Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
ακριβώς επειδή υπάρχει η δυνατότητα σε ζευγάρι γυναικών πρέπει να νομιμοποιηθεί γιατί
1. είναι υποκριτικό εφόσον μπορούν να το κάνουν, να μην είναι ΚΑΙ ΚΑΛΑ νόμιμο
2. αδικούνται οι άντρες ομοφυλόφιλοι που θα ήθελαν κι αυτοί μια οικογένεια με παιδιά


Κανένας δεν είπε ότι οι ομοφυλόφιλες οικογένειες θα αγαπούν περισσότερο τα παιδιά τους!
Είπαμε ότι όταν είσαι ομοφυλόφιλος και υιοθετείς, το κάνεις συνειδητά κι όχι απλά επειδή έσπασε το προφυλακτικό κι έκατσε η φάση για εγκυμοσύνη.
Πίστεψε με, έχει διαφορα το "είμαι έτοιμος να κάνω παιδί" με το "ωχ, την πατησα είμαι έγκυος"
Είναι στην φύση του ανθρώπου πάντως να αναρωτιέται πως θα ήταν τα πράγματα αν ήταν αλλιώς
Πάντως δεν πιστεύω ότι ένα παιδί μεγαλώνοντας θα σκεφτόταν ποτέ, "μακάρι να μεγάλωνα στο ίδρυμα παρά σε οικογένεια ομοφυλόφιλων"
εντάξει δε μιλάμε για αυτές τις περιπτώσεις εξάλλου δε πιστεύω ότι αποτελούν τη πλειοψηφία!
Στα άλλα με βρίσκεις συμφωνη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Σίγουρα θα υπάρξει στιγμή όπου το παιδί θα νιωσει τη απουσία του αντίθετου φίλου γονειου και θα αναρωτηθεί πως θα ήταν αν μεγάλωνε σε μια "φυσιολογική" οικογένεια...
Οι γονείς μου χώρισαν όταν ήμουν μικρός. Μεγάλωσα αποκλειστικά με τη μητέρα μου και τις δύο αδερφές μου. Και εγώ αναρωτήθηκα αρκετές φορές πως θα ήταν αν μεγάλωνα σε "φυσιολογική οικογένεια" και -στην δική μου περίπτωση- έφτασα να μισήσω σε κάποιο βαθμό τον πατέρα μου.

Ε και; Μεγάλωσα, σπούδασα, έμαθα να κάνω βαθιές σχέσεις με τους ανθρώπους γύρω μου και νομίζω πως είμαι μια χαρά. Τουλάχιστον δεν θεωρώ πως είμαι περισσότερο ανώμαλος από το οποιοδήποτε παιδί μεγάλωσε μέσα σε αυτή τη "φυσιολογική οικογένεια" που ανέφερες. Και ας έζησα μέσα στη δική μου "φυσιολογική οικογένεια" και όχι την "φυσιολογική οικογένεια" της "φυσιολογικής κοινωνίας" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Άρα με την λογική σου το να παντρεύονται δύο άνθρωποι, αυτομάτως δημιουργείται η εντύπωση ότι η μονογαμία είναι ένα στοιχείο της φύσης, ενώ δεν είναι....
Εννοώ ότι έτσι δημιουργείται η εντύπωση ότι ο γάμος μεταξύ ανδρόγυνου ΕΙΝΑΙ το φυσιολογικό,πράγμα που ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εννοώ ότι έτσι δημιουργείται η εντύπωση ότι ο γάμος μεταξύ ανδρόγυνου ΕΙΝΑΙ το φυσιολογικό,πράγμα που ισχύει.
Δεν με κατάλαβες, αρά γιατί να μην καταργήσουμε και το γάμο αφού δίνει την εντύπωση ότι στην φύση κυριαρχεί η μονογαμία, πράγμα που δεν ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Μα δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο,εγώ σου λέω ότι η φύση μας έχει φτιάξει έτσι που οι περισσότεροι είμαστε ετεροφυλόφιλοι,εσύ μου λες για τη μονογαμία και την πολυγαμία.:confused:
Είπα ότι το φυσιολογικό είναι να είναι κάποιος ετεροφυλόφιλος,ενώ εσύ μου λες ότι όποιος είναι μονογαμικός είναι αφύσικος και περίεργος??
Δε μπορώ να καταλάβω πώς συνδέονται αυτά.
Το ότι δεν κυριαρχεί η μονογαμία δε σημαίνει ότι είναι αφύσικο κάποιος να είναι μονογαμικός.:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το ότι δεν κυριαρχεί η μονογαμία δε σημαίνει ότι είναι αφύσικο κάποιος να είναι μονογαμικός.:/

