Ο σκοπός του ανθρώπου είναι η αναπαραγωγή;

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
είμαι παράσιτο?:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:

...Αν έχετε δει μια μεγάλη μοντέρνα πόλη από ψηλά, δεν έχετε την αίσθηση ότι μοιάζει με καρκίνωμα πάνω στην επιφάνειά του πλανήτη;

Πολύ σωστό, μπράβο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
είμαι παράσιτο?:'(

Όχι βρε dooζακι! Απο τα παράσιτα που κάνουν καλό είσαι, καμία σχέση με δάκο και μουχρίτσα. Έλα μην χαλιέσαι :console: με την καλή έννοια το είπε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το ξέρω :redface: απλά θέλω χαγκ προδέρμ αγάπη φροντίδα. και μη πει κανεις φρισκις:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
το ξέρω :redface: απλά θέλω χαγκ προδέρμ αγάπη φροντίδα. και μη πει κανεις φρισκις:bleh:

doo η χαρά του off-topic!
:clapping: :drunk: :beer:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Valder, καταρχάς δε με ήξερες κι από χτες για να μιλάς για τα βιώματά μου. Δεύτερον, όποιος χρησιμοποιεί μόνο παρομοιώσεις δείχνει ότι δεν έχει επιχειρήματα... εγώ και η Michelle μιλήσαμε με λογικά επιχειρήματα, τα οποία έχουν εκ των πραγμάτων μεγαλύτερο βάρος από έναν αστήρικτο ισχυρισμό (ότι "κυνηγάμε τους προσωπικούς μας δαίμονες"). Το γεγονός ότι "έντυσες" τον ισχυρισμό σου με μία παρομοίωση δεν του δίνει παραπάνω κύρος. Αν δε δείξεις λογικά πού έχουμε κάνει λάθος, ό,τι και να λες είναι άνευ ουσίας.

Τρίτον, ξέρεις τι θα πει "argumentum ad hominem"; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Υπαρχει πιο ευτυχισμενη γυναικα απο μια μανα που κρατα το μωρο της στην αγκαλια της;Δεν νομιζω...
1) Πολλές γυναίκες δεν αισθάνονται καθόλου ευτυχισμένες που κρατούν το παιδί τους στην αγκαλιά τους. Πόσες και πόσες δε δίνουν τα παιδιά τους για υιοθεσία, και πόσες άλλες δεν τα παρατούν εν ψυχρώ; Αυτό είναι το άκρο βέβαια, αλλά υπάρχουν και ένα σωρό ενδιάμεσες καταστάσεις από την απόλυτη ευτυχία μέχρι την αδιαφορία (ή και τη δυστυχία).

2) Σίγουρα υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να γεμίσουν τη ζωή μιας γυναίκας. Δεν είμαστε έρμαια των ορμονών μας! Ο κάθε άνθρωπος ψάχνει και βρίσκει την ευτυχία σε διαφορετικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Τρίτον, ξέρεις τι θα πει "argumentum ad hominem"; :whistle:

Αν και δεν ειμαι ο Valder σημαινει αυτο:
argument to the man ή αλλιως
attacking the messenger
(Το εγραψα αγγλικα για να ειμαι πιο καντα στο αρχικο που εγραψες.Λατινικοι χαρακτηρες βλεπεις.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
1) Πολλές γυναίκες δεν αισθάνονται καθόλου ευτυχισμένες που κρατούν το παιδί τους στην αγκαλιά τους. Πόσες και πόσες δε δίνουν τα παιδιά τους για υιοθεσία, και πόσες άλλες δεν τα παρατούν εν ψυχρώ; Αυτό είναι το άκρο βέβαια, αλλά υπάρχουν και ένα σωρό ενδιάμεσες καταστάσεις από την απόλυτη ευτυχία μέχρι την αδιαφορία (ή και τη δυστυχία).
Μηπως μιλας για την μειοψηφια και θελεις να μετατρεψεις την αποψη σου σε καθολικο φαινομενο;
Αν κρινουμε απο τα δισ των μητερων ανα τον κοσμο αυτες ειναι η θλιβερη μειοψηφια,οπως θλιβερη μειοψηφια υπαρχει για το καθετι στην ζωη μας,δεν ειναι μονο στο συγκεκριμενο θεμα.
Δεν μου λες κατι καινουργιο.

