Οικογένεια, τι είναι τελικά;

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Έχει σημασία να ορίσουμε τι είναι οικογένεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Οικογενεια ειναι ενα ζωντανο κοιταρο της κοινωνιας μας. Η οικογενεια ειναι σημαντικη διοτι το ενα μελος βοηθαει το αλλο.

Το να δημιουργησεις μια δικια σου οικογενεια στις σημερινες συνθηκες ειναι λιγο δυσκολο γιατι, το καπιταλιστικο συστημα δεν δινει τις οικονομικες συνθηκες για να κανουμε παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ακούγεται άσχημα γιατί έχουμε αλλιώς συνδιάσει τη λέξη στο μυαλό μας
όχι, δεν είναι οικογένεια, είναι ένα ζευγάρι
μπορεί να αγαπιούνται τρελά και να είναι ευτυχισμένοι .... αλλά αυτοί οι άνθρωποι δεν δημιούργησαν μεταξύ τους "γένος" ... νέα γενιά

αν το πιάσουμε με την καθαυτή έννοια της λέξεως, απ τη στιγμή που δεν γέννησαν παιδί όχι
αλλά απ τη στιγμή που το μεγαλώνουν, δεν παίρνει το όνομα τους? δεν συνεχίζεται η γενιά τους (το γένος τους) ? άρα ναι :)
Ειναι άδικο, :( υπάχουν άνθρωποι που χζούν μόνοι και δεν έχουν κανέναν, βρήσκουν ξευνικά κάποιον που τον νοιώθουν οικογένεια, αυτό δεν μετράει; :( πώς μπορεί μια λέξη που έχουμε το δικαίωμα να μην την βλέπουμε μονοδιάστατα να μας αφαιρέσει το δικαίωμα της ζεστασιάς και του μηράσματος της αγάπης; :worry:

μανίτσα, άσε τα μαμουσουτου και στρώσου.

συμφωνώ με τη dooo. Σαν πολύς καιρός να έχει περάσει από το τελευταίο άνοιγμα θέματος
"χχχχ-άκι/ίκι/ίνι εν όψει" :P

Κυρίες μου είσαστε οφ:P :P :P :P
Τελείως όμως:whistle: :whistle: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οικογενεια ειναι ενα ζωντανο κοιταρο της κοινωνιας μας. Η οικογενεια ειναι σημαντικη διοτι το ενα μελος βοηθαει το αλλο.

Το να δημιουργησεις μια δικια σου οικογενεια στις σημερινες συνθηκες ειναι λιγο δυσκολο γιατι, το καπιταλιστικο συστημα δεν δινει τις οικονομικες συνθηκες για να κανουμε παιδια.


αμα δε μιλησεις για πολιτικη σε ενα θεμα, θα σκασεις ε?!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
αμα δε μιλησεις για πολιτικη σε ενα θεμα, θα σκασεις ε?!:P


απλα προσπαθω να εξετασω το καθε θεμα απο την σκοπια την πολιτικης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Οικογένεια. Αρχικά (με τον ερχομό μας στον κόσμο) είναι για μας ορισμένα τα σύνορά της και το περιεχόμενό της. Μονογονεϊκή, εκτεταμένη, όπως κι αν είναι. Αργότερα μεγαλώνοντας, ψάχνουμε, νιώθουμε και δημιουργούμε εκ νέου μια οικογένεια δικιά μας. Εμείς επιλέγουμε σιγά σιγά τα μέλη της. Μπορεί αυτά να είναι μέλη της παλιάς, μόνο αυτά ή και άλλα καινούργια.

Σ'αυτήν την οικογένεια που καταλήγουμε τελικά (έχοντας ξεφύγει από αυτήν που με τη γεννησή μας είχαμε αναπόφευκτα), μπορούμε να βασιστούμε, να βρούμε την ευτυχία πιο εύκολα. Γιατί εμείς την έχουμε επιλέξει, τα συναισθήματά μας και οι κινήσεις μας.

