Netbooks

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βλέπω έναν αχαλίνωτο ανταγωνισμό αλλά και ζήτηση στα πραγματικά μικρά laptops. Ωστόσο τα βλέμματα επικεντρώνεται στην ASUS (με το EEEPC 900) και στην HP (με το Mini-Notes 2133).

https://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4352
https://www.trustedreviews.com/notebooks/review/2008/04/16/Asus-Eee-PC-900/p1


Νομίζω αυτή η κατηγορία laptop αξίζει να έχει το δικό της thread.

Υ.γ.: Σκέφτομαι να αγοράσω το Mini-Notes 2133 με 1,6ghz και Vista. Όποιος θέλει του φέρνω ένα από Αμερικά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βλέπω έναν αχαλίνωτο ανταγωνισμό αλλά και ζήτηση στα πραγματικά μικρά laptops. Ωστόσο τα βλέμματα επικεντρώνεται στην ASUS (με το EEEPC 900) και στην HP (με το Mini-Notes 2133).

https://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4352
https://www.trustedreviews.com/notebooks/review/2008/04/16/Asus-Eee-PC-900/p1


Νομίζω αυτή η κατηγορία laptop αξίζει να έχει το δικό της thread.

Υ.γ.: Σκέφτομαι να αγοράσω το Mini-Notes 2133 με 1,6ghz και Vista. Όποιος θέλει του φέρνω ένα από Αμερικά :D

είναι υπέροχα όλα αυτά ρε γμτ αλλά του πανακρίβου!
πόσο κοστολογούνται περίπου βρε Πάνο? για πες κι ίσως μου φέρεις από τους ορκιζμένους οχτρούς μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το Asus αν δεν κάνω λάθος έχει κάπου 500Ευρώ, ωστόσο έχει Linux. Ναι μεν για browsing, e-mail είναι οκ ίσως συναντήσεις άλλου προβλήματα. Υπάρχει και ένα πιο παλιό μοντέλο που ίσως κάνει 300E. Και αυτό με Linux.

Το Mini-Notes της HP κυκλοφορεί σε πολλές εκδόσεις. Οι δύο βασικές είναι αυτή με το Linux και αυτή με τα Microsoft Vista. Οι τιμή της πρώτης υπολογίζω να είναι γύρω στα 300-400 ενώ της Δεύτερης στα 500-600.

Αυτά τα Laptop είναι τόσο φθηνά, σε αντίθεση με της πρότασεις της Sony, HTC, Samsung επειδή έχουν διαφορετικό επεξεργαστή μιας και ο σκοπός αυτών των laptop είναι να διευκολύνουν στην φορητότητα. Σαφώς και μπορούν να τρέξουν Photoshop ή autocad (αυτό της HP, μιας και είναι το μοναδικό που κυκλοφορεί επίσημα με Windows) αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός τους.

Πάντως μην σε τρομάζει ο επεξεργαστής, αν έχεις ανάγκη ένα τόσο μικρό λαπτοπ θα σου καλύψει τις βασικές σου ανάγκες, ίσως και με το παραπάνω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μπήκε και η Dell στον χώρο τον UMPC. Συγκεκριμένα παρουσίασε το mini Inspiron, τον ανταγωνιστή τoυ HP M1210.

dellpencil2.jpgdellwpencil.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Όμορφο, και αν κρίνω από το μολύβι δίπλα, πρέπει να είναι και αρκούντως μικρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το Asus αν δεν κάνω λάθος έχει κάπου 500Ευρώ, ωστόσο έχει Linux. Ναι μεν για browsing, e-mail είναι οκ ίσως συναντήσεις άλλου προβλήματα. Υπάρχει και ένα πιο παλιό μοντέλο που ίσως κάνει 300E. Και αυτό με Linux.

Το Mini-Notes της HP κυκλοφορεί σε πολλές εκδόσεις. Οι δύο βασικές είναι αυτή με το Linux και αυτή με τα Microsoft Vista. Οι τιμή της πρώτης υπολογίζω να είναι γύρω στα 300-400 ενώ της Δεύτερης στα 500-600.

Αυτά τα Laptop είναι τόσο φθηνά, σε αντίθεση με της πρότασεις της Sony, HTC, Samsung επειδή έχουν διαφορετικό επεξεργαστή μιας και ο σκοπός αυτών των laptop είναι να διευκολύνουν στην φορητότητα. Σαφώς και μπορούν να τρέξουν Photoshop ή autocad (αυτό της HP, μιας και είναι το μοναδικό που κυκλοφορεί επίσημα με Windows) αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός τους.

