Αγία Σοφιά

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μου ήρθε αυτό το μειλ: (έχει έρθει και σε κανέναν άλλον; )
ΣΤΟ SITE www.hagiasophiablog.com ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ LINK ΓΙΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΣΤΗΝ ΚΩΝ/ΠΟΛΗ ΩΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΩΣ ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ
ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ 1.000.000 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΗΔΗ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΥΠΟ 50.000 ΠΕΡΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ MHΝYΜΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ

Μπήκα στη σελίδα κι έριξα μια ματιά (το αν υπέγραψα ή όχι δεν σας το λέω:P ).Το παρόν δεν αποτελεί προτροπή για να υπογράψετε αλλά αφορμή για τα εξής ερωτήματα:
Πιστεύετε ότι θα έπρεπε να επαναλειτουργήσει ως ορθόδοξη εκκλησία;Δεν θα προξενούσε προστριβές και προβλήματα στους ορθόδοξους της Πόλης;Θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ως διπλωματικό όπλο στην πορεία των διαπραγματεύσεων για την ένταξη της Τουρκίας στην Ε.Ε.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Eγω ψηφισα ηδη για τον απλο λογο οτι θα ηθελα πολυ να λειτουργησει παλι σαν ορθοδοξη εκκλησια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ θα ψηφίσω όταν γίνει ένα τζαμί και στην Αθήνα. Δεν μπορούμε να απαιτούμε να μπορούμε να ικανοποιούμε τις θρησκευτικές μας ανάγκες σε μια μουσουλμανική χώρα, αλλά οι μουσουλμάνοι να μην έχουν αυτό το δικαίωμα στη δική μας χώρα.

ΕDIT
Δεν θα ήθελα να το παίξουμε σκληροί για να ξαναλειτουργήσει, αλλά περισσότερο για να συντηρηθεί, καθώς πρόκειται για ένα παγκόσμιο μνημείο και όχι μόνο ορθόδοξο. Έχω ακούσει πως υπάρχει πρόβλημα με την συντήρησή της Αγιάς Σοφιάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Εγώ θα ψηφίσω όταν γίνει ένα τζαμί και στην Αθήνα. Δεν μπορούμε να απαιτούμε να μπορούμε να ικανοποιούμε τις θρησκευτικές μας ανάγκες σε μια μουσουλμανική χώρα, αλλά οι μουσουλμάνοι να μην έχουν αυτό το δικαίωμα στη δική μας χώρα.

Σωστόοοος! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εμείς όμως δεν το πήραμε κάποιο τζαμί με το ζώρι για αυτό μας δίνετε το δικαίωμα να απαιτούμε την λειτουργεία της αγιας σοφιας...τέσπα δεν είμαι τις άποψεις να ξαναλειτουργήσει σαν εκκλησια αλλα να διατηρηθεί σε τέτοια κατάσταση ώστε να μην απογοητεύεται κάποιος "εραστής" της ιστορίας όταν πάει να την δει απο κοντά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι πρεπει να λειτουργισει σαν ορθοδοξη εκκλησια για πολους και διαφορους λογους (τους οπιους δεν θα γραψω λογο χρονου) αλλα ουτε θελω να ειναι ενα μουσιο απο το οπιο θα εποφελιτε το Τουρκικο κροτος, αρα ειμαι αντιθετος και με τα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μα νομίζω θα είναι καλύτερα να συντηρηθει ως μουσείο, καθώς έτσι θα σωθεί... Τι σε νοιάζει ποιος επωφελείται; Αφού είναι στην Τουρκία η Αγιά Σοφιά, ε ας επωφελούνται οι Τούρκοι. Σημασία έχει να σωθεί. Με αυτόν τον τρόπο επωφελείται ολόκληρη η ανθρωπότητα

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εμείς όμως δεν το πήραμε κάποιο τζαμί με το ζώρι για αυτό μας δίνετε το δικαίωμα να απαιτούμε την λειτουργεία της αγιας σοφιας...