Aν θυμάμαι καλά μόνο τρία είδη είναι μονογαμικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Όταν λες 3 είδη τι εννοείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ζωικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Απ'ό,τι κατάλαβα εννοούσες να καταργούσαμε το γάμο στον άνθρωπο.Γιατί δε νομίζω ότι τα ζώα παντρεύονται.:PΆρα αυτό που είπες για τα ζώα...δεν υπολογίζεται;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα και στην φύση του ανθρώπου είναι η πολυγαμία, άσχετα με το τι επιβάλει η κοινωνία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Είμαι σίγουρη ότι θα χρειαστεί να το γράψω αρκετές φορές αυτό, γιατί πάντα θα έρχεται κάποιος να γράφει την άποψη του χωρίς ούτε να το σκεφτεί, ούτε να το διαβάσει. Ίσως μάλιστα να το έχω γράψει και σε προηγούμενη σελίδα και να μην το θυμάμαι:

Δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνετε αν είναι εξίσου καλό για το παιδί ένα ομόφυλο ζευγάρι με ένα ετερόφυλο! Με το ίδρυμα να το συγκρίνετε, διότι από εκεί υιοθετούν! Δεν τα παίρνουν από κανένα άλλο ζευγάρι και απ'όσο γνωρίζω τα ετερόφυλα ζευγάρια έχουν προτεραιότητα στην υιοθεσία. Οπότε τσάμπα ασχολείστε με το αν είναι εξίσου καλά πρότυπα τα ομόφυλα ζευγάρια για τα παιδιά, διότι δεν πρόκειται να τεθεί ποτέ στην πράξη τέτοιο ζήτημα. Ασχοληθείτε καλύτερα με το αν ένα ομόφυλο ζευγάρι είναι καλύτερο από ίδρυμα. Αλήθεια υπάρχει κανείς σας που θα προτιμούσε να έχει μεγαλώσει σε ίδρυμα παρά με 2 γονείς ίδιου φύλου;

Επίσης, ένα ζευγάρι λεσβιών μπορεί στο άνετο να μεγαλώσει παιδί, χωρίς να χρειάζεται κανένα νόμο. Πολύ απλά κάνει κάποια από τις δύο τεχνητή γονιμοποίηση (ή σεξ) και το μεγαλώνει μετά με τη σύντροφο της όντας απλά άλλη μια ανύπανδρη μητέρα για το νόμο.

Ξέρεις πόσα παιδιά την σήμερον ημέρα στην Ελληνική - πουριτανική- κοινωνία μεγαλώνουν μόνο με τη μαμά τους και τη γιαγιά τους?
Ξέρεις πόσα παιδιά δεν βλέπουν ΠΟΤΕ τον χωρισμένο απ τη μαμά τους πατέρα τους?
Ξέρεις πόσα παιδάκια τα έχει παρατήσει η μαμά τους και μεγαλώνουν με τον μπαμπά τους?
Πραγματικά δεν βρίσκω καμία διαφορά στο να μεγαλώνουν με τη μαμά-γιαγιά τους απ το να μεγαλώνουν με τον μπαμπά - μπαμπά τους
Το βασικότερο που χρειάζεται ένα παιδί για να μεγαλώσει υγιές και σωστά είναι η Αγάπη και η φροντίδα.

Αρα διαφωνεις και με το μεγαλωμα ενος παιδιου απο μια ανυπαντρη μητερα??Αφου και εκει θα λειπει το πατρικο προτυπο..Εγω διαφωνω μαζι σου..Αν υπαρχει αγαπη απο την ανυπαντρη μητερα η απο το ζευγαρι των ομοφυλοφιλων ολα ξεπερνιουνται..

