Μονόπετρο... παρεξηγημένο ή όχι;

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Ακόμα κι αν παντρευόμουν τη Paris Hilton, δε θα θελα δεκάρα από τη περιουσία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Τότε άσε καλύτερα να την πάρει κανένας άλλος που να θέλει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μα δεν ειπε κανεις οτι "θελει" τα πανακριβα δωρα ή δεν ξερω τι.
Μιλαμε για το αν το κανει ο αλλος επειδη το αισθανεται.
Και ο καθενας κανει δωρα οταν το αισθανεται αναλογα και με τα οικονομικα του.
Το οτι εγω θα παρω δωρο ενα βραχιολι των 50ευρω στην κοπελα που αγαπω, δεν σημαινει οτι και ο Μπεκαμ θα κανει το ιδιο σε χρηματα δωρο στην γυναικα που αγαπα.
Οταν εχει την ανεση να κανει σπιτι, θα κανει σπιτια.
Και εγω πολλες φορες πιανω τον εαυτο μου να ονειρευομαι και να λεω οτι θα της εκανα δωρο και ενα τανκερ αν μπορουσα.
ΟΧΙ γιατι τα υλικα αγαθα απο μονα τους φαιρνουν την ευτυχια.
ΟΧΙ γιατι μου το ζηταει ή το αποζηταει η γυναικα μου
ΟΧΙ γιατι γουσταρω να πεταω λεφτα
ΟΧΙ γιατι ετσι αγοραζω την αγαπη της
Απλουστατα γιατι οταν αγαπας καποιον πολλες φορες θες να του το δειξεις με κινησεις που δειχνουν οτι "δινεις" ολα οσα εχεις (υλικα και μη) ή οτι δινεις ο,τι περισσοτερο μπορεις για παρτη του αλλου.
Για να ειναι πιο καλα αυτος, πιο "ανετος", πιο ευτυχισμενος και και και.

Και ξαναλεω, δεν παραγκονιζω τα συναισθηματα ουτε εκθεαζω τα χρηματα.
Ουτε οτι ενα κολιε αντικαθιστα το "σ'aγαπω" που θα της πεις οταν θα την κοιτας στα ματια, ή την αγκαλια ή ολα εκεινα που δειχνουν τι αισθανεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Συμφωνώ τόοοσο πολύ με τον Μάριο. Έτσι ακριβώς είναι και στη δική μου περίπτωση. Θέλω να κάνω το καλύτερο δυνατό χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αγνοώ άλλες βασικές ενδεχομένως ανάγκες οι οποίες μπορούν να καλυφθούν με τα χρήματα αυτά. Απλά όταν νιώθω ότι έχω το περιθόριο θα κάνω ένα πιο ακριβό δώρο στο φίλο μου, όχι για να τον εξαγοράσω αλλά γιατί έτσι νιώθω εκείνη τη στιγμή.

Όσο για το μονόπετρο...το θεωρώ υπερβολή. Γενικά δε μου αρέσουν τα άκρα, θέλω να υπάρχει το μέτρο. Αν ο φίλος μου μου έκανε δώρο ένα πολύ ακριβό μονόπετρο το πιο πιθανό είναι να ένιωθα άσχημα γιατί θα ξέρω ότι χρεώθηκε πολύ για κάτι τέτοιο. Έτσι φτάνω σε αυτό που πολύ σωστά είπε το γιδάκι για την πρόταση γάμου. Προτιμώ ασυζητητί μία όμορφη και ρομαντική πρόταση γάμου από ένα πανάκριβο δαχτυλίδι που στην τελική θα φοβάσαι να το φορέσεις μην πάθει τίποτα κιόλας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Απλουστατα γιατι οταν αγαπας καποιον πολλες φορες θες να του το δειξεις με κινησεις που δειχνουν οτι "δινεις" ολα οσα εχεις (υλικα και μη) ή οτι δινεις ο,τι περισσοτερο μπορεις για παρτη του αλλου.
Για να ειναι πιο καλα αυτος, πιο "ανετος", πιο ευτυχισμενος και και και.
Αν μείνεις στο ένα δώρο, ας πούμε οκ, αν όμως συνεχίσεις να κάνεις ακριβά δώρα, τότε κινδυνέυεις να σε αγαπήσει για τα δώρα, και όχι για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν μείνεις στο ένα δώρο, ας πούμε οκ, αν όμως συνεχίσεις να κάνεις ακριβά δώρα, τότε κινδυνέυεις να σε αγαπήσει για τα δώρα, και όχι για σένα.