Πάντως μην σε τρομάζει ο επεξεργαστής, αν έχεις ανάγκη ένα τόσο μικρό λαπτοπ θα σου καλύψει τις βασικές σου ανάγκες, ίσως και με το παραπάνω :)
To Asus παίρνει πολύ εύκολα και windows xp ή vista.
Είναι μια πολύ τίμια πρόταση, αφού το eee701 κοστίζει γύρω στα 300 ή 400 ευρώ, και το 900 λίγο παραπάνω. Μόνο μειονέκτημα η μικρή χωρητικότητα του σκληρού δίσκου, αλλά αυτό αντιμετωπίζεται εύκολα, πολύ δε περισσότερο αν πρόκειται για δεύτερο υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πως φορτώνεις xp ή vista σε αυτά;

Ρωτάω μιάς και δεν έχουν cd-rom.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πως φορτώνεις xp ή vista σε αυτά;

Ρωτάω μιάς και δεν έχουν cd-rom.
Αχχχ ρε Μπόρυ....
Με φλασάκι ρε συ. Αφού έχει 3 usb θύρες.
Το έχω δει σε άλλο φόρου, ( ξέρεις εσύ ποιο) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
:D
Ξέρω...:P


Αλλά αν πρόκειται για εγκατάσταση με usb, μιλάμε για ανεπίσημη version windows ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Χμμ, υποθέτω πως ναι.
Λες να έχει προβλήματα;
Ζαχαρώνω ένα τέτοιο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Και γιατί να μη μείνεις με το προεγκατεστημένο λειτουργικό;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το linux?
Δεν ξέρω, δεν το έχω δουλέψει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τσέκαρε το στο asus, εγώ που το είδα στο multirama ξετρελάθηκα!

Αλλά το ερώτημα μένει, με ποιά λογική λένε πως είναι εφικτή η εγκατάσταση windows από τη στιγμή που δεν έχει cd-rom;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
:D
Ξέρω...:P


Αλλά αν πρόκειται για εγκατάσταση με usb, μιλάμε για ανεπίσημη version windows ε;
Όχι αναγκαστικά ... η microsoft θέλει ύπαρξη άδειας, τώρα το πως το εγκατέστησες είναι δικό σου θέμα
To Asus παίρνει πολύ εύκολα και windows xp ή vista.
Αλλά το ερώτημα μένει, με ποιά λογική λένε πως είναι εφικτή η εγκατάσταση windows από τη στιγμή που δεν έχει cd-rom;
Μάλιστα νομίζω ότι και η ίδια η asus το βγάζει με XP
Είναι μια πολύ τίμια πρόταση
Τσέκαρε το στο asus, εγώ που το είδα στο multirama ξετρελάθηκα!
Δεν θα το έλεγα. Στα μάτια μου τουλάχιστον, λόγο των άθλιων πλαστικών, μοιάζει με παιχνίδι. Ούτε αν σκεφτώ την τιμή του θα το χαρακτηρίζω τίμιο, αφού η HP στα ίδια λεφτά έχεις βγάλει και πολύ καλύτερη πρόταση και με πολύ ανώτερη ποιότητα.

Και γιατί να μη μείνεις με το προεγκατεστημένο λειτουργικό;:hmm:
Γιατί το 50+++% προτιμά windows?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δεν θα το έλεγα. Στα μάτια μου τουλάχιστον, λόγο των άθλιων πλαστικών, μοιάζει με παιχνίδι. Ούτε αν σκεφτώ την τιμή του θα το χαρακτηρίζω τίμιο, αφού η HP στα ίδια λεφτά έχεις βγάλει και πολύ καλύτερη πρόταση και με πολύ ανώτερη ποιότητα.
Δώσε link!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχουμε αρκετές νέες προτάσεις στο θέμα αυτό.

Καταρχάς η Acer παρουσίασε το Aspire One το όποιο θα κοστίζει 300 ευρώ η έκδοση με τα 8GB SSD, 512 Ram, 3Cell μπαταρία και Linux ενώ θα κοστίζει 400 ευρώ η έκδοση με 1GB Ram, 80GB HDD και 6Cell μπαταρία και XP.


