Πώς παύεις να αγαπάς κάποιον;

ka-li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ka-li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ποτέ δεν έπαψα να αγαπώ κάποιον ακόμη και αν αυτός με πλήγωσε, απόδειξη: ακόμη πονάω όταν θυμάμαι ανθρώπους που με πλήγωσαν (συντρόφους ή ακόμη και φίλους), λιγότερο τώρα που έχει περάσει καιρός αλλά παρόλα αυτά είναι σαφέστατα πόνος. Και όταν θυμάμαι χαρούμενες στιγμές συγκινούμαι και χαίρομαι όσο τότε. :hmm: Είμαι καλά γιατρέ μου; Ή μήπως είμαι ένα χαϊβάνι και μισό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
αγαπη μου emufear οταν εχεις αγαπησει πραγματικα,αποκλειεται να μην σκεφτεσαι την υποθεση κ αιωνες αργοτερα και να μη θυμασαι τα καλυτερα.....οσο το σκεφτεσαι,θα νιωθεις backwards οπως ενιωθες τοτε...:inlove:
τι να γινει,η αγαπη (η αληθινη μιλαμε,οταν αγαπας καποιον κ σαν ατομο κι οχι μονο ερωτικα:hug: ) ειναι σαν τη μηχανικη ενεργεια....διατηρειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
χεχε... Όσο περνάει ο καιρός ξεθωριάζουν οι άσχημες αναμνήσεις και μένουν οι καλές.. Μήπως όμως μετά οδηγείσαι σε πισωγύρισμα; (είτε μόνο σε σκέψεις είτε και σε πράξεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Μήπως όμως μετά οδηγείσαι σε πισωγύρισμα; (είτε μόνο σε σκέψεις είτε και σε πράξεις)

πως το εννοεις αυτο το πισωγυρισμα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

High_Voltage

Νεοφερμένος

Η High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
ναι... αν αγαπήσεις πραγματικα καποια ατομα, πάντα θα τα αγαπάς... Ακομα κι αν θάψεις τα αισθήματα σου μέσα σου, ακομα κι αν προσπαθήσεις να τα κρύψεις απο τον ίδιο σου τον εαυτο "παγώνοντας" τα αισθήματα η αγάπη παραμένει εκει μέσα σου. ετσι πιστεύω απο την ως τα τώρα πείρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
χεχε... Όσο περνάει ο καιρός ξεθωριάζουν οι άσχημες αναμνήσεις και μένουν οι καλές.. Μήπως όμως μετά οδηγείσαι σε πισωγύρισμα; (είτε μόνο σε σκέψεις είτε και σε πράξεις)

Μερικές φορές όσο περνάει ο καιρός μυθοποιείς την σχέση και ξεχνάς τους λόγους που χώρισες! πισωγυρίσματα γίνονται συνήθως όταν είσαι πολύ καιρό μόνος/η και έχεις ένα τεράστιο κενό κι έχεις κουραστεί να το νιώθεις...βάλε και την μυθοποίηση και να ένα ωραιότατο πισωγύρισμα...

Όσο για την αγάπη, μένει πάντα...Αγαπώ έναν άνθρωπο από τα 15 μου....Και αυτή την αγάπη που του έχω το θεωρώ ο,τι πολυτιμότερο...Είμαι ευλογημένη που την είχα και την έχω ακόμα κι ας μην είμαστε μαζί...Από τότε έχω και έχει αλλάξει...Η αγάπη μας όμως παραμένει αναλοίωτη 8) Το νιώθω, το ξέρω ότι με αγαπά, το ίδιο και αυτός...Και κάπου κάπου του το υπενθυμίζω....Κάπου κάπου του λέω ότι τον αγαπώ...έτσι για να μην ξεχνιόμαστε με την ζωή μας που τρέχει 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tron_gr

Νεοφερμένος

Ο tron_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ξεκινώντας με τον διαχωρισμό αγαπης απο τον έρωτα και αφου συμφωνούμε πως ειναι 2 διαφορετικά αλλα παρόμοια ή πανοιμοιότυπα πράγματα να σας πώ πως δεν ξέρω πως παύεις να αγαπάς κάποιον γιατι πιστεύω πως ποτέ δεν παύεις να αγαπάς κάποιον ΟΤΙ και να σου έχει κάνει αυτος/η, οτι και να έχει γίνει μεταξύ σας ( και εφόσον η αγάπη ειναι και απο τις 2 μεριές) πάντα η αγάπη θα υπάρχει. Και να παντρευτεί ο ένας απο τους 2 οι και οι 2 θα τον/την θυμάσε με τις καλύτερες αναμνήσεις.