:confused:

Μιλάμε ακόμα για το μονόπετρο; Δε νομίζεις ότι για να φτάσεις σε σημείο να δώσεις μονόπετρο σε έχει ήδη αγαπήσει (και τον/την έχεις αγαπήσει) γι' αυτό που είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Α, δλδ το να δώσεις μονόπετρο αποτελεί ένδειξη αγάπης, αν κατάλαβα σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το μονόπετρο συμβολίζει όοολα αυτά που αισθάνεσαι. Δεν είναι το μονόπετρο αυτό καθαυτό που έχει τη σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αν μείνεις στο ένα δώρο, ας πούμε οκ, αν όμως συνεχίσεις να κάνεις ακριβά δώρα, τότε κινδυνέυεις να σε αγαπήσει για τα δώρα, και όχι για σένα.

:confused:

Όταν κάνω ακριβά δώρα γουστάρω και τα κάνω...είτε στον σύντροφό μου, είτε στους γονείς μου, στον αδερφό μου ή στις φίλες μου....

Και ξέρω...και ξέρουν...και ξέρουμε γενικά ότι δεν αγαπιόμαστε για τα ακριβά δώρα :P...αλλά ναι όταν μπορώ να προσφέρω ακριβό δώρο θα το κάνω...ειδικά αν ξέρω και πόσο πολύ το θέλει ο άλλος... Δεν εξαγοράζω την αγάπη του είτε αυτός την δική μου... Αλίμονο αν στις διαπροσωπικές μου σχέσεις φοβόμουν κάτι τέτοιο ή αν ήταν ένα σύστημα ανταλλαγής δώρου...σου παίρνω το τάδε ρολόι για να μου πάρεις μια *^^%$&(....σόρρυ αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ η γυναίκα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για μένα το μονόπετρο είναι ένας καθιερωμένος τρόπος να κάνει κανείς την υπέρβαση, για να δείξει ένα συναίσθημα που τον γεμίζει και αναστατώνει, κι είναι ανώτερο από άλλα είδη αγάπης που έχει νιώσει.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι μονόπετρο, ούτε το μονόπετρο από μόνο του σημαίνει όλα αυτά.

Αλλά εγώ, όταν δεχτώ και αποδεχτώ ένα, θα είναι για αυτόν το λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Προσωπικα δεν ξερω αν θα εχω λεφτα για μονοπετρο.
Αλλα ακομα και μονοπετρο με χαλικακι στην θεση του διαμαντιου να κανω, αυτο που με ενδιαφερει με αυτη την συμβολικη κινηση ειναι οτι δειχνω στην κοπελα που ειναι απεναντι μου οτι θελω να δεσμευτω (με την πιο γλυκια εννοια αυτης της "βαριας" λεξης) μαζι της.
Εαν ο Θεος και η ζωη μου και το μυαλο μου, με αξιοσουν να εχω την οικονομικη δυνατοτητα να της περασω μονοπετρο ή διπετρο, δεν προκειτε στιγμη να σκεφτω αν θα "ξοδευτω".
Γιατι με την κινηση μου αυτη, της δειχνω οτι εχω σκοπο να "ξοδεψω" ολα τα υπολοιπα χρονια μου μαζι της, ποσο μαλλον ενα "Α" χρηματικο ποσο.
Και το να δει οτι και καλα εγω ξοδεψα εναν μισθο για αυτο το δαχτυλιδι της, εαν πραγματικα με αγαπαει (εδω παιζουν ρολο και τα κριτηρια μου.Εγω την διαλεξα στο φιναλε) θα φανει στον τροπο που θα το αποδεχθει.