acer.jpgacer (2).jpg
acer (3).jpgacer (4).jpg
  • Επεξεργαστής: Intel Atom Processor N270 (1.6GHz, 512KB L2 Cache, FSB 533MHz)
  • Chipset: Intel 945GSE & ICH7
  • Ram: 512MB/1GB DDR2-533
  • Display: 8.9″ WSVGA (1024×600) TFT LCD, με Acer Crystalbrite Technology
  • Κάρτα Γραφικών: Intel GMA 950 Graphics Controller
  • Δίσκος: 8GB NAND Flash Module ή 80GB HDD
  • Κάρτα ήχου : Integrated Intel HD Audio CODEC; Built-in Speakers and Microphone
  • Συνδέσεις: 10Base-T/100Base-TX Fast Ethernet; 802.11b/g Wireless LAN
  • Θύρες: 3x USB 2.0 Ports; 1x VGA Port; 1x RJ45 LAN Port; 1x Headphone-out; 1x Microphone-in
  • Card Reader: 5-in-1 Card Reader, Support SD, MMC, MS, MS PRO, xD
  • Κάμερα: 0.3 Megapixel WebCam
  • Μπαταρία: 3-cell 2200mAh ή 6-Cell 4400mAh Battery, μέχρι και 3 hours Life Time
  • Διαστάσεις: 249 x 170 x 29 mm
  • Χρώμα: Άσπρο και Μαύρο
  • Βάρος: 995 gr
  • Operating System: Linux ή Windows XP
Ωστόσο και και η Fuijtsu Siemens έβγαλε και την δικιά της πρόταση στην αγορά των netbook αλλά δεν γνωρίζουμε τίποτα περισσότερο από την οθόνη που θα είναι 8.9" και την εμφάνιση του
FS - Netbook.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Σαν τα χιόνια!
Σκέφτομαι να πάρω ένα λαπτοπάκι καινούριο.

Δεν έχω καμία ιδιάίτερη ενημέρωση απλά διάβασα στην εφημερίδα για τα μικρά λαπτοπάκια.
Αυτά έως 10 ίντσες.

Ξέρετε τπτς?
Οι τιμές από ότι διάβασα είναι χαμηλές.
Τι προδιαγραφές μπορεί να έχουν και για τι χρήση ενδείκνυνται.

Έχει κανείς σας κάποιο?

Θενξξξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Σαν τα χιόνια!
Σκέφτομαι να πάρω ένα λαπτοπάκι καινούριο.

Δεν έχω καμία ιδιάίτερη ενημέρωση απλά διάβασα στην εφημερίδα για τα μικρά λαπτοπάκια.
Αυτά έως 10 ίντσες.

Ξέρετε τπτς?
Οι τιμές από ότι διάβασα είναι χαμηλές.
Τι προδιαγραφές μπορεί να έχουν και για τι χρήση ενδείκνυνται.

Έχει κανείς σας κάποιο?

Θενξξξ

Στην (ελληνικη) αγορα αυτη τη στιγμη, απο οσο ξερω, υπαρχουν δυο μοντελα φθηνων laptops με μικρη οθονη. Τα ASUS EEE PC και το MSI WIND. Το πρωτο κινειται αναλογα με το τι λειτουργικο θα εχει, ποση μνημη και σκληρο δισκο απο 250-350 ? ενω το αλλο ειναι στα 400.

Το MSI εχει μεγαλυτερη οθονη, αλλα το ASUS γενικα εχει πολυ μεγαλυτερη απηχηση.
Αν και σε μεγαλο βαθμο εξαρταται και απο το σε ποια τιμη θα ερθει στην Ελλαδα, πολυ καλη επιλογη (και κατα τη γνωμη μου κλασεις ανωτερη σε ποιοτητα κατασκευης και design) ειναι και το HP 2133.

Η χρηση τους ειναι προφανης. Επεξεργασια κειμενου, ιντερνετ, κτλ. Δεν θα το παρεις για να βλεπεις high definition ταινιες, ουτε για να επεξεργαζεσαι φωτογραφιες με Photoshop. Αλλα για ενα δευτερο laptop, ή αν θες να εχεις παντα μαζι σου εναν υπερελαφρυ υπολογιστη για απλα πραγματα, ειναι κορυφαια.

Η ενσταση μου εμενα ειναι στο οτι με καλυτερες επιδοσεις, και με πολυ λιγα περισσοτερα χρηματα μπορεις να παρεις εναν καλυτερο υπολογιστη 15,4'' που να ειναι και..."φυσιολογικος". Εξαρταται βεβαια τι συμβιβασμους θελει να κανει ο καθενας στο βαρος που θελει να κουβαλαει, στις επιδοσεις, κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα ASUS EEE PC και το MSI WIND. Το πρωτο κινειται αναλογα με το τι λειτουργικο θα εχει, ποση μνημη και σκληρο δισκο απο 250-350 ? ενω το αλλο ειναι στα 400.
Στο you.gr κυκλοφορεί το Acer Aspire One
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top