Ο σκοπός του ανθρώπου είναι η αναπαραγωγή;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Καλός, καλός κι αυτός. Απλά άμα είναι κοριτσάκι θα λένε όλοι ότι μοιάζει στη μαμά της κι εγώ θα κορδώνομαι :clapup:
Νι αλλά έχουμε μεγαλύτερη έλλειψη απο φεμινιστριούληδες παρα απο φεμινιστριούλες :P
Iγού πάντως θέλω δίδυμα, μια φεμινιστριούλα κι έναν φεμινιστριούλη! :D :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Ετσι οπως μας τα λες εσυ ειναι σαν να εισαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι δεν θα κανεις παιδι και σηκωσες το καστρο των αποψεων σου,λες και εμεις δεν ξερουμε για τι προοριζεται ο καθεις.

Το ξερω,αμα θελεις μπορεις να αφησεις να βγαλεις και μανιταρια αναμεσα στα ποδια σου,ζητημα σου ειναι.
Το θεμα ειναι αλλο.Δεν γινεται να υπαρξει φυσιολογικος και υγιης ανθρωπος χωρις σεξουαλικη ζωη.
Το αν θα του κανει κακο που δεν θα κανει οικογενεια,αυτο θα φανει στα μετειπτα χρονια που θα αρχισουν τα προβληματα υγιειας(και πηγαζουν απο ψυχολογικους παραγοντες).

Για πες μου αν νομιζεις οτι ενας ανθρωπος που δεν εχει καθολου σεξουαλικες επαφες τι παθαινει,για πες μου τα συμπτωματα μια και εισαι ενημερωμενη.

:blink: :blink: :blink: :eek: :hmm: :panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αλήθεια αμα έχει κάποιος πολύ καιρό να κάνει σεξ φυτρώνουν μανιτάρια??? :blink: :worry: :hmm: :lol: :rofl: :panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Ξέρω γω, για να το λέει ο Covenant κάτι θα ξέρει :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Kρίμα ρε γμτ που έχω σχέση. Ωλαία θα ήταν να έχω μια φυτεία σε τόσο προσβάσιμο μέρος! Είναι πλιιι νόστιμα τα μανιτάρια! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Κορίτσια συγγνώμη που θα σας το χαλάσω αλλά μου θυμίζετε το Κογιότ που κηνυγούσε τον δρομέα Μπιπ μπιπ! Γιατί; Γιατί έχετε πρόβλημα όπως και το Κογιότ το οποίο είναι το εξής: Η ζωή το άφησε νηστικό και γι αυτό κηνυγάει τον Μπιπ Μπιπ! Έτσι κι εσείς κηνυγάτε τους "κακούς σας δαίμονες". Στην προσπάθεια του το Κογιότ χρησιμοποιεί πολλά αλλόκοτα προϊόντα της εταιρίας ACME αν έχετε δει, τα οποία θεωρεί οτι θα τον φέρουν σε πλεονεκτική θέση έναντι του Μπιπ Μπιπ και θα καλύψουν την αδυναμία του (δεν τρέχει γρήγορα). Έτσι είναι και τα επιχειρήματά σας! Θεωρείτε οτι πίσω απο αλλόκοτα λόγια και στιχομυθίες θα μπορέσετε να πείσετε τον κόσμο οτι παρόλο που ο Θεος σας έκανε ανθρώπους, εσείς μπορείτε ακόμα και στον Θεο να το παίξετε αναρχία. Παίξτε! Επιτρέπεται απο το νόμο. Οχι απ τη νοημοσύνη άλλων όμως!

Γι αυτό και το Μπιπ Μπιπ παραμένει ακόμα ζωντανό και τρέχει, ενω το Κογιότ.....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και μετά απο αυτό το ευχάριστο διάλειμμά ας συνεχίσουμε τη συζήτηση...

Valder αν έχεις να συνεισφέρεις κάτι στη συζήτηση κάντο. Το να γυρίζεις απο θέμα σε θέμα και να προσπαθείς να "συνετίσεις" εμένα και τη Νέσσα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, ειδικά όταν αντί για επιχειρήματα χρησιμοποιείς άσχετες παρομοιώσεις...
Καλήνύχτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Και μετά απο αυτό το ευχάριστο διάλειμμά ας συνεχίσουμε τη συζήτηση...