Μιλώντας τώρα για έρωτα θέλω να ρωτήσω και εσάς κάτι που μου συμβαίνει απο τα πρώτα χρόνια που ερωτευτικα καποια κοπέλα... Σας έχει τύχει ποτε να ερωτευτείτε κάποια/ον, και αυτό που σας έκανε να την ερωτευτείτε να ειναι το ίδιο πράγμα που σας ξενέρωνε μετά απο 1-2 μήνες? το παθαίνω ΠΑΡΑ πολύ συχνα και δεν ξέρω που οφείλετε...
ΚΑΙ ενα παράδειγμα πραγματικό: Η Μαρία ( FAKE NAME) πολύ κοινωνική και όμορφη κοπέλα αυτο που θα μου έκανε ΚΛΙΚ ειναι το οτι ειναι ΤΟΣΟ φιλική με όλους και πολύ κοινωνική... ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ μετά απο 2 μήνες θα με ξενερώνει... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΓΑΤΙ!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tron_gr:
Μιλώντας τώρα για έρωτα θέλω να ρωτήσω και εσάς κάτι που μου συμβαίνει απο τα πρώτα χρόνια που ερωτευτικα καποια κοπέλα... Σας έχει τύχει ποτε να ερωτευτείτε κάποια/ον, και αυτό που σας έκανε να την ερωτευτείτε να ειναι το ίδιο πράγμα που σας ξενέρωνε μετά απο 1-2 μήνες? το παθαίνω ΠΑΡΑ πολύ συχνα και δεν ξέρω που οφείλετε...
ΚΑΙ ενα παράδειγμα πραγματικό: Η Μαρία ( FAKE NAME) πολύ κοινωνική και όμορφη κοπέλα αυτο που θα μου έκανε ΚΛΙΚ ειναι το οτι ειναι ΤΟΣΟ φιλική με όλους και πολύ κοινωνική... ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ μετά απο 2 μήνες θα με ξενερώνει... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΓΑΤΙ!!!:(
Μήπως σε ξενερώνει ο τρόπος που γίνεται και όχι το αποτέλεσμα ... Δλδ να σε ξενερώνει κάποια να το παίζει φιλική και κοινωνική αλλά να μην σε ξενερώνει κάποια να είναι φιλική και κοινωνική;:/::worry::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tron_gr:
Η Μαρία ( FAKE NAME) πολύ κοινωνική και όμορφη κοπέλα αυτο που θα μου έκανε ΚΛΙΚ ειναι το οτι ειναι ΤΟΣΟ φιλική με όλους και πολύ κοινωνική... ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ μετά απο 2 μήνες θα με ξενερώνει... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΓΑΤΙ!!!:(
Μμμ...κάτι μου θυμίζει αυτό...ω...ναι...κάτι μου θυμίζει :hmm:
Μπορώ να σου πω χίλους δύο λόγους...εσύ διαλέγεις και παίρνεις:
α) σε κουράζει γιατί κάθε τρεις και λίγο μιλά, χαιρετά, φιλά (εγώ πάντα φιλάω κάποιον-σταυρωτά,μην παρεξηγηθώ κιόλας :P) και πιάνει συζήτηση με το καθέναν κι εσύ απλά κάθεσαι δίπλα της σιωπηλός νομίζοντας ότι δεν σου δίνει σημασία
β) νιώθης ανασφάλεια για κανένα κέρατο...Μα τόσο φιλική με όλους; Κάποιον γουστάρει, κάποιος την γουστάρει...έτσι πάντα πάει.Νόμος της φύσης...το κέρατο θα φορεθεί...το πότε δεν ξέρουμε ακόμα...
γ)Αποκλείεται να είναι τόσο φιλική και αληθινή...κάποιο λάκο έχει η φάβα...λες;
δ) Μα καλά...αυτή ποτέ δεν έχει πρόβλημα...με χαζοχαρούμενο έμπλεξα; Και δεν κουράζεται με όλες αυτές τις συναναστροφές;

