Ποιο το νόημα του e-Καπνίσματος;

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
@trojy οπως το εμφανιζεις ειναι "Το ηλεκτρονικο τσιγαρο κανει καλο! Πηγεντε στα φαρμακεια και παρτε ολοι απο ενα!".

:hmm:Μάλλον έχεις παρεξηγήσει τα γραφόμενα μου. Ενδεχομένως βέβαια και να μην έχεις δώσει κ' την προσοχή που θα έπρεπε. Επειδή όμως δεν μου αρέσει να περνάω πράγματα στο ντούκου σου ζητάω να κάνεις το εξής...

Ρίξε μία ματιά στα post που έχω κάνει. Δεν είναι τόσα πολλά κ' ευτυχώς φροντίζω να είναι ενδιαφέροντα. Αν βρεις κάποιο να παροτρύνει το ξεκίνημα του ηλεκτρονικού τσιγάρου γιατί κάνει καλό, ευχαρίστως να το κάνω edit. Αν πάλι βρεις ότι παροτρύνω το κόψιμο του κανονικού τσιγάρου, ίσως πάλι βρεις το πραγματικό νόημα..

Τέλος να πω ότι το άλλο νόημα με τα παραδείγματα του Αλκοόλ είναι το "μέτρον άριστον".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
δεν πιστεύω με τίποτα ότι κάποιος νέος θα πάει στο φαρμακείο να αγοράσει e-τσιγάρο για να ξεκινήσει το κάπνισμα...
Γιατι οχι ; Λογω κοστους ; Τι πιο δελεαστικο απο το να κανεις την κινηση, να νιωθεις "κουλ" κλπ, και να μην βλαπτεις τοσο πολυ την υγεια σου ;

Σιγουρα ειναι κατι που θα βοηθησει τους καπνιστες που θελουν να το κοψουν, αλλά παράλληλα χρειαζεται προσοχη στον τροπο που θα παρουσιαζεται στο κοινο και στα μικρα παιδια. Νομιζω οτι εχει καποια βαση ο προβληματισμος του Τασου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιατι οχι ; Λογω κοστους ; Τι πιο δελεαστικο απο το να κανεις την κινηση, να νιωθεις "κουλ" κλπ, και να μην βλαπτεις τοσο πολυ την υγεια σου ;

Σιγουρα ειναι κατι που θα βοηθησει τους καπνιστες που θελουν να το κοψουν, αλλά παράλληλα χρειαζεται προσοχη στον τροπο που θα παρουσιαζεται στο κοινο και στα μικρα παιδια. Νομιζω οτι εχει καποια βαση ο προβληματισμος του Τασου..

γιατί τα πιτσιρίκια δεν πάνε ούτε για προφυλακτικά στο φαρμακείο και παίρνουν κάτι αηδίες απ το περίπτερο... για τσιγάρα θα πάνε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για να φέρω λίγο το παραπάνω παράδειγμα στην πραγματική του διάσταση...
Είσαι λοιπόν αλκοολικός, πίνεις 20 μπύρες στην καθισιά σου, και οδεύεις με μαθηματική ακρίβεια στην κύρωση του ήπατος... Και ξαφνικά, χωρίς να νιώθεις ότι ο κόσμος σου γυρνά ανάποδα, πίνεις μισό ποτηράκι κόκκινο κρασί με το φαγητό σου το μεσημέρι (παρένθεση ευεργετικό για την καρδιά).
Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Αν είσαι καπνιστής, και θέλεις να το κόψεις, έχεις την πλήρη συμπαράσταση μας, να το κόψεις μαχαίρι (μέθοδος της παγωμένης γαλοπούλας λέγεται αυτό).
Όποιος έχει αντικαταστήσει το κανονικό τσιγάρο με το ηλεκτρονικό, έχει μόνο καλό κάνει στον εαυτό του.


Διαβάζεις μάλλον για το πόσο ανθυγιεινό είναι το κάπνισμα, παρά για το πόσο υγιεινό είναι να ξεκινήσει κανείς το ηλεκτρονικό κάπνισμα.

