Ελευθερία

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μπορεί όπως λες η ελευθερία στον κάθε άνθρωπο σημαίνει κάτι διαφορετικό, αλλά σε όλους τους ανθρώπους υπάρχουν κάποια κοινά στοιχεία, για να μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα ή γενικά να μιλησουμε για την ελευθέρια θα πρέπει να έχουμε υπόψιν μόνο αυτά τα στοιχεία.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parnam

Νεοφερμένος

Ο parnam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εγώ ρωτάω κάτι άλλο η ελευθερία είναι πράξη;

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Mάλλον συνείδηση. Πράττω ελεύθερα αν ξέρω τι πάω να κάνω.

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δεν νομίζω ότι το καταλάβα και πολύ αυτό:redface:

Μάλλον εννοεί αυτό που λέμε με απλά λόγια, "να ξέρεις τι θέλεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από parnam:
Μάλλον εννοεί αυτό που λέμε με απλά λόγια, "να ξέρεις τι θέλεις".
Μπορεί να ξέρω τι θέλω αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ελεύθερος, π.χ. ο φυλακιζόμενος ξέρει ότι θέλει να είναι έξω αλλά δεν μπορει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parnam

Νεοφερμένος

Ο parnam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εάν δεν κατάλαβα λάθος, μιλούσατε για ελευθερία στις πράξεις. Ο περιορισμός σου σε μία φυλακή έχει να κάνει με πράξεις των άλλων. Οι δικές τους πράξεις σου στέρησαν την σωματική σου ελευθερία.

Οι δικές σου όμως πράξεις, αν δεχθούμε αυτό που λέει ο Rempeskes, μπορεί να εξακολουθούν να χαρακτηρίζουν ελεύθερο άνθρωπο ακόμη και αν είσαι φυλακισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από parnam:
Εάν δεν κατάλαβα λάθος, μιλούσατε για ελευθερία στις πράξεις. Ο περιορισμός σου σε μία φυλακή έχει να κάνει με πράξεις των άλλων. Οι δικές τους πράξεις σου στέρησαν την σωματική σου ελευθερία.

Οι δικές σου όμως πράξεις, αν δεχθούμε αυτό που λέει ο Rempeskes, μπορεί να εξακολουθούν να χαρακτηρίζουν ελεύθερο άνθρωπο ακόμη και αν είσαι φυλακισμένος.
Μα η φυλακή σου στερεί ένα μεγάλο μέρος των πραξέων σου, ενα απλό π.χ. είναι οτι δεν μπορεις να πας βολτά.
Άρα ακόμη και αν νίωθει ελευθέρος στην σκέψη ένας φιλακιζόμενος στις πράξεις δεν είναι, άρα δεν μπορούμε να μιλάμε για πληρή ελευθερία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parnam

Νεοφερμένος

Ο parnam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σύμφωνοι. Υπό αυτό το πρίσμα, πλήρη ελευθερία δεν μπορείς να έχεις ποτέ. Ο άνθρωπος δεν μπορεί από τη φύση του να είναι ελεύθερος, αφού είναι δέσμιος ορισμένων αναγκών. Μπορεί να μην θέλεις να τρως, είσαι όμως αναγκασμένος να το κάνεις κάθε τόσο, έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Η αναγκαιότητα δεν είναι υποχρέωση, δεν είναι υποχρέωση ούτε δεσμά ελευθερίας το να τρώς για να ζείς, αντιθέτα το να ζεις για να τρώς είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Με κάλυψε ο Arty2 απόλυτα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Πολύ ωραία και σωστά όσα έχουν ειπωθεί μέχρι στιγμής από όλους. :)

Η ελευθερία κατά τη γνώμη μου είναι ασαφής και ευέλικτη έννοια, άρα εντελώς κατάλληλη για κοινωνική και ακατάλληλη για επιστημονική χρήση. Για παράδειγμα έστω ότι βρίσκομαι σε ένα δωμάτιο και θέλω να περάσω στο διπλανό, αλλά ανάμεσα υπάρχει τοίχος. Ο τοίχος περιορίζει την ελευθερία μου; Ίσως, αλλά δεν το βλέπω έτσι. Ξέρω ότι όσο και να παρακαλέσω, φοβερίσω, βρίσω ή χτυπήσω τον τοίχο, αυτός δε θα ανοίξει να περάσω. Άρα τον βλέπω απλά ως όριο, ως φυσικό εμπόδιο. Τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά αν στον τοίχο υπάρχει μία πόρτα με φύλακα. Τώρα μπορώ να παίξω πολιτικά παιχνίδια:

- Γιατί κύριε φύλακα δε με αφήνετε να περάσω ελεύθερα; Είμαι ελεύθερος πολίτης!
- Δεν έχω το ελεύθερο να σας αφήσω να περάσετε. Έχω διαταγές να μην αφήσω να περάσει κανείς.