Δεν υπάρχουν λοιπόν περιορισμοί στις επιλογές μας. Και αυτές, όσες και όποιες κι αν είναι, λέγονται και βασικά είναι η οικογένειά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIDAG

Νεοφερμένος

Ο ΝΙΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Η οικογενεια ειναι ιερο πραγμα ευλογημενο και απ'το Θεο(για οσους πιστευουν),καμια φορα και απο το Δημαρχο.Ο καθενας μας παιρνει το παραδειγμα απο την πρωτη του οικογενεια , μεσα στην οποια μεγαλωσε
και αυτο το παραδειγμα ακολουθει.Καλο ή κακο.Κανει κι αυτος τη δικια του και μπορει να μεινει με την ιδια για παντα. Ειναι λιγο δυσκολο σημερα να μιλαμε για τετοιες περιπτωσεις που ειναι μαλλον σπανιες.Δε δειχνουν ολοι την πρεπουσα σοβαροτητα στο θεμα οικογενεια.Πρεπει να απαρνηθεις πολλα για να καταφερεις κατι σωστο.Πρωτα απ'ολα τον εαυτο σου.Γιατι αν εχεις τον εγωισμο σου αυξημενο,και με την παραμικρη αφορμη αρπαζεσαι( τι να κανουμε ζεις με καποια ατομα απ'το πρωι μεχρι το βραδυ,οι καυγαδες ειναι αναποφευκτοι) τοτε εχεις βαλει τα θεμελια για να διαλυσεις ο,τι προσπαθεις να φτιαξεις. Και πιθανον να ξαναπροσπαθησεις και ξανα και ξανα. τελικα ποσες αγαπημενες οικογενειες
μπορει να κανει ο καθενας;:oops::oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η διαιώνιση του γένους είναι κάπως "στενή" περιγραφή της οικογένειας, τουλάχιστον στην πράξη, αφού υπάρχουν μονογονεϊκές οικογένειες, οικογένειες που δημιουργήθηκαν μετά από διαζύγια και άλλα συμβιωτικά σχήματα.

Για μένα οικογένεια, είναι ένα σύνολο ατόμων που μοιράζεται αισθήματα αγάπης, σεβασμού, φροντίδας αλλά και ευθύνες και υποχρεώσεις.
σε αυτά που γράφεις, ο κοινός παρονομαστής είναι το παιδί
αν υπάρχει παιδί, υπάρχει και οικογένεια
μονο-γονεϊκή οικογένεια
αν δεν υπάρχει παιδί είναι ζευγάρι... αν χωρίσουν δεν είναι οικογένεια μεταξύ τους ενώ αν χωρίσουν και υπάρχει παιδί, το παιδί αυτό θα έχει ΠΑΝΤΑ για οικογένεια του αυτούς τους δύο ανθρώπους. Θα είναι η οικογένεια του παιδιού, και το παιδί θα είναι η οικογένεια των ανθρώπων αυτών, ακόμα κι αν ζουν σε διαφορετική στέγη με διαφορετικό σύντροφο


Ειναι άδικο, :( υπάχουν άνθρωποι που χζούν μόνοι και δεν έχουν κανέναν, βρήσκουν ξευνικά κάποιον που τον νοιώθουν οικογένεια, αυτό δεν μετράει; :( πώς μπορεί μια λέξη που έχουμε το δικαίωμα να μην την βλέπουμε μονοδιάστατα να μας αφαιρέσει το δικαίωμα της ζεστασιάς και του μηράσματος της αγάπης; :worry:

γιατί είναι άδικο βρε Μάνια μου?
εφόσον η λέξη οικογένεια προϋποθέτει παιδί για να υφίσταται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δηλαδή αν το παιδί μιας οικογένειας πεθάνει, αυτή μετονομάζεται σε ζευγάρι; :hmm:


Στην εποχή μας αυτή η θεώρηση του όρου Οικογένεια που περιγράφεις, δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες της κοινωνίας.

https://www.medlook.net/article.asp?item_id=937
Οικογένεια μπορεί στην ουσία να θεωρηθεί οποιαδήποτε ομάδα ανθρώπων που αποφασίζουν να ζήσουν μαζί μέσα στα πλαίσια ενός νοικοκυριού.

Οι συνδυασμοί που μπορεί να περιγραφούν είναι πολλοί αλλά έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό: Τα μέλη της οικογένειας συμμετέχουν συναισθηματικά και μοιράζονται μια κοινή ζωή. Παράλληλα αναλαμβάνουν από κοινού τις πολλαπλές ευθύνες που συνεπάγεται η οικογενειακή ζωή.

