Έχοντας θέση υψηλότερη των ικανοτήτων μας...

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα γι' αυτό υπάρχουν οι 2 μήνες, Πάνο.
Άλλωστε οι περισσότερες εταιρίες δίνουν διάστημα προσαρμογής τουλάχιστον μίας εβδομάδας, όταν πιάσεις δουλειά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σαφώς, αρά για να ξέρει κάποιος Corel πρέπει να έχει γραφιστική παιδεία,γνώσεις, και κουλτούρα :)

Μα γι' αυτό υπάρχουν οι 2 μήνες, Πάνο.
Άλλωστε οι περισσότερες εταιρίες δίνουν διάστημα προσαρμογής τουλάχιστον μίας εβδομάδας, όταν πιάσεις δουλειά...
Ωστόσο ο εργοδότης δεν μπορεί να πει, σου είπα ψέμματα δεν θα σου δίνω 1000 αν θέλεις φύγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι, αλλά μπορεί να "φουσκώσει" τις απαιτήσεις του στην αγγελία, για να "πιάσει" κάτι όσο γίνεται καλό.
Πίστεψέ με, αν θέλει ο εργοδότης μπορεί να σε "πηδήξει" πολύ πιο εύκολα και ποικιλλοτρόπως από ότι να την πατήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάνο, αντί να το παίζεις ...Σωκράτης θέλεις να μας πεις τι σκέφτεσαι αντί να προσπαθείς να μας εκμαιεύσεις κάτι δια της πλαγίας οδού? ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ωστόσο ο εργοδότης δεν μπορεί να πει, σου είπα ψέμματα δεν θα σου δίνω 1000 αν θέλεις φύγε

Μα δε σου το λεει καν...το βλεπεις στον πρωτο μισθο...
Εγω παντως εχω δει αλλα να εχουν συμφωνηθει και αλλα να μπαινουν στο λογαριασμο...χωρις καμμια ενημερωση νωριτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτο δεν το καταλαβα...τι εννοεις...?:hmm:
π.χ. εγώ δεν μπορώ με τίποτα να αποδώσω στα γραφιστικά, όσο και να προσπαθήσω πάντα άχρηστος θα είμαι σε αυτόν τον τομέα. Αρά δεν έχω γραφιστική κουλτούρα :)

Μα δε σου το λεει καν...το βλεπεις στον πρωτο μισθο...
Εγω παντως εχω δει αλλα να εχουν συμφωνηθει και αλλα να μπαινουν στο λογαριασμο...χωρις καμμια ενημερωση νωριτερα..
Ωραία, και δηλαδή αντί να μην ξανα πατήσουμε σε αυτόν τον εργοδότη, καθόμαστε και του λέμε και εμείς ψέματα;

Είναι σαν μου λες ότι επειδή κάποιες γυναίκες, κάνουν σχέση για τα λεφτά, εγώ θα πρέπει να λέω σε όσες γυναίκες μου αρέσουν ότι έχω χρεόγραφα αξίας 100εκ ευρώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ωραία, και δηλαδή αντί να μην ξανα πατήσουμε σε αυτόν τον εργοδότη, καθόμαστε και του λέμε και εμείς ψέματα;

Είναι σαν μου λες ότι επειδή κάποιες γυναίκες, κάνουν σχέση για τα λεφτά, εγώ θα πρέπει να λέω σε όσες γυναίκες μου αρέσουν ότι έχω χρεόγραφα αξίας 100εκ ευρώ :)

1. Δεν μπορείς να μην ξαναπατήσεις, έχεις συμβόλαιο, που για τη δική σου παρουσία είναι πιο ξεκάθαρο και δεσμευτικό, από το παραθυράκι που βρήκε αυτός με το μισθό σου.
2. Τα ψέματα αν είναι τα έχεις πει από πριν. Και σκοπός σου είναι να φτάσεις το επίπεδο που επικαλέστηκες, ενώ ο μισθός δε θα ανέβει απαραίτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
1. Μπορείς να ζητήσεις παραίτηση
2. Και αυτός το ψέμα στην αρχή το είπε. Επίσης, τι σημασία έχει πότε ειπώθηκε ένα ψέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
π.χ. εγώ δεν μπορώ με τίποτα να αποδώσω στα γραφιστικά, όσο και να προσπαθήσω πάντα άχρηστος θα είμαι σε αυτόν τον τομέα. Αρά δεν έχω γραφιστική κουλτούρα :)
Μην είσαι τόσο αυστηρός. Μπορείς να αποδώσεις, απλά δεν θα είσαι όσο καλός όσο κάποιος που έχει ταλέντο πχ. Όλα μπορείς να τα μάθεις, αρκεί να έχεις θέληση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ε, ναι, παραιτήσου. Μόνο που για κάποιους ανθρώπους η παραίτηση δεν είναι μία καραμέλα που όποτε θέλουν έχουν κι όποτε θέλουν τη φτύνουν. Αν έχεις ψάξει 4 μήνες για μία δουλειά, δεν παραιτείσαι.
Επίσης είναι πρακτικά αδύνατο να σε προσλάβει ο άλλος κι αφού σου βάλει λιγότερα λεφτά, να πεις "α, βασικά, είμαι πιο καλός απ' όσο είχα πει".

