Μικρές πράσινες συμβουλές...

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ααα οκ..
τότε μιλάμε για το ίδιο.
Νόμιζα ότι εννοούσες τα ποτήρια από φελιζόλ!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πληρώνω συμβολικό ποσό όταν πετάω αεροπορικά για να ''ισορροπήσω'' το αποτύπωμα άνθρακα που αφήνω
Αυτό συγγνώμη, και ξανά συγγνωμη, μα είναι η μεγαλύτερη κουταμάρα της μέρας:worry:
όλα τα λεφτά σου να τους δώσεις, δεν θα μειωθεί η εκπομπή διοξειδίου σου κατά μισό μόριο
τη συνείδησή σου εξαγοράζεις.

Από ότι ξέρω τα λεφτά πάνε σε κάποιους οικολογικούς σκοπούς. Ναι, αυτό για εξαγόρασμα συνείδησης συμβαίνει, αλλά τέλος πάντων το αποτέλεσμα αυτών των μικρών ποσών είναι μόνο θετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
και πώς θα γραφτεί η άσχημη Μαρία όταν είμαι δουλειά? :redface:
Εντάξει, δεν λέω όταν τη θες για να κάνεις κάτι. Να συμφωνήσουμε μόνο για τη νύχτα?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Από ότι ξέρω τα λεφτά πάνε σε κάποιους οικολογικούς σκοπούς. Ναι, αυτό για εξαγόρασμα συνείδησης συμβαίνει, αλλά τέλος πάντων το αποτέλεσμα αυτών των μικρών ποσών είναι μόνο θετικό.

Δεν έχω ιδέα γι' αυτό, αλλά και μόνο που μπαίνεις στη διαδικασία να σκεφτείς ότι κάτι πρέπει να κάνεις με το CO2 είναι θετικό.:)
Σε οικολογικούς σκοπούς πάνε σίγουρα τα χρήματα. Λογικά ελέγχονται οι αεροπορικές.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εντάξει, δεν λέω όταν τη θες για να κάνεις κάτι. Να συμφωνήσουμε μόνο για τη νύχτα?:)
Aυτό οκ το κάνω κ απο φόβο παράλληλα.


ενός γνωστού κάηκε η τβ από το λαμπάκι που ανάβει όταν έχεις stand by της τβ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ααα οκ..
τότε μιλάμε για το ίδιο.
Νόμιζα ότι εννοούσες τα ποτήρια από φελιζόλ!


βρε αυτά είναι επίσης μίας χρήσης :P δεν έχει νόημα...
ισοθερμικό λέγοντας, ποτηράκι θερμός σαν αυτά που έβαλες στις άλλες φωτό
εγώ πάντως έτσι κι αλλιώς δεν τα γουστάρω αυτά... ο καφές στο σέικερ μου και Ελληναρού :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
βρε αυτά είναι επίσης μίας χρήσης :P δεν έχει νόημα...
ισοθερμικό λέγοντας, ποτηράκι θερμός σαν αυτά που έβαλες στις άλλες φωτό
εγώ πάντως έτσι κι αλλιώς δεν τα γουστάρω αυτά... ο καφές στο σέικερ μου και Ελληναρού :P

Ναι βρε...,
Αλλά όταν τον παίρνεις από έξω για έξω καλύτερα θερμός:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι βρε...,
Αλλά όταν τον παίρνεις από έξω για έξω καλύτερα θερμός:)


ααααααααα αυτό εννοείς?
αχμ... νομίζω ότι θα ντραπώ να τους δώσω το θερμός μου να βάλουν εκεί τον καφέ για να μην μου βάλουν ποτηράκι :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Παρ'το αλλοιώς, τους κάνεις και οικονομία!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
ααααααααα αυτό εννοείς?
αχμ... νομίζω ότι θα ντραπώ να τους δώσω το θερμός μου να βάλουν εκεί τον καφέ για να μην μου βάλουν ποτηράκι :redface:

Βασικά κι εγώ που το λέω δεν το'χω κάνει. Περιμένω να γνωρίσω λίγο καλύτερα τους ανθρώπους του μαγαζιού. Αν και δεν χωράνε ντροπές, πιστεύω ότι θα τους φανεί κάπως. Θα τους εξηγήσω το λόγο πάντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Άντε καλέ, εγώ το έκανα παλιά, όταν έκανα τη μεταπτυχιακή μου! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δεν έχει καιρό που ξεκίνησα να ζω μόνη και καθημερινά τρομοκρατούμαι από τον ογκο των σκουπιδιών που παράγω, ένα και μοναδικό άτομο. Ανακυκλώνω τα χαρτιά και τα αλουμινένια κουτάκια αλλά με όλα τα υπόλοιπα τι γίνεται; Συσκευασίες, περιτυλίγματα, κεσεδάκια, πλαστικά, σακούλες και σακουλάκια! Το βρίσκω λίγο ειρωνικό να πηγαίνω για ψώνια με υφασμάτινες σακούλες αλλά τα σκουπίδια μου να τα πετάω στις μεγάλες μπλε/μαύρες πλαστικές, οι οποίες καταλήγουν στις χωματερές. Όπως και το να προσπαθώ να ανακυκλώνω αλλά το να μην είμαι καθόλου σίγουρη για το αν πραγματικά λειτουργεί η ανακύκλωση στη δύσμοιρη τούτη χώρα. Κι επιπλέον εκνευρίζομαι απίστευτα που νοιώθω ενοχές για το νερό που ξοδεύω στο μπάνιο κάθε βράδυ ενώ την ίδια ώρα η κύριοι της τροχαίας κοντά στη γειτονιά μου καθαρίζουν με νερό υψηλής πίεσης τα σαράβαλα αμάξια. Δεν ξέρω, αρχίζει να με ενοχλεί η όλη κατάσταση και να με πνίγουν οι τύψεις. Βαρύ το λούκι της οικολογίας, κάνουμε τίποτα ή μήπως κοροϊδευόμαστε τελικά; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καποιες μικρες, καθημερινες, πρασινες πρακτικες στο σπιτι, στο γραφειο, στο ταξιδι και στο αυτοκινητο.......