Ανέφερα και στο ποστ μου ότι δεν θίγω το θέμα των συναισθημάτων...Φυσικά και δύο γονείς του ίδιου φύλου μπορούν να δώσουν σε ένα παιδί όση φροντίδα, αγάπη και στοργή του χρειάζεται...Για τη σωστή ανατροφή ενός παιδιού όμως δεν αρκούν τα συναισθήματα...Είναι κάποια πράγματα που ένας γιος μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τον πατέρα του...Είναι κάποια πράγματα που μία κόρη μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τη μητέρα της...Και ένας μπαμπάς ή μία μαμά δεν αντικαθίστανται εύκολα από κάποιον άλλον...Λείπουν πραγματικά όταν δεν υπάρχουν...Ξέρετε καμία ανύπαντρη μητέρα που να μην έλαβε ποτέ την ερώτηση "Μαμά, εγώ δεν έχω μπαμπά;;;"...Φυσικά και στηρίζω τις ανύπαντρες μητέρες και μπράβο τους για το θάρρος τους και την υπομονή τους αλλά νομίζω ότι είναι ατυχής παρομοίωση...Η ψυχική κατάσταση του παιδιού κλονίζεται όταν βλέπει ότι έχει δύο γονείς του ίδιου φύλου και όχι έναν μπαμπά και μία μάμα όπως του έμαθε ο δάσκαλος / η δασκάλα στο σχολείο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι κάποια πράγματα που ένας γιος μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τον πατέρα του...Είναι κάποια πράγματα που μία κόρη μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τη μητέρα της...Και ένας μπαμπάς ή μία μαμά δεν αντικαθίστανται εύκολα από κάποιον άλλον...Λείπουν πραγματικά όταν δεν υπάρχουν...Ξέρετε καμία ανύπαντρη μητέρα που να μην έλαβε ποτέ την ερώτηση "Μαμά, εγώ δεν έχω μπαμπά;;;"...
Ενώ στο ίδρυμα δεν θα αναρωτιέται γιατί δεν έχει ΟΥΤΕ μαμά ΟΥΤΕ μπαμπά;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ανέφερα και στο ποστ μου ότι δεν θίγω το θέμα των συναισθημάτων...Φυσικά και δύο γονείς του ίδιου φύλου μπορούν να δώσουν σε ένα παιδί όση φροντίδα, αγάπη και στοργή του χρειάζεται...Για τη σωστή ανατροφή ενός παιδιού όμως δεν αρκούν τα συναισθήματα...Είναι κάποια πράγματα που ένας γιος μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τον πατέρα του...Είναι κάποια πράγματα που μία κόρη μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τη μητέρα της...Και ένας μπαμπάς ή μία μαμά δεν αντικαθίστανται εύκολα από κάποιον άλλον...Λείπουν πραγματικά όταν δεν υπάρχουν...Ξέρετε καμία ανύπαντρη μητέρα που να μην έλαβε ποτέ την ερώτηση "Μαμά, εγώ δεν έχω μπαμπά;;;"...Φυσικά και στηρίζω τις ανύπαντρες μητέρες και μπράβο τους για το θάρρος τους και την υπομονή τους αλλά νομίζω ότι είναι ατυχής παρομοίωση...Η ψυχική κατάσταση του παιδιού κλονίζεται όταν βλέπει ότι έχει δύο γονείς του ίδιου φύλου και όχι έναν μπαμπά και μία μάμα όπως του έμαθε ο δάσκαλος / η δασκάλα στο σχολείο του...


Νομίζω ότι καθαρά στα συναισθήματα αναφέρεσαι. Το σχολείο, οι απορίες για τα "αυτονόητα", η ψυχική κατάσταση που "κλονίζεται" είναι συναισθήματα. Τώρα, το τι και με ποιον είμαι "καλύτερο" να συζητάει το παιδί κάποια θέματα είναι σχετικό. Δεν βρίσκω πάλι διαφορά στην προσέγγιση που θα έχει το παιδί από τον πατέρα ή την μητέρα. Κι αν βρίσκω, δεν μ'ενδιαφέρει το περιεχόμενο και το κύρος της συζήτησης αλλά τα κίνητρα.