2) Σίγουρα υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να γεμίσουν τη ζωή μιας γυναίκας. Δεν είμαστε έρμαια των ορμονών μας! Ο κάθε άνθρωπος ψάχνει και βρίσκει την ευτυχία σε διαφορετικά πράγματα.
Οπως το κεντημα,η δουλεια,το shopping therapy,η διασκεδαση,η μουσικη,ο χορος και αλλα πολλα...
Με λιγα λογια αποκλειεις την γυναικεια σου φυση και πιστευεις οτι εισαι κατι διαφορετικο απο τις υπολοιπες γυναικες...δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι εσυ δεν βρισκεις την ευτυχια στο να κανεις οικογενεια...με βαζει σε βαθυτερες και σοβαροτερες σκεψεις με αποτελεσμα να με κανει να ανησυχω για κατι περισσοτερο απο την ισχυρογνωμοσυνη σου...

Σημασια εχεις οτι εχεις αυτογνωσια και αυτο εχει σημασια.Δεν σου ειπα οτι πρεπει ντε και καλα να γινεις μανα,ετσι ειπα ειναι το φυσιολογικο για την μαζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Μηπως μιλας για την μειοψηφια και θελεις να μετατρεψεις την αποψη σου σε καθολικο φαινομενο;
Αν κρινουμε απο τα δισ των μητερων ανα τον κοσμο αυτες ειναι η θλιβερη μειοψηφια,οπως θλιβερη μειοψηφια υπαρχει για το καθετι στην ζωη μας,δεν ειναι μονο στο συγκεκριμενο θεμα.
Δεν μου λες κατι καινουργιο.
Όπως είπα:
Αυτό είναι το άκρο βέβαια, αλλά υπάρχουν και ένα σωρό ενδιάμεσες καταστάσεις από την απόλυτη ευτυχία μέχρι την αδιαφορία (ή και τη δυστυχία).

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Οπως το κεντημα,η δουλεια,το shopping therapy,η διασκεδαση,η μουσικη,ο χορος και αλλα πολλα...
Με λιγα λογια αποκλειεις την γυναικεια σου φυση και πιστευεις οτι εισαι κατι διαφορετικο απο τις υπολοιπες γυναικες...δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι εσυ δεν βρισκεις την ευτυχια στο να κανεις οικογενεια...με βαζει σε βαθυτερες και σοβαροτερες σκεψεις με αποτελεσμα να με κανει να ανησυχω για κατι περισσοτερο απο την ισχυρογνωμοσυνη σου...
Καταρχάς από πότε η συζήτηση αναφέρεται σε μένα; :mad:

Δεύτερον, τι ξέρεις εσύ από "γυναικεία φύση"; Ακόμα και γυναίκα δηλαδλη να ήσουνα, δε μπορείς να ξέρεις τι αισθάνεται και πώς λειτουργεί η άλλη. Μπορεί κάποια να έχει ένα ταλέντο, ένα ψώνιο, την ποίηση πχ (λέμε τώρα), και όταν γράφει ποιήματα να βρίσκεται στον Παράδεισο και να μη θέλει τίποτα άλλο στον κόσμο! Για τη συγκεκριμένη, αυτή είναι η φύση της! Αυτό αισθάνεται ότι είναι ο σκοπός της ζωής της! Πώς βάζεις όλες τις προσωπικότητες σε ένα τσουβάλι και λες "αφού είσαι γυναίκα, το φυσιολογικό για σένα είναι αυτό"; Η διαφορετικότητα είναι το αλατοπίπερο της ζωής και πρέπει όχι απλώς να την αποδεχόμαστε, αλλά και να τη χαιρόμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Valder, καταρχάς δε με ήξερες κι από χτες για να μιλάς για τα βιώματά μου. Δεύτερον, όποιος χρησιμοποιεί μόνο παρομοιώσεις δείχνει ότι δεν έχει επιχειρήματα... εγώ και η Michelle μιλήσαμε με λογικά επιχειρήματα, τα οποία έχουν εκ των πραγμάτων μεγαλύτερο βάρος από έναν αστήρικτο ισχυρισμό (ότι "κυνηγάμε τους προσωπικούς μας δαίμονες"). Το γεγονός ότι "έντυσες" τον ισχυρισμό σου με μία παρομοίωση δεν του δίνει παραπάνω κύρος. Αν δε δείξεις λογικά πού έχουμε κάνει λάθος, ό,τι και να λες είναι άνευ ουσίας.

