Laptop: πώς να μειώσω την θερμοκρασία;

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Νομιζω ειχαμε ενα σχετικο θεμα αλλα δεν το βρηκα... Αν υπαρχει συγνωμη, μεταφερτε το μνμ μου:P


Λοιπον, γενικα το pc μου ζεστενετε πολυ, δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι βεβαια... Ε συχνα πυκνα παραζεστενοτανε, οποτε του ξεσκονιζα καλα τα ανεμιστιρακια και ηρεμουσε λιγο, του εχω βγαλει και τα πλαΐνα προστατευτικα γιατι διαπιστωσα οτι χωρις αυτα ειναι καλητερα. Τελευτεα ομως μου ζεστενοτανε πολυ, και παω χτες να δω τι παιζει ε την θερμοκρασια του, ακουμπαω το τροφοδοτικο και πραγματικα καΐκα... Τοσο ζεστο δεν ητανε ποτε... Σκευτικα τι θα μπορουσα να κανω αλλα δεν βρηκα καμια ιδεα που να ειναι υλοποιησημη, γι αυτο σας παρακαλω, δωστε μου τα φωτα σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Νεο τροφοδοτικο; ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και αυτο καινουργιο ειναι σχετικα... κανα δυμηνο το εχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Δεν ειμαι ιδιαιτερα σχετικη αλλα οποτε ειχα προβλημα υπερθερμανσης εφταιγε παντα το τροφοδοτικο. Αυτο εχει συμβει 2 φορες, τη μια ηταν παλιο, και την αλλη ηταν καινουριο και δε δουλευε σωστα το ανεμιστηρακι του :/ Thats all i know ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για να δεις τι παιζει, σε νοιαζει η θερμακρασια του επεξεργαστη κυριως. Επειτα της μητρικης και της καρτας γραφικων. Τα τροφοδοτικά και οι σκληροι δισκοι θερμαινονται θες δε θες. Προσεχε να υπαρχει καλη κυκλοφορια αερα στο κουτι. Κι ας ειναι ανοιχτα τα πλαινα. Ενα ανεμιστηρα μπροστα να βαζει αερα μεσα και ενα πισω να βγαζει. Συν του τροφοδοτικου. Επισης αν η θερμοκρασια δωματιου ειναι μεγαλη, ο αερας που θα κρυωνει το pc θα ειναι ηδη ζεστος οποτε δε θα μπορει να κανει και πολλα. Κανεις overclocking?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@lorien Μπροστα δεν εχει ανεμιστιρα. Εναν πισω εχει και εναν πανω στον επεξεργαστη. Να βαλω και εναν μπροστα λες; Αλλα πως; Και που...α φου εχουν φαει ολων τον χωρο dvd-drives και σκληροι...
Η Θερμοκρασια του δωματιου ειναι υψιλη, σε σχεση με το υπολιπο σπιτι τουλαχιστων αλλα δεν μπορω να κανω κατι για αυτο... Ειναι δωματιο χωρις επαφη με τον εξω κοσμο και μεσα-μεσα στο σπιτι...
Overclocking δεν εχει... Ειναι παλιος βεβαια (pentium 4 και ετσι) και ισως και η ηλικια του να επιβαρινει την κατασταση του....
Μηπος παιζει αρνητικο ρολο το οτι ειναι σε γραφειο με το αναλογο "ντουλαπακι" για tower; Να το βγαλω απο εκει μπας και ανασανει;


@valder το ξερω, καταλαθος το ακουμπιξα. Ασε, εχω κανει τις γκαφες μου και εχω φαει το ρευματακι μου και εχω μαθει πια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν εχει μπροστα ; Ε γιαυτο καινε ολα εκει. Χρειαζεσαι μπροστα οπωςδηποτε. Κι αν δε χωραει , το κουτι μαλλον δεν ειναι και πολυ σοι. Παρε ενα άλλο, εχουν μεγαλωσει πολυ πλεον και φθηνηνει.

Το οτι ειναι και σε ντουλαπακι, ναι δε βοηθαει. Αλλα αν ειχε ανεμιστηρα και μπροστα, δε νομιζω οτι θα σε πειραζε το ντουλαπακι. Γιαυτο ψηφιζω αλλο κουτι να παρεις (το οποιο θα κανει και για τυχον αναβαθμησεις σου στο μελλον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χμμ... Βασικα δεν θελω να αρχισω να αλλαζω το ενα, το αλλο το παραλλο.. Απο οτι βλεπω στο e-shop με αυτα που παιζουν, τα λευτα που θα δωσω για να ξανα ειναι οκ αυτος ειναι τοσα οσα θελω για να παρω ενα φτηνο μεν, καινουργιο δε υπολογιστη.... Ειναι απαρχαιομενος πλεων, και θελω να τον αφησω ετσι για τα παιχνιδια του παρελθοντος, να εχω ενα εργαλειο να τα παιζω. Ουτος η αλλος καπια στιγμη συντομα θα παρω ειτε καπιο laptop ειτε ενα καινουργιο desktop και θα μεταφερθει σε αυτο ο ογκος τις χρησης μου...
Θα μου πεις τι ειναι 30 ευρο;... Αλλα και παλι απο οτι βλεπω ουτε αυτα εχουν ανεμιστιρα μπροστα...