Επαναλαμβάνω: να πει ο υποψήφιος εργαζόμενος ψέματα για τις ικανότητές του, με στόχο να προσληφθεί και σκοπό να βελτιωθεί έτσι κι αλλιώς, είναι θεμιτό και είναι μέρος του παιχνιδιού.
Να συμφωνήσεις σε κάτι αριθμητικό, σε λεφτά, και να βρεις τρόπο να βάλεις λιγότερα, είναι τσατσιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οπως και να εχει, οπως εχετε καλα καταλαβει στον ιδιωτικο τομεα με την ειλικρινεια και το σταυρο στο χερι δεν πας και πολυ μακρια....σπανια εκτιμαται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μην είσαι τόσο αυστηρός. Μπορείς να αποδώσεις, απλά δεν θα είσαι όσο καλός όσο κάποιος που έχει ταλέντο πχ. Όλα μπορείς να τα μάθεις, αρκεί να έχεις θέληση.:)
Δηλαδή με αυτόν τρόπο δεν προσβάλω τον εαυτό μου; Εγώ αυτό το ονομάζω υποκρισία.

@Γίδι, είναι δηλαδή θεμιτό κάποιος να αρχίσει μοιράζει τα "σε αγαπώ" με στόχο να φτιάξει σχέση και σκοπό να κάνει προσπάθεια να αγαπήσει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και σε κάθε περίπτωση όταν μιλάμε για ψέμα δεν νομίζω να εννοεί κανείς να πάει μια γραμματέας να δηλώσει ότι έχει κάνει support σε linux και solaris (!) ενώ δεν τα χει δει στη ζωή της, αλλά κυρίως σε πράγματα όπως να "Φουσκώσει" την τριβή που έχει με ένα αντικείμενο ή πρόγραμμα ... τέτοια πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί ο εργοδότης δεν έχει το δικαίωμα να φουσκώσει κάποια πράγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μπα συνηθως τα λεει πιο ξεφουσκωμενα...οπως πχ τι αρμοδιοτητες θα εχεις, ποιο θα ειναι το ωραριο...κ.ο.κ...
Παντα σου ζηταει περισσοτερα απο οσα σου ειχε πει, οπως επισης δουλευεις περισσοτερες ωρες απο οσες ειχε συζητηθει...(και χωρις να σε πληρωνει γι αυτο εξτρα, βεβαιως βεβαιως..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ο εργοδότης 9 στις 10 έχει ήδη φουσκώσει αυτά που περιμένει από έναν υποψήφιο υπάλληλο. Αν δεν με πιστέυεις τράβα στο kariera να δεις τι ζητάνε με προϋπηρεσία 1-2 χρόνια και από απόφοιτο ΙΕΚ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δηλαδή με αυτόν τρόπο δεν προσβάλω τον εαυτό μου; Εγώ αυτό το ονομάζω υποκρισία.
Πρώτον θα ήθελα να δω το δικό σου CV :P

Κατά δεύτερον αν έπρεπε να είμαστε αυθεντία σε ότι γράφαμε στο ως προσόν, μάλλον θα είχαμε άδειο CV.

Δεν μιλάω για τραβηγμένα παραδείγματα όπως αυτό της Αθηνάς με την γραμματέα, αλλά πχ εγώ που ξέρω C πχ, δηλώνω ότι ξέρω C, αλλά όπως είναι φυσικό δεν μπορώ να τα ξέρω όλα. Μπορώ να μάθω ότι μου ζητηθεί όμως. Αντίστοιχα και με το photoshop. Ξέρω τόσα, δεν δηλώνω γραφίστας, αλλά για γενικές ανάγκες ξέρω. Δικαιούμαι να τα δηλώσω; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Γιατί ο εργοδότης δεν έχει το δικαίωμα να φουσκώσει κάποια πράγματα;
Και ποιος σου είπε ότι δεν φουσκώνει? οταν σου μιλανε για θεση με...εξελιξη και εξελιξη δεν υπαρχει, όταν μιλάνε για εξτρα παροχες (πχ μπονους κλπ) και οι μονες εξτρα παροχες που βλεπεις είναι το "δωρο" του φλουριου στην πρωτοχρωνιατικη πιττα της εταιρείας, όταν σου λένε για αυξησεις και εννοούν πολλές φορές κάτω κι απο τις νομιμες.....τι είναι όλα αυτά?
Σε τελική με το να πω ότι έχω περισσότερα προσόντα απο ότι έχω πραγματικα, αν τελικα με τις ικανοτητες μου τα βγάλω περα, σε τι ζημιώνω τον εργοδότη μου? Εκανα τη δουλειά μου έτσι όπως "υποσχέθηκα" ότι θα την κάνω? Ναι κι ολα καλα. Δεν την εκανα? Μπορεί να με απολυσει. ΑΝ ομως μου μιλήσει για 1500 ευρώ και τελικα εννοεί...ετησίως...ε εμενα μου εκανε ζημιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
@Γίδι, είναι δηλαδή θεμιτό κάποιος να αρχίσει μοιράζει τα "σε αγαπώ" με στόχο να φτιάξει σχέση και σκοπό να κάνει προσπάθεια να αγαπήσει ;

Αχ έλα, μην μπλέκουμε τ' αυγά με τα πασχάλια. Δε θα πάω να αγαπηθώ με τον εργοδότη μου.

Κι όπως λένε και τα παιδιά, εσύ έχεις πολλά να κερδίσεις από τη δουλειά, να μάθεις πράγματα, να μπεις στα κυκλώματα, να βγάλεις λεφτά. Οπότε το ψέμα που θα πεις, πάντα με δεδομένο ότι θα 'ναι αθώο σχετικά, είναι μία πρόσκληση προς εσένα τον ίδιο.

Ο εργοδότης θα σου μιλήσει για εξελίξεις που δεν υπάρχουν, για ταξίδια, για κύρος που δε θα βρεις, και ό,τι ανέφερε η Youki. Αλλά ο στόχος του είναι -αν είναι αυτού του είδους το αφεντικό- να βρει κάποιον όσο γίνεται καλό για όσο γίνεται λιγότερα λεφτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top