Ναι, εντάξει! Πήρανε την Αγιά Σοφιά από την Βυζαντινή Αυτοκρατορία πριν από 600 (περίπου) χρόνια... Τι να γίνει τώρα; Σαν πολλά χρόνια δεν τα κόβεις; Νομίζω πως έχουνε κάθε νόμιμο δικαίωμα πλέον στην Κων/πολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν μιλήσα για την κων/πολη, αλλά για την αγια σοφία ... οτι αφορά την αγια σοφία κανονικα πρέπει να έχουμε το δικαίωμα να πούμε την αποψή μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κοιτα να δεις, δεν διαφωνω οτι εχουν καθε νομιμω δικεωμα στην Κων/πολη, αλλα η Αγια Σοφια,οπως δηλονει και το ονομα της, δεν εχει να κανει με την Τουρκια η οπιαδηποτε αλλη χωρα που εχει/ειχε/θα εχιε αφτα τα εδαφη. Ειναι μια ορθοδοξι εκκλησια και ειναι λαθος να ειναι ενα μουσιο απο το οπιο θα εποφελουνται Τουρκικα συμφεροντα. Πιστευω πως τ ο καλυτερο θα ητανε να την "επερνε" η Ευρωπαικη ενωση, ο Ο.Η.Ε. η καπιος τετιος οργανισμος και τα εσωδα απο την Αγια σοφια να ειναι για την συντιριση της και αλλων ιστορικων μνημιων.Η να γινει κατι αβαλογο με αυτο του καστρου της Ροδου.

tw, δεν εχει τζαμι στην Αθηνα;:confused: Πολυ κακος.... Ιδικα αμα σκευτεις οτι εδω εχουμε 2, και εκει που ειναι πρωτευουσα να μην εχει ουτε ενα...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εαν ειναι να μιλαμε σωστα θα πρεπει να την λεμε και Istanbul οπως ειναι πλεον το αναγνωρισμενο της ονομα και οχι Κωνσταντινουπολη...:(
Φυσικα και εγω δεν την αποκαλω ποτε Istanbul, απλως ετσι το αναφερω...μην βαρατε!:P
απο εκει και υστερα, η Α.Σοφια (αυτο το αρχιτεκτονικο θαυμα) ειναι πολυ δυσκολο εως απιθανο να λειτουργισει μονο σαν ορθοδοξη εκκλησια.
Προσωπικα θα το ηθελα, αλλα δεν το κοβω να γινεται.
Και πιεση να ασκηθει απο την Ε.Ε. παλι χλωμο ειναι...
ειδαι κι τι εγινε με τα μαρμαρα που ειναι στην αγγλια και οι καφροι τα καθαριζαν με χλωρινη!
Αυτο και αν ηταν αισχρο την κοινωνια μου γ@μω!:mad: :mad: :mad:
(Συγχωρεστε με που τα πηρα, αλλα ειναι ελεινο να γινονται τετοιοι βανδαλισμοι.Ασχετα αν ειναι κομματι της ελληνικης ιστοριας ή οχι.)
Τζαμι στην αθηνα λενε οτι θα φτιαχτει αλλα προς το παρων κολλανε στην τοποθεσια μιας και 1-2 που ειχαν προταθει(δεν θυμαμαι ποια) ηταν κοντα σε "γραφεια" ακροδεξιων παραταξεων και φοβοντουσαν επεισοδια.
Οτι θα φτιαχτουν παντως ειμαι πεπεισμενος πως θα γινει.
Οπως εχει η Ροδος π.χ.
Τωρα οσον αφορα το αν εμεις καναμε τζαμια Ελληνικες ορθοδοξες εκκλησιες, μην βιαζεστε να απαντησετε.
Κατα την τουρκοκρατια ειχαν φτιαχτει πολλα τζαμια, τα οποια αργοτερα αντι να γκρεμιστουν εγιναν εκκλησιες.;)
Εχουμε και στο Αργος τετοια εκκλησια και εχω δει σε διαφορες περιοχες της Ελλαδας.
(Αυρτα τα αναφερω ετσι για την ιστορια.:) )
Σημαντικο ειναι η Α.Σοφια σε πρωτο χρονο να αρχισει να συντηρειτε οπως αρμοζει σε ενα τετοιο αρχιτεκτονικο μεγαλειο και οχι με δουλειες κυριολεκτικα του ποδαριου, να δει η Τουρκικη κυβερνηση τι θα γινει με την "αγορα" που υπαρχει στο εσωτερικο της και την φθειρει κτλ κτλ και μετα βλεπουμε και για το αν γινει ορθοδοξη εκκλησια.;)
Στην ιδεα δεν ειμαι αντιθετος, απλως πρεπει τα βηματα να γινουν σταδιακα και με την σωστη-κατα την κριση μου-προτεραιοτητα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Τωρα οσον αφορα το αν εμεις καναμε τζαμια Ελληνικες ορθοδοξες εκκλησιες, μην βιαζεστε να απαντησετε.
Κατα την τουρκοκρατια ειχαν φτιαχτει πολλα τζαμια, τα οποια αργοτερα αντι να γκρεμιστουν εγιναν εκκλησιες.;)
Εχουμε και στο Αργος τετοια εκκλησια και εχω δει σε διαφορες περιοχες της Ελλαδας.