Στο σπίτι και στο γραφείο

* Σβήνετε πάντα τα φώτα που δε χρειάζεστε αναμμένα, διότι πέραν της κατανάλωσης ενέργειας προκαλούν και φωτορύπανση, ήτοι φωτεινούς όγκους πάνω από τις πόλεις, που ενοχλούν το οικοσύστημα, ιδίως τα πουλιά.
* Βγάζετε φορτιστές και λοιπές συσκευές από την πρίζα όταν δεν τις χρησιμοποιείτε –αυτό σημαίνει αμέσως μόλις το κινητό/ laptop φορτίσει. Μην αφήνετε τηλεοράσεις, στερεοφωνικά, υπολογιστές και λοιπές ηλεκτρονικές συσκευές στο standby –ήτοι μην τα κλείνετε από το τηλεκοντρόλ, αλλά από το κουμπί της συσκευής.
* Χρησιμοποιείτε τα πλυντήρια ρούχων και πιάτων μόνο όταν είναι γεμάτα, πάντα στα οικονομικά προγράμματα και σε όσο το δυνατόν χαμηλότερη θερμοκρασία.
* Πλένετε τα φρούτα και τα λαχανικά σε λεκάνη και χρησιμοποιήστε το ίδιο νερό για να ποτίσετε τα λουλούδια.
* Ποτίζετε με ποτιστήρι και όχι με το λάστιχο, νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα, όταν το ποσοστό νερού που εξατμίζεται είναι χαμηλότερο.
* Μειώνοντας τη θερμοκρασία κατά 1°C μόνο εξοικονομείτε μέχρι 300 κιλά CO2 ανά νοικοκυριό ετησίως. Προγραμματίστε το θερμοστάτη να ρυθμίζει τη θερμοκρασία χαμηλότερα τη νύχτα ή όταν λείπετε από το σπίτι.
* Τοποθετήστε το ψυγείο μακριά από την ηλεκτρική κουζίνα και αφήστε το ζεστό φαγητό να αποκτήσει θερμοκρασία δωματίου πριν το τοποθετήσετε στο ψυγείο. Και με τους δύο τρόπους εξοικονομείτε ενέργεια. Επίσης, μην ξεχνάτε να κάνετε συχνά απόψυξη στα παλαιού τύπου ψυγεία.
* Αντικαταστήστε τους κοινούς λαμπτήρες με συμπαγείς λαμπτήρες φθορισμού (CFL) χαμηλής κατανάλωσης.
* Μη χρησιμοποιείτε το στεγνωτήρα ρούχων του πλυντηρίου. Ξοδεύει περισσότερη ενέργεια από κάθε άλλη συσκευή μέσα στο σπίτι.
* Χρησιμοποιήστε και τις δύο πλευρές του χαρτιού για να εκτυπώσετε. Εναλλακτικά, χρησιμοποιήστε το πίσω μέρος της εκτυπωμένης σελίδας για σημειώσεις. Σκεφτείτε αν πραγματικά χρειάζεστε εκτυπωμένο το e-mail που μόλις λάβατε ή το κείμενο που διαβάζετε στην οθόνη του υπολογιστή. Σκεφτείτε το διπλά για τις έγχρωμες εκτυπώσεις.
* Βράζετε μόνο όσο νερό χρειάζεται για το ζεστό ρόφημά σας. Αν όλοι οι Ευρωπαίοι έβραζαν ακριβώς την ποσότητα του νερού που χρειάζονται, θα απέφευγαν κατʼ αυτό τον τρόπο 1 λίτρο περιττού βρασμένου νερού ημερησίως. Η ενέργεια που θα εξοικονομούνταν θα μπορούσε να ηλεκτροδοτήσει το ένα τρίτο από τα φώτα στους δρόμους της Ευρώπης.
* Κλείνετε τη βρύση ενώ βουρτσίζετε τα δόντια σας, πλένετε τα χέρια σας ή ξυρίζεστε. Επιδιορθώστε αμέσως τις βρύσες που στάζουν. Μη γεμίζετε την μπανιέρα –ξοδεύετε και νερό και ενέργεια για να το ζεστάνετε. Στο ντους τραγουδά κανείς καλύτερα.
