Προτείνετε σχετικά βιβλία

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το θέμα για να μπορούμε να προτείνουμε στους άλλους σχετικά βιβλία που έχουμε διαβάσει και τα βρήκαμε πραγματικά καλά. :)

Ξεκινάω με ένα υπέροχο βιβλίο που είχα την τύχη να πετύχω πρόσφατα στον Παπασωτηρίου:


Θέμα: Javascript
Τίτλος: ppk on JavaScript
Συγγραφέας: Peter-Paul Koch
Εκδόσεις: New Riders, 2006
ISBN: 0321423305
Πληροφορίες: click me
Γιατί να το πάρετε: Εαν έχετε κάποια εμπειρία από JavaScript (το βιβλίο δεν είναι για πολύ αρχάριους), τότε το βιβλίο θα σας προσφέρει πολλά χρήσιμα tips, οδηγίες για να γράφετε καθαρότερα και σωστότερα κώδικα βάσει των σύγχρονων standards και χωρίς να αγνοεί τα διάφορα browser incompatibilities. Είναι δομημένο γύρω από 8 real-life scripts που πραγματικά κλήθηκε να γράψει ο P.P.K. για πραγματικούς πελάτες, και όχι άχρηστα παραδειγματάκια με καμία πρακτική αξία. Ουσιαστικά το βιβλίο σας μαθαίνει πως να γράφετε σωστά javascript, όχι πως να απομνημονεύσετε ιδιότητες και μεθόδους. Πέραν της τεράστιας πρακτικής του αξίας, οφείλω να σημειώσω ότι είναι και πανέμορφο εσωτερικά, χαίρεσαι να το διαβάζεις!
Γιατί να μην το πάρετε: Δεν είναι το κατάλληλο βιβλίο αν θέλετε να εντρυφήσετε στις δυνατότητες αντικειμενοστρέφειας της JavaScript ή στη χρήση regular expressions. Κανένα από αυτά δεν αναλύεται ιδιαίτερα στο βιβλίο, μιας και ο PPK δεν τα χρησιμοποιεί και πολύ (όπως γράφει ο ίδιος).


Θα παρακαλούσα να κρατήσουμε την ίδια μορφή με το παραπάνω, για να είναι πιο εύχρηστο το θέμα. :)
Σας παραθέτω το template:

[εξώφυλλο]
Θέμα:
Τίτλος:
Συγγραφέας:
Εκδόσεις:
ISBN:
Πληροφορίες:
Γιατί να το πάρετε:
Γιατί να μην το πάρετε:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ωραίο θέμα,



Θέμα: C
Τίτλος: Οδηγός της C
Συγγραφέας: Herbert Schildt
Εκδόσεις: Γκιούρδας
ISBN: 9605122286
Πληροφορίες: click me
Γιατί να το πάρετε: Αυτό που μου άρεσε σε αυτό το βιβλίο είναι η απλότητα σε βασικές έννοιες , καθώς και τα πολλά παραδείγματα κώδικα που περιέχει.Επίσης περιλαμβάνει και quiz με τις απαντήσεις τους ώστε να δει ο αναγνώστης πως τα πάει.Για αρχάριο που ξεκινάει για πρώτη φορά να μάθει τη γλώσσα είναι από τα ιδανικότερα βιβλία και πολύ ευχάριστο στον αναγνώστη.
Γιατί να μην το πάρετε: Αν υπάρχει ήδη καλό υπόβαθρο για τη γλώσσα , τότε το βιβλίο δεν έχει να προσφέρει κάτι περισσότερο από ένα φρεσκάρισμα και επιπλέον δεν εμβαθύνει σε ορισμένες χρήσιμες εφαρμογές της γλώσσας , όπως παραδείγματα για την χρήση δομών δεδομένων (πχ δέντρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα βιβλία του Γκιούρδα δεν έχουν φρικτή μετάφραση;
Τουλάχιστον όσα έχω, φαίνονται λες και τα πέρασαν από Systran και απλά έκαναν κάποιες διορθώσεις μετά... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και το αγαπημένο μου εγχειρίδιο της c:


Θέμα: C
Τίτλος: C Programming Language
Συγγραφέας: Brian W. Kernighan , Dennis M. Ritchie
Εκδόσεις: Prentice Hall, Inc., 1988.
ISBN: 0-13-110362-8 (paperback), 0-13-110370-9 (hardback).
Πληροφορίες: click me
Γιατί να το πάρετε: Το θεωρώ το καταλληλότερο εγχειρίδιο για τη γλώσσα.Είναι συνοπτικό , περιεκτικό και δίνει πάτημα για να εμβαθύνει κάποιος στη γλώσσα.Ακόμα και τώρα είναι το εγχειρίδιο που θα συμβουλευτώ αμέσως εάν κολλήσω κάπου.
Γιατί να μην το πάρετε: Ως αρχάριος είχα δυσκολευτεί αρκετά να το κατανοήσω.Δεν ενδύκνειται για κάποιον που ξεκινάω τώρα να μαθαίνει προγραμματισμό.του λείπουν αρκετά παραδείγματα που θα βοηθήσουν στην αρχή των αναγνώστη να κατανοήσει διάφορες έννοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα βιβλία του Γκιούρδα δεν έχουν φρικτή μετάφραση;
Τουλάχιστον όσα έχω, φαίνονται λες και τα πέρασαν από Systran και απλά έκαναν κάποιες διορθώσεις μετά... :worry:

Συνήθως επικεντρώνομαι σε κώδικες , οπότε η μετάφραση δε με ενοχλεί ιδιαίτερα.Αν και να σου πω την αλήθεια δεν το είχα προσέξει ποτέ.
Τα βιβλία του Γκιούρδα μου αρέσουν αρκετά πάντως.Αν δεν αγοράσω το βιβλίο ξενόγλωσσο , προτιμώ δικά του συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συνήθως επικεντρώνομαι σε κώδικες , οπότε η μετάφραση δε με ενοχλεί ιδιαίτερα.Αν και να σου πω την αλήθεια δεν το είχα προσέξει ποτέ.
Τα βιβλία του Γκιούρδα μου αρέσουν αρκετά πάντως.Αν δεν αγοράσω το βιβλίο ξενόγλωσσο , προτιμώ δικά του συνήθως.
Κι εγώ, αλλά πλέον δεν παίρνω βιβλία προγραμματισμού στα ελληνικά. Θεωρώ τη μετάφραση τους φρικτή και την εμφάνιση τους ακόμα πιο φρικτή (και ναι, για μένα μετράει η εμφάνιση σε ένα βιβλίο, το διαβάζω πολύ πιο ευχάριστα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Θέμα: plsql
Τίτλος: Oracle pl/sql
Συγγραφέας: Steven Feuerstein, Bill Pribyl
Εκδόσεις: o Reiily
ISBN: -
Πληροφορίες: click me
Γιατί να το πάρετε: Απλό βιβλίο, καλογραμμένο, με τα απαραίτητα για να κάνεις ακόμα και το πιο πολύπλοκο πράγμα και προπαντός δεν είναι κουραστικό με αναλύσεις επί αναλύσεων ότι θέλει να πει το λέει με κώδικα άμεσα....αφορά την oracle 10g και είναι paperback.
Γιατί να μην το πάρετε: Αν δεν ασχοληθήκατε ποτέ με βάσεις ....

Θέμα: JDEVELOPER
Τίτλος: Oracle database 10g JDEVELOPER Handbook
Συγγραφέας: Avrom Roy-Faderman , Peter Koletzke , Paul Dorsey
Εκδόσεις: Oracle press
Γιατί να το πάρετε: Για όσους θέλουν να στήνουν σελίδες σε java με βάσεις oracle είναι ο πλέον απαραίτητος οδηγός για να εκμεταλλευτείτε πλήρως τις δυνατότητες του προγράμματος...καλογραμμένο και έυστοχο επίσης εύκολο στην κατανόηση του...
Γιατί να μην το πάρετε: Αν επιχειρήσετε πρώτη φόρα να ασχοληθείτε με java σελίδες αφήστε το καλύτερα θα απογοητευτείτε είναι για advance users...Επίσης τα εισαγωγικά θεωρητικά είναι λίγο κουραστικά..