Εκτός από την ελευθερία υπάρχουν πολλές άλλες τέτοιες φθαρμένες και κακομεταχειρισμένες λέξεις όπως δικαιοσύνη, δικαίωμα, δημοκρατία, αγάπη, όρκος, ιερός, πίστη, απιστία κ.λπ. Δε θα τις βρείτε στα συγγράμματα Μαθηματικών και Φυσικής! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
άραγε ελευθέρια να είναι μόνο εαν ο φύλακας μας αφήνει να μπούμε κάπου ή μήπως ελευθέρια είναι κάτι πιο βαθύ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
άραγε ελευθέρια να είναι μόνο εαν ο φύλακας μας αφήνει να μπούμε κάπου ή μήπως ελευθέρια είναι κάτι πιο βαθύ; :confused:

Κατά τη γνώμη μου όχι. Είναι τόσο ρηχό. Έξω από το μικρόκοσμο των ανθρώπων χάνει κάθε νόημα. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasM

Νεοφερμένος

Ο KostasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Φυσικά και δεν προκύπτει απο το ότι υπάρχουμε. Οι γυναίκες στις μουσουλμανικές χώρες για παράδειγμα υπάρχουν αδιαμφισβήτητα. Είναι ελεύθερες? Ρητορικό το ερώτημα...
Σωματικά δεν είναι αλλά τουλάχιστον πνευματικά οι περισσότερες είναι ελεύθερες, που είναι εξίσου σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ γιατι αμφιβάλλω για αυτό... αφου δεν "ξέρουν" τι ειναι ελευθερια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τουλάχιστον πνευματικά οι περισσότερες είναι ελεύθερες, που είναι εξίσου σημαντικό

Θα αντέλλασες το ένα για το άλλο? Πάω στοίχημα όχι.... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Θέλω να παραθέσω την ετυμολογία της λέξης ελευθερία κατά τους αρχαίους.
Ελευθερία=έλευση του θέρους.
Οι περισσότεροι κάτοικοι της αρχαίας αθήνας ήσαν χωρίς γη και περιουσία και κατά τη διάρκεια του χειμώνα, για να μη πεθάνουν, έβαζαν ενέχυρο τον εαυτό τους (το σώμα τους) στους πλούσιους. Το θέρος που μπορούσαν πάλι να βρουν φυσικά προϊόντα και να τα πουλήσουν εξαγόραζαν την ελευθερία τους. Πολλοί κατέληγαν να γίνουν δούλοι με αυτόν τον τρόπο και γι' αυτό παρουσιάστηκε η Σεισάχθεια, το δικαίωμα ενός δούλου να εξαγοράζει την ελευθερία του με χρήμα ή ηρωϊκή συμπεριφορά στη μάχη.

Η έννοια της απόλυτης αυτοδιάθεσης που εγώ εννοώ σαν ελευθερία, υπάρχει μόνο στη σφαίρα της φαντασίας μας.

Ας μη ξεχνάμε ότι η θρησκεία μας αποκαλεί δούλους του θεού, στην ορθοδοξία όλους ίσους μεταξύ μας και μόνο έναντι του πατρός υπεύθυνους.

Στην δική μου αντίληψη ελεύθερος απόλυτα είναι μόνο ο παντοδύναμος που μάλιστα δεν έχει όμοιό του. Ελευθερία=Δύναμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
Θέλω να παραθέσω την ετυμολογία της λέξης ελευθερία κατά τους αρχαίους.
Ελευθερία=έλευση του θέρους.
Οι περισσότεροι κάτοικοι της αρχαίας αθήνας ήσαν χωρίς γη και περιουσία και κατά τη διάρκεια του χειμώνα, για να μη πεθάνουν, έβαζαν ενέχυρο τον εαυτό τους (το σώμα τους) στους πλούσιους. Το θέρος που μπορούσαν πάλι να βρουν φυσικά προϊόντα και να τα πουλήσουν εξαγόραζαν την ελευθερία τους. Πολλοί κατέληγαν να γίνουν δούλοι με αυτόν τον τρόπο και γι' αυτό παρουσιάστηκε η Σεισάχθεια, το δικαίωμα ενός δούλου να εξαγοράζει την ελευθερία του με χρήμα ή ηρωϊκή συμπεριφορά στη μάχη.

