Βάφτιση και οργάνωση

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

Η ΕΥΑ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Αααα τώρα που διάβασα για την πληρωμή του παπά εμένα με ζήτησε 200€ :eek:

.......................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όχι βρε εύα μου και 2000 χιλιάρικα χοντρικά, μόνο για τη νονά...
δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά είναι τουυυυματς!
Αν μου έλεγε κάτι τέτοιο η δικιά μου νονά, θα την είχα αποτρέψει.

Να αισθανεσαι εσύ καλά??? δηλ. πώς θα αισθανόσουν αν είχες ξοδέψει 500 ευρώ ας πούμε για βαφτιστικά και καμιά 100ή ευρώ για στολισμό? Δεν θα αισθανόσουν χαρά που θα γινόσουν πνευματική μητέρα σε ένα μωρό???

Το σημαντικό για έναν νονό/νονά είναι να βρίσκεται σωματικά και ψυχικά κοντά στο παιδί, κι ας μη χαλάει τρελά λεφτά σε δώρα. Το παιδί θα χαρεί και μια σοκολάτα να του πάει ο νονός, αρκεί να πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Το γλυκό που προσφέρεται στο τέλος της βάφτισης μαζί με την μπομπονιέρα.
ευχαριστώ εμείς δεν δίνουμε τέτοια πράγματα απλά ένα κεραστικό και την μπομπονιέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
και το κεραστικό τι είναι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
λοιπόν εν τάχυ γλυκά τα παστάκια με κουτάκια μίκυ 0,90 σκέτα 0,80 τα προφιτερόλ σκέτα 0,90 με κουτάκι μικυ μαους 1 ευρώ τόσο μου στοιχήσαν....


:P αυτά είναι τα κεραστικά έτσι τα λέμε εμείς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εμείς τα λέμε γλυκάκια:P:P

τα ίδια λέμε βρε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
εμείς τα λέμε γλυκάκια:P:P

τα ίδια λέμε βρε!
δηλ. εσύ και η κουε αντί να δώσετε έτοιμα γλυκά κάνετε γλυκό του κουταλιού ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αχ πάμε πάλι:

κεραστικό=γλυκάκι=προφιτερολάκι ή κεκάκι με γλάσσο ή γλυκό κουταλιού ή ζελεδάκι ή παγωτάκι ή παστάκι ή κάτι που είναι σχετικό με την καταγωγή των γονιών ή ό,τι φανταστούν οι γονείς ότι μπορεί να προσφερθεί μετά την βάπτιση!

Εγώ δεν έχω αποφασίσει ακόμα το γλυκάκι, αλλά δε θα είναι γλυκό του κουταλιού....ψάχνομαι, ψάχνομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
αχ πάμε πάλι:

κεραστικό=γλυκάκι=προφιτερολάκι ή κεκάκι με γλάσσο ή γλυκό κουταλιού ή ζελεδάκι ή παγωτάκι ή παστάκι ή κάτι που είναι σχετικό με την καταγωγή των γονιών ή ό,τι φανταστούν οι γονείς ότι μπορεί να προσφερθεί μετά την βάπτιση!

Εγώ δεν έχω αποφασίσει ακόμα το γλυκάκι, αλλά δε θα είναι γλυκό του κουταλιού....ψάχνομαι, ψάχνομαι..

