Έχοντας θέση υψηλότερη των ικανοτήτων μας...

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ήθελα να μάθω τις γνώμες και τις εμπειρίες σας από περιπτώσεις, όπου βρεθήκατε σε μία θέση που απαιτούσε μεγαλύτερη εμπειρία απ' όση είχατε.
Κάποιες φορές απλά πρέπει να κάνουμε κάτι τέτοιο, για να ανέβουμε επαγγελματικά, άλλες φορές μάλιστα λέμε ψέμματα πριν προσληφθούμε.

Το έχετε κάνει; Θα το κάνατε;
Πώς επιβιώσατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
To έκανα!

Έπεσε πολύ κλάμα, πολύ διάβασμα και πολύ ξενύχτι για να αποκτήσω ότι προσόν «είχα» κατά τη διάρκεια της συνέντευξης *όπου τις μισές λέξεις, ορολογίας κτλ δεν τις καταλάβαινα καν.

Δυσκολεύτηκα πάρα πολύ, αλλά θα το ξαναέκανα αν χρειαζόταν.

Εκτός αν έχεις προυπηρεσία κάποιου καιρού, θεωρώ ότι ποτέ δεν ξέρεις όλα όσα απαιτούνται.
Άσε που κάποια από αυτά συχνά είναι και επιεικώς παράλογα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μου εχει τυχει να ειμαι σε θεση οπου σιγουρα δεν ειχα την απαιτουμενη εμπειρια και το γνωριζαν, αλλα λογω συγκυριων με εριξαν στα βαθια αποτομα και δεν ειχα να κανω τπτ αλλο απο το να κολυμπησω....Τα καταφερα, ασχετα με το εαν περασα τα αγχη της ζωης μου, ως πρωταρα που ημουν...
Οχι βεβαια πως εκτιμηθηκε, αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο..
Σημασια εχει οτι πηρα αρκετα απο την αποτομη αυτη "βουτια" ..
Αλλα ποτε δε θα προσποιουμουν λεγοντας ψεματα οτι εχω μεγαλυτερη εμπειρια απο οση εχω για να ανελθω ή απλα για να παρω μια δουλεια που θελω..
Ειναι αλλο να το γνωριζουν εξαρχης και παραυτα να σε προσλαβουν για τους χ,ψ λογους και αλλο να τους κοροιδευεις και να γινεις ρεζιλι σε περιπτωση που αποκαλυφθει το όποιο ψεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
lol... τα ίδια με την Εδάδ...


"πολύ καλή γνώση Unix" έλεγε το cv μου [και έπεισα κιόλας ότι είναι έτσι :P] όταν μετά βίας ήξερα 2 εντολές σε Unix...

πιέστηκα, ζορίστηκα, διάβασα, έκλαψα κάποιες στιγμές και τελικά... το κάλυψα. Και... χαλαρά θα το ξανάκανα αν χρειαζόταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ είμαι στη φάση αυτή, όπου πρέπει να πω ψέματα.
Για τα χρόνια προϋπηρεσίας, για την εμπειρία στην εκτέλεση έργων, για την εμπειρία σε ελβετικό γραφείο.
Πιο πολύ το τελευταίο με αγχώνει, γενικά δε θα μασούσα τόσο αν ήμουν Ελλάδα, πιστεύω. Αλλά εδώ δεν ξέρεις από πού θα σου 'ρθει...

Από την άλλη πιστεύω ότι κάθε εργοδότης ζητάει πολλά για να πετύχει κάποιον που λέει ότι κατέχει τα περισσότερα ενώ ξέρει τα μισά.
Ελπίζω, δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγώ είμαι στη φάση αυτή, όπου πρέπει να πω ψέματα.
Για τα χρόνια προϋπηρεσίας, για την εμπειρία στην εκτέλεση έργων, για την εμπειρία σε ελβετικό γραφείο.
Πιο πολύ το τελευταίο με αγχώνει, γενικά δε θα μασούσα τόσο αν ήμουν Ελλάδα, πιστεύω. Αλλά εδώ δεν ξέρεις από πού θα σου 'ρθει...

Από την άλλη πιστεύω ότι κάθε εργοδότης ζητάει πολλά για να πετύχει κάποιον που λέει ότι κατέχει τα περισσότερα ενώ ξέρει τα μισά.
Ελπίζω, δηλαδή.


