Τι θέματα απασχολούν τους Έλληνες;

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Καθόλου λάθος δρόμο δεν παίρνει αυτή η συζήτηση. Είπαμε και πριν οτι αφορμή στάθηκε κουβέντα που είχαμε σε άλλο θρεντ, και το θέμα είναι ακριβώς αυτό.
Επίσης, διαφωνώ με αυτό που λές οτι ο μέσος ψηφοφόρος όλων των κομμάτων ασχολούνται στον ίδιο βαθμό με όλα τα θέματα.
Αν μιλήσεις με κάποιον που δεν είναι ευχαριστημένος με τη σημερινή πραγματικότητα, και το αποδεικνύει, καταψηφίζοντας τα δύο μεγάλα κόμματα, αμέσως θα σου φέρει την κουβέντα εκεί.
Αυτοί οι άνθρωποι σχολιάζουν και ασχολούνται πολύ περισσότερο με τα πραγματικά προβήματα, αντίθετα οι υπόλοιποι έχουν επαναπαυτεί στη θεωρία " έλα μωρέ, τίποτα δεν αλλάζει πια σε αυτή τη χώρα"
Γίνε εσύ πρώτα η αλλαγή που θέλεις να δεις.

Γιατί κάποιος που δεν είναι ευχαριστημένος με την σημερινή πραγματικότητα πρέπει να καταψηφίζει τα δύο μεγάλα κόμματα; Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Αν θεωρεί ότι τα δύο αυτά κόμματα τον αντιπροσωπεύουν περισσότερο ιδεολογικά αυτά θα ψηφίσει. Αν θεωρεί ότι αυτά τα κόμματα έχουν εφαρμόσιμα προγράμματα αυτά θα ψηφίσει...Ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία χώρα είμαστε που έχει 2 μεγάλα κόμματα. Τι άλλο να ψηφίσει δηλαδή όσο δυσαρεστημένος και να είναι; Πες μου ένα κόμμα με βιώσιμες πολιτικές προτάσεις και αξιοπρεπή πολιτικό αρχηγό.

Πάντως,αυτή την φτώχεια και την 'δυσαρέσκεια' των Ελλήνων εγώ γιατί δεν την βλέπω; Πως είναι τόσο φτωχοί αφού τα κέντρα διασκέδασης είναι μονίμως γεμάτα; Αφού έχουν όλοι εξοχικό; Αφού έχουν 3 αυτοκίνητα; Αφού ντύνονται πανάκριβα; Αλλού ζω; Εντάξει σίγουρα υπάρχουν φτωχοί αλλά στα επίπεδα τα οποία υπάρχουν παντού. Αυτό το 1/4 των Ελλήνων κάτω από το όριο της φτώχειας που κρύβεται βρε παιδιά και δεν το βλέπω; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Mηδενίζεις. Γνωρίζω και εδώ μέσα άτομα που δεν ψηφίζουν τα μεγάλα κόμματα και όμως επιλέγουν για δικούς τους λόγους να χρησιμοποιούν ένα φόρουμ για να συζητήσουν...για τη eurovision βρε αδερφέ. Και, αντίστοιχα, άτομα που το ρίχνουν "δαγκωτό" είτε στο ένα είτε στο άλλο κόμμα και έχουν ισχυρή παρουσιά σε "σοβαρά" θέματα.

Ακριβώς, και όπως είπα και στο ποστ μου που εξαφανίστηκε μυστηριωδώς, ο κάθε άνθρωπος που αντιμετωπίζει στην καθημερινότητά του ένα σωρό σκοτούρες, έχει κάθε δικαίωμα στον ελεύθερο χρόνο του να χαλαρώσει συζητώντας για μακιγιάζ, γκομενικά και γιουροβίζιον χωρίς να χαρακτηρίζεται "ελαφρύς".