:P τώρα κατάλαβα dooo μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Να σας πω κι εγώ λοιπόν που τα έχω και πολύ πρόσφατα...
Προσκλητήρια τα έφτιαξα μόνη μου. Πήρα μεγάλα πολύχρωμα γλυφιτζούρια σε χρώματα του ουράνιου τόξου, σπιράλ, τύπωσα σε ρυζόχαρτο το κείμενο (ποιηματάκι) με πλαίσιο ένα ουράνιο τόξο, το κόλλησα σε έγχρωμα χαρτιά και τα έκοψα με ειδικό ψαλίδι έτσι ώστε αντί για ευθείες οι πλευρές να έχουν στρόγγυλα εξογκώματα. Προσκλητήριο διπλωμένο σε ρολλό και δεμένο με κορδέλα, γλυφιτζούρι και κάρτα για το κέντρο τα έβαλα όλα μαζί σε μια φούσκα που έφτιαξα από άσπρο δίχτυ και το έδεσα με τέσσερις κορδέλες στα χρώματα του ουράνιου τόξου.
Όλη η κατασκευή μου βγήκε περίπου 1,3? - 1.5? ενώ ένα προσκλητήριο σε τυπογράφο μπορεί να κοστίσει από 0,30? ως και 1,70? (τουλάχιστον εδώ στη Θεσσαλονίκη).
Τα βαφτιστικά που πήρε η κουμπάρα μου από ένα μάλλον ακριβό μαγαζί κόστισαν 600? Αντίστοιχα, όταν έγινα εγώ νονά πριν 3 χρόνια μου είχαν κοστίσει 350?
Γλυκά (προφυτερόλ σε κουτάκι του DisneyKids) 0,90? το τεμάχιο.
Μπομπονιέρες μπορεί κάποιος να βρει από 0,30? ως και 5? τη μία! Έχει τέτοια ποικιλία που χάνεσαι! Εμείς τις φτιάξαμε χειροποίητες, η κουνιάδα μου που φτιάχνει κοσμήματα έκανε καρφίτσες-πεταλούδες για τις κυρίες, βραχιόλια για τις νεότερες και μπρελόκ για τους άνδρες.
Στον βαφτισιμιό μου είχα αγοράσει μελωδούς με κοχύλια με 1,5? το τεμάχιο και λούτρινα σκυλάκια (τρέλλα!) με 1? το τεμάχιο.
Μπαλόνια μας τα έκανε δώρο το κέντρο γιατί δεν επιτρέπονταν στην εκκλησία και το στολισμό κολυμπήθρας και το στεφανάκι για το κεφάλι μας τα έκαναν δώρο φίλες ανθοπώλισσες. Εγώ για τα μπαλόνια στη βάφτιση τα είχα πληρώσει περίπου 100?.
Φωτογράφος περίπου 400-600?, αναλόγως πόσες έξτρα φωτογραφίες θέλεις.
Ο σταυρός είναι επιλογή του νονού στο πόσο μπορεί να πληρώσει. Υπάρχουν χιλιάδες σχέδια και αντίστοιχες τιμές...
Στην εκκλησία εγώ σαν νονά είχα πληρώσει 150? ( "ότι έχετε ευχαρίστηση, από 150? και πάνω" μας είπε ο παπάς!) ενώ ο νονός στην κόρη μου 130?.
Τέλος, το κέντρο για μετά (optional!) μας κόστισε 17,5? το άτομο με ζωντανή μουσική και στολισμό δικό του με μπαλόνια ενώ μια μέση τιμή είναι 15? το άτομο χωρίς μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

Η ΕΥΑ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
όχι βρε εύα μου και 2000 χιλιάρικα χοντρικά, μόνο για τη νονά...
δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά είναι τουυυυματς!
Αν μου έλεγε κάτι τέτοιο η δικιά μου νονά, θα την είχα αποτρέψει.

Να αισθανεσαι εσύ καλά??? δηλ. πώς θα αισθανόσουν αν είχες ξοδέψει 500 ευρώ ας πούμε για βαφτιστικά και καμιά 100ή ευρώ για στολισμό? Δεν θα αισθανόσουν χαρά που θα γινόσουν πνευματική μητέρα σε ένα μωρό???

Το σημαντικό για έναν νονό/νονά είναι να βρίσκεται σωματικά και ψυχικά κοντά στο παιδί, κι ας μη χαλάει τρελά λεφτά σε δώρα. Το παιδί θα χαρεί και μια σοκολάτα να του πάει ο νονός, αρκεί να πάει.

