Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο σταθερής τηλεφωνίας (εκτός ΟΤΕ);

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά!!!
Στο γραφείο έχω τηλεφωνικές γραμμές του ΟΤΕ...δεν το συζητώ...δεν πρόκειτε να τον αλλάξω...

Απλά θέλω να κάνω παράλληλη σύνδεση με άλλο φορέα σταθερής τηλεφωνίας επειδή πρόκειτε να κάνω μεταφορά έδρας και ο ΟΤΕ θα μου κόψει τις τηλεφωνικές γραμμές για καμια βδομάδα μέχρι να έρθουν οι τεχνικοί για να συνδέσουν τα καλώδια!

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον από δική σας εμπειρία???
Θέλω να είναι κάπως οικονομικό το πρόγραμμα γιατι μόλις έρθει ο ΟΤΕ θα διακόψω τη νέα σύνδεση με τον άλλο φορέα...

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
Έχεις 2 σενάρια:

Α) Ενεργός βρόγχος FULL LLU, δηλαδή μετατρέπεις τη μια γραμμή ΟΤΕ σε εναλλακτικό και σου παρέχονται τα πάντα πάνω από εκεί. Καλό αλλά παίρνει κανα μήνα χοντρικά να γίνει. Επιπλέον δεσμεύεσαι με 12μηνο συμβόλαιο στον εναλλακτικό που αν το σπάσεις πιό νωρίς παίζει να φας και πέναλτι διακοπής ανάλογα την εταιρία

Β) Ανενεργός βρόγχος FULL LLU, δηλαδή παίρνεις όλες τις υπηρεσίες από τον εναλλακτικό πάνω σ' ένα καινούριο ζεύγος καλωδίων που σου φέρνει. Παίρνει πολύ παραπάνω απ' ότι ο ενεργός για να γίνει. Επίσης ισχύει η 12μηνη δέσμευση κι εδώ.


Υπάρχει βέβαια και η Netone που έχει πρόγραμμα δοκιμής χωρίς δεσμεύσεις, δωρεάν για 2 μήνες ΑΛΛΑ:

1ον είναι για οικιακούς πελάτες και...

2ον έχει γίνει τόσο μάπα που κι εγώ σκέφτομαι να την κόψω, ήδη έχω συντάξει καταγγελία προς την ΕΕΤΤ.


Συμπέρασμα: Μείνε με το κινητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ Valderάκο...!!!
Αλλά το αποφάσισα...θα κάτσω χωρίς τηλέφωνο για 1 βδομάδα (ελπίζω όχι παραπάνω) και χωρίς :( internet :( (το χειρότερο) αλλά τουλάχιστον δεν θα έχω στο κεφάλι μου αυτούς τους νταβ@τζίδες!

Σαν τον ΟΤΕ δεν βάζω κανέναν...και ούτε πρόκειτε να τον φτάσει κανείς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάντως έχω forthnet και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη
(μιλάω πάντα για το οικιακό πακέτο, για επαγγελματικό δεν γνωρίζω)
η πεθερά μου και ο κουνιάδος μου πάντως που έχουν vodafone... είναι απ τα χείριστα που έχω δει
δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την περιοχή που βρίσκονται (Νίκαια) αλλά όλο κάποιο πρόβλημα εχει η γραμμή...
τους παίρνεις τηλ και τη μία δεν ακούγονται ΚΑΘΟΛΟΥ, την άλλη δείχνει ότι μιλάει ενώ ΔΕ μιλάει, την παράλλη δεν έχει σήμα... φρίκη εντελώς... αφού δεν τους παίρνουμε ποτέ τηλ στο σταθερό και χρεωνόμαστε κινητά για αυτό το λόγο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
εγώ πάντως έχω forthnet και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη
(μιλάω πάντα για το οικιακό πακέτο, για επαγγελματικό δεν γνωρίζω)
η πεθερά μου και ο κουνιάδος μου πάντως που έχουν vodafone... είναι απ τα χείριστα που έχω δει
δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την περιοχή που βρίσκονται (Νίκαια) αλλά όλο κάποιο πρόβλημα εχει η γραμμή...
τους παίρνεις τηλ και τη μία δεν ακούγονται ΚΑΘΟΛΟΥ, την άλλη δείχνει ότι μιλάει ενώ ΔΕ μιλάει, την παράλλη δεν έχει σήμα... φρίκη εντελώς... αφού δεν τους παίρνουμε ποτέ τηλ στο σταθερό και χρεωνόμαστε κινητά για αυτό το λόγο :/:

Vodafone είχα δοκιμάσει στο παρελθόν και ούτε εγώ έμεινα ευχαριστημένη...είναι αίσχος!
Δεν πιάνει σε όλες τις περιοχές σήμα!
Εκεί που το χρησιμοποίησα ήταν κοντά στην Νίκαια επίσης "ΚουΕ" μου...Λένε πως πρέπει να τσεκάρεις το σήμα με το κιν σου αν έχεις και εσύ vodafone μπλα μπλα μπλα...και κουραφέξ@λα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
εγώ πάντως έχω forthnet και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη
(μιλάω πάντα για το οικιακό πακέτο, για επαγγελματικό δεν γνωρίζω)
η πεθερά μου και ο κουνιάδος μου πάντως που έχουν vodafone... είναι απ τα χείριστα που έχω δει
δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την περιοχή που βρίσκονται (Νίκαια) αλλά όλο κάποιο πρόβλημα εχει η γραμμή...
τους παίρνεις τηλ και τη μία δεν ακούγονται ΚΑΘΟΛΟΥ, την άλλη δείχνει ότι μιλάει ενώ ΔΕ μιλάει, την παράλλη δεν έχει σήμα... φρίκη εντελώς... αφού δεν τους παίρνουμε ποτέ τηλ στο σταθερό και χρεωνόμαστε κινητά για αυτό το λόγο :/:


Για βραχυχρόνιο διάστημα (~ημερες) δε συμφέρει κανείς να κάνει καμία κίνηση. Πρίν καν ενεργοποιηθεί στον εναλλακτικό η κοπέλα, θα της έχει έρθει ξανά ο ΟΤΕ.;)

Τώρα για μενα με το πρόβλημα στη σύνδεση... Θα δω τι θα κάνω, μπορεί να την κάνω για Τελλάς που έχω τον ξάδερφο εκεί ως αρχηγόπουλο, ή στη Φορθνετ... Ελπίζω όντως η τελευταία να έχει ξεπεράσει τις παιδικές netoneιδείς ασθένειες που έχει τώρα η εταιρία μου.

Κρίμα κρίμα κρίμα που μπαίνω σε τέτοια ταλαιπωρία... Σκάει η Seabone και αντί η Netone να αλλάξει routing με άλλο πάροχο για εξωτερικό, επιμένει στη Seabone και κάθε μέρα για πάρα πολλές ώρες δε μπορώ να μπω στα sites που εδρεύουν στο εξωτερικό (μεταξύ των οποίων ΚΑΙ το στέκι)!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Forthnet. Έχω internet από αυτούς και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Και θα έβαζα και τηλέφωνο αν η μάνα μου δεν ήταν κολλημένη με τον ΟΤΕ. ^^ Αποφύγετε NetOne πάντως. Στήναμε τις προάλλες adsl/τηλέφωνο ενός φίλου και μιλάμε για άπειρο μπέρδεμα και αναμονή στο κέντρο υποστήριξής τους... Δράμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Κι εγώ forthnet έχω και μπορώ να πω πως είμαι αρκετά ευχαριστημένος μέχρι στιγμής...Αν και νομίζω ότι ο ΟΤΕ που είχα πριν είχε καλύτερη ποιότητα στις τηλεφωνικές συνομιλίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
:hmm::hmm::hmm:Νομίζω forthnet αν και έχω ΟΤΕ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Επειδη δεν ξερω αν γινετε να ανοιξω νεο θεμα με τον ιδιο τιτλο θεωρησα οτι μπορω να αναφερω την ερωτηση μου.:)

Ποιό είναι το καλύτερο δίκτυο σταθερής τηλεφωνίας;

Επειδη τωρα προσφατα τελιωνει η συνδεση ιντερνετ που εχουμε βαλει (wind) και θα ηθελα να παρω μερικες αποψεις. (εδω συμπεριλαμβανεται και το ΟΤΕ):)

Δεν υπαρχουν προτασεις?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
ΟΤΕ, γιατί γλυτώνεις από την ανάγκη διάγνωσης του σε ποιο σημείο στο δίκτυο υπάρχει ένα πρόβλημα για να πάρεις τη σωστή εταιρία τηλέφωνο. Δυστυχώς όλοι οι εναλλακτικοί έχουν τη νοοτροπία "φταίει ο ΟΤΕ" όταν υπάρχει πρόβλημα με τον τοπικό βρόγχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ΟΤΕ, γιατί γλυτώνεις από την ανάγκη διάγνωσης του σε ποιο σημείο στο δίκτυο υπάρχει ένα πρόβλημα για να πάρεις τη σωστή εταιρία τηλέφωνο. Δυστυχώς όλοι οι εναλλακτικοί έχουν τη νοοτροπία "φταίει ο ΟΤΕ" όταν υπάρχει πρόβλημα με τον τοπικό βρόγχο.
Αυτό είναι αλήθεια. Ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας μας κάτι πείραξε αλλά δεν διορθώθηκε η βλάβη και μας είπε ότι δεν μπορούσε να έρθει μέχρι μέσα στο σπίτι, διότι η δικαιοδοσία του τελείωνε εκεί.