Τρίτον, ξέρεις τι θα πει "argumentum ad hominem"; :whistle:

Κοίτα Νέσσα, προτιμώ να ζω και κατα συνέπεια να απολαμβάνω αυτή τη ζωή δε μπορώ να κάθομαι μόνο πάνω απο εναν υπολογιστή για να πείθω τους υπόλοιπους οτι "εγω εκείνο, εσυ το άλλο κλπ" . Πρώτα είμαι άνθρωπος και μετά o Valder. Δεν θυσίασα ποτέ τη φύση του είδους μου στο βωμό του "εγω". Εχω υποχρεώσεις απέναντι στις βιολογικές ανάγκες και σκοπούς μου, έχω υποχρεώσεις απέναντι στην κοινωνία, απέναντι στους ανθρώπους με τους οποίους συναναστρέφομαι....και πέρα απο υποχρεώσεις καλώς η κακώς δες το σαν ενα μονοπάτι. Αυτό είναι, αυτό θα περπατήσω. Δε μπορώ να τα βροντήξω όλα και να κάνω την επανάστασή μου απλά επειδή ξύπνησα μια μέρα και αμφισβήτησα το Χ ή το Ψ στερεότυπο. Η αμφισβήτηση είναι φυσιολογική για όλους μας αλλά εαν την κάνουμε να είναι το "εγω" μας που θα υπερκαλύψει την ουσία μας ως ανθρώπους, τότε η ζωή αυτόματα θα μας θέσει στο περιθώριο. Για εμένα, οι ιδέες-απόψεις σου (προσοχή κάνω κριτική σε ιδέες και απόψεις μόνο) είναι περιθωριακές.

ΥΓ: Οχι, ομολογώ οτι δεν γνωρίζω Λατινικά. Εσυ που γνωρίζεις εξήγησέ μου εαν επιθυμείς! Αυτό θα με ικανοποιήσει και όχι ενα απλό show off "πεφωτισμένου" παραθέτοντας μια φράση που πιθανόν ο άλλος να μην τη γνωρίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Πρώτα είμαι άνθρωπος και μετά o Valder. Δεν θυσίασα ποτέ τη φύση του είδους μου στο βωμό του "εγω". Εχω υποχρεώσεις απέναντι στις βιολογικές ανάγκες και σκοπούς μου, έχω υποχρεώσεις απέναντι στην κοινωνία, απέναντι στους ανθρώπους με τους οποίους συναναστρέφομαι....
Δηλαδή αν δε θέλεις να κάνεις και να μεγαλώσεις παιδιά θα πιεστείς να το κάνεις επειδή "πρέπει";
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
ΥΓ: Οχι, ομολογώ οτι δεν γνωρίζω Λατινικά. Εσυ που γνωρίζεις εξήγησέ μου εαν επιθυμείς! Αυτό θα με ικανοποιήσει και όχι ενα απλό show off "πεφωτισμένου" παραθέτοντας μια φράση που πιθανόν ο άλλος να μην τη γνωρίζει...
Κάνε και λίγο googling :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Δηλαδή αν δε θέλεις να κάνεις και να μεγαλώσεις παιδιά θα πιεστείς να το κάνεις επειδή "πρέπει";
Κάνε και λίγο googling :devil:

ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΩ τότε δε θα είναι βιολογική ανάγκη και σκοπός μου! Εύκολο ή να το εξηγήσω πιο αναλυτικά;:)

Googling μπορούσα να κάνω απο πρίν. Θέλω να μου το εξηγήσεις εσυ όμως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΩ τότε δε θα είναι βιολογική ανάγκη και σκοπός μου!
Ε αυτό λέω κι εγώ!
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Googling μπορούσα να κάνω απο πρίν. Θέλω να μου το εξηγήσεις εσυ όμως.:)
Αντί να επιτίθεσαι σε μια άποψη, επιτίθεσαι σ'αυτόν που την εκφράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Ε αυτό λέω κι εγώ!

Ε ναι και τότε θα έχουμε και οι δυο περιθωριακές απόψεις και πρόβλημα αν δεν νιώθουμε αυτή την έμφυτη βιολογική ανάγκη. Αυτό λεω τόση ώρα!

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Αντί να επιτίθεσαι σε μια άποψη, επιτίθεσαι σ'αυτόν που την εκφράζει.

Ευχαριστώ για την εξήγηση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Το ότι μια άποψη είναι περιθωριακή δε σημαίνει ότι είναι και λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Έχω να προτείνω πως όταν οι άνθρωποι είναι λίγοι αριθμητικά, πρώτιστος σκοπός του ανθρώπου είναι η αναπαραγωγή και όταν φτάσουμε ικανό αριθμό ή ακόμα τοπικά τον υπερβούμε κατά πολύ, η διάθεση για τεκνοποίηση μειώνεται στους ανθρώπους που είναι πιο ευαίσθητοι στις προσταγές της φύσης.
Για να το πω αλλιώς, αναρωτιόμαστε ίσως σε τι κόσμο θα μεγαλώσουν τα παιδιά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Γιατί όποτε πιάνουμε ένα θέμα πρέπει να το "ξεχειλώνουμε" ξεκινώντας απο το αν ο σκοπός του ανθρώπου είναι η αναπαραγωγή και φτάνοντας στο γιατί δεν χαραχτηρίζουμε τον ανύπαντρο ότι μένει στο ράφι.
Γιατί όποτε δημοσιεύεται άποψη αντίθετη με τη δική μας γινόμαστε επιθετικοί και σαρκαστικοί;Σε μια συζήτηση είναι λογικό να υπάρχει πολυφωνία διαφορετικά ποιος ο λόγος να μπαίνουμε εδώ μέσα και να συζητάμε;