Valder αν έχεις να συνεισφέρεις κάτι στη συζήτηση κάντο. Το να γυρίζεις απο θέμα σε θέμα και να προσπαθείς να "συνετίσεις" εμένα και τη Νέσσα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, ειδικά όταν αντί για επιχειρήματα χρησιμοποιείς άσχετες παρομοιώσεις...
Καλήνύχτα!

1. Γι αυτό μιλάω, για να συνεισφέρω στη συζήτηση!:)
2. Δεν γυρίζω απο θέμα σε θέμα, είμαι ενα αξιοσέβαστο μέλος με κάποιο αριθμό πόστ με ουσία και όπως είπα στο 1. συνεισφέρω στη συζήτηση. Εκτός κι αν φυσικά δεν σέβεσαι τη γνώμη μου, οπότε εκεί να το ξέρω να μιλήσουμε αλλιώς.
3. Ποιός προσπαθεί να συνετίσει; Απ όσο ξέρω, προσπαθείς να συνετίσεις ανθρώπους που μπορούν και αξίζει να συνετιστούν. Δεν θα κρίνω αν ανήκει ή οχι, κανείς μας σ αυτές τις κατηγορίες γιατί όπως είπα εγω συνεισφέρω στη συζήτηση.
4. Τα επιχειρήματα χρησιμοποιούνται όταν θες να πείσεις για κάτι. Οι παρομοιώσεις, όταν θες να δείξεις τα χαρακτηριστικά μιας κατάστασης. Εγω κάνω το δεύτερο στο συγκεκριμένο πόστ και γι αυτό χρησιμοποιώ παρομοιώσεις.
5. Καλή σου νύχτα

ΥΓ: Βλέπω έχεις βάλει υπερβολικά πολλούς τόνους. Δεν κάνει καλό να χάνεις την ψυχραιμία σου. Γιατί τη χάνεις; Αααα κατάλαβα, είναι αυτό που λένε "Η αλήθεια γκρεμίζει και βουνά ολόκληρα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Vadler … το να μη σου αρέσουν οι ταμπέλες στους ανθρώπους και να εκφράζεσαι εναντίον των ταμπέλων δε σε κάνει παράλογο.Ανθρώπινο σε κάνει.




Ποια λογική έχει το επιχείρημα ότι οι ανύπαντροι ή άτεκνοι δεν έχουν και ερωτική ζωή ? (μη μου πεις ότι δεν έχεις ερωτική ζωή εσύ..)
Ποια λογική έχει το επιχείρημα ότι όποιος χωράει τα όνειρα του και σε σφέρες πέρα από το μικρόκοσμο του είναι θλιβερός?
Εσένα δηλαδή η Μητέρα Τερέζα σου προκαλεί θλίψη ?


Δε ξέρω τι έχει συναντήσει ο καθένας στη ζωή του ,αλλά εγώ προσωπικά έχω συναντήσει γυναίκες που δε θέλησαν ούτε να παντρευτούν ούτε να κάνουν δικά τους παιδιά γιατί προτίμησαν να φροντίσουν,να ταίσουν,να αναθρέψουν,να διαπαιδαγωγήσουν,να σπουδάσουν , παιδιά κακοποιημένα ,παιδιά ορφανά,παιδιά άτυχα , σε χωρία ΣΟΣ.Και όχι δεν ήταν ούτε θλιβερές ούτε αποτυχημένες,


Από την άλλη έχω γνωρίσει και γυναίκες που ήθελαν να τεκνοποιήσουν και να κάνουν οικογένεια αλλά δε μπόρεσαν λόγω των συνθηκών της ζωής τους.Και ναι αυτές οι γυναίκες ήταν θλιμμένες και μαραζωμένες σε κάποια ηλικία.Και δεν τους φτάνει η προσωπική τους θλίψη , να έχουν να αντιμετωπίσουν και τις ταμπέλες του καθενός δηλαδή.


Ο κάθε άνθρωπος φίλε μου Vadler είναι μοναδικός και ξέρει ο ίδιος του τι θέλει από τη ζωή του.Και ξέρει ο ίδιος του αν νιώθει επιτυχημένος ή όχι,δεν περιμένει από κανέναν ταμπελοφόρο να του το πει.

Τον προσωπικό μας απολογισμό όλοι τον κάνουμε στο τέλος της διαδρομής.

