Γενικό θέμα για το e-κάπνισμα

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σήμερα μετά από 5+ μέρες Gamucci δοκίμασα τσιγάρο και μάλιστα την αγαπημένη μου μάρκα και εκτός από ζαλάδα μου φάνηκε αηδία :P
Δοκίμασα κι εγώ από το τσιγάρο του και μου φάνηκε άθλιο, λες και έγλυφα τασάκι :mpliaks:
Και να φανταστεί κανείς ότι είχα ξεκινήσει το κάπνισμα in the first place επειδή μου άρεσε η γεύση :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τόση διαφορά υπάρχει στη γεύση ρε παιδιά; :blink:
Τι θυμίζει η γεύση του ενός και τι του άλλου; :hmm:





Παρεμπιπτώντως, ίσως οφείλεται και σ' αυτό. :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δοκίμασα κι εγώ από το τσιγάρο του και μου φάνηκε άθλιο, λες και έγλυφα τασάκι :mpliaks:
Και να φανταστεί κανείς ότι είχα ξεκινήσει το κάπνισμα in the first place επειδή μου άρεσε η γεύση :blink:

Σοβαρά; Φαίνεται too good to be true, παιδιά! Μπορείς να καπνίζεις οπουδήποτε χωρίς καπνό, δεν περιέχει πίσσα και τις άλλες βλαβερές ουσίες του τσιγάρου και σε κάνει να κόβεις εντελώς το κάπνισμα!
Ουσιαστικά δηλαδή εθίζεσαι σε αυτό; Ή επειδή δεν περιέχει πίσσα δεν είναι εθιστικό; Η πίσσα ή η νικοτίνη είναι αυτό που σε εθίζει στο τσιγάρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Γιώργο Και τα δύο "τσιγάρα" είναι, απλά το gamucci δεν είναι τόσο βρώμικο αλλά πιο "e"

Σοβαρά; Φαίνεται too good to be true, παιδιά! Μπορείς να καπνίζεις οπουδήποτε χωρίς καπνό, δεν περιέχει πίσσα και τις άλλες βλαβερές ουσίες του τσιγάρου και σε κάνει να κόβεις εντελώς το κάπνισμα!
Ουσιαστικά δηλαδή εθίζεσαι σε αυτό; Ή επειδή δεν περιέχει πίσσα δεν είναι εθιστικό; Η πίσσα ή η νικοτίνη είναι αυτό που σε εθίζει στο τσιγάρο;
Η νικοτίνη είναι αυτό που εθίζει.

Τέτοια σκηνικά δεν είναι για κόψιμο του τσιγάρου αλλά για κάτι πιο "υγιεινό"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η πίσσα ή η νικοτίνη είναι αυτό που σε εθίζει στο τσιγάρο;
Νομίζω η νικοτίνη, χωρίς να 'χω κάποιο πρόχειρο link πάνω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σοβαρά; Φαίνεται too good to be true, παιδιά! Μπορείς να καπνίζεις οπουδήποτε χωρίς καπνό, δεν περιέχει πίσσα και τις άλλες βλαβερές ουσίες του τσιγάρου και σε κάνει να κόβεις εντελώς το κάπνισμα!
Ουσιαστικά δηλαδή εθίζεσαι σε αυτό; Ή επειδή δεν περιέχει πίσσα δεν είναι εθιστικό; Η πίσσα ή η νικοτίνη είναι αυτό που σε εθίζει στο τσιγάρο;
H νικοτίνη είναι η εθιστική, μη χαίρεσαι :P
Too good to be true δεν είναι, έχει κάποια μειονεκτήματα, τα οποία περιέγραψα παραπάνω (το κυριότερο κατ εμέ ότι πρέπει να το συνηθίσεις πρώτα, τις πρώτες 1-2 μέρες σκέφτεσαι "σε τι βλακεία πέταξα τα λεφτά μου" :P γιατί έχει λίγο διαφορετικό τρόπο που ρουφάς (περιέγραψα παραπάνω) και ότι τελειώνει σχετικά γρήγορα η μπαταρία, θα έπρεπε οπωσδήποτε να προσπαθήσουν για τουλάχιστον τη διπλάσια διάρκεια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
H νικοτίνη είναι η εθιστική, μη χαίρεσαι :P
Too good to be true δεν είναι, έχει κάποια μειονεκτήματα, τα οποία περιέγραψα παραπάνω (το κυριότερο κατ εμέ ότι πρέπει να το συνηθίσεις πρώτα, τις πρώτες 1-2 μέρες σκέφτεσαι "σε τι βλακεία πέταξα τα λεφτά μου" :P γιατί έχει λίγο διαφορετικό τρόπο που ρουφάς (περιέγραψα παραπάνω) και ότι τελειώνει σχετικά γρήγορα η μπαταρία, θα έπρεπε οπωσδήποτε να προσπαθήσουν για τουλάχιστον τη διπλάσια διάρκεια).