Και επαναλαμβάνω: εσύ πειρατή, τι ακριβώς κάνεις στην πράξη για να βελτιωθούν οι συνθήκες ζωής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Mηδενίζεις. Γνωρίζω και εδώ μέσα άτομα που δεν ψηφίζουν τα μεγάλα κόμματα και όμως επιλέγουν για δικούς τους λόγους να χρησιμοποιούν ένα φόρουμ για να συζητήσουν...για τη eurovision βρε αδερφέ. Και, αντίστοιχα, άτομα που το ρίχνουν "δαγκωτό" είτε στο ένα είτε στο άλλο κόμμα και έχουν ισχυρή παρουσιά σε "σοβαρά" θέματα.
Προσωπικά αυτό που λες στο bold δεν μου λέει κάτι. Κάπου πιο πάνω η ΚουΕ, νομίζω, είπε "αν 24/7 μιλάμε μόνο για τα σοβαρά θα δέσουμε μια πέτρα στο λαιμό μας να πάμε να πέσουμε". Eπίσης με ενοχλεί λίγο ομολογώ να πρέπει να γυρνάμε όλες τις συζητήσεις στο αν η ΝΔ/ΠΑΣΟΚ παίρνει 40αρια ή όχι.
Το αν μας ενδιαφέρει, πχ η οικολογία, η ανακύκλωση και τέτοιου είδους θέματα δεν έχει να κάνει με το πιο κόμμα ψηφίζουμε... Μπορεί να είμαστε αποχαυνωμένοι (κατά τα λεγόμενα σας) και να ψηφίζουμε ΠΑΣΟΚ/ΝΔ ή να είμαστε συνειδητοποιημένοι (κατά τα λεγόμενά σας) και να ψηφίζουμε ΚΚΕ/ΣΥΡΙΖΑ/ΛΑΟΣ/εξωκοινοβουλευτικό κόμμα. Είναι θέμα ανθρώπου και όχι κομματικών (προσοχή, όχι πολιτικών) πεποιθήσεων. [βλέπεις? δεν έχουν όλα τα "σοβαρά" θέματα τη ρίζα τους στις ψήφους!*]
Γνώμη μου και φιλικά πάντα :)



*προφανώς ακόμα και θέματα όπως τα παραπάνω ο καθένας που θέλει σώνει και ντε να το γυρίσει στο κομματικό μπορεί (ακόμα και τι τρώω το μεσημέρι μπορεί κάποιος να θέλει να μου το ανάγει σε κομματικά θέματα άλλωστε!). Γνώμη μου όμως είναι ότι δεν έχουν ουσιαστική σχέση
Είσαι εκτός θέματος.
Το θέμα δεν είναι πολιτικό. Είναι και πολιτικό.
Επίσης δεν αφορά τα άτομα του φόρουμ, το είπαμε αυτό και πιο πάνω.
Η αφορμή ξεκίνησε από μια συζήτηση που είχαμε σε άλλο θρεντ, και αναφέρθηκε εκεί οτι ενώ κάποιο παιδάκι ξεψυχούσε επειδή δεν βρέθηκε κρεβάτι σε εντατική μονάδα να το περιθάλψει, και ενώ αυτό είναι πια ένα πρόβλημα που το γνωρίζουν όλοι γιατί δυστυχώς προϋπάρχει εδώ και πολλά χρόνια, οι έλληνες προτιμούν να συζητούν για τη γιουροβίζιον.
Αν όμως, αποφεύγουμε να μιλάμε για τα σοβαρά θέματα και μιλάμε μόνο για όσα δεν μας χαλάνε τη διάθεση, πως αλλιώς θα αντιδράσουμε;
Το κάνουμε μόνο όταν η κακιά στιγμή χτυπήσει τη δική μας πόρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Είσαι εκτός θέματος.
Ευχαριστώ και ανταποδίδω μιας και όπως λες και εσύ
Το θέμα δεν είναι πολιτικό.
.-
Και εσύ το γύρισες στην...αποχαύνωση των ψηφοφόρων ΝΔ/ΠΑΣΟΚ...
Σορρυ που στο χαλάω αλλά για το κοριτσάκι που αναφέρεις και οι πάμπολοι ψηφοφόροι του ΚΚΕ/ΣΥΡΙΖΑ/ΛΑΟΣ/εξωκοινοβουλευτικού κόμματος εξίσου αδιαφόρησαν, και θα αδιαφορούσαν ακόμα και αν ήταν κυβέρνηση.
Το θέμα δεν είναι πολιτικό. Είναι κοινωνικό. Και εσύ πας να μπλέξεις πολιτική.
Μίλησε μου για την έλλειψη κράτους πρόνοιας. Μη μου μιλάς για αποχαυνωμένους ψηφοφόρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιατί κάποιος που δεν είναι ευχαριστημένος με την σημερινή πραγματικότητα πρέπει να καταψηφίζει τα δύο μεγάλα κόμματα; Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Αν θεωρεί ότι τα δύο αυτά κόμματα τον αντιπροσωπεύουν περισσότερο ιδεολογικά αυτά θα ψηφίσει. Αν θεωρεί ότι αυτά τα κόμματα έχουν εφαρμόσιμα προγράμματα αυτά θα ψηφίσει...Ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία χώρα είμαστε που έχει 2 μεγάλα κόμματα. Τι άλλο να ψηφίσει δηλαδή όσο δυσαρεστημένος και να είναι; Πες μου ένα κόμμα με βιώσιμες πολιτικές προτάσεις και αξιοπρεπή πολιτικό αρχηγό.


