Σχετικά με το paypal

Kostas1515

Νεοφερμένος

Ο Kostas1515 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Λοιπόν, καταρχάς πρέπει να ξεκαθαρίσεις λίγο το πως δουλεύει το paypal.

Το paypal είναι μια υπηρεσία όπου σου παρέχει την δυνατότητα να στέλνεις και να δέχεσαι λεφτά μέσω e-mail/Internet. Υπάρχουν ουσιαστικά δύο τρόποι να πληρώσεις. Είτε με τα λεφτά που έχεις λογαριασμό στο paypal είτε μέσω μιας κάρτας που σύνδεσης με το paypal είτε και με τα δύο ταυτόχρονα και συμπληρωματικά. Οι δύο αυτοί τρόποι είναι εντελώς άσχετα μεταξύ τους. Το ότι έχεις Χ ευρώ στο paypal δεν σημαίνει ότι έχεις και το αντίστοιχο πόσο στην κάρτα. Αυτό ισχύει και ανάποδα.

Εσύ αυτή την στιγμή έχεις χρεωθεί με 1.5 ευρώ από την κάρτα σου. Τώρα πρέπει είτε να μπεις στο e-banking και να πας χαρτοφυλάκιο έπειτα ανάλυση των κινήσεων και να δεις ένα 4ψήφιο αριθμό που υπάρχει δίπλα από το όνομα του paypal είτε να κάλεσεις το phone banking (εφόσων διαθέτεις τέτοια υπηρεσία). Μόλις μάθεις αυτόν τον κωδικό θα πας στο paypal και θα το καταχωρήσεις. Έπειτα η paypal θα σου βάλει 1.5 ευρώ στο λογαριασμό σου στο paypal και όχι στην κάρτα.


ΜΠΗΚΑ πριν λιγο στο e-banking και γραφει οτι εχω 30 ευρω. Δεν εχει γινει κα;μια χρεωση στη καρτα μου.

τωρα ειδα οτι εχω διαθεσιμο υπολοιπο 26 και λογιστικο 30 ποια η διαφορα??

εντιτ Ποσο σε δεσμευση 4 ευρω. Γιατι?? (τιποτα δε βλεπω για Paypal.)

εντιτ2: Πως περναω τα 30 ευρω της καρτας στο λογαριασμο του Paypal? Οταν γινω verified user μηπως μετα την εισοδο του 4ψηφιου κωδικου??

entit3: Λεει σε 2-3 μερες θα παρω τον κωδικο. Σωστα? Μηπως μου ρθει τοτε το μηνυμα στο e-banking? Υπαρχει περιπτωση να μου ρθει μειλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λογικά αύριο στο e-banking θα δεις την χρέωση του payal.

Όσο για τα 4 ευρώ, δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Μπορεί να προσπάθησες να βάλεις πολλές φόρες την κάρτα στο paypal με αποτέλεσμα να σε χρέωση παραπάνω. Αύριο θα το μάθεις και αυτό.

Δεν έχει νόημα να περάσεις τα 30 ευρώ στο paypal. Βασικά δεν μπορείς και δεν έχει νόημα. Όταν θελήσεις κάτι να αγοράσεις θα στα αφαίρεση μόνο του από την κάρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas1515

Νεοφερμένος

Ο Kostas1515 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ok. ατι τελευταιο. Αν υποθεσουμε οτι δεν ειχε η τραπεζα e-banking. Πώς θα εβρισκα τον κοδικο για το Paypal?? Κατι διαβασα οτι θα το λαβω σε μειλ αληθευει??