Το πιο σημαντικό μου φαίνεται ότι δεν έχει τη μυρωδιά του καπνού και μπορείς να το "καπνίσεις" παντού.
Για παράδειγμα, τώρα που στο γραφείο μας εφάρμοσαν στρατιωτικό αντικαπνιστικό κώδικα, θα ήταν η καλύτερη λύση...
Τα διάβασα τα μειονεκτήματα αλλά νομίζω ότι αφού ούτως ή άλλως δεν μπορώ να το κόψω, από το να σκέφτομαι συνέχεια το πότε θα κάνω τσιγάρο είναι καλύτερο να κουβαλάω έξτρα μπαταρίες μαζί μου :)
Thanks Michelle!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το πιο σημαντικό μου φαίνεται ότι δεν έχει τη μυρωδιά του καπνού και μπορείς να το "καπνίσεις" παντού.
Για παράδειγμα, τώρα που στο γραφείο μας εφάρμοσαν στρατιωτικό αντικαπνιστικό κώδικα, θα ήταν η καλύτερη λύση...
Τα διάβασα τα μειονεκτήματα αλλά νομίζω ότι αφού ούτως ή άλλως δεν μπορώ να το κόψω, από το να σκέφτομαι συνέχεια το πότε θα κάνω τσιγάρο είναι καλύτερο να κουβαλάω έξτρα μπαταρίες μαζί μου :)
Thanks Michelle!
Πάντως κάτι σαν καπνό βγάζει και αυτό, απλά διαλύεται πολύ πιο γρήγορα από κανονικό καπνό και δεν μυρίζει (εκτός αν χώσεις τη μύτη σου μέσα μόλις βγει από το στόμα του άλλου :P). Αλλά αν το δει κάποιος άσχετος, μοιάζει ΠΟΛΥ με καπνό. Οπότε ελπίζω να σε αφήσουν και να μην νομίζουν ότι τους δουλεύεις. :P
Εγώ δεν έχω κάνει ακόμα το Starbucks test πάντως :P (να το καπνίσω μέσα σε Starbucks)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Πάντως κάτι σαν καπνό βγάζει και αυτό, απλά διαλύεται πολύ πιο γρήγορα από κανονικό καπνό και δεν μυρίζει (εκτός αν χώσεις τη μύτη σου μέσα μόλις βγει από το στόμα του άλλου :P).

Αν είσαι σε κλειστό χώρο, για παράδειγμα σε ένα μικρό δωμάτιο (ή γραφείο στη περίπτωσή μου) δεν θα μυρίζει καπνίλα, έτσι δεν είναι; Θα ντουμανιάζει το χώρο ο καπνός του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Νομίζω ότι με 5-6 άτομα δεν θα ντουμανιάζει μιας και καπνός μετά από 3-5sec χάνετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν είσαι σε κλειστό χώρο, για παράδειγμα σε ένα μικρό δωμάτιο (ή γραφείο στη περίπτωσή μου) δεν θα μυρίζει καπνίλα, έτσι δεν είναι; Θα ντουμανιάζει το χώρο ο καπνός του;
Εμείς πάντως είμαστε 2 άτομα σε ένα μικρό γραφείο και δεν ντουμανιάζει καθόλου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι...ειναι ακινδυνο και για τον καπνιστη αλλα και για τους παθητικους καπνιστές?Η νικοτινη δεν ειναι βλαβερη ουσία ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι...ειναι ακινδυνο και για τον καπνιστη αλλα και για τους παθητικους καπνιστές?Η νικοτινη δεν ειναι βλαβερη ουσία ?
Ακόμα και αν είναι, και το τσιγάρο εμπεριέχει νικοτίνη και από την στιγμή που τα e-τσιγάρα εμπεριέχουν μόνο νικοτίνη,σε αντίθεση με τα κανονικά τσιγάρα, είναι εύκολο να διαπιστώσουμε ποίο είναι το πιο βλαβερό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Ακόμα και αν είναι, και το τσιγάρο εμπεριέχει νικοτίνη και από την στιγμή που τα e-τσιγάρα εμπεριέχουν μόνο νικοτίνη,σε αντίθεση με τα κανονικά τσιγάρα, είναι εύκολο να διαπιστώσουμε ποίο είναι το πιο βλαβερό :)