να κανω την κινιση να τον βγαλω απο το ντουλαπακι η αδικος κοπος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δοκιμασε το, δε χανεις τπτ.
(τα νεα κουτια δεν εχουν ανεμιστηρα μπροστα ; ποια βλεπεις ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οκ, θα κανω μια γενικη ανακατασκευη στο δωματιο:P

Λαθος μου... Ενα μονο απο τα κουτια δεν ειχε, οι αλλοι ειχανε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εκτός απ' όλα όσα είπε ο Lorien που είναι σωστά, αν νομίζεις ότι το pc σου μπορεί να έχει μαζέψει σκόνες καλό θα ήταν με κάποιο τρόπο να τις αφαιρέσεις. Ειδικά η ψύκτρες που μαζεύουν και την περισσότερη σκόνη, θέλουν καλό φύσημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ayto fantago το κανω εδω και πολυ καιρο...Απλα ελεγα για τιποτα ακομα να ηρεμισει λιγο το καΐμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κοιτοντας σε on-line καταστημα ειδα διαφορα πραγματα σχετικα με την ψυξη του pc, και μου περασε απο το μυαλο η εξης σκεψη. Αξιζει να σκασω καπια λευτα για να παρω καπιον "ιδιετερο" ψυκτη για τον επεξεργαστη, ψυκτρα για την Ram, ανεμιστιρες για ολο το κουτι κλπ η τελικα θα πεσει ελαχιστα η θερμοκρασια και ειναι πιο πολυ για εφε; Γιατι το σκευτομαι να παρω ενα αλλο pc και σε αυτο να βγαλω ολο μου το κομπλεξ για το οτι ποτε δεν εκανα case modding, και ας ειναι σαπιο απο επιδοσης:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν παρεις νεο pc, σιγουρα θα ναι καλυτερο απο το παλιο σου. Παντως οι λυσεις οι βασικες ειναι 3 :

Αεροψυξη : σχετικα φθηνη, πολλοι ανεμιστηρες, θελει καθαρισμα, εχει λιγο παραπανω θορυβο, απλο συστημα χωρις πολλες εγνοιες.

Υδροψυξη : ακριβοτερο, 1-2 μεγαλους ανεμιστηρες στο κουτι (οσο μεγαλυτεροι τοσο πιο αργα χρειαζεται να περιστρεφονται και αρα τοσο λιγοτερος θορυβος), πιο πολυπλοκο στο στησιμο, μικρη πιθανοτητα ατυχηματος (αρκετα σπανιο βασικα).

Κουτι-ψυγειο : για hardcore overclocking. Ειδικο κουτί (2 βασικες εταιριες προσφερουν τετοιο), που ψυχει με φρεον τον επεξεργαστη και παει την θερμοκρασια και -20 βαθμους και επιτρεπει τον μεγιστο υπερχρονισμο του επεξεργαστη. Ακριβο (περιπου 700 ευρουλατσα), ομως μπορεις να το εχεις και για τα επομενα pc σου (εκτος αν καποτε αλλαξει τοσο η διαταξη της μητρικης που δεν μπαινει/κουμπωνει/χωραει μεσα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπορείς επίσης να κατεβάσεις το SpeedFan (είναι freeware) ώστε να ξέρεις ανά πάσα στιγμή τη θερμοκρασία της CPU κτλ.

Δυστυχώς κι εγώ σήμερα το χρειάστηκα που μου έβγαλε μνμ το BIOS: Over Temperature Error και Blue Screen... μιλάμε η CPU μου βράζει :/: Αυτή τη στιγμή είναι στους 84 βαθμούς... :/: ..αύριο θα καθαρίσω σκόνες και από Δευτέρα βλέπουμε... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κατι τετοια διαβαζω που γραφετε σε τετοια θεματα και σκεφτομαι ποσο ασχετη ειμαι!!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σήμερα ο "Edgaroth" είναι σαφώς σε καλύτερη κατάσταση από χτες το βράδυ, (μιλάμε όμως για 15 λεπτά περίπου χρήσης), ψήνομαι όμως να πάρω αυτό το εξωγήινο πραγματάκι εδώ από πάνω... :D

Σας παραθέτω δύο φωτογραφίες πριν και μετά (με σκόνη και άνευ) για να δουν και όσοι δεν ξέρουν για τι μιλάμε:

ΠΡΙΝ:

ΜΕΤΑ:


Η σκόνη είναι ο πρώτος εχθρός του φωτογράφου, προφανώς και της CPU. Το μόνο που δε σκέφτηκα (ενώ έχω δει να καθαρίζουν τη σκόνη σε αυτό το σημείο) τις τελευταίες μέρες που το PC μου σερνόταν, ήταν αυτό. :/:

Επίσης σας παραθέτω ένα screenshot του Speedfan για να μου εξηγήσετε δύο τρία πραγματάκια! :)

Τι εννοεί με το System και με το AUX? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
system νιμζω ειναι η γενικη θερμοκρασια του κουτιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top