Σχολιασμός Διαγραμμάτων

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επειδή τα διαγράμματα είναι αναπόσπαστο κομμάτι των εργασιών, ειδικά σε ό,τι αφορά μαθήματα εργαστηριακού τύπου, είπα να ανοίξω ένα θέμα όπου μπορεί ο καθένας να βοηθηθεί σε αυτό το κομμάτι. :)
Ας το κάνω πιο συγκεκριμένo... Προσωπικά δεν έχω ιδέα τι να γράψω σε έναν σχολιασμό διαγράμματος! Μου φαίνεται λίγο άχρηστο, αφού την πληροφορία που θέλεις, μπορείς να την πάρεις από τύπους, σχέσεις, εξισώσεις κλπ. Βασικά το διάγραμμα περισσότερο με μπερδεύει, παρα με βοηθάει. :redface:

Πώς αρχίζουμε έναν σχολιασμό; Τι πρέπει να συγκρίνουμε; Με βάση τι το συγκρίνουμε; :worry: Πόσο περίπου πρέπει να γράψουμε;

Έχω να κάνω μία εργασία, στην οποία σχεδιάσαμε το κύκλωμα μίας κυψέλης καυσίμων και "πειράζαμε" την αντίσταση και την τάση της πηγής. Και έτσι βγάλαμε μέσω του PS CAD τα διαγράμματα της τάσης και του ρεύματος. Το θέμα είναι ότι όοολη η εργασία, είναι ο σχολιασμός. Και εγώ δεν έχω ιδέα τι να γράψω! :( a little help please... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές όταν έχεις γραφικές παραστάσεις από πειράματα , θα χρειαστει αρχικά να παραθέσεις το θεωρητικό υπόβαθρο που θα χρησιμοποιήσεις.
Στη συνέχεια υπολογίζεις τις αναμενόμενες τιμές που θα είχες θεωρητικά αν το πείραμα σου γινόταν υπό ιδανικές συνθηκες.

Τώρα λοιπόν στο πειραματικό διάγραμμα σου βλέπεις τις τιμές από τις μετρήσεις που πραγματοποιήθηκαν.Αυτές λοιπόν για κάποιους λόγους (σφάλματα) δεν συμπίπτουν ακριβώς με τις θεωρητικές.
Μπορείς να αναφέρεις τους λόγους που παρουσιάζονται αυτές οι αποκλίσεις.
Μπορείς επίσης να επιβεβαιώσεις τη συμπεριφορά του κυκλώματος , βάσει διάφορων νόμων.

Ελπίζω να βοηθούν για να ξεκινήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Έχω να κάνω μία εργασία, στην οποία σχεδιάσαμε το κύκλωμα μίας κυψέλης καυσίμων και "πειράζαμε" την αντίσταση και την τάση της πηγής. Και έτσι βγάλαμε μέσω του PS CAD τα διαγράμματα της τάσης και του ρεύματος. Το θέμα είναι ότι όοολη η εργασία, είναι ο σχολιασμός. Και εγώ δεν έχω ιδέα τι να γράψω! :( a little help please... :redface:
απλά θα πεις γιατί οταν άλλαζες την αντίσταση και τη τάση της πηγής παρατηρούσες αυτές τις αλλαγές και στα διαγράμματα! Πώς εξηγείται αυτο?;)
αν θες σου στελνω και τη δικια μου αν εχουμε την ιδια άσκηση βέβαια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
όχι ότι διαφέρω πολύ από αυτά που 8α ειπε ο Bill αλλά προσωπικά στο σχολιασμό περιμένω να δω πχ ότι (λέμε τώρα) άμα κάνεις το V-I διάγραμμα [πες οτι με σταθερο R αλλάζεις το ρεύμα και βλέπεις το V] ότι "αντιλαμβάνεσαι" οτι αυτό το πράγμα θα πρέπει να είναι "μεγαλώνει το Ι--¨>μεγαλώνει το V"

Επίσης, σημαντικό συνήθως είναι αν κάτι "βγάζει μάτι" για λάθος [ξεφεύγει πολύ από τον "κανόνα" που δείχνει να ακολουθεί η γραφική σου] να το σχολιάζεις εξτρα ως "πειραματικό" λάθος

[το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουμε παρατηρήσει κατά τη διόρθωση εργασιών είναι ότι ο κόσμος παίρνει "τυφλοσούρτη" μια έτοιμη ή κάποιον τύπο και πραγματικά δεν καταλαβαίνει τι κάνει. Το κυριότερο πράγμα που "ψάχνει" ο διορθωτής είναι να τον πείσεις ότι ανεξάρτητα από αριθμητικά ή άλλα λάθη... έχεις πιάσει το τι έκανες]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, είναι πολύ χρήσιμα όλα όσα μου είπατε! :hug:
Τώρα, βλέποντας και κάνοντας... Θα αρχίσω με βάση τα όσα μου είπατε και αν προκύψει κάποια απορία... :)

Αρχική Δημοσίευση από Δανάη:
απλά θα πεις γιατί οταν άλλαζες την αντίσταση και τη τάση της πηγής παρατηρούσες αυτές τις αλλαγές και στα διαγράμματα!

Γιατί; Έλα μου ντε! Εκεί εντοπίζω το πρόβλημά μου... :( Αυτό το εξηγώ με χρήση θεωρίας και με βάση του τι θα περίμενα να βγει, όπως είπε ο Bill; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Γιατί; Έλα μου ντε! Εκεί εντοπίζω το πρόβλημά μου... :( Αυτό το εξηγώ με χρήση θεωρίας και με βάση του τι θα περίμενα να βγει, όπως είπε ο Bill; :worry:
ναι ακριβώς!! Θα πεις πχ παρατηρώ ότι αυξάνοντας την αντίσταση συνέβαινε το τάδε στο διάγραμμα, αυτο ήταν αναμενόμενο διότι γνωρίζουμε πως...κλπ. Τέτοια πράγματα... δεν είναι τπτ αν θες σου στέλνω και τη δικιά μου να δεις τι γράψαμε περίπου! τη 13 κάναμε! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ναι ακριβώς!! Θα πεις πχ παρατηρώ ότι αυξάνοντας την αντίσταση συνέβαινε το τάδε στο διάγραμμα, αυτο ήταν αναμενόμενο διότι γνωρίζουμε πως...κλπ. Τέτοια πράγματα... δεν είναι τπτ αν θες σου στέλνω και τη δικιά μου να δεις τι γράψαμε περίπου! τη 13 κάναμε! ;)

Ναι στείλε αν μπορείς, επειδή η ομάδα μου (μη σχολιάσω :P) με άφησε πάλι μόνη μου να κάνω τη χαμαλοδουλειά! :D
Εντάξει, νομίζω κατάλαβα πάνω κάτω τι πρέπει να κάνω... Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Ναι στείλε αν μπορείς, επειδή η ομάδα μου (μη σχολιάσω :P) με άφησε πάλι μόνη μου να κάνω τη χαμαλοδουλειά! :D
Εντάξει, νομίζω κατάλαβα πάνω κάτω τι πρέπει να κάνω... Ευχαριστώ :)
δεν την εχω ολοκληρη βέβαια...:redface:
εχω μονο το κομματι με τα συμπεράσματα... η υπολοιπη βρίσκεται στο pc-lab... :redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top