Αν θέλει ένα παιδί να πάρει ηλεκτρονικό τσιγάρο, πρέπει να πάει σε ένα φαρμακείο, και να το ζητήσει. Είμαι σίγουρος ότι πρακτικά όλοι οι συνάδελφοι μου, θα δώσουν στον υποψήφιο καπνιστή την ενημέρωση κ' τις συμβουλές που είναι απαραίτητες. Τέλος, να πω ότι δεν είναι τυχαίο που το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει αυξημένη τιμή (~75 ?). Και ο νοών νοείτο.

Αυτο που βγαινει απο αυτα ειναι "Το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι ευεργετικο για τον οργανισμο (οπως το μισο ποτιρη κρασι, σε αντιθεση με τις 20μπυρες), το ηλεκτρονικο τσιγαρο κανει μονο καλο, ειναι υγιεινο, τα παιδια μπορουν ελευθερα να ενημωρωθουν και να να αρχισουν το καπνισμα ηλεκτρικων τσιγαρων, δεν εχει κατι το κακο.

Καταλαβενω αυτο που ενοεις, αλλα το εκφραζεις με τετιων τροπο που ο καθενας μπορει να το παρερμηνευσει, και δεν νομιζω να θελεις να ωθισεις παιδια στο να καπνιζουν... Εκτος και αν πιστευις πραγματικα οτι το να καπνιζεις ηλεκτρονικα τσιγρα ειναι υγιεινο, και οχι απλα πιο υγιεινο απο κανονικα τσιγαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Αυτο που βγαινει απο αυτα ειναι "Το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι ευεργετικο για τον οργανισμο (οπως το μισο ποτιρη κρασι, σε αντιθεση με τις 20μπυρες), το ηλεκτρονικο τσιγαρο κανει μονο καλο, ειναι υγιεινο, τα παιδια μπορουν ελευθερα να ενημωρωθουν και να να αρχισουν το καπνισμα ηλεκτρικων τσιγαρων, δεν εχει κατι το κακο.

Καταλαβενω αυτο που ενοεις, αλλα το εκφραζεις με τετιων τροπο που ο καθενας μπορει να το παρερμηνευσει, και δεν νομιζω να θελεις να ωθισεις παιδια στο να καπνιζουν... Εκτος και αν πιστευις πραγματικα οτι το να καπνιζεις ηλεκτρονικα τσιγρα ειναι υγιεινο, και οχι απλα πιο υγιεινο απο κανονικα τσιγαρα
Φίλε Τάσσο, σου έγραψα και πριν ότι συμμερίζομαι την ανησυχία σου ιδιαίτερα για τα παιδιά.
Μπορείς να ερμηνεύεις τα λόγια μου όπως θέλεις. Δεν δέχομαι όμως να μου βάζεις λόγια που δεν είπα.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό που βγαίνει, είναι αυτό που συμπεραίνεις προσωπικά εσύ.
Πάμε πάλι...

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένα υγιεινότερο εναλλακτικό του καπνίσματος tobacco.
Μη επιτρεπόμενοι χρήστες:
a. Ανήλικοι κάτω των 18 ετών
b. Μη καπνιστές
c. Άτομα με ευαισθησία στη νικοτίνη ή σε οποιοδήποτε άλλο συστατικό του εισπνευστήρα
d. Εγκύους και γυναίκες που θηλάζουν
e. Ασθενείς που δεν επιτρέπεται να καπνίζουν

Επιτρεπόμενοι χρήστες
a. Άτομα που καπνίζουν για μεγάλο χρονικό διάστημα και νοιώθουν ένα δυσάρεστο συναίσθημα.
b. Καπνιστές που εργάζονται σε χώρους μη καπνιζόντων.
c. Καπνιστές που επιθυμούν να σταματήσουν το κάπνισμα. Η ανώδυνη αποχή από το κάπνισμα μπορεί να επιτευχθεί με τη μείωση της περιεκτικότητας σε νικοτίνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
γιατί τα πιτσιρίκια δεν πάνε ούτε για προφυλακτικά στο φαρμακείο και παίρνουν κάτι αηδίες απ το περίπτερο... για τσιγάρα θα πάνε?
Μα για τα προφυλακτικά , ντρεπονται. Για ενα τσιγαρο που ολοι επαινουν οτι βοηθαει και δε βλαπτει κλπ, γιατι να ντραπουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το e-τσιγάρο πάντως επί του παρόντος, έχει τόσες "παιδικές ασθένειες" που πολύ αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να θεωρηθεί "κουλ" που φοβάστε.