Απλά να συμπληρώσω: και της ελεύθερης Κύπρου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Απλά να συμπληρώσω: και της ελεύθερης Κύπρου

Eχεις απολυτο δικαιο φιλε μου.;)
Παραλειψη μου!:redface:
(Ασχετα αν ακομα δεν ειχα την τιμη-ευκαιρια να ερθω εκει...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Επειδή είμαι της άποψης, ότι ο Τούρκικος λαός, όσο και αν προσπαθεί να το παίξει πολιτισμένος και υπεράνω από κάθε μίσος, κακία κ.λ.π. κατά βάθος παραμένει το ίδιο απολίτιστος, όπως ήταν πριν την ελληνοτουρκική φιλία. Και επειδή με τη λειτουργία μιας ορθόδοξης εκκλησίας μέσα σε μουσουλμάνικο έδαφος θα ξεσηκωθούν και οι πέτρες λόγω του τεράστιου θρησκευτικού τους φανατισμού, καλό θα ήταν να μην δημιουργηθούν εντάσεις, διότι η Ελλάδα δεν θα αντέξει (οικονομικά τουλάχιστον) καμία κρίση αυτή την εποχή. Ίσως όταν και αν ποτέ καταφέρει η Τουρκία να γίνει μέλος της Ε.Ε. να δημιουργηθούν πιο κατάλληλες συνθήκες για την συζήτηση μιας τέτοιας περίπτωσης.
Ένα περιστατικό θα σας θυμίσω, που αποδεικνύει τον μέγιστο φανατισμό αυτών των ανθρώπων.
Θυμάστε τι φασαρίες και τι λιντσάρισμα είχαν ρίξει μια ομάδα Μουσουλμάνων, σε κάποιους έλληνες ηθοποιούς επειδή, λέει, έκαναν κάποια "τολμηρά" γυρίσματα έξω από κάποιο τζαμί, σ'ένα ελληνικό χωριό, κάποια γιορτινή μουσουλμάνικη μέρα? Είναι δυνατόν λοιπόν, θα δεχθούν ΄την Αγ.Σοφία να την δουν να λειτουργεί σαν ορθόδοξη εκκλησία? Θα πέσουν να μας φάνε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Εγώ θα ψηφίσω όταν γίνει ένα τζαμί και στην Αθήνα. Δεν μπορούμε να απαιτούμε να μπορούμε να ικανοποιούμε τις θρησκευτικές μας ανάγκες σε μια μουσουλμανική χώρα, αλλά οι μουσουλμάνοι να μην έχουν αυτό το δικαίωμα στη δική μας χώρα.

ΕDIT
Δεν θα ήθελα να το παίξουμε σκληροί για να ξαναλειτουργήσει, αλλά περισσότερο για να συντηρηθεί, καθώς πρόκειται για ένα παγκόσμιο μνημείο και όχι μόνο ορθόδοξο. Έχω ακούσει πως υπάρχει πρόβλημα με την συντήρησή της Αγιάς Σοφιάς...

Νομίζω ότι υπάρχουν τζαμιά στην Ελλάδα-όχι βέβαια στην Αθήνα αλλα αν δεν κάνω λάθος στην Θράκη όπου υπάρχουν αρκετοί μουσουλμάνοι και τελούν ελεύθερα τα θρησκευτικά τους καθήκοντα.

@ Μario και η λεξη Ινσταμπούλ έχει ελληνικές ρίζες (ω!ναι!) καθώς προέρχεται απο σύντμηση της φράσης "εις την πόλιν" που παραφράστηκε προφορικά και έμεινε στα τούρκικα ως Ινσταμπούλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Θυμάστε τι φασαρίες και τι λιντσάρισμα είχαν ρίξει μια ομάδα Μουσουλμάνων, σε κάποιους έλληνες ηθοποιούς επειδή, λέει, έκαναν κάποια "τολμηρά" γυρίσματα έξω από κάποιο τζαμί, σ'ένα ελληνικό χωριό, κάποια γιορτινή μουσουλμάνικη μέρα? Είναι δυνατόν λοιπόν, θα δεχθούν ΄την Αγ.Σοφία να την δουν να λειτουργεί σαν ορθόδοξη εκκλησία? Θα πέσουν να μας φάνε....