Κοίτα δν είχα πολύ χρόνο στη διάθεση μου... Οπότε έπρεπε να βρώ γρήγορα κάτι καλο... Κ πάντα το δικό μ μάτι πέφτει στο ακριβό...άσε ειναι να μην μου κολλήσει κάτι...Οπότε σκέφτηκα '' βαφτίζω που βαφτίζω μια φορά ας το κάνω να το ευχαριστηθώ..." Κ φυσικά η κουμπάρα μου δν ξέρει πόσο έχει πάει το μαλλί... :D Αλλίως θα έπερνε εμένα απο το μαλλί!! :P Ευτυχώς να είναι καλά ο παππούς εκει που είναι (!) που μ χε ένα βιβλιάριο κ είχα να ξοδέψω... :redface: Αλλίως όντως δν ξέρω τι θα αναγκαζόμουν να πάρω (ξανά λέω είχα στη διαθεσή μ μικρό χρονικό διάστημα.. 4βδομάδες...κ σε δύσκολη περίοδο..!) Έχω κ μανία να ειναι όλα τέλεια.. ππφφ..! Αλλα αυτό που λές με το οτι το παιδί χαίρετε κ με μία σοκολάτα αρκεί να πας συμφωνώ...!! Απλά εγώ είχα κ έχω την ψωνάρα μου!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Έκλεισα προσκλητήρια :yahoo:

ενώ είχα καταλήξει (με 3/4 καρδιάς) σε ένα προσκλητήριο, μετά από αρκετό ψάξιμο (δεν έβρισκα αυτό που ήθελα ακριβώς), είπα χτες να πάω σε άλλο ένα που είδα κατά τύχη στην Πάρνηθος. Και αυτό ήταν!!! το βρήκα :D:D

Πάει κι αυτό... άντε, λίγα μου έμειναν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ουχ το είχα ξεχάσει αυτό το θέμα :P
τώρα που τελειώσαμε όμως, έχω τη δυνατότητα να σας δείξω και τι είχα φτιάξει :P

να για να μάθετε :P


το προσκλητήριο μας
P8170004.jpgP817000511.jpg


οι μπομπονιέρες των μεγάλων
P9100023.jpg



οι μπομπονιέρες των μικρών
P9060001.jpg



το γλυκό που μοίρασα μετά
P9100035.jpg


η κολυμπήθρα μας :redface:
14-9-08a065.jpg


και ένα μικρό μέρος απ τα μπαλόνια μας μόνο γιατί έχω χαζή αδερφή :P
14-9-08380.jpg




τα βάζω μόνο και μόνο επειδή τα είχα περιγράψει νωρίτερα μαζί με τα κόστη τους ώστε να τα δείτε κι όλας :redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Όλα ήταν τέλεια! Πανέμορφα! :clapup::clapup:
Και η κολυμπήθρα υπέροχα στολισμένη.
Στα βαφτίσια του επόμενου παιδιού μου (πρώτα ο Θεός) ελπίζω να μου επιτρέψεις να δανειστώ μερικές από τις ιδέες σου :)
Και πάλι να σας ζήσει ο Ωρίωνας! Να' ναι γερός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Τελεια, πολύ όμορφα θα πάρω και εγώ ιδέες, αν και τα προσλητηρια τα καναμε ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλά ήταν όλα απίστευτα... Το προσκλητήριο όμως με τρρρρέλανεεεε :D

Να σας ζήσει ο Ωρίων και να τον καμαρώσετε όπως επιθυμείτε!

:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Αναστασία μου έχεις πολύ ωραίες ιδέες όταν θα βαφτίσω σε λίγο καιρό κανόνισε να βοηθήσεις την κατάσταση :)
Να σου ζήσει ο Ωρίωνας καλή μου και να είναι πάντα ευτυχισμένος και γερός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το δικό μου προσκλητήριο έβγαλες φωτογραφία καλέ; :)
Ήταν όντως όλα υπέροχα, που να τα βλέπατε και από κοντά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οι μπομπονιερες ειναι ΤΕΛΕΙΕΣ!! Κλαπ κλαπ κλαπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Που να έβλεπες τα βραχιολάκια των καλεσμένων, αντί για το κλασσικό σταυρουδάκι.. το δικό μου ακόμα το φοράω. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top