@Lorien: Ενώ στο περίπτερο δεν ντρέπονται; Άλλωστε και το προφυλακτικό, καλό για την υγεία είναι.

Αλήθεια, ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο με cartridges χωρίς νικοτίνη (NON), τι κακό κάνει στην υγεία; (δεν είναι ρητορική η ερώτηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αλήθεια, ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο με cartridges χωρίς νικοτίνη (NON), τι κακό κάνει στην υγεία; (δεν είναι ρητορική η ερώτηση)

δεν ξέρω :redface:, αλλά με αφορμή αυτό, ένα ε-τσιγάρο χωρίς νικοτίνη τι νόημα έχει? (ούτε η δικιά μου είναι ρητορική!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δεν ξέρω :redface:, αλλά με αφορμή αυτό, ένα ε-τσιγάρο χωρίς νικοτίνη τι νόημα έχει? (ούτε η δικιά μου είναι ρητορική!)
Δεν ξέρω, απλά αν δεν βλάπτει, τότε είναι λάθος να λέμε ότι και το e-cig βλάπτει, απλά λιγότερο. Αυτό που βλάπτει, είναι e-cig με cartridges που περιέχουν νικοτίνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
δεν ξέρω :redface:, αλλά με αφορμή αυτό, ένα ε-τσιγάρο χωρίς νικοτίνη τι νόημα έχει? (ούτε η δικιά μου είναι ρητορική!)
Δεν ειναι μονο η νικοτινη στην οποια εισαι εθισμενος πιστευω οταν καπνιζεις. Ειναι και η συνηθεια της διαδικασιας που γινεται κατα το καπνισμα. Οποτε κατι που μοιαζει με τσιγαρο, που δεν περιεχει τιποτα κακο για τον οργανισμο σου, και ειναι σαν τσιγαρο στην οψη, εχει νοημα για καποιον καπνιστη.

Εγω παντως δεν ελαβα καποιο τετοιο μηνυμα απο τα ποστ που εγιναν στα σχετικα θεματα για τα ι-τσιγαρα. Απλα μου εδωσαν την εντυπωση οτι ειναι ενας πιο υγιεινος τροπος να κανεις αυτο που εκανες μεχρι τωρα.

Οφ τοπικ: Ποτε δεν καταλαβα τι εχουν τα δυσμοιρα τα προφυλακτικα απο το περιπτερο που ειναι χειροτερο απο αυτα στα φαρμακεια :( Δλδ, οι ιδιες μαρκες οι μεν οι ιδιες οι δε... ποια η διαφορα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οφ τοπικ: Ποτε δεν καταλαβα τι εχουν τα δυσμοιρα τα προφυλακτικα απο το περιπτερο που ειναι χειροτερο απο αυτα στα φαρμακεια :( Δλδ, οι ιδιες μαρκες οι μεν οι ιδιες οι δε... ποια η διαφορα;

Ότι στα περίπτερα εκτίθενται στον ήλιο και χαλάνε και επίσης είναι πιθανότερο να έχουν λήξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Φίλε Τάσσο, σου έγραψα και πριν ότι συμμερίζομαι την ανησυχία σου ιδιαίτερα για τα παιδιά.
Μπορείς να ερμηνεύεις τα λόγια μου όπως θέλεις. Δεν δέχομαι όμως να μου βάζεις λόγια που δεν είπα.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό που βγαίνει, είναι αυτό που συμπεραίνεις προσωπικά εσύ.
Πάμε πάλι...

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένα υγιεινότερο εναλλακτικό του καπνίσματος tobacco.
Μη επιτρεπόμενοι χρήστες:
a. Ανήλικοι κάτω των 18 ετών
b. Μη καπνιστές
c. Άτομα με ευαισθησία στη νικοτίνη ή σε οποιοδήποτε άλλο συστατικό του εισπνευστήρα
d. Εγκύους και γυναίκες που θηλάζουν
e. Ασθενείς που δεν επιτρέπεται να καπνίζουν

Επιτρεπόμενοι χρήστες
a. Άτομα που καπνίζουν για μεγάλο χρονικό διάστημα και νοιώθουν ένα δυσάρεστο συναίσθημα.
b. Καπνιστές που εργάζονται σε χώρους μη καπνιζόντων.
c. Καπνιστές που επιθυμούν να σταματήσουν το κάπνισμα. Η ανώδυνη αποχή από το κάπνισμα μπορεί να επιτευχθεί με τη μείωση της περιεκτικότητας σε νικοτίνη.