Και ο κατάλογος συνεχίζεται...8)
Εμ...έχω βρεθέι πολλές φορές στη θέση της Μαρίας και έχω κάνει ουκ ολίγους καυγάδες επί του θέματος 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tron_gr

Νεοφερμένος

Ο tron_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Μμμ...κάτι μου θυμίζει αυτό...ω...ναι...κάτι μου θυμίζει :hmm:
Μπορώ να σου πω χίλους δύο λόγους...εσύ διαλέγεις και παίρνεις:
α) σε κουράζει γιατί κάθε τρεις και λίγο μιλά, χαιρετά, φιλά (εγώ πάντα φιλάω κάποιον-σταυρωτά,μην παρεξηγηθώ κιόλας :P) και πιάνει συζήτηση με το καθέναν κι εσύ απλά κάθεσαι δίπλα της σιωπηλός νομίζοντας ότι δεν σου δίνει σημασία
β) νιώθης ανασφάλεια για κανένα κέρατο...Μα τόσο φιλική με όλους; Κάποιον γουστάρει, κάποιος την γουστάρει...έτσι πάντα πάει.Νόμος της φύσης...το κέρατο θα φορεθεί...το πότε δεν ξέρουμε ακόμα...
γ)Αποκλείεται να είναι τόσο φιλική και αληθινή...κάποιο λάκο έχει η φάβα...λες;
δ) Μα καλά...αυτή ποτέ δεν έχει πρόβλημα...με χαζοχαρούμενο έμπλεξα; Και δεν κουράζεται με όλες αυτές τις συναναστροφές;

Και ο κατάλογος συνεχίζεται...8)
Εμ...έχω βρεθέι πολλές φορές στη θέση της Μαρίας και έχω κάνει ουκ ολίγους καυγάδες επί του θέματος 8)

Ωραια ολα αυτα που λές και πολυ σεβαστά... αλλά οχι για εμένα... δεν είμαι απο τους τύπους που κέθετε και ανχόνετε για το "ΩΧΧ καποιον φίλησε,ΩΧΧΧ καποιον ειδε κλπ.κλπ." ίσως να μην έδωσα το σωστό παράδειγμα και εισέπραξα αρνητικη απάντηση... πάντος δεν είναι στον χαρακτηρα μου κατι απο αυτο που περιγράφεις. μαλλον φταίει το παράδειγμα μου σορρυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tron_gr:
Ωραια ολα αυτα που λές και πολυ σεβαστά... αλλά οχι για εμένα... δεν είμαι απο τους τύπους που κέθετε και ανχόνετε για το "ΩΧΧ καποιον φίλησε,ΩΧΧΧ καποιον ειδε κλπ.κλπ." ίσως να μην έδωσα το σωστό παράδειγμα και εισέπραξα αρνητικη απάντηση... πάντος δεν είναι στον χαρακτηρα μου κατι απο αυτο που περιγράφεις. μαλλον φταίει το παράδειγμα μου σορρυ

Δεν δίνεις κάποιο αληθινό παράδειγμα...'η αν ήταν αληθινό κάποιες λεπτομέριες :hmm: 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Το οτι ερωτευεσαι δεν σημαίνει και πως αγαπάς είναι 2 τελείως διαφορετικά συνασθήματα.
Η αγάπη είναι μια (όσοι έχουν ασχοληθεί εμ ψυχολογία θα το γνωρίζουν) δεν χωρίζεται σε παιδί προς μάνα, σε αντρα πως γυναίκα κτλ.
Η αγάπη είναι μια και είναι το ίδιο συναίσθημα όποιον και αν αγαπάς.
όταν αγαπας δεν πάυεις να αγαπάς αυτό το άτομο, πάυεις όμως να είσαι ερωτευμένος μαζί του.
Νοιάζεσαι να είναι καλά αυτό το άτομο και ας μην είναι μαζί σου και η εκδίκηση γιατί νομίζω πως όλο και κάποιος θα την αναφέρει,
ότι τον αγαπούσα αλλά μετά τον μίσησα και ήθελα να τον εκδικηθώ αυτό είναι καθαρά ένας θιγμένος εγωισμός.