π.σ.Ίσως αν υπάρχει κάτι κοινό σε όλες τις ζωές να είναι ότι δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pavlina

Νεοφερμένος

Η pavlina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Άκομψο να χαρακτηρίζονται κοπέλες ως ''κογιότ'' :down:
Και τελικά σε τι συνίσταται η ''αδυναμία'' τους; Μήπως αυτό που τσαντίζει κάποιους είναι η αντικειμενικά τεράστια δυνατότητα που κατέχουν οι γυναίκες να τεκνοποιούν ή όχι ανάλογα με τη θέλησή τους;:whistle:
Στο συγκεκριμένο θέμα, θεωρώ ότι σκοπός του ανθρώπου είναι να περνάει όσο γίνεται καλύτερα χωρίς να ενοχλεί, και να προάγει το νου του και κατ'επέκταση τον πολιτισμό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από pavlina:
Άκομψο να χαρακτηρίζονται κοπέλες ως ''κογιότ'' :down:
Και τελικά σε τι συνίσταται η ''αδυναμία'' τους; Μήπως αυτό που τσαντίζει κάποιους είναι η αντικειμενικά τεράστια δυνατότητα που κατέχουν οι γυναίκες να τεκνοποιούν ή όχι ανάλογα με τη θέλησή τους;:whistle:
Στο συγκεκριμένο θέμα, θεωρώ ότι σκοπός του ανθρώπου είναι να περνάει όσο γίνεται καλύτερα χωρίς να ενοχλεί, και να προάγει το νου του και κατ'επέκταση τον πολιτισμό :)

1. Δεν χαρακτήρισα, απλά παρομοίασα 2 προβλήματα

2. Η αδυναμία των γυναικών που ομιλούν όπως η Νέσσα και η Michelle συνίσταται στο ότι τα βιώματά τους, τις κάνουν να αντιδρούν υπερβολικά και να γίνονται βασιλικότερες του βασιλέως στο θέμα γυναίκα.

3. Εμένα προσωπικά δεν με τσαντίζει. Αντιθέτως με χαροποιεί να ξέρω οτι κάποια μπορεί να κάνει αυτό που θέλει. Φαντάζεσαι να σε έβαζαν να τεκνοποιήσεις δίχως τη συγκατάθεσή σου; Αυτό και μόνο θα έπρεπε να σε κάνει ίσως να ανασκευάσεις το "τσαντίζει κάποιους". Δεν είμαστε απολίτιστα βάναυσα όντα που καταπιέζουμε τις γυναίκες να τεκνοποιήσουν. Άλλες θέλουν και άλλες δεν θέλουν. Εγω θέλω να αποκτήσω σχέση με κάποια που να θέλει γιατί κάποια στιγμή στο μέλλον θέλω να γίνω πατέρας. Οι άλλες δεν με ενδιαφέρουν.

4. Με βρίσκεις σύμφωνο σε πιο ευρεία γκάμα θεμάτων στο τελευταίο που θεωρείς αν και δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε ειδικά να αναφερθεί τώρα και εδω. Είπαμε δεν είμαστε απολίτιστα και βάναυσα όντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
χμμμμ ενδιαφέρον θέμα...
λοιπόν εγώ πιστεύω πως παρόλο που ο άνθρωπος έχει εξελιχθεί κλπ κλπ,
αν δούμε το θέμα από βιολογική άποψη και σε βάθος χρόνου, τότε, όπως
έλεγε και ο βιολόγος μας, ο μοναδικός σκοπός κάθε έμβιου όντος είναι να αναπαράγει και να διαιωνίσει το είδος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Kαι αν δε μπορεί, παύει να έχει σκοπό;...

Δε μας τα λέει καλά ο βιολόγος...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Aκόμα κι αν μπορεί δεν είναι σκοπός αυτός.
Δηλαδή διαιωνίζεις το είδος μόνο και μόνο για να διαιωνιστεί? Και ποιός είναι τότε ο σκοπός αυτής της διαιώνισης? Απλά να υπάρχουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Aκόμα κι αν μπορεί δεν είναι σκοπός αυτός.
Δηλαδή διαιωνίζεις το είδος μόνο και μόνο για να διαιωνιστεί? Και ποιός είναι τότε ο σκοπός αυτής της διαιώνισης? Απλά να υπάρχουμε?
απο βιολογικης άποψης ίσως να είναι έτσι αλλά πιστεύω οτι ο άνθρωπος δεν ειναι ένας απλος οργανισμός... Είναι ο μοναδικός οργανισμός τουλάχιστον πάνω στην γη που έχει φτίαξει ένα εκπληκτικό και τεράστιο πολιτισμό... Αρά στον άνθρωπο μιας και διαφέρει τόσο πολύ απο τους υπολοιπους οργανισμούς... έτσω και σε ενα τομέα... σίγουρα ίσχυουν κάποιες εξαιρέσεις για αυτόν...