Οταν λες "πόσο υγιεινό είναι να ξεκινήσει κανείς το ηλεκτρονικό κάπνισμα" τι βγαινει; Δεν λες "πόσο υγιεινό είναι να ξεκινήσει κανείς το ηλεκτρονικό κάπνισμα, εναντι του κανονικου" και υπαρχουν πολοι που μας διαβαζουν που θα το παρεξιγισουν...
Μαλλον δεν ειμαι εγω που δεν εχω καταλαβει τα λεγομενα σου, αλλα εσυ τα δικα μου...

Καταλαβενω τι ενοεις, αλλα ο τροπος που τα γραφεις δεινει αφορμη στον καθε ανηλικο να τα καταλαβει αλλιως, γιατι ουτε σε ξερει ουτε θα κατσει να διαβασει και να αναλυσει το ποστ σου... Θα καταλαβει αυτα που σου ανεφερα πριν...

Μα για τα προφυλακτικά , ντρεπονται. Για ενα τσιγαρο που ολοι επαινουν οτι βοηθαει και δε βλαπτει κλπ, γιατι να ντραπουν ;

Δεν νομιζω... Δεν ξερω και πολλα παιδια που να ντρεπονται να παρουν προφυλακτικα, ασχετα απο το απο που. Απλα εχουν αγνεια...


Υγ, Μια παρακλειση στους mods/admins. Αν γινετε ο τιτλος να αλαξει σε "Πιο το νοημα τις θεωποιησης του e-τσιγαρου", γιατι εκει ειναι το θεμα, οχι στο e-καπνισμα που εχει νοημα, απλα να μην το παρακανουμε... Και να μην δεινουμε λαθος εντυπωσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οταν λες "πόσο υγιεινό είναι να ξεκινήσει κανείς το ηλεκτρονικό κάπνισμα" τι βγαινει; Δεν λες "πόσο υγιεινό είναι να ξεκινήσει κανείς το ηλεκτρονικό κάπνισμα, εναντι του κανονικου" και υπαρχουν πολοι που μας διαβαζουν που θα το παρεξιγισουν...
Μαλλον δεν ειμαι εγω που δεν εχω καταλαβει τα λεγομενα σου, αλλα εσυ τα δικα μου...

Καταλαβενω τι ενοεις, αλλα ο τροπος που τα γραφεις δεινει αφορμη στον καθε ανηλικο να τα καταλαβει αλλιως, γιατι ουτε σε ξερει ουτε θα κατσει να διαβασει και να αναλυσει το ποστ σου... Θα καταλαβει αυτα που σου ανεφερα πριν...

Μα είναι αυτονόητο ότι δεν απευθύνεται σε μη καπνιστές, κάθε μα κάθε e-cig το γράφει αυτό!
Δεν γίνεται να περνάμε από εκατό φίλτρα αυτά που θα γράφουμε επειδή κάπου κάπως κάποτε μπορεί να τα διαβάσει κάποιος ανήλικος και να θελήσει να δοκιμάσει!
Ναι, να προσέχουμε, αλλά όλα έχουν και ένα όριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μα είναι αυτονόητο ότι δεν απευθύνεται σε μη καπνιστές, κάθε μα κάθε e-cig το γράφει αυτό!
Δεν γίνεται να περνάμε από εκατό φίλτρα αυτά που θα γράφουμε επειδή κάπου κάπως κάποτε μπορεί να τα διαβάσει κάποιος ανήλικος και να θελήσει να δοκιμάσει!
Ναι, να προσέχουμε, αλλά όλα έχουν και ένα όριο.