Αυτό που ζούμε σήμερα, είναι αποτέλσμα της πολιτικής των δύο μεγάλων κομμάτων. Οποιον ευχαριστεί, το επιβραβεύει.
Υπάρχουν σήμερα ιδεολογίες που εκφράζονται από κόμματα; Δηλαδή πιστεύεις τώρα σοβαρά οτι σήμερα τα δύο μεγάλα κόμματα πρεσβεύουν δύο διαφορετικές ιδεολογίες;
Δεν ξέρω να σου πω πιο κόμμα έχει βιώσιμες πολιτικές προτάσεις, και αξιοπρεπή αρχηγό ίσως να μην υπάρχει και κανένα και ίσως αυτό να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα μας.
Ομως δεν θα ψηφίσω κάποιο κόμμα μόνο και μόνο επειδή είναι λιγότερο χειρότερο από τα υπόλοιπα.


Πάντως,αυτή την φτώχεια και την 'δυσαρέσκεια' των Ελλήνων εγώ γιατί δεν την βλέπω; Πως είναι τόσο φτωχοί αφού τα κέντρα διασκέδασης είναι μονίμως γεμάτα; Αφού έχουν όλοι εξοχικό; Αφού έχουν 3 αυτοκίνητα; Αφού ντύνονται πανάκριβα; Αλλού ζω; Εντάξει σίγουρα υπάρχουν φτωχοί αλλά στα επίπεδα τα οποία υπάρχουν παντού. Αυτό το 1/4 των Ελλήνων κάτω από το όριο της φτώχειας που κρύβεται βρε παιδιά και δεν το βλέπω; :hmm:
Δεν είναι εκέι η φτώχεια των ελλήνων Αντζυ Ανν.
Είναι που αν χρειαστείς να πας σε ένα νοσοκομείο θα νιώσεις τη ντροπή και τον υποβιβασμό.
Είναι που δεν υπάρχουν ελεύθερες μονάδες εντατικής θεραπείας για οποιαδήποτε στιγμή υμβεί το κακό. Είναι που δεν υπάρχουν γιατροί και νοσηλευτές στα νησιά μας και σε άλλα απομακρυσμένα επαρχιακά μέρη. Είναι που η δωρεάν παιδεία και υγεία, φαντάζει ως κακόγουστο ανέκδοτο.

Ακριβώς, και όπως είπα και στο ποστ μου που εξαφανίστηκε μυστηριωδώς, ο κάθε άνθρωπος που αντιμετωπίζει στην καθημερινότητά του ένα σωρό σκοτούρες, έχει κάθε δικαίωμα στον ελεύθερο χρόνο του να χαλαρώσει συζητώντας για μακιγιάζ, γκομενικά και γιουροβίζιον χωρίς να χαρακτηρίζεται "ελαφρύς".