Η απόψη μου ειναι ότι ο σκόπος του ανθρώπου σήμερα δεν είναι η διαιώνιση του είδους ... όμως ο σκόπος του ανθρώπου πριν 3000 χρόνια ήταν αυτό, η διαιώνιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Σκοπος καθε ανθρωπου ειναι να διαιωνησει με απογονους και να εξελιξει το ανθρωπινο ειδος (αυξηση ευφυιας,επιτευματα,πολιτισμος,τεχνολογια,καλυτερες συνθηκες διαβιωσης,αυξηση μεσου ορου ζωης κτλ).
Αυτες οι 2 βασικες αρχες στην ζωη του ανθρωπου ηταν και θα ειναι αδιαλακτες μεχρι να εξαφανιστει το ανθρωπινο ειδος.Χαρη σε αυτες τις 2 αξιες-αρχες ζωης καταφερε και εξελιχτηκε ο ανθρωπος μεσα στις χιλιετιριδες.

Ολοι με βαση αυτο ξεκινησαν,ασχετως αν πολλες γυναικες ή αντρες στην τελικη δεν δημιουργουν δικη της οικογενεια.Αυτοι και αυτες αρκουνται στην πνευματικη εξελιξη του ανθρωπου,προσφεροντας στην ανθρωποτητα με την ευφυια τους,με αποτελεσμα να επιλεγουν να μενουν ατεκνοι.
Οσο για αυτους που δεν μπορουν να τεκνοποιησουν,ειναι καθαρα βιολογικη δυσλειτουργια και αυτοι ειναι οι πιο αδικημενοι.
Τουλαχιστον να μην ειχαν αυτην την ικανοτητα οσες και οσοι δεν εχουν σκοπο να κανουν οικογενεια και να δωσουν λιγοι χαρα σε αυτους που θελουν αλλα δεν μπορουν.

Οσο για τον ευατο μου,θα συμφωνησω απολυτα με τον Valder και το ιδιο πιστευω οτι θα εκανε ενας αντρας που εχει θεσει στοχους και ονειρα στο μελλον.Μερικοι ισως ακομα να μην το εχουν σκεφτει σοβαρα,αλλα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.
Εγω θέλω να αποκτήσω σχέση με κάποια που να θέλει γιατί κάποια στιγμή στο μέλλον θέλω να γίνω πατέρας. Οι άλλες δεν με ενδιαφέρουν.
Ο καθεις και η καθεμια με τις προτεραιοτητες και τις αξιες του/της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pavlina

Νεοφερμένος

Η pavlina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλημέρα!
Valder δεν ήξερα ότι γνώριζες τα κορίτσια και τα βιώματα τους.
Ποτέ δεν έπαψαν οι βιασμοί των γυναικών, και πολλές γυναίκες έφεραν στον κόσμο παιδιά παρά τη θέλησή τους (ας μην ξεχνάμαι τον καταδυναστευτικό ρόλο της εκκλησίας, της κοινωνίας, αλλά και της οικογένειας στη ζωή των ανθρώπων).