Το ότι λείπει είναι σίγουρο. Μας νοιάζουν το γιατί και το πώς. Η έλλειψη, όταν αντικαθίσταται από την αντίστοιχη πληρότητα, αναιρείται. Το πώς λείπει λοιπόν κάποιος μπορεί πάντα να καθορίσει και το αν λείπει, σε οποιαδήποτε οικογένεια, σε οποιαδήποτε περίπτωση.

Για το ίδρυμα δεν το συζητώ το πώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για τη σωστή ανατροφή ενός παιδιού όμως δεν αρκούν τα συναισθήματα...Είναι κάποια πράγματα που ένας γιος μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τον πατέρα του...Είναι κάποια πράγματα που μία κόρη μπορεί να συζητήσει καλύτερα με τη μητέρα της...Και ένας μπαμπάς ή μία μαμά δεν αντικαθίστανται εύκολα από κάποιον άλλον...Λείπουν πραγματικά όταν δεν υπάρχουν...

Αστοχο το παραδειγμα σου....το τι μπορει καθε παιδι να συζητησει και με ποιον απο τους δυο γονεις, εχει να κανει καθαρα με το τι σχεση εχουν φροντισει οι ιδιοι οι γονεις να αναπτυξουν με τα παιδια τους...
Εγω λογου χαρη, οπως και η αδερφη μου επισης, ακομα και το πολυ προσωπικα και "γυναικεια" θεματα, τα συζηταμε με τον πατερα μας... Ισως καποιες φορες και περισσοτερο απο οτι με τη μητερα μας...Και αυτο συμβαινει διοτι δε μας μεγαλωσαν με στερεοτυπα και ταμπου..
Θελω δηλαδη να δειξω, οτι σημασια εχει ο τροπος που σε μεγαλωνει κανεις και οχι το φυλο... του...
Για να μην αναφερθω σε οικογενειες οπου εχει πολλες φορες ειπωθει π.χ οτι η γυναικα ή ο αντρας ηταν και η μανα και ο πατερας, επειδη ο αλλος/-η ηταν "απων" ή "απουσα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
ε... ας επιτρέψουν τότε και το γάμο στους ομοφυλόφιλους κι αν δουν ότι είναι καταστροφικό για τον άνθρωπο και τις ανθρώπινες σχέσεις, τότε να τους βγάλουν στην παρανομία :P
Βρε... εδώ μιλάμε για τα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα κάποιων ανθρώπων που έχουν διαφορετική σεξουαλική κατεύθυνση απ το Μ.Ο.



όσο για τα όπλα, για να σου απαντήσω και σε αυτό αν και εκτός θέματος... υπάρχουν χώρες που επιτρέπονται, πολιτίες των ΗΠΑ που επιτρέπονται, στην δε Ελλαδίτσα μας, τα αεροβόλα (τα οποία είναι ικανά να σε σκοτώσουν αν την φας από κοντα και σε καλό σημείο) επίσης επιτρέπονται
Για ποιό πράγμα λες για τους γάμους ή τις υιοθεσίες ? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Ενώ στο ίδρυμα δεν θα αναρωτιέται γιατί δεν έχει ΟΥΤΕ μαμά ΟΥΤΕ μπαμπά;;;;

Στο ίδρυμα όμως δε θα νιώθει μειονεκτικά απέναντι σε όλα τα υπόλοιπα παιδιά που υπάρχουν εκεί...Όλα τα παιδιά αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα από όσο μπορώ να γνωρίζω αλληλοϋποστηρίζονται μεταξύ τους...Δε νομίζω ότι είναι το ίδιο με το να πηγαίνει στο σχολείο και να ακούει από κάποια άλλα παιδιά ή ακόμα και από μερικούς δασκάλους ορισμένα απαράδεκτα σχόλια για το ότι οι δύο γονείς του είναι του ίδιου φύλου...