Απο όλες τις απαντήσεις που διάβασα αυτή που προσεγγίζει περισσότερο την πραγματικότητα είναι της crazyhelen κι ας μην στηρίζεται σε καμμία επιστημονική έρευνα παρά μόνο στα προσωπικά της βιώματα.
Προσωπικά δεν έχω νοιώσει ακόμη την ανάγκη να κάνω παιδιά άτομα όμως που συναναστρέφομαι,άντρες και γυναίκες που έχουν περάσει τα πρώτα άντα,έχουν τελειώσει με τις σπουδές τους και έχουν χτίσει καριέρα όντας μέχρι σήμερα φανατικοί εργένηδες(όχι χωρίς σχέσεις απλώς κατά του γάμου και της οικογένειας)αναθεωρούν τις απόψεις τους και γλυκοκοιτάζουν διερχόμενα καροτσάκια με μωρά.
Η πλειοψηφία των ανθρώπων που φτάνει σε κάποια ηλικία χωρίς να έχει τεκνοποιήσει όσα κι αν έχει επιτεύξει νοιώθει ανολοκλήρωτη.
Ο πρωταρχικός σκοπός του ανθρώπου είναι η αναπαραγωγή όχι όμως κι ο μοναδικός.
Νέσσα και Μισέλ (αν μου επιτρέπεται) είστε ακόμη πολύ νέες(όχι μικρές νέες) και σίγουρα είναι πολλά αυτά που έχετε να ζήσετε και να κάνετε προτού νοιώσετε την επιθυμία να γίνετε μητέρες.Ακόμη κι αν επιλέξετε να μην κάνετε παιδιά αυτό δεν σας κάνει (εσάς και τον οποιοδήποτε) λιγότερο επιτυχημένες.Μην ξεχνάτε πως το μητρικό και το πατρικό αντίστοιχα ένστικτο είναι επίκτητα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα βρε κλέφτρα ΠΟΤΕ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ????
Προσωπικά θέλω και δεν θα μπορούσα να το χωνέψω να πεθάνω άτεκνη. Έχω πολύ μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου για να μην θέλω να κάνω παιδιά :P (όποιος κατάλαβε τι εννοώ, κατάλαβε δεν το εξηγώ περισσότερο το τελευταίο :P)

Aπλά αυτό που υποστηρίζουμε είναι το δικαίωμα της κάθε γυναίκας να ΜΗΝ θέλει, και να μην χαρακτηριστεί αρνητικά για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Συμφωνω με ολα εκτος απο αυτο.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Μην ξεχνάτε πως το μητρικό και το πατρικό αντίστοιχα ένστικτο είναι επίκτητα.;)
Γνωριζω και αποδεικνυεται στην πραγματικη ζωη οτι αυτα δεν ειναι επικτητα ενστικτα,υπαρχουν απο στην στιγμη που γεννηθηκαμε απλα εκδηλωνονται με τις καταλληλες προυποθεσεις και συνθηκες.
Ενα απλο παραδειγμα μιας και ανεφερες καροτσακια...ξερω εναν αντρα που ηταν σκληρος και δεν σηκωνε πολλα,ουτε να το συζητησει για παιδι και γενικα ηταν αλλων αποψεων,αλλα ετσι οπως τα εφερε η ζωη (εμεινε εγκυος η κοπελα του) και τελικα εγινε πατερας,μεταμορφωθηκε στον μεγιστο χαζομπαμπα και αλλαξε εκ βαθρων η ζωη του και η ολη νοοτροπια του.Πραγματικα αλλος ανθρωπος..πιστευω οτι το ιδιο μπορουν να διαπιστωσουν οσοι εχουν φιλους/ες με παιδια.Εχουν θεσει αλλο σκοπο στην ζωη τους και για αυτους ειναι σαν να ξαναγεννηθηκαν.
Αναλογα περιστατικα εχω ακουσει και απο μεγαλυτερους σε ηλικια απο μας.

Θελω να πω με αυτο οτι φαινεται απο πολυ μικρη ηλικια οτι θελουμε τα παιδια (να κανουμε και οι ιδιοι),ασχετως που η λογικη μας (το μυαλο μας) εχει κατα νου αλλες αποψεις.
Οταν βρεθει το γονιμο εδαφος,τοτε η "φυση" μας καλει ξαφνικα θελουμε να αποκτησουμε οικογενεια,εκει που ημασταν τελειως αντιθετοι με την αποψη αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top