Η έννοια της απόλυτης αυτοδιάθεσης που εγώ εννοώ σαν ελευθερία, υπάρχει μόνο στη σφαίρα της φαντασίας μας.

Ας μη ξεχνάμε ότι η θρησκεία μας αποκαλεί δούλους του θεού, στην ορθοδοξία όλους ίσους μεταξύ μας και μόνο έναντι του πατρός υπεύθυνους.

Στην δική μου αντίληψη ελεύθερος απόλυτα είναι μόνο ο παντοδύναμος που μάλιστα δεν έχει όμοιό του. Ελευθερία=Δύναμη

Έξοχο πόστ αγαπητέ Κυνόφιλε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
Ας μη ξεχνάμε ότι η θρησκεία μας αποκαλεί δούλους του θεού, στην ορθοδοξία όλους ίσους μεταξύ μας και μόνο έναντι του πατρός υπεύθυνους.

Στην δική μου αντίληψη ελεύθερος απόλυτα είναι μόνο ο παντοδύναμος που μάλιστα δεν έχει όμοιό του. Ελευθερία=Δύναμη
H ελευθερια μεταξυ των ομοιων για τον Θεο,ειναι ιδια για ολους μας,δεν υπαρχει κανεις καποιος πιο ευνοημενος ή οχι.Αυτο για μενα ειναι το πιο δικαιο.

Φυσικα ο Παντοδυναμος ειναι μοναδικος και χαιρομαι που ειμαι "δουλος" σε καποιον που μας εδινε ελευθερια για τις πραξεις μας και ειναι "προσωπικο" μας θεμα αν τον ασπαστουμε,δεν μας πιεσει κανεις για κατι τετοιο.
Αυτο για μενα ειναι ελευθερια,οσο μπορει να την κατανοησει ο ανθρωπινος νους μου.
Και πανω απο ολα ειμαι ευγνωμων για την ελευθερια που εχω σαν ατομο σε καθε βαθμο,καθως η ελευθερια μας σταματαει εκει που αρχιζουν τα δικαιωματα του αλλου.
Δεν νιωθω ουτε φυλακισμενος ουτε τιποτα,αντιθετως ειμαι ευγνωμων που γνωριζω την εννοια "ελευθερια",με αποτελεσμα να το συζητω σε δημοσια φορα.
Παντως δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να συγκρινουμε τους εαυτους μας με καποιους που πεθαναν για την ελευθερια,καθως εμεις την βρηκαμε ετοιμη απο προηγουμενους που χυσαν το αιμα τους για εμας.
Εγω ειμαι ευγνωμων για αυτους τους ανθρωπους,που με τον ηρωισμο τους ορισαν την εννοια "ελευθερια".
Για μενα αυτοι ησαν οι πιο ελευθεροι απο ολους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Όσο μπορώ να έχω ελευθερία επιλογής και ελευθερία στην άσκηση των δικαιωμάτων μου που κατ'ουσίαν σημαίνει την εξούσια που έχω στο να "κάνω" ή να "μην κάνω" κάτι διατηρώντας την ανθρώπινη αξιοπρέπεια μου θεωρώ πως είμαι ελεύθερη. Όμως πέρα από αυτή την ελευθερία υπάρχει και αυτή που όριζετε από τον ίδιο μας τον εαυτό, τα πάθη μας, τις αδυναμίες μας και που αυτή κατακτιέτε εξίσου δύσκολα και με πολύ αγώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Έξοχο πόστ αγαπητέ Κυνόφιλε!:)

Θένκς:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
H ελευθερια μεταξυ των ομοιων για τον Θεο,ειναι ιδια για ολους μας,δεν υπαρχει κανεις καποιος πιο ευνοημενος ή οχι.Αυτο για μενα ειναι το πιο δικαιο.

Φυσικα ο Παντοδυναμος ειναι μοναδικος και χαιρομαι που ειμαι "δουλος" σε καποιον που μας εδινε ελευθερια για τις πραξεις μας

Για μενα αυτοι ησαν οι πιο ελευθεροι απο ολους

Τι να πώ; Χαίρομαι τόσο πολύ για αυτή τη συζήτηση!!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top