Και επαναλαμβάνω: εσύ πειρατή, τι ακριβώς κάνεις στην πράξη για να βελτιωθούν οι συνθήκες ζωής;
Οσο μπορώ μέσα από τη δουλειά μου αυτό κάνω. Φροντίζω πρώτα να είμαι εγώ σωστός, και να κάνω αυτά που ξέρω σωστά. Και ταυτόχρονα να καταδεικνύω και να καταδικάζω τα κακώς κείμενα αυτού του τόπου. Ολοι μπορούμε κάτι να κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ευχαριστώ και ανταποδίδω μιας και όπως λες και εσύ

.-
Και εσύ το γύρισες στην...αποχαύνωση των ψηφοφόρων ΝΔ/ΠΑΣΟΚ...
Σορρυ που στο χαλάω αλλά για το κοριτσάκι που αναφέρεις και οι πάμπολοι ψηφοφόροι του ΚΚΕ/ΣΥΡΙΖΑ/ΛΑΟΣ/εξωκοινοβουλευτικού κόμματος εξίσου αδιαφόρησαν, και θα αδιαφορούσαν ακόμα και αν ήταν κυβέρνηση.
Το θέμα δεν είναι πολιτικό. Είναι κοινωνικό. Και εσύ πας να μπλέξεις πολιτική.
Μίλησε μου για την έλλειψη κράτους πρόνοιας. Μη μου μιλάς για αποχαυνωμένους ψηφοφόρους.
Και ποιος ευθύνεται για αυτήν την έλλειψη; Δεν ευθύνονται αυτοί που κυβερνούν τις τελευταίες δεκαετίες; Και ποιος τους εκλέγει αυτούς; Δεν εκλέγονται μήπως από όλους εμάς; Δεν πρέπει λοιπόν κι εμείς να διεκδικήσουμε αυτά που μας αξίζουν; Δεν πρέπει να "πουλήσουμε" πιο ακριβά την ψήφο μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Οσο μπορώ μέσα από τη δουλειά μου αυτό κάνω. Φροντίζω πρώτα να είμαι εγώ σωστός, και να κάνω αυτά που ξέρω σωστά. Και ταυτόχρονα να καταδεικνύω και να καταδικάζω τα κακώς κείμενα αυτού του τόπου. Ολοι μπορούμε κάτι να κάνουμε.
Όταν ο πατέρας μου έσπασε το πόδι του, [και] στα πλαίσια της ιδεολογίας του ΔΕΝ έδωσε φακελάκι στο γιατρό. Το αποτέλεσμα είναι μια κακοτεχνία που θα τον ενοχλεί σε όλη του τη ζωή. Όταν προσπάθησε να δικαιωθεί για το κάκιστο αποτέλεσμα, βρέθηκε αντιμέτωπος με ολόκληρο το προσωπικό του νοσοκομείου. 4 μέρες μετά το αυτοκίνητο μας είχε 3 σκασμένα λάστιχα και μια χαρακωμένη πόρτα. Ο συγκεκριμένος "γιατρός" ήταν υποψήφιος (δεν εξελέγη) με συνδυασμό κόμματος εκτός των δύο μεγάλων.

Τι θα έκανες εσύ αν ήσουν στο συγκεκριμένο νοσοκομείο; Θα στήριζες τον πατέρα μου; Η' θα κοίταγες τη βολή σου για να μη βρεθείς κι εσύ ασθενής σε κανά νοσοκομείο;

Επίσης... η κοινωνική πρόνοια που πρεσβεύει το κόμμα του συγκεκριμένου γιατρού πήγε περίπατο μπροστά στο προσωπικό κέρδος και τη βολή.