Σωστο αυτο... ;)
Παντως αν και καπνιστης (πακετο την ημερα) δε θα το επαιρναγια δυο ισως ηλιθιους λογους
1)Θα ντρεπομουν να κυκλοφορησω με κατι τετοιο
2)Τα στριφτα ειναι πιο οικονομικα απο αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Σωστο αυτο... ;)
Παντως αν και καπνιστης (πακετο την ημερα) δε θα το επαιρναγια δυο ισως ηλιθιους λογους
1)Θα ντρεπομουν να κυκλοφορησω με κατι τετοιο
2)Τα στριφτα ειναι πιο οικονομικα απο αυτο

Μήπως όμως θα έπρεπε να βάλεις πάνω από αυτούς 2 λόγους το θέμα της υγείας σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βέβαια, μερικά από αυτά είναι:

https://www.elektrisches-rauchen.com/ (Γερμανικό)
https://www.e-cigarette-forum.com/phpBB3/ (Αγγλικό)
https://www.esigaret.nl/ (Ολλανδικό + Αγγλικό)
https://www.e-cigaret.com/forum/index.php (Ολλανδικό)

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Google ή το Babelfish για να μεταφράσεις στα Αγγλικά τις σελίδες.
Πολύ ωραίο το δεύτερο (το αγγλικό), κρίμα που δεν έχει και πολλή κίνηση :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsgiorgos

Νεοφερμένος

Ο tsgiorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σωστο αυτο... ;)
Παντως αν και καπνιστης (πακετο την ημερα) δε θα το επαιρναγια δυο ισως ηλιθιους λογους
1)Θα ντρεπομουν να κυκλοφορησω με κατι τετοιο
2)Τα στριφτα ειναι πιο οικονομικα απο αυτο

Να το ξανασκεφτείς γαιτί το ότι δεν εισπνέεις καρκινογόνες ουσίες με το ηλεκτρονικό τσιγάρο μετράει.
Μετά από 20 χρόνια καπνιστής μπορώ να σου πω ότι είναι το μόνο που σκέφτεσαι ανάβοντας κάθε τσιγάρο και ξέρεις ότι δέν μπορείς να το κόψεις.
Ποτέ δεν φανταζόμουνα ότι θα ήταν απίστευτα δύσκολο να το σταματήσω και πρίν μερικά χρόνια ακόμα έλεγα "έλα μωρέ, όποτε θέλω το κόβω".
'Εχω κάνει πάρα πολλές προσπάθειες να το κόψω και με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους, φυσικα χωρίς κανένα αποτέλεσμα και είχα και τις παρενέργιες όπως αναφέρθηκαν σε προηγούμενη σελίδα.
Μπορώ να σου πω ότι ξεφορτώθηκα το 99% των βλαβερών ουσιών και όλη την "τσιγαρίλα" που διαρκώς με περιστοίχιζε (ρούχα, μαλλιά, το αυτοκίνητό μου, το σπίτι μου). Τώρα οι άλλοι που καπνίζουν αρχίζουν να μου βρωμάνε και λέω στον εαυτό μου πως άντεχα.
Μπορεί να φαίνονται λίγο σκληρά αυτά που λέω άλλα είναι η αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
να ρωτησω κατι...? με αρωμα μεντας υπαρχει?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
να ρωτησω κατι...? με αρωμα μεντας υπαρχει?:hmm:
Για Gamucci λένε ότι θα βγάλουν με γεύσεις, και μέντα και διάφορες άλλες.
Υπάρχουν άλλα e-τσιγάρα που έχουν ήδη γεύσεις και σίγουρα θα έχουν μέντα μιας και είναι από τις πιο κοινές γεύσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cap

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Ειχε κανείς άλλες εμπειρίες από τη χρήση e-cigarettes;
Εγώ ακόμα περιμένω..ευελπιστώ αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top