Σε αυτο που λες οτι εαν της κανω συνεχεια ακριβα δωρα θα αγαπησει αυτα και οχι εμενα.
Διαφωνω... κατω απο αυτη (την παρακατω) την οπτικη γωνια:
Εαν ενας ανθρωπος ειναι μαζι σου επειδη σε αγαπαει, και απο ενα αστερι να της χαριζεις καθε μερα, ποτε δεν θα τα αγαπαησει περισσοτερο απο εσενα.
Αντιθετα θα σου πει, οτι δεν χρειαζεται να της χαριζεις τοσα πολλα γιατι εσυ εισαι το δωρο στην ζωη της.
Και αν αυτα φαινονται χαζορομαντικα ή οτι πλεον δεν συμβαινουν, γω δεν το πιστευω.
Συμβαινουν παντου γυρω μας, απλουστατα εμεις κοιταζουμε περισσοτερο τα "κακως κειμενα".

Δεν υπαρχουν μονο "αγαπες" που βασιζονται στο χρημα και στα δωρα.
Αυτα ερχονται σαν "γαρνιρισμα" σε μια υγιη σχεση.
Και ναι εχω "στερηθει" κατι για εμενα για να κανω ενα δωρο σε καποια κοπελα μου (καπου-καπως-καποτε) και δεν εχεις ιδεα ποσο ικανοποιηση και ποσο ομορφα ενιωσα οταν την ειδα να χαμογελαει που σε ασχετη χρονικη στιγμη της εδειξα και με αυτο τον τροπο οτι:
Την νοιαζομαι,την αγαπω,την σκεφτομαι,μου λειπει κτλ κτλ κτλ κτλ

Τα δωρα, τα μονοπετρα και τα διαμαντια δεν ειναι το επικεντρο μιας σχεσης και ποτε δεν μπορει να αναπτυχθει μια σχεση γυρω απο αυτα και μονο.
Αλλα, ολα τα παραπανω, αναλογα με τις οικονομικες δυνατοτητες του καθενα μας, αποτελουν οπως ειπα την "γαρνιτουρα" για μια οσο γινεται πιο ομορφη σχεση.
Μπορει να υπαρξει και χωρις αυτα, και σιγουρα μπορει να μην διαλυθει απο την παρουσια αυτων μεσα σε αυτην.(την σχεση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Καλά αυτά γούστα είναι. Εγώ έχω μέσα την απλότητα στο τρόπο ζωής μου. Νομίζω οτι δεν χρειάζονται φανταχτεροί γάμοι, δεν χρειάζονται φανταχτερά ρούχα, ακριβά αυτοκίνητα, ακριβά μονόπετρα για να αποδείξεις τι? Οτι αγαπάς κάποιο άτομο? Οτι θα έκανες τα πάντα γι αυτό? Μα αυτό δεν χρειάζεται να το αποδείξεις. Αυτό το καταλαβαίνεις και μόνος σου... Χρειάζεται να δαπανήσω τόσα εκατομμύρια για να αγοράσω ενα μονόπετρο για να δειξω οτι αγαπαω μια κοπελα?
Ειλικρινά σας μιλάω ρε παιδιά, ποτέ δε θα το κάνω αυτό το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οκ, μην το κάνεις τότε.
Αλλά δέξου ότι άλλοι το κάνουν, το θέλουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Ναι το δέχομαι, μαγκιά σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δλδ που εμενα μου αρεσουν τα μονοπετρα, τι ειδους ατομο ειμαι...?:whistle:

Και αυτο δε σημαινει, οτι εαν δε θα μπορουσε οικονομικα ο καλος μου να μου παρει διαμαντι, δε θα ημουν ευχαριστημενη με ζιργκον....
Απλα μου αρεσουν και τα πανακριβα μονοπετρα με την πετρα εκεινη που δε χανει ποτε τη λαμψη της....:devil:

Ειναι κακο...?:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

StarsAllOver

Νεοφερμένος

Η StarsAllOver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
οχι δεν θελω κανενα μονοπετρο, απλως γιατι δεν θελω να παντρευτω... ουαααα, φοβαμαι!
επιπλεον, σιγα μην αφησω να σπαταληθουν λεφτα για κατι που πιθανοτατα θα αλλαξω (φανηκε οτι δεν εμπιστευομαι το γουστο του καλου μου σε αυτα?) :whistle:

Τα παραπανω σημαινουν οτι δεν αποκλειεται να φορεσω μονοπετρο, αλλα θα το εχω αγορασει εγω για την παρτη μου και το μονο που θα συμβολιζει ειναι ισως καμια προαγωγη, ή οτι ειχα κεφια κ ορεξη για shopping!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Δλδ που εμενα μου αρεσουν τα μονοπετρα, τι ειδους ατομο ειμαι...?:whistle:

Και αυτο δε σημαινει, οτι εαν δε θα μπορουσε οικονομικα ο καλος μου να μου παρει διαμαντι, δε θα ημουν ευχαριστημενη με ζιργκον....
Απλα μου αρεσουν και τα πανακριβα μονοπετρα με την πετρα εκεινη που δε χανει ποτε τη λαμψη της....:devil:

Ειναι κακο...?:eek:
Κακό δεν είναι όχι. Εξέφρασα τη προσωπική μου προτίμηση. Απεχθάνομαι την πολυτέλεια. Και θέλω και η σύντροφός μου να αισθάνεται το ίδιο. Τόσο απλά. Ο καθένας μας ομως κάνει αυτό που γουστάρει. Και σορυ αν ακουστηκα σαν να σας επιβάλλω την αποψη μου. Είναι καθαρά προσωπικές απόψεις. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου άσχημο το μονόπετρο. Έχει και ωραίο συμβολισμό:
Το διαμάντι είναι σύμβολο της δύναμης και της παγιωμένης, άφθαρτης και κυρίαρχης αρχής του είναι. Ο κύκλος, εκτός από την ολοκλήρωση αλλά και όλους τους τροχούς του σύμπαντος, όπως η Σαμσάρα όπου παραπέμπει, έχει και έναν ακόμη ισχυρό συμβολισμό: Την κυριαρχία. Τα δαχτυλίδια του Τόλκιν είναι χαρακτηριστικά επάνω σε αυτό το θέμα.

Γι' αυτούς ακριβώς τους λόγους, είναι συνήθεια των πλουσίων να χαρίζουν ένα τέτοιο δαχτυλίδι στους γάμους τους, ώστε να διαλαλήσουν την Ισχύ τους. Συνεπώς αυτά είναι σπορ για τους πλούσιους. Όσο για μας τους φτωχούς, δείτε καμιά ταινία του Ξανθόπουλου για να μάθετε την κατάληξη. Στην καλύτερη περίπτωση το καλό παιδί αποδεικνύεται και πλούσιο για να έχει Happy End. Στη χειρότερη καταφρόνια και "ρίξτε στο γυαλί φαρμάκι" να τραγουδάει ο πονεμένος. :hehe:

Συμπέρασμα: Όποια περιμένει μονόπετρο από το Χάος, θα πρέπει να περιμένει πολύ αλλά μην της το πείτε ακόμη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπορεί το διαμάντι να έχει τόσο δραματική και στενάχωρη ιστορία, ή να είναι συνδεδεμένο με περιγραφές για βασανισμούς και σκλαβιά, αλλά σαν υλικό είναι αξιοθαύμαστο.
Είναι το σκληρότερο φυσικό υλικό, κι έχει ταυτιστεί με το ισχυρότερο ανθρώπινο συναίσθημα.

Αχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top