Σίγουρα θα βρεις κάποια γυναίκα που θα θέλει να κάνει οικογένεια, αλλά πρέπει να σου πω εντελώς φιλικά και χωρις ίχνος ''διδακτισμού'' (ζητώ συγνώμη αν φανεί έτσι), ότι το μέλλον ενός ανθρώπου είναι προδιαγεγραμμένο από τη στιγμή της γνωριμίας των γονιών του. Ποιά είναι η ουσία λοιπόν, ποιό είναι το νόημα της ζωής και ο σκοπός του ανθρώπου; Ότι τα παιδιά που θα φέρει στον κόσμο γιατί θα φέρει ούτως ή άλλως (αλλιώς δε θα πληκτρολογούσαμε τώρα), θα είναι ''καλύτερα'', ''ηθικότερα'' από τον ίδιο, γιατί μόνο έτσι η ανθρωπότητα προάγεται, εξελίσεται, δημιουργεί υψηλά επίπεδα πολιτισμού. Εδώ κολλάει το ''4''.
Σταματώ εδώ, γιατί θα το γυρίσω σε έκθεση ιδεών, και θα θυμηθώ τις πανελλαδικές και την ταλαιπωρία τους........(φτου φτου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Περιέργως, το συγκεκριμένο ποστ με βρίσκει σύμφωνη με τον Conevant. Αποκλειστικά ΚΑΙ ΜΟΝΟ για βιολογικούς λόγους, η γυναίκα έχει ανάγκη να κυοφορήσει έστω και για μία μόνο φορά στη ζωή της. Βοηθάει στην τακτοποίηση των ορμονών, και σε μια πιο βατή εμμυνόπαυση, χωρίς τρελές εξάρσεις, καταθλίψεις κ.λ.π. Ο σκοπός της ζωής με την ευρεία έννοια, είναι άκρως υποκειμενικός, και κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει κανέναν να γίνει γονιός ή όχι. Η διαιώνιση του ανθρώπινου γένους δεν αποτελεί από μόνη της λόγο ύπαρξης για μια γυναίκα, κυρίως σε συναισθηματικό επίπεδο. Η υγεία, η σωστή ανατροφή και η διαπαιδαγώγιση είναι αυτά που θα πρέπει να απασχολούν έναν άνθρωπο μετά τη γέννηση του παιδιού του. Πόσο μάλλον μια γυναίκα, που βγάζει από τα σπλάχνα της έναν καινούργιο άνθρωπο και οι δεσμοί που την ενώνουν είναι πανίσχυροι. Γι'αυτό και σε προηγούμενο ποστ μου, έγραψα πως πολλές γυναίκες αντιμετωπίζουν εγωιστικά μια γέννα, γιατί φέρνουν μωρά στον κόσμο αγνοώντας τις παραπάνω υποχρεώσεις που έχουν από τον τοκετό και έπειτα.
Και κορίτσια, πιστέψτε με.... Στα 20 μου άκουγα για μωρά και έβγαζα καντίλες..... Τώρα, στα 28 μου, η σκέψη του να αποκτήσω ένα δικό μου μωρό, δεν είναι τόσο αποκρουστική. Ίσως μάλιστα να την χαρακτήριζα και ευχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από pavlina:
Ποιά είναι η ουσία λοιπόν, ποιό είναι το νόημα της ζωής και ο σκοπός του ανθρώπου; Ότι τα παιδιά που θα φέρει στον κόσμο γιατί θα φέρει ούτως ή άλλως (αλλιώς δε θα πληκτρολογούσαμε τώρα), θα είναι ''καλύτερα'', ''ηθικότερα'' από τον ίδιο, γιατί μόνο έτσι η ανθρωπότητα προάγεται, εξελίσεται, δημιουργεί υψηλά επίπεδα πολιτισμού.
Για αυτο ακριβως μιλαω,ο γονιος νοιαζεται να αναθρεψει καλυτερους απογονους απο τον ιδιο.Αυτο ειναι η εξελιξη,οσο και αν εμας μας φαινεται περισσοτερο σαν γονικη αγαπη.
Ειναι γραμμενο στο DNA μας να γινουμε γονεις,δεν μπορουμε να το αλλαξουμε.
Επισης δεν ειναι τυχαιο οτι ο γυναικειος οργανισμος (που αυτος θα τεκνοποιησει και θα δωσει πνοη σε μια νεα ζωη) δειχνει πολλα σημαδια οτι αναμενει διαρκως στην ενηλικη ζωη μιας γυναικας την στιγμη που θα ολοκληρωθει η γυναικα,τεκνοποιωντας.

Αυτα που λεει η crazyhelen παρα ειναι αληθη και αναπτυσσονται πολυ πιο συνθετα,απλα μας εδωσε την βασικη εικονα.Η γυναικα με την τεκνοποιηση φτανει στο απογειο της,οσο αυτο και αν ακουγεται "καπως" για μερικες.Υπαρχει πιο ευτυχισμενη γυναικα απο μια μανα που κρατα το μωρο της στην αγκαλια της;Δεν νομιζω..