* Αγοράζετε εμφιαλωμένο νερό και αναψυκτικά σε μπουκάλια του 1,5 λίτρου αντί για την αντίστοιχη ποσότητα σε μπουκάλια του μισού λίτρου ή ακόμα χειρότερα σε αλουμινένια κουτάκια των 33 ml. Οι οικονομικές συσκευασίες απαιτούν λιγότερη ενέργεια για να κατασκευαστούν και συμβάλλουν στη μείωση του όγκου των σκουπιδιών.
* Αγοράζετε προϊόντα με λιγότερη ή καθόλου συσκευασία –προτιμήστε για παράδειγμα το τυρί που κόβεται εκείνη την ώρα και τυλίγεται σε χαρτί από το συσκευασμένο σε πλαστικό– και αγοράζετε refills για προϊόντα όπως τα υγρά σαπούνια.
* Προτιμήστε ντόπια τρόφιμα που δε διανύουν μεγάλες αποστάσεις για να φτάσουν στο πιάτο σας για να βοηθήσετε στην εξοικονόμηση βενζίνης. Προτιμήστε τις λαϊκές αγορές –και ιδιαίτερα αυτές των βιολογικών προϊόντων– για να προμηθευτείτε φρούτα και λαχανικά.
* Χρησιμοποιήστε υφασμάτινη τσάντα κάθε φορά που πηγαίνετε για ψώνια.
* Όταν ψωνίζετε, σκεφτείτε ότι κάθε προϊόν χρειάζεται ένα ποσοστό ενέργειας που ξοδεύεται για να παραχθεί. Ένα φρούτο θερμοκηπίου, για παράδειγμα, έχει ξοδέψει πολύ μεγαλύτερο ποσοστό ενέργειας από ένα φυσικό, διότι αναπτύχθηκε σε τεχνητό θερμαινόμενο περιβάλλον.
* Χρησιμοποιήστε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και μην πετάτε τις παλιές, διότι τα υπολείμματα μαγγανίου, υδράργυρου και γρανίτη που διοχετεύονται στο έδαφος και από εκεί στα υπόγεια ύδατα είναι εξαιρετικά επικίνδυνα για το περιβάλλον και την ανθρώπινη υγεία. Αν δεν μπορείτε να τις ανακυκλώσετε –αν και οι ειδικοί κάδοι της ΑΦΗΣ βρίσκονται πλέον παντού– κρατήστε τις σε ένα συρτάρι.
* Τα λαμπάκια του Χριστουγεννιάτικου δέντρου δε χρειάζεται να αναβοσβήνουν την ώρα που κοιμάστε ή που δεν είστε στο σπίτι. Τα τελευταία χρόνια κυκλοφορούν στο εμπόριο λαμπάκια LED που όχι μόνο δεν καίγονται, αλλά καταναλώνουν και σημαντικά λιγότερη ενέργεια. Προτιμήστε τα.
* Μαγειρεύετε πάντα με το καπάκι στην κατσαρόλα. Κλείστε την κουζίνα δέκα λεπτά πριν τελειώσει το ψήσιμο –το γευστικό αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς το ίδιο.
* Ρυθμίστε το θερμοστάτη του θερμοσίφωνα στο χαμηλότερο δυνατό σημείο: 40 βαθμούς το καλοκαίρι, 60 βαθμούς το χειμώνα. Φροντίστε να γίνεται πλήρης χρήση του νερού που ζεσταίνει –είτε προγραμματίζοντας τα μπάνια όλης της οικογένειας, είτε σβήνοντάς τον όταν η ένδειξη του ζεστού νερού φτάσει στη μέση, αν πρόκειται να κάνετε μόνο ένα μπάνιο.
* Το χειμώνα, κλείνετε καλά πόρτες και παράθυρα για να μην αφήνετε τη ζέστη να δραπετεύει και καταναλώνετε περισσότερη ενέργεια. Επίσης, μην αερίζετε το σπίτι για περισσότερο από 10 λεπτά.