Στο σπίτι του κρεμασμένου πειρατή μη μιλάς για σχοινί. Η αποχαύνωση είναι χαρακτηριστικό των ανθρώπων και όχι των ψηφοφόρων.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εγώ να πω ότι ίσως στα θέματα που μπορείς να συμμετέχεις (όπως πχ ανακύκλωση τώρα που έχει ήδη μπει στους δήμους) χωρίς να αφιερώσεις extra χρόνο και άνεση πολλοί θα το κάνουν. 'Ομως ελάχιστοι θα μπουν στη χρονοβόρα διαδικασία να προσπαθήσουν να πιέσουν για να αλλάξει κάτι ή να αναρωτηθούν τι γίνεται κατ'ουσίαν με την ανακύκλωση (πληρώνει ή πληρώνεται ο δήμος για την α' ύλη που προσφέρει, από που καλύπτει την αποκομιδή και αν υπάρχει τελικά κέρδος για το δήμο έστω και σαν μείωση του όγκου των σκουπιδιών που πάει στην χωματερή, ή είναι όλα δώρο στον ιδιώτη που έκανε το εργοστάσιο για να πιάσουμε τους στόχους της ΕΕ?).........
Αυτά που έγραψα παραπάνω με απασχολούν αλλά δεν έχω το χρόνο να τα ψάξω.

Μου φαίνεται αντικειμενική η έλλειψη χρόνου μου (δουλεύω, έχω 3 παιδιά) αλλά από την άλλη βλέπω και φοιτητές να λένε το ίδιο, ή ανθρώπους της ηλικίας μου και στις ίδιες/ανάλογες συνθήκες με εμένα να δραστηριοποιούνται σε περισσότερα πράγματα απ'ότι εγώ οπότε δεν ξέρω αν είναι αντικειμενικό ή προσωπικό.

Πάντως οι αλήθεια είναι πως τίποτα δεν σε βοηθάει να ψάξεις περισσότερο τα θέματα που σε απασχολούν με μια αντικειμενικότητα. Και κάποιες φορές νοιώθεις ότι μόνο οι άνθρωποι που δεν τους απασχολεί η αντικειμενικότητα μιλάνε για θέματα που δεν γνωρίζουν. Όσοι έχουν εμπεριστατωμένη άποψη με στοιχεία μοιάζουν να σωπαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Όταν ο πατέρας μου έσπασε το πόδι του, [και] στα πλαίσια της ιδεολογίας του ΔΕΝ έδωσε φακελάκι στο γιατρό. Το αποτέλεσμα είναι μια κακοτεχνία που θα τον ενοχλεί σε όλη του τη ζωή. Όταν προσπάθησε να δικαιωθεί για το κάκιστο αποτέλεσμα, βρέθηκε αντιμέτωπος με ολόκληρο το προσωπικό του νοσοκομείου. 4 μέρες μετά το αυτοκίνητο μας είχε 3 σκασμένα λάστιχα και μια χαρακωμένη πόρτα. Ο συγκεκριμένος "γιατρός" ήταν υποψήφιος (δεν εξελέγη) με συνδυασμό κόμματος εκτός των δύο μεγάλων.

Τι θα έκανες εσύ αν ήσουν στο συγκεκριμένο νοσοκομείο; Θα στήριζες τον πατέρα μου; Η' θα κοίταγες τη βολή σου για να μη βρεθείς κι εσύ ασθενής σε κανά νοσοκομείο;

Επίσης... η κοινωνική πρόνοια που πρεσβεύει το κόμμα του συγκεκριμένου γιατρού πήγε περίπατο μπροστά στο προσωπικό κέρδος και τη βολή.