Νομίζω ότι καθαρά στα συναισθήματα αναφέρεσαι. Το σχολείο, οι απορίες για τα "αυτονόητα", η ψυχική κατάσταση που "κλονίζεται" είναι συναισθήματα. Τώρα, το τι και με ποιον είμαι "καλύτερο" να συζητάει το παιδί κάποια θέματα είναι σχετικό. Δεν βρίσκω πάλι διαφορά στην προσέγγιση που θα έχει το παιδί από τον πατέρα ή την μητέρα. Κι αν βρίσκω, δεν μ'ενδιαφέρει το περιεχόμενο και το κύρος της συζήτησης αλλά τα κίνητρα.

Το ότι λείπει είναι σίγουρο. Μας νοιάζουν το γιατί και το πώς. Η έλλειψη, όταν αντικαθίσταται από την αντίστοιχη πληρότητα, αναιρείται. Το πώς λείπει λοιπόν κάποιος μπορεί πάντα να καθορίσει και το αν λείπει, σε οποιαδήποτε οικογένεια, σε οποιαδήποτε περίπτωση.

Για το ίδρυμα δεν το συζητώ το πώς...

Ίσως έχεις δίκιο...Μπορεί να μην το εξέφρασα σωστά...Δεν αναφέρομαι στην αγάπη, στοργή και φροντίδα (όπως είπα) που μπορούν να δωθούν σε ένα παιδί...
Εάν ένα αγόρι μεγαλώνει μέσα σε μία οικογένεια με δύο μητέρες και χωρίς πατέρα, τότε επαναλαμβάνω ότι δεν έχει ένα πατρικό πρότυπο στο οποίο μπορεί να βασιστεί για να χτίσει τη δική του συμπεριφορά ως πατέρας...Εδώ είναι που διαφωνώ με τα όσα λες...Υπάρχει έλλειψη αλλά δεν υπάρχει αντίστοιχη πληρότητα...Όπως μία μητέρα δεν αντικαθίσταται πλήρως από έναν δεύτερο πατέρα έτσι και ένας πατέρας δεν αντικαθίσταται πλήρως από μία δεύτερη μητέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Καθήστε ρε παιδιά γιατί θα τρελαθώ! Έχετε δει από κοντά κάποιο παιδί που μεγάλωσε σε οικογένεια ομοφυλοφύλων και το έχετε σίγουρο 100% πως θα νιώθει τόσο μειονεκτικά και πως θα έχει ΤΟΣΑ προβλήματα στη ζωή από αυτό το γεγονός;

Ναι, είναι σημαντικό το περιβάλλον στο οποίο θα μεγαλώσει το κάθε παιδί, αλλά ας πάψουμε να δαιμονοποιούμε ότι δεν γνωρίζουμε. Και σε αυτό το σημείο θα επαναφέρω το θέμα διαφορετικών οικογενειακών μοντέλων τα οποία δαιμονοποιήθηκαν όταν άρχισαν να λειτουργούν, όπως οι μονογονεϊκές οικογένειες. Δεν λέω πως δεν θα αντιμετωπίσουν προβλήματα, αλλά σίγουρα τα προβλήματα αυτά θα εξαφανιστούν στο μέλλον.

Τα ίδια πράγματα λεγόντουσαν για τις μονογονεϊκές οικογένειες (τα περί προτύπων, τα περί του "τι θα λέει το παιδί στο σχολείο για τον μπαμπά του" κτλ). Η κοινωνία αντιμετώπισε τότε τα παιδιά των μονογονεϊκών οικογενειών -τουλάχιστον- με καχυποψία και όντως Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ τους δημιούργησε πρόβλημα προσπαθώντας να προβάλλει πάνω τους τα κόμπλεξ της. Πέρασε ο καιρός, η κοινωνία το χώνεψε πως το να είσαι παιδί χωρισμένων γονιών δεν σημαίνει αυτόματα πως θα καταλήξεις κλεφτρόνι, χρήστης ναρκωτικών κτλ. Μια από τα ίδια θα γίνει και με τα παιδιά ομοφυλόφιλων οικογενειών. Σίγουρα θα αντιμετωπίσουν προβλήματα. ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η κατάσταση δεν θα ομαλοποιηθεί!

Απορώ πως γίνεται όλοι να έχουν μια βαρύγδουπη δήλωση για κάτι που δεν έχουν ζήσει.

Τι έχουν να που οι ειδικοί στις χώρες που υπάρχει αυτό το είδος οικογένειας;
Same-Sex Marriage:Good for Kids?

