κλπ και βγαίνουν απ την πρίζα καλώδια τηλεόρασης καφετιέρες και βραστήρες ώστε να είναι εκτός πρίζας ώσπου να γυρίσουμε την άλλη μέρα απ τη δουλειά
αυτά που ΔΕΝ κάνω και νοιώθω τύψεις :(
δεν φοράω στον μικρό οικολογικές (υφασμάτινες) πάνες και καταναλώνουμε 5-6 πάνες τη μέρα :(
δεν κλείνω το νερό όταν κάνω ντους γιατί μου αρέσει να πέφτει συνεχώς πάνω μου :(
δεν κλείνω το νερό όταν βουρτσίζω τα δόντια μου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Να δώσω μερικά ακόμα tips:
- ποτέ φορτιστές στην μπρίζα όταν δεν φορτίζετε κάποια συσκευή
- ποτέ συσκευές στο stand-by (DVD, τηλεόραση....)
- λάμπες οικονομίας όπου δεν αναβοσβήνετε το φως. Πρόσφατα άκουσα από μια φίλη ότι ζήτησε για μπάνιο (!) και της δώσανε λάμπα οικονομίας που η αρχική της φωτεινότητα είναι υψηλότερη απ'ότι συνήθως, αλλά δεν το'χω τσεκάρει.
- Σε μεγάλες αλλαγές μόνωση, παράθυρα με διπλό τζάμι, ηλιακός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κουέ, αυτό με το νερό όταν πλένεις τα δόνια είναι το πιο εύκολο και απαραίτητο να αλλάξεις! Αν θέλουμε 3 λεπτά (υποτίθεται) για το βούρτσισμα των δοντιών, σπαταλάμε πολλάαααα λίτρα νερό αφήνοντας τη βρύση να τρέχει... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Xμμ,
Μια καλή συμβουλή που έχω ακούσει γι'αυτούς που καθημερινά πίνουν τον καφέ τους σε ποτήρια μιας χρήσης:
Αγοράστε ένα ισοθερμικό ποτήρι και ζητήστε να σας τον φτιάξουν εκεί. Γλιτώνετε 365 πλαστικά ποτήρια το χρόνο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί, είναι πιο οικολογικό το ισοθερμικό;;

Εγώ ξέρο κόσμο που πάει με το παγούρι ή το ποτήρι του στο καφέ. ;)
(για να τον πάρει έξω, εννοώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Ν
- ποτέ συσκευές στο stand-by (DVD, τηλεόραση....)

και πώς θα γραφτεί η άσχημη Μαρία όταν είμαι δουλειά? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Γιατί, είναι πιο οικολογικό το ισοθερμικό;;

Εγώ ξέρο κόσμο που πάει με το παγούρι ή το ποτήρι του στο καφέ. ;)
(για να τον πάρει έξω, εννοώ)

Όντως, δεν νομίζω να είναι παραπάνω οικολογικό το ισοθερμικό.
Ίσως να είναι πιο βολικό, αν π.χ. κλείνει από πάνω, για να το πηγαινοφέρνεις και να το πλένεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εννοείς πλαστικό ισοθερμικό πάντως;
Γιατί αν μιλάμε για απλό φλιτζάνι ή θερμός, μαζί σου! :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
και πώς θα γραφτεί η άσχημη Μαρία όταν είμαι δουλειά? :redface:


Ούτε εγώ έχω φίλους :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Εννοείς πλαστικό ισοθερμικό πάντως;
Γιατί αν μιλάμε για απλό φλιτζάνι ή θερμός, μαζί σου! :)

Είχα στο μυαλό μου ένα απλό φλυτζάνι σαν τα τελευταία της φωτογραφίας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top