Εδω: If you access your card statement online, you will see the number within 2-3 business days. If you don't have online access to your statement, please wait for your printed statement to arrive by mail.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αφού έχεις χρεωστική κάρτα θα έπρεπε τότε μέσω τηλεφώνου ή εκτός και είχες να ζητήσει να σου στέλνουν κάθε μήνα ανάλυση με ταχυδρομείο ή e-mail. Αυτό που γράφει το paypal αφορά τραπεζικές υπηρεσίες που στην Ελλάδα έχουν υλοποιηθεί από λίγες τράπεζες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Έχω κάνει εδώ και 3μέρες τα πρώτα βήματα για να κάνω Verify to Account μου αλλά δεν μου έχει σταλεί ακόμα ο Paypal Code ή δεν τον βρίσκω εγώ.Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Που περιμένεις να σου σταλεί; Υποτίθεται αν έχεις κάνει τη διαδικασία για να πάρεις αυτόν τον κωδικό, ότι θα δεις μια χρέωση στον λογαριασμό της τράπεζας σου κάπου στα 1,5? και δίπλα σε αυτή τη χρέωση έναν 4ψήφιο αριθμό που είναι και ο κωδικός που ζητάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και αν διαθέτεις e-banking τον κωδικό μπορείς να τον δεις από εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Μετά από screening ρουτίνας για κάποιο μυστήριο λόγο μου ζήτησαν να επιβεβαιώσω τα στοιχεία μου, στέλνοντάς τους φωτοτυπία ταυτότητας και αποδεικτικό κατοικίας (τη στιγμή που δεν έχω τίποτα στο όνομά μου). Μέχρι να το κάνω αυτό ο λογαριασμός μου θα είναι limited. Τι στην κόλαση;! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μετά από screening ρουτίνας για κάποιο μυστήριο λόγο μου ζήτησαν να επιβεβαιώσω τα στοιχεία μου, στέλνοντάς τους φωτοτυπία ταυτότητας και αποδεικτικό κατοικίας (τη στιγμή που δεν έχω τίποτα στο όνομά μου). Μέχρι να το κάνω αυτό ο λογαριασμός μου θα είναι limited. Τι στην κόλαση;! :mad:
Το PayPal στα ζήτησε αυτά; Μήπως είναι τπτ e-mail "ψαρέματος"; Πριν ένα χρόνο που χρησιμοποιούσα την υπηρεσία δεν είχαν τέτοιους όρους.

Σαν αποδηκτικό κατοικίας, αρκεί ένας λογαριασμός (π.χ. ΔΕΗ) στο όνομα σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Το PayPal στα ζήτησε αυτά; Μήπως είναι τπτ e-mail "ψαρέματος"; Πριν ένα χρόνο που χρησιμοποιούσα την υπηρεσία δεν είχαν τέτοιους όρους.

Σαν αποδηκτικό κατοικίας, αρκεί ένας λογαριασμός (π.χ. ΔΕΗ) στο όνομα σου :)