Ευτυχώς τις σχέσεις των ανθρώπων τις καθορίζουν τα άτομα που τις δημιουργούν.
Ο ορισμός, μικρή σημασία έχει, όταν υπάρχουν τα συστατικά που μπορούν να διαμορφώσουν μια ισορροπημένη συμβίωση.

Μη στεναχωριέσαι Μάνια. Αν δύο άνθρωποι νιώθουν μεταξύ τους τη θαλπωρή που προσφέρει αυτό που αποκαλούμε "οικογένεια", κανείς δε μπορεί να τους απαγορεύσει να νιώθουν και να δηλώνουν ότι έχουν μια ευτυχισμένη οικογένεια.

Αλίμονο αν περιμέναμε από τους άλλους να ορίσουν τι είναι και πόσο δυνατές είναι οι σχέσεις που δημιουργούμε...

EDIT: Θα ήθελα να προσθέσω πως δεν διαφωνώ με τον ορισμό και την επεξήγησή του, αυτή όμως είναι η θεωρητική πλευρά του ζητήματος. Στην πράξη οι σχέσεις των ανθρώπων είναι πιο πολύπλοκες γι' αυτό και τόσο μοναδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Οικογένεια είναι οι άνθρωποι που μοιραζόμαστε το γενετικό μας υλικό μαζί τους. Είναι τα παιδιά μας, είναι οι γονείς μας, είναι και οι πιο στενοί συγγενείς μας, είναι κι ένας άνθρωπος με τον οποίο δεν έχουμε καμμία συγγένεια, ο σύντροφος ή σύζυγός μας.

Μέσα στην οικογένεια, βρίσκει κανείς θαλπωρή, προστασία, αγάπη, στήριξη. Μέσ' από αυτήν μαθαίνει για πρώτη φορά να κοιτά τον κόσμο. Μέσα σ' αυτήν θέλει για τελευταία φορά πριν φύγει, να ρίξει μια στερνή ματιά, να δει τα πέλαγα που αλαργεύουν.

Είναι πράξη αγάπης. Από αγάπη για το σύντροφο αρχίζει κι ύστερα, από αγάπη για την ίδια τη ζωή, ζωή να γεννήσει. Είναι το ρίγος που αισθάνεσαι, κείνη την ιερή στιγμή που κρατάς ένα νεογέννητο παιδί, πρώτη φορά στην αγκαλιά σου.

Είναι δέσμευση και καθήκον και βαριά κληρονομιά. Είναι η ευχή και κατάρα της μάνας, την ώρα που το τέλος πλησιάζει κι όλη η ζωή της χωράει σε δυο φράσεις. Είναι η ευθύνη για οτιδήποτε γεννάς, επιτακτική,αναπόφευκτη, αδυσώπητη, μοιραία. Μα πάνω απ' όλα είναι μια δέσμευση που εσύ την αποδέχεσαι, δείγμα ότι πραγματικά είσαι λεύτερος.

Είναι μνήμη. Δεν σταματά να ζωντανεύει ποτέ. Είναι το ελάχιστο μερίδιό μας στην αθανασία.

Η οικογένεια λοιπόν, καθορίζεται κατά πρώτον από τη γενεαλογική σχέση, με αξιοσημείωτη όμως εξαίρεση τους συζύγους. Εκεί η έννοια της οικογένειας διευρύνεται και προκύπτει από τη ζύμωση, από την αλληλεπίδραση, όταν φτάνουν δύο άνθρωποι να έχουν μεταξύ τους τη σχέση αγάπης που αποτελεί ικανή κι αναγκαία συνθήκη για την ύπαρξή της.

Σε όσες περιπτώσεις φτάσουν κάποιοι άνθρωποι να έχουν σχέση αγάπης, αυτοδικαίως λοιπόν νοούνται ως οικογένεια. Αυτός ήταν και ο λόγος που οι πρώτοι χριστιανοί ονομάζονταν μεταξύ τους "αδελφοί" και θεωρούσαν ο καθένας οικογένειά του όλους τους υπόλοιπους.
Θα έλεγα λοιπόν, ότι οι ορισμοί είναι ορθότατοι, όμως αν φτάνουν στο σημείο να καταπιέζουν την ελευθερία έκφρασης της ποικιλομορφίας των ανθρώπινων συναισθημάτων, θα ήταν σοφότερο να οριστούν διαφορετικά.