Οχι, δεν ειναι αυτονοητο... Και το υγιεινο δεν εχει κατηγοριες. ειναι υγιεινο για τους καπνιζοντες και ανθυγεινο για τους μη-καπνιζοντες. Ειναι ανθυγινο για ολους, απλα στους καπνιζοντες κανει καλο απο την στιγμη που δεν καπνιζουν κανονικα τσιγαρα. Νομιζεις οτι ενας εφηβος που θα το διαβασει θα κατσει να το σκευτει τοσο; Θα διαβασει αυτα που θελει να διαβασει και θα τρεξει πασιχαρος να παρει το περιβοητο e-τσιγαρο... μεχρι και εγω το ειχα σκευτει στην αρχη αν βγουν γευσεις οπως ειχα διαβασει να δω αν τυχων εχει καμια ωραια γευση αφου ειναι υγιεινο... Μετα διαβασα πιο βαθια και πιο συνιδιτοποιημενα και καταλαβα... Αλλα εγω εχω εξασκιθει σε αυτο τοσα χρονια εδω μεσα, ποσα ακομα παιδια θα το κανουν αυτο;...
Και γινετε να περναμε απο εκατο φιλτρα αυτα που λεμε... Αν δεν ητανε θεμα καπνιζματος, αλλα του αν θα παρει ενα πολυβολο ενα παιδι και να παει να σκοτωσει ολους τους καθηγιτες του;... θα αρχιζαμε να λεμε "Ειναι πολυ καλο, αφου αλλοι βαζουν βομβα σε ολοκληρο το κτιριο, αλλοι ριξανε τους διδιμους πυργους, αλλοι σκοτωνουν ολοκληρους λαους, αλλοι κανουν πολεμους... να πεθανουν 5-6 ατομα ειναι απειροελαχιστο";
Καποτε ειχαμε εναν χρηστη (μην λεμε ονοματα) που ανοιξε ενα τοπικ για την αυτοκτονια.... Την ιδια εποχη ειχε αυτοκτωνισει ενα παιδι με την βοηθεια καπιου που συνομιλουσαν μεσω ιντερνετ.. Ειχε γινει σαλος... Τοτε το κλειδωσαμε το τοπικ γιατι "δεν θελουμε να φερουμε καμια ευθινη". Για το τσιγαρο δεν μας νοιαζει η ευθινη;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Καποτε ειχαμε εναν χρηστη (μην λεμε ονοματα) που ανοιξε ενα τοπικ για την αυτοκτονια.... Την ιδια εποχη ειχε αυτοκτονησει ενα παιδι με την βοηθεια καποιου που συνομιλουσαν μεσω ιντερνετ.. Ειχε γινει σαλος... Τοτε το κλειδωσαμε το τοπικ γιατι "δεν θελουμε να φερουμε καμια ευθυνη". Για το τσιγαρο δεν μας νοιαζει η ευθυνη;...