πφφφφφφφφφφ εύκολο
λες ότι τα έχεις αλλά σε συνθήκες Ελλάδας
trust me... αν έρθουν τα πολύ δύσκολα και κινδυνεύεις να εκτεθείς λες απλά... "ααα εμείς στο Ελλάδα...." :P



πάντως, όχι δεν μου έχει συμβεί
συνήθως μου έλεγαν ότι είμαι over qualified :mad:
αν χρειαζόταν να το κάνω μάλλον θα το έκανα αλλά... σε κάτι το οποίο γνωρίζω ότι αν χρειαστεί να μάθω εν μία νυχτί θα τα καταφέρω και δεν θα γίνω ρόμπα
κοινώς, δε θα έλεγα ότι μιλάω άπταιστα Ιταλικά ενώ γνωρίζω όλο κι όλο 10 γραμμές
αλλά θα έλεγα ότι ξέρω μέτρια corel γνωρίζοντας μόνο 10 βασικές εντολές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δυστυχώς εδώ θεωρούν τις ελβετικές συνθήκες έτσι κι αλλιώς ιδιαίτερες, οπότε δεν περνάει τόσο το "α, εμείς στην Ελλάδα..."
Εννοείται το έχω χρησιμοποιήσει όπου με έπαιρνε, αλλά όπου βλέπεις "Ζητείται... με εμπειρία στην Ελβετία", ξέρεις ότι θα σε ξετινάξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ααααααααααα :/:
δεν ξέρω.... αν ήμουν ελλάδα θα το έκανα χαλαρά... όξω θα ντρεπόμουν :redface:
κι αυτό γιατί ξέρω ότι στην Ελλάδα λειτουργούν αν όχι όλοι έτσι, σίγουρα οι περισσότεροι
εκτός τοιχών ελλάδας όμως... δεν ξέρω καρδιά μου να σου πω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν πειράζει, υπάρχουν ένα σωρό άλλες απαιτήσεις, για τις οποίες μπορώ να πω ψέμματα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν πειράζει, υπάρχουν ένα σωρό άλλες απαιτήσεις, για τις οποίες μπορώ να πω ψέμματα... ;)
οκ, σε παραπέμπω στο #6 τότε για το τι θα έκανα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Ήθελα να μάθω τις γνώμες και τις εμπειρίες σας από περιπτώσεις, όπου βρεθήκατε σε μία θέση που απαιτούσε μεγαλύτερη εμπειρία απ' όση είχατε.
Κάποιες φορές απλά πρέπει να κάνουμε κάτι τέτοιο, για να ανέβουμε επαγγελματικά, άλλες φορές μάλιστα λέμε ψέμματα πριν προσληφθούμε.

Το έχετε κάνει; Θα το κάνατε;
Πώς επιβιώσατε;

Εξαρτάται από την "σοβαρότητα" του ψέμματος. Δλδ αν πει κάποιος πως είναι λογιστής κ πως ξέρει να κλείνει ισολογισμό ενώ ήταν μια ζωή γραμματέας, οκ θα φανεί η άγνοιά του σίγουρα κ σύντομα. Αν κάποιος με γνώσεις πληροφορικής/προγραμματισμού πει πως γνωρίζει ένα πρόγραμμα/λειτουργικό/κτλ ενώ δεν έχει ιδέα, μικρό το κακό καθώς είναι του επαγγέλματος κ εύκολα θα μπορέσει να ανταπεξέλθει κ να το μάθει.

Προσωπικά, δεν έχω πει ψέμματα για καμία θέση εργασίας, κ όχι γτ δεν το σκέφτηκα αλλά γτ αφενός δεν μπορώ (μου φαίνεται ρε γμτ :mad:) κ αφετέρου γτ συνήθως μου έλεγαν ότι ήμουν οverqualified για τη θέση οπότε δεν χρειάστηκε.

Γενικά, υποστηρίζω την ειλικρίνεια σε cv & συνεντεύξεις (χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως είναι κ το σωστό). Γνωρίζω περιπτώσεις που ο εργοδότης μεταξύ 2 υποψηφίων με τα ίδια περίπου προσόντα, όπου ο ένας παρουσίασε με ειλικρίνεια τα προσόντα του κ ο δεύτερος εμφανίστηκε με περισσότερη αυτοπεποίηθηση (όχι όμως σε βαθμό "αυθάδειας"), τελικά προτιμήθηκε ο 2ος καθώς η αυτοπεποίηθησή του ερμηνεύθηκε ως γνώση. So... you never know!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν έχω πει ψέματα, έχω όμως ''φουσκώσει'' την αλήθεια!:teasing: Σε συνέντευξη που πήγα παρουσίασα τον εαυτό μου ειδήμονα σε 1 συγκεκριμένο τομέα, χωρίς φυσικά να είμαι. Ο λόγος είναι ότι είχα πάρει εξειδίκευση στο master σε αυτό (που σε 1 master 8 courses η εξειδίκευση ήταν 2 από αυτά!:P). Τι κατόρθωσα? Έπεσα στα βαθιά, είχα δυσκολίες και ματαιώσεις, αλλά έφτασα σε 1 πολύ καλό επίπεδο που αν δεν είχα πάρει πρωτοβουλία δεν ξέρω αν θα είχα. Όπως είπαν κι άλλοι πιο πριν, θα το ξαναέκανα (αλλά με υπευθυνότητα, δεν θα έλεγα ότι ξέρω κάτι και δεν θα γνώριζα τίποτα, ούτε θα δημιουργούσα εντυπώσεις που δεν θα μπορούσα να τιμήσω, ισορροπία)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υποθέτουμε ότι έχουμε έναν υπάλληλο που λέει ψέματα σχετικά με το CV του, και ο εργοδότης τον ανακαλύπτει μετά από 20 μέρες. Έχει το δικαίωμα να τον πετάξει έξω χωρίς καμία απολύτως αμοιβή; Αν όχι, γιατί ο υπάλληλος έχει το δικαίωμα να πει ψέμματα;