Οι δικοί μας θρησκευόμενοι τι θα έκαναν αν μουσουλμάνοι γυρίζαν ερωτικές σκηνές έξω από ορθόδοξο ναό την Μεγάλη Παρασκευή; Δεν είναι θέμα πολιτισμού νομίζω, τουλάχιστον στα συγκεκριμένα θέματα. Οι δικοί μας θα σφάζανε κιόλας. Εδώ σφάξανε Αλβανούς για έναν ποδοσφαιρικό αγώνα, τι μου λες τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
@ Μario και η λεξη Ινσταμπούλ έχει ελληνικές ρίζες (ω!ναι!) καθώς προέρχεται απο σύντμηση της φράσης "εις την πόλιν" που παραφράστηκε προφορικά και έμεινε στα τούρκικα ως Ινσταμπούλ.

Nαι, μου ειχε πει μια φιλολογος...
Τι καλη γυναικα...οχι σαν μια αλλη σαδιστρια που ειχα...(Ξεφυγα ε;:whistle: )
Εγω απλως το ανεφερα, γιατι λιγο πριν ποσταρω εβλεπα ενα ντοκιμαντερ και ακουσα καμια 20 αρια φορες την λεξη Ιστανμπουλ...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Οι δικοί μας θρησκευόμενοι τι θα έκαναν αν μουσουλμάνοι γυρίζαν ερωτικές σκηνές έξω από ορθόδοξο ναό την Μεγάλη Παρασκευή; Δεν είναι θέμα πολιτισμού νομίζω, τουλάχιστον στα συγκεκριμένα θέματα. Οι δικοί μας θα σφάζανε κιόλας. Εδώ σφάξανε Αλβανούς για έναν ποδοσφαιρικό αγώνα, τι μου λες τώρα;

Καταρχάς, στο συγκεκριμένο συμβάν, οι σκηνές ΔΕΝ ήταν ερωτικές, απλά οι ομάδα αυτών των ανθρώπων είχε σκοπό να δημιουργήσει φασαρία είτε γινόταν το γύρισμα είτε όχι, γι'αυτό και άλλωστε σε χρόνο dt τα 2 άτομα έγιναν 200. Στημένη ήταν η δουλειά!
Όσο για τους ορθόδοξους, πιστεύω πως παραείμαστε ανεκτικοί σε τέτοια θέματα, και δεν θυμάμαι στο πρόσφατο παρελθόν να έχουν δημιουργηθεί προβλήματα με αλλόθρησκους.
Το θέμα των Αλβανών, που θίγεις, είναι πολύ ιδιάζουσα περίπτωση. Καταρχάς ποιοί δικοί μας έσφαξαν αλβανούς? Πότε και πού συνέβει αυτό? Αν θυμάμαι καλά, οι αλβανοί ήταν αυτοί που γιούχαραν τους έλληνες και έκαιγαν τις σημαίες μας. Κατά δεύτερον, η οργή των ελληνών απέναντι στους αλβανούς, είναι δικαιολογημένη κάποιες φορές, γιατί είναι μεγάλη αχαριστία να δαγκώνεις το χέρι που σε ταϊζει, και οι αλβανοί όχι απλά το δαγκώσανε, αλλά το έκοψαν απ'τον ώμο. Δεν πιστεύω φυσικά πως είναι λύση το ξύλο, οι δολοφονίες κ.λ.π., ούτε ότι λύνεις το πρόβλημά σου ρίχνωντας το επίπεδό σου σαν λαός, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι λυπάμαι γι'αυτούς τους ανθρώπους.
Έχω ξεφύγει εντελώς από το θέμα, απλά ήθελα να επισημάνω ότι τελικά η επιθετικότητα των ελλήνων απέναντι στους αλβανούς, δεν έχει να κάνει για τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις, αλλά για την απαράδεκτη στάση τους απέναντι στην χώρα που τους φιλοξενεί, τους ζει και τους προσφέρει ευκαιρίες για μια καλύτερη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
είμαι πατησίων. βραδάκι. καθώς περπατώ πλησιάζοντας προς την πλατεία ομονοίας αρχίζει να φτάνει στα αυτιά μου ένα βουητό. ουυυ. είμαι ένα τετράγωνο πριν την πανεπιστημίου. η ένταση ανεβαίνει. ουυυυυυ. φτάνω 10-15 μέτρα πριν τη διασταύρωση πατησίων με πανεπιστημίου. όλοι οι ήχοι υπερκαλύπονται πλέον από αλαλαγμούς απροσδιόριστης προέλευσης. ουυυυυυυυυ. ξαφνικά δύο ρακένδυτα και πανικόβλητα ανθρωπάκια στρίβουν τρέχοντας. μετά από λίγα δευτερόλεπτα τους ακολουθεί στρίβοντας ένα ομιλόν σύννεφο σκόνης με κάτι κοντάρια (ορισμένα ντυμένα με την περήφανη ελληνική σημαία) να ξεπηδάνε. ουυυυυυυυυυυυ. κολλάω στον τοίχο για να μη με λιώσουν. χμ λέω, σήμερα παίζαμε με την εθνική αλβανίας. αχα. περιμένω δύο-τρία λεπτά να περάσει το εξαγριωμένο (γιατί άραγε...) πλήθος και συνεχίζω προς τον σταθμό του ηλεκτρικού. το πρώτο πράμα που αντικρύζω με το που στρίβω είναι ένας έρμος πλανόδιος να καταριέται το πλήθος για τα κασκόλ και τις σημαίες που "δανείστηκαν". καλά γίδια είμαστε. και δεν ακούω κουβέντα.-