good point! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οχι, δεν ειναι αυτονοητο... Και το υγιεινο δεν εχει κατηγοριες. ειναι υγιεινο για τους καπνιζοντες και ανθυγεινο για τους μη-καπνιζοντες. Ειναι ανθυγινο για ολους, απλα στους καπνιζοντες κανει καλο απο την στιγμη που δεν καπνιζουν κανονικα τσιγαρα. Νομιζεις οτι ενας εφηβος που θα το διαβασει θα κατσει να το σκευτει τοσο; Θα διαβασει αυτα που θελει να διαβασει και θα τρεξει πασιχαρος να παρει το περιβοητο e-τσιγαρο... μεχρι και εγω το ειχα σκευτει στην αρχη αν βγουν γευσεις οπως ειχα διαβασει να δω αν τυχων εχει καμια ωραια γευση αφου ειναι υγιεινο... Μετα διαβασα πιο βαθια και πιο συνιδιτοποιημενα και καταλαβα... Αλλα εγω εχω εξασκιθει σε αυτο τοσα χρονια εδω μεσα, ποσα ακομα παιδια θα το κανουν αυτο;...
Και γινετε να περναμε απο εκατο φιλτρα αυτα που λεμε... Αν δεν ητανε θεμα καπνιζματος, αλλα του αν θα παρει ενα πολυβολο ενα παιδι και να παει να σκοτωσει ολους τους καθηγιτες του;... θα αρχιζαμε να λεμε "Ειναι πολυ καλο, αφου αλλοι βαζουν βομβα σε ολοκληρο το κτιριο, αλλοι ριξανε τους διδιμους πυργους, αλλοι σκοτωνουν ολοκληρους λαους, αλλοι κανουν πολεμους... να πεθανουν 5-6 ατομα ειναι απειροελαχιστο";
Καποτε ειχαμε εναν χρηστη (μην λεμε ονοματα) που ανοιξε ενα τοπικ για την αυτοκτονια.... Την ιδια εποχη ειχε αυτοκτωνισει ενα παιδι με την βοηθεια καπιου που συνομιλουσαν μεσω ιντερνετ.. Ειχε γινει σαλος... Τοτε το κλειδωσαμε το τοπικ γιατι "δεν θελουμε να φερουμε καμια ευθινη". Για το τσιγαρο δεν μας νοιαζει η ευθινη;...
Με την ίδια λογική, θα μπορούσα να σου πω κι εγώ ότι πρέπει να προσέχεις πως μιλάς για τη μπύρα, διότι μπορεί να σε διαβάσει κάποιος έφηβος και να αρχίσει να πίνει μπύρα ή και πιο βαριά ποτά. Επίσης νομίζω ότι έχουν υπάρξει συζητήσεις για πιο βαριά αλκοολούχα από τη μπύρα, και ουδείς είχε τέτοιους φόβους. Προσωπικά αμφιβάλλω αν το e-cig είναι πιο βλαβερό από το ουίσκι πχ. Αν πρέπει να φιλτράρουμε τόσο πολύ αυτά που λέμε για αυτό, τότε θα έπρεπε το ίδιο να ισχύει και για τις συζητήσεις για τα αλκοολούχα, για το σεξ (αν κολλήσεις κανένα ΣΜΝ είναι ακόμα πιο βλαβερό :P) και πάρα πολλά άλλα πράγματα.

Θεωρώ ατυχέστατη τη σύγκριση με την αυτοκτονία και τα πολυβόλα. Ούτε καν το κανονικό τσιγάρο δεν είναι εξίσου βλαβερό με τα όπλα! Επίσης, τα παραδείγματα που αναφέρεις δεν είναι απλώς "ανθυγιεινά", αλλά και παράνομα.

Επίσης, πολύ αμφιβάλλω αν ο έφηβος θα έχει τα χρήματα να το αγοράσει. Θα πρέπει να μαζεύει καιρό (διότι δεν μπορεί να το ζητήσει από τους γονείς του) και μου φαίνεται λίγο αμφίβολο να το κάνει αυτό για κάτι που δεν ξέρει καν αν θα του αρέσει.

Επίσης, αν δεν γίνεται συζήτηση για το θέμα, τότε ο έφηβος δεν θα διαβάσει ούτε τα αρνητικά (για τα οποία έχει γίνει συζήτηση πολύ πριν σκεφτείς να ανοίξεις το θέμα). Πιο πιθανό θα είναι να (παρα)πληροφορηθεί από καμία διαφήμιση που όντως το παρουσιάζει σαν υγιεινό και τότε να τρέξει να το αγοράσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Υπαρχει ομως μια διαφορα, το αλκοολ ειναι παλιο και γνωστο στην κοινονια μας, το ηλεκτρικο τσιγαρο οχι. Ακομα για το σεξ ολοι λενε συνεχος για σωστη προστασια κλπ. Οπως και για το αλκοολ δεν ειδα πουθενα κανεναν να λεει οτι ειναι υγιεινο.
Τα παραδειγματα ητανε σε πολυ μεγαλητερη εκταση απο αυτην του τσιγαρου, αυτο ενοειτε, αλλα εγινε απλα για να δειξει καπια πραγματα...
Εγω μιλοντας σου απο την πλευρα του εφηβου, σου λεω οτι πολυ περισσοτερα παιδια απο οσα ισως νομιζεις εχουν 400 και 500 ευρο στο σειρταρι τους, η και περισσοτερα, και πιος ξερει ποσα ακομα στην τραπεζα...