Στο αυτοκίνητο και το ταξίδι
* Ελέγξτε την πίεση στα ελαστικά μία φορά την εβδομάδα –η σωστή πίεση, που είναι αυτή που συνιστά ο κατασκευαστής και αναφέρεται στο βιβλίο οδηγού, εξοικονομεί περίπου 140 κιλά διοξειδίου του άνθρακα ετησίως και μειώνει την κατανάλωση βενζίνης μέχρι και 3%.
* Αλλάξτε τα λάδια κινητήρα σε χαμηλής οξύτητας για να εξοικονομήσετε περίπου 70 κιλά διοξειδίου του άνθρακα ετησίως.
* Μην αμελείτε τα σέρβις του αυτοκινήτου και ελέγχετε τακτικά τις εκπομπές καυσαερίων.
* Προγραμματίζετε τη διαδρομή σας, ξεκινάτε το αυτοκίνητό σας χωρίς να πιέζετε το γκάζι, ανεβάζετε ταχύτητα όσο το δυνατό πιο σύντομα (στις 2.000-2.500 στροφές), διατηρείτε σταθερή ταχύτητα και κοιτάζετε μακριά για να αποφεύγετε απότομα φρεναρίσματα και επιταχύνσεις. Σβήνετε τη μηχανή όταν κάνετε στάση για περισσότερο από ένα λεπτό.
* Κάντε το carpooling στάση ζωής και μη χρησιμοποιείτε το αυτοκίνητο για να πάτε κάπου μόνοι. Εκτός από τις εκπομπές ρύπων, θα βοηθήσετε να μειωθεί και η κίνηση στην πόλη.
* Το καλοκαίρι, αν η θερμοκρασία δεν έχει ξεπεράσει τους 35 βαθμούς, ανοίξτε τα παράθυρα του αυτοκινήτου και μην ανάψετε το air condition. Ομοίως, το χειμώνα, κλείστε τα παράθυρα και μην ανάβετε το καλοριφέρ αν το θερμόμετρο δε δείχνει κάτω από 15.
* Χρησιμοποιήστε σφουγγάρι και κουβά για το πλύσιμο του αυτοκινήτου αντί για το λάστιχο.
* Για τα ταξίδια σας σε μικρές αποστάσεις –ναι, το Αθήνα- Θεσσαλονίκη και το Πειραιάς- Κρήτη θεωρούνται μικρές αποστάσεις– προτιμήστε μέσα οικολογικότερα από το αεροπλάνο, όπως το τραίνο ή το πλοίο –που είναι και ρομαντικότερα.
* Ζητήστε από το ξενοδοχείο να μη σας αλλάζουν σεντόνια και πετσέτες κάθε μέρα –άσκοπη σπατάλη ενέργειας και νερού.
* Κρατήστε τη συσκευασία του ξενοδοχείου για να πάρετε μαζί σας το χρησιμοποιημένο σαπούνι. Ακόμα καλύτερα, αγοράστε μία πλαστική συσκευασία για να μεταφέρετε το δικό σας και αφήστε τα προϊόντα περιποίησης που δεν ανοίξατε στο ξενοδοχείο όταν φύγετε.
* Αν στο δωμάτιο υπάρχει ανεμιστήρας οροφής, καλοριφέρ και air condition, προτιμήστε να χρησιμοποιείτε τα πρώτα.
* Μην παίρνετε τις μπροσούρες, τα διαφημιστικά φυλλάδια και τους χάρτες που δε χρειάζεστε ή δε σας ενδιαφέρουν από τα stands ξενοδοχείων και ταξιδιωτικών γραφείων.
* Μαζέψτε τα σκουπίδια από τα δάση, τα βουνά, τις όχθες και τις παραλίες που επισκέπτεστε –ναι, ακόμα και αυτά που δεν αφήσατε εσείς.
* Μην πετάτε αναμμένα τσιγάρα έξω από το αυτοκίνητο και μην ανάβετε φωτιά για κανένα λόγο σε δασική περιοχή, κοντά σε δέντρα ή όπου υπάρχουν ξερά χόρτα.
* Μη σκοτώνετε τα φίδια που συναντάτε στις περιηγήσεις σας στην εξοχή. Όσο εχθρικά κι αν σας φαίνονται, είναι κι αυτά μέρος της αλυσίδας και απαραίτητα για την επιβίωση του οικοσυστήματος.
* Όπου κι αν βρεθείτε, μην αγοράζετε προϊόντα προερχόμενα από απειλούμενα είδη (ελεφαντόδοντο, ταρταρούγα, κοράλλια, δέρματα ερπετών, γούνες και είδη τροφίμων που παράγονται από ζώα ή φυτά που βρίσκονται σε κίνδυνο). Σε αρκετές χώρες δε θα μπορέσετε καν να τα περάσετε από τον έλεγχο του αεροδρομίου –όχι, ούτε κρυμμένα στη βαλίτσα που δίνετε στο check in.
* Αν έχετε επιλογή, προτιμήστε να πετάξετε με αεροπορική εταιρεία που εκδίδει ηλεκτρονικά εισιτήρια, εξοικονομώντας χαρτί.
* Χρησιμοποιήστε ψηφιακή φωτογραφική μηχανή και μην αγοράζετε μηχανές μιας χρήσης. Αν ανήκετε στους φανατικούς του φιλμ, αγοράστε αυτό των 36 εμφανίσεων αντί για 24άρι.
απο την Ηρώ Κουνάδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μερικές ακόμα:
1. Ρυθμίστε τη θερμοκρασία του ψυγείου στους 5 βαθμούς και της κατάψυξης στους -18.
2. Αποφύγετε την προθέρμανση του φούρνου! (εκτός από τις περιπτώσεις φύλλου πίτας και μαγιάς, που ειδάλλως δεν πετυχαίνουν)
3. Προτιμήστε τα τηγάνια με επίπεδη βάση, για μικρότερη μεταφορά ενέργειας.
4. Φροντίστε το μέγεθος της κατσαρόλας να είναι όσο το μάτι.
5. Ο βραστήρας νερού καταναλώνει σχεδόν τη μισή ενέργεια από το βράσιμο νερού σε κατσαρόλα.
6. Σβήνετε τη μηχανή του καφέ τελείως ανάμεσα από τις χρήσεις.
7. Εάν πλένετε τα πιάτα στο πλυντήριο, μη σπαταλάτε νερό με το να τα ξεβγάζετε στο νεροχύτη πριν. Τα περισσότερα σύγχρονα πλυντήρια είναι αρκετά δυνατά για να απομακρύνουν κάθε περίσσευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Σημεία ανακύκλωσης χρησιμοποιημένων φυτικών λαδιών
Απο ΣΕΛΑΣ
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΑ, Αρκαδίας 23, Τ. 210/5734215