Προσωπική εμπειρία τώρα τα είχα με ένα παιδίπριν 4,5 χρόνια τον αγάπησα πολύ, πληγώθηκα, ήταν η πρώτη μου αγάπη όχι ο πρώτος έρωτας, χωρίσαμε μου πήδηξε την ψυχοσύνθεση με όλη την σημασία.
Συνεχίζω να τον αγαπάω θέλω να είναι καλά και ευτυχισμένος,δεν είμαι πια ερωτευμένη μαζί του και δεν θα ήθελα να ξαναείμαστε μαζί γιατί σαν άνθρωποι δεν ταιριάζουμε,αυτό δεν σημαίνει πως δν το αγαπάω όμως.
Τώρα είμαι με ένα άλλο παιδί εδω και 1,5 χρόνο τον αγαπώ παρα πολύ και είμαι πολύ ερωτευμένη μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

survival

Νεοφερμένος

Η survival αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το πάντα της αγάπης το έχετε ακουστά ??
Όταν αγαπάς αγαπάς για πάντα . Στις περισσότερες των περιπτώσεων .
Γιατί για σκεφτείτε ... ποια μάνα σταμάτησε να αγαπά το παιδί της ?
Όπου υπάρχει αληθινή αγάπη υπάρχει γιαα πάντα !!

Κάποιες φορές μπερδεύουμε τις έννοιες , μπερδεύουμε την αγάπη με τον έρωτα . Εκεί είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα ...

Και σε εκείνες τις περιπτώσεις είναι που λέμε οτι μια μεγάλη αγάπη (έρωτας) μπορεί να καταλήξει πολύ εύκολα σε θανάσιμο μίσος ...

η αγάπη ποτέ δεν πεθαίνει . και δεν μοιάζει αν το δουμε βαθειά με κανένα άλλο συναίσθημα ..!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από survival:
Το πάντα της αγάπης το έχετε ακουστά ??
Όταν αγαπάς αγαπάς για πάντα . Στις περισσότερες των περιπτώσεων .
Γιατί για σκεφτείτε ... ποια μάνα σταμάτησε να αγαπά το παιδί της ?
Όπου υπάρχει αληθινή αγάπη υπάρχει γιαα πάντα !!

Κάποιες φορές μπερδεύουμε τις έννοιες , μπερδεύουμε την αγάπη με τον έρωτα . Εκεί είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα ...

Και σε εκείνες τις περιπτώσεις είναι που λέμε οτι μια μεγάλη αγάπη (έρωτας) μπορεί να καταλήξει πολύ εύκολα σε θανάσιμο μίσος ...

η αγάπη ποτέ δεν πεθαίνει . και δεν μοιάζει αν το δουμε βαθειά με κανένα άλλο συναίσθημα ..!!:)


έρχεσαι στα λόγια μου απλά:worship::worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

actaestfaboula

Νεοφερμένος

Η actaestfaboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
απλά,δε παύεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...:worship:
Η αγάπη είναι κάτι που αισθάνεσαι για τον άλλο και που πάντα θα υπάρχει. Ο έρωτας όμως είναι που παύει να υπάρχει από ένα σημείο και μετά...Από ποιό σημείο; Αυτό εξαρτάται από τον καθένα μας. Το τι περιμένει από τον έρωτά του και το τι τελικά παίρνει...Νομίζω, ότι σε μια σχέση μπορεί να κρατήσει ο έρωτας για πάντα, κάτι που δυστυχώς δε συμβαίνει και πολύ συχνά...για μη πω εντελώς σπάνια πια! Υπάρχουν πολλά πράγματα που συμβάλουν σ'αυτό όπως π.χ. να μη αφήσεις να σε ρουφήξει η ρουτίνα της καθημερινότητας, να σέβεσαι τον έτερόν σου ήμισυ, να ξέρεις τι του αρέσει, τι δεν του αρέσει, να είσαι συνεχώς με εκπλήξεις, συχνές ερωτικές συνευρέσεις και γενικά με μία απλή φρασούλα: Να συνεχίζεις -όσο το δυνατόν γίνεται- τη συμπεριφορά που είχες και τον πρώτο καιρό που τον ερωτεύτηκες. Αν το καταφέρεις αυτό, τότε...μέσα είσαι! Αντιθέτως, ο έρωτας παύει να υπάρχει στην απουσία όλων των παραπάνω. Και όχι μόνο την απουσία, αλλά και την προσθήκη άλλων, "εχθρικών" αυτή τη φορά, συμπεριφορών...Και άπαξ ραγίσει το γυαλί...δύσκολα ξανακολλάει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν θυμάμαι αν έχω απαντήσει εδώ :redface:

τες πα...
προσωπικά διαφωνώ :P δεν αγαπάς για πάντα όλους τους ανθρώπους που αγάπησες....
κάποιους παύεις να τους αγαπάς.... αν νιώσεις ότι δεν την αξίζουν την αγάπη σου, κάποια στιγμή, παύεις και να τους αγαπάς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Ναι έτσι είναι, αν αγαπάς κάποιον τον αγαπάς πάντα, δεν έχει σχέση το αν παραμένεις ερωτευμένος μαζί του. Αλλά πλέον πολλές σχέσεις βασίζονται μόνο στον έρωτα, την καψούρα, αυτό το στιγμιαίο κλικ, που μπορεί άνετα από κάποιος που δεν έχει γνωρίσει την πραγματική αγάπη να νομίζει ότι αγαπάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milopita!!!

Νεοφερμένος

Η milopita!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Νομιζω οτι ο μονος λογος που αναρωτιομαστε το πως παυουμε να αγαπαμε καποιον ειναι γιατι θεωρουμε οτι αυτος ο ανθρωπος μας πληγωσε αρνουμενος να σημβαδισει με τα θελω μας. Ειχα διαβασει καπου το εξης "Στην αγαπη κανεις δεν κατεχει κανεναν,εμεις (και μοναχα εμεις) ειμαστε υπευθινοι γι αυτο που νιωθουμε και δεν μπορουμε να κατηγορουμε τον αλλο για οτι μας σημβαινει.Κανεις δεν μπορει να μας επιρρεασει(ειτε 8ετικα,ειτε αρνητικα)αν εμεις δεν του το επιτρεψουμε.". Εφοσον λοιπον ηταν δικη μας επιλογη να εισβαλει αυτος ο καποιος στη ζωη μας δεν μπορουμε να αλλαζουμε ξαφνικα γνωμη και να φερομαστε σαν να παραβιασε την κλειδαρια της καρδιας μας. Το ερωτημα λοιπον ειναι το εξης : Γιατι να παυουμε να αγαπαμε οταν μπορουμε να προχωρησουμε τον δρομο μας αγαπωντας? Κι ας μας πληγωνει αυτο,κι ας μας καταβαλει καμια φορα,το παν ειναι να αντεχουμε τις συνεπειες των αποφασεων μας και οχι απλα να τις 'παυουμε' . Κατα τη γνωμη μου ,εν τελει,δεν μπορουμε ,κι ακομα κι αν μπορουσαμε δε θα πρεπε,να σταματαμε να αγαπαμε καποιον .Θα ηταν ειτε σαν να σβηνουμε ολοκληροτηκα κα8ε στιγμη(ομορφη η' ασχημη)που περασαμε μαζι του,ειτε,ακομη χειροτερα,σαν να ανερουμε τον ιδιο μας τον εαυτο και τις κατ επεκταση επιλογες του.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
με έχετε σαλτάρει οι περισσότεροι :P τι είναι αυτά που λέτε μωρέ? αν αγαπήσεις κάποιον τον αγαπάς για πάντα.... γιατί εγώ πιστεύω ότι αν γίνει κάτι πολύ σοβαρό παύεις εύκολα να τον αγαπάς τον άλλο.... δηλαδή αν πιάσετε στο κρεβάτι τον/την σύντροφο σας με τον κολλητό/ή θα συνεχίσετε να τους αγαπάτε?
αν ναι, είσαστε πολύ καλοί και υπεράνω άνθρωποι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top