Όλα τα παραπάνω συνοψίζονται σε μια απλή φράση, αφού εκεί θα πρέπει τελικά να καταλήγει η φιλοσοφία, ακόμη κι αν τη δανειστεί κανείς από το Disney: "Οικογένεια σημαίνει δεν αφήνουμε κανέναν πίσω"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
γιατί είναι άδικο βρε Μάνια μου?
εφόσον η λέξη οικογένεια προϋποθέτει παιδί για να υφίσταται

αδικο είναι Κουέ μου, πολλές λέξεις χάνουν το νόημα τους σε αυτή την ζωή γιατί όμως αυτή την υπέροχη λέξη πρέπει να κρατάμε ακριβώς την ένοια της; ξέρω ανθρώπους που δεν κάναν ποτέ παιδιά και με κόπο καταφέραν να υοθετήσουν κάποιο ορφανό, γιατί λοιπόν μια λέξη να μπορεί να τους πεί πώς δεν είναι οικογένεια; :( εκεί είναι η αδικία, ότι π.χ. τον οξυντες μας τον έχω αδερφό μου εκείνος με βλέπει αδερφή του και αγαπιώμαστε πολλύ, μπορεί κάποιος να μου αφερέσει το δικαίωμα να τον λέω αδερφό επειδή δεν έχουμε το ίδιο αίμα; μπορεί μια λέξη να αλλάξει αυτό που νοιώθουμε ο ένας για τον άλλο; όταν λοιπόν θεωρώ μέλος της οικογένειας τον όξυ σημαίνειο πώς δεν είναι; αδικία δεν είναι;

Μη στεναχωριέσαι Μάνια. Αν δύο άνθρωποι νιώθουν μεταξύ τους τη θαλπωρή που προσφέρει αυτό που αποκαλούμε "οικογένεια", κανείς δε μπορεί να τους απαγορεύσει να νιώθουν και να δηλώνουν ότι έχουν μια ευτυχισμένη οικογένεια.

Αλίμονο αν περιμέναμε από τους άλλους να ορίσουν τι είναι και πόσο δυνατές είναι οι σχέσεις που δημιουργούμε...

EDIT: Θα ήθελα να προσθέσω πως δεν διαφωνώ με τον ορισμό και την επεξήγησή του, αυτή όμως είναι η θεωρητική πλευρά του ζητήματος. Στην πράξη οι σχέσεις των ανθρώπων είναι πιο πολύπλοκες γι' αυτό και τόσο μοναδικές.

Οταν η μάνα μου λέει πώς δεν είμαι οικογένεια με τον άντρα μου στεαχωριέμαι, τώρα ακούω πώς τελικά σαν θεωρία δεν ειμαι οικοένεια αλλα ζευγάρι, ενώ πρίν χρόνια είμουν σε αυτό που λέγετε οικογένεια και είμουν δυστηχισμένη, τελικά τι πραγματικά γίνετε;; τι πρέπει να κοιτάμε πραγματικά; την θεωρία ή την πράξη; εκεί έχω χάσει την μπάλα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
ξέρω ανθρώπους που δεν κάναν ποτέ παιδιά και με κόπο καταφέραν να υοθετήσουν κάποιο ορφανό, γιατί λοιπόν μια λέξη να μπορεί να τους πεί πώς δεν είναι οικογένεια;
ε? ποιος το λέει αυτό?
αν και δεν έχω διαβάσει εξονυχιστικά στα ποστ, θεωρώ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ μέλος στο στέκι να είπε κάτι τέτοιο. Άσε που, απ'όσο γνωρίζω ο νόμος όχι μόνο θεωρεί οικογένεια τους γονείς με το υιοθετημένο παιδί, αλλά δίνει άδεια μητρότητας και ανατροφής στις μητέρες που υιοθετούν, όπως και σε αυτές που γεννούν