ψ. οφ τόπικ, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Το θέμα των Αλβανών, που θίγεις, είναι πολύ ιδιάζουσα περίπτωση. Καταρχάς ποιοί δικοί μας έσφαξαν αλβανούς? Πότε και πού συνέβει αυτό? Αν θυμάμαι καλά, οι αλβανοί ήταν αυτοί που γιούχαραν τους έλληνες και έκαιγαν τις σημαίες μας.
Οκ.. Ξεχνάς και σημαντικές λεπτομέρειες γεγονότων της Αθήνας εκείνο το βράδι. Νομίζω την επόμενη μέρα μιλούσαν όλοι για τα επεισόδια που έγιναν.

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Κατά δεύτερον, η οργή των ελληνών απέναντι στους αλβανούς, είναι δικαιολογημένη κάποιες φορές, γιατί είναι μεγάλη αχαριστία να δαγκώνεις το χέρι που σε ταϊζει, και οι αλβανοί όχι απλά το δαγκώσανε, αλλά το έκοψαν απ'τον ώμο.

Η βία, σε οποιαδήπτοε μορφή της μου προκαλεί αηδία. Αν εσύ ανέχεσαι να τη δικαιολογείς με προτάσεις του τύπου "καλά να πάθουν, αφού τους ταϊζουμε και μετά μας κάνουν έτσι" τότε πάω πάσο. Μόνο να σου θυμίσω πως άλλοι Αλβανοί καίγανε σημαίες και άλλους Αλβανούς μαχαιρώσανε. Όλοι στο ίδιο καζάνι δηλαδή; :hmm:

Βασική αρχή εθνικισμού :
όλοι οι Έλληνες είναι το ίδιο, όλοι οι Αλαβανοί είναι το ίδιο, όλοι οι Ρώσοι είναι το ίδιο...κτλ... Οπότε αν ένας Αλβανός μας κάνει κάτι, τότε μπορώ να δείρω κάποιον άλλο Αλβανό για εκδίκηση!!!:beating:

Λυπάμαι, εγώ δεν ασπάζομαι καμία τέτοια άποψη.

:kill:Η βία παραμένει βία.:/:

Ξέρω... off topic! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Βασική αρχή εθνικισμού :
όλοι οι Έλληνες είναι το ίδιο, όλοι οι Αλαβανοί είναι το ίδιο, όλοι οι Ρώσοι είναι το ίδιο...κτλ... Οπότε αν ένας Αλβανός μας κάνει κάτι, τότε μπορώ να δείρω κάποιον άλλο Αλβανό για εκδίκηση!!!:beating:

Λυπάμαι, εγώ δεν ασπάζομαι καμία τέτοια άποψη.

:kill:Η βία παραμένει βία.:/:

Ξέρω... off topic! :redface:

Με την λογική μου συμφωνώ απόλυτα σε όσα γράφεις. Ένας κακός αλβανός δεν σημαίνει απαραίτητα ένα κακό έθνος. Άλλωστε καλοί και κακοί υπάρχουν παντού, είτε αναφερόμαστε σε αλβανούς, είτε σε έλληνες, είτε σε κινέζους κ.λ.π.
Ξέρω όμως πως ΕΓΩ προσωπικά, δεν θα πρόσφερα βοήθεια σε αλβανό, λόγω των μύριων τόσων γεγονότων που έχουν συμβεί εις βάρος των ελλήνων. Επίσης ΕΓΩ προσωπικά, δεν θα προσλάμβανα ποτέ αλβανό για την οποιαδήποτε δουλειά, δεν θα ψώνιζα από αλβανικό μαγαζί, δεν θα έδινα σε φτωχή αλβανική οικογένεια ρούχα που δεν φοράω κ.λ.π. Θες να με πεις ρατσίστρια? Πες με..... Ίσως να είμαι τελικά.

Το off topic συνεχίζεται, αν και θυμάμαι πως κάπου υπάρχει σχετικό topic!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top