Στο σπίτι του κρεμασμένου πειρατή μη μιλάς για σχοινί. Η αποχαύνωση είναι χαρακτηριστικό των ανθρώπων και όχι των ψηφοφόρων.:|
Πως βγάζεις τέτοια συμπεράσματα για μένα λες και γνωριζόμαστε από παλιά...
Θα σου πω μόνο οτι έχω παραιτηθεί από δημόσιο νοσοκομείο για πολύ λιγότερο σοβαρό λόγο από αυτό που αναφέρεις, και αφού πρώτα το κατήγγειλα εκεί που έπρεπε.
Το οτι ο γιατρός-υποψήφιος βουλευτής, τουλάχιστον δεν εξελέγη, δεν σε ικανοποιεί (μερικώς έστω) ώς αποτέλεσμα;
Αν είχατε καταγγείλει το περιστατικό στις αρχές και ο γιατρός διώκονταν ποινικά δεν θα σε ικανοποιούσε περισσότερο; Μη μου πεις οτι δεν γίνονται αυτά, γιατί υπάρχουν πολίτες που βρέθηκαν σε παρόμοια θέση και δικαιώθηκαν. Και αυτή τη στιγμή που μιλάμε, γιατροί, στελέχη κυβερνώντος κόμματος, έχουν χάσει την άδεια τους και βρίσκονται στη φυλακή.
Το "σύστημα", σίγουρα προσπαθεί να σκεπάσει κάποιες καταστάσεις. Οταν κάτι όμως πάρει διαστάσεις κοινωνικής κατακραυγής, ακόμα και αυτό το "σύστημα", αδυνατεί να καλύψει τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δεν σε έκρινα. Σε ρώτησα. και μου απάντησες. μην αρπάζεσαι λοιπόν και μην τα παίρνεις όλα προσωπικά λες και σε κατηγορούν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν αυτή η συζήτηση γινόταν κατ΄ιδίαν θα διαπίστωνες οτι δεν τα παίρνω προσωπικά και ούτε και έχω και απολογιτικό ύφος.
Αυτό άλλωστε είναι ο διάλογος.
Ακόμα απορώ πως συμπέρανες οτι αρπάχτηκα.....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πως βγάζεις τέτοια συμπεράσματα για μένα λες και γνωριζόμαστε από παλιά...
δεκτό.. παρερμήνευσα... απλώς η έκφραση σε bold μου βγάζει κάτι από άμυνα θιγμένου/τσαντισμένου.

Mea culpa :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι, καμία σχέση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αγαπητή Palladin, φυσικά και καθένας έχει δικαίωμα να ασχολείται με ό,τι τον ξεκουράζει στον ελεύθερό του χρόνο μια που αυτός είναι Ιερός και πολύτιμος στις μέρες μας.
Κακώς πήρατε το σχόλιό μου τόσο προσωπικά.
Αναφέρθηκα στο δυναμικό του e-steki, ως ένα μικρό αντιπροσωπευτικό δείγμα του κοινωνικού γίγνεσθαι. Το ποσοστό συμμετοχής στο θέμα από το οποίο πάρθηκε το quote, αντανακλά το ποσοστό της ουσιαστικής συμμετοχής στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο, χωρίς να βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω από το ανενεργό ποσοστό!
Ο Έλληνας δεν είναι αδιάφορος. Απόδειξη η συμμετοχή του σε κάθε είδους τηλεμαραθώνιο που και ο πιο φτωχός είναι έτοιμος να δώσει κάτι απ' το υστέρημά του. Ενδιαφέρεται και προβληματίζεται με όσα συμβαίνουν γύρω του, όμως όταν το πρόβλημα χτυπήσει τη δική του πόρτα, νιώθει ανύμπορος να αντισταθεί στο κατεστημένο -και εν μέρη είναι, όπως παρουσιάζεται στο πόστ της Res-

Η ζωή μας έχει καταντήσει ένας αέναος φόβος, μια αγωνία και τα ΜΜΕ, δεν κάνουν τίποτα παραπάνω από το να μας αποκοιμίζουν και να μας αποπροσανατολίζουν από τα πραγματικά προβλήματα κι αυτό παρουσιάζεται ως δικαίωμα στην ελαφρότητα που τελικά ούτε κι αυτή δε μπορεί να απολαύσει κανείς, όταν γύρω του τα πάντα γκρεμίζονται... Κάθε Τρίτη βράδυ καθόμουν και χασκογελούσα με τα χάλια μας μέσα από την χιουμοριστική παρουσίαση του Λαζόπουλου και αλάφρωνε λίγο η καρδιά μου. Την περασμένη εβδομάδα έπιασα τον εαυτό μου να μην μπορεί πια να κάνει ούτε αυτό... :/:

Ναι, καλύτερα ας λειτουργήσει μια νέα μονάδα εντατικής θεραπείας κι ας μην πάμε μια χρονιά στη Eurovision.
Και είμαι σίγουρη ότι όποιον κι αν ρωτήσω θα συμφωνήσει. Εσύ (κάθε εσύ) όταν δεν έχεις αρκετά χρήματα για να βγάλεις το μήνα, διοργανώνεις πάρτυ στο σπίτι σου;
Σε αυτό που θα συμφωνήσω μαζί σου, είναι οτι πλέον η ανάγκη για σωματική και ψυχική ξεκούραση μας είναι τόσο αναγκαία που δεν αποτελεί πλέον πολυτέλεια, αλλά είδος πρώτης ανάγκης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι, καλύτερα ας λειτουργήσει μια νέα μονάδα εντατικής θεραπείας κι ας μην πάμε μια χρονιά στη Eurovision.
Πόσε φορές ήθελα να το πω αυτό, και άλλες τόσες κρατήθηκα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τον Έλληνα τον απασχολεί να φουλάρει το ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου του με βενζίνη...
δεν τον απασχολεί όμως καθόλου η τιμή του βαρελιού πετρελαίου.

τον απασχολεί η ακρίβεια στο γενικό της,
δεν τον απασχολεί καθόλου το διακοποδάνειο, το οποίο και παίρνει γιατί οι διακοπές είναι ιερό πράγμα...
Τον απασχολεί η Καλομοίρα-ήρθες και μας άλλαξες τη μοίρα-, δεν τον απασχολεί το ηλιέλαιο-"εσύ πέρασες από ΚΤΕΟ?"...

και άλλα πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι πολιτικό. Είναι κοινωνικό. Και εσύ πας να μπλέξεις πολιτική.


{οφ} Σόζ, αλλά η πολιτική που εφαρμόζεται διαπλάθει και την κοινωνία. Μεταξύ τους είναι άρρηκτα συνδεδεμένες. Καλά κάνει και μιλάει για πολιτική :) {οφ}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ναι είναι πολιτικό αλλά όχι κομματικό. Έχω την αίσθηση ότι όποιος παίρνει βουλευτική ή κομματική καρέκλα στη ζωή του είναι εξασφαλισμένος "δημόσιος υπάλληλος" και λόγω γνωστών και φίλων λύνει όλα τα αισχρά προβλήματα καθημερινότητας που αντιμετωπίζουμε όλοι μας. Αλλά και ως πολικό: το κάθε concept (αριστερό δεξιό ή "άλλο") έχει τα καλά και τα κακά του και σημασία έχει η εφαρμογή του. Δεν περιμένω καλή εφαρμογή κανενός concept όταν όλοι οι πολιτικά εμπλεκόμενοι δεν έχουν ζήσει "απροστάτευτοι" από το κόμμα τους ούτε μια μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι όποιος παίρνει βουλευτική ή κομματική καρέκλα στη ζωή του είναι εξασφαλισμένος "δημόσιος υπάλληλος" και λόγω γνωστών και φίλων λύνει όλα τα αισχρά προβλήματα καθημερινότητας που αντιμετωπίζουμε όλοι μας.

αυτό είναι πολύ απόλυτο, δεν εφησυχάζονται όλοι οι πολιτικοί, υπάρχουν αρκετοί που προσφέρουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αυτό που λέω είναι ότι κατά πλειοψηφία βλέπουν τα καθημερινά προβλήματα αφ'υψηλού γιατί εκείνοι τα λύνουν γρήγορα. Πως μπορείς να έχεις πραγματική εικόνα όταν δεν θα χρειαστεί να πας ποτέ σε κρατικό νοσοκομείο ως ανώνυμος. Εδώ εγώ έλεγα σε άλλο post ότι δεν πίστευα την διαφορά μεταξύ β και γ θέσης στο Έλενα (ούτε χαρτί υγείας, ούτε σαπούνι στη γ' θέση - και δεν θα αναφερθώ στην καθαριότητα γιατί σε αυτό φταίμε κι εμείς) αλλά και ότι δεν θα την είχα δει ποτέ αν δεν τύχαινε στην γέννα μου να μην υπάρχει κρεββάτι αφού το ταμείο μου καλύπτει α΄θέση. Και εγώ είμαι μια πλήρως ανώνυμη με ΤΣΜΕΔΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top