edit:Εγώ πλέον δεν αγοράζω κανένα βιβλίο στα ελληνικά συνήθως χάνω τον περισσότερο χρόνο μου για να καταλάβω από την μετάφραση ποια διαδικασία είναι ποια..Οπότε προτιμώ το ξενόγλωσσο και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • plsql.jpg
    plsql.jpg
    11.4 KB · Εμφανίσεις: 238
  • jdev.jpg
    jdev.jpg
    37.9 KB · Εμφανίσεις: 176
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Έχει διαβάσει κάποιος το Νεκρονομικόν του Λάβκραφτ; Θέλω να το διαβάσω εδώ και πάρα πολλά χρόνια, αλλά δεν το έβρισκα. Τώρα ξανά είναι διαθέσιμο..
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,901 μηνύματα.
Έχει διαβάσει κάποιος το Νεκρονομικόν του Λάβκραφτ; Θέλω να το διαβάσω εδώ και πάρα πολλά χρόνια, αλλά δεν το έβρισκα. Τώρα ξανά είναι διαθέσιμο..
Δεν υπάρχει το Νεκρονομικόν του Λάβκραφτ. Το είχε επινοήσει ο ίδιος και το ανέφερε σε πολλά διηγήματά του, σαν ένα βιβλίο μαύρης μαγείας γραμμένο από έναν τρελό άραβα, αλλά βιβλίο καθαυτό «Νεκρονομικόν» που να έχει γραφτεί από αυτόν, δεν υπάρχει. Αυτό που κυκλοφορεί είναι μια σειρά διηγημάτων του με τον συγκεκριμένο τίτλο. Έχουν γράψει και άλλοι συγγραφείς για αυτό, γιατί πήρε μεγάλη φήμη.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Εννοώ του Γιώργου Ιωαννίδη που γράφει για αυτά:

45876350.jpg
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,901 μηνύματα.
Το έχω διαβάσει. Αρκετά ενδιαφέρον για την ηλικία που το διάβασα και σίγουρα ιδανικό αν είναι κάποιος φαν του Λάβκραφτ. Απλώς δεν υπάρχει γραμμένο από τον ίδιο τον Λάβκραφτ τέτοιο βιβλίο.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Το έχω διαβάσει. Αρκετά ενδιαφέρον για την ηλικία που το διάβασα και σίγουρα ιδανικό αν είναι κάποιος φαν του Λάβκραφτ. Απλώς δεν υπάρχει γραμμένο από τον ίδιο τον Λάβκραφτ τέτοιο βιβλίο.
Ναι το ξέρω, εννοώ ότι αναλύει τον Λάβκραφτ. Ευχαριστώ, θα τα αγοράσω! Δύο τόμοι δεν είναι;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Νομίζω σε έναν Άραβα αποδίδεται αυτό το βιβλίο, το Νεκρονομικόν. Οι περιπλανήσεις του Αλχραζέντ. Το έχω απλά οχι έντυπο απο Ντοναλντ Ταισον, στα Ελληνικά.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Δεν υπάρχει το Νεκρονομικόν του Λάβκραφτ. Το είχε επινοήσει ο ίδιος και το ανέφερε σε πολλά διηγήματά του, σαν ένα βιβλίο μαύρης μαγείας γραμμένο από έναν τρελό άραβα, αλλά βιβλίο καθαυτό «Νεκρονομικόν» που να έχει γραφτεί από αυτόν, δεν υπάρχει. Αυτό που κυκλοφορεί είναι μια σειρά διηγημάτων του με τον συγκεκριμένο τίτλο. Έχουν γράψει και άλλοι συγγραφείς για αυτό, γιατί πήρε μεγάλη φήμη.
Βασικά νομίζω κάνεις λάθος εδώ. Το βιβλίο είναι του Λάβκραφτ, απλά το είχε γράψει με ψευδώνυμο!
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,901 μηνύματα.
Βασικά νομίζω κάνεις λάθος εδώ. Το βιβλίο είναι του Λάβκραφτ, απλά το είχε γράψει με ψευδώνυμο!
Όχι, τέτοιο βιβλίο δεν έχει γραφτεί ποτέ από τον Λάβκραφτ, ούτε με ψευδώνυμο. Στα διηγήματά του (τα έχω διαβάσει όλα) έκανε πολλές φορές αναφορά σε αυτό, ότι το έγραψε ένας Αλχάζρεντ Αμπντούλ (ο τρελός άραβας που ανέφερα προηγουμένως.) Έχουν γραφτεί πολλά Νεκρονομικόν, αλλά όλα είναι λόγω της φήμης που απέκτησε το βιβλίο, προσπάθησαν πολλοί να το εκμεταλλευτούν. Τέλος πάντων, δες εδώ τις απαντήσεις στο reddit, τα λένε καλά:
https://www.reddit.com/r/Lovecraft/comments/oarhcl
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top