Όχι, σίγουρα δεν είναι fishing, το επιβεβαίωσα. Έψαξα μάλιστα και βρήκα και άλλες περιπτώσεις ανθρώπων που τους ζητούσαν στοιχεία στα καλά καθούμενα. Αποδεικτικό κατοικίας δεν μπορώ να δώσω καθότι κανένας λογαριασμός δεν έρχεται στο όνομά μου :( Και το χειρότερο είναι ότι κόπηκε και μία συναλλαγή στη μέση, αγόρασα μία υπηρεσία και ενώ νόμιζα είχε ολοκληρωθεί, μου στείλαν email ότι τελικά δεν πήραν τα λεφτά τους. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Πώς μπορώ να κάνω λογαριασμό στο paypal χωρίς πιστωτική κάρτα; Μπορώ να πάω στην τράπεζα αύριο π.χ. και να ζητήσω πληροφορίες και να βάζω χρήματα στον συγκεκριμένο λογαριασμό; Γιατί βρίσκω κάποιους δίσκους μόνο στο e-bay κι έχω πριζωθεί άσχημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι, ζητά είτε προπληρωμένη κάρτα είτε χρεωστική. Προσοχή να είναι visa.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αν και διάβασα τις υπόλοιπες απαντήσεις σου στο θέμα Πάνο, να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα. Μπορώ να πάω στην Εθνική στην οποία έχω κάρτα λογαριασμού ταμιευτηρίου και να ζητήσω να μου φτιάξουν κάρτα για e-banking στην οποία εγώ να καθορίζω το ποσό που μπαίνει;; Και πόσο θα με χρεώσουν για κάτι τέτοιο; Στον χρήστη που απάντησες παραπάνω, την εβγαλε την ίδια μέρα που πήγε στην Πειραιώς την κάρτα; Έχω αφμ κτλ, μπορώ να κάνω το ίδιο; Ή θα με διευκολύνει το θέμα με την εθνική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
H Τράπεζα Πειραιώς σου επιτρέπει να βγάλεις χρεωστική κάρτα με όποιο ποσό θες μέσα, αν έχεις λογαριασμό και έχεις κάνει και αίτηση για e-banking, κατευθείαν μέσω Ίντερνετ. :)
Είναι δωρεάν για τις 4 πρώτες φορτίσεις και αποφορτίσεις, μετά η χρέωση πάει ανάλογα με το ποσό της φόρτισης, αλλά αν θυμάμαι καλά, λέει πως δεν μπορεί να είναι ποτέ πάνω από πέντε εύρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Επίσης, κάνοντας λογαριασμό στο paypal μου έβγαλε σελίδα με έναν αριθμό λογαρτιασμού τον οποίο λέει ότι μπορώ να εφοδιάζω με χρήματα, τα οποία θα είναι προσβάσιμα για αγορές κατόπιν 3 εργάσιμων ημερών. Αυτό σημείναι ότι μπορώ με καταθέσεις στον συγκεκριμένο λογαριασμό να εφοδιάζω τον λογαριασμό του paypal? :hmm:

Thanks Κωννα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα να σου απαντήσω σ' αυτό που λες. Αλλά εγώ θεωρώ πιο ασφαλή μια εικονική χρεωστική κάρτα μέσω ίντερνετ που διαχειρίζεσαι αποκλειστικά εσύ, παρά καταθέσεις σε μια άσχετη τράπεζα που μάλιστα εμφανίζονται ουσιαστικά τρεις ημέρες μετά.. Πετάξου σε μια Πειραιώς ή Εθνική ή όπου έχεις λογαριαζμό και ρώτα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωπικά δεν συστήνω τις προπληρωμένες, έχουν κόστος φόρτισης. Μπορείς να ανοίξεις έναν νέο λογαριασμό, δεν χρειάζεται να τους πεις γιατι το θες, και να ζητήσεις μια χρεωστική. Κανένα κόστος :)

Πρόσεχε η κάρτα να είναι Visa :)

Επίσης, κάνοντας λογαριασμό στο paypal μου έβγαλε σελίδα με έναν αριθμό λογαρτιασμού τον οποίο λέει ότι μπορώ να εφοδιάζω με χρήματα, τα οποία θα είναι προσβάσιμα για αγορές κατόπιν 3 εργάσιμων ημερών. Αυτό σημείναι ότι μπορώ με καταθέσεις στον συγκεκριμένο λογαριασμό να εφοδιάζω τον λογαριασμό του paypal? :hmm:

Thanks Κωννα :D
Ήρθε στην Ελλάδα επιτέλους; Ναι αυτό σημαίνει :)
Πρόσεξε, αν ο λογαριασμός δεν είναι από Ελληνική τράπεζα θα πληρώνεις έμβασμα άνω τον 20?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Θα ηθελα να μαθω πως γινεται να κανω ενα λογαριασμο paypal. Αναλυτικά τι χρειαζομαι,ποσα ευρω ειναι το ελαχιστο ποσο μεσα σε αυτο το λογαριασμο,κινδυνους που ισως να ενεχει,βηματα για ενεργοποιηση της κτλπ


Γενικα οποιαδήποτε πληροφορια επι του θεματος θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ποσά ευρώ είναι η αγορά που θέλεις να καneiσ απο ποιο μαγαζί ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ποσά ευρώ είναι η αγορά που θέλεις να καneiσ απο ποιο μαγαζί ;
Έχει σημασία αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top