Οταν η μάνα μου λέει πώς δεν είμαι οικογένεια με τον άντρα μου στεαχωριέμαι, τώρα ακούω πώς τελικά σαν θεωρία δεν ειμαι οικοένεια αλλα ζευγάρι, ενώ πρίν χρόνια είμουν σε αυτό που λέγετε οικογένεια και είμουν δυστηχισμένη, τελικά τι πραγματικά γίνετε;; τι πρέπει να κοιτάμε πραγματικά; την θεωρία ή την πράξη; εκεί έχω χάσει την μπάλα;)
πρέπει να μην αφήνεις την ψυχική σου υγεία να γίνεται έρμαιο της κάθε κουβέντας που λέει κάποιος τρίτος. και η μάνα σου να κοιτά τη δουλειά της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι οκ..και ο Κωστετσος θεωρει παιδι του και οικογενεια του τον μπουλη σκυλο του....(και δεν ειναι και ο μοναδικος)

Αλλο τι θεωρουμε και αλλο τι ειναι....
Γονεις με παιδια...δατς ιτ....Και συμφωνω με οσους λενε οτι το ζευγαρι απο μονο του δε θεωρειται οικογενεια....και να μην ξεχναμε ποτε πως ο δεσμος αιματος εινα πολυ πολυ πιο δυνατος απο οποιονδηποτε ερωτα, φιλια κ.ο.κ..
Θελουμε να εχουμε ψευδαισθησεις οτι ο ανθρωπος μας και μονο ή οι γονεις μιας φιλης μας ειναι για εμας οικογενεια ...?
Ας εχουμε...αλλα δεν ειναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αλλο τι θεωρουμε και αλλο τι ειναι....
Γονεις με παιδια...δατς ιτ....Και συμφωνω με οσους λενε οτι το ζευγαρι απο μονο του δε θεωρειται οικογενεια....και να μην ξεχναμε ποτε πως ο δεσμος αιματος εινα πολυ πολυ πιο δυνατος απο οποιονδηποτε ερωτα, φιλια κ.ο.κ..
Θελουμε να εχουμε ψευδαισθησεις οτι ο ανθρωπος μας και μονο ή οι γονεις μιας φιλης μας ειναι για εμας οικογενεια ...?
Ας εχουμε...αλλα δεν ειναι....
κοίτα, πιθανόν ένα ζευγάρι να μην είναι οικογένεια (βασικά δεν έχω αποφασίσει τι πιστεύω:hmm:)
αυτό δεν σημαίνει ότι αν ένα ζευγάρι θεωρεί ότι είναι οικογένεια, έχουμε εμείς ή κάποιος άλλος το δικαίωμα να του λέμε "δεν είστε οικογένεια, νια νια νιανιάνια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βρε ο καθενας μπορει να θεωρει ο,τι θελει...εγω απλα αναδφερω τι σημαινει για μενα οικογενεια....τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο...
Εγω το μονο που σκεφτομαι...ειναι οτι ο χειροτερος να ηταν π.χ π μπαμπας μου (αχ ειναι και η αδυναμια μου:redface:) δεν υπηρχε περιπτωση να μην εδινα τα παντα για εκεινον...στην περιπτωση που ο αντρας μου ηταν ο χειροτερος δε θα εκανα το ιδιο ομως...Οποτε εμενα αυτο με προβληματιζει....
Ενιγουει...εγω τλχ...προς το παρον μια οικογενεια εχω...και ειναι 4μελης...Οι γονεις μου, εγω και η αδερφη μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
H oικογένεια αποτελείται μάλλον από όποιον βρήκες διαθέσιμα στον κόσμο αυτό και διάλεξες ότι τον θέλεις κοντά σου.

Οπότε για μένα περιλαμβάνονται οι γονείς μου, γιατί όταν είχα πια συναίσθηση τους διάλεξα όπως και ο αδερφός μου.
Κάποιοι φίλοι και ένας πρώην μου. Είναι όλοι οικογένεια μου.

