Ας συζητήσουμε για τον firefox

Η γνώμη σας για τον firefox 4 συγκριτικά με τον ανταγωνισμό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)

panraf

Νεοφερμένος

Ο panraf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ωραίο περιβάλλον και γρήγορο αλλά ακόμα δεν έχουν λυθεί προβλήματα συμβατότητας και αυτό θα αποτελέσει τροχοπέδη για την περαιτέρω εξάπλωσή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι είδους προβλήματα συμβατότητας? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Εννοει για τις σελιδες που ειναι γραμμενες μονο για ΙΕ και ετσι δεν τρεχουν σωστα στον firefox ακομα.
Oντως ειναι λιγο κολλημενες μερικες εταιριες...πχ η alpha bank δινει web-banking αλλα μονο μεσω ΙΕ μπορεις να μπεις...και υποτιθεται οτι εχει τα περισσοτερα κενα ασφαλειας...
Θα αλλαξει καποια στιγμη κ αυτο.Επισης προβληματα υπαρχουν πολλα σε σελιδες με flash content.

Και πολυ ειναι η χαρη του ΙΕ να τον ανοιγουμε,οταν μερικες σελιδες τον χρειαζονται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Τι είδους προβλήματα συμβατότητας? :confused:
Μαλλον εννοει οτι δεν παιζουν καλα τα menu flashακια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από panraf:
Ωραίο περιβάλλον και γρήγορο αλλά ακόμα δεν έχουν λυθεί προβλήματα συμβατότητας και αυτό θα αποτελέσει τροχοπέδη για την περαιτέρω εξάπλωσή του.

Οκ για να αναφερθούμε και στα προβλήματα συμβατότητας...
Η πολιτική του mozilla foundation ειναι οτι υπάρχει στάνταρ (του w3c) για το τι ειναι web σελίδα και τι περιέχει και πώς πρέπει να γινεται render. Προσπαθούνε να ακολουθήσουν όσο μπορούν το standar. Τωρα συμβατός τελείως με τον IE δεν μπορούν και δεν θέλουν να τον κάνουν γιατι...
1) Ο ΙΕ δεν ακολουθει τελείως το standar σε πολλά σημεία (κανενας δεν το κανει αλλα αυτοι το έχουν παρακανει σε 1-2 χτυπητά σημεία)
2) Ο ΙΕ περιέχει τεχνολογία που ειναι καλυμμένη απο πατέντες (μου έρχεται στο μυαλό το activeX και VBscript για client side scripting) και απλουστατα δεν μπορούν να την ενσωματώσουν. Δεν θέλουν κι όλας για να διατηρήσουν ανοιχτή και ελέυθερη την πληροφοριακή υποδομή, να μή βοηθήσουν δηλαδή να γινει η στανταρ τεχνολογία που επιτρέπει την επικοινωνία στο internet κτήμα (πατέντα) κάποιου.

(Michelle θα φερω υποθετικό παράδειγμα με εσενα τώρα)
Ποιόοος θα έφταιγε αν το e-steki δεν δουλευε καλα σε FF; Η Michelle που δε φροντισε να το κανει να δουλεύει και έβαλε σατανικό VBscript μέσα εν γνώση της οτι θα κανει το site προσβάσιμο μονο σε όσουν έχουν πληρώσει (λέμε τωρα) τη Micro$oft. Και το ξέρω οτι ειναι παραπάνω δουλειά να κανεις κάτι συμβατο με ολα (γιατι υπάρχουν και opera και conquerror και safari που πρεπει να τσεκάρει) αλλά γι αυτο ακριβώς πρέπει να βοηθήσουμε να ισχυροποιηθεί το standar!

Επιχείρημα: "Μα οι περισσότεροι έχουν internet explorer, δεν πρέπει να κανουμε τα sites έτσι ωστε να τα βλέπουν οι περισσότεροι;"
Ναι, αλλά περισσότεροι χρήστες έχουν πρόσβαση στο ff απο όσοι έχουν στον IE, δεδομένου οτι όσοι δεν έχουν δυνατότητα πρόσβασης όσοι δεν εχουν windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σωστότατος ο γκαντέμης!!
Άλλωστε το που φαίνεται καλύτερα ένα σαιτ εξαρτάται απο τι κοίταζε ο σχεδιαστής κάνοντας το. Έχω ακούσει πολλές φορές να λένε μερικοί "Μα ο ff δείχνει χάλια τα sites!". Μήηηηπως γιατί ο designer (ο θεος να τον κάνει) τα είχε τεστάρει ΜΟΝΟ σε ΙΕ?
Προσωπικά όποτε σχεδιάζω ένα σαιτ το κοιτάω σε ff κατα την διάρκεια και στο τέλος αρχίζει η επώδυνη διαδικασία να το κάνω να φαίνεται ίδιο και σε ΙΕ :/: Και σχεδόν ποτέ δεν φαίνεται ίδιο με τη μία :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Οταν παω να ανοιξω τις ρυθμισεις ή να παω να κατεβασω κατι κολλαει... δοκιμασα να απεγκαταστησω να σβησω τον φακελο και να το ξανα εγκαταστησω... δυστυχως δεν άλλαξε κατι
ουτε με την final δεν αλλαξε... αυτο ήταν δεν θα εχω firefox :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το εφτιαξα... θεμα profile ηταν... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δείτε το spreadfirefox.com :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μα down δεν ειναι για τον λογο οτι δοκιμαζουν τον 1.5; (!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Η καμπάνια ξεκίνησε!!! https://www.spreadfirefox.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eγώ σας πάω κόντρα! Κάτω το φάιαρφοξ!

Μου σπάει τα νεύρα! :mad:

Ζήτω το ηλίθιο νετσκέηπ! Επιστροφή στα 90'ς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μα το netscape στην ουσια ειναι firefox :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν αντέχω άλλο το γα**μένο bug με τα php αρχεία του firefox!!! Το κάνει συνέχεια!!! Τώρα είμαι με opera... Υπάρχει κάποιο site που να λέει για το bug αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eπιτέλους έρχεστε στα λόγια μου... Ξου firefox!

Έχω μείνει ικανοποιημένος από τα παρακμιακά safari & camino... Έεεετσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Μα γιατί ξου το Firefox??
Eγώ γιατί είμαι πολύ ικανοποιημένη??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εγώ τον έχω κόψει σχεδόν.. ΕΛΕΟΣ με το bug!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εμενα γιατι δεν εχει προβλημα με bugs;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ουτε και σε εμένα δεν μου το κάνει πλέων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top