[...] At a news conference in Baltimore, the professionals highlighted an extensive body of scientific research supporting the idea that children raised by lesbian and gay couples develop as well as children raised by heterosexual couples.\


[...]

They stressed their belief however, that the children of gay and lesbian couples would enjoy additional benefits if their parents were allowed to marry.

[...]

Extending marriage rights to gay and lesbian couples would offer societal supports their families now lack, said Daphne McClelland, executive director of the Maryland Chapter of the National Association of Social Workers.
"We know its best for children if their parents have a legal connection," McClelland said.
Δηλαδή αυτοί που ζούνε από κοντά το θέμα και το εξετάζουν ξέρουν λιγότερα από κάποιον που μένει σε μια άκρη του κόσμου όπου ακόμη και αν φανούν δυο ομοφυλόφιλοι στο δρόμο να κρατάνε τα χέρια τους, θα πει πως "προκαλούν", ενώ ο ίδιος έχει κάθε δικαίωμα να κάνει ότι θέλει με την κοπέλα του γιατί "το φυσιολογικό δεν προκαλεί".

Υ.Γ. Δεν απαντάω σε κάποιον συγκεκριμένα με το post αυτό. Γενικά μιλάω για τις εντυπώσεις μου από την συζήτηση και την άποψή μου για την κατάσταση στην ελληνική κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τα ίδια πράγματα λεγόντουσαν για τις μονογονεϊκές οικογένειες (τα περί προτύπων, τα περί του "τι θα λέει το παιδί στο σχολείο για τον μπαμπά του" κτλ). Η κοινωνία αντιμετώπισε τότε τα παιδιά των μονογονεϊκών οικογενειών -τουλάχιστον- με καχυποψία και όντως Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ τους δημιούργησε πρόβλημα προσπαθώντας να προβάλλει πάνω τους τα κόμπλεξ της. Πέρασε ο καιρός, η κοινωνία το χώνεψε πως το να είσαι παιδί χωρισμένων γονιών δεν σημαίνει αυτόματα πως θα καταλήξεις κλεφτρόνι, χρήστης ναρκωτικών κτλ. Μια από τα ίδια θα γίνει και με τα παιδιά ομοφυλόφιλων οικογενειών. Σίγουρα θα αντιμετωπίσουν προβλήματα. ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η κατάσταση δεν θα ομαλοποιηθεί!

Μα ΜοναΧε οι περισσότεροι (νομίζω) δεν είμαστε ενάντια στην υιοθέτηση. Απλώς με τις προκαταλήψεις που υπάρχουν σήμερα και με τη μη διευθέτηση άλλων ζητημάτων (θεσμοποίηση του σύμφωνου συμβίωσης) είναι λάθος κίνηση να προτείνουμε κάτι τέτοιο για να δείξουμε ότι είμαστε φιλελεύθεροι. Στις μονογοϊκές οικογένειες που αναφέρεις αυτές τουλάχιστον ήταν νόμιμες. Αυτή την στιγμή δεν είναι καν νόμιμο ένα ομόφυλο ζευγάρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
είναι λάθος κίνηση να προτείνουμε κάτι τέτοιο για να δείξουμε ότι είμαστε φιλελεύθεροι.

Υπονοείς ότι όσοι τάχθηκαν υπέρ της υιοθεσίας το έκαναν για να δείξουν ότι είναι φιλελεύθεροι;
Ή κατάλαβα λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Υπονοείς ότι όσοι τάχθηκαν υπέρ της υιοθεσίας το έκαναν για να δείξουν ότι είναι φιλελεύθεροι;
Ή κατάλαβα λάθος;

:/:

Όχι αγαπητή Michelle. Το έκαναν νομίζω επειδή είναι φιλελεύθεροι χωρίς να θέλω να βάλω ταμπέλα σε κάποιον. Και ακριβώς επειδή οι φιλελεύθεροι ζητούν μια συνεχή πρόοδο κάποιες φορές ξεχνούν ότι δεν είναι δυνατό να πραγματοποιηθεί λόγω αντικειμενικών συνθηκών.

Τεσπά. Αυτό είναι άλλη κουβέντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top