Εχω ακουσει απο πολλες οτι στην ηλικια ~26-29 καθε γυναικα νιωθει οτι ο οργανισμος της θελει/απαιτει να γινει μανα,οι ορμονες μεσα σας δεν κανουν διακρισεις αναλογα με ποιες ειναι οι ηθικες και προσωπικες σας αποψεις/αντιληψεις.

Η φυση μας μας καθοδηγει,οσο αυτο ακουγεται ακραιο για μερικους αλλα ειναι η πιο μεγαλη αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Μπορούμε να δούμε ποιός είναι ο σκοπός του ανθρώπου πάνω στη γη παρατηρώντας τα αποτελέσματα της ύπαρξής του διαχρονικά.
Όσο αφορά τον πλανήτη ο σκοπός μας είναι να τον μολύνουμε όσο μπορούμε περισσότερο και όσο πιό γρήγορα μπορούμε και γενικά να του βγάλουμε τα μέσα έξω. Να τον καλύψουμε με άσφαλτο, να σκοτώσουμε όλα τα άλλα ζώα, να ρίξουμε όλα μας τα απορρίματα στη θάλασσα μέχρι να γίνει βούρκος, να σκοτώσουμε όλα τα ψάρια, όλα τα πουλιά, κάθε τι και ο ένας τον άλλο ακόμα.
Αν έχετε δει μια μεγάλη μοντέρνα πόλη από ψηλά, δεν έχετε την αίσθηση ότι μοιάζει με καρκίνωμα πάνω στην επιφάνειά του πλανήτη; Το τσιμέντο και οι οικοδομές σκοτώνουν το χώμα που καλύπτουν.
Το ανθρώπινο σώμα είναι γεμάτο μικρόβια. Σε περιορισμένο αριθμό βοηθούν τη διαβίωσή μας, όταν όμως ο αριθμός τους αυξηθεί μιλάμε για αρρώστια. Παρόμοια, είμαστε μικρόβια στον οργανισμό του ζωντανού όντος που ονομάζουμε γη.
Σε περιορισμένους αριθμούς κάπως πρέπει να βοηθάμε την ύπαρξή του, σε μεγάλους αριθμούς η γη υποφέρει από την ασθένεια "ανθρωπίτιδα" και για να θεραπευθεί χρειάζεται να σκοτώσει τα μικρόβια.
Όσον αφορά τον ίδιο τον άνθρωπο ο σκοπός του είναι βεβαίως η αναπαραγωγή και η επίζηση, όπως κάνει κάθε εγωϊστικό παράσιτο. Εξ' άλλου γι' αυτό έχουμε και τον εγωϊσμό, για να μη βλέπουμε παρά το δικό μας καλό.
Φαντάζομαι τον εγωϊσμό καθ' ενός μικροβίου του υιού της γρίππης που μας προσβάλλει, όπου θα πολλαπλασιαστεί μέσα στο σώμα μας με μόνο κριτήριο την δική του καλοπέραση.
Παρόμοια φαντάζομαι την περιφάνεια του για το "πολιτιστικό" του δημιούργημα, δηλαδή την ασθένεια του φορέα του.
Στις "σκέψεις" του το μικρόβιο θα θεωρεί τον εαυτό του το αγαπημένο δημιούργημα του θεού και το σώμα μας όλο σαν ένα δώρο που του έκανε ο θεός ο ίδιος.
Όπως και εμείς οι άνθρωποι, έτσι και τα μικρόβια αφού "φάνε" όλη μας την υγεία, ψάχνουν για άλλο σώμα να μεγαλουργήσουν. Εμείς για άλλο σώμα "βλέπουμε" τους άλλους πλανήτες και ήδη συναισθανόμενοι το τέλος και με γνώμονα το συμφέρον, ψάχνουμε τρόπους να την "κάνουμε" από τη γη και να πάμε να "μαγαρίσουμε" όλο το υπόλοιπο σύμπαν.
Τώρα, όλα αυτά τα έχει "φτιάξει" κάποιος μεγαλοδύναμος και έτσι θέλει εκείνος να είναι, εμένα μου περισσεύει να τον αξιολογήσω.
Όπως και στα μικρόβια, τα πιο επιθετικά και "άξεστα" επιζούν χωρίς πρόβλημα, ενώ αυτά που θυσιάζουν τον εγωϊσμό τους για το συμφέρον των άλλων πεθαίνουν γρήγορα και εύκολα.

Όλα αυτά βέβαια είναι απλώς λογικά συμπεράσματα από παρατηρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top