Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Mισέλ έχεις 2 (!!) ολόκληρους φίλους? Ουάο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
@stavros_: Αρκετά προφανώς. :)
Φιλία είναι να κάνεις παρέα με ένα άτομο, τακτικά. Τι άλλο μπορεί να είναι φιλία? Μήπως εννοείς κολλητιλίκι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ε οχι και φιλια = συχνη παρεα. Ναι , ειναι ενα χαρακτηριστικό (μη αναγκαιο ομως) , αλλά σιγουρα οχι ορισμός. Ειναι πολλά περισσοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κάπου διάβασα ότι "γνωριμία" είναι αυτός από τον οποίο μπορείς να δανειστείς, αλλά όχι και να του δανείσεις... :P

(ήταν το devil's dictionary του bierce)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Lorien τι είναι η φιλία για σένα λοιπόν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Φίλο λέμε κάποιον τον οποίο αγαπάμε όπως είναι, τον εμπιστευόμαστε, στηριζόμαστε στην βοήθεια του και στην μεταξύ μας σχέση δεν υπάρχει κάποια ιδιοτέλεια ή υστεροβουλία.

Δε λέμε φίλο κάποιον μόνο και μόνο επειδή έχουμε κοινά ενδιαφέροντα, ασχολίες, γούστα και συμφωνούμε επί παντός επιστητού!

Άλλωστε, ξέρετε τι λένε για δύο ανθρώπους που συμφωνούν σε όλα: ότι "σκέφτεται μόνο ο ένας από τους δύο"! :P

Υπ αυτήν την έννοια, γίνεται κατ εμέ ξεκάθαρο πως κατά πάσα πιθανότητα όλοι οι άντρες έχουμε ή είχαμε στη ζωή μας έστω μια θυληκού γένους φίλη την οποία να εμπιστευόμαστε (εκτός από το αμάξι μας), να αγαπάμε αγνά (κι ας είναι μανεκέν), στην οποία στηριζόμαστε για κάποια βοήθεια (εκτός απ το να μας συνοδεύσει το γήπεδο) και στην μεταξύ μας σχέση να μην υπάρχει τίποτα ιδιοτελές (εκτός από τον κρυφό πόθο να τη δούμε καμιά φορά με τα εσώρουχα) :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Δεν είναι αναγκαίο χαρακτηριστικό της φιλίας η τακτική επαφή? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Οχι απαραίτητα....... Εγώ τις φίλες μου τις βλέπω μια φορά στους 6 μήνες πια. Αλλά μιλάμε και λατρευόμαστε και θέλουμε να βρεθούμε αλλά δεν μπορούμε. Ίσως θα έλεγα ότι προυπόθεση είναι να έχουμε περάσει περίοδο συχνής επαφής για να έχει χτιστεί η σχέση. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη. Ίσως κάποιος να έχει και φιλία χωρίς καν επαφή....τύπου pen pal.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Ημουν σιγουρος οτι θα μιλαγατε για φιλιες εξ αποστασεως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ανεφερε ο Αλεξ περι φιλιας. Θα μπορουσαν να ειπωθουν πολλά, αλλά νομιζω το νοημα τπ εχουμε.
Και φυσικα η αποσταση δεν ειναι αναγκαιος παραγοντας. Σαφως και ειναι καταλυτικός ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Mπα.. δε νομίζω, παρά μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις. Μπορεί να μην υπάρχει έλξη και από τις 2 πλευρές, αλλά απ-ό τη μία στάνταρ κάθε φορά κάτι θα υπάρχει. Βέβαια αν τύχει και ξεκαθαριστεί ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον από τη μία πλευρά και η άλλη το δεχτεί και συνεχίσει τους φιλικούς δεσμούς τότε μπορεί να εξελιχθεί σε φιλία με πολύ γερές βάσεις,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είναι αναγκαίο χαρακτηριστικό της φιλίας η τακτική επαφή? :whistle:
Αναγκαία συνθήκη ίσως να είναι (αν και ειπώθηκαν αρκετά επιχειρήματα παραπάνω για το αντίθετο), σίγουρα όμως δεν είναι και ικανή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Εγώ νομίζω οτι υπάρχει διαβάθμιση στις ανθρώπινες σχέσεις. Υπάρχει ο γνωστός, ο φίλος, ο κολλητός. Αν 2 ατομα ζουν στην ίδια πολη και δεν βρισκονται τακτικα, υπαρχει καποιος λογος που συμβαινει αυτο. Κατ'εμε τα 2 αυτα ατομα δεν ειναι φιλοι....ειναι απλα γνωστοι. Η φιλία αποδεικνύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ νομίζω οτι υπάρχει διαβάθμιση στις ανθρώπινες σχέσεις. Υπάρχει ο γνωστός, ο φίλος, ο κολλητός. Αν 2 ατομα ζουν στην ίδια πολη και δεν βρισκονται τακτικα, υπαρχει καποιος λογος που συμβαινει αυτο. Κατ'εμε τα 2 αυτα ατομα δεν ειναι φιλοι....ειναι απλα γνωστοι. Η φιλία αποδεικνύεται.
Δεν διαφωνώ. Πάντως εγώ είπα ότι είναι κολλητός μου, όχι απλά φίλος μου (από αυτό δεν ξεκίνησε η συζήτηση; ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Το θεμα μας ειναι αν είναι δυνατή η φιλια μεταξυ των 2 φυλων. Δηλαδή να υπάρχει κι άλλη κατάληξη εκτός από την ερωτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Από προσωπική εμπειρία θα έλεγα όχι. Μέχρι τώρα αυτές τις 3 που θεωρούσα καλύτερες μου φίλες και τις 3 τις έχω ερωτευτεί. Και δυστυχώς επειδή ο έρωτας χαλάει τη φιλία, με τις 2 δε μιλάμε πια. Θεωρώ πάντως πως είναι αναπόφευκτη η ερωτική έλξη μεταξύ των δύο αυτών τόσο κολλητών φίλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Charmer

Νεοφερμένος

Ο Charmer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η σε ερωτευονται η τις ερωτευεσαι, καπως ετσι συμβαινει και
καποια στιγμη χαλαει η φιλια..
Οδηγεισαι στον ερωτα οταν πλεον εχεις ανακαλυψει μεσα απο
την φιλια καποια καλα θετικα στοιχεια για τον/την αλλη..
Και ακολουθει ο ερωτας, η αγαπη και στο τελος ο χωρισμος εκτος αν ειναι η γυναικα η ο αντρας της ζωης σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Φιλία μπορεί να υπάρξει μεταξύ των δυο φίλων.
Μπορεί να ταιριάζουν σαν φίλοι αλλά όχι σαν ζευγάρι. Δεν είναι και τόσο τρομερό αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Δεν μπορεί να υπάρχει τέτοιου είδους φιλία κατά την άποψη μου.Είναι απλά μια σχέση εμπιστοσύνης που ξεκινά με φιλικές προθέσεις και καταλήγει αλλού....μπορείς να έχεις όμως μια σχέση ''κάπως'' φιλική (για την ακρίβεια συμβουλευτική ).δεν μπορώ να με φανταστώ να μιλάω με μια κοπέλα και να λέω μαζί της ακριβώς ότι λέω με τον κολλητό μου! (αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πιστεύω σε εξαιρέσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δεν μπορώ να με φανταστώ να μιλάω με μια κοπέλα και να λέω μαζί της ακριβώς ότι λέω με τον κολλητό μου! (αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πιστεύω σε εξαιρέσεις)

Εκτός από το θέμα εμπιστοσύνης που ίσως υπάρχει, τι άλλο δεν "έχει" η πρώτη περίπτωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top