Οικιακή Συλλογή Λαδιού
Τώρα και στην πολυκατοικία και μονοκατοικία σας, ώστε να μην πηγαίνει χαμένη ούτε σταγόνα λάδι από το τηγάνι και τη φριτέζα!
Είναι απλό, ξεκούραστο, καλό για όλους και κυρίως για τις αποχετεύσεις σας.
Τηλεφωνήστε μας για το δικό σας σπίτι !
τηλ. 210 2460845, info@selas.com.gr, www.selas.com.gr

Aπο REVIVE
Συγκεκριμένα, η ΑΒ σε συνεργασία με την εταιρία REVIVE τοποθέτησε πιλοτικά στα καταστήματα του Ελληνικού (Λ. Βουλιαγμένης 43-45, Τ.Κ. 16777) και της Εθνικής (20ο χλμ. Εθνικής Οδού Αθηνών - Λαμίας, Τ.Κ. 14565) ειδικές δεξαμενές χωρητικότητας 1100 lt για τη συγκέντρωση των λαδιών τηγανίσματος.

Με τον τρόπο αυτό δίδεται η δυνατότητα σε όλους -πελάτες και μη της ΑΒ- να ανακυκλώνουν τα λάδια που χρησιμοποιούν για τηγάνισμα. Η ανακύκλωση των χρησιμοποιημένων μαγειρικών λαδιών γίνεται στη ειδική δεξαμενή στο parking των καταστημάτων ΑΒ. Για κάθε λίτρο λαδιού που θα ανακυκλώνεται, θα προσφέρεται από την REVIVE το ποσό των €0,03 στη μη κερδοσκοπική οργάνωση WWF.

H εταιρία REVIVE συλλέγει, επεξεργάζεται και διαθέτει τα χρησιμοποιημένα μαγειρικά λάδια για βιομηχανική χρήση και πιο συγκεκριμένα για την παραγωγή βιοκαυσίμων και βιολιπαντικών που είναι φιλικότερα προς το περιβάλλον από τα αντίστοιχα ορυκτά.

Η ΑΒ συνεργάζεται ήδη με την εταιρία REVIVE για τη συλλογή των μαγειρικών λαδιών από τα τμήματα «Έτοιμου Φαγητού» από 55 καταστήματά μας, συμβάλλοντας έτσι στη μείωση του όγκου των απορριμμάτων που φτάνουν στους χώρους Υγειονομικής Ταφής Απορριμμάτων (Χ.Υ.Τ.Α.)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχετε εξαφανισει απο το σπιτι σας τους λαμπτηρες πυρακτωσεως?
εχετε ηλιακο θερμοσιφωνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δυστυχώς όχι. Παρακαλάω τους δικούς μου να βάλουμε ηλιακό θερμοσίφωνα αλλα δεν θέλουν και δεν καταλαβαίνω το γιατί.

Λάμπες εξοικονόμησης φυσικά και έχουμε σε όλο το σπίτι.

  • Λέμε "όχι" στα υλικά συσκευασίας. Για παράδειγμα φανταστείτε εναν κόσμο χωρίς πλαστικές σακούλες. Αλλά για τα καθημερινά μας ψώνια να χρησιμοποιούσαμε υφασμάτινες σακούλες.
  • Προτιμάμε απορρυπαντικά που δεν περιέχουν φωσφορικα άλατα.
  • Αποφεύγουμε τα επικίνδυνα παιδικά παιχνίδια από χλωριωμένα πλαστικά PVC.
  • Χρησιμοποιούμε επαναφορτιζόμενες μπαταριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
εχετε εξαφανισει απο το σπιτι σας τους λαμπτηρες πυρακτωσεως?
εχετε ηλιακο θερμοσιφωνα?

εμείς έχουμε ηλιακό θερμοσίφωνα και λάμπες οικονομίας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχω μια απορία, ελπίζω να ταιριάζει εδώ πέρα.

Χθες που λέτε κάηκε μία λάμπα φθορισμού (Compact fluorescent lamp) στο σπίτι και την άλλαξα με μια άλλη. Η ερώτησή μου είναι αν γνωρίζετε πού μπορώ να δώσω/ανακυκλώσω την παλιά. Νομίζω ότι αυτή δεν πάει στον μπλε κάδο. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω πραγματικά περι ανακύκλωσης τέτοιου είδους λάμπας.

Με έβαλες σε σκέψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top