Δεν ειπα να μην γινετε συζιτηση για το θεμα, φυσικα και να γινει! Απλως να προσεχουμε λιγο τι λεμε... Ποτε δεν ξερουμε πιος διαβαζει και τι προθεσεις εχει...
Και εγω δεν θελω να ειμαι αβιαστα μελος μιας κοινοτιτας που θα προωθισει οτι το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι καλο, ειναι cool, ειναι υγιεινο και πρεπει να το χρησιμοποιουμε, αλλα μιας κοινοτιτας που θα δειξει οτι το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι μια καλη συσκευη για οσους θελουν θελουν να εχουν την δεινατοτιτα να καπνιζουν σε χορους οπου απαγορευετε με το επιπλεων πλεονεκτιμα οτι περιεχει σαφως λιγοτερες ουσιες απο το κανονικο τσιγαρο. Καλο για οσους δεν μπορουν να κοψουν το καπνισμα, αλλα καλητερα ολοι οι αλλοι να μεινουν μακρια του.
Και αφου δεν μπορω να φυμωσω ολο το φορουμ, τουλαχιστων προσπαθω να πεισω αυτους που πρεπει να σκευτονται μια δευτερη φορα πριν μιλισουν.
Και αν θεωριτε λαθος μου να μιλαω θετικα για την μπυρα το καλαβενω, και ομολογω οτι δεν το ειχα σκευτει, αλλα δεν μου το υπεδηξε και κανεις για να το σκευτω... απο εδω και περα σιγουρα θα το σκευτομαι περισσοτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θεωρείς ότι το να μπει μια πιο αυστηρή προειδοποίηση στην περιγραφή του forum αυτού αρκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οσοι ποσταρουν σχετικα με αυτο το θεμα να καταλαβουν τι ενοω. Τωρα αν η ΟΔ πιστευει οτι ειναι καλο να γινει καπια ενεργια προκειμενου να συγκρατιθουν τα λεγομενα, αυτο ειναι δικο σας θεμα. Εγω αυτο που θελω ειναι αν εχω δικιο να το καταλαβουν οσοι (απο ενθουσιασμο μαλλον) θεοποιησαν τα τσιγαρα αυτα και να προσεχουν λιγο παραπανω γιατι υπαρχουν και παιδια που διαβαζουν οσα λεγονται εδω μεσα, και αν εχω αδικο να μου το δειξετε απλα και ωραια, ισως προμυθευτω και εγω ενα αν ειναι τοσο τελια τα πραγματα. Δεν θελω να μπλεχτω σε θεματα τις ΟΔ, απλα ειπα την γνωμη μου επι ενος θεματος για να το σκευτουμε ολοι εδω μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οσοι ποσταρουν σχετικα με αυτο το θεμα να καταλαβουν τι ενοω. Τωρα αν η ΟΔ πιστευει οτι ειναι καλο να γινει καπια ενεργια προκειμενου να συγκρατιθουν τα λεγομενα, αυτο ειναι δικο σας θεμα. Εγω αυτο που θελω ειναι αν εχω δικιο να το καταλαβουν οσοι (απο ενθουσιασμο μαλλον) θεοποιησαν τα τσιγαρα αυτα και να προσεχουν λιγο παραπανω γιατι υπαρχουν και παιδια που διαβαζουν οσα λεγονται εδω μεσα, και αν εχω αδικο να μου το δειξετε απλα και ωραια, ισως προμυθευτω και εγω ενα αν ειναι τοσο τελια τα πραγματα. Δεν θελω να μπλεχτω σε θεματα τις ΟΔ, απλα ειπα την γνωμη μου επι ενος θεματος για να το σκευτουμε ολοι εδω μεσα.
Ναι αλλά όπως καταλαβαίνεις, δεν είναι εφικτό να διαβάζει το παρόν ο καθένας που μπαίνει στην κατηγορία, ώστε να περνάει από ...δέκα φίλτρα αυτά που λέει (που και ακόμα και να γινόταν, θα δυσκόλευε αρκετά την επικοινωνία να πρέπει να σκεφτείς εκατό φορές τι γράφεις).
Οπότε πιστεύω μια πιο γενική αντιμετώπιση, όπως μια προειδοποίηση στην περιγραφή του forum είναι προτιμότερη.
Εγώ ρώτησα αν εσύ, ως χρήστης, θεωρείς ότι καλύπτεσαι από κάτι τέτοιο.
Η ΟΔ δεν έχει σχέση με τι τι περιγραφή θα έχει το forum btw :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top