Δεν ξέρω πως το φιλτράρεις έχοντας κάνει παιδιά κτλ.
Φαντάζομαι ότι η οπτική αλλάζει με το να έχεις δημιουργήσει εσύ κάτι καινούριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sesilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
σημασία για μενα πιστεύω δεν έχει πως ονομάζεις μια σχέση...αν τελικά είναι οικογένεια ένα ζευγάρι χωρίς παιδιά ή οχι...αλλά η ουσία είναι στα συναισθήματα που νιώθεις...υπάρχουν άνθρωποι που δεν έκαναν παιδιά αλλα πέρασαν μια ζωή μαζι,στηρίζοντας ο ένας τον άλλο,αγάπώντας ο ένας τον άλλο...και άλλα ζευγάρια που έκαναν παιδιά,αλλά δεν στάθηκαν ποτέ σωστά ο ένας απέναντι στον άλλο αλλά ουτε καν στα παιδιά τους.επομένως αν οικογενεια είναι πράξη αγάπης που προσφέρει γαλήνη κ θαλπωρή στα άτομα που την αποτελούν...οι πρώτοι δίκαια θα ονομαστούν οικογένεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ε? ποιος το λέει αυτό?
αν και δεν έχω διαβάσει εξονυχιστικά στα ποστ, θεωρώ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ μέλος στο στέκι να είπε κάτι τέτοιο. Άσε που, απ'όσο γνωρίζω ο νόμος όχι μόνο θεωρεί οικογένεια τους γονείς με το υιοθετημένο παιδί, αλλά δίνει άδεια μητρότητας και ανατροφής στις μητέρες που υιοθετούν, όπως και σε αυτές που γεννούν

πρέπει να μην αφήνεις την ψυχική σου υγεία να γίνεται έρμαιο της κάθε κουβέντας που λέει κάποιος τρίτος. και η μάνα σου να κοιτά τη δουλειά της

Δεν ε΄'ιπα πώς το είπε στεκιστής αλλα λέγοντας ότι δεν είναι αίμα ΄'αρα όχι οικογένεια πώς το καταλαβένεις εσύ; :hmm: μπορεί εγώ να καταλαβα λάθος κατάλαβες;

Ναι οκ..και ο Κωστετσος θεωρει παιδι του και οικογενεια του τον μπουλη σκυλο του....(και δεν ειναι και ο μοναδικος)

Αλλο τι θεωρουμε και αλλο τι ειναι....
Γονεις με παιδια...δατς ιτ....Και συμφωνω με οσους λενε οτι το ζευγαρι απο μονο του δε θεωρειται οικογενεια....και να μην ξεχναμε ποτε πως ο δεσμος αιματος εινα πολυ πολυ πιο δυνατος απο οποιονδηποτε ερωτα, φιλια κ.ο.κ..
Θελουμε να εχουμε ψευδαισθησεις οτι ο ανθρωπος μας και μονο ή οι γονεις μιας φιλης μας ειναι για εμας οικογενεια ...?
Ας εχουμε...αλλα δεν ειναι....

Μια ερώτηση, η μάνα με τα παιδάκια που πέθαναν στο ασανσέρ δεν ήξερε πόσα παιδιά είχε, θεωρήτε ότι τα παιδιά αυτα έχουν οικογένεια; κιάν κάποια απο αυτά πάνε σε ανάδοχες οικογένειες που τα αγαπάνε όσο τίποτα και όλη την αγάπη τους τη δώσουν σε ένα απο αυτά πιστέυεις πάλι πώς δεν είναι οικογένεια; γιατί η μάνα αυτή πέρνει τα ευζημα της οικογένειας ενώ οι ανάδοχοι που δεν εχουν ίδιο αίμα δεν τιμούντε απο τηην λέξη οικογένεια;

Αν δεν σου έλεγε η μάνα σου ή η μάν;α μου ότι τα αδέρφια μας δεν είναι αδέρφια μας και πώς βρήκαν π.χ. την αδερφή μου στην πόρτα του σπιτιού μια βραδυά και την κράτησε θα άλλαζε κάτι στην καρδιά μου επιδή δεν έχει το ίδιο αιμα;:hmm:

Θα 'ήθελα πολλύ να ξέρω την αποψη σου πάνω σε αυτό, με ενδιαφέρει πολλυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν ειπα ποτε οτι οταν ενα παιδι ειναι υιοθετημενο δεν μπορει να θεωρει οικογενεια του του γονεις του....ειπα οτι για μενα οικογενεια σημαινει γονεις-παιδια....
Απλα μια παρατηρηση εκανα περι δεσμου αιματος, ερωτα και φιλιας...μιλησα πολυ συγκεκριμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Και για μένα, γενικά η οικογένεια νοείται ως "γονείς-παιδιά"... Εξαιρέσεις υπάρχουν...
Το ερώτημα μου είναι... όταν (πχ) εγώ κάνω δική μου οικογένεια, τι απογίνεται η "παλιά"? Δλδ, για τους γονείς μου είμαι ακόμα οικογένια ενώ για μένα όχι? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top