Τελικά το πρόβλημα το δημιουργούσε ο συναγερμός, αλλά αν ήταν κάτι άλλο θα μου έστελνε τεχνικό ο άλλος πάροχος; (ή μήπως είναι παροχέας; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Σχεφτομαστε να βαλουμε ΟΤΕ, αλλα αν εχει καποιος αλλος καμια αλλη αποψη, ας μου την πει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Στον ΟΤΕ θα πληρώσεις μέχρι και 10 ευρώ παραπάνω το δίμηνο για υπηρεσίες που παρέχει και η forthnet. Το καλό είναι ότι από την 4ετή εμπειρία μου με τον ΟΤΕ, όποτε είχα πρόβλημα διορθώθηκε εντός ολίγων ωρών το πολύ. Μια φορά που είχα πρόβλημα επί μέρες ήταν επειδή είχαν κάψει τους υπολογιστές του πανεπιστημίου από το οποίο έπαιρνα κι εγώ ίντερνετ. Ο τεχνικός σε άλλη περίπτωση είχε περάσει μια αιωνιότητα και μια μέρα με καλώδια, μπιρμπίλια και λαμπάκια στο κεφάλι να μου φτιάχνει το ιντερνετ, μου έδωσε νέο ρούτερ ίδρωσε ξεϊδρωσε και το πρόβλημα διορθώθηκε. Επίσης, με την HOL πριν 3 χρόνια περίμενα 5 μήνες να τους φωτίσει ο Δίας να έρθουν να μου βάλουν ίντερνετ και τηλέφωνο. Ακόμα τους περιμένω. Μου είχαν στείλει έναν τεχνικό στους 4 μήνες αναμονής, μου τα έκανε μαντάρα, μου πέταξε κι ένα κουτί με ασύρματο ρούτερ κι εξαφανίστηκε. Εγώ ούτε τηλέφωνο ούτε ίντερνετ. Φίλες πρόσφατα πλήρωσαν την HOL αφού τους είχαν κόψει το σταθερό κι εδώ και 3 βδομάδες δεν τους το έχουν επανασυνδέσει. Η forthnet πέφτει συχνότερα από τον ΟΤΕ και η πρώτη τους κουβέντα θα είναι "φταίει ο ΟΤΕ!!". Ε ήμαρτον, δίνω ένα 10ευρο παραπάνω από την forthnet το διμηνο στον ΟΤΕ και άντε γεια! Είχα τηλέφωνο και ίντερνετ σε ελάχιστες μέρες αφού μετακόμισα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετώπισαν πολλοί γνωστοί μου με forthnet, hol κλπ ήταν όταν χρειάστηκε να διακόψουν τη σύνδεση. Δεν ήταν δυνατό να επικοινωνήσουν με κανέναν υπεύθυνο, γιατί μόλις έλεγαν πως ήθελαν να διακόψουν τη σύνδεση, τους έβαζαν στην αναμονή για ώρες και, όποτε τηλεφωνούσαν ξανά στην εταιρεία, κανένας δεν απαντούσε. Γι' αυτό, ΟΤΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Επίσης πάντα προσπαθώντας να επικοινωνήσω με την εξυπηρέτηση πελατών της HOL όταν ήταν να κάνω την σύνδεση τέλη 2007 με αρχές 2008 περίμενα σαν τον στόκο στο ακουστικό ως και 20 λεπτά και το κέντρο των τεχνικών δεν είχε απαντήσει ποτέ ποτέ ποτέ. Οι αναμονές για σύνδεση τηλεφώνου είναι σαφώς μεγαλύτερες (ως και 5 μήνες μου έχουν πει) σε forthnet και hellas on line. Η forthnet παρέχει καλές και οικονομικές υπηρεσίες σε αντίθεση με την HOL που παρά τις πολύ χαμηλές τιμές που πλασάρει (χωρίς μεγάλη διαφορά από την forthnet), δεν έχει καμία απολύτως αξιοπιστία και η αναμονή καραφλιάζει και τον πιο υπομονετικό άνθρωπο. Ακόμα και να σου βάλουν ιντερνετ και τηλέφωνο μετά θα κόψεις φλέβες από τις βλάβες και τις αναμονές πάλι και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andre

Νεοφερμένος

Ο andre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Με κάνατε και γράφτηκα με τη συζήτηση. Ψάχνομαι εδώ και κάτι μέρες κι εγώ και σκέφτομαι για Hol και Forthnet, αλλά με όσα λέτε μάλλον για Forthnet με βλέπω. Είδα και κάποιες προσφορές στο site τους μαζί με nova. (https://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10013106)

Τι λέτε εσείς; Να πάω προς τα εκεί; Από γνωστούς που έχουν forthnet μου λένε ότι δεν έχουν πρόβλημα και μάλλον χαρούμενοι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Εγω γνωριζω ατομα που εχουν Forthnet και δεν ειναι καθολου ευχαριστημενοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Εγώ που έχω Forthnet, πολλά χρόνια, δεν είμαι τόσο ικανοποιμένος όσο παλιά. Τουλάχιστον 2-3 φορές το μήνα σέρνεται για κανένα 6ωρο το internet, λόγω βλάβης στις οπτικές ίνες ή λόγω ''εργασιών''. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

andre

Νεοφερμένος

Ο andre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Για κάποια προβλήματα είχα ακούσει κι εγώ, αλλά απ' ότι διαβάζω από εδώ κι από εκεί, έχει κάνει λέει κάτι αναβαθμίσεις και έκανε κατι άλλα που κάνει το youtube να πηγαίνει πιο γρήγορα. Τι να κάνω, έχω ψιλομπερδευτεί γιατί φαίνεται να συμφέρει σίγουρα παραπάνω από τον ΟΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top