Anyway. Μιας και αναφέρθηκε, το πει ένας υπάλληλος γνωρίζω illustrator ενώ δεν έχει την παραμικρή ιδέα από Vector Design τότε είναι το ίδιο να πει ξέρω να χειρίζομαι ισολογισμούς και ημερολογία ενώ το μόνο ξέρει είναι υπηρεσίες γραμματέα. Τα "προγράμματα" υπολογιστών δεν είναι πάντα Word και Internet Explorer
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ε, υποθέτω αν πει χοντρό ψέμα, θα τον πετάξει έξω.

Δεν ξέρω αν κατάλαβα τις αντιστοιχίες που παρουσίασες, αλλά όλα θέλουν εξυπνάδα... και κάποια ιδέα πώς θα ανταπεξέλθει κανείς αφού προσληφθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
...

Anyway. Μιας και αναφέρθηκε, το πει ένας υπάλληλος γνωρίζω illustrator ενώ δεν έχει την παραμικρή ιδέα από Vector Design τότε είναι το ίδιο να πει ξέρω να χειρίζομαι ισολογισμούς και ημερολογία ενώ το μόνο ξέρει είναι υπηρεσίες γραμματέα. Τα "προγράμματα" υπολογιστών δεν είναι πάντα Word και Internet Explorer

Μπορεί όμως να "ξεσκιστεί" κ να το μάθει γτ έχει τις βασικές γνώσεις, ενώ αν είσαι γραμματέας κ δεν έχεις ιδέα από χρεώσεις/πιστώσεις λογαριασμών, πόσο μάλλον να ισοσκελίσεις τον ισολογισμό, δεν μπορείς με την καμία να το μάθεις σε 1 μήνα :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Υποθέτουμε ότι έχουμε έναν υπάλληλο που λέει ψέματα σχετικά με το CV του, και ο εργοδότης τον ανακαλύπτει μετά από 20 μέρες. Έχει το δικαίωμα να τον πετάξει έξω χωρίς καμία απολύτως αμοιβή; Αν όχι, γιατί ο υπάλληλος έχει το δικαίωμα να πει ψέμματα;
FYI, υπάρχουν εταιρίες (προσωπικά το γνωρίζω για 3 συγκεκριμένες) που στο συμβόλαιο που υπογράφεις το λένε ότι αν αποκαλυφθεί ότι δήλωσες ψευδή στοιχεία διατηρούν το δικαίωμα να σε απολύσουν άνευ αποζημίωσης.

Επίσης ο εργοδότης (βάσει των νόμων που υπάρχουν) διατηρεί το δικαιώμα να σε απολύσει χωρίς αποζημίωση αν δεν τηρείς τους όρους του συμβολαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μπορεί όμως να "ξεσκιστεί" κ να το μάθει γτ έχει τις βασικές γνώσεις, ενώ αν είσαι γραμματέας κ δεν έχεις ιδέα από χρεώσεις/πιστώσεις λογαριασμών, πόσο μάλλον να ισοσκελίσεις τον ισολογισμό, δεν μπορείς με την καμία να το μάθεις σε 1 μήνα :P:P

Αν δεν έχεις ιδέα τι εστί προγραμματισμός ή σχεδιασμός ή ακόμη και Administrating όσο και να χτυπίεσε ούτε σε 6 μήνο δεν προλαβαίνεις να γίνει κάπως καλός. Τα προγράμματα απλά βοηθούν να εκτελέσεις καλύτερα κάποιες εργασίες.

π.χ. κάποιους που "ξέρει" από προγράμματα (???) μπορεί να μάθει ένα λογιστικό πρόγραμμα μέσα σε 1 μήνα; Δηλαδή τσάμπα μαθαίνω πολλαπλούς μικτούς; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Επιπλέον τους 2 πρώτους μήνες εργασίας ο εργοδότης μπορεί να σε απολυσει χωρίς αποζημίωση. Ε αν σε 2 μηνες δεν έχει καταλαβει τι ξερεις και τι όχι...ας πρόσεχε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα θέλατε ο εργοδότης να σας πει ψέματα για τον μισθό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
π.χ. κάποιους που "ξέρει" από προγράμματα (???) μπορεί να μάθει ένα λογιστικό πρόγραμμα μέσα σε 1 μήνα; Δηλαδή τσάμπα μαθαίνω πολλαπλούς μικτούς; :P
Οχι, αλλά καποιος που ξερει να χρησιμοποιεί υπολογιστές (δεν εννοώ να τον λύνει και ξαναφτιάχνει σε 5 λεπτά αλλά ούτε και να ξέρει μόνο να πατάει το κουμπάκι του firefox) και έχει και γνώσεις λογιστικής μπορεί να το μάθει και σε λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top